Buitenland Italië vraagt wereld om hulp voor Albanië Bosnië-Hercegovina besluit tot referendum over toekomst Naamlozen gebaat bij gevangenenruil Obeid belangrijkste troefkaart van Israël Woensdag 14 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: A United Press International (UPI). VAN DE 148 AMERIKAANSE mili tairen die tijdens de Golfoorlog zijn gesneuveld, zijn 35 door eigen vuur gedood. Nog eens 72 raakten ge wond, op een totaal aantal gewon den van 467. Dat heeft het Pentagon gisteren toegegeven. OOK WERDEN NOG EENS NEGEN BRITSE militairen gedood en raakten 13 Britten gewond toen zij per abuis door Amerikaanse stnjdkrachten on der vuur werden genomen. NIEUWSLIJN Laos laat hamer en sikkel vallen Het Laotiaanse parlement heeft gisteren bij de opening van een driedaagse zitting in de hoofdstad Vientiane besloten de hamer en sikkel uit de vlag en het wapen te vervangen door een bud- histische stupa, een koepelvormig gedenkteken. Op die manier willen de afgevaardigden van de Laotiaanse revolutionaire volks partij die het Zuidoostaziatische land sinds 1975 leidt aan geven dat ook Laos een andere koers gaat varen. Hervormingen in het straatarme Laos verlopen echter langzaam. Het parlement zal waarschijnlijk partijleider Kaysone Phomvihane (71) tot pre sident kiezen. Top First American stapt op De bestuursvoorzitter van de Amerikaanse bank First American, oud-minister van defensie Clark Clifford, heeft zijn ontslag aan geboden. Aanleiding is de negatieve publiciteit over zijn bank in verband met het zich almaar uitbreidende fraudeschandaal rond Bank of Credit and Commerce (BCCI). Ook Robert Altman, president van de bank, stapt op. De Federal Reserve Board, het bestuur van de twaalf Amerikaanse centrale banken, heeft op het vertrek aangedrongen. De 84-jarige Clifford wordt gezien als een grote insider in Washington. Hij is adviseur geweest van de presidenten Truman, Kennedy, Johnson en Carter. Kerncentrale VS na storing stilgelegd De kerncentrale van Nine Mile Point in de Amerikaanse staat New York is gisteren stilgelegd nadat door een stroomstoring het waarschuwingssysteem in de controlekamer van de centrale was uitgevallen. In verband met de storing werd bij de centrale de een na hoogste alarmfase afgekondigd. Volgens woordvoerder Bob Wells van het elektriciteitsbedrijf Niagara Mohawk is echter geen straling vrijgekomen en hoefden er geen personeelsleden of omwonenden van de centrale te worden geëvacueerd. De Italiaanse president Cossiga, heeft gisteren tijdens een kort bezoek aan de Albanese hoofdstad Tirana de in ternationale gemeenschap opgeroepen hulp te verlenen aan de Balkanstaat. Duitsland wil gezamenlijke actie van de Westeuropese landen om de economische migratie in Europa in te dammen. omdat we menen dat ik naar u toe moet komen als vertegen woordiger van het volk en de A-BARIDOLF ROGMANS CHARLES RICHARDS IND-Rtr-AP „Italië alleen zal uw problemen niet kunnen oplossen", zei Cos siga bij aankomst in Albanië. Maar Rome is bereid tot steun om een „humanere en minder dramatische oplossing van het probleem" te vinden. „Ik kom als vriend en broeder", aldus de president. Hij werd op het vliegveld ont vangen door president Ramiz Alia. Per slot van rekening was hij de eerste Westerse staatslei der die Albanië bezocht na zo'n 50 jaar. "Ik ben veel eerder ge komen dan verwacht werd. Die beslissing hebben we genomen Cossiga kwam de afspraken paraferen die minister De Mi- chelis (buitenlandse zaken) maandag maakte. Rome zegde Albanië toe de komende maan den voor ruim 200 miljoen gul den noodhulp aan voedings middelen en medicamenten te leveren. De Michelis toonde zich ge schokt door de staat van onder voeding die hij in Alabanië had