Sport Ludwig is nog altijd rap Knetemann wijst acht renners aan Longo is Franse wielerbond beu Dresden leeft op met eerste winst WOEDEND DREIGT de Francaise Jeannie Longo met een ander staatsburgerschap. „Welke? Het liefst een neutrale. Ik ben al die problemen zat." Olaf Ludwig (links) was in de massasprint van de eerste etappe van de Profronde van Nederland Wiebren Veenstra net te snel af. fo Olaf Ludwig kan nog best een sprintje trekken. Zijn ploegleider, de eens almachtige Peter Post, mag dan van mening zijn dat het, zeker gezien zijn leeftijd (31), een af lopende zaak is met Ludwigs rappe benen, zelf vindt de Duitser dat er nog altijd geducht rekening met hem dient te worden gehouden als het op pure snelheid aankomt. HAAKSBERGEN DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER In Haaksbergen, ten overstaan van duizenden toeschouwers, loochenstrafte Ludwig zijn baas door de eerste rit van de Ronde van Nederland voor zijn reke ning te nemen. Hij toonde zich na 180, voornamelijk in alle rust verlopen kilometers, de snelste in een massasprint. Als toetje kreeg het voormali ge visitekaartje van de DDR door de rondemiss de oranje leiderstrui om zijn brede schou derpartij getrokken. Dat had al les te maken met de bonificaties op de meet. Als etappewinnaar ontving Ludwig tien waardevol le seconden en dat bracht hem op exact dezelfde totaaltijd als proloogwinnaar Jelle Nijdam. Op zo'n moment voorziet het reglement in een puntenwaar dering op bhsis van de dagklas sementen en die gaven een voor de Panasonic-renner (derde in de proloog) na twee dagen voordelige balans. Niet imponerend Met de triomf in Haaksbergen bewees Ludwig andermaal zijn waarde voor Post. De Duitser, woonachtig in Aken, is net als afgelopen seizoen topscorer van Panasonic. Kwam hij als debu terend prof tot dertien zeges, gisteren bracht hij de teller op zes. Hij won eerder in Harelbe- ke (E3 Prijs), Murcia (tijdritje), Krommenie (GP Forbo) en Aartselaar (GP Rik van Steen bergen). Geen bijster impone rende lijst, maar wel eentje waarvoor het gros der profs voor zou willen tekenen. Succes in de Tour was er dit keer echter helemaal niet voor Ludwig weggelegd, reden waar om Post zich liet ontvallen dat Ludwigs sprint is afgebot. Lud wig: „Misschien heeft-ie daar wel een beetje gelijk in, maar dat is dan zeker geen kwestie van leeftijd. Eerder een zaak van toegenomen concurrentie." Over zichzelf is hij dan ook geenszins ontevreden. Ludwig: „Ik ben als renner dit jaar zelfs beter geworden, completer." Toch acht hij zich nog niet compleet genoeg om zaterdag de Ronde van Nederland win nend af te sluiten. De kracht proef tegen het horloge, van middag in Raalte, ziet hij daar voor als spelbreker. Ludwig: „Ik kan behoorlijk tijdrijden, maar ik denk dat ik over 43 kilometer toch tekort kom bij jongens als Breukink, Nijdam en Maassen. Ik zou al tevreden zijn als ik bij de eerste tien kan eindigen." Als alternatief heeft Ludwig de groene trui binnen bereik, want voor sprinters heeft de Ronde van Nederland per tradi tie veel te bieden. Nagenoeg alle ritten-in-lijn lopen uit op een sprintfestival. Zo ook aan het eind van de etappe Nieuwe- gein-Haaksbergen, die bepaald niet bol stond van strijdlust. De beste renners vinden de Ronde van Nederland prima geschikt als opwarmronde voor het we reldkampioenschap, zondag over een week in Stuttgart. En de anderen zijn doodgewoon te zwak om dit apathische spel te doorbreken. Zoals de jongens van de Brabantse snackboer Elen, van wie je mag verwach ten dat ze stenen uit de straat rijden nadat ze in eerste instan tie niet goed genoeg zijn bevon den voor de deelnemerslijst en pas na het bedankje van de Car- rera-formatie startrecht van Breukink sr. kregen. De sprinter van Elro, Henk