Buitenland Pessimisme bij Israël Massaal protest op Madagaskar De Klerk wint weinig in Ventersdorp Catalaanse politie pakt snelweg-bandieten op Irak werkt nu wel mee met atoominspecties VN Tsjechen en Slowaken verdeeld over referendum 'Turken bombardeerden burgers in Noord-Irak' NIEUWSLIJN Opnieuw grote bankfusie in VS De Amerikaanse bankwereld wordt weer met een fusie tussen twee grote banken geconfronteerd. Nadat Manufacturers Hanover en Chemical Bank op 15 juli bekendmaakten samen te gaan tot de op één na grootste bank in de Verenigde Staten, zijn zij nu van deze plaats verdrongen door de gisteren aangekondig de fusie tussen BankAmerica en Security Pacific. Alleen Citibank is nog groter. Explosies in Sovjet-arsenaal In een arsenaal bij het Azerbajdzjaanse dorp Oeljanovk in het zuiden van de Kaukasus, dicht bij de Azerbajdzjaans-Georgische grens, is zaterdag brand uitgebroken, waardoor zich urenlang explosies voordeden, waarbij tien militairen gewond raakten. Door de ontploffingen werden ongeveer 40 onderkomens van militairen in naastgelegen barakken beschadigd, alsmede 220 huizen in het naburige dorp Sadachly. Sovjetunie erkent moord op Polen De Sovjetunie en Polen hebben gisteren officieel bevestigd dat in 1940 in de gevangenis van de KGB in Charkov duizenden Poolse militairen zijn doodgeschoten en in een bos begraven. Het persbureau Tass deed geen mededelingen over het aantal doodgeschoten Polen. Kuwayt pakt Iraakse soldaten op Volgens de Kuwaytse pers zijn de afgelopen week in totaal 24 Iraakse soldaten in Kuwayt gevangen genomen. Vijf Iraakse sol daten zouden zijn aangetroffen in een school, waar ze zich sinds de bevrijding van Kuwayt, eind februari, verborgen hadden ge houden. Afgelopen donderdag zouden 19 Iraakse soldaten door het Kuwaytse leger zijn opgepakt kort nadat ze vanuit Irak het land hadden weten binnen te komen. Britse vechthonden krijgen muilkorf Vechthonden zoals pitt-bull terriërs of Japanse Tosa's mogen in Groot-Brittannië in het vervolg alleen nog maar gemuilkorfd en aangelijnd worden uitgelaten. Het importeren van vechthonden in Groot-Brittannië is met onmiddellijke ingang verboden. Be halve muilkorven en aanlijnen bij het uitlaten moeten eigenaren van vechthonden voor 1 december van dit jaar hun huisdieren laten castreren of steriliseren. Bovendien moeten zij een speciale verzekering afsluiten. Doden bij felle gevechten El Salvador Bij felle gevechten tussen het regeringsleger en rebellen in het noorden en oosten van El Salvador zijn de afgelopen dagen ze ker 32 doden en 30 gewonden gevallen. Een legerfunctionaris deelde mee dat de gevechten uitbraken op een moment dat de vredesonderhandelingen tussen het verzet en de regring in een impasse is geraakt. Delta Air neemt deel Pan Am over De Amerikaanse faillissementsrechter Cornelius Blackshear is gisteren na een drie uur durende hoorzitting akkoord gegaan met het saneringsplan van Delta Air Lines voor de in surséance van betaling verkerende luchtvaartmaatschappij Pan Am. Delta Air Lines zal in totaal 1,7 miljard dollar op tafel leggen. In ruil daarvoor krijgt Delta Air een flink deel van de activa van Pan Am. Ook zal Delta Air Pan Am behulpzaam zijn bij de aangekon digde afslankingsoperatie. Naast Delta Air waren ook United Air lines en Trans World Airlines (TWA) voor Pan Am in de markt. Le Monde: Vrijlating volgens plan Israël hecht weinig geloof aan berichten dat de extremis tische organisatie Hezbollah bereid zou zijn twee Israëli sche soldaten vrij te laten. In ruil daarvoor zouden de shi'ietische gevangenen in Israël en Europa moeten vrij komen. De berichten in de westerse pers zijn gebaseerd op de brief