Sport Haringa stunt met goud Veldscholten laat weer eens wat van zich horen Kortsj'noi heeft breekijzer nodig WK wielrennen in teken van de coups Vrijdag 16 augustus 1991 tim brouwer de koning rob onderwater gus van oosten wanrooy rob van der z NIEUWSLIJN Wijzigingen in strijd om LD-Cup In de strijd om de LD-Cup worden drie wedstrijden niet op ko mende dinsdag 20 augustus gespeeld. Het betreft de volgende wedstrijden: Alphen-Abbenes (naar 27/8), Ter Leede-SJC (naar 22/8) en LSW-Rijnsburgse Boys (naar 28/8). Voorts wordt het duel ASC-Alphia omgedraaid. In Alphen wordt om 19.30 uur af getrapt. Ivanisevic roept Siemerink halt toe Goran Ivanisevic heeft de opleving van Jan Siemerink in New Haven (VSt.) onderbroken. In de derde ronde van het met 2 mil joen gulden gedoteerde tennistoernooi was de Joegoslaaf te sterk voor de Rijnsburger: 6-2 6-4. Siemerink, nationaal kam pioen Richard Krajicek en Paul Haarhuis bereiden zich in de Verenigde staten voor op het US Open. Kiene nationaal jeugdkampioene Monique Kiene heeft in Hilversum in de finale van de nationale tenniskampioenschappen voor junioren (t/m 18 jaar) in drie sets (6-2 5-7 6-1) van Boogert gewonnen. Kiene kwam in het voorjaar uit voor Dekker Warmond, en presteerde twee weken geleden tijdens de nationale seniorenkampioenschappen in Warmond boven verwachting. Lansink is terug van weggeweest Jos Lansink is terug van een weekje weggeweest. Na zijn ver plichte rust in Geesteren won hij gisteren op het CHIO van Rot terdam de eerste kwalificatie-rubriek. Dit keer met Libero H. De fans hadden een paar dagen niets vernomen van de sterruiter uit Twen te. .Uitgerekend in zijn geboortestreek, te Geesteren, moest hij na een rel tussen organisator Jan Maathuis en ei genaar/bondscoach Hom en sponsor Hóltkamp verstek laten Hans Spaan start zondag in Mugello Hans Spaan maakt zondag tijdens de motorraces om de Grand Prix van San Marino op het circuit van Mugello zijn rentree. De negenvoudige Nederlandse kampioen kwam twee weken gele den tijdens de training in de 125 cc-klasse voor de Grand Prix van Engeland zo zwaar ten val, dat hij een sleutelbeen brak. Op 2 augustus werd er iri een Beatrix-ziekenhuis van Gorinchem een plaatje op het gebroken bot van de c Reinders blijft bij Hansa Rostock Uwe Reinders blijft tot 1993 trainer van FC Hansa Rostock. Dat was de uitkomst van een gesprek, dat Reinders woensdagavond na de eclatante zege van Rostock op Borussia Dortmund (5-1) met clubvoorzitter Gerd Kische voerde. Een dag eerder had Reinders zich nóg laten ontvallen aan het eind van het seizoen, •als zijn contract zou aflopen, in elk geval weg te gaan bij de club, die verrassend na drie wedstrijden zonder puntverlies bovenaan de Bundesliga troont. Jos van Herpen naar RKC RKC heeft op de valreep Jos van Herpen (29) gecontracteerd. Hij tekende voor drie jaar bij de club die hij eerder ook diende. Van Herpen, die eerder vier seizoenen bij BW Den Bosch speelde en twee jaar bij Feyenoord, speelde de laatste twee seizoenen voor het Franse Brest. Heimwee van zijn vrouw deed de Brabander besluiten naar Nederland terug te keren. Ingrid Haringa ervoer haar gouden medaille op de wereldkampioenschappen sprint als onwezenlijk. Ten teken dat het goed zit steekt ze een duim pje omhoog. epa Verzoeken van de fotografen negeerde ze. Op comman do lachen weigerde ze. De gouden medaille liet ze achte loos in een hoekje van de Nederlandse box vallen. Ingrid Haringa wist zich geen raad met haar nieuwe status: we reldkampioene sprint. De 27-jarige politieagente zocht naar de juiste houding. Moest ze lachen, huilen, juichen of uit hèar bol gaan. stuttgart anp De Noordhollandse wist het niet in de benauwde Hanns Martin Schleyer Halle