CDA blijft bij bezuiniging Binnenland Illegalen mogen blijven Lubbers wil praten met Indische organisaties 'Méér aandacht nodig voor milieu-veiligheid' Boetes maken verkeer niet veiliger NIEUWSLIJN Beroving met nep-bom In vol ornaat rukte de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) gis teren uit naar een bankgebouw in Rotterdam-Hoogvliet, nadat een bankberover daar voor de nodige opschudding had gezorgd door te dreigen met een bom. De man legde een briefje op de balie neer met de mededeling dat er een bom in zijn sporttas zat en dat hij geld wilde. Volgens een woordvoerder van de Rotter damse politie kreeg de man enkele duizenden guldens mee. De tas liet hij echter achter in de bank. Na enkele uren kwam de EOD tot de conclusie dat de inhoud van de tas niet gevaarlijk Novib-actie tegen import hardhout De Novib gaat volgende maand actie voeren tegen de import van tropisch hardhout in Nederland. Dat heeft voorzitter Van den Berg van de hulporganisatie gisteren meegedeeld. Van den Berg vindt dat Nederland definitief 'nee' moet zeggen tegen de import van hout uit de tropische regenwouden. De Novib-voor- zitter bezocht afgelopen week Brazilië en volgens hem is er nog steeds sprake van houtkap in het Amazone-gebied, „ondanks de groene propaganda van de Braziliaanse regering". De Tweede Kamer spreekt volgende maand over de invoer van tropisch hardhout. Ex-gevangenen aan de slag in offshore Negen ex-gedetineerden hebben sinds kort als gevolg van een speciaal EG-werkgelegenheidsproject in Den Helder een baan in de offshore-industrie. De negen, afkomstig uit een Amsterdamse gevangenis, hebben de afgelopen tijd een stoomcursus gevolgd in staalstralen, conserveren en boorwerkzaamheden. De EG wil dgt in elk lidstaat een industrietak wordt uitgekozen waar ex-ge detineerden werk kunnen vinden. St. bernhardhond bijt baby dood Een baby van twee maanden is vrijdagavond door een sint bern hardhond in Drachten (Friesland) doodgebeten, zo heeft de po litie gisteren meegedeeld. De hond, die in de keuken zat opge sloten, slaagde erin om bij het meisje in de kamer te komen. Hij haalde de baby uit de wieg en heeft haar met één beet doodge beten. De aanwezige gezinsleden konden niets doen. Volgens de politie had de hond last van jaloezie. Het beest is inmiddels af gemaakt. NMB Postbank voor miljoenen opgelicht De NMB Postbank is in Groot- Brittannië voor tientallen mil joenen guldens opgelicht door het bedrijf Arrows. Dat zou ningen die door het Britse filiaal van de bank waren verstrekt voor handelsfinanciering tegen de afspraken in hebben ge bruikt om onroerend goed te kopen. Ook zou de eigenaar van het bedrijf, Muhammad Navie- de, leningen naar privé-reke- ningen hebben doorgesluisd. De Britse krant Financial Ti mes meldde gisteren dat de bank is opgelicht voor een drag van 25 miljoen pond (ruim 80 miljoen gulden). Een woord voerder van de NMB Postbank heeft bevestigd dat de bank twee weken geleden in Groot- Brittannië beslag heeft laten leggen op de tegoeden van Ar rows. Ook zijn twee bewind voerders aangesteld. Eigenaar Naviede is inmiddels aange klaagd wegens misleiding. Toen de bank het vermoeden kreeg dat ze werd opgelicht, liet van Arrows. De fraudebestrij- ders van de Britse Serious Fraud Office startten daarop een on derzoek naar de handel en wan del van Arrows. Behalve de NMB Postbank hebben nog meer dan twintig andere banken samen rond de 125 miljoen pond (meer dan 400 miljoen gulden) aan Arrows geleend voor handelsfinancie ring. Daarvan zien ze honderd miljoen pond vermoedelijk niet meer terug, aldus de Financial Times. Justitie maakt uitzondering voor 'bijzondere gevallen Twaalf jaar cel voor wurgen bejaarde vrouw Volgens het Komitee Marok