Extra Toerisme op Terschelling: 'smerige en vunzige overlast In Delfzijl herleeft de grote zeilvaart Dinsdag 13 augustus 1991 Redactie: 023-150239 PIET BERGHUIS Vormgeving: JAN KLINGE 6 Teloorgang bedreigt het eiland van rust en stilte den er om de vooruitgang zo goed den er om de vooruitgang zo goed mogelijk te passen in het beschermde eilander na tuurschoon. Iedereen is het wel over eens dat de onrust wordt veroorzaakt door een heel klein deel van de vakantiegangers. „Het is niet zo dat het steeds drukker wordt op Terschelling", zegt wethouder George Visser. Er komen wel steeds meer toeristen naar het eiland, maar dat komt door de seizoensverlenging. In de topmaanden juli en augustus blijft de bezoekersstroom tamelijk stabiel: in 1970 waren dat 94.116, vorig jaar juli en augustus trokken 98.159 mensen naar Terschelling. „De herrie komt van honderd, misschien tweehonderd bezoekers. Dan heb je het dus over tienden van procenten van de twintig duizend vakantiegangers die hier in de drukste weken zijn", aldus Visser, die ook lange tijd voorzitter van SOS is geweest. „Maar die mensen kunnen dus wel een hele hoop irritatie veroorzaken. Daar komt bij dat de categorie 'jeugdige vakantieganger' op Terschelling iets oververtegenwoordigd is: 20 procent hier tegenover 16 procent Visser is er van overtuigd dat maatschappe lijke veranderingen grotendeels debet zijn aan de vakantie-ellende. „Het gaat om een gedragsverandering, die je overal ziet. Jonge mensen, of ze nu uit de Achterhoek of uit Leeuwarden komen, zijn nu agressiever dan vroeger. Dat wordt nog eens versterkt door het vakantiegevoel". En daarbij komt nog eens het „ontzaglijke drankgebruik", dat mensen helemaal onaanspreekbaar maakt. Nederlander lawaaiig „Tsja, zo is de Nederlandse vakantiegan ger", zegt Joop Mulder, eigenaar van een van de meer dan tien horecagelegenheden in het straatje Oosterburen in Midsland. „Lalbakken met strooien hoedjes op. Ik wil ze niet eens in de kroeg hebben. Maar het Nederlandse publiek is lawaaiig, dat zie je overal. In Antwerpen willen ze de Nederlan ders niet eens meer hebben". Mulder, ook de man achter het succes van het jaarlijkse culturele Oerolfeest, vindt dat het rumoer ernstig overtrokken wordt. „Er zijn geen knokpartijen, er wordt niemand overhoop gestoken. Ga eens kijken in Val kenburg of Renesse. De mensen die nu zo klagen zouden huilend van geluk terugke ren naar hun vredige Midsland". Het mooie weer wordt door veel mensen genoemd als oorzaak van de nachtelijke herrie. „Als het regent nemen mensen de kortste weg naar huis. Maar we hebben nu al drie zomers mooi weer, met warme nachten. Dan blijven de mensen op straat hangen, met alle gevolgen van dien", aldus kastelein Mulder en wethouder Visser. Knokploegen Met repressie los je niets op, vindt de wet houder. Dat is in de jaren zestig gepro beerd, toen baldadige jongeren ook enorme onrust veroorzaakten. „De politie te paard sloeg toen met de gummiknuppel op ze in, er waren hier masssale knokpartijen". Ter- schellingers richtten destijds zelfs knok ploegen op om 'de orde' met eigen, harde hand te herstellen. In deze periode wordt het idee van de oprichting van een eigen ordedienst weer door verschillende geopperd. Van Dam is er geen voorstander van. Hij verwacht meer van het verplaatsen van d Het kerkhof van Midsland wordt niet ontzien door de jongeren a gers zich ergeren. borrelbushalte, die nu recht tegenover zijn huis is geplaatst. Pal voor de kroegen in de Oosterburen moet die komen, denkt hij, dan zijn de ergste problemen voorbij. Want helemaal in toom houden doe je ze toch niet, beseft ook Van Dam. „Het is tenslotte een vakantie-eiland, dat accepteer ik ook". Maar hopelijk gaat het volgend jaar beter dan nu. „Ik heb een week vrij genomen om bij te kunnen slapen. Lig ik zondagmorgen op bed, gaat er een groepje