Regio Woning asielzoekers naar politie 'Je moet je bij een ander soort leven neerleggen' Extra hoorzitting over TGV-nota Bollenschuur wordt woning Extra aandacht voor autisten Cursus geheugentraining voor ouderen Eerste monumentendag in Warmond WARMOND - Onder de slogan 'Monument aan 't water' doet de gemeente Warmond op 14 september aanstaande mee aan de landelijke open monumentendag. Burgemeester Van der Wel opent de festiviteiten 's morgens om tien uur op 'het Pleintje bij de Pomp' in de Dorpsstraat. Op het programma staat onder meer een gratis rondvaart met klassieke schepen over de Kagerplassen langs molens en monu menten en gratis bezichtiging van de landgoederen 'Huys te Warmont' en 'Huize Oostergeest'. Normaal zijn deze privé-eigendommen niet toegankelijk. Het programma is samengesteld door de gemeente Warmond in sa menwerking met een groot aantal plaatselijke en regionale ver enigingen. Zwemvierdaagse Zoeterwoude ZOETERWOUDE - In het zwembad van Zoeterwoude aan de Nieuweweg wordt van 26 tot en met 30 augustus een zwemvier daagse gehouden. Gedurende vier dagen moeten de deelnemers een afstand van vijfhonderd meter per dag afleggen. De eerste drie etappes kunnen naar keuze op 26, 27, 28 en 29 augustus worden afgelegd. De laatste 500 meter moet verplicht op vrijdag 30 augustus wor den gezwommen. Kinderen tot en met twaalf jaar kunnen ook meedoen. Zij kunnen volstaan met een afstand van 250 meter per dag. De Zoeterwoudse zwemvierdaagse is een onderdeel van de Nationale Zwemvierdaagse. Markt Zoeterwoude verplaatst ZOETERWOUDE - De donderdagse minimarkt in Zoeterwoude- Rijndijk wordt verplaatst van het Kromarplein naar de parkeer plaats van multifunctioneel gebouw De Eendenkooi. Burge meester en wethouders hebben dit besloten in overleg met de drie marktkooplieden. Op de nieuwe lokatie is meer parkeerge legenheid en ontstaat minder overlast voor omwonenden. De markt gaat per 1 september naar haar nieuwe lokatie. Vrijdag 16 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RUTGERJ HOOGERDUK LEIDEN SCHOLEN KUNNEN meer aandacht besteden aan autistische kinderen NIEUWSLIJN Voorschotenaar krijgt ministeriële onderscheiding VOORSCHOTEN ANITA LUYENDUK „Kapitein De Boer is al dood! Nee, bijna dood", riepen de Ambonezen. Maar kapitein De Boer was zelfs niet bijna dood, hij was alleen zodanig aan zijn benen gewond geraakt, dat hij niet meer kon lopen en tijdens de strijd in de bosjes was ge kropen. Dit voorval gebeurde in maart 1946, tijdens de politionele ac ties van het KNIL in het toen malige Nederlands-Indië. Van daag ontving het slachtoffer van destijds als eerste inwoner van Voorschoten een ministeriële onderscheiding. Het Draagin- signe Gewonden werd vanmor gen door burgemeester P. Cannegieter aan de Voorschote naar uitgereikt. De heer L.P. de Boer, al 25 jaar woonachtig in Voorscho ten, werd 45 jaar geleden tijdens een patrouille op Java (Indone sië) door sluipschutters onder vuur genomen. Hij raakte daar bij aan zijn beide benen ge wond. Het rechterbeen genas, van het linkeronderbeen waren de zenuwen doodgeschoten en dat been bleef dus verlamd. „Tot 1948 ben ik bij de staf van de brigade in Indië geble ven, daarna kwam ik naar Ne derland. Hier bleef ik tot 1949 rondsukkelen, toen werd ik af gekeurd", vertelt De Boer. Hij werd beroepsofficier bij de Mili tair Juridische Dienst. In 1972 werd hij gepensioneerd in de rang van kolonel. Operaties De Bper heeft dertien operaties ondergaan als gevolg van zijn verwondingen. „Door mijn ver wondingen heb ik niet hogerop kunnen komen in mijn carrière. En verder was ik vroeger nogal sportief. Mijn verlamming be lette me te sporten, ik kon niet meer paardrijden, tennissen en voetballen". Maar met krukken heeft De Boer nooit gelopen. „In het begin voelde ik niet dat ik liep, want mijn voet is gevoel loos. Dat moest wennen. En in een jeep bond ik mijn voet aan de pedaal vast, en zo kon ik rij