3 Leiden Dwars door het hart van de Bollenstreek LIJ Zaterdag 17 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOAAAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER W1M WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 23 DE WANDELTOCHT van deze week ACHTER ELK VOORWERP in het Nieuvi voert niet alleen dwars door het bol- gebouw van studentenvereniging Lisserbroek lengebied, maar gaat ook langs gras- Minerva gaat een verhaal schuil landen met cultuur-historische waar de. Infotheek kan Magister niet betalen LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Het verlieslijdende Leidse com puterbedrijf Infotheek moet het vorig jaar overgenomen Haagse Magister Computer B.V. nog j een nabetaling doen van ruim 4 miljoen gulden. Infotheek heeft Ij hiertoe onderhands bijna 130.000 aandelen geplaatst te gen een koers die boven de hui dige beurskoers van 30 gulden per aandeel ligt. Uit deze noodgreep blijkt dat het Leidse bedrijf blijkbaar geen geld meer in kas heeft om Magi ster het verschuldigde bedrag te betalen. De directie van Infotheek gaat er nu van uit dat de nabetaling aan Magister volgend jaar kan worden gedaan. Het Leidse be drijf mag dan in aandelen of contant betalen. Infotheek kreeg vorig jaar een flinke klap te verwerken. In |2-j" plaats van een voorspelde forse winststijging van 14,4 miljoen IJ. gulden, leed Infotheek in 1990 een verlies van 443.000 gulden. Oorzaak: de verworven buiten landse bedrijven in Engeland en Denemarken bleken miskopen. Drie jaar cel voor incestpleger DEN HAAG/SASSENHEIM I Een 47-jarige Sassenheimer die incest heeft gepleegd met zijn dochter en stiefdochter is door het Gerechtshof in hoger be roep veroordeeld tot een straf van drie jaar, waarvan één jaar voorwaardelijk. De rechtbank had hem eerder eenzelfde straf opgelegd, zij het dat het voor- I*"- waardelijke deel toen zes maan den bedroeg. De Sassenheimer had zich in de periode tussen 1971 en 1990 diverse keren aan zijn eigen dochter en stiefdochter vergre- I pen. De rechtbank achtte bewe zen dat hij daarbij geweld had gebruikt en het slachtoffer had bedreigd. De man ontkende j dat. AGENDA ZATERDAG 17 AUGUSTUS Leiden Molenwandeltocht over 10 of 15 km. start vanaf VW. Stationsplein 210. tussen 9.00 en 16.00 uur. Circus van Moskou op het Parkeerterrein van de Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan 2. voorstellingen om 16.30 en 20.00 uur. Optreden door 'Roots Syndicate' in het LVC, Breestraat 66. aanvang 22.00 uur. Noordwijk Internationaal Jazzfestival Noordwijk m het Boulevard- en Oranje Hotel van 20.30 tot 03.00 uur. Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp van 11.00 tot 14.00 uur. Wassenaar Viswedstrijd door HSV Wassenaar in de Zijlwatering t/o de jachthaven van 8.00 tot 10.00 uur. aanmelden ter plaatse om 07.30 uur. Kernns aan de Dr. Mansveltkade, van 10.00 tot 01.00 uur. Jeu de boules voor jong en oud op de baan bij de Sporthal, aanvang 10.30 uur. Ringsteken te paard op de Van Groeneveltiaan. aan vang 11.30 uur. Ringsteken met rij tuigen op de Van Groeneveltiaan. aanvang 14.00 uur. Tientonnertrek- ken op de Van Hogendorpstraat, aan vang 19.00 uur. Zoeterwoude 14e Molen Tweedaagse, wandeltocht over 25 of 40 km. vanaf kantine Meerburg, Laan de Goede Herder, starten 40 km 9.00-10.00 uur. 25 km 9.00-14.00 uur. 34e Rijnstreek Molentocht, wandeltocht over 5-10- 15-25-40 km, vanaf kantine Meer burg. starten 40 km 9.00-10.00 uur, overige afstanden 9.00-14.00 uur. Knakenrace op industrieterrein de Grote Polder, ook voor dames en ju nioren. aanvang 17.45 uur. Optreden van Golden Earring op het Loethe- veld, aanvang 20.15 uur. ZONDAG 18 AUGUSTUS Leiden •Amstel-Drechttoer' fietstocht over 30 of 65 km. start vanaf clubhuis Swifttoer park 'De Bult'. Roomburger- weg. tussen 8.30 en 12.00 uur. Vo- gelbeurs bij Vogelvereniging Avibus, Voorschoterweg. van 10.00 tot 14.00 uur. Stadswandeling olv een gids. vertrek vanaf Stadhuisplein om 14.00 uur. Tentoonstelling 'De Leidsche Hout in aanleg' in het Koetshuis m de Leidse Hout, van 14.00 tot 16.00 uur. Circus van Mos kou op het Parkeerterrein van de Groenoordhallen. W. de Zwijgerlaan 2. voorstellingen om 16.30 en 20.00 uur. 