aangetroffen. Volgens hem pro duceerde Albanië slechts onge veer eenderde van zijn voedsel - behoefte. Zonder harde valuta was import haast onmogelijk, en het volk staat met lege han den en magen. De voedseltekorten zijn erger geworden door de instorting van de subsidies aan de land bouwprijs, waarbij Albanië zich van een strak gecentraliseerd systeem naar een marktecono mie beweegt. Italië hoopt door de Albanezen in hun land te voeden, de druk zal afnemen van de hongerigen om naar het westen te vluchten over de Adri- atische Zee. De Albanese president Alia benadrukte volgens het Itali aanse persbureau Ansa de wil van de autoriteiten in Tirana „al het mogelijke te doen opdat dit soort gebeurtenissen zich niet herhalen". Als oorzaken van de massale vlucht van de Albanese jeugd noemde hij „economi sche en politieke problemen, die typisch zijn voor een fase pelozer dan menig Afrikaans volk. En ik kan het weten, want ik heb daar als vrijwilliger geze ten", zei een van de Italiaanse vrijwilligers in de havenstad Ba- ri gisteren. Hij is al vier dagen onafgebroken in touw om het lot van de Albanese vluchtelin gen enigszins draaglijk te ma- Vanmorgen is in Italië scep tisch gereageerd op het besluit van de regering om de resteren de Albanezen te laten blijven. Meteen werd gespeculeerd wat er gebeurt als het nieuws in Al banië bekend wordt dat je door te volharden toch in Italië mag blijven. De kans dat grote groe pen Albanezen alsnog Italië be reiken, is echter klein. De over heid daar schermt de havens weer af en de Italiaanse marine houdt de wacht tot in de Alba nese wateren en zal elke boot met vluchtelingen terugsturen. Water moet de resterende Albanese vluchtelingen in het oude stadion van Ban in zuid-ltalië afkoeling en verfrissing brengen. •fOTO Ansa Fransen lieten moordenaars Bakhtiar gaan Franse en Zwitserse politie agenten hebben vorige week twee Iraniërs, die inmiddels ver dacht worden van de moord op. de voormalige Iraanse premier Shahpour Balchtiar, korte tijd in hechtenis gehad. De moord op Bakhtiar was toen nog niet ont dekt. De beide Iraniërs, die ver moedelijk deel uit maakten van een commando dat naar Frank rijk was gestuurd om de ex-pre- mier te vermoorden, werden vorige week woensdag door de Zwitserse politie aan de grens met Frankrijk aangehouden, omdat in hun Turkse paspoor ten vervalste Zwitserse visa wa ren aangetroffen. De 31-jarige Mohammed Azadi en de 32-jarige Ali Rad Vakili- werd om die reden de toegang tot Zwitserland ont zegd. Zij werden aan de Franse kant van de grens op vrije voe ten gesteld, omdat de Franse vi sa die zij bij zich hadden wel echt waren, aldus bronnen bij de Franse politie. De politie hield het tweetal een uur vast om hun papieren te controle- Inmiddels wordt in Frankrijk naarstig naar de twee mannen gezocht. Zondag werden zij voor het laatst gesignaleerd in het zuiden van Frankrijk en mo gelijk bevinden zij zich nog steeds in Frankrijk. De mannen hebben hun snor afgeschoren om minder herkenbaar te zijn. Hun foto's werden op de Franse televisie vertoond, wat een aan tal tips opleverde. BELGRADO-ZAGREB Rtr-AFP-DPA-UPI Met een plechtigheid op de plek waar op 17 augustus 1962 de 18- jarige Oostduitse bouwvakker Pe ter Fechter door de Volkspolizei werd neergeschoten, zijn gisteren de slachtoffers van de Berlijnse Muur herdacht. Gisteren was het precies dertig jaar geleden dat de DDR met de bouw van de Muur begon. Fechter probeerde even ten zuiden van Checkpoint Charlie naar het Westen te vluchten. Nadat hij was neergeschoten werd hij door de vopo's meer dan een uur aan zijn lot overgelaten. