Leidsch Dagblad A Lubbers zet PvdA voor het blok Nederlandse heli in Kroatië beschoten Wat doen ze met je paleis, oom Jozef? Zaterdag 17 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39624 Losse nummers f 1,45 lok wil koppeling Algemene am- onen-uitkeringen nestje Zuidafri- ntact laten i<aanse ballingen Gemeente in be- De arts van PDM roep tegen zend- J is gisteren ontslag tijd Rijnland aangezegd «IIEUWSLIJN Asielzoekers stoppen hongerstaking lüe ruim veertig bewoners van het Almelose opvangcentrum I ivoor asielzoekers die donderdag in hongerstaidng gingen, heb- I jben gisteravond besloten hun actie voor drie weken op te schor-1 jten. Zij eisen dat er in die periode wordt gezocht naar mogelijk- I (heden om de verblijfsduur in de opvangcentra te bekorten. Zo I niet, dan vervolgen ze hun actie. Directeur C. van Woerkom van I het centrum verwacht uit dat de Tweede Kamer op 28 augustus I tot een aanpak besluit die aan de lange wachttijden in de op- I jvangcentra een einde maakt. Geen Nederlandse technologie in Irak Irak heeft geen gebruik gemaakt van Nederlandse technologie I [bij zijn pogingen zelf een atoombom te ontwikkelen. Specifieke kennis op dit gebied, zoals Urenco in Almelo die heeft, is in Irak I [niet aangetroffen. Dat zegt een woordvoerder van het Interna- tionaal Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen. Des kundigen van het IAEA zijn donderdag in Wenen teruggekeerd van een missie naar Irak. Volgens IAEA zijn in Irak 1250 onder delen van centrifuges gevonden, die voor een deel waren begra ven. Complete en werkende centrifuges zijn niet aangetroffen. Virusziekte bedreigt dolfijnen Italië In de Middellandse Zee bij Italië dreigt een virusziekte uit te bre ken die honderden dolfijnen het leven kan kosten. Dit heeft Leandro Stanziani, een wetenschapper van het onderzoekscen trum van Riccione aan de Adriatische kust, gisteren gezegd. Vol gens Stanziani gaat het waarschijnlijk om dezelfde virusziekte waarbij vorige zomer voor de Spaanse kusten honderden dolfij nen omkwamen. In juli zijn al zestig stervende of dode dolfijnen aangespoeld op de stranden van Oost-Sicilië, Zuid-Italië en Sar dinië. Volgens onderzoeken spoelt slechts één op de honderd dode dolfijnen aan land aan. Medicijnman laat 25 vrouwen achter Een medicijnman die in Zimbabwe bekend staat onder de bij naam Supervader, is op 69-jarige leeftijd overleden aan een hartaanval. Chinengozi Mupedzahasha laat 25 vrouwen en 145 kinderen achter. Hij genoot als traditioneel genezer zeer veel aanzien en trok patiënten uit heel zuidelijk Afrika. Vooral zijn drankjes ter versterking van de potentie werden wijd en zijd ge- tevreden hield door hen strikt gelijk te behand nooit tweemaal achter elkaar met dezelfde vrouw naar bed, t zou de anderen jaloers maken." EG onderzoekt kans vredesconferentie [BELGRADO AP-GPP iEen Nederlandse helikopter .met EG-waamemers aan boord lis gisteren boven Kroatië door geweervuur geraakt. De Neder landse woordvoerder van de waarnemersgroep, Marco Hen- |nis, heeft dit gisteren in het I hoofdkwartier van de EG-missie !in de Kroatische hoofdstad Za- •greb gezegd. Niemand raakte bij het incident gewond. Het is de eerste keer dat EG- waamemers onder vuur zijn ge nomen sinds ze hun missie vo rige maand begonnen. De heli kopter was, net als de andere toestellen van EG-waamemers, duidelijk wit geschilderd en droeg een EG-embleem. Het toestel werd gistermor gen bij de plaats Novska, onge veer 90 kilometer ten zuidoos ten van Zagreb, door drie kögels getroffen. De helikopter, die richting Belgrado vloog, maakte ter plekkè een