Leidsch Dagblad Stakingsacties op Prinsjesdag Ophef rond wao-ingreep onbegrijpelijk Milosevic werkt aan groot-Servië Italië paait Albanezen met een 'oprotpremie' Bende rooft in hele land kassa's leeg Ontsnapte asielzoeker verdronken Dinsdag 13 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39620 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN De Oostduitse Muur is vrijwel afgebroken BINNENLAND Lubbers wil pra ten met Indische organisaties Vrijlating gijze laars verloopt volgens plan 'Universiteit is geen doctoran- dussenfabriek' Ricciotti Ensem ble bouwt feestje in Noordwijk Regionale spelers doen het goed in betaald voetbal NIEUWSLIJN Albanezen onder treinstel naar België Twee jonge Albanezen zijn gisteren in Arlon in zuidoost-België hangend onder een trein aangetroffen na een uitputtende en ge vaarlijke vlucht uit Italië. Om de acht uur durende treinreis te kunnen maken, hadden de beide 22-jarige mannen hun voeten vastgebonden aan draaistellen. Ze hielden zich in evenwicht door met de handen de leidingen van elektriciteit en aircondi tioning vast te houden. Ze zijn voorlopig ondergebracht in een opvangcentrum in Brussel. 'Meer drugssmokkel aan Duitse grens' Aan de Duits-Nederlandse grens is sprake van een „sterke ople ving van de drugssmokkel Dat heeft het hoofd van de douane opsporingsdienst in Düsseldorf, Kaiser, gisteren gezegd. In de eerste maanden van dit jaar nam de douane 349 kilogram hasj in beslag, 53,3 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Bij marihuana was er een stijging met 60,1 procent tot meer dan 13 kilogram. Bij heroïne groeide de hoeveelheid in beslag geno men drugs zelfs met 296,5 procent. GRONINGEN-HAARLEM FRANS NYPELS EN FUP DE KAM Handen af van de wao! Zeven van de tien Nederlanders scharen zich volgens opinieonderzoeken achter die strijdkreet van de vakbeweging. Ogenschijnlijk be staat er in dit land nog altijd een grote solidariteit van de werkers met mensen die buiten hun schuld echt arbeidsonge schikt zijn geraakt. In de emotionele dis cussies die nu woeden over de kabinets voorstellen om het mes in de wao-uitke- ringen te zetten, ontbreekt echter ieder besef van de prijs voor die solidariteit. Wordt geen halt toegeroepen aan het toenemende ziekteverzuim en de daarop volgende instroom in de wao, dan kost dat veel werkende Nederlanders de ko mende jaren zeker twee procent van hun koopkracht. Door de ondoorzichtigheid van het loon- strookje beseft geen werknemer hoeveel premie hij op dit moment betaalt voor de financiering van de bestaande uitke ringen bij ziekte en arbeidsongeschikt heid. Bij een jaarsalaris van bruto 60.000 gulden betaalt hij 3.300 gulden premie voor de Ziektewet, al komt dat bedrag formeel grotendeels voor rekening van zijn werkgever. Zelf betaalt deze werkne mer door een inhouding op zijn bruto loon bijna 6.000 gulden per jaar voor de basisverzekering tegen arbeidsonge schiktheid (aaw) en voor de aanvullende wao-uitkering. Grijpt de regering niet in, dan moeten de premies voor aaw en wao de komende jaren nog fors omhoog. Een werknemer die bruto 60.000 gulden per jaar verdient, dat is netto bijna 3.000 gulden per maand, gaat meer premie voor de arbeidsongeschiktsheidsverzeke- ringen betalen, oplopend tot 700 gulden extra lastenverzwaring in 1994. De plotselinge commotie bij politici en de top van de vakbeweging over de aan gekondigde bezuinigingen op uitkerin gen aan zieke en arbeidsongeschikt ver klaarde werknemers is onbegrijpelijk. Al een half jaar geleden ging een ruime meerderheid in de Tweede Kamer ak koord met het uitgangspunt dat maatre gelen ter beteugeling van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid in totaal bijna vier miljard gulden moesten opleveren. Het kabinet zou eerst nog advies vragen aan de Sociaal-Economische Raad (SER) hoe dat bedrag het beste kon worden be reikt. Ambtenaren waarschuwden hun ministers dat draconische ingrepen on vermijdelijk zouden zijn. Veel politici, vooral in de PvdA-ffactie, koesterden toen nog de illusie dat de