den". Natuurlijk vind hij het jammer dat hij de rest van zijn leven zo beperkt is gebleven. „Maar je moet niet gaan zeuren, je moet je er bij neerleggen dat je een ander soort leven krijgt", vindt De Boer. Begin dit jaar hoorde hij dat hij in aanmerking zou komen voor het Draaginsigne Gewon den. Hij gaf zich op, en nam vanmorgen de onderscheiding in optvangst. Het Draaginsigne Gewonden is bij ministerieel besluit van 11 oktober 1990 in gesteld en is bedoeld voor (oud- Jmilitairen, die tijdens het uit oefenen van hun functie ge wond zijn geraakt. Mensen die menen recht te hebben op de onderscheiding kunnen een aanvraag indienen bij het spe ciaal opgerichte Comité Draag insigne Gewonden. 'Door mijn verwondingen heb ik niet hogerop kunnen komen in mijn carrière L.P. de Boer: 'Je moet je bij een ander soort leven veerleggen.' Onvoldoende opvang In Zoeterwoude ERICJAN WETERINGS Een oude houten bollenschuur aan de Burgemeester Neder- burghlaan in Warmond mag worden verbouwd tot woning, ook al is dit strijdig met het be stemmingsplan. Het college van burgemeester en wethouders van Warmond stelt de raad voor om toch akkoord te gaan met het ingediende bouwplan. De raadscommissie ruimtelijke or dening bespreekt het voorstel in haar vergadering van septem ber. B en W noemen de schuur 'een karakteristiek geheel, mede door de interessante raampar- tijen'. Volgens het plaatselijke bestemmingsplan 'Bebouwde kom' valt de schuur binnen de bestemming 'horeca' van het naastgelegen café De Zon. De schuur wordt echter tevens aan gemerkt als 'waardevol ge bouw'. Volgens het ingediende bouwplan zal het uiterlijk van de schuur niet veranderen. Daarom vraagt het college de raad een voorbereidingsbesluit te nemen, waardoor de voorge stelde bebouwing toch mogelijk wordt. „Vreselijk jammer dat we zo'n mooie woning niet konden accepteren, maar het ontbreekt ons gewoon aan mankracht om meer mensen op te vangen". G. Brummel van de Begelei dingscommissie Asielzoe kers Zoeterwoude consta teert het met spijt in haar stem. De voor vluchtelin gen gereserveerde woning aan de Wilhelminastraat is inmiddels ter beschikking gesteld aan het Rijkspoli tiekorps Zoeterwoude/Ha- zerswoude. ZOETERWOUDE ERICJAN WETERINGS De gemeentelijke commissie woningtoewijzing stelde het pand enige tijd geleden be schikbaar. „Het gaat om een eengezinswoning met drie slaapkamers, een huiskamer en een zolder, dus we hadden daar of een gezin öf een aantal indi viduele asielzoekers kunnen huisvesten", zegt Brummel. „Maar we kunnen nieuwe vluchtelingen nu onvoldoende opvangen". In de wijk Hoge Rijndijk zijn op het moment drie mensen actief voor zes asielzoekers. Ook in Zoeterwoude-dorp is de commissie actief. Daar zijn vier vrijwilligers in de weer voor acht asielzoekers. Volgens Brummel kunnen beide groepen op korte termijn versterking goed ge- VRIJE TUD Zoeterwoude Wandelaars kunnen komend weekeinde meedoen aan de Rijnstreek-Molentochten. Start punt zaterdag en zondag is de kantine van voetbalvereniging Meerburg aan de Laan De Goe de Herder (Rijndijk). Voor de 40 kilometer is de starttijd tiissen negen en tien uur, voor de 25 kilometer op beide dagen tus sen negen en twee uur. Alleen op zaterdag kunnen ook afstan den van vijf, tien en vijftien kilo meter worden afgelegd. De rou tes, behalve de vijf kilometer, gaan door het molengebied ten noord-oosten van Leiden. Leiderdorp Kennismaken met de bowls- sport kan aanstaande woensdag in Leiderdorp. De vereniging Parabowls organiseert die dag demonstraties tussen half een en half vier. Het sportieve ge beuren speelt zich af bij sport centrum De Does aan de Hoog- madeseweg en iedereen kan gratis komen kijken. Speciale scholen krijgen meer formatie-uren OEGSTGEEST/LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Voor autistische leerlingen in het speciaal onderwijs komt in het noordelijke deel van onze provincie tweemaal zoveel tijd beschikbaar. De