Extra De prins van Mongolië woont in Limburg Jacht op mensenetende luipaarden in Uttar Pradesh Zaterdag 17 augustus 1991 Redactie: 023-150239 PIET BERGHUIS Vormgeving: ESTHER N Een sprookjesprins? Of een prins die in zijn eigen sprookje gelooft? Ga je alleen af op zijn visi tekaartje dan is Gerard Karei Meijers prins Dschero Khan. de laatst levende afstammeling van Djengis Ka Khan, ko ning der koningen van Mongolië. Bel je met de Mongoolse vertegenwoordiging in Londen, dan valt er een lange stilte. Koekoektoe Khan, de laatste koning van dit steppenvolk, stierf in 1924. Dat is even slik ken. Maar diplomaat van Mongolië is hij hopelijk wel. Want daar geeft de oud-Koreastrijder zich eveneens vlot vooruit. 'Londen' glimlacht oos ters. Ook deze status be zit de 'man die Khan wil zijn' niet. 19 Ontmoeting met een Mongool met drie pas poorten, die twee dagen per week resideert in een paleis van een drive-in woning in het Noordlim burgse Horst. Oorlogsveteraan en karateka Gerard Meijers alias prins Dschero Khan Hij pakt kordaat mijn wijsvinger. En trekt ermee door de pikzwart geverfde haren vlak boven zijn brede nek. „Voel je die diepe jaap? Daarin zat het zwaard van een Japanner met wie ik in 1945 op leven en dood vocht. Met mijn klewang heb ik dat samoerai-zwaard eruit geramd." Wijst naar een dot van een doodskop, links boven een ingelijste foto van Beatrix en Claus. Gnif felt: „Vanaf die boekenplank kijkt-ie me sindsdien aan." in zijn woning in het Noordlimburgse Horst. FOTO JAN PAUL KUIT tenlandse zaken. Van zijn bezoek aan Mon golië zijn we op de hoogte. Wij weten echter niet beter dan dat hij als toerist komt." Sec tie Krijgsgeschiedenis in Den Haag: „We kennen wel Gerard K. Meijers, geboren op 28 augustus 1934 zoals blijkt uit zijn regi stratienummer 34.08.28.245. Dat moet 1928 zijn? Akkoord. Hij is echter allesbehalve de meest gedecoreerde soldaat van Nederland. Hij heeft niet een officiële dapperheidson derscheiding. Omdat hij in Korea is ge weest, kreeg hij het Kruis met gesp, de UN- service-onderscheiding en de Koreaanse oorlogsmedaille. In 1953 ging hij als vrijwil liger naar Korea, wat hem de mogelijkheid bood beroepsmilitair te worden. In 1954 heeft hij voor zeven jaar getekend om in 1961 voor onbepaalde tijd beroepsmilitair te worden. In oktober 1966 zwaaide hij af. Nee, niet als sergeant, maar als korporaal eerste klas." Taipei Economie and Cultural Office, voor heen Far East Trade Office in Den Haag: ..Prins Dschero Khan werkt niet voor ons. Hij is wel een bijzondere vriend. Vooral ook omdat hij getrouwd is met een Taiwanese, Pi Wuan Lee. Daarom heeft hij van ons en kele jaren geleden een letter of honour' ge kregen. Over zijn werk is hij nogal geheim zinnig. Voor zover ons bekend woont hij in Horst. Heeft hij nooit in Taiwan gewoond. Of hij veel geld heeft weggezet in Taiwan, betwijfelen we zeer. Prins Dschero Khan is vooral heel aardig. Reactie Gerard Meijers alias prins Dschero Khan op deze bloemlezing: ..Het interes seert me geen bal of Nederland mij erkent als Mongools diplomaat. Ik weet wie ik ben. Jammer dat de ambassade in Londen niet even kortsluit met hun collegae in Bonn, want daar ben ik wel degelijk bekend. Bo vendien heb ik voor mijn komend bezoek een officiële uitnodiging van de president van Mongolië. Ze doen maar daar in Lon den." Even later sluist hij via de redactie-fax een kopie van de presidentiële uitnodiging door. De aanhef luidt: Dear Mr. Khan. Niks Your Highness. Gerard Karei