Binnenland Sofinummer wapen tegen werkloosheid PvdA'ers willen Van der Louw als voorzitter Eiland Rottumeroog toch onderhouden Grootmoeder ontkent elke betrokkenheid bij incestzaak Geen kunst op kerkhof Woensdag 14 augustus 1991 Redactie. 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef. PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: CLARA KEMPER 3 DE VAKBONDEN drei gen de directie van de Ci tibank in Amsterdam met acties over de aangekon digde ontslagen Algemeen Nederlands (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Studentenbond opent klachtenlijn De Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) heeft een klachten- en vragenlijn voor studenten geopend. Mensen met vragen over onder meer studiefinanciering kunnen sinds gisteren op tele foonnummer 030-313029 terecht. Studenten die bellen zullen te woord worden gestaan door mede-studenten, die hen zo nodig naar andere hulpverleners doorverwijzen. De LSVb vindt de klachtenlijn nodig omdat het stelsel voor studiefinanciering het komend studiejaar ingrijpend verandért. WD wil hoorzitting over ereschulden De WD wil organisaties van Indische Nederlanders en slachtof fers van de Japanse bezetter in de Tweede Wereldoorlog de gele genheid geven hun grieven over de kwestie van de Japanse Ere schulden naar voren te brengen ten overstaan van de Tweede Kamer. WD-kamerlid Wiebenga heeft gisteren voorgesteld om een speciale hoorzitting voor dit doel te houden. Premier Lub bers heeft deze week ook al voorgesteld om een gesprek te hou den met Indische Nederlanders. Ontuchtpleger hoort vijf jaar eisen De officier van justitie bij de rechtbank te Breda heeft gisteren vijfjaar cel geëist tegen een 69-jarige man uit Kaatsheuvel. De man wordt ervan verdacht jarenlang ontucht te hebben ge pleegd met meisjes die bij hem pony kwamen rijden. De man stond ook terecht wegens meerdere verkrachtingen van één van die meisjes en een poging tot verkrachting. De slachtoffers wa ren tussen tien en vijftien jaar oud. Boot met illegaal gif aan de ketting Een duweenheid van een Belgische rederij is maandag bij de Volkeraksluizen (Willemstad) aan de ketting gelegd. De plaatse lijke rijkspolitie te water heeft gisteren bekend gemaakt dat de duwboot negen containers met gevaarlijke stoffen vervoerde zonder de vereiste documenten en certificaten. De boot is giste ren onder begeleiding naar de zeehaven Moerdijk geloodst, waar de ongeveer honderd ton brandbare vloeistoffen, pesticiden en vloeibaar gemaakte gassen worden overgeladen in vrachtwa gens. Het illegale transport kwam aan het licht tijdens een routi necontrole van de rijkspolitie. Nogmaals poging met Amstelveenlijn De Amstelveenlijn, de kwakkelende sneltramverbinding tussen Amsterdam en buurgemeente Amstelveen, wordt half septem ber weer in gebruik genomen. Vanaf deze week kunnen passa giers bij wijze van proef al meerijden, maar veiligheidshalve blijft een bus tot volgende maand achter de tram aanrijden om in ge val van storing de passagiers te kunnen laten overstappen. Steeds terugkerende technische problemen met de 'hoogwaar dige' sneltrams die een investering van 180 miljoen gulden vergden noopten de gemeenten in februari de verbinding al na twee maanden te staken. Keverplaag tast heidevelden aan Ruim 95 procent van de heidevelden rond Nunspeet en Ermelo is ernstig aangetast door het heidehaantje. Grote zwermen van deze kleine bruine kevertjes hebben in totaal 1400 hectare heide volledig vernield. Volgens de gemeente Nunspeet duurt het ze ker twee jaar voor de heide zich weer helemaal heeft hersteld. Zowel de kever als de larve voeden zich met de houterige sten gels van de heideplanten. Hierdoor droogt de begroeiing uit. ROTTERDAM KOR K André van der Louw is bena derd door Rotterdamse PvdA'ers voor het voorzitter schap van de partij. Deze week zal bekend worden of Van der Louw beschikbaar is. Het ge west Rotterdam rekent op een brede aanhaang in andere