Woltman, laat zich weliswaar gelden in de tussensprints (hij heeft zelfs de gele trui van dit klassement veroverd), maar veel te betekenen heeft dat niet. Een andere Elro-man, de Belg Mare HAAKSBERGEN GPD Gerrie Knetemann. de bonds coach van de Nederlandse wie- Ierprofs, heeft acht renners aan gewezen die op 25 augustus in Stuttgart de eer van Oranje gaan verdedigen in het wereldkam pioenschap. Het zijn Erik Breu kink (PDM), Eddy Bouwmans (Panasonic), Frans Maassen (Buckler), Adrie van der Poel (Tulip), Steven Rooks (Buckler), Eddy Schurer (TVM, John Talen (PDM) en Gert-Jan Theunisse (TVM). Na de Ronde van Nederland en het Kampioenschap van Zu rich zullen nog vier renners worden aangewezen. Namens de KNWU en sponsor Houtland is er bij een eventuele regen boogtrui 150.000 gulden te ver delen. Het is aannemelijk dat dit meer zal zijn in geval van een Nederlandse kampioen. Knetemann: „Daarover is nog niet gesproken. Dat gebeurt vol gende week in Stuttgart." De Nederlandse renners, al thans zij die 'gewerkt' hebben, zullen in elk geval niet met lege handen naar huis. ook al blijft de begeerde titel buiten schot. Op voorspraak van Knetemann zal 25 procent van de premie- pot, ofwel 37.500 gulden, onder de knechten worden verdeeld. Knetemann: „Ja, dat is een uit vinding van mij, want ik vind het onrechtvaardig dat jongens die goed hebben gewerkt niets verdienen." Eind vorig jaar heeft Knete mann. samen met Pascal Kolk huis Tanke (chef d equipe) en de renners Ducrot en Hanegraaf het parcours in Stuttgart beke ken en op basis daarvan had hij ook graag Jelle Nijdam geselec teerd. Knetemann: „Het is be slist geen dodelijk rondje en naar mijn mening kan Jelle daar zelfs hoge ogen gooien. Ik heb hem dat aan zijn verstand pro beren te brengen, gezegd dat hij zelf maar eens moest gaan kij ken, maar dat heeft-ie niet ge daan. Ik kan hem er blijkbaar niet voor motiveren en ja, dan houdt alles op. Maar geen pro bleem hoor wat mij betreft, het zal wel een trend zijn. Ach, en iedereen moet zoiets zelf maar bepalen. Het is alleen jammer. Iemand die de Amstel Goldrace kan winnen, kan ook in Stuttg art wereldkampioen worden." De WK-ploeg bereidt zich tij dens de profkoers Veenendaal- Veenendaal op het WK voor. Met uitzondering dan van Gert- Jan Theunisse. die een Italiaan se voorbereiding prefereert. Dat geldt ook voor zijn maatje Ste ven Rooks, maar vooralsnog gaat Knetemann ervan uit dat de Noordhollander meedoet met de KNWU-aanpak. Sprangers, is zelfs een karika tuur van een wielerprof en lijkt met zijn opvallende vetpercen tage een te goede klant van zijn snack-sponsor. Krachtmens Michel Zanoli mag er qua postuur ook wezen, zij het dat hij geen overtollig vet heeft. Za noli, alias De Hulk, is een impo sante krachtmens, die tot de be tere renners van het peloton hoort. Hij doorbrak na 109 kilo meter gezapig peddelen de sta tus quo in het peloton. In een ommezien verwierf hij zich tij dens de passage van de Achter hoek twee minuten voorsprong, waarna de gezamenlijkheid (Buckler, TVM en PDM) na 33 kilometer een einde maakte aan het solistische optreden van de Tulip-renner. Na het hoofdstuk Zanoli wer den de heren sprinters in stel ling gebracht. Daarvan zijn er nogal wat in de Profronde, maar niet iedereen liet zich gelden. De meest opvallende afwezige in de voorhoede heette Jean- Paul van Poppel, die als 34-ste over de streep kwam. „Het kan toch gebeuren dat het een keer tje niet gaat," luidde de verkla ring van de vaderlandse sprint koning. Voor zijn ploegleider Ferdi van den Haute was dat geen verrassing. „Van Poppel heeft nog nooit meegesprint in de eerste etappe van een Ron de." Meer\'oudig kampioene uit dreigementen Zes rode kaarten in Schotse competitie HAMBURG/GLASGOW SID/RTR Dynamo