Leiden Affiches weg op kosten van verenigingen Koets-O-theek mag tot begin 1993 open blijven Ico Athibu geweldloos ontruimd 'Ontduiken huurwet helpt studenten' Lid ondernemingsraad PTT op non-actief na interview Academisch bolwerk van roddel en achterklap Woensdag 14 augustus 1991 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS Eindredactie RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS CONFLICT tussen direc tie en personeel PTT leidt tot schorsing medewerker i GERT VISSER WIM WEGMAN DISCUSSIE over het nut van studentenverenigin gen tussen onder anderen Goekoop en Minerva-lid 13 NIEUWSLIJN Terrassen morgen langer open r mogen de terrassen morgenavond een uurtje lan ger open blijven. De horeca-ondememers hadden de gemeente gevraagd of de hele El-Cidweek door, de studenten tot 12.00 uur buiten mochten zitten. B en W wilden alleen op donderdag een weekeinde-regeling laten gelden. Circus voor studenten Drie artiesten van het Russische staatscircus treden morgen gra tis een half uur op voor de eerstejaars studenten in het LAK-the- ater. Tussen twee uur en half drie zijn een jongleur, een slange mens en de sterkste man van Rusland te zien op het plein aan de Cleveringaplaats. Verboden wapenbezit De politie heeft gisteren bij een 30-jarige man in de Stevenshof een jachtgeweer in beslag genomen. De man had geen wapen vergunning en verklaarde tegenover de politie het geweer te hebben uit liefhebberij. Het ongeveer 1 meter lange lichtkaliber geweer van het type Army Jager hing bij de man in de kast. De eigenaar die zei het wapen hebben gekocht van een onbekende kreeg een boete voor verboden wapenbezit. Rijden door rood Automobilisten reden gisteren in Leiden massaal door het rode stoplicht. De politie deelde bij een controle-actie op de Willem de Zwijgerlaan en de Churchilllaan 32 boetes uit aan automobi listen die de verkeerslichten negeerden. Twee autorijders kregen een bóete voor te hard rijden, een voor het ontbreken van een apk-keuring en een voor het overschrijden va de stopstreep. Rioolslib hindert autoverkeer Het autoverkeer op de Willem de Zwijgerlaan moest gisteroch tend worden omgeleid, omdat een modderberg op het wegdek een te groot obstakel vormde. Een vrachtauto had een kleine hoeveelheid van zijn lading rioolslib verloren door een kier in de laadbak. De lading slib werd overgebracht van de voormalige Leidse vuilverbranding naar een stortplaats in Dordrecht De troep werd uiteindelijk opgeruimd door de brandweer. Tweehonderd kraampjes in stadshart Ruim 200 winkeliers staan donderdag 29 augustus met een stand in of op de Haarlemmerstraat, Hoogstraat, Vismarkt, Koombrugsteeg en Breestraat. het initiatief voor deze braderie in het stadscentrum komt van de Kommissie Leiden Leeft. De braderie begint 's ochtends om tien uur en duurt tot 's avonds negen uur. De dag wordt opgesierd met een aantal at tracties zoals clowns, kinderschminken, dbóelandmuziek, een kindercarrousel en een springkussen. De dbdelandband speelt van 14.00 tot 17.00 uur in de Haarlemmerstraat en van 18.00 tot 21.00 uur ïn de Breestraat. LEIPEN ERNA STRAATSMA De Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS) vindt de kri tiek van het Bureau voor Rechtshulp op de zogenaamde 'gebruiksovereenkomsten' on- contracten, omdat gewone huurcontracten voor tijdelijke woonruimte niet geschikt zou den zijn. „Met de normale huurcontracten kunnen wij Wetsvoorstel Het voormalige militair invali - jst Directeur Hübben geeft dit soort panden niet uit de voe- i'^nlr «rcon^cfen 'en' .tuLhtJndUder incidenten ^^SdeSp" "H°S wegen tegen de voordelen Z- „Dank zij deze mogelijkheid kunnen we jaarlijks twee- a driehonderd extra studenten aan een kamer helpen", zegt Hübben. De gebruiksovereen- .iiruiiiurig geueuroe op k „orden afgesloten