r Een sociaal en tolerant dorp tel je voor dat ik 'm tegen kom! Zo e maar los op straat! Een acteur zal toch ook wel eens de deur uit moe ten voor een bloemkooltje? Als-ie 't doet kan ik hem bijna niet missen. Zo groot is Kaag niet: 10.000 vierkante meter. Bovendien, maar èèn groenteboer: Jaap Biemond, tevens bevelhebber van de blusgroep Kaag; drie jaar geleden voor het laatst uitgerukt. Hij moet toch al gek lopen, wil ik op dit overzichtelijke eiland Joop Doderer niet zien. Doderer is al 20 jaar Kager. Indertijd in dit dorp gekomen via zijn collega Lou Geels, die hier naar toe was verhuisd. Zo woonden 'Swiebertje' en 'Bromsnor' ook privé in el- kaars buurt. Kaag en Bekende Nederlanders hebben wat met elkaar. Pia Beek bracht er ja renlang al haar vakanties door. Peter Schil- peroort van de Dutch Swing College Band heeft er, tot zijn dood, 30 jaar gewoond. En wie zit er in de redactie van dorpsblad 'Heen en Weer': Titia Haanappel. Precies! De moe der van Joan. Joop Doderer live.... Gewoon in het echt.... Stel je voor.... Ik zou wel wel een lekker kopjen kofjen lusten. Naar 'Tante Kee' dus. Restaurant 'Tante Kee' is me aanbevolen als een monument dat ik bezocht moet heb ben. „Vanaf het pontje rechts, links de Juli- analaan in, de brug bij jacht- en scheepswerf Van Lent over, dan meteen rechts." 'Tante Kee' is een begrip. Wist ik niet. Nog nooit in Kaag geweest. Ik heb absoluut niks met watersport, en helemèal niet met zeilbo ten. Ik ben een automobilist die zijn weer stand opbouwde bij bruggen die dicht zijn omdat ze open staan voor andermans ge mak. Trouwens, wat zou ik met een zeilboot moeten? Ik heb geen pet, en geen pijp, ik lust geen jenever, en Beerenburger ook al niet. Bovendien heb ik een hekel aan zwaaien. Kee Zwetsloot - lees ik in een historisch overzicht van dit restaurant - dreef voor de oorlog een kruidenierswinkeltje terwijl haar man vee vervoerde met een platboomvaar- tuig. Uit de documentatie 'Tante Kee, wie kent haar niet?': „Een vetpot was het allemaal niet." Zo raakte Kee aan de pannekoek. Ze ging daar brood in zien, toen een de kruidenierswinkel bezoekende vertegen woordiger 'n keer met het gezin mee mocht eten en per se de pannekoek wilde betalen. De geschiedschrijving is op dit punt uiterst nauwkeurig. Het was een vertegenwoordiger van 'Maggi'. Vanuit die situatie kwam Tante Kee' op de gedachte haar pannekoekenbakken te gaan exploiteren. Toen 'Lady Pancake' in 1962 op 77-jarige leeftijd overleed, liet ze een tot res taurant uitgegroeide zaak na die een groot begrip was geworden voor alle Kaagbezoe kers. Ik verheug me op wat me in het vooruit zicht is gesteld: een donkerbruin etablisse ment, met een vloer van plavuizen, veel an tiek, sierborden tegen de wand, en tafelkleed jes die alleen in zo'n omgeving mooi zijn. Na een veel belovende aanloop via twee langs de weg opgestelde schoolborden waar op met krijt pannekoek wordt aangeprezen alsmede koffie+gebak, krijgt mijn hang naar nostalgie een gevoelige dreun. Als cüt 'Tante Kee' is, was die vertegenwoordiger van Jan des Bouvrie. Ik sta tussen tafels, stoelen, wanddecoratie, waarvan de foto niet zou misstaan in de be tere vakbladen op interieurgebied. Wie in 's hemelsnaam, vermoordde de er fenis van Kee Zwetsloot? Van Lent, die jacht maakt op orders van miljonairs. De firma nam het restaurant over van Kee's zonen Chris en Gerard, zette er eerst de sloper in, daarna opbouwers van luxe, vervol gens Minous Bem'er en Cees-Jan van Galen als pachters: de vemieuwe zaak werd vorig jaar oktober officieel geopend. Van Lent ging zó ver met de sloop, dat - tante Kee moest eens weten - zelfs de panne koeken van de spijskaart verdwenen. „Daar zijn we op terug gekomen", zegt Minous Be- mer. „In de nieuwe opzet moest het - en dat is het ook - een bovenmodaal la carte-res- taurant zijn. Maar mensen die gewend waren hier even binnen te lopen voor een kopje kof fie met wat erbij, schrokken van die strak op gedekte tafels met linnen en zo. Ze liepen voorbij. Nou, dan ben je als onderneming niet helemaal goed bezig." Zo kwamen die wervende schoolborden langs de straat. Met sinds twee maanden weer pannekoek. Tot vijf uur 's middags, de tijd van bovenmodaal. Op het slaapkamerbalkon aan de straatzijde, hangt bij Joop Doderer de was aan een rekje te drogen. De stopwatch die ik speciaal voor dit doel heb meegenomen, geeft steeds verschillende tijden aan zodat ik voor de vaartijd van het pontje moet optellen en delen. Een gemid delde van 42,03 seconden, om van de wal (Buitenkaag) op het eiland te komen. Dan is er nóg een rekensom, maar daar kom ik niet uit. Het gegeven: de Ringvaart die het pontje over steekt, is op dit punt 40 meter breed. De pont meet, inclusief de kleppen, 15 meter. Hij legt dus een afstand af van 25 meter. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1991 Wat viel er dit seizoen voor de vakantieganger te beleven in de kuststreek? Verslaggever Peter Heerkens toerde de afgelopen weken van badplaats naar camping en van attractiepark naar toeristenoord. Voor de laatste aflevering van deze zomerserie kwam hij terecht in Kaag zeg maar De Kaag of Kaageiland, of Kaag-dorp, ofBinnenkaag. Enfin hij moest met de pont naar de overkant. Denk ik. Een van mijn collega's denkt er an ders over. Volgens hem zijn het er 10. Omdat - zegt hij - niet alleen de eerste 15 meter (ver trekplaats) moeten worden afgetrokken, maar ook de laatste (aanlegsteiger). Daar snap ik oprecht niets van. Hij vaart toch tot het einde?! Als ik een schoen aantrek dan moet ik toch ook, wat m'n hiel betreft.... Ach, laat maar. John en ik proberen het vraagstuk op te lossen hoe vaak hij in zijn 8-urige dienst van de ene naar de andere kant gaat. Ik kan er niks aan doen. Zonder ophouden bonkt er een zin van Drs. P. tegen wat ik denk. '...En als de pont zo lang was als de breedte van de stroom, dan kon hij blijven lig gen zei me laatst een econoom'. Behalve veerman, is John (30) oók direc teur van deze particuliere onderneming. Sa men met zijn vader Leo en zijn broer Martin vormt hij 'Hoogenboom&Zonen' die dit werk uitvoert onder de firmanaam 'Ponto' (Itali aans, naar ik vermoed, voor 'Ringvaart-over steek'). Ooit, zegt John, is hij in een dienst bezig geweest met het turven van aan- en afvaren. „Ben ik na een uurtje of wat mee gestopt. Ik werd er gek van." We wagen in de buurt te komen. John: „Ik denk dat ik, de op-en-af handelingen meege rekend, in vijf minuten heen-en-weer ben." Daar gaan we: 60 minuten gedeeld door 5, is 12 keer per uur, maal 8 uur werken is 96, maal 2 is 192 oversteken. John: „Op piektij den - zoals in de zomerweekends - ga ik meer. Dan loopt het door de drukte allemaal wat sneller. Ver boven de 200, denk ik." John heeft voor dit kleine stukje 'Het Groot Vaarbewijs'. Zijn vier medewerkers op de loonlijst niet. Wettelijk geen verplichting. John: „Gezien de korte afstand en de weinige beroepsvaart." Zo simpel als het lijkt - beetje gas geven, beetje sturen - blijkt het varen van dat pontje niet te zijn. John: „Je hebt te ma ken met stroming, met wind, en je moet na tuurlijk steeds uitkijken voor wat er aan bo ten passeert. We hebben eens iemand in de opleiding gehad die het absoluut niet kon.". De pont is 32 jaar oud, en heeft een 40 pk Lister diesel. „Binnen een jaar of twee komt er - zo goed als zeker - een nieuwe pont", zegt Leo, de vader van Het Imperium Hoog- enboom. Een succes-story. Op zijn zeventiende vanuit zijn woonplaats Hoogmade met een ouwe fiets Kaag binnen gereden. „Ze vroegen ergens een boerenknecht." Na de boerderij wat 'ongeregeld' werk. Vrachtwagenchauffeur onder andere en kraanmachinist in de bouw. Tussendoor 'los se' handel. Uiteindelijk: eigenaar van camping 'Kaag ereiland' met 55 vaste plaatsen en 60 losse, eigenaar van een prachtig watersportcen trum met botenverhuur (2 havens, plaats voor 100 schepen), eigenaar van de uitspan ning 'Eijmershof (café-restaurant, 22 luxe appartementen), eigenaar van het pontje. Zijn credo: „Varen. Buiten zijn. Weer of geen weer, het is altijd mooi. Ze moeten niet zo oewehoeren op de radio. Die Pelleboer heeft al wat verknald.... Gewoon de plas op en niet zeuren. Als ze me bellen en vragen hoe het weer is, zeg ik altijd: 'Mooi'. Al kan ik 't water plukken...." Een horeca-ondememen „Laat ik m'n mond maar houwe. Doderer.... Als we 't van Dode rer moesten hebben konden we de tent wel sluiten. Die man bemoeit zich met niemand. Zelfs niet met z'n buren. £r Officieel: Kaag. Van 'Kaghe'. Betekenis: 'Bui tendijks land'. De bewoners (464) spreken bij voorkeur over 'De Kaag". Onder de autochtonen (daar zijn er naar schatting