'Leidse kampioenschappen Eie ren gooien' op het Pieterskerkplem, aanvang 16.30 uur. Zoeterwoude 14e Molen Tweedaagse, wandeltocht over 25 of 40 km. vanaf kantine Meerburg. Laan de Goede Herder, starten 40 km 9.00-10.00 uur. 25 km 9.00-14.00 uur. 34e Rijnstreek Molentocht, wandel tocht over 5-10-15-25-40 km, vanaf kantine Meerburg, starten 40 km 9.00-10.00 uur, overige afstanden 9.00-14.00 uur. hun weg aan de andere zijde van het water weer te kunnen vervolgen. Het verdient aanbe veling om, aangekomen bij de brug over de Ringvaart, even goed op te letten. Eerst moet pal voor de timnel rechtsaf worden geslagen, dan direct linksaf en onder het viaduct door, vervol gens weer rechtsaf en het pad langs de rijksweg over de Ring vaart nemen om daarna weer 'af te dalen' en de Ringvaart te volgen richting Buitenkaag. In Buitenkaag aangekomen (met aan de linkerhand het ge maal Leeghwater) doemt aan de rechterzijde het pontje naar Kaageiland op (overvaren kost de wandelaar 1,10 gulden). Op Kaageiland, met pittoreske huisjes, een camping, jachtha vens en diverse horecagelegen heden kan een rondwandeling worden gemaakt. De wandeling terug richting Lisse voert voor een klein ge deelte over dezelfde weg. Dat wil zeggen: tot aan de jachtwerf De Poel moet de route in omge keerde volgorde worden geno men (let weer op bij het viaduct over de Ringvaart). Bij de jacht werf De Poel moet rechtsaf wor den geslagen. De route voert dan onder meer langs de Lisser- molen en door de weilanden (pas op voor de veeroosters). Steeds dient de ANWB-aandui- ding De Engel te worden ge volgd. De wandelaar komt dan vanzelf via de Rooversbroekdijk op de 2e Poellaan uit die vervol gens weer naar de Heereweg leidt. Daar aangekomen rechts af slaan. Aan de rechterhand prijkt dan al snel het majestu euze Huys Dever, een voor de regio unieke ridderhofstede. In deze donjon, die dateert uit on geveer 1380, exposeren geregeld kunstenaars hun werk. Het kas teeltje is geopend van dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Via Dever de Heereweg ver volgen in de richting Lisse. Bij de verkeerslichten rechts aan houden. Direct na de Agatha- kerk rechtsaf de Bondstraat in. De Bondstraat gaat in de bocht naar links vanzelf over in de Schoolstraat. Aan het einde van deze straat is rechts het VW- kantoor aan de Grachtweg weer zichtbaar, oftewel het eindpunt van de wandeling. aan, een enclave tussen Lisse en Sassenheim waarvan de bewo ners door de eeuwen heen nauw betrokken zijn geweest bij de bloembollencultuur. De wandelaar neemt de Catharij- nelaan (aan de linkerhand) om in De Engel te komen. Daar aangekomen, rechts het Engel plein op. Het Engelplein gaat vervolgens over in de Nic. Da messtraat. Ter hoogte van huis nummer 53 links het voetpad nemen en aan het einde van het voetpad rechtsaf de Heereweg op. Aan de linkerkant van de weg manifesteert zich dan al snel de markante Engelkerk met zijn opmerkelijke toren. De Heereweg dient in zuide lijke richting te worden gevolgd. Na zo'n 500 meter linksaf de 3e Poellaan in. Deze weg, op de grens van Lisse en Sassenheim loopt aanvankelijk tussen rij tjeshuizen, maar al snel bevindt de wandelaar zich midden in de voor dit gebied zeer karakteris tieke graslanden. Bij de jacht werf De Poel rechtdoor de weg vervolgen. Het pad loopt dan evenwijdig aan de Ringvaart. Om Kaageiland te bereiken moeten de lopers de brug over de Ringvaart 'beklimmen' om BOLLENSTREEK» De wandelroute door het hart van de Bollenstreek en over Kaageiland de afgelopen week afgelegd door vijf redac teuren van deze krant be draagt zo'n 20 kilometer. De tocht voert niet alleen dwars Q L^O 0 P door het bollengebied, maar gaat ook langs graslanden met cultuur-historische waarde, doorkruist de dorpskern van Lisse en buurtschap