Toerisme 400.000 paar advertentie voeten willen 'Op weg naar een menselijker toerisme' LO HzT.n!rd Vrijdag 16 augustus 1991 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: ESTHER NYPELS DE SCHOONSTE VROUW aller tijden ADVIES VAN EEN REISBUREAU: woont in Hei- en Boeicop. Haar sierlijke Boekt en Gij zult ondervinden. Alec Be- lendenen zijn echter in brons gevat. aufish (pseudoniem van Willem van Os, Nederlands aforist) MET DJOSER NAAR INDIA/NEPAL /s <Dj/a^ser> V/ 071-126400 REISBERICHTEN Vakantiepsycholoog Ton van Egmond bepleit trendbreuk Geen SneeUW geld terug Heideweek in Ede Jaarlijks wordt in de gemeente Ede de inmiddels befaamde Hei deweek gehouden. Dit jaar van 23 tot en met 31 augustus. Ede en de daarbij behorende dorpen staan weer een week lang bol van de evenementen. Het aardige van de Heideweek is dat vrij wel alle gebeurtenissen gratis toegankelijk zijn. Tijdens de feest- week zullen Heidekoningin Calluna XXXV en Prinses Erica XVI (op de foto resp. rechts en links) de scepter zwaaien. Al bijna een jaar heeft dit duo be kendheid gegeven aan de Heideweek en beide dames zullen bij veel acti viteiten aanwezig zijn. Een greep uit de evenementen: de open dag van de Koninklijke Land macht (24/8), het nationale paar- densportweekein- de in Lunteren, de Rock 'n Roll Fifties dag (27/8) en de Vlegeldag in Ben- nekom (28/8). Het zijn slechts de hoogtepunten van een zeer gezellige week op de Velu- we. Britse Tuinenkaart Het Brits Toeristenbureau heeft in samenwerking met British British Car Rental een kaart uitgegeven met negentig van de be roemdste tuinen. De op de tuinenkaart aangegeven tuinen zijn over heel Groot-Brittannië verspreid. Van Inverewe in het hoge noorden tot Tresco Abbey Gardens op de Scilly eilanden. Overi gens hebben zelfs deze tuinen nog één ding gemeen: in beide groeien palmen in de open lucht. De tuinenkaart geeft voorts in formatie over het National Gardens Scheme en de Great British Heritage Pass, een pas die voor vijftien dagen (circa 85,00) of een maand 130,00) onbeperkt toegang geeft tot meer dan 500 historische landhuizen, kastelen en tuinen. Deze pas is net als de gratis Tuinenkaart alleen verkrijgbaar bij het Brits Toeristen bureau, Satdhouderskade 2,1054 ES Amsterdam. Toverachtig De Grote Markt in Brussel wordt sinds enige tijd elke avond overspoeld door een zogenaamd Klank- en Lichtspel. Dat blijft zo tot eind september. Tegen het decor (onder meer het Huis van de Hertog van Brabant, het Koningshuis, het Brouwershuis en het Zwanehuis) dat door de Franse auteur Jean Cocteau eens 'Het mooiste theater van de Wereld' werd genoemd, wordt de toeschouwers door middel van licht en muziek (Mozart) een to verachtig schouwspel geoffreerd. Aanvang (tot 15 september 23.00 uur), daarna 21.30 uur Slagveld ticket Waterloo, of beter nog het slagveld waarop Napoleon zijn groot ste nederlaag leed, wordt jaarlijks bezocht door een half miljoen mensen die tot nu toe de toegang tot alle musea en monumen ten afzonderlijk moesten betalen. Vanaf nu vergemakkelijkt een 'Gecombineerd Ticket' het bezoek aan de historische plaats ech ter aanzienlijk. Het ticket is eën vol jaar geldig en kost - omgere kend in Nederlands geld - nog geen twintig gulden. Kinderen, studenten en 60+ers betalen nog minder. De kaartjes zijn ver krijgbaar bij de verschillende bezienswaardigheden op en rond het slagveld of bij de Toeristische Federatie van Brabant, Gras markt 61, Brussel, telefoon (vanuit Nederland): 09-32 - 2 - 50 40 400. Veluwse klederdrachten Liefhebbers van foDdore, klederdrachten en oude ambachten kunnen nog tot 15 september terecht in het Veluws Museum te Harderwijk. De tentoonstelling 'Oude dracht, nieuwe dracht' is zo opgezet dat het de bezoe ker duidelijk wordt dat kleder dracht geen op zichzelf staand fenomeen is. Het heeft alles te maken met cultuur, landstreek en sociale omstandigheden. Boeiend is ook het poppen huis dat een Veluws interieur verbeeldt met daarin poppen in de klederdracht uit het be gin van deze eeuw. NTFU, niet NRTU In deze rubriek van vorige week is melding gemaakt van een nieuwe fietstoerkalender, dit den op postgiro 6226664 besteld het. De naam van de organisatie (meer) NRTU. In dat laatste geval stuurt het girokantoor u stor ting retour... rw y op stap in Voor uw