Leiden Eigen succes breekt onderwijswinkel op ff Maxim als Dame Edna op de 'Leidse Matras' 'We werden achtervolgd door de geheime dienst' Twaalf maanden cel voor diefstal onderwijsgeld 'Nieuwe rector harde werker' /20,- I Vrijdag 16 augustus 1991 ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN 13 NIEUWSLIJN Man slikt wesp in Een Leidse man is gisteren acuut naar het AZL overgebracht na dat hij op een terras bij de Vlietlanden een wesp had ingeslikt. Het beest zwom rond in zijn glas bier, iets wat de Leidenaar nog niet had opgemerkt. Eenmaal verzwolgen, begon de wesp wild om zich heen te steken. De slokdarm van de man zwol daardoor zo op dat zijn luchtpijp in de knel kwam. De politie kon vanmor gen nog niets zeggen over de toestand van de Leidenaar. Bouvier bijt plantsoenwerker Een 42-jarige man die in de plantsoenen van de Leidse Hout werkte, is gistermiddag gebeten door een bouvier. De hond viel hem zonder aanleiding aan en bezorgde hem een diepe wond in zijn bovenbeen. Toen de Sassenheimer zijn beklag ging doen bij de eigenaresse van het dier, die een eindje verderop lag te zon nen, kreeg hij te verstaan dat de hond 'heel lief was en nooit beet' en dat hij 'niet moest zeuren'. De plantsoenwerker scha kelde daarop de politie in. Toen die arriveerde waren vrouw en hond echter verdwenen. Diefstal uit winkel bekend De vier jongens uit Gouda, die woensdag zijn aangehouden met ongeveer 1000 gulden op zak, hebben gisteren bekend dat ze het geld hebben gestolen uit twee winkels aan het Diamantplein. Twee jongens, die ontsnapt bleken te zijn uit jeugdinternaten, zitten nog steeds in hechtenis. Zes auto's opengebroken Onbekenden hebben gisteren op het parkeerterrein van het Dia- conessenhuis, bij Holiday Inn en aan de Gooimeerlaan zes au to's opengebroken. Uit de wagens die bij het Diaconessenhuis waren geparkeerd, zijn een verrekijker en een sporttas verdwe nen. Bij Holiday Inn werd een radio-cassetterecorder en een ver sterker gestolen. Bij de inbraken aan de Gooimeerlaan werd niets buitgemaakt Man gewond na aanrijding Een 44-jarige voetganger uit Leiden is gisteren op de Lange- gracht gewond geraakt bij een aanrijding. Volgens de politie stak de man plotseling de straat over. Een 37-jarige fietster uit Leiden kon hem niet meer ontwijken. De man is met overgebracht naar het AZL Anderhalfjaar cel voor vervalser OEN HAAG/LEIDEN CERBERUS Een 44-jarige boekhouder uit Den Haag is wegens diefstal van 357.043 gulden van zijn werkgever, de stichting Katholiek Onder wijs Leiden veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maan den. Deze.straf is overeenkomstig de eis van officier van justitie mr. M. Renckens. De boekhouder eigende zich het geld gedurende een periode van zes jaar toe. In al die jaren vermeldde hij het als lening onder eigen naam op de balans. Na zijn werk gaf de man het geld uit in animeerbars, waar hij bekend stond als de 'rijke vrijgezel'. Als j motief gaf de 44-jarige Hagenaar op dat hij zich eenzaam voelde en in de bars compensatie zocht voor zijn lange werkdagen. PRAATSHOW vol dub belzinnigheden in ge bouw LWH, met burge meester Goekoop en Pim Fortuyn als gasten Instantie overstelpt met vragen om hulp LEIDEN» WIM WEGMAN De Onderwijswinkel in Leiden dreigt door haar eigen succes in moeilijkheden te komen. De 'winkel' geniet zo veel vertrouwen dat ze letterlijk wordt overstelpt met vra gen en verzoeken om hulp. Maar niet alleen over onder wijszaken, vaak ook over dingen die daar maar zijdelings - en soms zelfs helemaal niets - mee hebben te maken. Door toenemende beroep dat op hen wordt gedaan, houden de medewerkers van de