PvdA verhardt standpunt - Leidsch Dagblad Duitse boulevardbladen roddelen over Beatrix BEL'071161400 Israël wil eerst lot vermisten weten Libië wil vijf Fokker 100's Albanezen mogen in Italië blijven Boete van 65 gulden voor zwartrijden nog; 1 Marianne Dekker en bovenbuur vrouw Lieda Vis uit Umuiden zijn alletwee net bevallen van een ge zonde dochter. Lieda was Marian ne net voor. „Ik zat zondag bij Lie da op de bank beschuit met muis jes te eten toen mijn weeën be gonnen en het vruchtwater brak", vertelt een gelukkige Marianne. „Het is allemaal zo toevallig. We wonen hier nu vier jaar boven el kaar. Lieda en ik zijn allebei 27, BERLIJN HANS HOOGENDUK Gebeurtenissen in ons land ha len zelden de Duitse pers, tenzij het om het koninklijk huis gaat. De botbreuk van koningin Beatrix, of liever gezegd de plaats waar ze die breuk opliep, houdt de Duitse bladen volop bezig. De boulevardkrant Bild (oplage ruim vier miljoen) schrijft: „Heeft Beatrix een in Portugal?" Het blad vervolgt „Hoe ze straalt, hoe ze glim lacht. Heel Nederland vraagt zich af: waarom is onze konin gin plotseling zo gelukkig? De uitglijder van de koningin ge beurde in Portugal. Waarom? Heeft ze een affaire?" Het blad suggereert dat de vorstin een relatie zou hebben met ex-staatssecretaris 'Laurens Jan Brinkhof. Bedoeld is ver moedelijk de D66 V1 Brinkhorst. onze mannen allebei 30 en nu zijn onze eerste baby's allebei een meisje en bijna gelijk geboren. We wisten van elkaar dat we kin deren wilden, maar het was een verrassing dat we gelijkertijd in verwachting raakten. Eigenlijk was ik drie weken na Lieda uitge teld, maar zij is wat later bevallen en ik was iets te vroeg." UNITED PHOTOS DE BOER NILS VAN HOUTS Bild heeft er begrip voor, want met Claus wordt het toch niks meer, meent de krant. De Berliner Morgenpost heeft ook al begrip voor een eventue le koninldijke 'uitglijder', want het privé-leven van prins Claus begint een bron van ergernis te worden voor de Nederlanders, stelt de krant. „De gewone Hol lander begrijpt niet hoe men zich als patiënt bij het golfspel kan ontspannen en dat ook nog met de lijfarts van de koningin, de homoseksuele dr. Frits Salo- moson", meldt de Berliner Mor genpost. „Vele Hollanders vra gen zich af: Is het koninklijke huwelijk nog wel in orde? Kan Beatrix dat met haar beroemde glimlach nog allemaal gladstrij ken?". De Rijksvoorlichtings dienst reageerde vanochtend "slechts met de opmerking: „Riooljoumalistiek". NIEUWSLIJN Ratten vertragen vluchten Air India Ratten aan boord van vliegtuigen van Air India hebben de afge lopen maanden voor grote vertragingen gezorgd. Luchtvaartmi nister Scindia heeft aangekondigd dat de ratten zullen worden bestreden, ondanks religieuze bezwaren van sommige hindoe's die knaagdieren aanbidden. Tot nu toe hebben rattevallen en het uitroken van vliegtuigen nog niet het gewenste resultaat ge had. Gevreesd wordt dat de beesten, die in hangars of via de ca tering de toestellen binnenlopen, kabels doorknagen en een vliegramp kunnen veroorzaken. Personeel klaagt Deense koningin aan Léden van de hofhouding willen koningin Margarethe van De nemarken aanklagen voor het Europese Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg. Dit heeft de advocaat van de 50 bedien den, onder wie. kamermeisjes, staljongens en chauffeurs, giste ren aangekondigd. Al 18 jaar probeert de hofhouding een cao af te sluiten voor de volgens Deense maatstaven slechte arbeids voorwaarden aan het hof. Het Deense Hof voor Arbeidszaken kan de koningin echter niet aanpakken omdat zij juridisch on schendbaar is. Leerkracht