bij de eigenaar, de Katwijk- tjjde|ijk te verhuren BwoonruiJ te. Eén van de panden waar deze contracten worden ge bruikt is het voormalige Elisa beth Ziekenhuis aan de Hooi gracht. slechts één kraker aanwezig. Hij vertrok vrijwillig. De Ico Athibu- krakers hebben nog geen nieuw pand bezet, zoals ze eerder heb ben gedreigd. De krakers zou den onder meer hun oog heb ben laten vallen op de Zijlpoort. De ontruiming gebeurde op last se beheersmaatschappij Van der Plas. Hij had eerder deze maand een kort geding tegen de krakers aangespannen, nadat ze zijn ultimatum om het voor 1 juli te verlaten hadden laten verstrijken. De rechter bepaalde vervolgens dat het pand voor 11 augustus leeg moest zijn. De meeste van de 15 krakers hebben de ontruiming niet af gewacht en zijn de afgelopen dagen vertrokken. Voordat ze het pand verlieten, hebben ze er nog flink in huisgehouden. De politie zei vanochtend 'een on beschrijflijke bende' te hebben aangetroffen. De krakers die voortdurend hadden verklaard dat ze het voormalige militair tehuis in zijn huidige staat wil den behouden hadden onge veer alle ruiten binnen ingesla gen, de elektrische installatie en de verwarming grondig ge sloopt en doucheruimten en dergelijke met de grond gelijk gemaakt. Bovendien lieten ze flinke hoeveelheden vuilnis en kapot meubilair achter. Overigens zal de eigenaar het voormalig Militair Invaliden straks ook niet ongemoeid la ten. Van der Plas wil in en om het gebouw woningen en kan toren bouwen, waardoor in het pand ook het nodige sloop- en breekwerk nodig is. De SLS maakt al een jaar of zegt dat er weinig studenten eigenaar van het pand een ver- zeven gebruik van de speciale klagen over de afwijkende rege- goeding betalen." ling. „We moeten wel eens uit leggen waarom we die gebruiks overeenkomsten afsluiten, maar veel klachten zijn er niet." Het Bureau voor Rechtshulp stelde onlangs dat de SLS de huurbescherming ontduikt door het sluiten van gebruiksover eenkomsten. Bij dit soort con tracten zou onder meer sprake zijn van willekeur in de hoogte van de gevraagde huurprijzen. Het zou vaak voorkomen dat studenten 300 tot 350 gulden moeten neertellen voor een woonruimte die 'daarvoor ei genlijk niet geschikt is'. Hübben stelt dat de gevraag de prijzen niet bijzonder hoog zijn: „Ze zijn altijd goedkoper namelijk behoorlijk ver." SLS sluit gebruiksovereenkom sten af om onder de normale opzegtermijn van drie maanden uit te komen, die in gewone huurcontracten is vastgelegd. De SLS moet tijdelijke woon ruimte snel kunnen ontruimen zodat verbouwing of sloop kan beginnen. De tijdelijke woon ruimte wordt in de meeste ge vallen 'geleend' van makelaars, het rijk of de gemeente. „Op die manier hebben wij dan gewone woonruimte. Wij de afgelopen jaren enkele dui- vragen een vergoeding voor gas De SLS-directeur zegt dat de re geling met gebruiksovereen komsten nauw aansluit op een wetsvoorstel van staatsecretaris Heerma van volkshuisvesting. Die voorziet in een versoepeling van de huurbescherming voor verhuurders van niet-zelfstandi- ge woonruimtes. Om de ver huur van kamers te stimuleren zou ér een soort proeftijd van een jaar moeten komen. Binnen deze periode zou de verhuurder zondere verdere voorwaarden, zij het met inachtneming van de gebruikelijke drie maanden opzegtermijn, de huur kunnen opzeggen. Na een jaar zijn de veel uitgebreidere regels van huurbescherming van toepas sing. Directeur Hübben van de SLS: „Met normale huurcontracten kunnen wij niet altijd uit de voe ten." FOTO WIM DIJKMAN LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Koets-O-theek mag haar dat de gemeente de Koets deuren tot begin 1993, als de der de nodi| discotheek gaat verhuizen naar de Lammermarkt, open hou den. B en W stellen daarbij wel een aantal voorwaarden. Naar