Leiden .Nieuwe 3 Leidse stadskaart Helemaal verloren in een paradijsje Vrijdag 16 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 15 HET MOSKOUSE circus vormt door alle tenten, vrachtwagens, stallen en caravans een kleine encla ve in Leiden. Op tien plaatsen in de Leidse binnenstad hangt binnenkort een uitgebreide plattegrond van het centrum. Het eerste exem plaar van de kaart is gistermid dag onthuld door wethouder Joop Walenkamp (verkeer), op een verlicht reclamepaneel (zo geheten 'mupi') aan de Aal markt ter hoogte van de Vis- brug. De binnenstadkaarten komen in plaats van de algemene plat tegronden die op 30 plaatsen in de stad zijn opgehangen. In overleg met de gemeente heeft de firma Publex, die de mupi's exploiteert, de centrumplatte- grond ontwikkeld. t Naast gebruikelijke informa- I, tie over straten en bebouwing worden op de kaart veel extra dingen aangegeven! Zo is op de plattegrond onder meer af te le zen waar je kano's kunt huren en waar bioscopen, musea, hof jes, kerken, moskeeën en par keergarages zijn. De kaart wordt vermoedelijk ook opgehangen in een aantal openbare gebouwen en op an dere veelbezochte plaatsten zoals parkeergarages. FOTO HIELCO KUIPERS MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnenburg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen. Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: C. van der Meer/H. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510. zo 8 uur tot 24 uur-, Y. Groeneveld. Rosmolen 2. tel. 218661. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent. Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: R. Taytelbaum, Utrechtse Veer 17, tel. 120266. zo 8 uur tot 24 uur: M. Bergmeijer, Oude Singel 76, tel. 226201. Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jur- gens, Fogelberg en Van den Muijsen- za 8 uur tot zo 8 uur: F. Huibers, Burggravenlaan 102, tel. 125820. zo 8 uur tot 24 uur: M. van den Muy- senbergh, De Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, Paulides, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur-. M. Horn, Zo- 1 cherstraat 1. tel. 766123. zo 8 uur tot 24 uur: J. Zaaijer, R.P. Geerlmgspad 11. tel. 316008. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, I Kooijman, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. de Lorm, Wit te Singel 72, tel. 124961. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg41, tel: 315900; v i: O. Du Ry v. Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100; zo: R. van Velzen, "Vlaskamp 16, tel. 891100; spreek uur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. 172521. Voorschoten za: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 616352; zo- J. Baars. R. Wagner- laan 63, tel. 612520. Huisartsenpraktijk 'Boerhaave', Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. za: E. Op 't Land, Middelweg 21, tel. 13056; zo: J. Stuyfzand, Kerkstraat 42, tel. 12460. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door: Haven Apotheek. Haven 18, Leiden, tel. 226085. Apotheek Carlina, Boerhaaveplein 21. Oegstgeest, tel. 176154. Apotheek Meidoorn. Voorstraat 59. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade23, tel. 120241. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 156161; of DJ. Brandt, Homanstraat 1, Rijns burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk. De Kempenaer- straat 21, Oegstgeest, tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe en mevr. C. van Roon, Bronkhorst- straat 13. Leiden, tel: 218393, al leen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: L. Hamelink, C.C. van Alphenstraat 53, Leiden, tel. 314184-, spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar G. Ie Nobel, Leidseweg 164/b, Voor schoten, tel. 071-615461. 