Een andere Robin Hood ZATERDAGS BIJVOEGSEL ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1991 Robin Hood, Prince of Thieves kostte 55 mil joen dollar om te ma ken. Maar binnen een week na de Ameri kaanse première wa ren de kosten al terug verdiend. Sinds giste ren draait de film in de Nederlandse biosco pen. Aanvankelijk was niemand bereid geld in het project te steken. Tot bekend werd dat Kevin Cosmer (regis seur en hoofdrolspeler van de met zeven Os cars bekroonde Dances With Wolves) de titel rol zou spelen. Fris gewassen en gestreken maakt Kevin Cosmer zijn opwachting aan een gezamenlijk ontbijt De dag te loren heeft hij tot 's avonds tien uur gefilmd iroor 'JFK', de film die Oliver Stone in New Orleans aan het opnemen is over de moord :op president Kennedy. Daarna is Cosmer nog in een plaatselijke bioscoop voor het eerst gaan kijken naar een uurtje Robin Hood. Hij is er nogal tevreden over, beweert hij. „Over dat ene uur dat ik gezien heb althans", merkt •hij relativerend op. „En geloof me: als het me zou zijn tegengevallen zou ik het óók hebben gezegd. Want ik houcher niet van om in inter views alles plichtmatig de hemel in te prij- Dat is een makkelijk gedane bewering, maar je bent geneigd om Kevin Cosmer on middellijk op zijn woord te geloven. Hij maakt een voor filmacteurs opmerkelijk on gecompliceerde en oprechte indruk. En hij blijkt ook niets te beroerd om toe te geven dat de opnamen voor Robin Hood, Prince Of Thieves, bepaald niet van een leien dakje zijn gegaan. Cosmer had de hoofdrol geaccep teerd uit genegenheid voor regisseur Kevin Reynolds, een goede vriend die hem in 1985 de kans gegeven had om als filmacteur te de buteren in Fandango. Maar sinds de voltooi ing van de opnamen voor Robin Hood heb ben beiden nauwelijks nog met elkaar ge sproken. Cosmer nam diverse keren zijn regisseren de vriend tegenover de producers in bescher ming wanneer het ging om overschrijdingen van het draaischema, maar de ster-acteur maakte er intussen evenmin een geheim van als naar zijn mening de opnamen onnodig zwaar waren geworden als gevolg van een onhandige regie-aanpak. IJSKOUD WATER Als voorbeeld noemt Kevin Cosmer de op namen van de klassieke scène van de eerste kennismaking tussen de latere gabbers Robin Hood en Little John; het stokkengevecht bij de waterval. „Voor die vechtscène in de rivier - een paar minuten in de film - hebben we vier dagen in ijskoud water staan modderen. Dat was niet zo leuk. Je staat daar in het wa ter op elkaar in te slaan met levensgrote stok ken, palen eigenlijk. En het moet er echt uit zien. Dus je moet elkaar echt raken ook. Over het algemeen houdt Kevin Cosmer wel van vecht- en stuntwerk en daaraan heeft hij als Robin Hood zijn hart kunnen ophalen. „Eén van de leukste dingen is aan een lang touw zwieren. Altijd aardig om te zien en enig om te doen. Ook in de films van de 21- ste eeuw zullen er nog steeds kerels rond zwieren aan touwen en gordijnen. Ik hou bij actie-scène's van kleine details, zoiets als zorgvuldig met je boog mikken, dan even aan het touw likken met een gezicht zoals als Burt Lancaster het vroeger zou hebben ge trokken en dan: flingggïL.Ik heb heel wat stunts zelf gedaan, net als in Dances With Wolves. Meer dan de verzekeringsmaat schappij leuk vond. Maar ik had ook een hele goede stuntman die me af en toe vervangen heeft." Aanvankelijk heeft Cosmer, net als ieder een, nogal wat scepsis gehad ten aanzien van dit zoveelste Robin Hood-project. „Ik heb de rol in eerste instantie geweigerd. Twee keer