afgesproken FNV, CNV en MHP trekken op tegen wao-plan De vakcentrales FNV, CNV en MHP (middelbaar en ho ger personeel) trekken de komende weken gezamenlijk op tegen wao- en ziektewetplannen van het kabinet. Het voorlopige hoogtepunt moet een massale werkonderbre king worden op Prinsjesdag (17 september). Het is voor het eerst sinds de ziektewetplannen van de toenmalige minister van sociale zaken Den Uyl in 1982 dat de Neder landse vakbeweging zo grootscheeps in actie komt tegen voornemens van een kabinet. in werktijd. Op de derde dinsdag van sep tember volgt de actie 'Stem af op de Troonrede'. De vakcen trales roepen alle werkenden op vanaf een uur 's middags het werk neer te leggen om naar het voorlezen van de Troonrede te kijken of te luisteren. De werk onderbreking moet worden voortgezet met uitvoerige dis cussies over wat de koningin heeft gezegd. Op 5 oktober begint een lan- Gisteren, bij de presentatie van de actieplannen, kondigden FNV-vice-voorzitter Adelmund, CNV-bestuurder Westerlaken en MHP-voorzitter Van Dalen aan, dat in de aanloop naar Prinsjesdag al acties op stapel staan. Begin volgende maand worden de 1,5 miljoen leden opgeroepen tot acties als het aanbieden van petities, poort acties en kantinebijeenkomsten delijke actieweek „ter begelei ding'' van de Algemene Be schouwingen (begrotingsdebat ten) in de Tweede Kamer. „Als het kabinet dan nog niet ver standig is geworden, draaien we de duimschroeven verder aan", aldus Westerlaken. De bonden zullen dan tijdens de cao-on derhandelingen „bij de werkge vers teruggehalen wat door de politiek kapot is gemaakt". Adelmund verwacht dat er in de Tweede Kamer geen meer derheid zal zijn voor de plan nen. „Die moeten van tafel. Als dat betekent dat het kabinet verdwijnt, het zij zo", aldus Adelmund. PvdA-ffactievoorzitter Wölt- gens zei gisteren te hopen dat de kabinetsplannen de komen de weken zo worden gewijzigd dat de vakbondsacties geen doorgang hoeven te vinden. Zie ook pagina 3 Veel kritiek op Italiaanse overheid vier miljard kon worden gevonden door betrekkelijk pijnloze beleidswijzigingen, zoals prikkels voor werkgevers om de werkomstandigheden te verbeteren en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkne mers op een aangepaste werkplek in dienst te houden. Half juni bleek ook het bedrag van vier (niljard een illusie. Terwijl de SER nog druk bezig was met de voorbereiding van het gevraagde advies, schreef staats secretaris Elske ter Veld het adviescolle ge een brief waaruit bleek dat de in stroom in de wao de meest pessimisti sche verwachtingen overtrof, zodat niet vier miljard maar zes miljard gulden moet worden bezuinigd om te voorko men dat de collectieve lasten zouden uitstijgen boven het in het regeerak koord vastgelegde plafond. Vervolg op pagina 4 ENSCHEDE ANP GPD-DPA-AFP-UPM In groepjes van tien tot twintig man verlaten Albanese vluchte lingen sinds vanochtend het voetbalstadion en de kade van de Italiaanse havenstad Bari. Steeds meer Albanezen gaan in op het aanbod van de politie om voorzien van 75 gulden, twee spijkerbroeken, twee shirts, twee paar schoenen, si garetten, kauwgum en scheer mesjes de vliegreis huiswaarts te aanvaarden. Volgens politiecommissaris Paresi zijn er in totaal nog zo'n 400 Albanese vluchtelingen in Bari. Meer dan tienduizend zijn inmiddels teruggebracht naar hun vaderland. Paresi heeft de overgebleven vluchtelingen be loofd geen geweld te gebruiken om hun vertrek te bespoedigen, maar laat er ook geen misver stand over bestaan dat iedereen weg moet. Het duurde tot vanochtend half zeven voordat de eerste vluchtelingen onder luid gejoel van de achterblijvers ingingen op het aanbod Om te vertrek ken. Sindsdien besluiten, na langdurig onderling overleg, steeds meer kleine groepjes mannen om toch maar naar huis te gaan. Als de aftocht in dit tempo doorgaat is de laatste vluchteling voor de avond weg uit Italië. Een in nieuwe kleren gesto ken vluchteling, die zijn kame raden vanochtend probeerde te overtuigen ook naar huis te gaan, werd uitgejouwd