z De man die zijn leven verwoestte A T E R D A G yj ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1991 LYLE ALZADO EN SHELLY SM1THSPORTS ILLUSTRATED iïd k heb gelogen. Ik heb tegen jullie M gelogen. Ik heb tegen mijn fami- lie gelogen. Ik heb tegen een he leboel mensen gelogen door te zeggen dat ik geen steroïden gebruikte. Ik ben begonnen in 1969 met het gebruik van anabole steroï den en nooit meer gestopt. Zelfs niet nadat ik mijn loopbaan als professioneel football- speler in 1985 had beëindigd. Ik ben nooit meer gestopt. Ik kon het niet. Sterken ik ben in een later stadium ook nog eens groeihor monen gaan gebruiken. Ik deed dat heel be wust. Ik wist precies wat ik deed. Heel veel mensen hebben getracht mij over te halen om te stoppen, maar ik heb niet willen luis teren. Nu ben ik ziek. Ik heb kanker - een hersentumor - en vecht voor mijn leven. Iedereen kent mij als een bikkelharde jon gen. Ik ben nooit ergens bang voor geweest. Voor niets menselijks. Voor helemaal niets. Tot ik wakker werd in het ziekenhuis, in maart van dit jaar en ze het mij vertelden. 'U heeft kanker'. Kanker. Ik kon het niet vatten. Oké. ik voelde me zwak, maar ik had toch al die 'oorlogen' meegemaakt op het football- veld. Ik was zó gespierd. Ik was een reus. Nu ben ik ziek en ben ik bang. Het is het allemaal niet waard geweest. Natuurlijk, ik heb een prachtige carrière achter de rug. Maar kijk nu eens naar me. Ik zwalk als ik loop en moet me soms aan ie mand vastgrijpen om niet te vallen. Je moet me de tijd geven om een antwoord om som mige vragen te vinden, want ik heb moeite me bepaalde dingen te herinneren. Ik weeg nog maar 98 kilo, 27 kilo minder dan een paar maanden geleden. Mijn kleren zwabbe ren om mijn lichaam. Ik heb chemotherapie ondergaan en daar ben ik goed doorheen gekomen. Ik ben niét misselijk geweest of zo, maar ik ben wel helemaal kaal. Ik ben 42 jaar. Ik heb een zoon van negen, die bij zijn moeder in New York woont. In maart van dit jaar ben ik met Kathy ge trouwd. We wonen in West Los Angeles. Twee dagen na het huwelijk werd ik ziek en moest het ziekenhuis in. Een paar dagen la ter was het duidelijk: ik had kanker. GEEN BEWIJS Ik weet dat er geen waterdicht bewijs is aan te voeren dat steroïden en groeihormomen deze tumor hebben veroorzaakt. Maar het is een van de mogelijkheden waar je naar kijkt. Dat moet je wel. En ik denk dat een heleboel sportmensen gevaar lopen. Heel veel gebrui ken dezelfde groeihormonen en dezelfde anabole steroïden. Bijna alle footballspelers die ik ken. Ze zijn-zo gespitst op succes dat ze zich nergens anders zorgen over maken. Je mag iemand die zegt dat dat spul niet massaal wordt gebruikt niet geloven. Negen tig procent van de sportlieden die ik van na bij heb meegemaakt gebruikten het spul. We worden niét geboren om 130-135 kilo te we gen of om negen meter ver te springen. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, maar niet Veel en alleen al in de National Football Lea gue lopen zo'n 1400 spelers rond... Toen ik football speelde op de middelbare school had ik nog nooit gehoord van het ge bruik van steroïden door wie dan ook. Dat was pas op college het geval. Tijdens mijn middelbare schooltijd behoorde ik tot de besten van het land, maar dat was niet vol doende om het echt te kunnen maken als footballer. Ik was niet fors en sterk genoeg. Snelheid had ik wel. Ik ben naar het Kilgore College in Texas gegaan. Later heb ik voor Yankton College in South Dakota gespeeld. De enige school die mij graag wilde hebben. Ik realiseerde me dat ik zelfs voor een niet zö hoog spelende school als Yankton niet sterk genoeg was en begon steroïden te ge bruiken. Ik weet niet meer hoe ik er aan kwam. Wat ik wel weet is dat ik begon met Dianabol, ongeveer 50 milligram per dag. Dianabol was erg makkelijk te krijgen. Zelfs in die tijd. De meeste sportlieden gaan riaar een sportschool. Dat deed ik ook. Ik weet dat iemand een paar weken later tegen me zei, dat het leek alsof mijn biceps waren gegroeid. Ik straalde van trots. Ik tilde me wezenloos aan gewichten in de sportschool en mijn gewicht liep op van 86 tot 100 kilo door veel te eten en tot 135 kilo door die ste roïden. Sommige