in Stuttg art. Haar reactie was een nuch tere, afstandelijk ogenschijnlijk. „Ik besef het nog niet zo goed", gaf ze toe. „Het is nog zo onwe zenlijk, maar wel waar. Ik ben hier gestart om kwalificatie voor de Olympische Spelen in Bar celona af te dwingen. Ik kom thuis met een gouden plak. Wellicht cjathet morgenvroeg pas tot me doordringt." Onbevangen In Duitsland zorgde Haringa voor een Nederlandse primeur. Voor het eerst in de nationale wielerhistorie veroverde een vrouw het regenboogtricot op de sprint. Sinds in 1958 voor het eerst op de WK de sprint voor werd ingevoerd had den alleen Minni Brinkhof en Truus van der Plaat, respectie velijk in 1972 en 1979, het zilver gepakt. Haringa verbijsterde in Stuttgart de specialisten op de sprint. Met een minimale voor bereiding was ze in Duitsland gearriveerd. Haar enige ervaring was een paar trainingen in Alk maar en hét Nederlands kam-, pioenschap een aantal weken geleden. Op een houten ovaal zoals in de Schleyer Halle had ze nog hooit gereden. Onbevan gen was ze aan het karwei be gonnen. Zonder schroom of plankenkoorts. En juist de oner varenheid en de gebrekkige tac tische kennis bleken een groot voordeel te zijn. „Een beetje schaven aan de tactiek kan geen kwaad", liet Haringa weten, „maar ik ben niet van plan me de trucs en geintjes van de experts eigen te maken. Ik blijf mijn eigen weg uitstippelen. Zo hard mogelijk trappen en mijn tegenstander op pure snelheid kloppen." Titels scheppen verplichtin gen. Als geen ander is de laco nieke Noordhollandse zich daarvan bewust. „Vandaag word ik opgehemeld, maar in dien ik zaterdag in de punten- koers of volgende week op de vijftig kilometer tijdrit voor ploegen niet naar behoren pres teer, gooien ze een emmer koud water over mijn hoofd. Dan word ik afgeserveerd." Haringa is een zogenaamde laatbloeier. Nog geen twee jaar geleden stapte ze op de fiets. De schaatsen borg ze op na een hooglopend conflict met de KNSB. Bondscoach Eppie Bleeker eiste dat ze meer zou trainen en alle. bijeenkomsten van de kernploeg bijwoonde. De viervoudige, nationale sprintkampioene op de schaats, eigenzinnig als ze is, weigerde en bedankte. „Achteraf heb ik een beetje spijt dat ik pas zo laat met wiel rennen ben begonnen. Tien jaar geleden kreeg ik al het advies voor de wielersport te kiezen. Ik zat toen echter net in de kern- Twen! ontsnapt problemen ploeg Kuiper met etappezege tilburg dick heuvelman Voor de verandering bleef de Profronde van Nederland giste ren eens verschoond van een massasprint, hoé enerverend die ook kunnen zijn. Dat mocht verrassend worden genoemd. Nog verrassender was de win naar in Tilburg: Gerard Veld scholten. Lang niet van ge: hoord, van deze zo aardige man uit Oldenzaal. Zijn laatste in het oog lopen de prestatie dateerde van mei 1988, toen hij voor de Zwitsers Rominger en Zimmermann de Ronde van Romandië, bepaald niet de minste etappe wedstrijd, op zijn naam had geschreven. Nadien verdween Veldscholten, ooit een Tourontdekking (16-de in 1984), in dat deel van het pe loton waar anonimiteit welig tiert. Eerst in Zwitserse dienst (Helvetia) en dit jaar als sand wichman van het Duitse Tele kom. Bij deze sponsors verpie terde de Twent langzaam maar zeker tot een 'naamloze' cou reur, die redelijk de kost ver diende, maar meer ook niet. Die buitenlandse jaren leken de eerzucht uit zijn geest te heb ben gehaald, totdat hij dit jaar 'werd geconfronteerd met de zwarte kant van het métier: dreigend ontslag. Het is niet ééns een publiek geheim meer dat er van alles gaat veranderen bij zijn ploeg. Ploegleider Kui per zit op een hachelijke wip, diens assistent Snoeijink keert als de wiedeweerga terug in zijn oude beroep (onderwijzer) en ook de andere