kaanse wao-slachtoffers in Am sterdam heeft Justitie in 57 ge vallen illegale Marokkaanse werknemers die in de wao zijn beland gelegaliseerd. Het zou gaan om een 'humanitaire rege ling' voor Marokkaanse werkne mers die minstens zes jaar heb ben gewerkt en daarbij sociale premies hebben betaald. Het ministerie van justitie in Den Haag zegt echter in de af gelopen twee jaar slechts in tien gevallen zo n verblijfsvergun ning te hebben gegeven. Van een generaal pardon is geen sprake. „Het gaat om een be perkt aantal, zeer individuele gevallen", aldus een woordvoer ster van justitie. Volgens haar zijn in de afgelo pen twee jaar 79 dossiers op nieuw bekeken. In tien gevallen leidde dat uiteindelijk tot een verblijfsvergunning. „Ze hebben volgens de geldende criteria een verblijfsvergunning gekregen. Er is zeker geen sprake van veran dering van beleid". De mensen die een verblijfs vergunning kregen, woonden al langer dan zes jaar in Neder land, hadden hun premies en belastingen betaald en zijn in de afgelopen acht jaar niet uit gezet. Het Komitee Marokkaanse wao-slachtoffers zegt tot nu toe driehonderd dossiers van illega le wao-ers aan het ministerie te hebben voorgelegd. De Haagse ambtenaren zouden er 120 ter verdere afwikkeling hebben meegenomen. Nadat het Komitee rucht baarheid aan de zaak had gege ven via het Marokkaanse pro gramma op Radio 5, hebben zich de afgelopen dagen hon derden illegalen bij het Komitee gemeld. Volgens M. El Achkar van het Komitee is de regeling ontstaan door bemiddeling van de Twee de Kamerfracties van PvdA en CDA. De Marokkanen die worden gelegaliseerd zouden 'krepeer- gevallen' zijn, die bij de eerdere legaliseringsoperaties in 1978 en 1980 buiten de boot zouden zijn gevallen. El Achkar zegt de de kwestie naar buiten te heb ben gebracht „omdat vele ille galen en hun werkgevers nu vaak veertien, vijftien jaar of langer in angst leven. Het Ne derlandse volk moet weten hoe de illegalen-problematiek er voor staat". Een 19-jarige Almeerder is van ochtend door de Zwolse recht bank wegens het wurgen van een 77-jarige inwoonster van zijn woonplaats veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De straf is conform de eis van de officier van justitie. De man heeft de bejaarde vrouw op 9 februari van dit jaar bij een inbraak met een touw gewurgd om herkenning te voorkomen. De Almeerder was op weg naar een school om in te breken, toen hij besloot bij het slachtoffer aan te bellen. Het doorzoeken van haar wo ning leverde hem slechts dertig gulden op. Hij wurgde de vrouw in haar bed nadat zij met een mes op hem af zou zijn geko men. Bij de strafoplegging heeft de rechtbank de gruwelijke wij ze waarop de vrouw is gedood meegewogen, net als het leed dat haar omgeving hierdoor is aangedaan. Eigenlijk is allang bekend dat het uitschrij ven van een groot aantal bekeuringen niet echt helpt om te voorkomen dat verkeers deelnemers steeds weer over de schreef gaan. Het probleem is echter dat justitie en politie niet goed weten hoe hard rijden, fout parkeren of het negeren van rood licht wél effectief kunnen worden bestreden. De administratieve chaos die het gevolg is van het lukraak uitschrijven van bekeu ringen wat bij gebrek aan beter toch steeds doorgaat heeft geleid tot nieuwe bezinning. Er moeten andere oplossingen worden gevonden, concludeert procureur- generaal Daverschot bij het gerechtshof in Leeuwarden, tevens voorzitter van een jus- titie-werkgroep die zich bezighoudt met het probleem. „De geesten zijn er rijp voor. Het is nu tijd politie en justitie de ogen te ope nen en meer bewust te maken van het ef fect van hun handelen Gisteren presenteerde de werkgroep een rapport met daarin de wens dat het Open baar Ministerie de