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Minister Schauble (binnenlandse stoel en burgemeester Diepgen de geschiedenis van de beide van Berlijn (links) benadrukten in Duitse staten ondeelbaar was en hun toespraken dat het verenigde dat de jarenlange deling van Duitsland zijn geschiedenis moet Duitsland nu ook in de hoofden verwerken en niet onderdrukken. van de mensen overwonnen moet zaken) op foto midden met rol- Beide bewindslieden zeiden dat worden. Bosnië-Hercegovina gaat een referendum organiseren over de rol die de deelrepubliek eventu eel in een toekomstig Joegosla vië moet gaan spelen. Dat heeft de Bosnische president Izetbe- govic gisteren verklaard. De aankondiging kwam enkele uren voordat het staatspresidium we derom bijeenkwam om een uitweg uit de Joegoslavische crisis te zoeken. Izetbegovic kondigde het referendum aan tijdens een perscon ferentie in de Bosni sche hoofdstad Sara jevo. De Bosnische president gaf geen nadere bijzonderheden over de te houden volksraadple ging- Izetbegovic reageerde kwaad op de laatste stappen van Servië in de richting van een nieuw en kleiner Joegoslavië gedomi neerd door de Serviërs. Maan dag voerde de Servische presi dent Milosevic besprekingen met de leiders van Montenegro en de etnisch Servische parle mentsvoorzitter van Bosnië. Milosevic stelde voor een nieu we grondwet op te stellen voor een kleiner Joegoslavië dat al leen uit deze drie republieken zal bestaan. Izetbegovic zei op een pers conferentie dat de voorzitter van het Bosnische parlement, Momcilo Krajisnik, niet het recht had Bosnië te vertegen woordigen bij de besprekingen. „De bevolking van Bosnië-Her cegovina kan een gedeeltelijk Joegoslavië niet accepteren. Dit lijkt op het begin van een Groot- Servië. of Klein - Bestand Kroa- Joegoslavië", al- tië nog steeds S|,b&, erg broos een Sleutelpositie in de Joegoslavi sche crisis. De deelrepubliek heeft lange gren zen met zowel Servië als Kroatië en kent een sterk gevarieerde bevolking. Ongeveer veertig procent van de bevolking is moslem (in Bosnië naast een re ligieuze tevens een etnische aanduiding), een derde is Ser viër en bijna een vijfde is Kroaat. Het bestand in Kroatië bleek ook gisteren broos. De Kroati sche radio meldde dat bij een schotenwisseling tussen Kroati sche ordetroepen en gewapen de Servische rebellen bij de stad Beli Manastir, even ten zuiden van de Hongaarse grens, twee het leven waren ge komen. Twee andere personen raakten bij het incident ge wond. Het persbureau Tanjug meldde dat de schotenwisseling was uitgebroken nadat een poli tiepatrouille onder vuur was ge- Zonder resultaat In Zagreb troffen vier leden van de federale wapenstilstands commissie en de Kroatische president Franjo Tudjman el kaar. Het was de eerste ontmoe ting tussen beide partijen sinds het staatspresidium de commis sie op 6 augustus had ingesteld om toe te zien op de naleving van de wapenstilstand. De be spreking bleef zonder resultaat. Kroatië heeft ernstige bewa ren tegen de samenstelling van de commissie die onder leiding staat van de Montenegrin Branco Kostic. Kostic had zich voor zijn benoeming nogal pro- Servisch uitgelaten en de Kroatische agenten en rebellen terroristen genoemd. Zagreb stelt voorts dat de zich niet naar de gebieden moe ten begeven waar wordt ge vochten. De Kroatische autori teiten willen dat de waarnemers langs de grens met Servië wor den geposteerd. KORT NIEUWS OP MADAGASKAR is de alge- mene staking om president Rat- siraka tot aftreden te dwingen gisteren haar tweede dag inge gaan. De meeste winkels en overheidsdiensten hielden hun deuren gesloten en respecteer den de oproep, die mede werd gedaan uit protest tegen het doodschieten door regerings soldaten van tientallen beto gers. DE MINISTER VAN LAND BOUW van de Duitse deelstaat Sachsen-Anhalt, Otto Mintus, is gisteren afgetreden