Leiden Leiden vecht zendtijd van Rijnland aan 'Wat er ook gebeurt, we lopen het helemaal' Infomarkt studenten: bijbel in de linkerhand, condoom in de rechter 'Studiereis cadeau voor onbenutte vrije dagen' KIJKDAGEN Zaterdag 17 augustus 1991 21 „MENSEN DENKEN vaak dat wandelaars een beetje saaie mensen zijn met sandalen en een rug zak." NIEUWSLIJN Zwemvierdaagse in Leiden Leidse zwemverenigingen, de Reddingsbrigade en de Leidse Watervrienden houden vanaf maandag 26 augustus weer een avondzwemvierdaagse. Het is de 16de keer dat dit evenement in Leiden is georganiseerd. De vierdaagse heeft plaats in de zwem baden De Zijl en De Vliet. De deelnemers worden geacht elke dag 500 meter te zwemmen. Het inschrijfgeld bedraagt zes gulden. De voorverkoop is inmid dels opengesteld. De zwemvierdaagse, die overigens vijf dagen duurt, is elke dag tussen 19.00 en 20.30 uur. Lezersservice Blauwe Tram De originele Blauwe Tram wordt zaterdag 31 augustus van stal gehaald voor een paar uitgebreide ritten door Den Haag. Dat ge- brurt ter gele ngeheid van het feit dat het 80 jaar is gelden dat de elektrische stadstram van de NZHTM in Leiden ging rijden. Het voertuig staat nu in het Haags openbaar vervoermuseum, maar kan nog rijden via het Haagse HTM-net. Er zijn drie gratis ritten, speciaal voor lezers van het Leids- ch/Alphens Dagblad (10.00,12.00 en 14.00 uur). Boekingen voor 27 augustus bij de balie aan de Witte Singel 1. De gemeente Leiden overweegt in beroep te gaan tegen het besluit van het Commissariaat voor de Media om de zendtijd in Leiden toe te kennen aan Omroep Rijnland. De gemeenteraad had eerder de voorkeur gegeven aan de SOL. Vooral ook omdat de aanvragen van Rijnland en Freewave de andere gegadigde volgens de raad niet aan Mediawet voldeden. Het commissariaat schoof die argumenten echter terzijde. WÜLt WIM WEGMAN LEIDEN De studiereis van gemeente-se cretaris H. Lodder naar de Ver enigde Staten is een regeling voor zijn niet opgenomen vrije dagen gedurende 15 jaar trouwe dienst. Dat valt op te maken uit de antwoorden van B en W op vragen van het SP-raadslid C. Vergeer. De Socialistiese Partij vond het raar dat Lodder nog in oktober een dienstreis ging ma ken, terwijl hij in november met de vut gaat. „De secretaris heeft vrijwel ie der jaar eèn aantal verlof- en atv-dagen onbenut gelaten. Ook heeft hij in die jaren niet voor gesteld om zelf deel te nemen aan buitenlandse conferenties of excursies", schrijven burge meester en wethouders in hun antwoord. De reis is volgens B en W dan ook een compensatie voor al deze verlofdagen. Volgens het reisprogramma kunnen de deelnemers onder leiding van een Nederlandse so cioloog 'hun nieuwsgierigheid beproeven' in een land dat nog 'steeds een belangrijke bron van inspiratie' is. In het antwoord schrijft het college dat van de studiereis een verslag wordt ge maakt. De directie juridische aangele genheden van de gemeente stond overigens wat aanzelend tegenover een bezwaarschift. De behandeling ervan zal waar schijnlijk ten minste twee jaar vergen. Al die tijd blijft Omroep Rijnland in onzekerheid verke ren of ze haar zendmachtiging in Leiden mag houden. Die on zekerheid kan des te vervelen der zijn voor Rijnland, omdat lokale omroepen straks reclame mogen uitzenden. Zo lang er nog geen uitspraak is in een be roepsprocedure, wordt het voor de streekomroep moeilijker om reclame-contracten af te sluiten voor een langere tijd. Omdat de SOL nu echter heeft besloten tegen het besluit van het commissariaat in be roep te gaan, zal die onzeker heid so wie so ontstaan. Van daar dat de directie juridische aangelegenheden het gemeen tebestuur aanraadt ook een kans te wagen in hoger beroep. De bezwaren van de gemeen te richten zich tegen het feit dat in Omroep Rijnland niet of nau welijks Leidse maatschappelijk organisaties zijn vertegenwoor