die de Britse ex-gijzelaar McCarthy aan VN- Vrouwen tijdens de begrafenis sercretaris-generaal Perez de Cuellar heeft gegeven. sleden die tijdens de rellen op Madagaskar zijn omgekomen Volgens de berichten zou Hez bollah het Internationale Rode Kruis toegang geven tot de ze ven in Libanon vermiste Israë li's. Israëlische regeringsfunctio narissen wijzen erop dat verte genwoordigers van shi'itische groepen in Libanon zoveel te genstrijdige verklaringen afleg gen dat de betrouwbaarheid onmogelijk is vast te stellen. De Franse krant Le Monde noemt de vrijlating van sjeik Obeid als belangrijkste eis van Hezbollah. Obeid was geestelijk leider van de shi'ieten in Liba non, toen hij ruim twee jaar ge leden door Israël werd ont voerd. Volgens Le Monde ver loopt vrijlating van westerse gij zelaars in Libanon volgens een afgesproken schema, waarover de VS en Groot-Brittannië al twee maanden met Hezbollah onderhandelen. Eerst zouden McCarthy en de Amerikaan Tracy worden vrijge laten. Nu is het de beurt aan Is raël om Obeid vrij te laten. Daarna volgt de ruil van 430 an dere gevangenen in Israël en Europa tegen de tien overgeble ven westerse gijzelaars in Liba non. Tenslotte komen de in Li banon verdwenen Israëlische soldaten aan bod. Nieuwe acties tegen het bewind van president Ratsiraka van Malagasië (op het Afrikaanse eiland Madagaskar) hebben de hoofdstad Antananarivo gisteren volledig lamgelegd. Honderdduizenden mensen gingen de straat op en winkels en fabrie ken sloten hun deuren. De oppositie heeft zich tevens teruggetrokken uit het overleg met de regering uit protest tegen het gewelddadig optreden van het leger, dat vol gens oppositieleiders afgelopen weekeinde aan ze ker dertig mensen het leven heeft gekost. Volgens het Rode Kruis zouden er 51 doden zijn, terwijl er nog 50 mensen worden gemist. Zo n 300.000 inwoners van Antananarivo trok ken gistermorgen vroeg naar het Plein van de 13e Mei om tegen het 16-jarige regime van Ratsiraka te demonstreren en te waken over vijf gedode bur gers die op het plein lagen opgebaard. Voor het eerst in de al twee maanden durende anti-regeringscampagne stonden ditmaal ook ge wapende soldaten in de buurt van het plein opge steld, terwijl ook hun aanwezigheid op andere plaatsen in de hoofdstad duidelijk merkbaar was. Winkels, banken en fabrieken sloten hun deu ren, treinen en bussen reden niet en ook het inter nationale vliegveld ging dicht. Veel bedrijven op Madagaskar zijn als gevolg van de aanhoudende stakingen op het eiland failliet gegaan, terwijl een groot aantal arbeiders hun baan is kwijtgeraakt. Zeker 100.000 werknemers, een vierde van het to tale aantal mensen dat in de privé-sector werkt, loopt het risico aan het eind van deze maand geen salaris te krijgen. VS ontdekken wapensmokkel naar Kroatië In de VS zijn vorige week vier mensen aangehouden die zwa re wapens zoals Stinger lucht doelraketten wilden smokkelen naar nationalistische groepen in de Joegoslavische republiek Kroatië. Een van de verdachten is een Kroaat die in Chicago woont Volgens een woordvoerster van de Amerikaanse douanedienst behoort hij tot een terroristische beweging met de naam Otpor, die onderdeel zou vormen van het Nationale Verzet in Kroatië. Otpor zou vermogende Kroaten in de VS hebben afgeperst om de wapenaankopen te kunnen financieren. De organisatie werkte vooral in de regio Chi cago, waar zo n 30.000 Ameri kaanse Kroaten wonen. De vier liepen tegen de lamp, nadat zij een 'undercover' agent, die zich presenteerde als wapenhandelaar, een aanbeta ling hadden gedaan voor de aankoop van wapens ter waarde van 12 miljoen dollar. Ze bestel den bij hem onder meer Stin- ger-raketten, automatische