advertentie op deze plaats lopen ze warm. Bel onze afdeling. JAARGETIJDEN Een van de schitterende plekjes op de wandelroutes van de Provinciale Landschappen. foto n Wat is er gebeurd met de inwoners van Benidorm en wat met al die Alpen dorpjes waar de winter sport het leven op zijn kop heeft gezet? De Bredase psycholoog Ton van Eg- mond stelt zich die vraag voortdurend. Het is zijn vak, hij is docent aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer. Ja wel, heel voorzichtig begint er bij de moderne toerist iets van milieubewustzijn post te vatten. Maar er is meer nodig, vindt Van Eg- mond. De toerist zou niet alleen minder rotzooi moe ten aanrichten en achterla ten, maar zich ook moeten afvragen wat hij op sociaal vlak teweeg brengt. „Toe risme is voor velen iets moois, laat het dat ook blij ven." Toerisme als een zaak van zon en schaduw: Van Egmond heeft er een boek over geschreven onder de titel 'Toerisme, ver broedering of verloedering?' Ci taat: „We staan vaak zo twee slachtig tegenover reizen. Het exotische trekt, maar schrikt te gelijk af. Daardoor benaderen we het exotische vanuit het ver trouwde. Vanuit de eigen groep, vanuit het hotel of de bus, vanachter de camera. Eigenlijk willen we niet in het plaatselijke leven betrokken worden, de uit zonderingen onder ons daarge laten. Vein het verheven ver- broederingsideaal komt door gaans niets terecht Integendeel, we brengen vaak een tendens tot nivellering en verstoring op gang. Laten we daar eerlijk over zijn, laten we toeristen met in zicht worden." Is zijn boek een kruistocht te gen toerisme? Nee, bezweert de Bredase docent. Tenslotte is toerisme niet meer weg te den ken en het zal alleen nog maar toenemen. Het aantal interna tionale vakanties is van 1950 tot nu toegenomen van 25 miljoen tot 450 miljoen terwijl in tal van landen de groei nog moet be ginnen. „Er is geen weg terug", zegt Van Egmond, „maar juist daardoor wordt de vraag hoe we er mee omgaan steeds indrin gender. Er zijn nog maar een paar echt exotische plekjes in Ton van Egmond: „Er zijn hoopvolle ontwikkelingen in Spanje, het toonbeeld van wildgroei in het toerisme." de wereld, zoals Papua New Guinea en Antarctica. Als we niets doen en we doen heel weinig ontstaat ook op die laatste plekjes een ware run. Ik denk dat het wijs is daar een rem op te zetten." Benidorm Met andere woorden: het wordt tijd dat we wat planmatiger om gaan met wat volgens een onderzoek van American Ex press al sinds het eind van de jaren tachtig de grootste be langrijkste economische bedrij vigheid ter wereld is. „Tot op heden was er geen beleid. Toe risme is pure wildgroei. Spanje is daar het duidelijkste voor beeld van. De costa's zijn volge bouwd met beton. Een stad als Benidorm is in twintig jaar ont staan. Nu al zie je daar de eerste tekenen van verpaupering. De toerist mijdt de oudje hokjes met de mini-balkonnetjes. Als reactie daarop worden weer volop nieuwe, grotere, hogere en riantere flats gebouwd. Alsof nieuwbouw de remedie is in plaats van renoveren. We moe ten echt proberen het over een heel andere boeg te gooien." Een belangrijke verantwoorde lijkheid ligt ook bij de reisorga nisaties. Zowel de inheemse verkeerbureaus als de tourope rators schetsen vaak een zeer eenzijdig beeld van toeristische bestemmingen, vindt Van Eg mond. „Voor veel strandbe stemmingen over de hele we reld geldt: 'eens een vergeten vissersdorp, nu een bruisende badplaats". Deze slogan gaat volstrekt voorbij aan de ellende die de komst van de toerist hier en daar teweeg gebracht heeft. Met de geweldige groei van het toerisme, neemt de schaarste aan exotische badplaatsen die nog iets 'exotisch' hebben al leen maar toe. Met als gevolg dat in hoog tempo 'vergeten vissersdorpjes' worden ontgon nen voor het toerisme." Met de wintersport in de Alpen is het niet anders. „Gastvrijheid, gezelligheid en riante après-ski mogelijkheden: daar draait het in de folders om. Hoewel vrijwel alle dorpsbewoners nu in een Mercedes rijden, toont de wer kelijkheid ontwrichte gemeen schappen, grove grappen die in het lokale circuit over toeristen gemaakt worden en jongeren die per se niet in het toerisme willen werken. De kwaliteit van het oord wordt afgemeten aan het aantal liften en de lengte van de pisten. Intussen ver zuchten de