en weg geduwd uit de groep. Later ver klaarde hij huilend aan verslag gevers helemaal niet terug te willen naar zijn vaderland, om dat hij bang is voor arrestatie. Alleen driehonderd gedeser teerde Albanese militairen die zich onder de vluchtelingen be vonden, mogen in Italië blijven. Zij zijn inmiddels onderge bracht in twee hotels in de om geving van Bari. Zij krijgen op humanitaire gronden de status van politiek vluchteling. In Italië is veel kritiek gele verd op de manier waarop de vluchtelingen door de autoritei ten zijn behandeld. Veel kran ten hebben in commentaren hun afkeur uitgesproken. Van de gastvrijheid waar Italië zo vaak prat op ging is weinig meer over, luidt de teneur. „De droom van de Albanezen is in rook opgegaan, maar ook die van de Italianen", aldus de gezaghebbende commentator Enzo Biagi. „Het op vier na be langrijkste industrieland van de wereld blijkt niet in staat in drie dagen tijd 10.000 koppen koffie uit te delen", stelde hij cynisch. Italië zal Albanië de komende maanden ongeveer 130 miljoen gulden aan noodhulp geven. Ook de Europese Commissie heeft gisteren besloten om de hulp aan Albanië op te voeren. De EG zal nog eens 4,6 miljoen gulden uittrekken. De voedselsituatie in Albanië is erbarmelijk. Moeders staan uren in de rij om voor hun kin deren een beker melk te be machtigen. Brood wordt steeds schaarser. In industriegebieden ligt de produktie vrijwel stil bij gebrek aan grondstoffen. BRENGT OPLOSSINGEN AAN HET LICHT. Vraag de uitgebreide brochure aan. Nijman.Lichtreklame maakt deel uit van Niiman Haarlem B.V., Postbus 9570,2003 LN Haarlem, tel 023 -319309, fax 023 -314939. Op het terrein van de School voor de Zeevisvaart in Katwijk werd gisteren de zevende Nationale Haringschoonmaakwedstrijd ge houden. Zestig industriële schoonmakers en vishandelaren kregen ieder zeveneneenhalve mi nuut om, op de vingers gekeken door jury en publiek, zoveel mo gelijk vissen schoon te maken. Spakenburger L Regtop werd evenals vorig jaar winnaar in de categorie detailhandel. Hij maakte 26 haringen goed schoon. Daar mee werd hij ook over het geheel genomen de winnaar over 1991 Bij de industriële schoonmakers werd J. Freke uit Katwijk winnares met 22 goedgekeurde exempla ren. Het totaalrecord staat nog steeds op naam van Katwijker Dirk Berkheij. Hij maakte driejaar geleden 45 haringen schoon in tien minuten. Hierbij moet wor den opgemerkt dat destijds de ei sen die werden gesteld aan de netheid van de schoongemaakte vis minder streng waren. FOTO DICK HOCEWONINC HET WOORD IS AAN VANDAAG Buitenland - Cultuur Extra Feiten en meningen - Familieberichten Info Tv-programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon Vannacht veel bewolking en mo gelijk enkele buien. Minimumtem peratuur rond 14 graden. In de loop van de dag flinke perioden met zon en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 22 graden. Zwak ke tot matige wind-rond kracht 3- vannacht zuidwestelijk, overdag uit uiteenlopende richtingen. Een groep Enschedeërs en Am sterdammers van 14 tot 20 jaar heeft tussen oktober 1990 en ju ni dit jaar kassa's leeggeroofd van winkels en warenhuizen in het hele land, onder meer in Haarlem. De buit wordt geschat op 250.000 gulden. De jongeren stalen telkens bij een filiaal van een winkelketen de sleutel van kassa's en geld- boxen. Daarmee konden ze ook de kassa's openen van andere winkels die tot de bewuste ke ten behoren. In totaal beroofde de groep ongeveer vijftig win kels, waaronder die van Blokker en Giraffe. Alleen achteraf bleek winkelpersoneel jongens bij de kassa te hebben zien rondhan gen als er geld werd vernist. Soms werd het eigen personeel van de diefstallen verdacht. De bende bestaat uit twee En schedeërs van 18 en 20 jaar en twee Amsterdammers van 18 en 14 jaar. De jongste stal onlangs nog 14.000 gulden uit de kassa van een supermarkt in Haar lem. SCHIPHOL-OOST ANP 'Saddam vroeg land Kuwayt' De 31-jarige asielzoeker uit Gui nee Bissau die sinds vrijdag werd vermist, blijkt te zijn ver dronken. De gemeentepolitie