ge weren van het type M16 en nachtkijkers. Franse politie is ex-premier Iran De Franse politie is gisteren twee van de drie mannen op het spoor gekomen die worden verdacht van de moord op de voormalige Iraanse premier Shahpour Bakhtiar, die in Frankrijk in ballingschap leefde. De 76-jarige Bakhtiar werd af gelopen donderdag met door gesneden keel aangetroffen in zijn huis buiten Parijs. Ook zijn secretaris, Fouroush Katibeh, werd vermoord. De politie gaat ervan* uit dat Bakhtiar en Kati beh twee dagen eerder werden vermoord door drie Iraanse mannen, die bij hen op bezoek waren. Het ministerie van binnen landse zaken meldde gisteren moordenaars op het spoor dat een taxichauffeur twee de verdachten "afgelopen woensdag heeft vervoerd naar de grens, van waar ze naar Zwitserland of Italië kunnen zijn uitgeweken. De mannen, de 31-jarige Mo hammed Azadi en de 32-jarige Ali Rad Vakali, hadden volgens het ministerie beiden een Turks paspoort. De taxichauffeur her kende de mannen zaterdag van foto's in de krant. Over de derde verdachte, Farqoum Boyer Ahmadi, wiens oranje BMW donderdag in het centrum van Parijs werd aangetroffen met bloedsporen, werd niets gezegd. Bakhtiar, die de laatste premier van Iran was voor de islami tische revolutie van 1979, wordt morgen in Parijs begraven. CORRESPONDENT De Catalaanse politie heeft het afgelopen weekeinde acht Peru anen aangehouden, die beho ren tot een bende van snelweg rovers. Deze bende heeft het vooral gemunt op buitenlandse toeristen. Drie van de Peruanen werden aangehouden na een wilde achtervolging door de straten van het oude stadscen trum van Barcelona, waarbij een motorrijder werd aangere den. De arrestaties volgen na talrij- JË ke negatieve berichten in de fm buitenlandse pers over de vei- m ligheid langs de Spaanse snel- tfj wegen. Met name de pers in l| Frankrijk heeft zware kritiek ge- uit op de Catalaanse politie, na de moord op een Franse toerist, vorige week donderdagnacht. De man lag met zijn vrouw en twee kinderen in een kampeer auto op een parkeerplaats langs de nationale weg tussen l'Hos- pitalet de l'Infant en Tarragona te slapen toen hij door een ben de werd beroofd en vermoord. De Catalaanse overheid heeft de arrestatie van de acht Perua nen een bewijs genoemd dat de lokale politie wel degelijk op treedt tegen de snelweg-crimi nelen. Omdat de slachtoffers van zondag de daders inmid dels positief hebben herkend, is de kans groot dat het dit maal tot een proces komt. Tot nu toe was de politie steeds weer ver plicht gearesteerde Peruanen, die van roofdiefstallen werden verdacht, vrij te laten, omdat getuigen ontbraken of de da ders niet positief herkend kon den worden. Aanhangers v i militante rechtse groepering in Zuid-Afrika doen een aanval op de politie tijdens rellen in Ventersdorp BAGHDADAP-Rtr de ^palingen van de VN moe- ten worden vernietigd. Irak verleent nu alle medewer- Volgens de VN-inspecteur be king aan de VN-inspecties van schikt Irak nog maar over enke- het Iraakse nucleaire wapenpo- le vaste raketlanceerinrichtin- tentieel. Wolfgang Buttler, gen die moeten worden ont hoofd van een VN-inspectie- manteld. Bij zijn weten zijn i THE INDEPENDENT In de bars van Ventersdorp, Boksburg en tientallen andere rechtse steden in Zuid- Afrika, zorgt de Aidsvraag of men redelij kerwijs kan aannemen dat de zwarte meer derheid van het land tegen het jaar 2000 is verminderd altijd wel voor een levendige discussie. Rugby, joden en homo's zijn de andere favoriete gespreksonderwerpen. Maar als het aankomt op serieuze politie ke gesprekken, richt men zich telkens weer op één vraag: wie moet het eerst worden neergeschoten als