Meijers alias prins Dschero Khan rug in zijn eerste vaderland. Om er voor goed te blijven? „Ik kom het volk wel hun koninklijk symbool terugbrengen, maar hun vorst kan ik niet zijn. Ik zal niet nala ten alles te doen om dit nomadenvolk een betere toekomst te geven. Ik kom net terug uit Engeland, waar ik met mijn bloed trouw aan Mongolië heb gezworen. Maar er blijven, kan ik niet Ik mag dan steppen- bloed bezitten, toch ben ik te zeer verwes terd. Ik ben een nomaad met een Merce des." Niet erkend Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt desgevraagd mee Khan niet als diplo maat te erkennen. „Kan ook niet, aange zien het zeer ongebruikelijk is dat een Ne derlands staatsburger in Nederland een ander land vertegenwoordigt. Inderdaad, onlangs was hij in gezelschap van een ho ge Mongoolse diplomaat die ons departe ment bezocht. Het is niet aan ons te bepa len hoe het gezelschap van een bezoekend diplomaat eruit ziet. Om diezelfde reden werd hij ook beleefd te woord gestaan, toen hij belde over het komende bezoek van de minister van buitenlandse zaken van Mon golië begin juni. Dat hij zich druk maakte over de VIP-ontvangst op Schiphol, is zijn zaak. Noodzakelijk is het niet, want wij re gelen dat zelf. Onze betrekkingen met Mon golië lopen öf via de bij ons geaccrediteerde Mongoolse ambassade in Londen, of via onze ambassadeur, mr. Vos, in Moskou. Over de voor ons onduidelijke, prinselijke status van de heer Meijer kunt u het beste Londen bellen". Mongoolse ambassade in Londen: „Hij is nog nooit op onze ambassade geweest. Wel hebben we van hem gehoord. Dat hij zich de laatste Khan - wat koning betekent - van Mongolië noemt, is heel kras. Sinds de dood van de laatste Khan in 1924 bestaat er geen koninklijke familie meer in ons land. Over zijn aristocratische achtergrond buigt zich momenteel ons departement van bui- HORST HANS TOONEN GPD Van alle verhalen, twee middagen lang op getekend in zijn rijtjes-residentie in Horst, twijfel ik het minst aan deze snedige story. Gerard Karei Meijers (62) alias prins Dschero Khan is een knalharde. Schrik niet: tweehonderd doden heeft hij zeker op zijn naam. Zo houdt hij vol. Kan ook best, want tot voor kort was zijn wereld één krijgstoneel. „Maar nu ik eindelijk mijn identiteit heb teruggevonden - en me als diplomaat inzet voor de mocratie in Mongolië, duik ik niet langer op in landen waar rotzooi Geeft dan een krijgshaftig kiekje, waarop hij staat uitgerust als een Aziatische Rambo. En waarvan hij volhoudt dat het geschoten is tij dens zijn laatste geheime actie als militair adviseur, ergens in Mid- den-Amerika. Panama misschien? De uitgevochten 'profi-killer' knikt zuinig. In opdracht van de CIA? Dan weet Gerard Meijers van de prins geen kwaad. Waar hij wel en graag mee te koop loopt, is zijn aristocratische afkomst. Hij is op 28 au gustus 1928 geboren als enig kind van prins Ganjuurjav Mian en prinses Taimu Altan Ceceky in Calachin uit het geslacht van de Mongoolse veroveraar Djengis Khan. Om dat Mongolië dan zowel in China als in Rusland overheerst wordt door communis ten, geven zijn ouders hem in 1934 mee aan Chinese monniken in het klooster in Ho- nan. Daar krijgt hij de naam Chen Tao Tze. Kazemekind Een jaar later wordt de jonge prins door Paul Meijers, kapitein op de Java-China- lijn, meegenomen naar Nederlands-Indië. Diens broer en KNIL-sergeant Gerard Meij ers neemt het Mongoolse weeskind op. Tussen haalqes: augustus 1935 worden zijn ouders in Mongolië