59. tel: 120144; na 17.00i het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. "Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringen- De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken gedurende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling door het hart van de Bollenstreek en over Kaageiland. Dagelijks leggen verslaggevers gedeeltes van dit traject af en schrijven over hun belevenissen. In de krant van morgen volgt een complete routebeschrijving van deze wandeltocht met een lengte van zo'n 20 kilometer. LISSE IRENE NIEUWENHUUSE Journalistiek Nederland sjouwt, fiets en kanoot wat af. Je kunt in de zomermaanden geen krant openslaan of een redacteur be jubelt een verloren gewaand pa radijs. Verre gehuchten en uit heemse uithoeken worden be schreven als lustoorden. Be schrijvingen van vliegende ijs- vogeltjes en zwiepende rietplui men vullen de kolommen. Een enkele pennelikker daarentegen kankert over het hete asfalt en het voorbijrazend verkeer. Alsof hij zojuist de 20ste eeuw binnen is komen stormen. Q rO 0 P Wacht maar, dacht ik bij al die treurnis, als ik 'moet' lopen. Dan komt de ware natuurmin naar aan het woord en zal de asfaltklüner zicli eens flink ach ter de oren krabben. Eindelijk, deze morgen is het zover. Nog even in Het Rode Blik langs huis om de goede wandel-attributen te halen. De verrekijker op scherp stellen. Oogjes alweer achteruit gegaan? En passant de Vogelgids (beter bekend als de Kist) en de Flora uit 1948 ("zijn we al zo oud?") meegenomen. Het beginpunt van de tocht is de hoek van de 2de Poellaan en de Heereweg in Lisse. Als oud- NJN-ster (de letters staan voor Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie) slaat me de schrik al meteen goed om het hart. Lopen langs 's herenwegen is hier schier onmogelijk. Over een geasfalteerd fietspad langs de Heereweg, nota bene! Mijn hemel, welke routemaker heeft deze ongein verzonnen? De herinneringen aan de NJN-tijd komen zo wel heel snel boven. Lopen deed je toch vooral door verlaten weilanden, over zanderige weggetjes, in zompige modder en langs wate rig zand. En dan natuurlijk op sandalen of in laarzen. Naar be neden kijkend zie ik linnen schoentjes met wat schelpen frutsels. Behoor ik eigenlijk nog wel tot het 'goede soort'? Of ben ik inmiddels gedegradeerd tot een stadse juf? Behorend dus bij het volksdeel waar we als jeug dige natuurvorsertjes diepe minachting voor koesterden. Sigaren Rondkijkend in de berm komen de namen van de planten snel boven. Holpijp, smeerwortel, klaver, kropaar, duizendblad, zuring, kattestaart. Net als schaatsen en zwemmen verleer je die namen nooit. Nog wat exemplaren geplukt en probe ren of we nog een beetje met de flora overweg kunnen. Bij 't Huys Dever wijken we even van het asfalt af en lopen naar en rondom het aloude fort. Daterend uit 1370 met een bui tenmuur van 180 centimeter massief gemetseld steen, staat er op het informatiebord. Er worden concerten gegeven en er is een tentoonstellingsruimte. Lopend over de fundamenten rond het Donjon komt er weer een jeugdsentiment boven. Als kind 'trok' ik overal waar tegels lagen denkbeeldige lijnen. Je verplichtte jezelf of alleen op de randen te lopen, of je sloeg steeds schuin een tegel over of je verzon nog iets ingewilckel- ders. Met zwierige stap-over- sprongen bereik ik het einde van de buitenmuur van de voorhof. Gemetseld in 1550. Daar wacht een nieuwe verras sing. Sigaren staan er en de wandelaar kan ze, zonder ge vaar in een sloot te vallen, pluk ken. Lisdodde is de officiële naam, maar wie weet dat niet? Weer terug naar de weg. De affiche van het Havenfestival met een ongetwijfeld interes sant optreden van Spo-dee-o- dee, dateert al van 30 april. Lek ker actueel hier in