Dresden heeft in de Bundesliga zijn eerste doelpun ten gemaakt en zijn eerste over winning behaald. De ploeg uit de voormalige DDR versloeg de koploper. Eintracht Frankfurt, met 2-1. Frankfurt kwam wel op voor sprong dank zij international MÖller. Daarna speelde Güt- schow de hoofdrol. De aanvaller van Dresden maakte eerst gelijk en tekende vervolgens voor de winnende treffer. De beslissing viel in de periode dat Dresden met een man minder speelde. Een kwartier na rust kreeg libe ro Wagenhaus van de thuisclub de rode kaart. Hij had de door gebroken Bein onderuit ge haald. Debutant MSV Duisburg bleef ook in de derde wedstrijd onge slagen. Na het gelijke spel (0-0) op eigen veld tegen Watten - scheid was zelfs sprake van eni ge teleurstelling. MSV, vorig sei zoen nog halve finalist in de be kerstrijd. had de betere kansen. VfL Bochum heeft nog geen overwinning behaald. Na twee gelijke spelen verloor de ploeg met onder anderen de Neder lander Rob Reekers van HSV, 2- 3. Bij rust had Bochum nog voorsprong van 2-0. Karlsruher SC versloeg op eigen veld Mön- chengladbach, 2-0. Het eerste seizoenzege thuisclub. Schotland McWhirter van St. Mirren kreeg al na een minuut de rode kaart. Hij haalde tegen Dundee Uni ted een doorgebroken speler onderuit. Wilson van Dunferm line moest in de 54ste minuut vertrekken om dezelfde reden. Ook Bell van tweede divisie club Queen of the South kreeg rood wegens het maken van een zogenaamde professionele overtreding. Honor van Aidrieonians en Levein van tegenstander Hearts konden het duel na twee keer geel niet uitspelen. Datzelfde gold voor Robertson van de tweede divisie-club Stirling. Bij Aidrieonians Hearts waren behalve de twee rode ook nog eens zeven gele kaarten te vermelden. De verhitte ontmoe ting werd- teven gekenmerkt door drie strafschoppen. Hearts versloeg de promovendus, 3-2. Rangers, dat het afgelopen weekeinde nog SL Johnstone Ralf Hauptmann van Dynamo Dresden en Uwe Bindewald v doelpuntloze Dresden vloerde de lijstaanvoerder. met 6-0 verpletterde, had het wat moeilijker bij Motherwell. Het eigen doelpunt van Maas kant, overgekomeh van Go Ahead Eagles, brak de ban voor de titelverdediger. Trevor Ste vens maakte het tweede doel punt. Toch maakte Rangers, zonder de geblesseerde Sovjet- internationals Koetsnetsov en Mikhailitsjenko, een sterke in druk. Vier dagen voor het begin van de voetbalcompetitie in Enge- Van den Berg blijft kansrijk land heeft Don Howc ontslag genomen als hoofdtrainer van Wimbledon. Hij kwam tot dit besluit om een eind te maken aan het gerucht uit te zijn op de baan van algeheel manager Ray Harford. Stephan van den Berg stevent in de Olympische Lechner-klasse af op de Europese titel. De Ne derlandse surfer won op de Oostzee, bij het Poolse stadje Puck, gisteren ook de vijfde ra ce. In de vierde kwam hij onder moeilijke omstandigheden niet verder dan de achtste positie. Met een royale voorsprong op de Fransman De Chauvigny blijft de kampioen van Los An geles 1984 klassementsleider. De overige Nederlanders speel den gisteren geen rol van bete kenis. Bij de vrouwen won de ongenaakbare Maud Herbert ook de vierde en vijfde race. Workum Bij de Europese titelstrijd in de Olympische Europe-klasse bij Workum hadden de Nederland se vrouwen, die zich bij de beste hadden geklasseerd, een slechte dag. Becmster en Vegter werden al bij de start gediswali- ficeerd, Van Leeuwen en Fokke voeren achterin mee. Van Leeu wen werd met de 34-ste plaats de beste Nederlandse. Meer hoog geklasseerde deel neemster hadden gisteren pro blemen met de draaiende en af genomen wind. Leidster Jensen werd 25-ste, nummer twee Fre- manteau werd bij de start uit de wedstrijd genomen. Haringa in kwartfinales dien was de vijfde plaats in de GART ANPeindrangschikking