De Engel en loopt een stukje evenwijdig aan de Ringvaart. Kaageiland fungeert als 'keerpunt'. Als beginpunt van de wandel route kan bij voorkeur het WV- kantoor aan de Grachtweg in Lisse worden gekozen. Bij het kantoor is doorgaans voldoende parkeergelegenheid aanwezig. Bovendien bevindt zich hier de halteplaats van de NZH-lijnen 50, 51, 92 en 94. Staande voor het VW-kan- toor moet de Grachtweg in wes telijke richting worden gevolgd. Bij de eerste kruising (met de Kapelstraat) de Grachtweg (het smalle gedeelte) blijven volgen. Het straatje buigt bij het ge boortehuis van mgr. Simonis af naar links en 'mondt uit' in Het Vierkant, letterlijk het centrum van Lisse. Links treft de wande laar het Museum van de Bloem bollenstreek aan. Het museum dat zoals de naam al aangeeft een beeld van de bloembol lencultuur door de jaren heen toont, is met uitzondering van de maandag dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur. In de 'Keukenhoftijd' kan het muse um elke dag van 10.00 tot 17.00 uur worden bezocht. Het Vierkant, met zijn karak teristieke bebouwing, moet in noordelijke richting via de Hee- >bbe De wandeling van deze week voert door het hart van de bollenstreek. reweg worden verlaten. De on langs opgeknapte winkelstraat moet worden gevolgd tot een markant gebouw met torentje. Dan links af, de Westerdreef in. Na zo'n 25 meter buigt de weg naar links. De wandelaar gaat hier rechtdoor, de Von Bon- ninghausenlaan in. Als deze straat een wending naar links maakt, moet voor het voet- /fïetspad aan de rechterzijde dat leidt naar de Keukenhofd- reef worden gekozen. De Keukenhofdreef dient men links in te slaan om vervolgens de Westelijke Randweg over te ste ken en de Stationsweg in te lo pen. De bebouwde kom van Lisse wordt daarmee verlaten. Aan zuidzijde van de Sta tionsweg zijn de eerste (er nu kaal bijliggende) bollengronden te zien. De weg voert naar de voormalige kruidentuin van Ja- coba van Beieren, oftewel de Keukenhof (in het voorjaar te D - I Aquaduct F De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken ge durende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week werd een wandeling door het hart van de Bollenstreek en over Kaageiland gemaakt. In de krant van vandaag de complete routebeschrijving van deze wandeltocht met een lengte van zo'n 20 kilometer. bezoeken) en het Keukenhofbos (alleen met speciale kaart toe gankelijk). De wandelaar slaat echter vlak voor het Keukenhof- bos links af de Van Lijndenweg in. Het voetpad loopt aan de rechterzijde van de weg, pal langs de bosrand. Aan het einde van de Van Lijndenweg, links de Spekkelaan in. De routier moet na het passeren van de sport complexen rechts de Achter weg-zuid in, een weg die dwars door het bollengebied voert. Na zo'n 1,5 kilometer kondigt zich links buurtschap De Engel Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volbeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. De buitenkant van het gebouw aan de Breestaat is genoegzaam bekend. Maar wat zich achter I de brede, bakstenen gevel tussen het hoogheemraadschap en de Vrouwensteeg afspeelt j niet echt. Een ontmoetingspunt voor lallende en brallende corps-ballen, zal menigeen denken. Maar de 'oudste studentenvereniging van Nederland' is ook een goed geolied miljoenenbedrijf, een bijenkorf vol activiteiten, een mengelmoes van subculturen en een oord vol symboliek. Stap in de wereld die Minerva heet. Echt schoon is het er nergens (in de hal beneden hangt een doordringende pislucht) en echt mooi ook niet. Dat moet het vroeger wel geweest zijn in het oorspronkelijke pand, dat in 1959 volledig in vlammen opging. Afgaande op oude foto's had de sociëteit toen allure, was het een decadente, luisterrijke m ontspanningsruimte voor een exclusieve groep 'jongeheren' (vrouwen werden toen nog niet als lid toegelaten). Sommige interieuronderdelen zijn in het nieuwe pand teruggekeerd, zoals de lampjes aan de muur en de twee grote kroonluchters in de grote