Lisse. Aan de overkant staat een bloot Venus- beeld van het tuincentrum Jaap Kooy te wachten op een koper. Het centrum binnenlopend blij ken er ook (half) aangeklede Ve- nussen, Diana's met twee borsten (durft Kooy de verkoop van Diana met de zeven borsten niet aan?), Gitana's en discus werpers te staan. Voor een paar honderd gulden bent U de eige naar van deze fraaie kitsch. De Fuchsiade heeft al vele toeschouwers binnen. Een par keerwachter dirigeert de auto mobilisten naar de parkeerha vens. In drommen gaan ze naar binnen en bekijken de bloe- menwatervallen. Hermien is heel groot en Marinka zeer vol. „Zijn gemakkelijk om mee te beginnen," vertelt de fuchsia- kenner. We verlaten deze supermarkt van tuincultuur en vervolgen de Heereweg. Voorbij Swets Zeit- linger toeven we plotsklaps in een prachtige tuin. Pas op voor de supèrlatieven, gaat het nog even door me heen, maar ik ben al verloren. Genieten op een bankje onder een ruige klimmer. Wat doen die naam bordjes hier eigenlijk? En er is helemaal geen kassa te beken nen! Deze oase van rust blijkt de tuin van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te zijn. De school is dicht weten we, maar de Bernard van Zantentuin, zoals dit paradijsje heet. blijft behouden. Mens Makelaardij toont even verderop zijn rijk dom, een Bentley en drie wap perende vlaggen met het aange kondigde Pavarotti concert. Het stukje Heereweg dat nu volgt heeft huizen waar ieder een wel wil wonen. Met namen als Winterrust, Nieuw Zomer- zorg en Rozenheim herbergen ze vast aardige bewoners. In deze tuinen wordt in ieder geval leuk geknutseld, op tijd gezaaid, genoeg gewied en voldoende gesproeid. Ongeboren In de rooms katholieke St. Agat hakerk is het akelig stil op maandagmorgen. Behalve kerk banken staan er uitnodigende zitjes. Op de tafels liggen vooral folders van de Vereniging ter Bescherming van het Ongebo ren ICind. Een gastenboek en een collectebus liggen er uitno digend klaar. De naam geno teerd en een muntstuk in de bus. „Ze zullen het geld toch niet besteden aan die club", schiet het door me heen, maar dan zit de offerande al in de bus. Even het kerkhof oplopen, waar de paters een opvallende rustplaats hebben. Aan het ein de staat een rieten schutting. Willen de nabestaanden van de overledenen geen ongewilde blikken of wensen de bewoners van de nabijgelegen huizen geen bemoeienis met de do denakker? Dat Lisse een kerkdorp-pur- sang is, blijkt wel dat we alleen via de Piustuin het eindpunt, het VW-kantoor in Lisse, kun nen bereiken. Een bestelbusje van Den Ouden Heere. dat bij nadere bestudering toebehoort aan een plaatselijke horecabe drijf. brengt de wandelaar weer op het spoor waar de auto staat geparkeerd: op het parkeerter rein van weg-restaurant De En gel. Een laatste knipoog naar Boven? De plaatselijke bevol king heeft er tijdens het maan dagse middaguur in ieder geval al het eerste biljartspelletje be oefend. En de wandelaar beseft er zijn les: de natuur is een strenge meesteres. De Donjon, daterend uit 1370, wordt nog geregeld gebruikt voor concerten en als tentoonstellingsruimte. FOTO WIM DIJKMAN Tijdens de voorstelling van het Russisch staatscircus is alles pracht en praal. Flitsende kostuums, opgedirkte dieren en glimlachen die op de gezichten lijken vastgebrand. Overdag heeft het afgesloten stukje terrein bij de Groenoordhal echter meer weg van een levendig boerendorp van ver achter de Oeral. Aan de voorkant, bij de ingang van het circus, staan al ver voor half elf in de morgen mensen in de rij om een kaartje te kopen voor de komende voorstellingen. Achter de rode, en met een afbeelding van de clown Popov feestelijk uitziende entree-facade zijn de artiesten en gevolg nog maar nauwelijks ontwaakt. Een aantal mannen