7 'Alles is belangrijker dan voetbal' Vijftig begeleiders voor 700 supporters Kroesels op de bozzem tuna en SW/Dordrecht'90-VW. Maar er zijn grenzen... De vólgende dag meldt de voetballiefheb ber zich verontwaardigd bij het bondsbureau in Zeist. 'Heeft u klachten? Tweede deur rechts'. Op de deur staat: 'Jan Huijbregts, competitieleider'. Zo komt iedereen uiteindelijk bij hem te recht. Bij Jan Huijbregts, sinds jaar en dag loyaal KNVB-werknemer. Hij is de afgelopen maanden intensief bezig geweest het 'ideale voetbalprogramma' in elkaar te draaien. Vlak voor de start van de competitie kwam hij tot de conclusie dat dat niet bestaat. Hij pieker de zich suf, was ten einde raad door alle wij zigingen en riep zelfs de hulp in van de Uni versiteit van Twente. Maar het competitie schema bleef een misbaksel. Na vele, vele aanpassingen is voor een tiental wedstrijden nog steeds geen geschikte datum gevonden. - Dat is moeilijk te verkopen aan het publiek. Huijbregts: „Het programma ziet er niet uit. Het is raar dat al in de tweede week van de competitie slechts twee duels van het oor spronkelijke programma kunnen doorgaan. We zijn reeds in het voorjaar begonnen met de voorbereidingen. We hebben toen met al le betrokken partijen om de tafel gezeten. In een groot aantal gevallen maakten de Spoor wegen bezwaar. Het verhaal is bekend. Ze dreigen bij enkele tientallen doordeweekse risicowedstrijden geen extra treinen in zet ten. Zo erg als dit seizoen hebben we het nog nooit meegemaakt". „Voorafgaande aan deze competitie heb ben we driehonderd verschillende eisen ont vangen betreffende speeldata. Dat is onge veer drie keer zo veel als een paar jaar gele den. We hebben dan ook de hulp ingeroepen van deskundigen van de Twentse universi teit. Die hebben voor ons het ideale competi- ZATERDAGS In het Zeister bos, het crisiscentrum van de KNVB, circuleert dezer dagen het wrange verhaal van 'de man en het verjaardagscadeau'. Hij, één van de laatste pure voetballiefhebbers, heeft zich op het laatste moment herinnerd dat 25 augustus niet alleen de dag van Feyenoord-Ajax is, maar ook de geboortedatum van zijn vrouw. Om het nuttige met het aangename te ver enigen stelt hij zijn echtgenote voor in plaats van de plichtmatige familiebijeenkomst die zondag samen naar de Kuip te gaan. Pech, in verband met eén speedboatrace in Rotter dam is de voetbalwedstrijd verboden. Geen paniek. Volendam-FC Den Haag is hét alternatief. Na de haring rol je van de dijk zó het stadion in. Een telefoontje met dorps omroeper Pé Mühren leert echter dat de bur gemeester de wedstrijd op die dag heeft ver boden. Haagse supporters zijn, zeker mid denin het toeristenseizoen, zo'n beetje het laatste waar de gemeente op zit te wachten. Dan, zo stelt hij zijn vrouw voor, gaan we naar Groningen-Utrecht. Helaas, de plaatste- lijke kermis heeft voorrang gekregen. Het du el tussen de nummers drie en vier van vorig seizoen moet maar een andere keer worden gespeeld, vindt de burgervader. Een fan van landskampioen PSV is hij nooit geweest. Maar alles beter dan een duffe verjaardag en dus belt hij met Kees Ploegsma. De manager zit echter in Italië, waar de Eindhovense club een lucratief toer nooi speelt. Tenslotte blijkt, op twee duels na, het oor spronkelijke programma in de eredivisie voor dat weekeinde om de meest uiteenlopende redenen geschrapt. Watoverblijft is RKC-For- tieschema gemaakt. Maar in de praktijk blijkt dat in een kwart van de gevallen niet aan de eisen kan worden voldaan". - Wat zijn die eisen? Huijbregts: „Clubs die in het begin van de competitie geen risicoduel willen omdat de plaatselijke politie onderbezet is. Of anders om, zoals FC WV. De gemeente Venlo wil drie risicowedstrijden in het eerste deel van de competitie. Daar kunnen we nauwelijks aan voldoen. De KNVB heeft met ontzettend veel zaken rekening te houden. Te