Nederlanders van Telekom, zoals Adje Wijn- ands, Marcel Arntz, Erwin Nij- boer lijken het te kunnen schudden. Veldscholten, wiens handels merk benedenmodale stuur kunst is, zit in hetzelfde onzeke re schuitje en vandaar dat-ie besefte dat er maar weer eens daden moesten verricht. Want hij mag dan al bijna 32 jaar (ko mende maandag) zijn, als het even kan wil Veldscholten nog wel een tijdje zijn brood met hardfietsen verdienen. Zelf denkt hij aan een termijn van een jaar of drie. Wie dan leeft, wie dan zorgt. Een rentree in de verpleging, waarvoor hij is op geleid, ziet de Oldenzaler in elk geval niet zitten. Zijn eerste zorg is voor volgend seizoen emplooi te vinden in het profes sionele peloton. Bij zijn huidige ploeg lijken de kansen miniem. Veldscholten: „Laat ik voorop stellen dat ik zelf nog niets heb gehoord, be halve dan een heleboel geruch ten. Maar ik weet wel: waar rook is, is vuur. Wat ik heb begrepen gaan alle Nederlanders in onze ploeg eruit, inclusief Kuiper. Al met al zouden er een man of twaalf, dertien uit moeten. We hebben om opheldering ge vraagd, maar het antwoord was dat na het WK bekend wordt wat er gaat gebeuren. Zoiets is natuurlijk niet goed voor de motivatie, vooral bij het perso neel (mecaniciens en soigneurs) van de ploeg merkje dat." Stevige stamp Tussen Raalte en Tilburg, waar oranje-truidrager Frans Maas- sen niet in problemen kwam, heeft Veldscholten laten zien dat hij nog altijd over een stevi ge stamp in de benen beschikt. Vooral in de laatste kilometers, toen Veldscholten zijn mede vluchters met een demarrage van kop-af het nakijken gaf. De nodige hulp kreeg de Twent van ploeggenoot Hartmuth Bölts, die volgens het boekje een gat ET liet vallen. Net genoeg om de laatste kilometer voor Veld scholten, bij de jaarwisseling af gezakt naar de 476-ste plaats op de wereldranglijst, tot een op luchtende zegetocht te maken. Ook voor hem kwam na regen zonneschijn. Veldscholten: „Een dag eerder in Raalte zat ik nog flink in de put. Ik had me veel voorgesteld van die lange tijdrit, heb diverse keren het verkend en dan loopt geen kant." Meer dan 39-ste plaats, op dik drie minuten van Frans Maassen, zat er niet in. „Echt, ik was flink aangeslagen door die tijd. Maar ja, je moet toch weer verder en ik ben blij dat ik vandaag toch nog een visitekaartje heb kun nen afgeven. Misschien dat er nu weer wat interesse voor mij komt. Tot dusver heb ik geen enkel contact en ik verwacht ook niet bij Telekom te kunnen blijven". Veldscholten is allang blij dat- ie het beoogde programma bij deze club normaal kan afwer ken. Dat was tot voor kort nog dubieus,-want de teleurstelling is groot bij de Duitse bazen, die veel meer 'entsprechende lei- stungen' hadden verwacht. Voorlopig zit er voor Veld scholten weer een beetje mu ziek in en kan hij achter zijn profcarrière, die hem sinds zijn debuutjaar (1982) zegge en schrijve elf overwinningen bracht, de punt zetten die hij voor ogen heeft. Veel jninder plezier aan de etappe van giste ren beleefde Gert-Jan Theunis- se. Hij kwam in de buurt van Sint Michielsgestel in botsing met een verkeerszuil. De TVM- er bleef wel een koers, maar moest in Tilburg nog wel even naar het ziekenhuis om een ga pende hoofdwond te laten hechten. SOSONKO OVER KORTSJNOI: „Hij is een fantastische vechter. Zijn hele leven al, en hij zal tegen Timman nog stevig te keer gaan. Hij kan niet anders." stuttgart anp ploeg voor de junioren. En dat leek me wel wat. Als wielrenster heb ik kennelijk meer mogelijk heden dan als schaatster. Bo vendien is het wielrennen beter te combineren met mijn werk als politieagente", vindt ze. Momenteel werkt de inwoon ster van Hoofddorp voor tachtig procent. Ze weet dat ze volgend