zelfs. Maar toen ik hoorde dat Kevin Reynolds zou regisseren besloot ik alsnog te accepteren. Ik was niet helemaal gelukkig met het script. Ik vond Robin Hood als karak ter te vlak, te stereotyp. Wat ik wilde was het oude, misschien wel overbekende verhaal nieuwe leven inblazen zonder dat de klassieke kwaliteit van het rechtlijnige epos verloren zou gaan. En dan dat relaas met de meest geavanceerde opna me-technieken vertellen. Een moderne 'gen re-film' maken op een manier die vergelijk baar is met wat we gedaan hebben in The Untouchables. Ook zo'n overbekend verhaal met legendarische personages als Al Capone en Elliot Ness. En ook toen waren er nauwe lijks mensen die geloofden dat die film suc ces zou kunnen hebben. Slechts heel weini gen waren er meteen van overtuigd dat het maken van een nieuwe Robin Hood-film zin nig was. Men was bang dat alleen piepjonge kindertjes daar interesse voor zouden kun nen opbrengen. Ten aanzien van Prince Of „Het maatschappelijk belang van filmstenen is lang overschat Ik kan er ook niks mee." foto sygma/newton/246 255 The Untouchables en Dances With Wolves, schept dat dan speciale ver plichtingen, Sociaal of anders omdat je een idool bent geworden „Ik denk dat je maar één ding doen kunt en dat is jezelf trouw blijven. Als ik dat doe, dien ik ook mijn publiek op de beste manier. Ik weet dat mensen geneigd zijn om filmsterren te verwarren met de wellicht wijze en intege re karakters die ze van die acteurs en actrices in films te zien hebben gekregen. Ze dichten dan die filmsterren gidsfuncties toe over hoe er over allerlei brandende kwesties in de we reld gedacht zou moeten worden. Maar dat is de grootst denkbare onzin, want al die wijze en nobele dingen die acteurs in films zeggen en doen, zijn doorgaans niet door die acteurs zelf bedacht maar door scriptschrijvers. Ik geloof dat langzaam het besef begint door te sijpelen dat het maatschappelijk belang van filmsterren lang is overschat. Ik kan er ook niks mee. Ik kan niet zeggen tegen mezelf: "We leven nu in een tijd die heel belangrijk is voor het voorbestaan van onze wereld, dus dien ik me als idool heel gewichtig en voor beeldig te gedragen.' Net zo min als ik tegen mezelf zeggen kan: 'Nu gaat het geloof ik weer een beetje beter met de wereld, dus kan ik me nu weer wat onverantwoordefijker gaan gedragen'. Het enige dat ik doen kan is mijn eigen instinct volgen bij het kiezen voor films die volgens mij de moeite van het maken waard zijn. Zoals nu die film over John F. Kennedy." Wat zal er dan volgens u aan 'JFK zo inte ressant zijn? „Het gaat over mijn land. En over de Ameri kaanse neiging scherp in het oog te houden wat men elders in de wereld goed of fout doet en intussen te verzuimen ook eens goed naar zichzelf te kijken. We zijn een ongeloof lijk edelmoedige natie, een en al bereidheid om elders voor andere mensen te gaan vech ten. We houden hier het idee van 'waarheid' in ere, maar we houden onze kaken stijf op elkaar als de waarheid ons ineens minder ge legen komt. We geloven wel in de waarheid, zo zijn we opgevoed, maar we dienen hem vaak erg slecht. We prijzen onszelf hoog voor de waarde die we toekennen aan vrijheid van meningsuiting. Maar omdat er zo veel geld omgaat in Amerika en er zo veel macht ge concentreerd wordt, kan dat mensen immo reel maken, bereid maken om moordaansla gen te plegen of wat dan ook. In deze film gaat het dan om niets minder dan de moord op de president van de machtigste natie in de wereld, om iets wat de loop van de wereldge schiedenis