veel risico duels op één dag kan niet. Dat brengt geva ren met zich mee. Ik denk aan supporters- groepen die elkaar ontmoeten. Bovendien hebben de NS de capaciteit en het personeel niet om al die supporters te vervoeren". „En wat te denken van de burgemeester- s....Tegenwoordig schijnt alles belangrijker te zijn dan het voetbal. In een gemeente als Den Haag worden zó veel manifestaties geor ganiseerd dat ze er bijna niet aan voetballen toekomen. Het gros van die evenementen wordt in het Zuiderpark gehouden. Als het even tegen zit speelt FC Den Haag op de eer- 6te zes competitiedagen geen enkele thuis wedstrijd. Het zou prettig zijn als er vooraf rekening mee werd gehouden dat door de or ganisatie van zo'n evenement het voetbal die dag wel eens gevaar zou kunnen komen. In datzelfde Zuiderpark staat namelijk een voet balstadion. Maar de 'Stoomdagen' worden belangrijker geacht. En de volgende week is er weer wat anders. Nota bene, bij het sa menstellen van het schema heeft het CIV (Centraal Informatiepunt Voetbalvandalis me) noch FC Den Haag ons van die manifes taties op de hoogte gebracht". - Het gegoochel met speeldata is ook een beetje jullie eigen schuld. De KNVB heeft de topclubs toestemming gegeven deel te nemen aan lu cratieve toernooien in het buitenland. Huijbregts: „De kans is groot dat daar een eind aan komt. Het is in het bestuur aan de orde geweest. We gaan hier zeker verder op in. Wat er precies uit de bus rolt is nog niet te zeggen, maar één ding is zeken zo kan het niet langer. Niemand weet meer waar hij aan toe is. Persoonlijk vind ik het meest vervelen de aspect dat het sportieve verloop van de competitie in het geding komt. Je kunt na tuurlijk zeggen: aan het eind van de rit heb ben alle clubs gewoon twee keer tegen elkaar gespeeld, dus wat valt er te mekkeren? Maar zo werkt het niet. Ik heb dan ook best enig begrip voor het standpunt van FC Twente dat door de afwezigheid van PSV straks kort ach ter elkaar tegen de topclubs speelt. Een com petitie behoort opgebouwd te zijn uit twee delen. De ene helft moet het spiegelbeeld zijn van de andere. Ik realiseer me best dat dat een ideaalbeeld is. Zo zal het nooit worden. Maar dit is te gek". - U zult wel jaloers zijn op uw collega's in het buitenland. Huijbregts: „Het lijkt me daar inderdaad een stuk plezieriger werken. In veel landen wordt de voetbalcompetitie gerespecteerd. Er wordt onder alle omstandigheden gespeeld. Hier wordt het programma steeds weer ge wijzigd omdat de openbare orde in gevaar kan komen. Ik krijg wel eens de indruk dat de mensen denken dat wij alles in een hoge hoed gooien en dan kijken wat er uit rolt. Het tegendeel is waar. Het programma wordt bij na wetenschappelijk benaderd. En dan nög komen er steeds weer nieuwe wensen. Er zit nauwelijks nog rek in. Er kan bijna niets meer gewijzigd worden". - De invloed van 'buitenstaanders' irriteert u? Huijbregts: „Ik heb best begrip voor de standpunten van burgemeesters. Ze zijn nu eenmaal verantwoordelijk voor de openbare orde in hun stad. Maar ik verwacht ook dat ze een beetje met ons meedenken en niet bij voorbaat een wielerronde voorrang geven boven een voetbalwedstrijd". Met een sonore stem somt hij de cijfers op voor PSV- Utrecht. „We rekenen op 700 supporters. Voor het vervoer gebruiken we drie treinstellen met in totaal negen rijtuigen. De bezetting op de trein bestaat uit 18 man spoorwegpolitie, 4 leidinggevende brigadiers, 2 hondegeleiders, 2 conducteurs, een machi nist en een man die bij camaliteiten de ma chinist waarschuwt, want de noodrem is bij deze rit uitgeschakeld. Verder hebben we op het stationnetje bij het stadion in Eindhoven nog twee mensen om de fans op te vangen. Dat maakt dus in totaal 30 man. En dan re ken ik de 12 agenten van de gemeentepolitie Utrecht en de 12 begeleiders van FC Utrecht die als extra ondersteuning