digd. Het commissariaat meent echter dat vooral moet worden gekeken naar de statuten van de omroep. En die sluiten niet uit dat Leidenaren bij de omroep betrokken kunnen worden. Daarbij komt nog dat Leiden in 1984 toen ze Omroep Rijn land wèl steunde nauwelijks aan dit punt heeft getild. Kortom, de bezwaren die toen niet golden, gelden nu ook niet, aldus het commissariaat. De gemeente Leiden blijft dit punt bestrijden. Volgens de ju risten van de gemeente is het beroep allerminst kansloos. Ze kerheid kan ze echter niet ge ven, omdat nog nooit een ver gelijkbare zaak voor de Raad van State is gekomen. Bfclinfomarkt op het Stadhuisplein, voor aankomende studenten. „Als je heen Protest tegen genetische manipulatie De 'Stop Europa '92 Karavaan' trok gistermiddag door het Leidse biosciencepark om te protesteren tegen genetische manipulatie. De ongeveer 40 deelnemers aan de tocht sleep ten 'bio-koeien' mee en stopten bij elk bedrijf, waar 'deskundi gen' uit de karavaan de volgens hen kwalijke activiteiten van de onderneming toelichtten. De protesttocht, die in goede ba nen werd geleid door de nodige agenten en veiligheidsbeamb ten, verliep zonder incidenten. "De demonstratie was een on derdeel van het tweedaagse programma van de 'Stop Euro pa '92 Karavaan' in Leiden. Eer der hielden ze een manifestatie bij de Burcht, een wandeltocht door Leiden en een informatie markt op het Vrouwenkerk plein. LEIDEN EMIEL FANGMANN Als je heen en weer terug langs de kramen loopt, is je tas niet meer te tillen van de folders," verzucht een eerstejaarsstuden te op de informatiemarkt bij het Stadhuisplein. Op de markt schreeuwden gisterochtend universitaire instellingen, poli tieke partijen, maatschappelijke organisaties, studentenmuziek- en sportverenigingen en boek winkels nog een keer om de aandacht van de nieuwe stu dent. Er wordt inderdaad weer veel uitgedeeld. Niet alleen folders, maar ook de nieuwste kranten en oudere boekenweekgeschen ken. De linkerhand kan voor niets een bijbel aanpakken van 'The Gideon International', een vereniging van christenzaken lieden, terwijl de rechterhand een paar meter verderop een gratis condoom krijgt van de Basis Gezondheidsdienst. De NVSH foldert met haar ac tiviteiten op een steenworp af stand van de anti-abortusbewe ging. Even paradoxaal zijn er wokkels en pinda's bij de stand van het universitaire sportcen trum. Twee gefuseerde banken 'waarvan je over de rooie mag gaan' laten de nieuwe studen ten met de wijzer van de rode klok meefietsen. Een andere bank probeert met een jazzor- kestje het imago bij te stellen. Toch komen de eerstejaars ook in aanraking met instellin gen die ze niet kennen. „Dat studenten als vrijwilliger bij een huiswerkklas in Leiden terecht kunnen, dat is nieuw," zegt een meisje. Ook het bestaan van een Haagse studentenvereni ging, die in weekeinden voor haar elders studerende leden open is, zal menig eerstejaars verrassen. Een burgerschaakvereniging en een handbalclub schrijven nieuwe leden in, maar bij Am nesty International is het rustig. „We hebben er één gehad die enthousiast met een kaart naar de postbus rende," zegt een medewerkster. Er kan inder daad een dringend beroep op koning Hassan van Marokko worden gedaan om een gevan gene vrij te laten. Van de politieke partijen lijkt er geheel conform de tijd geest sprake van grote drukte rondom het kraampje van de jonge Democraten. Het is ge makkelijker met een Jonge Soci- aliste aan de praat te raken. Ze moet even navragen of er in een klein uurtje al leden zijn gewon nen. „Dat niet, wel steunleden." Tentamen Frank Tofield, praeses van de El Cid-commissie, is tevreden op de slotdag van de El Cid-week, waar hij met vijf ouderejaars een half jaar aan gewerkt heeft. Temidden van de drukte op het Stadhuisplein zegt hij dat de in troductieweek dit jaar aan infor