mensen zeggen dat je het gebruik van steroïden gemeen en humeurig wordt. Maar daar had ik helemaal geen last van. In tegendeel. Ik voelde me geweldig en dat had zijn uitwerking op het veld. Naar mate mijn ontwikkeling doorging veranderde ik van steroïden. Steeds wan neer mijn lichaam niet meer reageerde op het spul dat ik gebruikte, nam ik iets anders. Ik weet al die namen niet meer. Maar ik be studeerde ze wel. Ik mengde ze ook als een volleerd chemicus. Je moest ze zowel slikken als injecteren. Dat deed ik meestal in mijn achterste, zodat niemand de littekens zag. Ik prikte altijd zelf. Alleen. In mijn slaapkamer. Ik bewaarde de steroïden in mijn klerenkast. ALS EEN BEEST Ik kwam in 1971 bij de Broncos. Ik gedroeg me als een maniak. Ik was sneller, harder en in alles beter dan anderen. Door een blessu re van Pete Duranko kreeg ik de kans om te spelen. Mijn eerste wedstrijd was tegen de Chicago Bears. Ik bleef steroïden gebruiken, omdat ik voelde dat ik er steeds beter door ging spelen. In het veld gedroeg ik me als een beest. Ik ging voor niets en niemand op zij. Ik was gek van winnen. Dat was alles voor mij: winnen, 'winnen en nog eens winnen. Ik Lyle Alazado was ooit letterlijk en figuurlijk een monument in het American football. foto all- sport/omnipress Amerikaanse weekblad Sports Illustrated deed Lyle Alzado zijn aangrijpende relaas. Exclusief voor Nederland verwierf deze krant de rechten dat verhaal te publiceren. praatte nergens anders over. Toen in bij de Cleveland Browns speelde, van 1979 tot 1981, nam ik steroïden mee uit Los Angeles, waar ik buiten het seizoen woonde. In LA. is het spul gemakkelijker te krijgen dan waar ook. Teamgenoten bij de Browns vroegen aan mij hoe ze steroïden konden krijgen en ik gaf ze adressen en telefoonnummers. Toen ik in 1982 naar de Los Angeles Rai ders ging, ging ik meer gebruiken en ver schillende combinaties. Ik voelde dat ik het nodig had. Slapen deed ik niet veel. Een uur tje of vier per nacht, omdat mijn stofwisse ling in een zeer hoog tempo verliep. Ik ge bruikte alles wat er te krijgen was en had liet gevoel dat mijn lichaam één grote opeenho ping van drugs was. Als ik de hele verzame ling had gehad, begon ik weer van voren af Ik denk dat mijn grootste fout is geweest dat ik die cirkel nooit heb doorbroken. Het beste is zes, zeven weken gebruiken en dan te stoppen voor eenzelfde periode. Maar ik gebruikte tien, twaalf weken en stopte dan slechts een week of twee, omdat ik dacht dat het voldoende was. Ik was volkomen ver slaafd, mentaal verslaafd. Ik voelde me niet sterk genoeg als ik niets nam. Veel spelers van de Raiders kwamen naar mij toe voor steroïden. De meesten wisten zelf ook de weg wel, maar ik was degene naar wie ze toe kwamen, wanneer ze echt omhoog zaten. En ik ging maar door met steeds sterker spul te gebruiken. Het laatste wat ik gebruikte was Bolas- terone en Quinolone, een heel gevaar lijke combinatie. Steroïden kunnen je cholesterolspiegel verhogen. Op een bepaald punt, tegen het einde van mijn loopbaan, was mijn cholesterol gehalte boven de 400. Ik werd gewaar schuwd, maar wilde niet luisteren. DOOD WEEFSEL Ik heb zo veel injecties genomen dat een paar jaar geleden een plastisch chirurg mijn achterwerk onder handen moest nemen. Vlak onder de huid za ten twee opeenhopingen van dood weefsel zo groot als een honkbal. Zoals ik al zei bleef ik gebruiken nadat ik mijn loopbaan bij de Raiders had af gesloten. Ik kon niet leven met de ge dachte minder sterk te zijn. Ik ging wel minder gebruiken. Kleine doseringen Anavar en Equipoise, hoewel ik wist Twintig jaar lang gebruikte Lyle Alzado, een topper in het professionele American football, anabole steroïden en groeihormonen. Hij heeft dat altijd ontkend, rolde ook op miraculeuze wijze door controles. Begin dit jaar bleek hij een hersentumor te hebben. Mogelijk veroorzaakt door het jarenlange gebruik van steroïden. In het befaamde dat ik er eigenlijk helemaal vanaf moest blij ven. Ik bleef sterk en wellicht heeft dat me vorig jaar op het idee gebracht weer te wil len gaan spelen. Ik wilde bewijzen dat ik het nog steeds kon. dat een come back wel de gelijk mogelijk was. Maar dat heeft me pas