Zwitsers dat zij drin gend nieuwe bergen nodig heb- Anti-toerisme Voor bestemmingen in Afrika en Azie wordt geschermd met 'het onbedorvene, het primitie ve' of zelfs 'het opnieuw ont dekte paradijs' of het 'echt be staande sprookje'. Van Egmond: „Dat alles zonder verwijzing naar schrijnende armoede, be delaars die je als vliegen van je moet afslaan, criminalitet, lage lonen, de aanslag op de agrari sche sector en de anti toeristi sche sentimenten. Het dure da mesblad vermeldt waar je in de Indiase deelstaat Goa moet eten, maar rept niet over anti- toeristendemonstraties. En dan het onomwonden erotisch ap pèl. De vrouwen van Polynesie en Thailand doen niets liever dan u deelgenoot maken van een uitbundig ongebonden le- Hei- en Boeicop Om precies te zijn: je moet er voor naar Hei- en Boeicop. En dat betekent bij Everdingen de grote weg af, ten zuiden van Vianen, richting Gorinchem. Als Eva staat ze op een kruising, bij de afslag naar Hei, zo maar in een park, bij een vijver. Haar sierlijke lendenen zijn in brons gevat, en ze verheft zich als een ballerina, terwijl boven haar een man, uit hetzelfde edelmetaal geboren, onophoudelijk water over haar uitstort. En zo veel li ters tegelijk kan haar niet an ders dan het predikaat 'de schoonste vrouw aller tijden' verlenen. De beeldhouwer moet van on berispelijk houden, want hij maakte zijn schoonste zo vol maakt dat zelfs haar lange paar- destaart bij al dat neerplensen- de water koket overeind blijft. De beeldengroep omvat nog een springende pony en een tweede vrouw, een al even fraai geboetseerde nymf, die half knielend een plant heft. Hei- en Boeicop had, met ver derop, aan de Kanaaldijk een authentieke wipwatermolen, geen betere entree kunnen heb ben. Het dorp zelf bestaat uit een langgerekt lint, met aller aardigste hoeven, zoals op nummer 73. Het kerkje is ook bijzonder en heeft niet zo ge bruikelijk een opmerkelijk glas-in-loodraam op borsthoog te, zodat late kerkgangers bui ten al kunnen zien hoe ver de dienst gevorderd is en de domi nee op zijn beurt reeds vanaf de kansel dit ongedisciplineerde gedrag kan waarnemen. Te midden van de uitgestrekte rust van het waarden landsthap herdenkt Hei- en Boeicop op Het getrapgevelde boerderijtje langs de Hei- en Boeicopseweg. een mooi onderhouden en groen hoekje van het plaatselij ke kerkhof, de zeskoppige be manning van een Royal Air For- ce-kist, die op 23 augustus 1943 bij het plaatsje verongelukte. Jongens van 21 tot 26 jaar, zoals de toen 23-jarige sergeant flight engineer l\mmy Watkins. 'He died fighting for freedom, love Mumliet zijn moeder'op zijn zerk beitelen. Op nummer 168 aan de Hei- en Boeicopseweg staat een bijzon der pandje uit 1769. De ene zij de is schuin aflopend, de ande re wordt gesierd door een trap gevel, waar de tand des tijds al lesbehalve onopgemerkt aan is voorbij gegaan. Verderop ligt Schoonrewoerd, ook een bevallig niemendalletje, met een kerk uit 1701 en een mogelijk nog oudere forse vier kante toren. De gevelsteen, uit hetzelfde jaar, heeft een duide lijk vergevingsgezinde bood schap: 'Alleer Ghy in Godts huys in gaet/Soo overdenckt u sonden quaet/hebt een oprecht berou en leetwesen'. Er tegenover laat bakker Heilsbergen, 'sinds 1760', ook zien dat hij weet te rijmen en zegt in de etalage: Het fijn gemalen graan door ar beid, kunst en zweet/wordt door mij tot voedzaam brood en koek gekneed/door middel FOTO ap ven. Dat alles moet toch vol- wassener kunnen." Het zwaartepunt van een vol- wassener toerisme ligt daarom bij de consument zelf, meent Van Egmond. Die zal zich. be halve een zich al geleidelijk ont wikkelend milieubewustzijn, ook een sociaal bewustzijn moeten eigen maken. Dat vraagt voorlichting en dus ook een verdere professionalisering en hogere scholing van de reis branche. Dat de consument te beïnvloeden is, staat voor Van Egmond vast. „Ze vragen mij vaak waar de toerist eigenlijk op uit is. Welnu, de gemiddelde toerist is nergens op uit. Hij gaat op reis om in een andere omgeving zoveel mogelijk hui selijk gerief en gezelligheid te vinden. Op campings tref je ste delingen temidden van een in tens sociaal leven dat ze in hun woonplaats verloren hebben la ten gaan. De Duitsers hebben daar een mooi woord voor: Tapetenwechsel. Liever geen avontuur." Het is dan ook