Leidsch Dagblad Brinkman niet toe bij geeft wao Ffcrez Sikkens kan verfresten niet kwijt BEL: Regenboogtrui voor Ingrid Haringa Raad achter Waltmans Smits rector Stedeklijk Gymnasium Cursus mediatraining voor burgemeester van Alphen aan den Rijn Vonhoff: 'PvdA en VVD niet samen in regering' Wijnaendts wacht zware taak bij terugkeer in Joegoslavië vrijdag lb augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39623 Losse nummers f1,45 FEITEN EN MENINGEN Politiek en men selijk drama rond huwelijk Irene BINNENLAND 'Wao-deskundi- gen laten zich niet belazeren' Beraad CDA en PvdA levert weinig op In politiek Den Haag wordt de kans steeds kleiner geacht dat het kabinet de problemen rond de wao kan oplossen. Gesprekken tussen CDA en PvdA hebben gisteren vol gens ingewijden geen nieuwe gezichtspunten opgele verd. De PvdA denkt erover met het kabinet te breken als het CDA geen water bij de wijn doet. Maar CDA-fractie- leider Brinkman houdt vooralsnog vast aan het kabinets besluit. den haag gpd Urenlang beraad op het Cats- huis leverde gisteravond geen concrete resultaten op. De CDA- en PvdA-top uit kabinet en Tweede Kamer tastten in de ambtswoning van de premier eikaars posities af. Premier Lub bers verklaarde na afloop dat het kabinetsbesluit van 13 juli 'goed' is. Lubbers zei tot nog toe geen beter plan te hebben ge zien. Algemeen wordt aangenomen dat de CDA- en PvdA-ministers er politiek gezien wel uit willen komen, maar dat het pakket te omvangrijk zal blijken. Premier Lubbers liet het gisteren bij de conclusie dat over de wao op nieuw moet worden gepraat. Voor vandaag is een eerste ron de voorzien, komende dinsdag staat de wao opnieuw op de agenda. Het ministerie van so ciale zaken moet een dezer da gen met alternatieven voor het kabinetsbesluit komen. CDA-fractieleider Brinkman verklaarde gisteren weinig trek te hebben in forse wijzigingen in het kabinetsbesluit over wao en ziektewet. Alleen over veran deringen die „sociaal en bud gettair verantwoord zijn" valt te praten. De suggestie van staats secretaris Ter Veld van sociale zaken om het streefbedrag van 4,4 miljard gulden met 600 a 700 miljoen gulden te verlagen, wijst Brinkman ook af: „We moeten niet de indruk wekken dat we de hele boel nog eens opnieuw tegen het licht gaan houden". Ook PvdA-fractie voorzitter Wöltgens is die me ning toegedaan. Hij wil, net als het CDA en vice-premier Kok, de 4,4 miljard als uitgangspunt blijven hanteren. Daarnaast dreigt er een nieuw gat van een miljard gulden door de tegenvallende economische groei. Lubbers en minister De Vries van sociale zaken lopen al met het idee in het achterhoofd om het financieringstekort vol gend jaar maar iets hoger te la ten uitvallen dan de afgespro ken 4,25 procent. „Je kunt niet blijven bezuinigen. Dan loop je het risico dat je de economie kapot bezuinigt en dat kan niet de bedoeling zijn", aldus een ingewijde. Naar verluidt, voelt vice-premier Kok daar echter niets voor. Hij vreest dat zijn partij vervolgens de schuld zal krijgen van het oplopend finan cieringstekort. Twee Leidse vrouwen van 58 en 70 jaar raakten gistermiddag ge wond bij een ongeluk op de Bos- koopseweg in Boskoop. Hun auto werd door twee vrachtwagens ge ramd. De vrouwen kwamen van een zijweg en wilden de Boskoop- seweg oversteken richting Leiden. De bestuurster (58) vergiste zich kennelijk en reed tegen het ver- keer in de weg op. Midden op de weg werd de auto in de flank ge grepen door een vrachtwagen uit de richting Gouda. De auto draai de door de klap 180 graden, kwam op de andere weghelft en werd daar gegrepen door een an dere vrachtauto. De 70-jarige in zittende van de personenauto raakte beklemd en moest door de brandweer worden bevrijd. Met ernstige botbreuken is ze naar het Bleulandziekenhuis in Gouda ver voerd. De bestuurster