speciale leer krachten kunnen dit schooljaar wekelijks 80 uur aan de extreem in zichzelf gekeerde leerlingen besteden, tegen 36 uur in het vorige schooljaar. Deze toezegging van het mi nisterie van onderwijs en we tenschappen komt overeen met de aanvraag van het in Leiden gevestigde centrum autisme noordelijk Zuid-Holland. In een eerste reactie is een woordvoer der van het centrum dan ook tevreden, al weet hij nog niet precies hoe de extra formatie uren besteed zullen worden. Dat moet zijn centrum samen met speciale scholen bepalen. Bedoeling van het ministerie is dat de speciale leerkrachten wat vaker bijspringen op meer dere scholen. Toch blijven er centrumscholen bestaan, zoals de prof. dr. Leo Kannerschool in Oegstgeest. Op de school zitten zo'n 10 leerlingen met autisti sche problemen en ze heeft al enkele jaren de beschikking over een extra autisten leer kracht voor 20 uur per week, sa men met de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen aan de Korte Vliet in Leiden. Die 20 uur wordt verdiibbeld, terwijl vanuit 'steunpunt' Zoetermeer geen 16 maar 40 uur te verdelen Excursies Een autisten leerkracht neemt kinderen of groepen autistische kinderen apart om te sleutelen aan hun 'sociale redzaamheid'. Hoe moeten ze omgaan met mensen en geld en hoe kunnen ze zich beter concentreren op school? Soms maakt de leer kracht kleine excursies. Zo leer de ze autisten bij een kinder boerderij om niet alleen naar In de Wilhelminastraat in Zoeterwoude-Rijndijk komen voorlopig geen asielzoekers. De plaatselijke werk groep die ze zou opvangen heeft onvoldoende medewerkers. foto wim dijkman bruiken. .Zowel in het dorp als op de Rijndijk". Het huis in de Wilhelmina straat aan de Hoge Rijndijk is inmiddels ter beschikking ge steld van de rijkspolitie groep Zoeterwoude/Hazerswoude. Het korps heeft regelmatig pro blemen bij het aantrekken van nieuw personeel, omdat geen huizen in de buurt beschikbaar zijn. Tot voor kort werd het pand door een politieman be woond. Burgemeester A. Houdijk, hoofd van de politie, zegt dat de woning in eerste instantie be doeld was voor vluchtelingen. „Omdat het niet mogelijk bleek asielzoekers op te vangen heb ik me er sterk voor gemaakt het pand beschikbaar te stellen ten behoeve van de huisvesting van een politieman. Maar uiteinde lijk beslist de commissie wo ningtoewijzing". Deze commis sie is onafhankelijk en bestaat uit twee gemeenteraadsleden en twee leden van de plaatselij ke woningbouwvereniging die in opdracht van de gemeente raad woningen toewijst. Ambtelijk secretaris van de commissie Pijnacker bevestigt dat het huis inmiddels ter be schikking staat van de politie. „Voorlopig is de woning drie maanden beschikbaar voor het korps. De groep wordt binnen kort uitgebreid en de politie heeft altijd moeite om onderdak voor haar mensen te vinden. Dat betekent niet dat de woning drie maanden leeg staat, het kan best dat het pand al na een week is verhuurd". Een woord voerder van de politie kon niet vertellen of de woning al nieu we huurders heeft. Asielzoekers Brummel hoopt dat meer vrij willigers zich aanmelden bij de Begeleidingscommissie Asiel zoekers Zoeterwoude, zodat in de toekomst niet weer een pand hoeft te worden geweigerd. „Als de mensen er nog maar pas zijn, maken we ze een beetje wegwijs en lopen we alle instan ties met ze af. Het grootste pro bleem na verloop van tijd is dat ze niets mogen doen, dus wij proberen een nuttige tijdspas sering voor ze te vinden". De asielzoekers in Zoeter woude zijn allemaal in afwach ting van de definitieve beslis sing op hun aanvraag. Het be treft vluchtelingen uit Somalië, Irak en Afghanistan. Een defi nitieve erkenning kan jaren op zich laten wachten. Tot die tijd mogen ze geen (betaald) werk verrichten. Brummel: „Wij hel pen ze met hun tijdsbesteding door bijvoorbeeld taalles, rege len de school voor de kinderen of zorgen dat ze een huisarts in de buurt