PvdA-gewesten in het land. Eén van de initiatiefnèmers om Van der Louw te vragen voor de opvolging van Marjan- ne Sint, is het Rotterdamse PvdA-raadslid Ruud van Mid delkoop. Hij zat al in de ge meenteraad toen Van der Louw in 1974 burgemeester van Rot terdam werd. Voor die tijd was Van der Louw landelijk partij voorzitter geweest. Van Middelkoop Omschrijft Van der Louw als iemand met de juiste warmte en de betrok kenheid, die een partijvoorzitter moeten kenmerken. Het PvdA- raadslid mist die kwaliteiten bij de huidige voorzitter Sint. Bovendien heeft de PvdA vol gens hem behoefte „aan figuren die niet zo nodig meer moeten. Het is geen goed idee geweest om carrièrepolitici in allerlei prominente functies te benoe men, want die willen nog zo veel voor zichzelf in plaats van voor de partij". Van alle kanten wordt gez inspeeld op het vertrek van Marjanne Sint. Vooral haar on bereikbaarheid tijdens haar va kantie, tijdens de diepste crisis die de PvdA ooit gekend heeft, is slecht gevallen. Op de vraag of Van der Louw beschikbaar is, zegt Van Mid delkoop dat hij daar op dit mo ment nog niets over kan zeg gen. Later deze week waar schijnlijk wel. Van der Louw zelf is voor commentaar onbereik baar, zowel thuis als in zijn Luxemburgse verblijf. Op zijn werkadres, de Mediaraad in Vergelijking computerbestanden Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid wil dat de ministerraad voor Prinsjesdag (17 september) be sluit of arbeidsbureaus de beschikking krijgen over het sofinummer van werklozen. De bureaus krijgen daarmee toegang tot de computerbestanden van sociale diensten en bedrijfsverenigingen. Zo kan onder meer worden na gegaan wie zich onttrekt aan de plicht zich als werkzoe kende in te schrijven bij het arbeidsbureau. Dat kan lei den tot een korting op de uitkering. nFM ha Ar.amp lijk passend werk weigeren. Zo vindt het departement dat arbeidsbureaus ten minste eens in de drie maanden ingeschre ven werklozen moeten oproe pen voor een gesprek, om te kij ken wat de ingeschrevene heeft ondernomen om werk te vin den. Als er sprake is van 'ver wijtbaar gedrag', dan volgt een strafkorting op de uitkering, al dus het ministerie. Verlenging van de uitkering komt in gevaar wanneer de werkloze niet komt opdagen voor het gesprek. Bijstandsgerechtigden moe ten maandelijks een inkomsten- briefje bij de sociale dienst inle veren op grond waarvan hun uitkering wel of niet wordt ver lengd. Daarnaast moeten1 ze aantonen welke pogingen ze hebben ondernomen om be taald werk te vinden. Minister De Vries van sociale zaken heeft het landelijk be stuur van de arbeidsbureaus, het CBA, geschreven dat er des noods „financiële prikkels" moeten komen om arbeidsbu reaus die niet aan de maatrege len meewerken te straffen. Door bestandsvergelijking kun nen de arbeidsbureaus verder hun vervuilde bestanden scho nen. Ex-werklozen die al lang weer betaald werk hebben ge vonden, staan nu nog vaak in de bakken van het arbeidsbu reau als werkzoekende geregi streerd. Het ministerie bepleit verder een strengere aanpak van men sen met een bijstandsuitkering. Hun gegevens moeten op so finummer door de sociale dien sten worden vergeleken met al lerlei andere instanties, zoals bijvoorbeeld de Informatise ringsbank om na te gaan of ze behalve een bijstandsuitkering ook studiefinanciering ontvan gen. Het ministerie wil rond Prins jesdag een nota bestandsverge lijking uitbrengen, waarover de politiek dan snel moet beslui ten. Het plan maakt deel uit van een pakket voorstellen voor een strengere aanpak van de werk loosheid met hardere sancties voor werklozen die herhaalde- De bezettingsaktie van Rottu meroog in april door Hendrik en Jannie Toxopeus heeft suc ces gehad. Het onbewoonde waddeneilandje zal niet zonder meer worden opgegeven, zoals was voorgesteld door de directie van Rijkswaterstaat in Gronin gen. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft in principe besloten dat Rijkswa terstaat minimaal onderhoud aan het eiland blijft plegen. De minister bracht gisteren een be zoek aan het eiland. Rottumeroog, dat in oostelij ke richting, 'wandelt' en op den duur in de Westereems ver dwijnt, zal bij vportgezet onder houd naar verwachting een kleine honderd jaar langer kun nen bestaan. Het onderhoud aan Rottumerplaat wordt bij wijze van experiment wel ge staakt. Toxopeus kwam in april als zoon van de laatste strandvoogd in het geweer togen de plannen van Rijkswaterstaat. Hij zal waarschijnlijk bij het onder houd van het eiland betrokken blijven. Er wordt een speciale beheerscommissie ingesteld, waarin alle betrokken overhe den en belangenorganisaties moeten samenwerken. Het onderhoud zal vrijwel ze ker mede door vrijwilligers moeten worden uitgevoerd, zoals in april was voorgesteld door Toxopeus. Zijn aktie leidde onder meer tot de oprichting van de Stichting Vrienden van Rottumeroog, waarbij volgens hem inmiddels meer dan 350 donateurs zijn aangesloten. Volgens Toxopeus is de Vere nigde Spaarbanken bereid het onderhoud voor 250.000 gulden te sponsoren. Rijkswaterstaat heeft voor het onderhoud jaar lijks drie ton op de begroting staan. De betrokken ministeries hebben geen bezwaar tegen sponsoring. v ■to*» Den Haag, deelt de receptionis te mee dat Van der Louw pas na 15 augustus weer aanwezig zal zijn. Van der Louw, thans 58 jaar oud, viel landelijk voor het eerst op toen hij als redacteur van de VARA-gids meewerkte aan 'Tien over rood' waarmee Nieuw Links in de PvdA zich profileer de. Hij was perschef van de VARA, tot hij in 1971 in de Tweede Kamer kwam en on middellijk daarna voorzitter van de PvdA werd. Van 1974 tot 1981 was hij 'burgemeester van Rotterdam. Er werd zeer veel aandrang op hem uitgeoefend om toe te treden tot het tweede kabinet-Van Agt. Hij werd mi nister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk: een blauwe- maandag slechts, want dat kabinet viel al snel. In 1983 werd hij voorzitter van de Rijn- mondraad, tot de opheffing van deze raad. Daarna werd hij achtereen volgens voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KIWB, de stichting Platform Hoge De finitie Televisie en de Om- roepraad. Politiek verdween hij uit beeld. Van Middelkoop: „Je hebt best kans dat we van sommigen het verwijt krijgen dat het hele maal niet zo briljant is om een ouwe sok van stal te halen. Maar André is met zijn staat van dienst wel één van de meest er varen types die we in de partij hebben en hij is daardoor ook wat bezadigder: hij kan boven de partijen staan, boven de ver schillende stromingen die de PvdA verdelen". „Het was heel lang onbe spreekbaar bij ons om aan het terughalen van oude leiders te denken, maar bij andere partij en heeft dat goed uitgepakt, denk aan Van Mierlo, denk aan het Wiegel-effect". De tijd van studeren en tentamens nadert met rasse schreden. De introductiedagen op de meeste universitei ten en hogescholen zijn in volle gang. In dit studieboekencentrum in Alkmaar liggen vijftienduizend pakket ten met in totaal driehonderdduizend studieboeken klaar voor verzending. foto anp ruud hoff Evenals vrijwel alle andere ver dachten in de geruchtmakende Rhedense incestzaak ontkende ook de 68-jarige oma van de slachtoffers gisteren elke be trokkenheid bij het drama. „Ze doen verdorie net of ik tien jaar lang een hoerentent heb gehad. Het zijn allemaal leugens", ver klaarde de vrouw, al vanaf janu ari in voorlopige hechtenis, voor de Arnhemse rechtbank. Samen met zes medever dachten moest de Rhedense zich gisteren verantwoorden het op grove wijze seksueel misbruiken van twee van haar kleindochters. Grootmoeder volgens de slachtoffers een actieve rol in het geheel hebben gespeeld en onder meer hebben geholpen bij het vastbinden van de meisjes, waarna ze door fa milieleden en kennissen wer den verkracht. Volgens officier van justitie mr. Denie gingen de geweldda digheden zo'n tien jaar lang door. „De schattingen