meer dan bondscoach Eric Geserick van zijn pupil op de vier kilometer achtervolging had verwacht. Aan het Duitse geweld kon Kna- ven niet tippen, maar 4.31,620 in de tweede serie was ruim vol doende. De limiettijd was op 4.38 gesteld. José Manuel Moreno Perinan veroverde gisteravond de we reldtitel op de kilometer voor amateurs. De 22-iarige Span jaard onttroonde de jarige Sov jetrus Alexander Kiritsjenko, die als vijfde finishte. Ingrid Haringa heeft gister avond de kwartfinales om de wereldtitel sprint voor vrouwen bereikt. De 27-jarige wielren- ster, ook actief als schaatstcr. reed pas voor de tweede keer in haar loopbaan op een houten piste. Het was haar derde optre den in de sprint. Nog geen twee weken geleden won ze in Alk maar de Nederlandse titel. Servais Knaven overtrof giste ren ruimschoots de limiet voor de Olympische Spelen. Boven- Voorhoutse aan kop bij WK Carolijn Brouwer is nog altijd kanshebber op de jeugdwereldtitel zeilen in de Laser-klasse. Na zeven races op het water voor de Engelse plaats Largs voert de Voorhoutse het klassement aan met 25,4 punten. De Duitse Schuman en de Britse Percy zijn haar naaste concurrenten. In de zesde en zevende race pakte Schuman wat puntjes terug op de Voorhoutse die de Duitse tweemaal voorrang moest verle nen. Met nog drie races te gaan bedraagt het verschil in het alge meen klassement twee punten. In het landenklassement staat Nederland derde achter Frankrijk en Duitsland. Krajicek passeert Siemerink Jan Siemerink is niet langer de hoogste geklasseerde Nederlan der op de ATP-tennisranglijst. De Rijnsburger werd gepasseerd door Richard Krajicek (37) en Mark Koevermans (39) en staat nu 42. Ook Paul Haarhuis (54) en Jacco Eltingh (80) bevinden zich in de top-100 van de beste tennisspelers. De Duitser Boris Becker neemt de eerste plaats in, op de voet ge volgd door de Zweed Stefan Edberg. De winnaar van Wimble don, Michael Stich, staat derde. Bij de vrouwen staat de Joego slavische Seles eerste, zij het dat het verschil met Steffi Graf mi nimaal is; nog geen punt. Manon Bollegraf is de beste Neder landse met een 37-ste plaats. Op Eigen Wieken tweede Het eerste team van schaakvereniging Op Eigen Wieken heeft tijdens een internationaal jeugdtoemooi in Hongarije een twee de plaats behaald. De Leidse club moest alleen de jeugd van Moskou voorrang verlenen. In de plaats Kecskemeth bleven de Leidenaars twaalf andere teams uit Hongarije, Roemenië, Duitsland en Rusland voor. Het tweede team moest genoegen nemen met een negende plaats. Op Eigen Wieken hield aan de klassering van het eerste team een uitnodiging over om volgend jaar naar Moskou te komen. Oosterlee moet één maand revalideren De knieblessure van Niek Oosterlee (RCL) blijkt mee te vallen. Tijdens een training een week geleden kreeg zijn knie een flinke opdoffer. Na onderzoek in Hilversum blijken alleen zijn knie banden beschadigd. Gevreesd werd voor een meniscus-blessure en gescheurde kruisbanden. De Alphense voetballer moet vier weken revalideren. Recordpoging in Alphen De instuifwedstrijd van AAV '36 krijgt morgenavond op de atle tiekbaan De Aarhoek in Alphen een bijzonder karakter. De jon gens juniorenploeg van AV Nijmegen zal op de 4 x 800 meter een aanval doen op het Nederlands record, dat met 7.41,75 op naam van het Haagse Hellas met destijds Rob Druppers in de gelederen staat. Onder aanvoering van Marco Koers lijkt dat record op voorhand te gaan sneuvelen. Ook komen de Israëli Itay Ilyz en Ilan Goldwasser, met respectievelijk scherpe tijden van 20,92 en 21,23 achter hun naam, op de 200 meter in actie. Yvonne van Dorp en Laura Bosman hebben zich aangemeld voor de 400 meter voor vrouwen. Thorsen versterking voor Bollenstreek De zaalhandbalvereniging