Onderwijswinkel echter steeds minder tijd over voor 'pure' onderwijshulp. heeft gedacht, op zoek is naar herscholing." „Het is ook een manier om mensen in aanraking te bren gen met onze andere activitei ten. Een Marokkaanse vader kunnen we zo interesseren voor de huiswerkklas voor Marok kaanse meisjes. Een instantie waar ze nog nooit mee te ma ken hebben gehad, lukt dat mis schien minder snel. Maar wij zijn vertrouwd. Ze weten wat ze aan ons hebben, want we heb ben hun immers al eerder ge holpen." Een 42-jarige Amsterdammer is gisteren veroordeeld tot anderhalf ijaar gevangenisstraf wegens het vervalsen van girobetaalkaarten. De straf is gelijk aan de eis van officier van justitie mr. M. Renc kens. De Amsterdammer kocht de checques in cafe 'Het aapje' in Leiden. Nadat hij ze vervalst had liet hij ze door verschillende handlangers bij banken in Leiden en omgeving incasseren. „Het heeft denk ik alles te ma ken met onze filosofie," stelt medewerkster H. de Koomen. „Als het even kan, verwijzen we mensen niet door. Want we we ten hoe frustrerend het is om van het ene loket naar het ande re gestuurd te worden. Daarbij komt nog dat problemen vaak heel nauw met elkaar samen hangen. Om iemand te kunnen helpen met een aanvraag voor studiefinanciering, moet je we ten hoeveel belasting hij betaalt. Als dan blijkt dat hij ook zijn be lastingformulier niet begrijpt, ligt het toch voor de hand om hem ook daarmee te helpen? Dat werkt sneller dan wanneer we hem eerst naar het belas tingkantoor zouden sturen." Die 'brede' hulpverlening heeft trouwens grote voordelen. „Soms komt er iemand langs met vragen over de ziektewet of zijn cao. Al pratend ontdek je dat hij ontevreden is over zijn werk en feitelijk dus, hoewel hij daar zelf misschien nog niet aan Tas vol papieren Vooral in Marokkaanse kringen heeft de Onderwijswinkel nu de naam dat iedereen er met elke willekeurige vraag terecht kan. „Met het gevolg dat mensen soms met een plastic tas vol verzekeringspapieren, rekenin gen en aanvraagformulieren langskomen en vriendelijk vra gen of wij het even willen uit zoeken. Dat doen we dan maar, ook al is het niet onze taak. Trouwens, als we mensen door verwijzen - de enkele keer dat dat gebeurt - komen ze later soms weer bij ons terug als ze vinden dat ze elders niet goed zijn geholpen." Die faam heeft echter zijn prijs. Door de grote toeloop - per week bezoeken 250 tot 300 mensen de 'winkel' - heeft ze geen tijd om bijvoorbeeld de huiswerkbegeleiding uit te brei den of nieuwe spreekuren te openen. „Juist met huiswerkbe geleiding kunnen buitenlandse kinderen enorm worden gehol pen. En dat is hard nodig, want hun gelijke kansen zijn nog al tijd meer theorie dan praktijk." De pogingen van de winkel om bij de overheid en maat schappelijke instellingen geld los te krijgen voor nieuwe me dewerkers, zijn tot dusver ech ter vruchteloos gebleken. „We passen kennelijk in geen enkel patroon. Ik vind dat jammer. Zeker nu er, in het kader van de sociale vernieuwing, veel geld wordt gestoken in allerlei nieu we projecten voor Marokkanen. Een groep die al sinds jaar en dag op ons een beroep doet. Trouwens, wat is sociale ver nieuwing? Volgens mij houdt dat in dat er in de stad een plek is met een lage drempel, waar je met al je vragen terecht kunt. Als dat klopt, dan doet de On derwijswinkel al sinds 1974, het jaar waarin we zijn opgericht, aan sociale vernieuwing." (vervolg van voorpagina) LEIDEN «KAREL BERKHOUT De nieuwe rector van het Leidse Stedelijk Gymnasium, M. Smits, is een absolute kei, blijkt uit de woorden van het personeel en de gemeente. „Je kunt in zekere zin zeggen