meereizen, niet „Tegelijk wordt ook Feyenoord-Twente ge speeld. Daarvoor zetten we geen extra mate rieel in, maar wel 7 mensen voor de opvang bij de Kuip en 7 man voor het toezicht on derweg, op drie plaatsen tussen Enschede en Rotterdam. En daarmee is de koek helemaal op, zijn we echt uitgeput. Meer personeel kan de spoorwegpolitie niet inzetten." De voetbalcompetitie begint weer, óók voor Taeke Wijma, hoofd van de Centrale Spoorweg Politiedienst in Utrecht. Hij mag dan zelf geen voetballiefhebber zijn, hij heeft er wel dagelijks mee te maken. Zijn sector is belast met de planning en coördinatie van het vervoer en de begeleiding van voetbal supporters, in het bijzonder bij zogeheten ri sicowedstrijden. „Op mijn afdeling zijn er twee mensen full-time mee bezig. De een doet niets anders dan overleggen, coördine ren en plannen, de ander draait de dienst roosters voor het personeel in elkaar." Het nieuwe seizoen telt maar liefst hon derd 'risicoduels'. De Nederlandse Spoorwe gen zorgden de afgelopen weken voor veel opschudding met de mededeling geen extra treinen in te zetten voor supportersvervoer bij een dertigtal 'risicowedstrijden', die op woensdag- en vrijdagavond worden ge speeld. „Dat is geen onwil", benadrukt Wijma, „tij dens de avondspits hebben we er gewoon geen materieel voor. Bovendien zit de dienst regeling in het centrum van het land in die uren boordevol. Daarin is geen ruimte meer voor extra treinen. We willen absoluut niet dat de 'gewone' reizigers overlast ondervin den van een kleine groep voetbalfans." De problemen beperken zich trouwens niet tot doordeweekse wedstrijden. Wijma: „Gemiddeld kunnen we per wedstrijddag zo'n 700 supporters onder toezicht vervoe ren. Dat waren er aanvankelijk 1000, maar vooral door de vacatures bij de spoorwegpo litie hebben we dat aantal moeten terug schroeven. Wij kunnen ook geen ijzer met handen breken. Als er meerdere 'risicowed strijden' op één dag staan gepland of als de NS extra treinen moeten inzetten voor bij zondere evenementen, komen we in de knoop." „Neem zondag 25 augustus. Dan worden er drie grote festiviteiten gehouden: een Re gatta in Rotterdam, de Vrijmarkt in Amster dam en een 'American Sunday" in Zandvoort. Die dag worden eveneens Vitesse-Ajax en De Graafschap-FC Den Haag gespeeld. Dat bete kent dus topdiokte voor de NS en voor ons. Gevolg: een beperkte inzet voor het vervoer van voetbalfans. We kunnen wel de Haagse supporters begeleiden naar Doetinchem, maar voor de Ajax-fans hebben we geen trei nen en personeel meer beschikbaar." Taeke Wijma zou het graag anders zien. Hij pleit voor een strukturele aanpak. Voor een betere, integrale samenwerking tussen alle betrokkenen. „Het zou heel prettig zijn als we voor het seizoen precies weten wat ons te wachten staat. Nu blijft het behelpen. We worden keer op keer geconfronteerd met wijzigingen in het competitieprogramma. Daardoor zijn we min of meer gedwongen de situatie per speeldag te bekijken. In wezen ben je, in overleg met de KNVB, constant be zig met het oplossen van van knelpunten. Maar daarmee los je de problemen niet op. Die schuif je in feite voor je uit. Het wordt echt de hoogste tijd dat daar verandering in komt." „Het vervoer en de begeleiding van voet balsupporters kost de NS jaarlijks naar schat ting vijf miljoen gulden. De spoorwegpolitie is er op jaarbasis 20.000 manuren aan kwijt Dat is beslist het maximum. Wij hebben het plafond van onze mogelijkheden bereikt." De bal rolt weer en meteen is voetbalminnend Nederland in rep en roer. Hoewel er dit weekend pas offcieel wordt afgetrapt, vliegen diverse partijen elkaar reeds in de haren. De clubs klagen steen en been over het competitieprogramma, dat met grote regelmaat wordt gewijzigd. Op deze pagina geven competitieleider Jan Huijbregts en Taeke Wijma, hoofd van de Centrale Spoorweg Politie