Noorlander/Bollenstreek heeft zich gisteren aanzienlijk versterkt. Met ingang van het komend sei zoen speelt Christa Thorsen (29) bij de fusieclub, een samen smelting van Foreholte en Nieuw Vennep. Thorsen speelde afge lopen seizoen bij PSV Eindhoven en gaf aanvankelijk te kennen met handballen te stoppen. Afgelopen seizoen werd Thorsen met ruim 200 doelpunten topscorer van de nationale eredivisie. Voorts versterkte Bollenstreek zich met Merlin Perik. Perik speel de afgelopen seizoen bij Olympia Hengelo. De Leeuw niet speelgerechtigd Carlo de Leeuw zal.de competitie-opening van FC Volendam te gen Sparta en het duel tegen Ajax (het eerste duel van de Am sterdammers) moeten missen. De onder voorwaarden door FC Volendam aangetrokken oud-speler van Feyenoord, Cambuur, Excelsior en Eindhoven zal pas dan zijn eerste wedstrijd voor Volendam kunnen spelen, wanneer de Arbitragecommissie van de KNVB uitspraak heeft gedaan of De Leeuw transfervrij was, toen hij een contract bij Volendam tekende. Woensdag 14 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie:RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS NIEUWSLIJN Jeannie Longo dreigt een ande re nationaliteit aan te nemen. De meervoudige wereldkam pioene op de baan en de weg wenst niet langer onder de Franse vlag te rijden indien ze niet alsnog wordt geselecteerd voor de wereldkampioenschap pen op de weg volgende week in Stuttgart. Voor de titelstrijd op de baan is ze al uit de selec tie gezet omdat ze een ander merk pedaal op haar fietsen heeft dan de Franse wielerbond voorschrijft. De Frangaise uitte haar dreige ment gisteren tij dens een perscon ferentie in de Hans Martin Schleyer Halle in Stuttgart waar de WK op baan zijn begonnen. Ze maakte bekend dat ze vrijdag haar eigen van 1986 daterende wereld record op de 3000 meter wil aanval len. „Maar of dat doorgaat hangt af van de Franse bond. Die moet bij de UCI (interna tionale wiel- renunie) een ver zoek daartoe in dienen. Ik twijfel of men daartoe bereid is." Longo neemt de affaire hoog op zoals tijdens de bijeenkomst meer dan eens bleek. Ze heeft onder meer de Franse minister van sportzaken ingeschakeld te bemiddelen in de ietwat lach wekkende affaire. De houdster van vijf wereld records zei het niet met zoveel woorden, maar ze verweet de bestuurderen een dictatoriale opstelling. „Zij bepalen welk materiaal we moeten gebrui ken. Dat is toch niet meer van deze tijd. Ik heb het gevoel dat ze denken met ons te kunnen doen en laten wat hen goed dunkt." Longo nam ruim een jaar ge leden afscheid als actief wiel- renster. Enkele maanden gele den kwam ze op haar beslissing terug. Met het oog op de Olym pische Spelen volgend jaar in Barcelona begon ze te trainen. Ze oefende zo goed dat ze an derhalf week geleden Frans kampioene achtervolging werd. Daarop werd ze door technisch directeur Lucien Bailly geselec teerd voor de WK in Duitsland. Maandag maakte de Franse bond echter bekend de uitverkiezing in te trekken omdat Longo niet de bestaan de contracten wenste na te le ven. „Ik heb daarna talloze voorstellen ge daan, maar tot op heden geen reactie gehad. Als ze de beslis sing handhaven kom ik niet meer uit voor Frankrijk. Dan vraag ik een an der staatsbur- Jeannie Longo. foto ap gerschap aan. Welke? Het Liefst een neu trale. Ik ben al die problemen zat." De voorzitter van de Franse wielerbond (FFC) liet gjsterag- avond weten dat Longo niet meer in aanmerking komt voor welke selectie dan ook. „Zo lang zij de regels niet in acht wenst te nemen, is er geen plaats voor haar", zei Francois Alaphilippe. De voorzitter maakte ook be kend dat de FFC de poging het wereldrecord op de drie kilome ter te verbeteren niet zal mel den bij de UCI.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19