vanwege banden met de vroegere DDR- staatsveiligheidsdienst Stasi. Mintus is de tweede deelstaat minister binnen korte tijd die als gevolg van een Stasi-verle den het veld moet ruimen. UITZONDERLIJK ZWARE RE GENVAL in het jarenlang door droogte geteisterde Sudan heeft de afgelopen dagen aan enkele mensen het leven gekost en duizenden burgers dakloos ge maakt. De autoriteiten hebben reeds om internationale hulp verzocht. Bij overstromingen in Tchad en het noorden van Ca- meroun zijn zeker 41 om het leven gekomen. ZUID-AFRIKA HEEFT DE SOV JETUNIE toestemming gegeven meer dan 160 wetenschappers die op de Zuidpool vastzitten via Kaapstad te evacueren. De basis van de Sovjetwetenschap pers is door sneeuw en ijs inge sloten. „Zij hebben gezegd dat de poolwinter dit jaar verschrik kelijk is. En augustus is de koudste en guurste maand", zo lichtte woordvoerder Neil du Bois de evacuatie van de onder zoekers toe. EEN COALITIE VAN OPPOSI TIEPARTIJEN heeft gisteren be sloten niet langer deel te nemen aan de lang uitgestelde confe rentie over democratie in Zaïre. De coalitie heeft president Mo butu Sese ervan beschuldigd de oppositie te willen neutraliseren door voor de conferentie one venredig veel regeringsgetrou we afgevaardigen uit te nodi gen. DE REGERING VAN RWANDA en het Rwandees Patriottisch Front (RPF) beginnen zaterdag in Zaïre onderhandelingen over een wapenstilstand. Op de bij eenkomst zullen vertegenwoor digers van vijf omringende lan den als bemiddelaars optreden. AMSTERDAM «ONNO Bij de ruil van gevangenen i het Midden-Oosten gaat het om enkele honderden mensen. Veruit de grootste groep, zo'n 430 man, bestaat uit 'naamloze' Libanezen en Palestijnen, die in de loop der jaren door Israël en de pro-Israëlische Zuid- libanese militie gevangen zijn genomen. Israël wil hen alleen laten gaan, als zeven in Libanon verdwenen Israëlische soldaten, dood of levend, naar huis terug keren. De leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina Algemeen Commando, Achmed fibril, zei gisteren voor de CNN-te- levisie dat drie van de vermiste Israëli's nog in leven zijn. Hij wilde geen namen noe- Israël eist allereerst opheldering over lucht machtkapitein Ron Arad. Hij werd in no vember 1986 boven Sidon (Sayda) aan de Libanese kust neergeschoten. Hij is de eni ge Israëli in gevangenschap van wie een le vensteken werd verkregen. Aanvankelijk hield de pro-Syrische Amal hem gevangen, maar zijn bewakers liepen over naar de He zbollah en namen hem mee. Het 'Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina', kondigde gisteren aan de stoffelijke resten van sergeant Samir Assad via het Internationale Rode Kruis te willen ruilen voor Palestijnse gevangenen die in Israël vastzitten. Assad kwam volgens het Front om bij een Israëlische luchtaanval op een basis op het eiland Rabbi» voor de kust bij Tripoli. Assad werd in april 1983 vlakbij Sayda gevangen genomen. De vermiste Yossi Pink en Rachamin al- Sheikh liepen bij een routine-patrouille in de door Israël uitgeroepen veiligheidszone in Zuid-Libanon in een hinderlaag. Dat was in februari 1986. Israël heeft nooit bewijzen ontvangen dat ze nog leven. Sergeant Za- chary Baumel, korporaal Yehuda Katz en eerste sergeant Zvi Feldman maakten deel uit van een tankbemanning die in juni 1982 in gevecht raakte met Syrische troepen bij Sultan Yakoub in de Beka-vallei tijdens de Israëlische invasie van Libanon. Sindsdien is niets van hen v Hamadi's In gevangenissen in Duitsland en Zwitser land zirten naar schatiing tien terroristen die banden hebben met de shi'itische Hez bollah. Van hen zijn de broers Mohammed en Abbas Hamadi de belangrijkste. Mo hammed Hamadi kreeg levenslang wegens de kaping van een vliegtuig