dat wij het 'schaap- met-de-5-poten' hebben gevon den met een kandidaat die echt op alle punten aan het profiel voldoet," zegt onderwijs-amb- tenaar E. Hesselink. Ook bij per- soneelsvertegenwoordiger M. Obbema bestaat „geen enkele twijfel dat mevrouw Smits de al lerbeste is." Smits is van oorsprong lerares Duits, maar kreeg in de loop van de jaren als conrector de af delingen havo en vwo onder haar hoede. „Zij maakt de in druk uitstekend leiding te kun nen geven, waarbij docenten op hun eigen vakgebied hun vrij heid houden en tegelijkertijd flink wat steun krijgen. Het menselijke aspect in de organi satie wordt bij haar niet verge ten, zij deelt ook gewoon com- plimentenjes uit," zegt Hesse- Volgens Obbema is Smits Maxim, alias Dora, in gesprek met 'meester' Goekoop. FOTO HENK BOUWMAN haar hele leven blijven leren door het volgen van cursussen. „Zij is echt helemaal bij. Leiding geven is voor haar het geven van het goede voorbeeld: hard werken en jezelf blijven ontwik kelen. Uit verhalen blijkt dat we een harde werker krijgen." De 38-jarige Smits die wordt beschreven als 'buitengewoon open en eerlijk', is een idealiste. „De Joke Smitschool is een school die staat voor een ideaal. In het Stedelijk Gymnasium hoopt zij dan ook een school met een sterk profiel te vinden", zegt Obbema. LEIDEN EMIEL FANGMANN Leiden heeft zijn eigen Dame Edna. Gisteravond gaf gastvrou- we Maxim Bezembinder haar performance in het afgeladen LWH-gebouw 'De Kroon' aan de Langegracht. Maar anders dan bij Dame Edna mochten de gasten hier wel iets zeggen. Zij zagen weliswaar geen kans om op 'De Leidse Matras' Maxims dubbelzinnigheden te pareren, maar twee van hen blonken in deze show nog meer uit dan Maxim. In onbescheidenheid. De eerste gast werd nog door Maxims alter egode met roze strik en pluim getooide huis houdster Dora, in haar slaapka mer ontvangen. Maxim kwam later want 'haar man was over leden'. Die gast bleef beschei den - en het ging toch om Lei- dens burgemeester Goekoop. „Een echte 'meester', nee niet wat jij denkt," zo kondigde Do- ra Goekoop aan met een steelse blik naar een kennis in de zaal. De burgervader hield zich ech ter op de vlakte, ook omdat 'Do- ra' niet echt opzienbarende vra gen stelde. Spannend werd het alleen toen 'Dora' Goekoop vroeg wat hij er van vond dat we waarschijnlijk 'een kabinetsloze periode' tegemoet zouden gaan. „Ach, je moet niet te veel leed vermaak hebben. Twee jaar te rug zat de WD ook in de pro blemen," zei Goekoop. En of hij een oplossing had? „Nou, als ik een heel persoonlijke opmer king mag maken. Ik zou wel eens een andere combinatie willen zien. PvdA, D66 en WD. Nee, ik kijk nu naar de pers, dit zeg ik niet als WD'er, maar per soonlijk." Terwijl Dora natuur lijk de kop in de krant al zag. Onthullender was het zelfpor tret dat prof. dr. Pim Fortuyn van zichzelf schetste, toen hij na de pauze door de als een para dijsvogel uitgedoste Maxim werd ontvangen. De socioloog is al bekend als bijzonder hoog leraar arbeidsvraagstukken in Rotterdam, eigenaar van een adviesbureau en - tot 1 januari - directeur van de OV-jaarkaart. De laatste tijd is hij echter het enfant terrible van de opiniepa gina's. waarin hij tegen de over heid - in zijn ogen een bureau cratisch monster - te hoop loopt. Een man die de media niet schuwt, want Maxim had wel dertig stukken over en in terviews met hem gelezen. Ach, publiciteit vindt Fortuyn ge woon leuk. Geen wonder dat hij zich gis teren als toekomstig minister president in de aanbieding deed. Want volgens Maxim zou hij dat goed kunnen. „Ongetwij feld, maar elk land krijgt de re gering die het