politie quota kan geven voor het aantal boetes dat ze mag uitdelen. Politie, justitie en bestuurders moeten de hand maar eens in eigen boezem steken, luidt de boodschap. Bestuurlijke maatrege len, zoals het opheffen van gevaarlijke krui- singen, het anders inrichten van parkeer plaatsen of het weghalen van verkeersbor den die niet strikt noodzakelijk zijn, kunnen veel overtredingen voorkomen. De wegge bruiker komt dan niet in de verleiding om de regels aan zijn laars te lappen. Justitie en politie zoeken naar mogelijk heden om de verkeersveiligheid te ver beteren zonder nóg meer bekeuringen uit te schrijven. Dat levert niet alleen te veel administratieve rompslomp op, maar helpt bovendien slechts mondjes maat om het gedrag op de weg te verbe teren. Justitie en politie zoeken naar an dere manieren om het gedrag van ver- keersovertreders te beïnvloeden. Maar ook de politie kan doelmatiger wer ken. Daverschot spreekt van „gericht ver keerstoezicht" en „projectmatige surveil lance". Dat betekent niet dat er meer men sen op de bon worden geslingerd, maar dat met het uitschrijven van één enkele bekeu ring een groot aantal verkeersdeelnemers wordt gecorrigeerd. „Bij een duidelijk zichtbare snelheidscon trole voelt de overtreder zich toch lelijk be trapt als hij wordt aangehouden". Maar dat niet alleen: het uitschrijven van een bekeu ring in de berm van de weg, heeft ook effect op het rijgedrag van de weggebruikers die ondertussen passeren. Nu bestraffen politiemensen nauwelijks 20 procent van de overtredingen. De rest van de overtredingen wordt gesignaleerd met radar en camera. Het is de bedoeling die verhouding te veranderen in 30-70. De ervaringen met het afspreken van een bekeuringenquotum zijn in het arrondisse ment Den Haag goed te noemen. Daar geldt sinds 1 januari 1990 bij wijze van ex periment een quotum. Volgens de Haagse gemeentepolitie worden verkeersovertre- ders sindsdien vaker door een agent aange houden en wordt hen mondeling duidelijk gemaakt waarom ze een bekeuring krijgen. „Eén of twee weken later merk je op de plaatsen waar de snelheid gecontroleerd is, dat automobilisten werkelijk minder rij den." De Haagse politie mag dit jaar 50.268 be keuringen uitschrijven, bijna zesendertig procent van de 140.000 bonnen die de justi tie in het arrondissement kan verwerken. De rest van de bekeuringen is verdeeld over de gemeenten in de regio (bijvoorbeeld Lei den 7016 en Zoetermeer 4777), de rijkspoli tie (16.180) en speciale diensten zoals de Spoorwegpolitie en de Algemene Verkeers dienst van de Rijkspolitie. Dan resteert een reserve van 11.479 bekeuringen, die kan worden gebruikt voor bijzondere controles. Daverschot is ervan overtuigd dat een goede controle-strategie in combinatie met een handvol bekeuringen veel invloed heeft op het weggedrag. „Je ltunt bekend maken hoeveel ongelukken op een bepaalde weg gebeuren en vervolgens verscherpt toezicht aankondigen". Dat dit vaak maar tijdelijk helpt, wil Daverschot niet ontkennen. Maar hij benadrukt dat de kracht schuilt in de herhaling. „Geleidelijk raken de mensen er dan van overtuigd dat ze op een gevaarlijke weg rijden, waar de snelheid niet voor niets is gelimiteerd". Alders wil sancties tegen overtredingen DEN HAAO ANP De internationale gemeenschap heeft te weinig aandacht voor het naleven van milieuwetten. De bestaande ver dragen zijn niet ef fectief, onder meer door het ontbreken van sancties. In het inilieubeleid moet meer de nadruk ko men te liggen op 'milieuveiligheid'. Dat heeft minister Alders van milieu beheer gisteren ge zegd tijdens de ope ning van de Interna tionale Conferentie over Milieurecht (IELC), die deze week in het Vredes paleis in Den Haag wordt gehouden. De Verenigde