zinloos het mas satoerisme te vuur en te zwaard te bestrijden. Trouwens: klein schaligheid kan alleen maar be staan bij de gratie van juist die grootschaligheid. Maar het is wel de hoogste tijd dat we naar een alternatief, humaner en dis creter toerisme groeien. Daar naast zal massatoerisme zijn ei gen plaats houden, maar sterk geconcentreerd worden. En juist die concentratie schept ruimte voor de nieuwe, klein schalige vormen van toerisme, zo hoopt Van Egmond. „En dan doel ik niet op het hippietoeris- me van de jaren '60 en '70, dat vaak met zevenmijlslaarzen over traditionele inheemse waarden heenwalste in de naam van vrijheid ^n verlich ting. Dat toerisme was meer ge baseerd op verwerping van het westerse kapitalisme dan op respect voor de inheemse be volking met zijn tradities en so ciale patronen. Het heeft juist de weg gebaand voor een grote vloed van zeer kapitalistisch toerisme. Nee, dan bedoel ik een toerisme dat uit is op we derzijds respect, op inschake ling van de plaatselijke bevol king in de planning en op wer kelijk. discreet contact tussen bevolking en toeristen." Wintersporters die de komende winter bij Hotelplan een skiva kantie boeken, hebben recht op een zogenaamde sneeuwgaran tie. De Rijswijkse reisorganisatie is daarmee de eerste van de grote touroperators die haar klanten deze mogelijkheid biedt. Eerder boden kleinere or ganisaties als Interlux en Tou ralp wintersporters reizen met sneeuwgarantie aan. maar daar ging het uiteindelijk om relatief geringe bedragen. Die van Ho telplan lijkt verder te gaan. Zijn in de skibestemming alle liften gesloten wegens te weinig sneeuw (sluiting van het sys teem door lawingevaar of harde wind valt buiten de garantie) en is de reis niet binnen 15 dagen voor vertrek geboekt, dan wordt per persoon een bedrag uitbe taald van honderd gulden per dag tot een maximum van zes honderd gulden per week. Dit bedrag is ongeacht de hoogte van de reissom. „Het het zou daardoor inderdaad kunnen ge beuren", zegt Jan Kloosterziel van Hotelplan, „dat de klant meer krijgt uitbetaald dan hij voor de reis heeft betaald." Op een sneeuwgarantie kan gratis een broep worden gedaan door alle wintersporters (inclu sief langlaufers) die bij Hotel plan een skireis hebben geboekt plus een of meer onderdelen van het zogenaamde skipakket dat deze winter eveneens door de van oorpsrong Zwitserse reisorganisatie (skipas, skischool, skihuur) wordt aan geboden. Het sneeuwgarantie- cetrificaat kan ook los worden gekocht voor 25 gulden per per soon. Hotelplan International, dat het risico heeft onderge bracht bij een buitenlandse ver zekeringsmaatschappij, heeft op het gebied van sneeuwga rantie reeds drie jaar ervaring in Engeland. „Daar is het een ge weldig succesmeldt algemeen directeur Dick de Groot van Ho telplan. die van de introductie 'bepaald positieve verwachtin gen' heeft. Week van het Landschap De laatste week van september staat traditiegetrouw weer in het teken van het landschap. De twaalf Provinciale Landschap pen hebben samen met Na tuurmonumenten in het vorig jaar verschenen Natuurbeleids plan aanleiding gevonden om in de praktijk goede voorbeel den te laten zien van herstel van ecologische structuren in ons land. Op tientallen plaatsen in Neder land zijn in dit kader wandel routes uitgezet langs natuurlijke kerngebieden. Dat zijn soms plekken waar de natuur nu al bescherming geniet, maar ook gebieden in ontwikkeling, die het stempel 'beschermd' nog moeten krijgen. Een folder met alle activiteiten tijdens de Week van het Land schap is te verkrijgen bij de Pro vinciale Landschappen, bij Na tuurmonumenten en telefo nisch aan te vragen op 030- 205555. foto udo j. buys van het vuur en verder door den oven/maak ik het graan tot bróód dat God ons schenkt van boven'. Vrome woorden van een familie gelovige warme bakkers, die al generaties lang Schoonrewoerd trouw blijven. En waarom zou je ook niet, als je jezelf in deze weldadige dorpse rust kunt vin den. Zoals het ooievaarspaar dat is neergestreken op het vei lige dak schuin tegenover de bakker. Maar het plaatsje heeft wat met ooievaars: dat blijkt wel uit nog een paar op het met grint gestoffeerde dorpsplein. Het enige verschil is dat die laatste van steen zijn...

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7