jaar in de aanloop naar de Olympische Spelen iets meer moet trainen. „Ik denk een op lossing te vinden. Dat behoeft niet zo moeilijk te zijn", ver wacht ze. „In overleg met de bondscoaches kan een uitge kiend programma opgesteld worden." Eerst wil ze morgen in de puntenkoers kwalificatie af dwingen voor de finale. De tijd rit is van latere zorg, evenals het feit dat maandag 26 augustus het leven van alledag weer be gint voor Haringa. Met een dag dienst bij de gemeentepolitie van Heemstede. Op patrouille gaat ze in een auto. Achter het stuur. „Want van fietsen word ik zo moe", giechelde de Neder landse winnares van een gou den medaille. Niet wetend hoe ze zich als wereldkampioene moest gedragen. De wereldkampioenschappen wielrennen op de baan in Stuttgart staan in het teken van de geslaagde coups. En de suc cesvolle jacht op medailles van de Duitsers. Halverwege het toernooi heb ben 'de Duitse baanrenners ze ven plakken in de prijzenkast hangen. Twee gouden, vier zil veren en een bronzen. Zes titelhouders werden in de afgelopen drie dagen beroofd van hun status. De enige die de regenboogtrui behield, was de Oostenrijkse stayer Roland Kö- nigshofer. Voor ,de derde keer op rij veroverde hij gisteravond de mondiale titel. Mario van Baarle werd achter Bruno Wal- rave achtste en laatste op zeven ronden. Vier van de onttroonde kam pioenen bereikten zelfs de fina les niet. Leontien van Moorsel was een van he'n. De Neder landse struikelde gistermorgen tijdens de kwalificaties voor de kwartfinales achtervolging. Haar voorgangers de afgelopen dagen waren Kiritsjenko (1 km amateurs), Berzin (achtervol ging amateurs) en Hübner (sprint profs). Viervoudig wereldkampioene sprint Connie Paraskevin- Young moest plaatsmaken voor Ingrid Haringa en tweevoudig sprintkampioen Bill Huck werd door zijn vijf jaar jongere land genoot Jens Fielder van de troon gestoten. Een hard gelag voor Huck die op de hattrick had gevlast. En op wraak, want de 21-jarige Fiedler, ook lid van SC Berlin, had eerder Huck al de nationale titel ontfutseld. Fiedler is een leerling van Huck. En hij blijkt goed bij de les te zijn geweest. In de finale moest de jongeling weliswaar drie races rijden om zijn voor ganger definitief het zilver in de hand te drukken, maar hij maakte de sterkste indruk. „In de beslissende rit had tactiek geen enkele zin. Alleen de kracht telde. Hoewel het ver schil een haartje was, wist ik meteen dat ik gewonnen had. Wereldkampioen worden is niet moeilijk, blijven is een andere zaak." Zes voormalige kampioe nen kunnen de woorden van de nieuweling aan de top beamen. Op de baan in Stuttgart zien ze de onttroonde wereldkam pioene achtervolging Leontien van Moorsel deze week in ieder geval niet meer terug. Na een paar uurtjes rust zocht ze de heuvels rond Stuttgart op. Daar wil ze volgende week schitteren en de regenboogtrui veroveren. Dat is haar doel. De wegrace had de prioriteit. Dat had de Brabantse met haar baancoach Geserick en weg- coach Hoekstra afgesproken. Plaatsing bij de laatste acht op de achtervolging moest te ver wezenlijken zijn. Ondanlcs de gebrekkige voorbereiding. Het bleek een verkeerde taxa tie. Van Moorsel blameerde zich als titelhoudster. Ze eindigde als vijftiende. Ruim acht seconden langzamer dan de snelste vrouw, Marion Clignet. „Morgen is er weer een dag", reageerde ze laconiek. „Ik kan wel gaan janken, maar dat is het me niet waard. Het doet even pijn. Maar als ik eerlijk ben was mijn doel onbereikbaar. De voorbereiding was toch niet goed genoeg om de kwartfinales te halen." Timman geeft geen krimp in vierde partij materiële verhoudingen in brussel anpevenwicht waren maar wit een tikkeltje gemakkelijker stond. Bovendien hield Kortsjnoi de klok keurig in het oogHij raak te voor de eerste keer in de match niet in tijdnood. Voor zijn 21-ste zet ging Kortsjnoi een half uur op zoek naar een aanvaardbaar strijdplan. Zijn keuze (Lh3) pakte hoogst onge lukkig uit. Het kostte wit twee dure tempi en zwart nam het initiatief over. In reëel gevaar was de secuur spelende Tim man tot dat moment niet ge weest. Hij slaagde er evenmin in de tegenstander te verontrus ten, maar regisseerde wel de partij tot het einde. 