Naties moeten volgens Al ders een grotere rol spelen op milieuge bied. Daar is nu meer tijd voor, om dat het Oost-West- conflict ten einde is. De minister vindt dat landen die de VN-besluiten niet naleven, moeten worden gestraft door het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag. Vooral de geïn dustrialiseerde lan den hebben op milieugebied een grote verantwoorde lijkheid. Zij hebben een 'hypotheek ge legd' op het milieu en maken intensief gebruik van de schaarse energie- bronnen, het land en het water, aldus Alders. Deze landen moeten, ten bate van de ontwikkeling en de instandhou ding van de mense lijke soo^t, hun ont wikkeling „vertra gen", zei de milieu minister. Internationaal be staan er momenteel ruim 150 milieuver dragen en -overeen komsten. Een groot deel daarvan heeft echter weinig effect. Als het aan Alders ligt, komt er een ge heel nieuw contro lesysteem waarin internationaal wordt toegezien op de naleving van milieuwetten: „Handhaving en in spectie van milieu wetgeving worden op nationaal niveau steeds belangrijker. Dat dient ook inter nationaal het geval te zijn." De 140 deelne mers van de confe rentie buigen zich tot vrijdag vooral over de haalbaar heid van zo'n sys teem. Zij denken daarbij aan het in stellen van een 'we reldwijd gezagsor gaan' als onderdeel van de Verenigde Naties dat de be voegdheid moet krijgen om in milieuzaken bin dende besluiten te Ook koningin Beatrix bezocht gisteren de Internationale Conferentie over Milieurecht in Den Haag. De vorstin beklom vanwege haar gebro ken kuitbeen de trappen van het Vredespaleis met behulp van krukken. foto dijkstra bv fred steenman Personeel van Citybank in actie tegen ontslagen 'Japan nog geen gesloten boek' DEN HAAO «ANP Premier Lubbers wil op korte termijn een gesprek met de In dische organisaties over de rela tie tussen Japan en de Indische gemeenschap. De premier deed dat verzoek gisteren tijdens een gesprek met voorzitter Boekholt van de stichting Herdenking 15 augustus en generaal buiten dienst Huijser. Lubbers heeft daarbij nadrukkelijk gezegd dat het hoofdstuk Japan „geen ge sloten boek" is. Wanneer het gesprek wordt gehouden is nog niet bekend. Duidelijk is in elk geval dat het na 15 augustus gebeurt. Op die dag de dag van de Japanse capitulatie worden elk jaar de Nederlandse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog in Zuidoost-Azië herdacht. Lub bers zal donderdag tijdens de herdenking bij het Indische Mo nument in Den Haag een krans leggen, ondanks het verzet daartegen van organisaties van oorlogsslachtoffers. De Indische organisaties zijn zeer gekwetst door de gebeurte nissen tijdens het bezoek van de Japanse premier Kaifu aan Nederland. Boekholt: „Het is een wijs besluit om ons uit te nodigen. We moeten elkaar toch weer in de ogen kunnen kunnen kijken. Zo ver zijn we nog niet, maar er is nu een ope ning." Boekholt zei gisteravond dat Lubbers onder de indruk is van de emoties die de Indische gemeenschap de laatste weken heeft doorstaan. De besturen van 28 bij de stichting aangesloten organisa ties hebben gisteren overlegd over de herdenkingsbijeen komst donderdag. Hoewel een aantal tegen de komst van Lub bers is, is unaniem besloten ge nomen alles te doen om te voorkomen dat de bijeenkomst wordt verstoord. Boekholt: „We vinden, zonder voorbij te gaan aan alle emoties, dat premier Lubbers namens het Nederlandse volk in staat moet worden gesteld een krans te leggen voor alle gevallenen. Het Indisch monument is op die dag niet de plaats voor een demonstratie of andere acties. Als dat op het Binnenhof ge beurt, is dat prima, maar niet bij het monument. Uit respect voor alle slachtoffers van de Ja panse bezetting moeten we die bijeenkomst