van het aantal verkrachtingen lopen uit een van 800 tot 2000". Hij eiste straffen variërend van een jaar voorwaardelijk tegen de vader ACHTERGROND AMSTERDAM THEO HAERKENS Illegalen hadden al recht op verblijfsvergunningen De telefoon staat roodgloeiend bij het ministerie van justitie in Den Haag. Tien illegale vreemdelingen hebben onlangs 3) humanitaire gronden alsnog een ver- ijfvergunning gekregen. Het kantoortje van het Komitee Marokkaanse wao- slachtoffers in Amsterdam, die de zaak in de openbaarheid bracht, was gisteren telefonisch zelfs niet meer bereikbaar. Talloze illegalen die al sinds jaar en dag in Nederland wonen en werken, willen weten wat ze moeten doen om óók hier te mogen blijven. Het ministerie van justitie is terughoudend met informatie. Het lijkt daardoor een beetje op een kind dat verlegen wordt om dat het maar vijf snoepjes heeft, terwijl de hele klas wat lekkers wil. „We zijn niet zo scheutig, want we willen geen valse hoop wekken", aldus een woordvoerder. „De mensen die nu mogen blijven, zijn bij de 'regularisatie' in 1978 en 1980 tussen de wal en het schip gevallen", vervolgt hij. „Ei genlijk kwamen ze bij het verlenen van dit algemeen pardon in aanmerking voor een verblijfsvergunning. Door omstandigheden kregen ze die niet. Intussen is hun situatie veranderd." Het ministerie werkte de afgelopen maan den zeer nauw samen met het Komitee Marokkaanse wao-slachtoffers in Amster dam. Toch gaat het bij de tien gevallen niet uitsluitend om Marokkanen of illegalen die in de wao zijn beland. De samenwerking met de organisatie was echter uniek. Drie ambtenaren van het departement to gen de afgelopen maanden acht achtereen volgende maandagen naar het kantoortje van het Komitee om daar ongeveer drie honderd dossiers ddor te vlooien. Tachtig dossiers werden nader bestudeerd en op grond daérvan zijn de tien verblijfsvergun ningen afgegeven. Voor deze aanpak werd gekozen om de angst onder de illegalen weg te nemen dat hun persoonsgegevens onmiddellijk zouden'worden doorgesluisd naar de Vreemdelingenpolitie. Volgens het CDA-Tweede-Kamerlid Krajen brink liepen de illegalen waar het hier om gaat de legalisatie-operatie in 1978 volledig buiten hun schuld mis. Hij fungeerde sa men met PvdA-collega Buurmeijer als tus senpersoon voor de illegalen bij de gesprek ken met Justitie. „Sommigen hadden des tijds te laat in de gaten dat ze voor legalisa tie in aanmerking kwamen. Of ze waren net op vakantie in het land van herkomst. An deren hadden de pech dat hun werkgever failliet ging of niet wilde meewerken aan de legalisatieprocedure". „Het gaat om mensen die jarenlang hebben gewerkt, keurig belastingen en premies af droegen. De samenleving had geen last van ze. Integendeel: zij leverden, zoals dat offi- ceel heet, 'een daadwerkelijke bijdrage' aan de maatschappij", aldus Krajenbrink. Na overleg met de gemeente en justitie ble ken er mogelijkheden te zijn om de zaak van mensen die soms al vijftien jaar illegaal hier waren, opnieuw te bekijken. Net als het ministerie van justitie wil Krajenbrink voor komen dat het beeld ontstaat „dat wij pro beren illegalen hier te houden". Wat hem betreft wordt niet getornd aan het uitgangs punt dat illegalen het land uit moeten: „Maar in deze gevallen zou uitzetting niet reëel zijn." Het kamerlid vindt het moeilijk aan te ge ven op grond van welke criteria besloten is alsnog verblijfsvergunningen teverstrek- ken. „Elk geval is anders. Je moet flexibel inspelen op de persoonlijke situatie van de mensen". Hij erkent dat de schijn van wille keur snel is gewekt. Want waarom mag de één wel blijven en de ander niet? „Maar er is nu eenmaal geen scherpe meetlat, het gaat om een combinatie van medische en sociale factoren." „Eigenlijk gaat het om een tragische club", zegt de woordvoerder van justitie. „Hoewel ze illegaal zijn, voelen we ons toch verant woordelijk voor hen. Tenslotte hebben we zelf de afgelopen jaren niet zo