verwachting zullen de buurtbe woners zich verzetten tegen het besluit van B en W. De discotheek aan de Kruis straat vertrekt over een kleine twee jaar uit de Kruisstraat. Dan is de nieuwe behuizing achter de Lammermarkt klaar. Eige naar L Kampheus zegde toe zich tot die tijd aan de voor waarden van de gemeente te zullen houden. De Raad van State besliste rige week dat de gemeente ge lijk hadden toen zij de 'de Koets' een hinderwetvergun plex klaar is. Kamphues sprak voor de hele Leidse horeca als gisteren dan ook de hoop uit feestdagen worden aangemerkt. ige vergunning zou gedogen tot het tijdstip van de verplaatsing. Kamphues zegt er alles aan te zullen doen om de overlast van geluid en vetrekkende bezoe kers tot een minimum te beper ken. Ten eerste is de discotheek in tegenstelling tot vroeger maar vier dagen per week open. Hoewel de vrijdag en de Niet akkoord De advocaat van de buurtbewo ners, A. van Arle-Rijbroek ver wacht niet dat zijn cliënten zich zullen neerleggen bij het besluit van B en W. „Het ligt in de lijn der verwachtingen dat mijn cliënten niet akkoord zullen Wervingsposters verwijderd De gemeente-reiniging is deze week druk bezig met het verwijderen van wervingsposters van Leidse studenten verenigingen. Aangezien op de affiches duidelijk te lezen valt uit welke hoek de daders afkomstig zijn, gaat de re kening voor het verwijderen naar de desbetreffende clubs. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De meeste affiches zijn het af gelopen weekeinde opgeplakt, in de aanloop naar de introduc tieweek van de universiteit. Evenals voorgaande jaren wa ren openbare gebouwen, brug- in, verkeersborden, afvalbak bushaltes en ander straat dag daarbij zitten, zullen er gaan met de gedoog-beslissing. door de bedrijfsleiding van de disco portiers worden aange steld die 01 ook buiten de toe- Hoe we verder gaan is nog niet duidelijk. Ik heb nog geen con tact met m'n cliënten gehad. gangsdeuren de klanten waar Maar de gemeente heeft zelf de nodig zullen manen tot kalmte. hinderwetvergunning gewei- ning weigerde. Daarmee is eige naar L. Kamphues overgeleverd aan de goede wil van de ge meente om de discotheek open te houden tot het nieuwe 1 Ook stelde Kamphues zich te allen tijde te houden aan de sluitingstijden van 1.00 uur op de weekdagen en 2.00 uur in het weekeinde- te zullen hou den. Daarbij wordt het aantal keren dat later wordt doorge gaan, beperkt tot die dagen die 1 daarin gelijk gekregen van de Raad van State. Dan zul len ze ook consequent moeten zijn," aldus Van Arkel-Rijbroek. De advocaat vertegenwoordigt de stichting d'Oude Morsch. Deze voormalige buurtvereni ging heeft jarenlang geijverd voor sluiting van de discotheek. Verkeersborden, bruggen, bushaltes, afvalbakken e plakacties. DE DIRECTIE WELZIJN VAN de gemeente begint in september weer met een cursusprogramma voor mensen zonder betaald werk. Voor belangstellenden wordt zaterdag 24 augustus een open dag gehouden in het gebouw van K&O (Oude Vest 45). van 11.00 tot 15.00 uur. beginnen in de week van 23 september en tellen gemiddeld 15 bijeenkomsten. Inschrijving kan schriftelijk vanaf 26 augustus gebeuren. De cursussen worden gehouden in het gebouw van K&O en de het Leids Vrijetijds Centrum (Breestraat 66). meubilair doelwit plakacties. De reinigingspolitie kreeg maandag al enkele klach ten binnen. In Leiden is het verboden aan te plakken op alle plaatsen, be halve waar speciaal is aangege ven dat het mag. Jaarlijks strij den tijdens de introductieweek de verschillende studentenvere nigingen om de gunst en het lidmaatschap van de eerste jaars. In het verleden liep de manier van aandacht trekken om zieltjes te winnen wel eens flink uit de hand. Zo verfden leden van Catena vorig jaar honderden 'sper- maatjes' op de straten in