jongelui met een radio van meer dan een meter tegenover m'n huis op een muurtje zitten. Ik heb de politie gebeld, ik kon ze niet eens verstaan door de telefoon. Toen ben ik met een be zemsteel even het hek overgevlogen. Geluk kig was de politie er toen ook, anders weet ik niet wat er gebeurd was. Het werd me even te veel". Beste preventie is vandaal te slim af zijn UTRECHT RUUD BUURMAN GPD Je tuintje is met veel zorg in het voorjaar aangelegd en op een mooie zomernacht stampt een horde dronkemannen het in twee minuten plat. Wakker geworden door het gebral zie je met lede ogen het tuinhek je omvergaan, je twee coniferen gaan van hand tot hand en verdwijnen even later om de hoek. Had je maar niet in een dorp moe ten wonen waar in het zomerseizoen dui zenden toeristen hun vertier zoeken. Middenstanders, camping- en. hoteleigena ren, kroegbazen en restauranthouders van dat soort plaatsen zien toeristen in het zo merseizoen handenwrijvend tegemoet. Voor de 'gewone' bewoners kan de komst van duizenden vakantiegangers naar hun dorp of stad een bron van ergernis en ellen de zijn. Recreatie-criminaliteit is met de opkomst van toerisme en recreatie vooral de laatste tien jaar een toenemend probleem gewor den. Politiekorpsen in bijvoorbeeld kust plaatsen in Zeeland en Noord-Holland heb ben in het hoogseizoen de handen vol aan groepen mensen die in dorpskernen hun vertier zoeken, vooral in de avonduren. Het Nederlands Centrum voor Vrijetijds- vraagstukken (NCW) ift Nijmegen heeft de afgelopen jaren diverse studies verricht naar de aard van het probleem en naar mo gelijke preventieve maatregelen. Inmiddels is een rapport uitgebracht en het is geen verrassing dat daarin alcohol als een van de hoofdschuldigen wordt aangewezen voor het gedrag van groepen recreanten. In sa menwerking met de ministeries van bin nenlandse zaken, justitie en economische zaken, met diverse gemeenten en met de Nationale Commissie tegen het Alcoholis me ontwikkelt het NCW nu preventiepro jecten op het gebied van alcohol- en drugsmisbruik, vandalisme-registratie, ge weldsdelicten en inbraken in (tweede) wo ningen. Want met simpele maatregelen kan een ge meentebestuur de overlast van recreanten al tot aanvaardbare proporties terugbren gen. H. Nijzink van de afdeling Preventie, Beleid en Criminaliteit (PBC) van het minis terie van binnenlandse zaken zegt dat in de afgelopen jaren met succes is geëxperimen teerd met het registreren van vandalisme. „Een van de voordelen is daarbij dat je na enige tijd ziet waar de meeste zaken voor vallen. Je kunt de routes in kaart brengen waarlangs mensen bijvoorbeeld van de camping naar de disco lopen. Met die ken nis kun je er iets aan doen, bij voorbeeld de route verleggen door hier en daar afsluitin gen te maken. Zodat ze niet meer langs schakelhuisjes en andere vandalisme-ge voelige bouwsels komen". Gemeentebesturen van kustplaatsen en an dere uitgaanscentra is aangeraden in de eerste plaats met de horeca te overleggen over te nemen maatregelen. Nijzink: „Café eigenaren zitten er natuurlijk niet op te wachten, zien zich in hun vrijheid beperkt, maar ze hebben wel degelijk verantwoorde lijkheid voor wat er buiten hun zaken ge beurt. Zo kun je, zoals bij voorbeeld in Heerhugowaard is gedaan, de sluitingstij den van alle café's gelijk trekken. Je voor komt er mee dat groepen midden in de nacht over straat zwalken van de ene kroeg naar de andere". Het 'over de straat schuimen' van groepen jongeren kan worden voorkomen door campings niet te dicht bij dorpskernen te situeren of de ingang zodanig te veranderen dat de gasten er een flink eind voor moeten omlopen. Nijzink: „Daarmee stimuleer je het gebruik van een bus, die ze langs de kortst mogelijke route naar hun tentjes te rugbrengt. Of ze nemen de fiets en ook dat voorkomt dat ze in groepen door woonwij ken lopen en er vernielingen aanrichten". Een probleem dat niet met simpele maatre gelen valt op te lossen vormen de groepen die speciaal op pad gaan om rotzooi te trappen. Nijzink: „Bij het voorkomen van recreatie-criminaliteit neemt het tegengaan van groepsvorming een grote plaats in. 