van Haarlemmermeer vond het stoffelijk overschot van de man gistermiddag omstreeks vier uur in de Ringvaart ter hoogte van het viaduct over de rijksweg A9 bij Schiphol-Oost. De asielzoeker, wiens asiel aanvraag was afgewezen, ont snapte vrijdagmorgen toen hij vanuit het asielzoekerscentrum naar Schiphol-Centrum werd gebracht om het land te worden uitgezet. De man gooide een koffer naar een marechaussee die hem begeleidde, rende weg en sprong in de Ringvaart. De politie hield er rekening mee dat de asielzoeker was ver dronken. Direct na' zijn ont snapping startte marechaussee en politie een zoekactie. Die le verde echter niets op. Duikers van de brandweer zochten ook enkele uren naar de man, maar die zoekactie bleef eveneens zonder resultaat Volgens de emir van Kuwayt heeft de Iraakse leider Saddam Hussein hem, drie maanden voordat Iraakse troepen het oliestaatje binnenvielen, ge vraagd een derde van Kuwayt af te staan. De sjeik zegt dit in een interview met een Egyptische krant. De emir gaf niet aan wel ke Kuwaytse gebieden Saddam opëiste. Irak maakt al heel lang aanspraak op Bubuyan en War- ba, twee strategisch gelegen ei landen bij de Iraakse grens. Vennepse jeugd wil koffieshop voor softdrugs NIEUW-VENNEP JEROEN SMIT Jongeren in de Nieuwvennepse wijk Linquenda willen, naar Amsterdams voorbeeld, een koffieshop met verkoop van softdrugs. Dit blijkt uit een on derzoek van de Haarlemmer- meerse welzijnsstichting 't Lage Land. De vestiging van zo'n koffie shop heeft volgens de jongeren geen invloed op de hoeveelheid softdrugs die worden verkocht. Gebruikt wordt er toch. Stich ting 't Lage Land meent daarom dat het een goede zaak is, als er een discussie komt over het wel of niet toestaan van een derge lijke koffieshop in Haarlemmer meer. Het onderzoek is gehouden, omdat Linquenda veel last heeft van groepen jongeren die rond hangen op schoolpleinen eri in het winkelcentrum. De politie zegt in een eerste reactie niet weg te zijn van het idee. Bosnische president reageert furieus abonn«nMtm ontvtag d« de lirtU twti «uIm™ f^^^^nement betaal ik daarna: Per maand (f 26.45) via automa- I tische betaling*. I Per kwartaaUf 76,75) via accept giro. I Per kwartaal (f 76,75) via auto- I matische betaling*. i l l i i Naam en voorletters. Verstoken van stroom en water roosteren Kroatische soldaten in het oosten van hun republiek hun geitevlees buiten op een open vuur. FOTO EPA PETER NORTHALL <Ér BABYLON TALENSERVICE J TOLKEN - VERTALERS - CORRESPONDENTEN - SECRETARESSES NOORDWIJK 01719-48997 BELGRADO The Indcpendent-AP President Slobodan Milosevic van Servië is begonnen met de vestiging van een groot-Servi sche staat. Milosevic overlegde gisteren in Belgrado met Servi sche leiders uit de republieken Montenegro en Bosnië-Her zegovina over de toekomst van Joegoslavië zonder de republie ken die zich willen afscheiden. Zo'n nieuwe federatie zou wor den overheerst door Servië. Milosevic lijkt zich neer te leggen bij de onafhankelijkheid van Slovenië en Macedonië, de armste van de zes Joegoslavi sche republieken, waar op 8 september een referendum over de toekomst wordt gehouden. Ook Kroatië mag zich afschei den, op voorwaarde dat de 600.000 Serviërs in deze repu bliek zelf mogen bepalen of ze bij Kroatië dan wel bij Servië horen. De Bosnische president Alija Izetbegovic reageerde gisteren furieus op de Servische plan nen. Izetbegovic - zelf een mos lim - beschuldigt Milosevic er van moslims en Serviërs in Bos nië uit elkaar te willen drijven. Meer nog dan de vijf andere Joegoslavische republieken is Bosnië-Herzegovina een smelt kroes van volken. De moslims, die hier als een etnische groep worden beschouwd, vormen met 43 procent de grootste groep en hebben de meeste greep op de regering. Maar ook Serviërs (31 procent van de be volking) en Kroaten (17 pro cent) hebben een plaats in het kabinet. Nummer bank/girorekening: j Handtekening: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2 300 VB Leiden i i w. 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1