krijgen. Kortom, we zorgen voor ai die dingen waar je een steuntje in de rug bij no dig hebt als je huis en haard aan de andere kant van de wereld hebt moeten verlaten. prikkeldraad en gaas te kijken, maar ook naar de dieren. Volgens een woordvoerder van de Oegstgeester Leo Kan nerschool, kan de extra aan dacht ervoor zorgen dat de bui tenwereld de kinderen wat min der ontgaat. Voorwaarde voor succes is dat'de hulpverlener in speelt op wat nodig is, zegt C. Dijkstra, coördinator van het centrum autisme in Leiden. "En daarbij geldt: hoe meer tijd, hoe beter", laat hij weten. Wordt de hulp in onze regio verdubbeld, over het hele land gezien groeit het aantal forma tieplaatsen van 14,5 naar 19. De nieuwe autistenregeling kost 1,2 miljoen, 240.000 gulden meer dan de huidige. In totaal zitten er ongeveer 1000 autistische leerlingen in het speciaal onder wijs, schat het ministerie. In het noordelijke deel van Zuid-Hol land, een gebied met steden als Leiden. Den Haag en Zoeter meer, zou het gaan om zo'n 90 leerlingen. LEIDERDORP/ZOETERWOUDE LIESBETH BUITINK De gemeenten die betrokken zijn bij de Lokale Effect Rap portage (LER) krijgen een extra hoorzitting voor de inspraak op de nota over de train a grande vitesse. De LER toont de lokale gevolgen van de aanleg van de TGV. De gemeenten kunnen daarmee goed onderbouwde ar gumenten tegen de aanleg van de flitstrein geven. De Raad van de Waterstaat is bovendien bereid rekening te houden met de periode die no dig is voor gemeentelijke be sluitvorming. De preciese da tum van de extra hoorzitting is nog onbekend, maar waar schijnlijk vindt die eind septem ber of begin oktober plaats. Ge meenten en belangengroepen, die gebruik hebben gemaakt van de schriftelijke inspraak, krijgen op de hoorzitting de ge legenheid hun standpunten na der toe te lichten. Alle overige belanghebbenden worden voor een mondelinge toelichting op de al eerder geplande hoorzit tingen. Bewoners en instanties ten westen van de rijksweg A4 kunnen op 12 september te recht in de Leiderdorpse sport hal De Does. Op 17 september is in Zoeterwoude een noorzit ting voor bewoners en instan ties ten oosten van de A4. WARMOND MIEP DE GRAAFF De Stichting Welzijn Ouderen Sassenheim/Warmond wil een cursus geheugentraining voor ouderen organiseren. De cursus begint in de eerste week van ok tober in Huize Liduina in War mond en is bedoeld voor men sen vanaf 55 jaar 'die het lastig vinden dat ze wel eens wat ver geten en daarin verbetering wil len aanbrengen', aldus de Stich ting. Voor dementerende oude ren is de cursus overigens niet geschikt. Over de cursus zegt de Stich ting Welzijn Ouderen verder dat er niets 'raars' aan is. „Het is verstandig om het geheugen in vorm te houden. We houden toch ook ons lichaam in goede conditie door oefeningen en aangepaste gymnastiek? Trai ning van het geheugen is nood zakelijk". De cursus bestaat uit tien bij eenkomsten, voorafgegaan door een introductie-bijeenkomst. De oefeningen zijn gebaseerd op het leren onthouden van al ledaagse zaken als telefoon nummers, gemaakte afspraken en dergelijke. Iedere bijeen komst duurt vijf kwartier. Volgens de Stichting zijn de ervaringen met dit soort cursus sen tot nu toe positief. „Men re ageert zeer enthousiast, zegt dat men nog lang profijt heeft van de geleerde foefjes en heeft meer vertrouwen gekregen in het eigen geheugen. Erg belang rijk vindt men ook het wegne men van een onterechte angst voor dementie". De Stichting verwacht nogal wat belangstelling voor de cur sus en raadt belangstellenden dan ook aan snel contact op te nemen. Dal kan via telefoon nummer 02522-31805, bij voor keur tussen negen uur en half elf 's morgens, of op maandag ochtend in Warmond, telefoon 01711 -61105 (de heer Kuckartz). De Warmondse bollenschuur die volgens de gemeente den gemaakt. karakteristiek is dat er een woning van mag wor- foto holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17