vermoord samen met tienduizenden Boeddhistische volgelingen. Hij groeit op als een 'anak kollong', een kind dat onder het bed slaapt. Als kazerne kind trekt hij mee met een ijzervreter van een pleegvader. „Ik ben opgevoed als een oorlogsmachine. Als het even kon, trok ik op met het KNIL. Toen de Jappen ons Indië hadden bezet, wist ik het jongenskamp bij Tjimahi te ont vluchten door een Japanse bewaker te do den. Tot 1945 hield ik me schuil bij Chinese monniken in een klooster in Bandung, vlak bij Tjimahi. Daar heb ik kempo-karate ge leerd." Haalt uit de voorkamer van zijn Mongools paleis aan een pleintje in Horst een oorkon de, waaruit moet blijken dat hij tiende dan karate bezit. Gerard Meijers alias prins Dschero Khan blijft me die middagen van luisteren en doorvragen bestoken met oor kondes, visitekaartjes en brieven, al dan ■^iiet beduimeld, om zijn levensverhaal te bewijzen. Niet wetend dat hij daarmee juist argwaan oproept. Terug naar 1945, het jaar van de doodskop. Gerard Meijers dient, net als zijn pleegva der, bij de 'Andjing Nica', de zogeheten wit te honden-brigade van kapitein Van Zan ten. Op een dag wenst een van de Japanse krijgsgevangen eervol om zijn dood te vech ten. „Mijn vader riep me en zei: dit is de kans van je leven om je haat tegen de Ja panners uit te leven. Even later vocht ik met de klewang op leven en dood. Achttien was ik pas, maar gehard door het soldatenleven. Iemand doden stelt voor mij niks voor". Kick „Ook later, toen ik als militair adviseur ge heime operaties uitvoerde, heb ik de dood meer dan eens in de ogen gekeken. Mijn hele lichaam zit vol littekens. Van gevaar krijg ik een kick. Hoe gevaarlijker, hoe beter de Hek. Klopt, op mijn visitekaartje staat wel dat een ontweken gevecht een gewon- Even later vocht ik wet de klewang op leven en dood nen gevecht is, maar als het niet anders kan, moet je je vijand vernietigen." Speelt even met een van zijn gouden ringen. En knikt: „Mijn hele leven is barbaars geweest. Maar nu ben ik in ruste. Maak ik me alleen druk om Mongolië, dat ik zijn koninklijke status teruggeef. In 1950, als de uittocht uit Indonesië af loopt, komt hij aan in Harderwijk. En krijgt officieel de naam van zijn pleegvaders overleden zoon, Gerard Karei Meijers. In zijn paspoort wordt gerommeld met het geboortejaar 1934. Waarom heeft hij toen niet zijn ware afkomst boven tafel gebracht? Prins Dschero Khan zwiept naar voren. Als of hij wil toeslaan. „Dat kon toen toch niet. Mongolië was communistisch. Dan had ik naar een baan bij het leger kunnen fluiten." Met de tweede Amerikaanse infanteriedivisie knokt hij twee jaar mee in Korea. In 1954, terug in Nederland, blijft Meijers beroeps en schopt het vooral ver als karate-expert. Wat dan nog niet scoort, is zijn bewering dat hij prins Dschero Khan is, afstammeling van veroveraar Dsjengis Khan. Een oorlogs veteraan die prins wil zijn. Meijers moet geen sprookjes vertellen, zo meesmuilt zijn legergroene omgeving. Oktober 1966 stapt korporaal Meijers op. En noemt zich de meest gedecoreerde soldaat van Nederland. Waarom dan toch de dienst uit? „Omdat Amerikaanse agenten, die ik tijdens een bezoek in Thailand had ontmoet, me wel zagen zitten als militair adviseur. Of ik me verhuurd heb aan de CIA? Zelfs als het waar is, mag ik dat niet bevestigen. Dan breng ik mijn eigen leven en dat van an deren in gevaar. Schrijf maar dat ik geheime acties heb uitge voerd. Meer dan eens in Viet nam; in 1969 in Libanon. En in Egypte heb