verdient," rea geerde Fortuyn, die straks toch beschikbaar is. „Ik hoop dat u na 1 januari iets om handen heeft dat groot genoeg is," zo rondde de gastvrouw af. We hoorden al eerder dat de hoog leraar ook op relationeel gebied een leuke aanbieding niet af sloeg, zodat het gesprek hier hi larisch werd beëindigd. Maar de kroon spande giste ren de derde gast. Couturier Frank Govers wond er geen doekjes om. „Ik ben nogal te vreden met mijzelf." De mode ontwerper die, zoals de gast vrouw al aangaf eeuwig gety peerd zal blijven door STER re clame-uitspraken als 'Mooie stoffen, fijne kleuren" en 'Anja, ga eens even opzij'. „Dat laatste zeg je tegen mij niet zo makke lijk," lachte de zwaarlijvige gast vrouw. Gisteren deed Govers evenwel een paar pittiger uit spraken. Zo had Max Heymans er in de Nederlandse modewe reld niets van terechtgebracht en kocht Ien Dales haar kleren in de uitverkoop. En in tegen stelling tot Jacqueline Kennedy zie je aan onze koningin niet dat ze haar kledij met plezier „Ons koninklijk huis heeft slechte ervaringen met homo fiele ontwerpers," wist Frank, sinds bij de kroning van Juliana de aandacht van de verant woordelijke Zwitserse couturier in Amsterdam naar andere din gen uitging. Beatrix koopt nu bij een anoniem huis. „Ze schrikt altijd van zichzelf als ze zich in de krant ziet staan," meende Govers, die evengoed vond dat 'kleren de man niet maken'. „Het is een aanvulling." Daar mee gaf hij Maxim een plaag stootje. Govers gunde ons ook een kijkje in zijn privéleven en scoorde voor open doel. „Toen ik afzwaaide uit militaire dienst ben ik hand in hand met een luitenant de stad ingegaan. Toen hebben we heel Harder wijk geh'ad. Nou, de cafés dan." 'MOOI en LELIJK- Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Een zomerserie. Vandaag Har Meijer, huisarts, bekend sportman en (voormalig) bestuurslid van diverse Leidse verenigingen. w^t ik mooi vindt, dat is duidelijk, dat is de Hartebrugkerk en dan gezien vanaf dat moderne voetgangersbruggetje voor de Waag of vanaf het terras daar bij Annie's. Had je gedacht dat ik dat gebouw uit zou kiezen? Dat gebouw is zo groot en massief, dat straalt warmte uit. Het nodigt als het ware gewoon uit om naar binnen te gaan. Niet dat ik nou zo gelovog ben maar voor mij is het een echt Godshuis. Een prachtige statige kerk zoals je die vaak in België ziet. Ik kan maar niet op die spreuk komen waar de bijnaam coelikerk vandaan komt, hè dat vindt ik nou vervelend. Daar moet ik me voor schamen. Maar denk erom, je moet die foto wel vanaf wat grotere afstand maken. Als je er op de Haarlemmerstraat onderdoor loopt dan ga je eraan voorbij, daar is-ie te groot voor. Wat ook zo aardig is dat er achterin een klein bidkappelletje is waar op een prikbord allerlei briefjes hangen van mensen die steun zoeken. Dat punt vind ik dus verschrikkelijk mooi, zo'n kerk mag nooit verdwijnen. Ik ben so wie so een een groot liefhebber van de Leidse binnenstad. O ja, t De Hartebrugkerk: ..'groot en massief, straalt warmte uit'... nu schiet het me te binnen; Hic Domus Dei Est Porta Coeli, dat is de spreuk die ik zocht. Als we het over lelijk gaan hebben, loop dan maar even mee. Het gaat over het grasveldje bij mij achter, tussen FOTO'S WIM DIJKMAN de Rozen en de Velden. Daar staat een 'standbeeld'. Het is een schande dat dat zo maar kan. Het staat er al vier of vijf jaar en heeft 80.000 gulden gekost. Het detoneert volkomen in de voor de rest rustige omgeving. De buitenrand van het Rozenpad: de Merenwijk is heel mooi geworden. Kijk maar, een groene strook die helemaal doorloopt met een pad aan het water. Ik ben zelf helemaal