zaal, maar echt hetzelfde is het nooit meer geworden. f Wie goed om zich heenkijkt L(J herkent de rijke historie van het voormalige 'corpsgebouw' echter aan een heleboel kleine dingen. Aan bijna elk voorwerp is een verhaal verbonden. De grote zaal op de eerste verdieping is de spil van het I verenigingsleven. Een hoge - donkere ruimte niet tafeltjes en stoelen: de sociëteit in de meest enge zin van het woord. Hier wordt elke avond geborreld, geschaakt en vooral veel gepraat. Let wel: de jongerejaars mogen niet voorbij de zogenaamde 'leestafel' achterin de zaal. Die ruimte, vlakbij de die zorg draagt voor de dagelijkse beslommeringen (drank- en spijstoevoer, schoonmaken, etc.) zijn gehuld in bordeauxrood en beschikken over een 'rode kamer'. In tegenstelling tot de blauwe kamer is dit absoluut verboden terrein voor de 'gewone' leden. De commissieleden zelf moeten in de rode kamer trouwens ook oppassen. Over het grote rode kleed, dat midden in de statige doch rommelige ruimte ligt, mag je absoluut niet lopen. In het tapijtje zijn tijdens de brand van '59 alle oude foto's gestopt en naar buiten gegooid. Relikwieën zijn zo bewaard gebleven. Het kleed is sindsdien 'heilig'. Op de tweede en derde verdieping is verder veel ruimte voor sport en spel. Naast een heuse squashhal, een toneelzaal, een computerhok, een biljartruimte, een oefenruimte voor muzikanten en een bibliotheek zijn er diverse kleine zaaltjes voor afstudeerborrels en uitgebreide diners. Helemaal boven is nog een dakterras, helemaal beneden nog een grote wijnkelder en een immens 'bierhok' met daarin een flink aantal automatisch bestuurbare biertanks. Het gebouw telt in totaal dertien bierpompen en verder kunnen er kleine vaatjes bier worden 'gehuurd'. De bieromzet zou hier, zo zegt men zelf, de grootste van heel Nederland zijn. Minerva telt circa 18 jaarclubs, 17 subverenigingen (sport-, cultuur en creatieve clubs), talloze disputen (kleine gezelschappen gelijkgestemde studenten, niet jaar- of leeftijdgebonden), een klein aantal streekgezelschappen (bijvoorbeeld: 'Frisia' voor Friese studenten 'Non Sordent' voor de Zeeuwen) en wat activiteitencommissies. Hoeveel geld er omgaat in Minerva wil het bestuur van de 'besloten vereniging' niet kwijt. Maar dat het om miljoenen gaat is zeker. Door het veelvuldig 'consumeren op rekening' had Minerva een paar jaar geleden alleen al een een bedrag van ruim 1.3 miljoen gulden tegoed van haar leden. En voor de viering van het 175-jarig bestaan werd ruim een kwart miljoen gulden uitgegeven. ERNA StRAATSMA MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medi sche hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer. Tan. Zwijnenburg. Meijer, Van Leeuwen. Verhage. Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: C. van der Meer/H. Meyer, Stokroos 1. tel. 215510 zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld. Rosmolen 2. tel. 218661. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytelbaum. Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur-. R. Taytel baum. Utrechtse Veer 17. tel. 120266. zo 8 uur tot 24 uur: M Bergmeijer, Oude Singel 76. tel. 226201. Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh za 8 uur tot zo 8 uur: F. Huibers, Burggravenlaan 102, tel. 125820. zo 8 uur tot 24 uur: M van den Muysenbergh, De Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis. Horn, J.G. Zaaijer en R E. Zaaijer, Paulides, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Horn, Zo- cherstraat 1. tel. 766123. zo 8 uur tot 24 uur: J. Zaaijer, R.P. Geerlingspad 11. tel. 316008. Groep 5 - Jasperse, Wiersma. Crul, Kooijman. De Jong, Prince, Rein- ders, D. Hammerstein en A. Ham- merstein. za 8 uur tot zo 8 uur: A. de Lorm, Witte Singel 72, tel. 124961. zo 8 uur tot 24 uur: A. Hammer- stem. Robijnstraat 2/b, tel. 767646. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Kos ter. Haagweg 41tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za. O. Du Ry v. Beest Holle. Vlas kamp 16, tel. 891100; zo R van Velzen, Vlaskamp 16. tel. 891100; spreekuur (uitsluitend voor spoed gevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur:J Hugenholtz. Koninginnelaan 2/a, tel. 172521. Voorschoten za: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 616352; zo: J Baars. R.Wag- nerlaan 63, tel. 612520. Warmond Huisartsenpraktijk 'Boerhaave'. Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar za: E. Op 't Land. Middelweg 21. tel. 13056; zo: J. Stuyfzand, Kerk straat 42, tel. 12460. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door: Haven Apotheek. Haven 18. Lei- - den, tel. 226085. Apotheek Carlina, Boerhaaveplein 21, Oegstgeest. tel. 176154. Apotheek Meidoorn, Voorstraat 59, Voorschoten, tel. 613350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling. Hef- der. Roest (Leiden en omstreken): A. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel. 220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: H. Vestjens. Rijn en Schiekade 23. tel. 120241. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. tel. 156161; of DJ. Brandt, Homanstraat 1. Rijns burg. tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G Heemskerk. De Kempenaer- straat 21. Oegstgeest. tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stib- be en mevr. C. van Roon, Bronk- horststraat 13, Leiden, tel: 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: L. Hamelink, C C van AlphenstraS 53, Leiden, tel. 314184; spreek uur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar G Ie Nobel. Leidseweg 1647b. Voorschoten, tel. 071-615461. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijif 59. tel: 120144; na 17.00 uur erï in het weekend uitsluitend bereik baar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeter woude: Voor dringende gevallen buiten de spreekuurtijden, tel: 01720-24024. GROETEN UIT LEIDEN Stap in de wereld die Minerva heet De grote zaal van Minerva, de spil open haard, is bestemd voor de bijna afgstudeerden, vierdejaars en ouder. De leestafel zelf is behalve een scheidslijn ook een soort podium. Wanneer iemand iets officieels te melden heeft doet hij /zij dat bij voorkeur staande op de tafel. Na de mededeling krijgt de spreker een fles poepel (champagne) uitgereikt. Na opening dient de kurk richting Alexander-pokel boven de open haard gegooid te worden. Lukt het om het ruitje van dit kunstwerk (ooit door een vorstelijk iemand aan Minerva waar het verenigingsleven om draait. geschonken) kapot te gooien dan is de champagne gratis. Het ruitje moet wel vergoed worden, dus veel schiet je daar niet mee op. Het symbool van de mores (ongeschreven regels, gewoonten) van Minerva, een uil, hangt aan de muur bij de trap. Tijdens de El Cid-week droeg het diertje een blinddoek. Het 'foute gedrag' van nietsvermoedende eerstejaars zou hij niet verdragen. Aan de andere kant van de grote zaal hangt een klok zonder uurwerk stil op vijf voor half zes. Gezelligheid kent geen tijd, is het motto. Van verplichte sluitingsuren hebben ze hier geen last, de tent blijft open zolang er klanten zijn. Het terrein van de ouderejaars, achterin de zaal, wordt gedomineerd door een pompeuze open haard waarop Minerva, de Griekse godin van de wijsheid, op meer dan levensgroot formaat is afgebeeld. Ze gluurt naar links, naar de wijze oude studenten die daar pijprokend zitten te keuvelen en knipoogt tegelijkertijd schalks naar de FOTO HOLVAST vierdejaars recht daarachter, die nèt nog niet aan haar zijde mogen vertoeven. Aan weerszijden van de schoorsteenmantel hangen de zogenaamde mos-lichten, die nimmer doven. Het verhaal gaat dat in een grijs verleden een dame 'onheus is bejegend' toen alle lichten plotseling uitvielen. Boven de grote zaal huist het collegium (bestuur) in de 'blauwe kamer'. De leden van het collegium zijn verplicht iets blauws te dragen, zodat ze herkenbaar zijn voor de leden. De leden van 'de commissie'.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23