verdacht van ontucht Een leerkracht van een openbare basisschool in Almeré wordt er van verdacht ontucht te hebben gepleegd met een nog onbe kend aantal leerlingen. De leraar, die een tijdelijke aanstelling had, is onmiddellijk ontslagen. Wethouder Trieller van Almere sluit niet uit dat zowel jongetjes als meisjes in verscheidene klas sen zijn misbruikt. LEIDEN Koets-O-theek- mag toch blijven 1 SPORT I Quick Boys scoort tegen SJC zeven goals Dreigende botsing regeringspartijen over duur wao HET WOORD IS AAN A "B a a "W a Het is veel gemakkelijker om de BINNENLAND Sofinummerals wapen tegen werkloosheid FEITEN EN MENINGEN Indië-bijeen- komst emotio neel ECONOMIE Enorme groei Eu rocross in Noord- wijk Woensdag 14 augus tus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39621 Losse nummers f1,45 Nog geen abonnee? De PvdA dreigt hoe langer hoe meer in aanvaring te ko men met het CDA. Dat werd gisteravond in Utrecht dui delijk tijdens een vergadering van het partijbestuur van de PvdA en de zeventien gewesten. De gewesten lieten ondubbelzinnig weten dat er hoe dan ook niet mag wor den getornd aan de hoogte en de duur van de wao-uitke- ring, zowel voor huidige als nieuwe gevallen. Het CDA beschouwt die ingreep echter als onvermijdelijk. UTSECHT.CPO.ANr teravond op. dat PvdA-staatsse- Cretans Ter Veld (sociale zaken) In een reactie op het standpunt zelf in het kabinet met het voor van de PvdA-gewesten wees een stel is gekomen om de uitke- woordvoerder van de CDA-ftac- ringsduur te bekorten, tie in de Tweede Kamer er gis- Minister De Vries van sociale zaken (CDA) zei gisteren in een interview met NRC Handelsblad dat de kans miniem is dat het kabinet terugkomt op het be sluit tot beperking van de duur van de wao-uitkering. Volgens hem heeft het kabinet geen al ternatieven om de groei van het aantal arbeidsongeschikten te rug te dringen en de beoogde bezuiniging van 4,4 miljard gul den te halen. PvdA-leider Kok liet afgelo pen zondag al weten dat hij zich in het kabinet zal verzetten te gen snijden in de uitkeringen van huidige wao'ers en volledig arbeidsongeschikten. PvdA- voorzitter Sint deelde gister avond na afloop van de verga dering mee dat het PvdA-be- stuur de inzet van vice-premier Kok steunt. Tijdens de vergadering is ver der besloten om op 26 oktober een buitengewoon partijcon gres over de wao-problematiek te houden. Die datum is geko zen om eerst kabinet en fractie de kans te geven een standpunt te bepalen. Volgens prof. dr. Wolfson, FNV-jongeren: 'Veel mis met vakantiewerk' Er is nog veel mis met vakan tiewerk. Dat blijkt althans uit een ohderzoek van de Jonge renorganisatie van de FNV. De resultaten zijn vandaag gepre senteerd. Ongeveer 10 procent van de vakantiewerkers wordt onderbetaald en krijgt minder dan het minimum-jeugdloon. Ongeveer 30 procent moet het stellen zonder schriftelijke ar beidsovereenkomst Bovendien is volgens de FNV-jongerenorganisatie de kans op brokken onder jonge vakantiewerkers tamelijk groot Dat komt doordat ze on voldoende worden ingewerkt en begeleid (vaak als gevolg van onderbezetting). Boven dien doen de jongeren in strijd met de wettelijke voorschriften soms werk dat gezien hun jeugdige leeftijd te gevaarlijk is. „Er willen bijvoorbeeld nog wel eens een paar vingers sneuvelen omdat een vakantie werker de routine mist om met ingewikkelde machine om te gaan", aldus een woordvoer der van de FNV-jongeren. De Jongerenorganisatie vindt dat er modelcontracten voor vakantiewerkers moeten komen. Bovendien zouden va kantiewerkers onder een cao moeten vallen. De organisatie wijst er