is met lichte kneuzingen naar hetzelfde zieken huis gebracht. De chauffeurs van de vrachtwagens bleven onge deerd. Als gevolg van het ongeval ontstonden lange files. FOTO HIELCO KUIPERS yt#' LEIDEN Onderwijswinkel door eigen succes in de problemen sassenheim jan westerlaken Akzo Coatings (het vroegere Sikkens) in Sassenheim heeft noodgedwongen honderden tonnen verfafval opgeslagen waarvoor in Nederland geen mogelijkheid is om het te ver nietigen. De capaciteit van de twee chemische verbrandings ovens van de AVR in Rotterdam zijn niet toereikend om die hoe veelheid te verwerken. Volgens Akzo zit de vuilverwerker bom- Geen krant ontvangen 07I - I6I499 mtlrnvr 18.00-19 30 UUI HET WOORD IS AAN stuttgart huub snoep „Ik heb in feite de kortste weg naar de regen boogtrui bewandeld." Ingrid Haringa kon het gis teren zelf amper vatten dat ze de wereldtitel sprint op de baan in Stuttgart veroverde. De 27- jarige Hoofddorpse, als debutante volslagen on bekend voor de internationale wielerconcurren- tie, zorgde daarmee voor een sensatie. De politieagente troefde in de eindstrijd de Duitse Annett Neumann in twee ritten af. Harin ga fietste met zo min mogelijk inspanning naar de wereldtitel. Ze won al haar ritten. „En dat is toch een voordeel", oordeelde ze later nuchter. Haringa is de eerste Nederlandse wielrenster die tijdens een WK goud op de sprint pakt. De voor malige nationale sprintkampioene op de schaats komt nog tweemaal tijdens de mondiale titelstrijd in actie: zondag in de klassementswedstrijd en volgende week woensdag op het onderdeel 50 ki lometer tijdrit op de weg. NIEUWSLIJN Krajicek verslaat Edberg Richard Krajicek heeft vanochtend voor sensatie gezorgd. In het tenriistournooi van New Haven versloeg hij de Zweed Stefan Ed berg in drie sets: 4-6,6-3 en 6-3. Krajicek staat 34e op de wereld ranglijst, Edberg tweede. Er was nóg een verrassende uitslag: de Tsjech Ivan Lendl verloor in twee sets van de Zwitser Mare Ros set: 6-4,6-4. De Nederlander Jan Siemerink kreeg in twee sets klop van de Joegoslaaf Goran Ivanisevic: 6-2,6-4. Akkoord sociaal plan Citibank De bonden hebben gisteren met de directie van de Citibank in Amsterdam een principe-akkoord bereikt over een sociaal plan. Bij deze vestiging moeten ongeveer 20 arbeidsplaatsen verdwij nen. Vooral de vijf tot zes betrokken werknemers tussen de 50 en 55 jaar waren inzet van de gesprekken. In de oorspronkelijke pfannen zat er voor hen „een vrij minimale aanvulling op de ww" in het vat, aldus de bonden. De directie heeft beloofd alles te doen hen aan ander werk te helpen en niet voor 31 december ontslag aan te vragen. Ernstig gewonden bij gasexplosie Drie mensen raakten gisteren ernstig gewond bij een gasexplo sie in een woning in Venlo. Twee in de buurt spelende kinderen van vijf en twaalf jaar werden licht gewond. De zwaargewonden zijn twee Venlonaren van 43 en 44 jaar en een man uit Maasbree van 56 jaar. De laatste-twee, monteurs van het Energiedistribu tiebedrijf Plem Venlo (EPV), waren naar de woning gekomen om te zien waar de door omwonenden gemelde gaslucht vandaan kwam. Met een buurman van het leegstaande pand, die een sleutel van de woning bezat, betraden ze het huis. Er volgde di rect een ontploffing. De technische recherche stelt een nader onderzoekin. De fabrikant voert een deel van de verfresten voor vernieti ging af naar het buitenland, maar blijft desondanks met honderdduizenden kilo's in zijn maag zitten. Samen met de overheid zoekt Akzo nu naar een oplossing. In eigen land komt die in de loop van het vol gend jaar. Een woordvoerder van AVR bevestigde vanmorgen dat dit inderdaad het geval is. De verwachting is dat de nieu we oven, de derde, in het voor jaar van 1992 in bedrijf kan worden gesteld. Afval vormt volgen Akzo- woordvoerder J. van der Hout een 'enorm