'Fantastische vechter' Voor Genna Sosonko, in de be ginjaren '70 trainer van Kortsj noi en later vele keren zijn se condant, was niet zozeer de re mise alswel de manier waarop die tot stand kwam, een teken dat Kortsjnoi nog wat achter de hand heeft. „Hij is een fantasti sche vechter. Zijn hele leven al, en hij zal tegen Timman nog stevig tekeer gaan. Hij kan niet anders. Zo zit de man in el kaar." De grootmeester voor spelde dat Kortsjnoi morgen in de vijfde partij met zwart grof geschut voor de dag zal halen. „Hij moet wel. Hij moet drie punten halen uit vier partijen. Het breekijzer moet er aan te pas komen." Een breekijzer zal Anand ook nodig hebben om Karpov te achterhalen. De In diër boette gisteren zwaar voor zijn verzuim de ex-wereldkam pioen op achterstand te zetten. Na de remise in de derde partij was hij ontroostbaar. Hij kon geen woord uitbrengen en kroop als een geslagen hond in een donker hoekje. Viktor Kortsjnoi maakt zich op voor het tegenoffensief in de match tegen Jan Timman. De oude vechtjas beseft dat hij voor een vrijwel hopeloze onderne ming staat, maar zijn karakter staat domweg niet toe zich zon der strijd over te geven. Gisteren probeerde hij Tim man met kleine middelen aan het wankelen te brengen. De Amsterdammer gaf geen krimp en wikkelde met zwart de vierde partij solide af naar remise. Na 43 zetten berustte Kortsjnoi in de deling van het punt. Op de helft van de tweekamp heeft Timman twee punten voor sprong (3-1). Hij heeft nog an derhalve punt nodig om de hal ve finales in het kandidaten toernooi te bereiken. De geplaagde renner Gerard Veldscholten weet weer wat winnen is. De Twent won de vierde etappe van de Profronde van Nederland. foto anp Geest gezuiverd Met Timman heeft ook Karpov riante perspectieven op een plaats bij de laatste vier. Hij nam een punt voorsprong door Anand met wit te verslaan. Short, een punt voor na drie partijen, brak met zwart af te gen Gelfand in een onduidelij ke, op remise lijkende stelling. Bij Ivantsjoek-Joesoepov bleef de stand na de tweede remise in evenwicht (2-2). Kortsjnoi haalde gisteren nog niet het grove geschut tevoor schijn om de aanval op Tim man te openen. De geboren Le ningrader zuiverde eerst de geest na de twee zware nederla gen in de voorgaande ronden. Met wit poogde hij in de trant van Kasparov Timman te ver schalken. Tot de dertiende zet kopieerde hij de partij Kaspa- rov-Beljavski uit het jongste toernooi van Linares. De we reldkampioen offerde in de En gelse opening een pion en ver wierf beslissend voordeel met 13. Dc5 gevolgd door Da5. Tim man, deelnemer in dat toer nooi, bleek vanzelfsprekend uit stekend op de hoogte en volgde het partijverloop blindelings. Kortsjnoi vertrouwde de zaak niet en laste uit vrees dat Tim- man een versterking gevonden had, met 13. Db4 een tussenzet in. Timman antwoordde vlot met Pc6 waarna Kortsjnoi als nog Dc5 speeldé. Timman ruil de de dames, gaf de pion terug en na 15 zetten stond er een eindspel op het bord, waarin de derde p«rtl| te Timman. i PgBfi. 2. Pbl c3 r7 et 4eSfft>tte.S.PKlflPbfi 7. Pfixd4 Pc6xc5. 8. Pd4 i-ftixde, io. udixdti p/B. i V7-/5.1 i 15. o o o n m, it'uii, i TcHxcS. 24. Lg?xb? a6-a 3ÏÏ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21