op dat het jaarlijks gaat om ongeveer een half mil joen jongeren. De wereldberoemde clown Popov (links) verrichtte gistermiddag in aanwezigheid van de Lissese Pa- varotti-liefhebber Harry Mens de officiële opening van een circus expositie die tot 20 augustus wordt gehouden in Holiday Inn. De tentoonstelling bestaat uit fo to's, gemaakt door Roland Smul ders. Jarenlang is Smulders zelf ja renlang circusartiest geweest en hij weet als geen ander de sfeer van het circus op de gevoelige plaat vast te leggen. Clown Oleg Perez de Cuellar werkt aan ruil gevangenen en gijzelaars TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische toponderhande laar Uri Lubrani is vandaag op nieuw naar Genève gereisd voor awe besprekingen met VN- secretaris-generaal Perez de Cuellar over de Libanese gijze lingskwestie. Lubrani heeft gis teren in Jeruzalem intensief overleg gevoerd met premier Shamir en minister van defen- ie Arens. Lubrani zal aankondigen dat Israël zich 'soepel zal opstellen' zodra het betrouwbare inlich tingen krijgt over het lot van ze ven vermiste Israëlische militai ren in Libanon. De verwachting is dat dan onmiddellijk een aan tal Libanese gevangenen zal vrijkomen. Daarna zouden on derhandelingen kunnen begin nen over een algemene uitwis seling, waarbij de Israëlische ge vangenen beslist betrok ken moeten zijn. Perez de Cuellar zei gisteren dat bijna alles kan worden opgelost als de bezorgdheid van Is raël over zijn vermiste soldaten kan worden weggenomen. Volgens hem is er nu een basis voor een uitwisseling van gijzelaars en gevan genen. In Israël is met verba zing gereageerd op een bericht van het Iraanse persbureau IRNA, waar in werd aangekondigd dat de in 1989 door Is raëlische commando's ontvoerde sjeik Obeid zaterdag zal worden vrijgelaten. Wat de shi'itische Hezbollah daar tegenover stelt, vermeldde het bericht niet. Volgens defen siekringen in Tel Aviv berust de aankondiging van IRNA niet op feiten. De Israëlische radio meldde Staten op de zwarte lijst van landen waaraan geen hoog waardige Amerikaanse techno logie mag worden geleverd. Ook voor Europese produkten die voor meer dan tien procent zijn samengesteld uit Amerikaanse technologie, geldt een export verbod. Met de apparatuur uit de VS in de cockpit van de Fok ker 100 wordt die grens net niet gehaald. Fokker staat "punt vijf Fokker 100's aan Libië te verkopen. De beno digde exportvergunning zou in middels binnen zijn. De vlieg tuigen zijn bestemd voor Libyan Arab Airlines. Het 'gaat om de toestellen die aanvankelijk be doeld waren voor het nu faillie te Air Europe. Libië staat in de Verenigde voetbalschoen 34-45 Kroonlid van de Sociaal-Econo mische Raad (SER), moet het kabinet de hoogte van de wao- uitkering voor jonge arbeidson geschikten beperken tot 60 pro cent (nu 70 procent) van het laatst verdiende loon. „Jongeren hebben minder lang premie be taald, zijn in het algemeen beter opgeleid en hebben daardoor meer mogelijkheden dan oude ren; zij kunnen hoe dan ook meer veranderingen aan", schrijft het Kroonlid vandaag in de Volkskrant. VANDAAG Binnenland Buitenland- Cultuur I Economie regionaal - IFeiten en meningen - Familieberichten Info Tv-programma's Regio RTVShow Sport19,22,23 VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst zon, later meer bewolking Vannacht mistbanken en een tem peratuur van omstreeks 14 gra den. Overdag perioden met zon, later meer bewolking. Middag- temperatuur ongeveer 24 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. Transport naar Milaan en Genua Popov is momenteel in Leiden te zien bij het Russisch