probleem' voor de verffabrikant. „We stoppen on gelooflijk veel tijd in het zoeken naar een oplossing daarvoor. Af en toe komt het voor dat we in opdracht verf hebben gemaakt die niet kan worden afgeno- Er zijn maar twee manieren om in de wereld vooruit te komen: of door eigen vlijt of door de dom heid van anderen. Jean de La Bruyère VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen Tv-programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 7 HET WEER Verwachting tot morgenavond Iets minder warm Eerst wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Perioden met zon. Middagtemperatuur on geveer 22 graden Tot matig toe nemende wind, kracht 3 a 4, uit westelijke richtingen. Akzo heeft speciaal in dienst die dan de markt af stropen om na te gaan of die landsmeer bert verf alsnog kan worden afgezi Lukt dat niet, dan zitje ermee. Een opblaasbaar wateriooprad gaf gistermid dag de meeste problemen voor een aantal eer stejaarsstudenten in de El Cid-week. Acht teams deden mee aan een estafettewedstrijd bij het Galgewater en molen De Put. Daarbij moest het uit zes studenten bestaande team ook zaklopen, skilopen, waterfietsen en met een badkuip racen. Mentorgroep 141, 'Still to gether' genaamd, legde het traject het snelst af en kreeg daarvoor champagne, horloges en een diner. De estafette maakte deel uit van de presentatie van de Leidse watersportverenigin gen aan eerstejaars. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN KAREL BERKHOUT Mevrouw M.R. Smits wordt de nieuwe rector van het Stedelijk Gymnasium in Leiden. Ze treddt naar verwachting na de herfstvakantie aan. Op dit mo- ment is ze nog conrector aan de Joke Smit-scholengemeenschap in Amsterdam. Zowel de gemeente Leiden als het personeel van het gymnasi- -- urn is bijzonder enthousiast j over de nieuwe rector. De be- 3 noeming moet nog worden goedgekeurd door de gemeen- teraad. Smits werd opgespoord door een headhuntersbureau, dat ook een aantal andere kandida- ten voordroeg. Voor deze ver- e snelde procedure werd geko zen. nadat Smits' voorganger, Roefs, kort voor de zomerva kantie was opgestapt. Zie pagina Leiden De gemeenteraadsfracties van het Noordhollandse Landsmeer hebben gisteravond unaniem hun vertrouwen in burgemees ter H. Waltmans uitgesproken. Ze vinden dat de relatie tussen de raad en de burgemeester op geen enkele wijze is geschaad. Tijdens de speciale vergade ring werd scherpe kritiek gele verd op de media, die onlangs berichtten over de denkbeelden van de burgemeester in het ver leden; in de jaren vijftig was Walmans voorzitter van de ui terst rechtse Heelnederlandse Jongerenbeweging en hoofdre dacteur van het Pennoen, het maandorgaan van deze jonge renbeweging in Nederland en Vlaanderen. groningen gpd henk van der post Burgemeester Paats van Alp hen aan den Rijn gaat met zijn wethouders en de hoge ambte lijke top een cursus mediatrai ning volgen. Zij willen dat doen bij het bureau van Ton Planken, de voormalige pre sentator van het tv-program ma Den Haag Vandaag van de NOS. Planken heeft de ge meente een offerte gestuurd. De kosten bedragen, afhanke lijk van het aantal deelnemers en de duur van de cursus, maximaal 100.000 gulden. PERZISCHE TAPIJTEN HEEMSTEDE Bronsteeweg 2 Telefoon 023-292509 Volgens voorlichter Paul Camphuijsen van de gemeente zijn er diverse redenen om be stuurders en hoge ambtenaren bij te spijkeren op mediage- bied. Er wordt hard gewerkt aan een nieuwe gemeentelijke organisatie en daarin past ook zo'n scholing. Maar de wijze waarop Alphen aan den Rijn in de publiciteit is gekomen in verband met de vuilnisbelt in de Coupépolder is eveneens re den om Ton Planken in te schakelen. Vooral burgemeester Paats kwam er in mei van dit jaar in een uitzending van NO$-Laat over de gifbelt slecht af. Naar aanleiding van zijn