echt in de proble men gebracht. Ik was 41 en besloot dat ik groeihormomen nodig had, wilde een come back kunnen slagen. Ik begon daar vorig jaar juni mee en gebruikte het tot maart van dit jaar in combinatie met testosterone cypio- nate, een anabole steroïde. De cypionate zorgt ervoor dat je forser wordt en de groeihormonen zorgen voor spiermassa. Ik gebruikte twee soorten en daarnaast groeihormonen. Dat kostte me veel geld. De hormonen 4000 dollar voor een periode van 16 weken. Er zijn fasen in mijn carrière geweest dat ik 20 tot 30 duizend dollar per jaar uitgaf. De groeihormonen waren echter het duurst. Ik kreeg een uitnodiging voor het trai ningskamp van de Raiders en ik trainde ver- schrilckelijk hard. Elke dag, uren achter el kaar. Net als iedereen werd ik tijdens het trainingskamp getest op drugs. Ik was nega tief en iedereen vroeg zich af hoe dat moge lijk was. Heel eenvoudig: men had me ver teld een maand voor de test te stoppen met de cypionate. Groeihormonen kunnen bij een dergelijke test niet worden ontdekt, dus die bleef ik gebruiken. Mijn comeback mislukte door een knie blessure. Ik onderging een kijkoperatie en kreeg daarna nog wel een kans in een oefen wedstrijd, maar kreeg geen contract. Ik denk eigenlijk alleen maar omdat men vond dat ik te oud was. Maar ik had het kunnen maken. Dat weet ik heel zeker. BEWUSTELOOS Niettemin was het voor goed voorbij. Ik bleef echter de groeihormonen gebruiken, evenals bepaalde steroïden. Afgelopen na jaar was ik op een gegeven moment met mijn zoon Justin in een ijszaak ergens in Los j Angeles en moest plotseling verschrikkelijk hoesten. Ik liep naar buiten om de bacillen niet rond te strooien. Ik raakte bewusteloos 1 en het volgende dat ik me kan herinneren is dat ik wakker werd op de rand van de stoep met m'n gezicht helemaal onder het bloed. Ik was precies met mijn gezicht op de straat gevallen en had mijn neus gebroken. Zo erg zelf dat plastische chirurgie nodig was. Ik heb vier dagen in het ziekenhuis gele gen en ben uitvoerig onderzocht. Men kon echter niets vinden. Ik denk echter dat dat het begin was. Dat toen de tumor zich in mijn hoofd heeft genesteld. In februari werd ik een beetje duizelig. De dokter zei dat het een oorontsteking was en gaf me medicij nen. Die hielpen een poosje. Een dag of wat later werd ik weer duizelig. Ik kon niet praten en zag alles dubbel. In het ziekenhuis hebben ze me toen weer onder zocht en zeiden dat het een soort virus was. Eenmaal weer thuis werd het almaar erger. Ik heb vier dagen niet gegeten. Kathy heeft bij de doktoren aangedrongen op een nieuwe opname in het ziekenhuis. Dat gebeurde en toen heeft men hersenon derzoek gedaan. Toen ik de volgende mor gen wakker werd en ze het me vertelden, kon ik het niet bevatten. Ik was gewoon te zwak. Ik werd behandeld en mocht weer naar huis. Toen kreeg ik er een infectie over heen. Bij een aanval kreeg ik het zó be nauwd dat ik geen adem meer kon halen. De vader van Kathy was bij ons en hij heeft mijn leven gered. Terwijl Kathy het alarmnum mer belde gaf hij mond-op-mond beade ming. In het ziekenhuis kreeg ik om de twintig minuten een aanval van vreselijke hoofd pijn. Ik was er zo slecht aan toe dat ze me twee weken lang op intensive care hielden. Wat er in die tijd allemaal gebeurd is. weet ik niet meer. Ik probeer het me te herinne ren. maar dat lukt gewoon niet. Nu zeggen ze dat het leek alsof ik elk moment dood kon gaan. Dit is voor mij heel erg moeilijk. Toegeven dat ik iets heb gedaan dat volkomen ver keerd was. Als ik had geweten dat ik zo ziek zou kunnen worden, was ik er nooit aan be gonnen. Wat steroïden en hormonen ook voor je lichaam doen, als je dat spul te lang gebruikt hou je er iets aan over. Dat hoeft natuurlijk geen hersentumor te zijn, maar er gaat iets fout. Dat staat voor mij wel vast. Toen ik net weer uit het ziekenhuis was voelde ik me minderwaardig. Een vent die zo gebouwd was als ik en die er nu zo uitzag. Maar daar ben ik overheen gegroeid. Ik ben niet meer zo sterk als toen. Mijn kracht komt nu van binnen uit. Als je steroïden of groeihormomen gebruikt, stop ermee. Ik had het moeten doen.'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31