Staatscircus, dat tot en met 18 augustus bivak keert op het terTein naast de Groenoordhallen. FOTO HENK BOUWMAN vanmorgen dat sjeik Obeid pas zal worden vrijgelaten in de laatste fase van een uitwisse ling, als alle zeven Israëli's, le vend of dood, in Israël terugke ren. De onderhandelingsdelega tie die vandaag met Perez de Cuellar spreekt, moet zorgen dat Israël een recente videotape in bezit krijgt van luchtmacht navigator Ron Arad, die in 1986 boven Libanon verdween. Na ontvangst van de tape zullen vijftig shi'itische gevangenen in vrijheid worden gesteld. De Iraanse ambassadeur in Bonn heeft gisteren gezegd dat de ontvoerders van twee Duitse hulpverleners in Bayrut bereid zijn hen vrij te laten als Duits land de broers Hamadi laat gaan. De Hamadi's zitten vast wegens terrorisme. Zie verder pagina 5 LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoordhallen) Tel.: 071-213222 VERSLAGGEVER De resterende Albanese vluch telingen in de Italiaanse haven stad Bari mogen in Italië blij ven. Dat heeft de Italiaanse overheid kort na middernacht bekendgemaakt. De vluchtelin gen geloofden het nieuws pas toen de tv-stations en de kran ten ermee kwamen. In totaal laat Italië bijna ze ventienhonderd Albanezen toe: driehonderd gedeserteerde mi litairen, zo'n tweehonderd vluchtelingen die nog bij de ge kaapte boot Susan in de haven van Bari verblijven en rond de twaalfhonderd mensen in en nabij het stadion van Bari. Eerdere schattingen gingen uit van totaal achthonderd mensen die volhardden in hun weigering te vertrekken. Naar nu blijkt, zitten er veel meer mensen in het stadion. De afge lopen dagen zijn bijna 17.000 Albanezen terug gestuurd naar hun vaderland. Tot gisteravond probeerde de Italiaanse overheid de Albane zen via uitputting en het geven De rechtbank in Den Haag heeft gisteren in hoger beroep een 19-jarige Haagse vrouw veroor deeld tot 65 gulden boete of twee dagen hechtenis wegens zwartrijden in het openbaar vervoer. Het was de eerste keer in Nederland dat zwartrijden door een rechtbank is behan deld. De opgelegde boete van 65 gulden is overeenkomstig de eis van het openbaar ministerie. Deze eis en de veroordeling door de rechtbank lopen voor uit op het besluit om de boete na 1 januari 1992 te verlagen van 100 naar 65 gulden. Vorig jaar augustus verhoog de minister Maij van verkeer de boete op zwartrijden van 25 naar 100 gulden. Uiteindelijk kwam er een voorstel van 165 gulden uit de bus. Kantonrech ters vonden dit bedrag veel te hoog in vergelijking tot boetes op andere overtredingen. Zij veroordeelden zwartijrijders steevast tot 65 gulden boete. van cadeaus tot vertrekken te bewegen. Die tactiek is nu los gelaten. omdat er doden dreig den te vallen. Volgens een vrij willige hulpverlener zou dat eerder een kwestie van uren dan van dagen zijn geweest. Di rect na de beslissing is begon nen met het transport van de Albanezen. Ze worden in Mi laan en Genua (in het noorden) ondergebracht. Daar krijgen ze hulp bij het vinden van werk en scholing. Als ze na verloop van tijd de Italiaanse nationaliteit verkrijgen, wordt het hen moge lijk gemaakt familie te laten overkomen. Het transport van de vluchte lingen zal naar verwachting nog de hele dag in beslag nemen. Zie verder pagina 5 HOELANG KUMTU Ja.ikaeeaaeftintrotoctie- ikxiHMM M wtvM| 4* krant it insta twaa weken gratia. I abonnement betaal ik daarna Per maand I» 26.45) viaeutome I tische betaling* Pm kwartaal (f 76.75) wa accept giro I Per kwartaal (176.75) via auto- I matiacha betaling*. 712141 400053"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1