uitspraken in dat programma viel zo'n beetje de hele nationale pers over hem heen. Later verklaar de Paats dat hij misschien niet zo geschikt is voor het medium televisie. Overigens moet de politiek nog instemmen met het plan om de cursus te gaan volgen. PvdA. Wanneer de PvdA-ach- terban haar eigen ministers de opdracht geeft een kabinets crisis te veroorzaken, is de par tij in zijn ogen echter „onge schikt" als potentiële rege ringspartner. „Een partijorga nisatie kan nimmer de politie ke verantwoordelijkheid ne men die bij de ministers of de staatssecretarissen ligt". Vol gen hem kunnen er „met een partij zo in verwarring" ook geen zaken worden gedaan. Als de PvdA het vanwege de in grepen in de wao en ziektewet laat aankomen op een kabinet scrisis, dan heeft die partij voor de WD afgedaan als rege ringspartner. „Dan kun je niet met droge ogen pleiten voor regeringssamenwerking", al dus commissaris van de konin gin in Groningen en promi nent WD'er Vonhoff. Hij geldt als een van de grote pleitbezor gers voor een coalitie met de budapest-belgrado runa hellinga PRIJSTREFFER! Leder robuuste veterschoen in zwart en bruin. Leer gevoerd. Maten 40 - 46. BRISTOL in LEIOEN W3 W3 CflYi M Langegracht 5 (naast DIGR0S) firif LJl 1 MEj tel 071-226154 Donderdag koopavond De EG heeft besloten om de Ne derlandse ambassadeur in Pa rijs, Henry Wijnaendts, opnieuw naar Joegoslavië te sturen om te kijken op welke wijze Europa kan bemiddelen "in het conflict tussen Kroatië en Servië. Wijn aendts moet vooral bekijken of het mogelijk is op korte termijn een vredesconferentie bijeen te roepen. De ambassadeur heeft ook de eerdere reizen van de Europese troika voorbereid. Gisteren was volgens de EG de uiterste datum waarop ge sprekken over de toekomst van Joegoslavië hadden moeten be ginnen. De dag is echter ver streken zonder dat de strijdende republieken een poging tot on derlinge dialoog hebben onder nomen. Weliswaar is er voor volgende week dinsdag en woensdag een uitgebreide zit ting van het staatspresidium en de presidenten gepland. Maar inplaats van elkaar nader te ko men, hebben de partijen zich de laatste maand steeds verder van elkaar vervreemd. Steeds duidelijker wordt dat van het akkoord van Brioni, dat de EG begin juli met de Joego slavische republieken afsloot, maar een ding overeind is ge bleven. Het staakt het vuren in Slovenië is gehandhaafd en de terugtrekking van de Sloveense territoriale strijdkrachten en het Joegoslavische leger gaat door. Maar andere afspraken die in Chinees-lndisch- Specialiteiten Restaurant PEARL CITY NEW PEARL CITY Heeft de beste chinese kok 'van Leiden die ook de: specialiteiten van de: Kantong keuken. Peking keuken. Shanghai keuken Si Chun keuken beheerst. Brioni zijn gemaakt, worden niet nageleefd. Zo dragen Slove nië en Kroatië nog steeds geen douanegelden af aan de federa le regering. De taak van Wijnaendts zal niet makkelijk zijn, want sinds het laatste bezoek van minister Van der Broek (buitenlandse za ken) en zijn collega's is de sfeer alleen maar grimmiger gewor den. Sinds het staatspresidium anderhalve week geleden een staakt-het-vuren afkondigde, zijn de gevechten in de regio ten zuiden van Zagreb en in Oost-Kroatië weliswaar wat ge luwd, maar echte rust is er nog geen nacht geweest. Wel ziin er in de afgelopen dagen krijgsgevangenen van beide zijden uitgewisseld. Gis teravond werden 34 Kroaten te gen 43 Serviërs geruild. Beide zijden hebben in het totaal meer dan 200 mensen gevan gen genomen. Bij gevechten in het zuiden van Kroatië kwam gisteren een Kroatische gardist om het leven en in het oosten hadden felle mortierduels plaats. ^^Kementb Per maand (f 26.45) via automa tische betaling' Per kwartaal (f 76.75) via accept- Telefoon (i.v.m. controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1