is op de parkeerplaats bezig te sleutelen aan hun bmw's met Nederlandse en Belgische kentekenplaten. Aan hun afgetrainde lichamen te zien, moeten het echter ook mensen van het circus en dus Russen zijn. Ze hebben hun toernee door de Benelux aangegrepen om Duitse auto's te kopen. Als er twee ruzie krijgen, wordt hun nationaliteit bevestigd. In onbegrijpelijk Russisch schelden ze elkaar de ontblote huid vol en maken elkaar uit voor doerak. Enclave (2) Eenmaal achter de hekken, staan de caravans zo keurig in twee rijtjes opgesteld dat een smal steegje ontstaat. Daar hangt de was uit, lopen leidin gen af en aan en slenteren som bere, zware sigaretten rokende slaven rond. Twee flink besnor de mannen, schuren de lak van een vrachtwagen af. Het maakt een onprettig tandartsengeluid waar niemand zich aan stoort. Alle mannen zijn opmerkelijk klein en hebben taps-toelopen- de bovenlijven gelijk middenge wicht boksers. In de grote tent is een groepje Kazachstani aan het oefenen. De kleine paarden draven in hoog tempo rond. De menners gebruiken ze ondanks de snel heid zoals peuters hun hobbel paardje. De naam 'paard' voor een toestel in de tumsport wordt ineens duidelijk. Een tweetal 'reporters' van Om roep Rijnland Idoppen aan bij de extra lange sta-caravan van Alexander Kalnikov. Ze hebben een tolk bij zich. Kalnikov is de baas van het spul maar blijkt niet thuis, is op audiëntie bij de, Russische ambassadeur in Den Haag. De teleurstelling van de drie wordt ruimschoots goedge maakt als zij voor de moeite een vrijkaartje voor de avondvoor stelling krijgen. In de hoekje van een andere tent staat een jongen stilletjes met drie zilverkleurige knotsen te jongleren. Hij probeert nieu we trucjes uit en scheldt op zichzelf als er weer een op de grond klettert. Onverstoorbaar gaat hij door en een half uur la ter is hij nog bezig. Zo bereikt hij kennelijk de noodzakelijke perfectie. Tegen het hek van het terrein staan vrachtwagens in een cir kel geparkeerd en creëren Zo een kunstmatig dorpspleintje. Daar laten ze de paarden uitlo pen, worden enkele honden uit gelaten en kakelen kippen om het hardst. Het circus heeft een boerderijnummer dus ook pluimvee is aanwezig. Een paar konijntjes zitten in een kooi vre dig te knagen. Zij maken echter geen deel uit van de show, maar dienen slechts als voer voor de Python van het slangemens. Een weinig tedere realiteit. Igor is de naam van het slange mens annex sterke man. Op een kist tussen twee trailers ligt hij op zijn rug, en drukt schier moeiteloos grote halters boven zijn macht. Als hij gaat staan, blijkt hij de eerste Rus die bo ven de l .85 meter uitkomt. Bei de imposante kolenschoppen drukken de hand van de steeds- redacteur. Zijn gezicht straalt, in tegenstelling tot de rest van zijn lichaam, haast kinderlijke vrien delijkheid uit. 's Middags heeft hij een schnabbeltje in de stad ah hij voor de eerstejaars stu denten in het kader van de El- Cid week mag optreden. Daar om oefent hij alvast. Daarna gaat hij aan zijn, in Nederland gekochte, auto prutsen want die doet het niet. In gebrekkig En gels vraagt hij of we een goed kope garage weten. Helaas. Enclave (3) Een strobaal of drie verderop, zit een man zijn twee witte poe dels te kammen. Hij groet uit bundig en wijst ons de weg naar het schooltje. In een van de wa gens huist namelijk het circus- kinderen-klasje. Een sinds 1955 bestaand Nederlands (Culem- borg) initiatief van de stichting Rijdende Scholen. Twee wou wen, Maria Rutjes en Myriam Teulings, van wie de laatste Russisch spreekt, onderrichten de 23 kinderen tijdens de drie maanden durende toemee van het circus. Slechst een deel van de kinderen is aanwezig. De rest heeft verkeersles ergens in Lei den. De Russen schijnen buitenge