matieve waarde gewonnen heeft en niet alleen op vermaak gericht was. De commissie stel de immers anders dan in vroegere jaren woensdag een middag in, waarop alle facultei ten zich aan de eerstejaars in de een of andere vorm presenteer den. Studenten konden zich daar meestal ook inschrijven. En die middag is volgens To field 'maximaal' bezocht. „Ik heb trouwens de indruk dat het hele programma vrij goed ge volgd is. gedisciplineerd, zo is mijn globale indruk. Ook de verenigingen gingen op tijd 's avonds dicht." Zelf kan Tofield overigens niet op zijn lauweren gaan rusten na een voor hem hectische organi satieperiode. Aanstaande dins dag heeft de medicijnenstudent zijn laatste tentamen, zo vertelt hij desgevraagd. ,Als ik het haal, ben ik precies binnen zes jaar klaar." Waarmee maar aan de eerstejaars gezegd wil zijn, dat ook onder de huidige omstan digheden je er in je studie wel 'iets' naast kan doen. ACTIEF IN VRUE TUD De ongeveer 40 deelnemers aan de tocht sleepten 'bio-koeien' foto henk bouwman LVC Het Leids Vrijetijdscentrum be gint in het najaar weer met een cursusprogramma. Belangstel lenden kunnen zich tot vrijdag 6 september inschrijven voor: muziektheorie, gitaarles, saxo- foonles, PA techniek, tekenen en schilderen, grafische vorm geving, fotografie en t-shirts be drukken. Voor meer informatie is het LVC op werkdagen ge opend v 111.00 tot 17.00U Zwemlessen De Leidse reddingsbrigade be gint op 7 september met zwem- cursussen. Voor kinderen van 4,5 jaar zijn er watergewen- ningslessen, kinderen van 5 jaar kunnen leren zwemmen. Ook volwassenen kunnen een zwemcursus volgen. Inlichtin gen: 215885. Tweetal loopt in etappes van Pieterburen naar Nice Stadsvernieuwing prikkelt niet ten voor ongeveer vijftig voor namelijk jongeren in het Anto- nius Clubhuis, hun mening ge ven. Zij zijn tegen. Twee andere sprekers trokken stadsvernieu wing in een meer Europees ver band waardoor de relatie met Leiden geheel uit het oog ver dween. Waar de vier het over eens waren, was hun afkeer voor projectontwikkelaars en hoogbouw in de plaats van his torische gebouwen. Daar bleek in de zaal niemand het niet mee eens te zijn. Wat de organisatoren zich ook van de avond over stadsontwik keling hadden voorgesteld, het werd het niet. Politiek centrum de Invalshoek had vijf sprekers uitgenodigd om een discussie over stadsontwikkeling in te lei den. Het bleef echter bij een in leiding. Twee bekende, Leidse strij ders tegen sloop- en bouwplan nen van de gemeente, Koos Barendse en Daan Sloos moch- Amsterdammers aangehouden na vechtpartij op station LEIDEN» WIM SCHRIJVER Van Pieterburen naar Nice. Lo pend. Nee, niet in één keer, maar in etappes. In zekere zin net als de 'De Vrije Loop' van de journalisten van deze krant, maar dan dus ietsje langer. Dat hebben Karin van Leeuwen en Maaike Wisbrun uit Leiden el kaar plechtig beloofd. „Wat er ook gebeurt, dat hele pad lopen we. Of het pas gebeurt als we vijftig zijn of zestig, dat weten we niet, maar we maken het af." Lopen heeft voor veel mensen een negatieve bijklank, reali seert het tweetal zich. „Mensen denken vaak dat wandelaars een beetje sat met sandalen zak," zegt Karin. „Of ze denken dat het iets is voor ouderen. Je wordt direct in een hokje ge plaatst," valt Maaike haar bij. Zij vinden zichzelf intussen absoluut niet saai. „We hebben veel plezier onderweg." Karin, net als haar vriendin werkzaam in de gezondheidszorg: „Het werkt ontzettend ontspannend. Ik heb een drukke baan en als ik loop, kan ik mij losmaken van allerlei gedachten. Je wordt als het ware steeds meer door de natuur opgeslokt." Maaike loopt ook al jaren voor haar ontspanning. „Lekker is ook dat het heerlijk stil is on derweg. Je komt écht niemand zijn, Karin van Leeuwen (links) en Maaike Wisbrun met de wandelschoenen aan. „Lopen werkt ontzettend ont spannend. Je