ingrijpend heeft beïnvloed. Ik speel een jurist die de moordenaar van Ken nedy voor de rechter probeert te brengen. Ik voel die film aan als iets dat eigenlijk nóg die per gaat dan de moord op een president. Het gaat om fundamenteel geloof in een grond wet, in een democratie. Het is toch verbijste rend dat we waarschijnlijk nooit de waarheid zullen achterhalen over over wat er in 1963 precies gebeurd is." Ben u bang als acteur te worden i>astge- pind op heroïsche personages? „Ik ben niet bang om vastgepind te worden op wat dan ook. Rollen van schurken of an dere types waar een publiek niet zo gauw verliefd op zal worden, wil ik best spelen. Het punt is alleen dat zulk soort rollen meestal niet zo erg goed zijn geschreven, te karikatu raal. Daar kan ik slecht mee uit de voeten. Maar ik hoef heus niet alleen maar heroïsche hoofdrollen. Ik wil best ook een bijrol spelen van een personage dat ik goed begrijpen kan. Ik vind het prachtig om niet drie maanden aan één film vast te zitten, maar bij voor beeld slechts twee weken en daarna je koffers pakken. Dat is heerlijk, juist. Het hangt er maar vanaf wat je tegenkomt. Films als Buil Durham en Field of Dreams, dat zijn kleine bescheiden films zonder heroïsche rollen en ik heb er van genoten om daarin mee te spe len. Ik zie ook mijn Elliot Ness-rol in The Untouchables niet als het meest glamoreuze onderdeel van die film. Ik moet me kunnen zien als een stukje dat in een totale puzzel past, daar precies op zijn plaats valt. En dan pak ik het op. Ik heb geen zin in een fantasti sche grote rol in wat verder een shitfilm be looft te worden." Heeft het invloed op uw functioneren als acteur dat u nu zelf een gigantisch succesvolle film geregisseerd heeft? „Dat heeft er niets mee te maken. Het punt is dat film voor mijn gevoel allereerst een zaak van de schrijver is. Wie er ook regisseert, het script moet in principe al perfect zijn. Ik wil graag in goede films zitten en de goede films dat zijn de films die goed geschreven zijn. Er heeft altijd een mythe bestaan rond het regis seurschap. Dat is een mythe die ik in eigen persoon heb gebroken. Want de zeven Os cars en de gigantische belangstelling wereld wijd voor Dances With Wolves kunnen wor den opgevat als bewijs dat het blijkbaar een goede film is. Terwijl ik nooit eerder geregis seerd had. Maar ook de kwaliteit van Dances With Wolves kwam in eerste en laatste in stantie regelrecht van het script vandaan." Zitten er schaduwkanten aan al dit succes? „Dat zou ik wel denken. Ik zou er een fortuin voor over hebben om mijn anonimiteit terug te krijgen. Dat is vreselijk moeilijk. Ik moest onlangs privé naar Alaska en daar bleek een ontvangscomité klaar te staan van 30 man sterk. In Alaska!... (diepe zucht)... Als ik voor iets, laat ik zeggen, een miljoen dollar krijg, dan denk ik maar dat ik 100.000 dollar krijg voor mijn acteren en de rest ter compensatie van mijn verlies aan privacy. Want dat is iets wat ik nooit meer terug zal krijgen." „Ook de wetenschap dat ik nu veel geld verdien schijnt mijn verhouding met andere mensen te vertroebelen. Om het privé-leven van mijn familie te beschermen, ben ik ge noodzaakt geweest maatregelen te nemen waardoor we niet dagelijks worden lastig ge vallen door honderden mensen die van alles en nog wat van me willen. Als iemand me dan niet bereiken kan. wordt er direct gezegd dat ik verpest ben door mijn succes en rijk dom. Als het dan gaat om bij voorbeeld een journalist die niet snel genoeg naar zijn zin een interview met me geregeld