noodlanding, maar vloog later terug naar Za- de Eu ropese Gemeenschap zien in Joegoslavië toe op naleving van het Akkoord van Brioni, dat op 4 juni is gesloten. Het akkoord maakte een einde aan de oorlog in Slovenië. De toen nog slui- merende strijd in Kroatië kwam echter niet aan de orde. Daar door hebben de EG-waame- mers nog altijd geen mandaat om toe te zien op de gebeurte nissen in Kroatië, j In die republiek laait de strijd tussen Serviërs en Kroaten weer steeds verder op. Sinds op 7 au gustus een staakt-het-vuren Duur wao beperken, öf uitkering omlaag Premier Lubbers heeft de PvdA gisteren voor het blok ge zet. Of de duur van de wao-uitkering wordt beperkt, öf de uitkering wordt verlaagd. Dat is de keuze waarvoor de premier zijn coalitiepartner heeft gesteld. „Het één of het ander", zei Lubbers gisteren na afloop van de minister raad. kortere duur, stelde Lubbers. De premier erkende dat er zeer schrijnende voorbeelden te bedenken zijn van mensen die nu door de kabinetsplannen worden getroffen. Lubbers voelt er echter weinig voor om alle bestaande uitkeringen onaan getast te laten. De premier toonde zich ove rigens niet pessimistisch over de mogelijkheid om een oplos sing voor het probleem te vin den. Het kabinet is volgens hem Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid praat nog e afloop van het kabinetsberaad in de Haagse Trevezaal. Het kabinet heeft juist gekozen voor het beperken van de duur van de wao-uitkering, omdat vooraf duidelijk was dat binnen de coalitie onvoldoende steun bestond voor het veriagen van de uitkeringen zelf, aldus Lub bers. De PvdA-top heeft van be gin af aan laten weten, dat er niet mag worden getornd aan de hoogte van de wao-uitkerin- gen. Dus is gekozen voor een bereid ook de werkgevers zwaarder aan te pakken. Daar bij wordt gedacht aan een boete voor werkgevers, die veel werk nemers in de wao laten afvloei- ne aanpassingen in het kabi netsbesluit van juli aan te bren gen, zoals bijvoorbeeld een ver laging van de leeftijdsgrens waarboven de wao'ers buiten schot blijven. De christelijke vakcentrale CNV en de aangesloten vakbon den hebben de CDA-ffactie in de Tweede Kamer gewaar schuwd, dat het doorzenen van de wao-plannen zal leiden tot „dramatische schade voor de toekomstige verhoudingen tus sen vakbeweging en kabinet". In een brief aan de CDA-fractie doen CNV en bonden een drin gend beroep niet akkoord te gaan met de plannen. Ook artsen zijn in het geweer gekomen tegen de wao-plan- nen. „Als wij werkelijk in onze patiënten geïnteresseerd zijn, moeten we ons tegen de huidi ge plannen verzetten", schrijft werd afgekondigd, zijn al zeker 17 mensen bij incidentele ge vechten gedood. Bij de plaats Bela Manastir, dicht bij de Hongaarse grens, werd gisteren een spoorlijn on dermijnd, waardoor volgens TV Belgrado het treinverkeer op het traject geheel stil kwam te lig gen. Duizenden Kroaten wilden vandaag via deze lijn naar de Hongaarse stad Pees reizen, waar paus Johannes Paulus II een mis zal opdragen. De Nederlandse ambassadeur Henry Wijnaendts onderzoekt intussen in opdracht van de EG de mogelijkheden voor een in terne Joegoslavische vredescon ferentie, eventueel met steun van de EG. Een internationale conferentie, zoals de republiek Kroatië die wil, staat nadrukke lijk niet op zijn programma. Wijnaendts sprak gisteren met leden van het Joegoslavische staatspresidium, de Sloveense regering en de Joegoslavische premier Markovic. Ongeveer 15.000 Serviërs kwamen gisteren in de plaats Oplenac, 80 kilometer ten zui den van Belgrado, bijeen om te herdenken dat 70 jaar geleden de eerste Joegoslavische