de omgeving van het Witte Sin gel/Doelenterrein. De studen tenvereniging nam alle schuld op zich en beloofde de kosten van het schoonmaken te zullen betalen. Op sommige plekken, onder meer bij de Cleve ringaplaats, zijn nog steeds de gevolgen van deze studenten grap op het wegdek zichtbaar. Het geplak dat zich de afgelo pen dagen heeft afgespeeld, is voor de gemeentereiniging de vooral vervelend omdat net enig bereikt met de actie om grafitti binnen 48 uur te ver wijderen. Asopos De grootste boosdoeners zijn dit jaar roeivereniging Asopos en studentenvereniging Augus- tinus. Maar ook andere vereni gingen als Catena, SSR Lisc en watersportverenigingen als Le- vitas en de Blauwe Schuit, ma ken zich schuldig aan illegaal aanplakken. Daarbij hebben studentenclubs voor buiten landse berekkingen als SIB (in ternationaal). AEGEE (Euro pees) en muziekgezelschappen als Collegium Musicum en het Leids Studenten Kamer Orkest ook de lijmpot gehanteerd. Studentenvereniging onmisbaar? Wel of geen lid worden van een studentenvereniging? Dat is de vraag waarvoor de eerstejaars studenten zich deze week ge steld zien. Ruim vijftig van hen kregen gisteravond stof aange reikt om daarop een antwoord te vinden. Zij waren in het centraal faci liteitengebouw van de universi teit getuige van een discussie onder auspiciën van de Stich ting het Leids Debat. Over de stelling 'De studentenvereni ging is onmisbaar voor de ont wikkeling van de toekomstige academicus'. Ja, vonden burge meester C. Goekoop en komend praeses van Minerva Floor Kist. Nee, meenden student politico logie Alfons van Leeuwen en universitair docent psychologie Jeroen Jansz. Over een ding was iedereen .het gisteren gauw eens. In abso lute zin is een gezelligheidsvere niging voor studenten natuur lijk niet onmisbaar. Een enquê te wees echter onlangs uit dat leden van verenigingen qua stu dieprestaties beter scoren. En word je van zo'n club geen 'be ter' mens, iemand die beter op zijn latere maatschappelijke ta ken is voorbereid? Of vernauwt zo'n vereniging juist? Het ligt er maar aan. Kist er kende dat de vereniging be schermd is, maar zag dat als een voordeel. „Je kunt hier een paar jaar op je bek gaan. Dat geeft helemaal niet, hoe meer fouten je in je studententijd maakt, des te minder maak je er later. Dat is ook een manier van volwassen worden. Studenten hebben juist de luxe dat zij bin nen een club kunnen oefenen voor de maatschappij," aldus Kist. Volgens tegenstander Van Leeuwen komt het in de prak- vrienden voor het leven en ken nissen voor later. Vrienden heb je nodig, en kennissen zijn heel handig want de maatschappij tijk echter op iets anders neer. „Als je tot diep in de nacht hebt staan hijsen en allerlei verhalen over wintersportvakanties hebt moeten aanhoren, en je valt de hangt van netwerken volgende ochtend tijdens het kaar." college met een gigantische ka ter in slaap, maak je mij niet wijs dat daar je academische zoogdier, bij het opgroeien ontwikkeling beter van wordt," zo kreeg hij de lachers op zijn hand. „De vereniging versmalt juist je blik. Bovendien komen achterklap' laten bfeheersen, maar gebruiken voor een 'buurtgroep, een kerkelijke or ganisatie, een politieke partij of een sportvereniging'. Want de academicus moet breed ont wikkeld zijn, ook daar was ie- Jansz stelde dat de mens, een dereen het over eens. heeft, tuurlijk anderen nodij anders gaat hij dood. Maar een mens moet zich ook bij het op groeien van zijn beschermde Ter werkgevers later niet onder de omgeving losmaken. Een stu dentenvereniging beschermt juist opnieuw en kopieert de ge zinssituatie. Kijk' nerva, u 'vaders' 'zonen' en 'dochters' ontfer men. "Dat stelt de volwassen heid uit en dat is niet goed," zo sprak Jansz. De directie van de Leidse PTT heeft een lid van