kan krijgen, dan wil dat nog wel eens resulteren in een kwaadaardige publicatie ten aanzien van mijn persoon. Maar ook die dingen schijnen onvermijdelijk te zijn. En dan mag ik nog van geluk spreken omdat over het algemeen de pers voor mij buitengewoon genereus ge weest is." „Tegenover die nadelen van de roem, staan allicht ook een aantal niet geringe voordelen. Ik heb de kans gekregen om de wereld te zien. Ik hou van de wereld, van het leven, van mensen, van spontaniteit. Maar als ik ergens onbekommerd van wil genieten, is het heel vervelend dat zoiets nauwelijks kan. Het staat de volgende dag direct in de kranL" Zorgvuldig met je boog-mikken en dan e zijn rol als Robin Hood. Kevin Costner maakt van klassiek verhaal een film voor volwassenen Thieves vond ik echter dat het script in aan leg interessant genoeg was om een film op te kunnen leveren waaraan ook volwassenen plezier zouden beleven." GROENE PANTIES De filmhistorie heeft tot dusver al een slor dig dertig Robin Hood-films opgeleverd, met als beroemdste The Adventures Of Robin Hood, uit 1938, met Errol Flynn. Is Kevin Costner die film nog tevoren gaan bekijken? „Zeker wel. Die was goed, grandioze at mosfeer. Alleen een beetje zonderling als je het nu terugziet, met Errol Flynn in groene panties en met zo'n lullig boswachtershoed je. Ik heb wel meteen gesteld dat ik er niet over zou piekeren om eveneens in groene panties en met zo'n hoedje op Sherwood Fo rest binnen te trekken. Op de eerste draaidag had de kostuumafdeling toch een groene panty voor me klaar gelegd. Een geintje, dat ik meteen door had natuurlijk, maar om ze te plezieren heb ik er even heel opgewonden over gedaan. Maar die Flynn-film was oké. Dus had het geen zin op die manier een nieuwe Robin Hood-film te maken. Het moest dus anders. Daarom was ik verrukt van het idee om de film in Jeruzalem te laten beginnen. Robin in een .moslim-kerker, als krijgsgevangene. Toen ontdekte ik dat men echt een andere achtergrond, een andere visie gevonden had." „Dat soort dingen vind ik belangrijk. Ik wil het gevoel hebben dat ik meewerk aan films waarvan het zin heeft dat ze gemaakt wor den. Ik heb niet de mentaliteit van 'poen pakken, wegwezen en nooit meer omkijken.' Ik houd echt van acteren en wil kunnen gelo- ,ven in wat ik doe. Ik ben geen machine. Ik wil eerst zelf ergens warm van kunnen worden, mijn batterijen kunnen opladen." Zijn sinds het waanzinnige internationale succes van Dances With Wolves nu ineens alle deuren open gegaan? „Ik heb nooit het gevoel gehad dat er deuren voor me dicht bleven. Ik heb altijd het gevoel gehad dat voor mij de deuren open zouden gaan als ik maar vasthield aan de kwaliteit van mijn ideeën. Waarschijnlijk heb ik wel meer macht gekregen. Maar ik denk dat je de mist in gaat wanneer je, om ideeën door te zetten, macht gaat gebruiken in plaats van je eigen overtuigingskracht. Mijn invloed ge bruik ik om een atmosfeer te creëren waarin het voor iedereen aangenaam werken is. En het enige moment waarop ik écht mijn in vloed gebruikt heb tijdens het maken van Ro bin Hood, was toen de producenten het re gisseur Kevin Reynolds moeilijk gingen ma ken omdat hij achter raakte op het draaische ma. Toen heb ik die producenten bij me ge roepen mijn invloed is dat ze dan ook ko men en goed naar me luisteren om ze uit te leggen waarom Reynolds wel meer tijd móest gebruiken dan gepland was." Wanneer je als acteur eenmaal zo waan zinnig beroemd geworden zoals u sinds de

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 33