de Boeren weer stevig in het zadel zitten president F.W. "Pienk Frikkie" De Klerk of de "communistische terrorist" Nelson Mandela? Het antwoord staat eigenlijk al bij voorbaat vast. De Klerk, schuldig bevonden aan verraad van de blanke bevolking, gaat er altijd als eerste Daarom misschien is iedereen het er in blanke politieke kringen over eens dat het verkeerd was van De Klerk om afgelopen vrijdag een toespraak te houden in Venters dorp, het thuishonk van de Afrikaner Weer standsbeweging (AWB) van Eugene Terreb- lanche. In wat de bombastische Terreblan- che beschreef als "een bloedbad" werden drie AWB-leden gedood en meer dan 50 mensen waaronder ook politie-agenten gewond. Wat heeft De Klerk dan met zijn bezoek aan Ventersdorp gewonnen? Verzekerd van protesten van uiterst rechts bood het een geschikte kans, in het licht van het recente zogenaamde 'Inkathagate' schandaal, om zijn gematigde en centrale rol in de Zuid- afrikaanse politiek te onderstrepen; het heeft duidelijk de boodschap overgebracht bij het Afrikaanse Nationale Congres en zijn bondgenoten dat te snelle politieke veran dering het land blootstelt aan potentiële Het 'Inkathagate' schandaal de rege ring betaalde de Zulu-beweging Inkatha geld om de bevrijdings- en anti-apartheids beweging ANC te bestrijden had De Klerks reputatie als integer man geen goed gedaan. Het voorval in Ventersdorp zou zijn geloofwaardigheid weer kunnen herstellen. De Klerk heeft laten zien dat de politie actie kan ondernemen tegen rechtse extremisten met wie ze zouden sympathiseren. En op de beschuldigingen dat hij diezelfde extre misten heeft opgeruid om de hervormingen te kunnen matigen heeft hij een antwoord: "Kijk," kan hij tegen het ANC zeggen, "ze zijn net zo gevaarlijk als ik altijd al gezegd heb." Maar heeft zo'n boodschap wel waarde? Welhaast zeker niet. Als de gebeurtenissen op vrijdagavond het geplande scenario had den gevolgd, zouden er in navolging van de talloze anti-apartheidsdemonstraties van de laatste jaren, en andere AWB bijeen komsten van de afgelopen maanden een paar arrestaties hebben plaatsgevonden, met gebruik van knuppels en veel traangas. Dat er mensen bij zijn omgekomen had niet te maken met geweld van blank tegen blank, maar met de op ongelukkig tijdstip aankomende minibus waarin vier zwarten zaten en een lijkkist met een dode. Aanhan gers van de AWB vielen de bus aan, waarna de chauffeur ervandoor ging, en tijdens de ze actie werden twee AWB mannen overre den en gedood. Er werden schoten afgevuurd op het bus je en een derde AWB man werd door de po litie doodgeschoten. Het was een uitzon derlijke opeenvolging van gebeurtenissen, die vermeden had kunnen worden als een wakkere agent het busje een andere kant had opgestuurd. ten over te nemen, hebben de Slowaakse politici wel gezegd dat het land in de toekomst on afhankelijk zou kunnen worden. Petr Pithart, premier van de Tsjechische republiek, riep de Slowaakse leiders vorige week op om „hun mening te bepa len" over de vraag of het land binnen de federatie moet blij ven of dat het onafhankelijk wil worden. De Slowaakse premier Jan Camogursky zegt dat het land voorlopig in de federatie zal blijven, maar dat het rond het jaar 2000 lid wil worden van de EG als een onafhankelijk land. Tsjechische en Slowaakse lei ders zijn het niet eens over de vraag of een referendum over de eenheid van het land nu voor of na de parlementaire verkie zingen van volgend jaar gehou den moet worden. Functionarissen van de grote re Tsjechische republiek drin gen er bij Slowakije steeds meer op aan om een beslissing te ne men over de vraag of het bin nen Tsjecho-Slowakije wil blij ven of een eigen