niet laten ontsie- UTRECHT ANP Werknemers van de Citybank in Amsterdam hebben vanoch tend het werk voor onbepaalde tijd neergelegd uit protest tegen het sociaal plan van de directie. De bank, een dochteronderne ming van de Amerikaanse City bank, wil in het kader van een Europese bezuinigingsronde dertig procent van de honderd werknemers ontslaan. Het is in het bankbedrijf tamelijk uniek dat werknemers hun eisen met acties kracht bijzetten. Het dreigende ontslag betreft vooral oudere werknemers. Zij krijgen, afhankelijk van de leng te van hun dienstverband, hooguit vier jaar lang een aan vulling tot 80 procent van het laatstverdiende salaris. Wie daarna nog geen nieuw werk heeft gevonden, dreigt na af loop van die tijd in de bijstand te komen. ACHTERGROND DEN HAAG THEO HAERKENS Het eerste 'huwelijk' tussen twee homoseksuele mannen was gisteren in Hoornaar een feit. Gerard Kuipers en Frank Stello lieten zich daar inschrijven in het partnerregister. Een deel v; de Hoomaarse bevolking demonstreerde tegen de huwelijksvoltrekking. foto a Nieuw kabinetsberaad mag besparing op wao niet aantasten Het kabinet beraadt zich aan het eind van de week op nieuw over de wao en de ziektewet. Het CDA stelt daarbij als voorwaarde dat ook een eventueel bijgesteld pakket 4,4 miljard bezuiniging op de wao en de ziektewet ople vert. Dat is de uitkomst van overleg gisteravond laat tus sen ministers en kamerleden van CDA en PvdA. besparing van 4,4 miljard gul den gehaald moet worden. Kok heeft het CDA gisteren zijn voorstel gepresenteerd om de werkgevers de kosten van het eerste jaar wao te laten dra gen. Inhoudelijk wilde het CDA daarop niet reageren, maar het is wel bereid de optie te bespre ken. CDA-minister De Vries van De PvdA had zondag laten we ten dat de plannen opnieuw be sproken moeten worden. Het CDA is bereid te praten over 'verbeteringen', maar stelt daar bij in navolging van PvdA-leider en minister van financiën Kok uitdrukkelijk dat de beoogde sociale zaken zei na afloop dat hij de zorg van de PvdA deelt, maar voegde daar aan toe dat hij „tot dusverre geen alterna tieven heeft kunnen vinden voor de kabinetsbesluiten van vorige maand". Kok toonde zich niet erg on der de indruk van de stakings dreigingen van de vakcentrales. „De vakbeweging heeft zijn ei gen verantwoordelijkheid. Maar men moet wel beseffen dat men er niet komt door alleen 'nee' te zeggen. De argumentatie wordt sterker als men met alternatie ven komt". Het belangrijkste probleem is de verkorting van de uitkerings duur voor wao'ers onder de vijf tig jaar. Kok noemde dat besluit vorige maand nog 'sociaal aan vaardbaar en verdedigbaar'. Zondag kondigde hij, na intern beraad binnen de PvdA, aan dat hij in het kabinet wijzigings voorstellen zal doen. Wat het CDA bedoelt met 'verbeteringen in het pakket' is niet duidelijk. De CDA-fractie zit met het probleem dat het geen nee wil zeggen tegen nieu we onderhandelingen over de wao om niet de zwarte piet te krijgen toegeschoven, maar de christen-democraten kunnen zich anderzijds wel vinden in het pakket van 13 juli. Bij het'begin van het overleg tussen de ministers Lubbers, Kok en De Vries, staatssecretaris Ter Veld, de PvdA-kamerleden Wöltgens en Leijnse en de CDA'ers Gerritse en De Leeuw, verklaarde Ter Veld dat zij de protesten uit de vakbeweging heel begrijpelijk vindt. „Het is een goede zaak dat we gaan kij ken hoe we de scherpe kantjes van de voorstellen kunnen af slijpen", zei ze. Het is bekend dat zij de grootste moeite heeft met de voorstellen. Dinsdag 13 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK AAARGOT KLOMPAAAKER SJ AAK SAAAKAAAN FRANS VISSER Votmgeving: JAKEUEN PAULUS

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3