koning, Peter Karadjordjevic, overleed. Karadjordjevic was vorst van het in 1918 gestichte koninkrijk van Serven, Kroaten en Slove- nen. De bijeenkomst bij het graf van de voormalige koning was de eerste openbare gebeurtenis waarbij de familie Karadjordje vic was betrokken sinds deze na de Tweede Wereldoorlog door de communisten uit Joegoslavië werd verbannen. Drie Hongaarse gelovigen kijken met spanning uit naar de komst v FOTO EPA MIKE PERSSON n paus Johannes Paulus in het Hongaarse Estzergom. Zie verder pagina 5 PATRICIA CLOUGH THE INDEPENDENT Draai u maar om uw graf, Jozef Stalin. Het reusachtige monster van een gebouw dat u midden in Warschau hebt neergezet, om boven de stad uit te torenen als herinnering aan de Russi sche onderwerping, is teri prooi gevallen aan de mooiste vorm van ironie van het lot. U noemde het 225 meter ho ge megaliet het Paleis van Cul tuur en Wetenschap, en stuurde er Sovjet-architecten, inge nieurs en bouwmateriaal naar toe om te garanderen dat het ware Sovjet-socialisme er vanaf zou stralen. Nu kan het beter het Paleis van het Kapitalisme worden genoemd, zoals het wordt omringd door groeiende ondernemingen, waarin, o hoe afschuwelijk, uw eigen landge noten werkzaam zijn. Op de top hebben ze enorm grote blauwe advertenties ge plakt, die de naam van een wes terse elektronicafirma uit schreeuwen over de stad en de vlakte^. Aan de koepels zijn sa tellietschotels gemonteerd om de decadente westerse tv-kana len op te vangen en de kabels hangen nonchalant langs de naargeestige gevels. Waar ooit de Polen uw socia listische ideologie moesten ops lokken, verkoopt nu een waren huis fotokopieer- en faxappara ten die Polen nooit mochten hebben, huishoudelijke artike len waarvan ze slechts konden dromen en kleding met nep- merken van Valentino, Armani en Ungaro. Een glanzende Amerikaanse slee staat buiten te pronken, om klanten naar huis te rijden die in één keer tien miljoen zlotys (2000 gulden) uitgeven. In een van de drie theaters in het gebouw blèren Poolse jon geren hun liedjes uit Metro, een Poolse rockmusical vol laseref fecten, over armoedzaaiers in een metrostation die zich een weg naar succes zingen. Deze herfst gaan ze naar Broadway. Onder de congreshal waar uw communistische partij ten gronde ging, is het casino, waar fortuinen verloren gaan bij het spelen van het corrupte Ameri kaanse roulette, black jack en aan gokmachines. Maar wat echt alles op zijn kop zet, is de zondigheid die overal te zien is vooral op het enorme plein voor het gebouw, waar vroeger op 1 mei gelukkig lachende socialisten paradeer den voor het oog van hun lei ders. (Eigenlijk was het de be doeling geweest dat ze daar pa radeerden voor een gigantisch standbeeld van u, maar u ging netjes dood voordat het af was.) Hier zijn uw eigen mensen uit de Oekraïne, Litouwen, Letland, Rusland, Witrusland en zelfs de verafgelegen republieken van centraal-Azië druk bezig om mi ni-kapitalisten te worden. Ze drijven handel in bijna alles babykleertjes, loodgietersspul len, plastic horloges, spijker broeken, hotdogs, gettoblasters, frisdranken, geplagieerde cas settes en, met alle risico van de kant van de Polen wodka. En kaviaar. Uw volk heeft van Nog geen abonnee nri 071 - 161400 DEL: 071 - 161353 Warschau de goedkoopste ka- viaarstad gemaakt van de we reld; voor ongeveer 22 gulden kun je een blik met drie ons ka viaar kopen. Deze goedkope, geïmprovi seerde bazaar is bijna even moeilijk weg te krijgen als uw paleis. Het stadsbestuur heeft het na massale protesten opge geven en heeft in plaats daarvan besloten het geheel te fatsoene