hard gelopen om hen op te sporen en het land uit te zet- van de slachtoffers tot vijf jaar onvoorwaardelijk tegen een oom van hen. Oma moet wat de officier van justitie betreft een jaar en negen maanden achter de tralies. In totaal vervolgt justitie veer tien verdachten in de affaire, merendeels familieleden van de meisjes. Het seksueel misbrui ken van twee van hen zou al op ongeveer zesjarige leeftijd zijn begonnen. Inmiddels zijn zes andere betrokkenen door de Arnhemse rechtbank veroor deeld tot celstraffen van ander half tot zeven jaar, onder wie de moeder van de meisjes. Zij stelde haar dochters min of meer ter beschikking aan mannen in de familie- en ken nissenkring. De veroordeelden hebben allen hoger beroep aan getekend. Het openbaar minis terie is op zijn beurt in appèl gegaan tegen de vrijspraak van een van de verdachten, een 45- jarige oom uil Velp. Slechts twee van de zeven verdachten die gisteren terecht moesten staan, bekenden hun aandeel in de zaak. Een van hen is een 32-jarige man uit Dieren, die getrouwd is met een zus van Bakkers bij overval gewond TERNEUZEN GPD Twee bakkers zijn gisteren zwaar gewond geraakt bij een overval op een bakkerij-annex winkel in Terneuzen. De twee moesten met messteken wor den overgebracht naar het zie kenhuis. De daders ^van de ge welddadige overval, een 34-jari ge man uit Den Bosch en een 21-jarige man uit Terneuzen, konden later worden aangehou den. De twee waren 's ochtends via de achterzijde de bakkerij binnengeslopen en troffen daar de twee bakkers aan die aan het werk waren. Onder bedreiging van een mes eisten zij het geld uit de kassa. Daarna werden de twee bakkers gedwongen op de vloer te gaan liggen. De gewa pende overvaller begon in blin de woede op de bakkers in te steken. Eén bakker werd in rug en borst gestoken, bij zijn colle ga werd een long doorboord en de luchtpijp afgesneden. De gemeentepolitie van Ter neuzen kon kort na de overval op aanwijzingen van een getui ge de twee daders aanhouden. Ze bleken ook een uitzendbu reau overvallen te hebben. de slachtoffers. Hij gaf toe dat hij z'n inmiddels achttienjarige schoonzus bijna vier jaar gele den heeft verkracht. De gebeurtenissen die de slachtoffers onder enorme psy chische spanningen bij de poli tie en de rechter-commissaris hebben beschreven, tarten elke beschrijving. Zo hebben som mige verdachten bekend dat ze een tientje voor de moeder van de meisjes op tafel legden, elke keer nadat ze hun behoefte hadden bevredigd als dank voor de bewezen diensten. In het bij zijn van moeder en grootmoe der zouden zich de meest per verse gebeurtenissen hebben afgespeeld. Psychiaters en psychologen, onder meer in het Pieter Baan Centrum in Utrecht, hebben zich de afgelopen maanden ge bogen over de zeven verdach ten. Enkelen van hen zouden sterk verminderd toerekenings vatbaar zijn. onder wie de 55-ja rige in Arnhem wonende vader van de meisjes. Tegen hem eiste de officier van justitie dan ook een voorwaardelijke celstraf. De rechtbank doet op 27 au gustus uitspraak. KORTENHOEF. P-GPP Een omstreden kunstwerk van beeldhouwster Tineke van Veen staat niet langer op de blindcn- tentoonstelling 'Aanraken Ge boden' bij de Hervormde kerk van Kortenhoef. Onbekenden hebben gisteravond eigen machtig de tien kelken met bloemen verwijderd van hel kleine kerkhof waar ze waren neergezet. De kelken zijn onbe schadigd in een bloemperk bij het gemeentehuis gedeponeerd. Het college van B en W van de gemeente 's-Gravenland waartoe Kortenhoef behoort had al eerder gesteld dat het kunstwerk niet op de begraaf plaats mocht worden geplaatst. Volgens de burgemeester zijn er telefonische klachten binnenge komen. Nu het kunstwerk al is verwijderd, hoeft de gemeente geen maatregelen te nemen. Dominee Abma van de Her vormde kerk, die al jaren ten toonstellingen rond zijn ker or ganiseert. zal bij B en W tegen het besluit protesteren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3