'Be roepsvandalen' zijn er maar een paar. Maar daaromheen heb je een hoop meelopers. Jongeren die normaal gesproken niets zul len uitvreten, maar die vrolijk meedoen als het ergens uit de hand loopt. In de afgelo pen jaren zag je ook dat het in badplaatsen in Noord-Holland voortdurend knokken was geblazen. Zo'n plaats wordt daar be rucht door en er komen groepen naartoe die speciaal op dat knokken uit zijn. Dat kan escaleren". De bedrijvigheid in grote zeehavens was vroeger een dankbaar onderwerp voor me nig oude meester. Met de komst van de stoomschepen kwam er kort na de Eerste Wereldoorlog een einde aan de macht van de indrukwekkende zeezeilschepen. Uit za kelijk oogpunt begrijpelijk maar toch is het jammer dat er een einde dreigde voor de windjammers. Gelukkig deed dat ook parti culieren en overheden veel pijn en bleef er een aantal van deze zeilreuzen over. Wil men iets proeven van het verleden dan kan men deze week niet heen om een be zoek aan de haven van Delfzijl. Daar her leeft die oude tijd, want de grootste zeeha ven-gemeente van Noord-Nederland staat tot en met zaterdag 17 augustus geheel in het teken van de zeilvaart. Delfsail Delfzijl is omgedoopt in 'Delfsail'. Terecht, want aan de kaden worden zo'n 70 tot 80 traditionele en moderne zeezeilschepen af gemeerd en dat allemaal omdat Delfzijl de finish-haven is van de Cutty Sark Tall Ships Race, die 11 juli van start ging in het Engel se Milford Haven. De eerste etappe was naar Cork, daarna werd Belfast aangedaan, vervolgens Aberdeen en vandaaar tenslotte naar Delfzijl. In de vorige eeuw werd in Engeland een grote driemaster gebouwd, de Cutty Sark Clipper. Het schip was in die tijd een van de grootste en snelste driemasters en was be stemd om thee uit China en wol uit Austra lië te halen. Het tweemaal gerestaureerde schip ligt nu met het beroemde boegbeeld van de mooie heks uit de ballade van de Schotse dichter Robert Bums aan de Thee ms in Greenwich. Het schip, dat zijn naam gaf aan de race, zal zelf niet in Delfzijl afme ren. Wèl is daar de trofee, die de inzet is van de race. Hoe komt nu Delfzijl aan zo'n groot evene ment? In 1986 was het aanloophaven voor een aantal deelnemers aan de race. De waardering van de organisatoren van de Cutty Sark Tall Ships Race was groot voor 'de mannen van Delfzijl'. "Men had duide lijk het gevoel, dat de schepen en beman ningen centraal stonden, dat alles wat hier gebeurde speciaal voor hen was georgani seerd," zegt de heer H. Kastermans, pro jectleider van 'Delfsail '91'. De lof van de deelnemers was natuurlijk ook een succes voor de organisatie in Delfzijl, die kennelijk de smaak te pakken had gekregen en bij de organisatoren van de race een verzoek in diende om een volgende keer niet alleen maar verzamelplaats, maar ook etappe plaats te mogen worden. Een verzoek dat dus werd gehonoreerd. En dat betekent dat 'Delfsail '91' de 250.000 bezoekers, die worden verwacht, een schit terende internationale vlootshow kan aan bieden. Want wat te denken van de 101 me ter lange 'Amerigo Vespucci' uit Italië, die een bemanning telt van 450 koppen en de 117.5 meter lange viermast bark 'Sedov', het grootste zeilende zeeschip uit de Sovjet- Unie. Andere 'klappers' zijn het 110 meter lange stalen volschip 'Mir', dat eind april al even afmeerde in Delfzijl, en de 82 meter lange stalen bark 'Tovarisch', beide uit de Sovjet-Unie. de driemast bark 'Alexander von Humboldt' (Duitsland, 63 meter) en uit eigen land de driemastschoener 'Eendracht' (59 meter). Zeehavens zijn er altijd op gebrand om die grote schepen aan