ik kwaaie geesten opgeruimd die er een atoom bom wilden fabriceren. Nee, meer details mag ik u niet geven. Trouwens, over mijn daden als profi-killer wil ik niet opschep pen. Ik ben een drol, een zand korrel." „Status doet me niks", zegt de man met vijfdelig opvouwbaar en aan weerszijden volgeschre ven visitekaartje, waarop hij zich afficheert als De Onbedwingba re. Miljoenen dollars op de bank in Taipei. De AOW die hij straks krijgt, mag Nederland gerust houden. Alleen al als Mongools diplomaat is hij jaarlijks goed voor minstens een ton, tax free. Wie hem betaalt, gaat me geen zak aan. Wel mag ik noteren dat hij de Duitse politie een commando-training heeft gegeven om zich te weren tegen de terreur van de RAF. En komt dan aanzetten met een oorkonde van de Bundesgrenzschutz, waarvan hij nu erelid is. Politie-generaal van Taiwan, ook dat zegt hij te zijn. Mongolië heeft zijn ver loren prins inmiddels dringend verzocht een derde van het volksleger om te scholen tot politieleger. Bovendien woont hij offi cieel in Tajwan. Maar eigenlijk woont de laatste prins van Mongolië overal en ner gens. In Düsseldorf staat de Taoistische Esoterische Universiteit, zelf opgericht. Vandaar ook het professor-doctor achter zijn adellijke naam. Glaasje water Het paleisje in Horst dankt hij aan een glaasje water, nu negen jaar geleden. „Ik was hier toevallig in de buurt. Ik had het warm en vroeg de vorige bewoner of ik een glaasje water mocht. PH7, ik proefde het meteen. Deze zuurgraad is bijzonder voor drinkwater. Dus kocht ik dit huis, wat nu op naam staat van mijn partner, nee, niet mijn vrouw. Zij is mijn universele liefde, mijn ad viseur. Je ziet het wel meer bij grote namen, dat hun vrouw de drijvende kracht is. Ove rigens leef ik celibatair, net als zij." En wijst naar Pi Wuan Lee, die verstrooid in een vla- punt prikt. Elke woensdag en donderdag houdt hij in zijn Horster huis, dat van buiten oogt als een Chinees restaurant maar dan zonder menukaart aan de pui, spreekuur voor wie interesse heeft in Mongolië en/of Taiwan. Camera's houden in de gaten wie er voor de deur staat. Binnen gromt een hond geme ner dan hij smoelt. Waar je ook kijkt, overal prijken karate-oorkondes, bekers, medail les, plaquettes die herinneren aan de tijd waarin hij geen dakpan of steen heel kon i van zijn geheime acties ergens in Midden- laten. Zelfs een stier zakte door zijn hoeven onder één dreun van deze kempo-kemp- haan, die daarmee protesteerde tegen het lange lijden in Spaanse arena's. Even een gewetensvraag: hoe wist de Volks republiek Mongolië van het bestaan van prins Dschero Khan? Zuigt aan zijn filter. Legt alvast zijn donkerrood gekafte diplo- matenpas klaar, en verhaalt: „Door mijn contacten met Mongolen in Taiwan, waar ik officieel woon. Zij wisten van mijn aristo cratische afkomst, maar konden er jaren lang niets mee doen, omdat er absoluut geen contact was tussen Taiwan en het communistische Mongolië. Dat ik de laatste Khan ben, wordt wel degelijk geloofd. De Mongoolse mythe wil namelijk dat op zeke re dag de prins terugkomt uit het buiten land. Lang dachten ze aan Duitsland. Niet erg, want daar heb ik elf jaar gewoond." Binnenkort keert Gerard Meijers ofwel prins Dschero Khan voor het eerst na 57 jaar te- TIM MCGIRK THE INDEPENDENT In de jaren twintig verslond een mensen- etend luipaard in Rudraprayang 125 men sen voordat hij na een klopjacht werd doodgeschoten door de beroemde jager en naturalist Jim Corbett. Nu sluipen er in de