wordt als het ware steeds meer door de natuur opgeslokt." foto wim dijkman tegen." En: „Het tevreden ge- het idee dat je jaren bent weg- kantie in de bergen is volgens voel dat je hebt, wanneer je een geweest." Maaike het mooiste wat er is. lang stuk hebt gelopen, is ook Vakanties worden ook lopend „Het gaat dan om echt zware heerlijk. Je hebt bij aankomst doorgebracht. Een wandelva- tochten." Karin hoort weieens reacties als: 'Jeetje, lópen in je vakantie?' „Maar ik doe nu een maal liever iets anders dan drie weken bakken en braden op het strand." „Vreselijk," zegt Maai ke. Toen de twee een jaar of vier geleden bevriend raakten, ont dekten ze al snel hun gezamen lijke passie. En sindsdien gaan ze ook zeer regelmatig samen op pad. Soms hebben ze ook weieens een „dagje voor gas ten". „Mensen vragen wel eens of ze mee mogen, maar we zijn zo op eikaars tempo ingesteld, dat we dat niet te vaak doen." Tijdens een verblijf in Gronin gen rond Kerstmis 1989 kwa men ze op de gedachte om het zogenoemde 'Pieterpad' te lo pen. Deze route is enige jaren geleden uitgezet door twee en thousiaste andere lopers, Toos Goorhuis-Tjalsma en Bertje Jens. Het pad loopt van Pieter buren naar de St. Pietersberg. Toen ze aan het idee gewend waren, verlegden ze hun doel: Nice. Een traditionele wandel route (bij kenners bekend als de GR5) loopt namelijk door tot de Franse zuidkust. Stukje en beetje zullen ze de route afleg gen. En in de juiste volgorde. „Vier keer per jaar lopen we een deel." Vaker hoeft van hen niet, „want we doen ook nog andere dingen dan lopen. Het moet geen moeten worden." vier maal per jaar lopen heeft als voordeel, aldus Karin, dat je de verschillende seizoenen meemaakt. „De natuur is dan echt weer heel anders." Ronde moeke 'Smokkelen' is er niet bij, klinkt het stellig uit de monden van het tweetal, dat nu ergens bij Ommen de draad weer moet oppakken. Wel geven ze toe dat ze één keer een eindje gelift hebben. „We hebben tot nu enorme pech gehad. Iedere dag dat we het Pieterpad liepen, re gende het." De man die hen die bewuste keer in het schemerdonker en de stromende regen oppikte, afzetten, hè?' Maaike: „Van de enkeling die we wel ondeiweg tegenkomen, krijgen we heel leuk commentaar." Karin: „Dat komt ook door het boekje van het Pieterpad." Die contacten onderweg vor men een deel van de jus van de tocht, net als het verblijf in klei ne hotels of pensions. „Het leukste is natuurlijk een ronde moeke, die je opvangt met: 'Ach kindertjes, hebben jullie het ge haald?' en ook iets lekkers in je lunchpakket stopt." Ze laten er geen misverstand over bestaan, Karin en Maaike zijn vastbesloten om de weg ge heel uit te lopen. De politie heeft gisteravond vier Amsterdamse jongens (20, 21. 22 en 23 jaar oud) aangehouden die waren betrokken bij een vechtpartij op het station van Leiden. De groep wordt er van verdacht een stadgenoot in de trein te hebben mishandeld. Een woordvoerder van de poli tie deelde gisteravond mee dat de verwondingen van het slachtoffer niet ernstig zijn. De man, van wie de leeftijd voor alsnog onbekend is. is voor de zekerheid ter controle naar het ziekenhuis overgebracht. De ru zie tussen beide partijen is in de trein, van Amsterdam naar Lei den, begonnen. Waarover de ruzie ging was bij de politie gis teravond nog onbekend. rmm vendueHuis --r t X Fa* (T7D-346 27 69 Der Notarissen te s-Gravenhnge, Telefoon oro-365 88 57* maandag 19 augustus 13-21 uur dinsdag 20 augustus 10 - 14 uur ALGEMENE VEILING Veilingdagen 21, 22 en 23 augustus w.o. satijn en wortelhouten vitrinekasten Oosterse meubelen, een /bach babwleugel en een Honda Chic 1988 (7.00Ókm> Texens worden schilderijen geveild van o.a. I. Hooft, B. de Loose. J.M. Price, B B. Redfam. W. Sluiter. G.J. Verburgh. P.G. Vertin enJ. de Vriendt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21