de kade te krijgen. De vaarschema's van de schepen worden meestal voor langere perioden vastgesteld en past een plaats als Delfzijl daar in, dan wordt daar ook aangelegd. De Golfoorlog speelde bij het maken van de schema's van .diverse schepen een belangrijke rol. Zo zou de 'Amerigo Vespucci', volgens velen het paradepaardje van de grote schepen, aan vankelijk in het Middellandse Zeegebied blijven, maar door de oorlog werd dat sche ma, tot geluk van Delfzijl, veranderd. Natuurlijk had men in Delfzijl ook graag een plaatsje ingeruimd voor de 'Amster dam', de replica van de 18e eeuwse Oostin- diëvaarder. De stichting, die het schip be heert, wilde het echter in deze tijd van het jaar, het toeristisch hoogseizoen, in de na tionale hoofdstad houden. Met veel passen en meten zal het volgens Kastermans lukken om de 300 tot 400 sche pen, die naar 'Delfsail '91' zullen komen en met elkaar zo'n 2.500 bemanningsleden tel len, een plaatsje te geven. In het omlijstende programma is onder meer plaats ingeruimd voor tentoonstellin gen met een maritiem karakter, rondvaar ten, muziek, lichtshows met laserstralen, theater en een shanty-festival waarbij een groot aantal binnen- en buitenlandse koren zeemansliedjes ten gehore zal brengen. De topdrukte wordt op de laatste dag ver wacht. Zaterdag van 16 tot 18.30 uur wordt de Zeilparade gehouden, wanneer de wind jammers en andere zeezeilschepen weer het ruime sop kiezen. Delfzijl is op een gro te toeloop berekend. Er zijn aan de rand van de stad voldoende parkeermogelijkhe- den; de busonderneming Gado onderhoudt een pendeldienst naar het havengebied. Vrijdagavond wordt nabij de Damsterhaven de 'verovering van Delfzijl' door het 'Schip van Staat' Prince Admireal uit Brielle nage bootst. Kanongebulder, rook en vuur, ver- Het Russische stalen volschip de 'Mir'. kenners te paard, kanonnen en munitiewa gens getrokken door paarden van de veldar tillerie uit Uithuizen, zorgen voor het spek takel. Donderdagavond (22.30-23 uur) is er in de haven een Pyromusical, een vuurwerk op muziek. Voor de meeste bezoekers aan 'Delfsail '91' zullen echter toch de zeilsche pen hèt vuurwerk v Hemeltjelief, wat gebeurt daar allemaal op Terschelling? Eiland van rust en stilte, zo luidt de reclameslogan. De bedenker van die kreet moet reeds lang op het kerkhof liggen. En dan hopelijk niet in Midsland, want daar wordt de dodenakker gebruikt voor „verregaande vrijpartijen, hetgeen liederlijke com mentaren van passanten (dronken) oplevert en al even liederlijke reacties van de bedrijvers van die vrijpartijen. Kortom, een smerige en vunzige vorm van overlast". Lust u nog peultjes? uit, zo vinden de vijftig Midslanders die hun handtekening onder de brief zetten. Vier tot zes politiemannen kunnen 's nachts rond twee uur - als de kroegen en disco's sluiten en alle bezoekers per bus of fiets naar hun campings moeten - onmogelijk het hele ei land in toom houden. Dit fragment is afkomstig uit een brief die boze inwoners van het centraal op Ter schelling gelegen dorp Midsland schreven. Zij eisen daadkracht van het gemeentebe stuur en hard optreden van de politie om „een einde te maken aan deze excessen en straatterreur". Niet langer wensen zij te zuchten onder het juk van het massatoeris me, dat hen uit de slaap houdt tot de laatste borrelbus is vertrokken. Naar aanleiding van de kritiek trok burgemeester Van Beu kering haar stoute schoenen aan en meng de zich tot diep in de nacht onder de va kantievierende horden. Haar commentaar. „Het viel me mee, het is allemaal goed be heersbaar". Urineren op straat of elke andere, daartoe niet aangewezen plek, kost op Terschelling 50. Handje contantje. Het is een van de vormen van het zogeheten 'lik op stuk-be- leid', dat politie en justitie mogelijk maakt kleine overtredingen aan te pakken. De maatregel geldt ook voor zaken als