zelfde nauwe ravijnen in de Himalaya drie mensenetende luipaarden rond. Bedreigde diersoort In 1981 werden luipaarden in India op de lijst van bedreigde diersoorten gezet en mocht er niet meer op worden gejaagd. Dit heeft geleid tot een dramatische toename in het aantal luipaarden in de dichte eiken wouden en op de bergterrassen aan de voet van het Himalaya-gebergte. Nu het wild steeds schaarser wordt, heeft een aantal van deze luipaarden het op mensen voorzien. Valstrikken en giftig aas hebben geen effekt. Wild-deskundige Ram Singh:Als een lui paard eenmaal een mens heeft gedood, wordt het zeer moeilijk hem te vangen. Een luipaard is slim. Ik heb meegemaakt dat een luipaard met zijn klauwen een gat maakte in een rieten dak, voorzichtig naar beneden sprong en geruisloos een kind doodde. Met bet kind in de bek sprong het dier over een ruim drie meter hoge muur en rende zes kilometer zonder dat het lichaam van het kind over de grond schuurde." In de afgelopen twee en een half jaar heb ben de drie luipaarden 29 mensen gedood en dertien mensen zwaar toegetakeld. De van kop tot staart ruim twee meter lange menseneters zijn inmiddels zó brutaal ge worden, dat ze 's avonds door de dorpjes sluipen, huizen binnengaan en hun prooi wegslepen. Deze luipaarden zijn fijnproevers. In plaats van direct op hun maaltje aan te vallen, ontdoen ze hun slachtoffers eerst van hun kleding alvorens alleen de lekkerste stukjes te verorberen. Waar zouden de Indiase autoriteiten beter hqlp kimnen vragen dan in het Corbett Na tionaal Park? Het park stuurde zijn beste scherpschutter en spoorzoeker, Thakur Dutt Joshi. Maar de arme man verloor zijn geloofwaardigheid toen hij één van de menseneters met behulp van vijfhonderd drijvers had omsingeld en het dier toch nog liet ontsnappen. Zwaar gepiqueerd distan- cieerde hij zich van de hele zaak en trok zich terug in het park. Aas Het is bijna onmogelijk een luipaard op te sporen zonder aas te gebruiken. Een men- senetend luipaard is meestal alleen nog ge ïnteresseerd in mensenvlees en zelfs wan neer dit als aas wordt gebruikt, blijft het dier uitermate achterdochtig. Twee maanden geleden werd een twaalf-ja rig jongetje aangevallen op weg naar school. Zijn lijk wérd later half opgegeten in de bosjes gevonden. De ouders wilden hem volgens godsdienstige voorschriften laten cremeren, maar de politie verhinderde dit: het lichaam moest in de bosjes blijven lig gen als aas. Jagers verstopten zich in de omgeving maar het luipaard kwam niet te rug. Het enige dat de jagers konden doen, was honden wegjagen van het lijk. Zestig jagers Inmiddels jagen ruim zestig wildwachters in een gebied van vijfhonderd vierkante ki lometer op de drie luipaarden. Tot dusver zijn twee luipaarden doodgeschoten, maar onderzoek van de maaginhoud heeft niet kunnen aantonen dat dit menseneters wa ren. Mensenetende grote katachtigen zijn vol gens Singh oude, verzwakte dieren die niet meer in staat zijn hun gebruikelijke prooi van snelle herten en apen te verschalken. „Kinderen zijn smakelijker en malser dan honden of geiten en ze vormen een makke lijke prooi voor een luipaard." De dorpsbewoners hebben een heilig ont zag voor luipaarden, die door hun intelli gentie en ongrijpbaarheid een haast boven natuurlijke status hebben gekregen, 's Nachts zouden luipaarden zich vaak op houden in de buurt van Hindu heiligdom men gewijd aan Kali, de godin van vernieti ging en ondergang.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19