woon in hun nopjes te zijn met de school. Dat zijn ze niet ge wend. Nu hoeven ze tijdens hun rondtrekkende verblijf in Hol land niet de kinderen achter te laten bij oma in Swerdlowsk of tante in Riga. Ook kunnen de jongsten zo 'het vak' beter le ren, want als er een beroep haast erfelijk is, dan is het dat van circusartiest. Over enkele dagen vertrekken de jubilerende Popov en al die andere dresseurs, kunstenaars, jongleurs, tentbouwers, dierver- zorgers en trainers naar Rotter dam. Dan heeft de Maasstad de kleine Russische enclave in haar midden. AGENDA REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Katwijk Vlootschouw mmv diverse vissers schepen, aanvang 18.00 uur Kanoën bij Zee Z'bad, aanvang 19.00 uur. Muziek mmv diverse korpsen op de Boulevard, aanvang 20.00 uur Vuurwerk vanaf de Boulevard t.o. de •Witte Kerk. aanvang 22.00 uur. Leiden Circus van Moskou op het Parkeerter rein van de Groenoordhaiien. W. de Zwijgerlaan 2. aanvang 20.00 uur. Orgelconcert door Johann Th Lemc- kert in de Hooglandse Kerk. aanvang 20.15 uur. Optreden door 'Forever Frenzy' in het LVC. Breestraat 66. aanvang 22.30 Noordwijk Streetparade op de Kon. Wilh. Boule vard met twee Jazz-orkesten, van 20.00 tot 23.00 uur. ZATERDAG 17 AUGUSTUS Katwijk 6e en laatste dag Visseri|dagen met diverse aktiviteiten. Muziek mmvdi verse bands in het centrum. Duin wandeltocht met diverse afstanden, start vanaf Strandpaviljoen Zee en Zon om 09.00 uur. Stoomtramritten door de Zuid-dui nen, vertrek vanaf de 'Vneze Wei' na bij de Soefi-tempel. ieder heel uur tussen 10.00 en 17.00 uur. KWV Skuytevaert wedstrijden, laser weekend, op zee langs de Boulevard, aanvang 10.00 uur. Openluchtschaken op het plein t.o. de Witte Kerk. aanvang 14 00 uur Optreden van de Wahelo Hawaians op het Vuurtorenplein van 18.00 tot 21 00 uur Leiden Mniecwandeltochtover 10 of 15 km. start vanaf VW. Stationsplein 210, tussen 9.00 en 16 00 uur n Moskou op het Parkeerter 16.30 en 20.00 u Optreden door 'Roots Syndicate" in het LVC, Breestraat 66. aanvang Demonstratie Noordwijkse Reddings brigade mmv Kon. Luchtmacht, KN ZHR eva, aanvang 14 ,00 uur Streetparade op de Kon. Wilh. Bouie vard met twee Jazz-orkesten. van 14.00 tot 17.00 uur Voetbalwedstrijd Noordwijk AFC. Sportpark Duinwetering, aanvang 17 00 uur. Optreden van de Wahelo Hawaians op het Vuurtorenplein, van 18.00 21.00 uur. Filmavond bij 'De Ark'. Picképlein, aanvang 20 00 uur Internationaal Jazzfestival Noordwi|k m het Boulevard- en Oranje Hotel van 20 30 tot 03 00 uur. Sassenheim Pasar Malam Rame. Indonesische Oosterse Markt op net terrein Oude Koningshuis. Wilhelmmalaan 13. van 1 1 00 tot 24.00 uur Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintje bi| de Pomp van 11.00 tot 14 .00 uur Wassenaar Viswedstrijd door HSV Wassenaar m de Zijlwatering t/o de jachthaven van 8 00 tot 10.00 uur. aanmelden ter plaatse om 07.30 uur. Kermis aan de Dr Mansveltkade, van 10.00 tot 01.00 uur. Jeu de boules voor jong en oud op de baan bij de Sporthal, aanvang 10.30 uur. Ringsteken te paard op de Van Groe neveltiaan, aanvang 11 30 uur Ringsteken met rijtuigen op de Van Groeneveltlaan. aanvang 14.00 uur Tientonnertrekken op de Van Hogen dorpstraat, aanvang 19.00 uur Zoeterwoude 14e Molen Tweedaagse, wandeltocht over 25 of 40 km. vana* kantine Meerburg. Laan de Goede Herder, starten 40 km 9.00 10 00 uur. 25 km 9.00 14.00 uur 34e Rijnstreek Molentocht, wandel tocht over 5 10-15 25 40 km. vanaf kantine Meerburg, starten 40 km 9 00-10.00 uur, overige afstanden 9.00 14 00 uur Knakenrace op industrieterrein de Grote Polder, ook voor dames en ju moren, aanvang 17 45 uur. Optreden van Golden Earring op het Loethe veld, aanvang 20.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15