dienst, teksten uitleg. Competitieleider Jan Huijbregts: 'Een ideaal schema krijgen we nooit, maar dit is te gek' ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1991 ONZETAAL Wat zijn kroesels op de bozzem Een enge ziekte? Een erotisch gevoel? Spijkers op laag water? Als je het niet weet, is het moeilijk te raden. Een goeie titel dus voor een boek, want het zijn woorden die nieuwsgierig maken. En zeker een goeie titel voor een boek als 'Het Dialectenboek'. Kroesels en bozzem zijn dialectwoorden. Het dialectenboek 'Kroesels op de bozzem' is koit geleden ver schenen. Het is een handboek voor liefhebbers van Nederlandse dialecten. Het is geschreven voor de gewone geïnteres seerde lezer, niet voor de dialectoloog. De opzet is zo, dat voor elke streek van Ne derland een top-tien besproken wordt van daar gebruikte dialectwoorden. Kroesels bij- voorbeeld zijn kruisbessen in veel dialecten van Limburg en Brabant. De bozzem is de schoorsteenmantel in Groningen. Drenthe en delen van Gelderland. Natuurlijk valt er bezwaar te maken tegen al die top-tienen. Hoe wordt zoiets vastgesteld? Zijn het de meest voorkomende dialectwoor den? Of de aardigste? Of de woorden die voor de buitenstaander het minst doorzichtig zijn? De samenstellers van het Dialectenboek zijn daar niet goed uitgekomen. Ondertussen vindt de liefhebber hier wel een fantastische verzameling dialectjuwelen. Zo staat in Groningen 'eelsk' bovenaan, op afstand gevolgd door bozzem, hozevörrels, aanhemmeln, graimen en scheuvels. Eelsk is j een Groninger woord voor 'aanstellerig, ge maakt lieftallig'. Een eelsk meisje wil te graag en een eelsk paard heeft kuren. Hozevörrels zijn sokken in Groningen. Het eerste gedeelte hangt samen met ons woord hoes en met het Duitse 'Hose' voor broek. Als iemand in Gro- j ningen heeft zitten graimen, moet er aange- hemmeld worden want graimen is een dia lectwoord voor 'morsen' en aanhemmeln is 'schoonmaken'. En bekend is dat schaatsen in Groningen scheuvels heten. De Limburgse top-tienen bevatten ook veel moois. Bijvoorbeeld allerlei plaatselijke bena mingen voor de zakdoek: tesneusdoek, snuif- plak, snufferplakje, maalslat en tesseplak. Of voor een domoor klossetrekker, godskluppel, reuberind, soepekom, flap, flares en stultes! Dialectwoorden uit het westen van ons land zien er minder dialecterig uit, maar dat komt natuurlijk doordat we die vaak wel kennen. j Bijvoorbeeld mazzelaar voor 'geluksvogel', mokkel voor 'meisje' en maltentig voor 'over dreven precies'. Het lijkt me trouwens voor de echte dialecto- j loog heel moeilijk om vast te stellen welke j woorden dialectwoorden zijn en welke niet. Ook daarover worden we door het Dialecten boek niet veel wijzer. Neem nou maltentig. Dat staat hier genoemd als dialectwoord in de Zaanstreek en Waterland. Maar ik ken het ook als geboren en getogen 'Leienaar'. Net als mokkel en mazzelaar, die hier bij West- friesland vermeld staan maar toch veel alge mener gebruikt worden. Terwijl reuberind en klossetrekker voor 'domoor' mij totaal onbe kend waren, net als eelsk, hozevörrels en bozzem. Kortom, dialectologie is een moeilijk vak j en uit het Dialectenboek zul je er niet veel i over leren. Maar dat was waarschijnlijk ook niet de bedoeling. Liever kijken we naar zo iets moois als een krol voor 'ijsmuts' en een prokie voor 'haakje' in de Zaanstreek; of j schooltje makke voor 'spijbelen' in de omge- I ving van Dordrecht en Gorcum. De hoofdprijs gaat wat mij betreft naar de wegescheet, wat in sommige delen van Zuid- Holland de aanduiding is voor een zweertje op het ooglid. Wij noemden dat vroeger thuis J ij een strontje. Maar het zal wel altijd een dia lectwoord blijven, want ik verwacht niet dat we in de toekomst iemand belangstellend kunnen vragen hoe of het gaat met zijn we- gescheet. JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 39