winkel diefstal, drankgebruik op de openbare weg, veroorzaken van geluidsoverlast, agressief gedrag en de boete kan oplopen tot vele honderden guldens. Ook de overige Waddeneilanden en andere toeristencentra in Nederland kennen zo'n directe aanpak van kleine overtreders. Maar ondanks de goede bedoelingen loopt de va kantie-ellende op Terschelling de spuigaten 'Zuip-eiland' De noodkreet heeft op het eiland flink wat stof doen opwaaien. Veel Terschellingers zijn bang dat hun eiland synoniem wordt voor 'zuipen' en 'de beest uithangen'. En dat zou wel eens hele schadelijke gevolgen kunnen hebben voor het toerisme, waar na genoeg alle 4500 bewoners van moeten le ven. De razendsnelle reactie en het luchtige commentaar van Van Beukering mogen ge rust in dat licht worden bezien. Want er wordt op meer plaatsen gemord. Ook in West-Terschelling hebben bewoners hun buik goed vol van „schreeuwende, pis sende, kotsende" jongelui die de pittoreske straatjes bevolken als de kroegen sluiten. En ook in Hoom vinden Terschellingers dat hun nachtrust te zeer geweld wordt aange daan, omdat de concerten van het eilander popfenomeen Hessel avond aan avond honderden fans trekken. „Vanaf het moment dat de vakantie is be gonnen hebben we te maken met een gi gantische geluidsoverlast", zegt Hans van Dam. Hij nam het initiatief voor de handte keningenactie in Midsland. Na een tele foontje van Van Beukering, waarin volgens Van Dam mogelijke oplossingen zijn aange dragen, wil hij eigenlijk niet meer op de kwestie ingaan. Maar voor die tijd heeft hij al het nodige duidelijk gemaakt. „De herrie spitst zich vooral toe in de bouwvakperiode met agressieve jongelui, die niet voor bedreigingen terugschrikken. Ze lozen een gigantische hoeveelheid urine, de condooms liggen tussen de grafzerken op het kerkhof. Ze vernielen tuinhekjes of brievenbussen en doen hun behoefte in mijn tuin". Straatterreur Van Dam rept van „een uit de hand gelo pen straatterreur die z'n weerga niet kent. Flessen worden kapot gegooid, ouderen durven 's nachts niet te gaan slapen; ze wachten met angst en beven af tot de laatste borrelbus is vertrokken. En dan hoor je steeds weer die dooddoener: we leven er toch allemaal van! Nou, als het zo door gaat leven de meesten er over een tijdje niet „Je trekt zo ook een bepaald publiek, dat er op uit is rotzooi te schoppen. De beter gesi tueerde vakantieganger blijft weg. Natuur lijk ben ik blij met het lik-op-stuk-beleid, zodat rotzooischoppers meteen een boete krijgen. Maar wat is nou een boete van 25 voor iemand die 1000 per week stukslaat? En dan betrapt de politie er drie, nou, mag ik even vangen voor die andere 85?" „Je moet die boetes gewoon flink optrekken: maak er 250 van en zet ze meteen op de boot naar de vastewal. Maar dat mag weer niet. Ja, logisch, de mensen die het beleid voeren zitten lekker ver weg. De officier van justitie zou hier eens een poosje moeten Dat is nu precies wat burgemeester Van Beukering heeft voor gesteld. Helaas is er dit weekeinde geen offi cier beschikbaar - de vakantieperiode. Maar al in januari zal ze aan de bel hangen om een afspraak te maken voor volgend seizoen, zo heeft de burgemeester Van Dam beloofd. Een groep jongeren op camping Appelhof in Midsland op Terschelling. 'Seik-dty' De klachten verbazen Heert Klijn allerminst. Hij is voorzitter van de Stichting Ons Schellin- gerland (SOS) en heeft zijn dorp West-Ter schelling al eens be stempeld als 'seik-city'. Dat was toen hij de buitenmuur weer eens met lysol te lijf moest om de pis- en kotsvlek- ken te verwijderen. De tolerantie jegens het toerisme neemt af op het eiland, zo heeft hij als SOS-voorzitter al verkondigd. En denk niet dat zijn club Ter schelling voor de Ter schellingers wil hou- foto siep van uncen den; het gaat de 600 le-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6