van de Ameri kaanse maatschappij. TWA in juni 1985 en de moord op een van de passagiers een Amerikaanse marinesoldaat. Abbas Hamadi kreeg in 1987 dertien jaar aan de broek voor de ontvoering van twee Duitsers in Liba- De twee ontvoerde Duitsers kwamen snel vrij, maar vlak voor de veroordeling van Mohammed Hamadi, in mei 1989, verdwe nen in Bayrut de Duitse hulpverleners He- inrich Strübig en Thomas Kemtner. Zij be horen tot de tien overgebleven 'westerse gijzelaars' in Libanon. Ze worden vastge houden een groep onder leiding van een derde Hamadi, Abdul Hadi, die aan het hoofd zou staan van het veiligheidsappa raat van Hezbollah. De Duitsers Strübig en Kemtner behoren tot de 'nieuwe generatie' westerse gijzelaars in Libanon. Ze zitten immers 'pas' twee jaar vast. Ook de bejaarde Britse piloot Jack Mann is in 1989 ontvoerd. Van de groep langdurig gegijzelden zit de Amerikaanse journalist Terry Anderson het langst vast: meer dan zes jaar. Hij is in het gezelschap de Brit Terry Waite, die in 1986 door de aartsbisschop van Canterbury naar Bayrut werd gestuurd om de vrijlating van de vori ge week bevrijde McCarthy te bewerkstelli gen. Ook de Amerikaanse docent Thomas Sutherland, ontvoerd in 1985, is bij hen. Ze worden vastgehouden door de 'Islamitische Jihad'. Tracy liet afgelopen zondag zijn landgenoot Joseph Cicippio, verdwenen in 1986, Dij zijn ontvoerders, de 'Organisatie voor Revo lutionaire Rechtvaardigheid', achter. Beide gijzelaars werden meermalen met de dood bedreigd, nadat Israël de shi'itische sjeik Obeid had ontvoerd. De 'Islamitische Jihad voor de bevrijding van Palestina' gijzelt sinds begin 1987 de Amerikanen Alann Steen en Jesse Turner, die les gaven aan de universiteit van Bayrut De organisatie liet in april vorig jaar hun land- en lotgenoot Robert Polhill vrij. De verschillende organisaties behoren waarschijnlijk allemaal tot de Hezbollah. Die wordt ook verantwoordelijk gehouden voor de verdwijning van de Italiaan Alberto Molinari in 1986. Van hem of van zijn ont voerders is echter sindsdien taal noch teken CORRESPONDENT In de nacht van 26 op 27 juli 1989 voerde Israël een geheime operatie uit in Jibshiet in het zuiden van Libanon. Jibshiet staat in Zuid-Libanon bekend als 'Klein Teheran', de woon plaats van enkele duizenden shi'itsche moslims, van wie de meesten sympathiseren met de pro-Iraanse Hezbollah (Partij van God). Hezbollah fungeert als over koepelende organisatie voor een keur aan extremistische groepen met de meest exotische namen. In die juli-nacht ont voerden 25 Israëlische com mando's de toen 36-jarige Obeid. De Israëlische autoriteiten spanden zich tot het uiterste in om aan te tonen dat Obeid niet een toevallige passant was, maar een terroristenleider van formaat. Begonnen als een reli gieuze leider zou hij zich steeds meer zijn gaan bemoeien met politiek en gewapende acties. Zo zou nij een actieve rol hebben gespeeld bij de ontvoe ring van William Higgins, een kolonel in het Amerikaanse Korps Mariniers. Higgins. die diende in de VN-mècht in Zuid- Libanon, verdween in februari 1988. Kort na de ontvoering van Obeid maakte de organisatie Verworpenen der Aarde' be kend dat hij was geëxecuteerd, als 'de eerste vergelding voor Is raels domme agressie en de me deplichtigheid van Amerika'. Later werd duidelijk dat de ko lonel al lane voor de actie tegen Obeid was doodgemarteld. Van het begin af aan was dui delijk dat Obeid was opgepakt met geen ander doel voor ogen dan een uitwisseling tot stand te brengen. Nu er schot lijkt te ko men in een algemene uitwisse ling van gijzelaars en gevange nen blijkt hij de belanraijkste troefkaart van Israël en <fe wes terse wereld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5