niet zo'n watersporter maar we wonen hier heerlijk. In de winter kan je zo het ijs op en nu varen allerlei bootjes rond. En daar staat dan zo'n ding. Vreselijk. De kinderen spelen op dat onbenullige ding. Het is volledigvolgekalkt en het iseen pies en poep plaats. Daar is het nooit voof bedoeld. m net is een Bergbeklimmer op weg naar 'Pik Kommunizma De Leidse bergbeklimmer Matthijs van Hasselt waagt dezer dagen met twee Delftse studenten een poging om in de sovjetrepubliek Tadzjikistan de hoogste berg van de Sovjetunie te beklimmen. Op weg naar het basiskamp bij deze 'Pik Kom munizma' (7495 m) geeft de 25-jarige rechtenstu dent een eerste bericht door. De drie Nederlan ders verblijven op doorreis in de stad Donetsk, in de Oekraïne. "Tot nu toe is onze reis voorspoedig verlopen. We zijn vanaf Brest, aan de Pools-Russische grens met drie bevriende Russische alpinisten en twee auto's naar Minsk gereden. De Russische klim mers hebben we veelal op vorige tochten leren kennen. Met vijf man zijn we vervolgens na een treinreis van 28 uur in Donetsk gearriveerd. Mijn Delftse vrienden Jan Willem Elion en Jan van der Burg, de Russen Oleg en Kolja en ik hebben onge veer 21 stukken bagage bij ons, die samen drie honderd kilo wegen. In Minsk stond de klimmer Vallodja op ons te wachten. Tijdens de treinreis werden we overigens ge volgd. Door Russische collega's van onze BVD. We vallen als drie-man expeditie met zoveel ba gage nogal op. Waarschijnlijk zijn mensen gaan bellen en werden er vragen gesteld. Uiteindelijk, na een paar flessen wodka, bleek er niets ernstigs aan de nand. We konden onze reis vervolgen en zijn niet achter de tralies beland. Hier in Donetsk maken we weer andere tafere len mee. Voor ons hotel bevindt zich de zwarte markt en we zagen direct al een handelaar die zeer grondig in elkaar geslagen werd. Maar nog maals, wij worden ongemoeid gelaten en hebben nergens last van. Behalve van een kleine culture shock. We verblijven hier in het buitenhuis van de Russische klimheld Michail Tarkewitsj, alvoren naar de Pamir te vertrekken. Vlak achter zijn bui tenhuis bevinden zich twintig meter hoge rots- wandjes waarop we kunnen trainen. Zo proberen we in vorm te blijven, want onze expeditie naar de Pik Kommunizma en de Pik Korsjevskaja is ze ker. We vliegen van Donetsk naar Dushanbe, de hoofdstad van Tadzjikistan. Daarna gaan we per helikopter door naar het basiskamp Moskwin in het Pamirgebergte. Dat ligt op 3900 meter, aan de voet van de twee toppen. De post schijnt overigens open gemaakt te wor den en doet er twee weken over, zeggen ze". ACTIEFIN VRIJE TUD Buurthuis Buurthuis Mirt-Honken houdt zaterdag 24 augustus open huis. Vanaf 10.00 uur zijn er allerlei activïteietn voor kinderen. Om 12.00 uur gaat het terras open en kunnen bezoker informatie krijgen over alle activiteiten in het komend seizoen. Ook is er een stand van van speeltuin oosterkwartier, 's Avonds is er een bingo-dansant voor volwas senen. Kaarten koop bestellen. Schooltuinen De vereniging Leidse Schooltui nen houdt eind augustus open dagen op haar tuincomplexen. Als eerste is het complex aan de Mamixstraat (in het Noorder park) aan de beurt, op woens dag 28 augustus van 19.00 tot 21.00 uur. Daags erna kunnen belangstellenden een kijkje ne men in de tuintjes van de Tel- derschool bij bejaardencentrum Rijn en Vliet (19.00 - 21.00 uur). In het weekeinde daarop zijn het tuincomplex in park Cro nesteyn (zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur) en in het Stevenshof park (zondag van 12.00 tot 15.00 uur) te bezichtigen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13