de ondeme- mingsraads (officieel: de onder deelscommissie) voorlopig op non-actief gesteld. Dit is ge beurd nadat de man in de zon dagskrant Nieuwsweek uit de school had geklapt over de pro blemen bij het bedrijf. De direc tie heeft het lid Aad Koree gevraagd schriftelijk opheldering te geven over zijn uitlatingen. In afwachting daarvan is hem verzocht de PTT-gebouwen niet meer te betreden. Bestuurder Alfred Loh- man van de vakbond CFO die de belan gen van Koree behar tigt erkent dat de PTT'er op non-actief indruk als een sollicitant lid een feest- of barcommissie is geweest." Gezin Goekoop heeft vroeger op Mi nerva evenwel bij drie prakti sche dingen baat gehad: de ju rist ondervond er steun toen hij sjeesde als scheikundestudent, hij maakte kennis met het be sturen èn hij leerde toneelspe len. „Bovendien maak je er De studenten in de zaal leken sceptisch tegenover gen te staan. „De e<_ wel behoefte aan en de ander niet, het ligt aan de persoon," riep de een, terwijl een ander de gesIeW. Hü wil verder eerstejaars het advies gaf 'met mensen te leren omgaan, dat ouderejaars zich als kan overal'. Na afloop werd op-| moeders' over hun nieuw de stemming gepeild on der de toehoorders. De vereni-| gingen legden het af. Vóór het debat vonden 20 aanwezigen een studentenvereniging on misbaar, terwijl er 36 buiten konden. Na het debat was het| verschil nog groter: 14 tegen over 41van wie er velen in nun mening gesterkt waren. ziekt doordat de directie voort durend afspraken schond. Bo vendien had ze de gevolgen van de reorganisatie niet goed opge vangen. De werkdruk is daar door zo groot geworden, dat veel werknemers zich ziek heb ben gemeld. De directie werd voorts een chaotisch en vrouw onvriendelijk personeelsbeleid verweten. Een woordvoerder van de OR meldde enkele dagen De vakbonden willen proberen op korte termijn de personeelsproblemen bij de PTT Leiden te verhelpen. Bovendien hebbén student 'naast een goed stel hersens', ook een 'soepele agenda'. Die moeten ze niet door de vereni ging 'bolwerk van roddel en niet al te veel over de zaak kwijt „We proberen te voorkomen dat de de problemen bij de Leidse PTT uit de hand lopen. Dan kunnen we geen nieuwe, negatieve publiciteit gebrui ken." Koree zelf wil geen reactie geven, en verwijst direct naar de woordvoerder van de CFO. De PTT'er verklaarde begin deze maand tegenover de zon dagskrant dat de sfeer op het Leidse hoofdkantoor was ver die luidt, wil Lohman niet zeg gen. Evenmin wil hij ingaan op de straf die Koree mogelijk bo ven het hoofd hangt. Volgens Lohman komt het voor dat een directie een onder nemingsraadlid op non-actief stelt nadat hij de publiciteit heeft gezocht. „Ondernemings raadsleden genieten weliswaar een zekere bescherming, maar ook die kent haar grenzen. Waarmee ik niet heb gezegd dat Koree die grenzen nu heeft over schreden." De vakbonden probe ren overigens op korte termijn de personeels problemen te verhel pen. De AbvaKabo houdt vanavond een bijeenkomst voor haar PTT-leden, in de hoop zo een verbeteringsplan te kunnen maken. De eerder in het Leidsch Dagblad CFO wil 'liefst binnen twee v dat de raad het vertrouwen in de PTT-directie had opgezegd en boos was afgetreden. De directie heeft Koree vrij dag gevraagd zijn uitlatingen in een brief toe te lichten. Daarna zal ze een beslissing nemen over eventuele strafmaatrege len. Koree heeft gisteren, met hulp van de CFO, een schrifte lijke verklaring opgesteld. Hoe ken' een gesprek tussen alle partijen organiseren. Een woordvoerder 1 het 1 de non-actief stellen se OR-lid. De verbeteringsplan nen van de bonden zegt hij met belangstelling tegemoet te zien. „En we zijn altijd bereid om te praten, zo lang er maar iets zin nigs op tafel komt."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13