ren. Dus zetten ze twee grote markthallen neer en maken ze van de Sovjet-bedrijven een in stituut. Warschau zit mooi opge scheept met uw gehate gift. Maar nog'niet alles is verloren. Reeds op een steenworp afstand staat de hoge glazen toren van het Amerikaanse Marriott Ho tel, waar vandaan internationa le zakenlieden dagelijks de ver- westelijking van Polen verster ken. Nog meer hoge gebouwen zullen verschijnen zodat bin nenkort, oom Jozef, uw paleis niet langer de stad zal domine ren. De toren zal een van de ve le zijn, een overblijfsel van een tijdperk, dat godzijdank voorbij is. hoofdredacteur Spreeuwen berg in Medisch Contact, het blad van de artsenorganisatie KNMG. Spreeuwenberg vindt dat het kabinetsbeleid ten aanzien van chronisch zieken haaks op el kaar staat. Enkele maanden ge leden was er alle steun voor een nota van staatssecretaris Si mons over chronisch zieken, waarin werd gepleit voor een leefbaarder maatschappelijk kli maat. Daarmee staan de wao- plannen in schril contrast, vindt Spreeuwenberg. CAD van Leiden naar Haarlem ZOETERWOUDE Het in Zoeterwoude gevestigde bedrijf CAD Nederland BV wordt binnenkort overgenomen door Neways Electronics Inter national NV uit Nuenen. Als de fusie doorgaat, vertrekt het be drijf van het industrieterrein Hoge Rijndijk naar Haarlem. Daarbij vervallen 19 van de 54 arbeidsplaatsen. Een woord voerder van de computer-print platenproducent sluit gedwon gen ontslagen niet uit. Districtsbestuurder P. Fortuin van de industriebond CNV is 'er van overtuigd dat gedwongen ontslagen zullen vallen'. Om hoeveel mensen het gaat kan Fortuin nog niet zeggen. „We zijn globaal op de hoogte ge steld van de plannen. Pas vol gende week gaan we overleggen met de directie en dan hopen we meer te horen." ZATERDAGS BIJVOEGSEL Anabole steroïden en groeihormonen hebben .het leven van Lyle alzado verwoest. De ex-football- speler denkt dat zijn her sentumor veroorzaakt is door die drugs. Cees van de bent, lijder aan aids en een ernstige vorm van huidkanker, klopte bij het AZL vergeefs aan om hulp. Na 'Dances with Wolves' schittert Kevin costner opnieuw. Nu in 'Robin opnieuw Hood, Pr Prince of Thieves' ging in de De vertwijfeling begint vaak daar, waar de twijfel ophoudt Peter Sirius VANDAAG Feiten en meningen2 Familieberichten4 Financiën14,15 Info17 Tv-programma's8,9 Regio21,23,26 Religie7 Zaterdags Bijvoegsel 31 t/m 39 VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 13 HET WEER Verwachting tot morgenavond Veel bewolking Half tot zwaar bewolkt en vooral in het noorden mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Matige westen wind, aan de kust en op het IJssel- meer toenemend tot krachtig en in het Waddengebied mogelijk tot hard. VANDAAG ZATERDAG 17 AUGUSTUS in zes zalen van Hotel Oranje en het Boulevard Hotel INTERNATIONAAL JAZZFESTIVAL NOORDWIJK Quintet, Marjorie Barnes, c Voorverkoop: VW-bespreekburoen vandaag zaterdag aan de zaal. Tel. informatie: VW Noordwijk. 01^19-19321. zijn slotverhaal in de zo- merserie naar Kaag en spaart nu koffie- en thee- punten. Hij wil ook zo'n Prins claus een staatsrechtelijk keurs lijf. Fragmenten uit een boek over de bijna 65-jari- ge prins gemaal. Dit weekeinde begint de voetbalcompetitie. En dus ook de ellende met Sjppor- tersvervoer. KNVB en NS over een maatschappelijk probleem. HOELANG Por maand (f 26.45) via tische betaling*. P»rkwarlMl(f 76.75) v Naam en voorletters: Telefoon (i.v.m. controle bezorging) Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad t woord nummer 10050 2300 VB Leiden 8'712U1t400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1