niet meer van dan 100) duiden de ouderen het aan met 'Binnen- kaag'. De wegwijzers sturen voor deze plaats naar 'Kaag-dorp'. Watersporters en aanver wanten in de recreatie, hebben het over 'Kaageiland'. De 'Kaagweek' speelt zich af in Warmond. Kaag ligt in Zuid-Holland (ge meente Alkemade), Buitenkaag dat dezelfde dorpsraad heeft, in Noord-Holland (gemeen te Haarlemmermeer). Maar gewoon Kaag dus. Wat ze daar zoal niet hebben: een r.k. kerk, een huisarts, een dierenarts, een tandarts, een apotheker, een taxi-bedrijf, een bio scoop, een benzinepomp, een bejaardenhuis, zwangerschapsgymnastiek, een boekhandel, een schoenenzaak, zelfs geen winkel voor zonweringen. En het politiebureau staat leeg. „Langzamerhand zegt Aad Onderwater, voorzitter van de Dorpsraad, „begint Kaag nogal wat door de vingers te glippen. Ooit hadden we een hulppostkantoor. Weg." Mijn opsomming van wat Kaag allemaal niet heeft, vindt Aad Onderwater een beetje flauw. „Zo mag je dat niet zien." Hoe dan wel? Onderwater „Wat de faciliteiten betreft maakt het ons niks uit. Buitenkaag heeft goe de voorzieningen. Wij vormen een dub- beldorp." Maar samen nog steeds geen 'ka bel' voor de televisie, onder andere vanwege bestuurlijke verschillen. Verzuchting van Aad Onderwater „Wat mij betreft mag Kaag juri disch bij Buitenkaag en dan dus samen in de Haarlemmermeer. Een inwoonster „Kaag? Dat is een zeer socia le gemeenschap. We hebben een 'Schipper tjesdag' waar het hele dorp aan mee doet, veel mensen die onderling contact onder houden via de tennisclub, er is op persoonlijk initiatief een Tafeltje-Dekje', we hebben een Leo, de vader van 'Het Impenum Hoogenboom'. foto's united pho tos de boer gerald van daalen poule van autobezitters die mensen in nood rijden, Koninginnedag vieren we erg uitge breid, de IJsclub doet nogal wat.... Enne: we zijn erg tolerant. Joop Doderer woont hier.'' Ik val met de deur in de directiekamer van Dick van Lent (38), derde generatie jacht- en scheepsbouwer in Kaag. De grootste van de wereld Wie zijn miljoenen over boord wil gooien, komt hier terecht. „Wat kost mij zo'n ding?", informeer ik on eerbiedig. In die vraag zijn mij al vele Groten Der Aarde voor gegaan. Ik zit in de rij van Henry Ford II, om maar eens iemand te noe- Wat ik zou willen: „Gewoon. Zwembadje op het bovendek, een wasserette beneden, een eettafel met ingelegd ivoor, Karei Appel tje aan de muur." Na lengte, breedte, hoogte van het schip, en de ruimte voor mijn verza meling sigarenbandjes berekend te hebben, schommelt de uitkomst rond de dertig mil joen gulden. Aan jaarlijkse kosten (beman ning, onderhoud, brandstof, enz.) moet ik 10 procent van de koopsom rekenen, dat is de vuistregel; drie miljoen gulden derhalve. Ik geraak bij Dick van Lent vanuit de nieuwsgierigheid die iedere toerist te pakken krijgt bij het passeren van de open staande schuifdeuren van het binnendok. Daar blinkt een jacht met een naam die veel zegt over de welstand waarin de Amerikaanse eigenaar leeft: 'Our Toy'. Gewoon een speeltje van een magnaat. Ze hebben hier in de bouw van luxe jach ten al heel wat hoogstandjes uitgevoerd. Dick van Lent: „Een hospitaalt je aan boord met hartbewakingsapparatuur en een operatieta fel, een garage voor een Rolls, een helikopter- dek." Het zijn - hoor ik - heus niet allemaal sheiks die bestellen. En het zijn ook niet alle maal gouwe kranen. Overwegend gewone miljonairs, die genoegen nemen met in het zwembad een waterval en speakers onder water, een 8 tot 20-koppige bemanning, en een stuk of tien televisies met video. Jk „Het spijt me", zegt Joop Doderer. Heb ik 'm eindelijk middels de telefoon van een eethuis te pakken, en dan dit. Ik wil graag even langs. „Het spijt me. Ik zou u graag ontvangen, maar ik zit midden in een waanzinnige ver huizing." Nu wordt het primeurdier in mij wakker. Dit heb ik nog niet gelezen bij Henk van der Meyden. De sympathieke JoopDoderer weg uit Kaag. „Ik ga naar Roelofarendsveen. Voorname lijk voor de kinderen. Gezien de scholen." A St -Cf Ik heb er nu 24. Gedetailleerd: 20 van het ge- zinspak koffie en 4 van de bosvruchtenthee. Het zal wat generaties waardezegels-Sfxiren kosten. Maar ooit zullen ze me dankbaar zijn., mijn nazaten daar op de stoep bij Van Lent.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 35