weg wil gaan. Terwijl de regering van Slo wakije weigert om de separatis tische ideëen van de nationalis- team dat momen teel in Irak is, heeft dit gisteren gemeld. „De medewer king van de Iraak se regering is uit stekend. Ze heb ben ons nu alles laten zien waar in Irak ook geen Scud- raketten meer. Buttler zei dat zijn team zondag een be- Inspecteurs VN ?oek bracht basis m het krijgen super- gebergte, 150 km ten kanon te zien r^eënTupeSon van 50 meter lengte staat opgesteld. Irak hebben en meer gaf verleden maand dan dat," aldus Buttler, die de toe dat het beschikt over zo'n afgelopen dagen met zijn team superkanon, dat volgens wes- bij zeven militaire installaties terse inlichtingendiensten in onderzoek heeft gedaan. Naar staat is om nucleaire, biolo- zijn zeggen werd daarbij slechts gische en chemische wapens af een gering aantal wapens en in- te schieten over een afstand van stallaties aangetroffen die onder honderden kilometers. Turkse vliegtuigen hebben ver leden week bij nun aanvallen in het noorden van Irak burger doelen gebombardeerd, zo heb ben hulpverleners gezegd. Hun woorden staan haaks op de ver klaring van de Turkse regering dat haar troepen alleen bases hebben aangevallen van de PKK, de Kurdische Arbeiders partij, die strijdt voor een onaf hankelijke Kurdische staat. Naar eerst nu bekend is ge worden hebben de hulpverle ners het afgelopen weekeinde van de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de VN (UNH- CR) het advies gekregen het ge bied te verlaten vanwege de Turkse militaire acties. Een functionaris van de UNHCR gaf dat advies na een week van Turkse aanvallen. „Normaal ge sproken is de UNHCR niet de eerst om te vluchten", aldus Hagenbuchle Otto. „Maar on der de omstandigheden geloof ik dat we verstandig zijn ge weest". De luchtaanvallen zijn zaterdag gestaakt, zo is uit Turkse militaire bronnen verno men. Maar grondtroepen voe ren nog zogenoemde schoon maakacties uit. Volgens Iraakse Kurden en westerse hulpverleners zijn ver leden week maandag, woens dag en donderdag zes dorpen aangevallen. De ernstigste aan val was woensdag, toen het dorp Khera Zouk het doelwit was. Daarbij vielen 12 doden en 15 zwaargewonden, zo hebben ziekenhuisfunctionarissen in Diyanah verklaard. Eén van de slachtoffers was de 40-jarige Asia Temou, wiens been verbrij zeld werd. Zij vertelde dat woensdagochtend drie Turkse helikopters rondcirkelden bo ven het 200 zielen tellende dorp. „Eerst dachten wij dat het Amerikanen waren die voedsel voor ons zouden afwerpen, dus wij zwaaiden naar hen. Toen begonnen zij ons te bombarde ren". De aanval duurde onge veer een half uur en drie van haar kinderen raakten gewond. Zowel westerse hulpverleners als Kurdische functionarissen betwijfelen of in het aangeval len gebied guerrillastrijders van de PKK zitten. „Wij werken al maanden in dit gebied en ken nen het redelijk goed", aldus Otto. „Ik kan met zekerheid zeggen dat Khera Zouk een bur gernederzetting van Iraakse Kurden is". De Japanse premier Kaifu heeft er gisteren in Peking bij Chinese lei ders op aangedrongen dat ze de mensenrechtensituatie in hun land verbeteren, zodat hij andere landen kan bewegen hun betrek kingen met China te verbeteren. Kaifu zei dat hij tegen premier Li Peng had gezegd dat „de manier waarop China zich met mensen rechtenkwesties wil bezighouden, duidelijk en begrijpelijk moet zijn voor de wereldgemeenschap. Dat is de manier waarop de status van China in de wereldgemeenschap kan worden verbeterd. Kaifu op de foto in het midden met de Chinese president Yang Shangkun is voor een drie daags bezoek in China. Dinsdag 13 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5