BetaaldVoetbal Een rijk gevulde kweekvijver Dinsdag 13 augustus 1991 Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RUTCER J HOOGERDUK 18 GLENN HELDER begint aan zijn derde jaar bij Sparta. De oud-voetballer van Roodenburg hoopt dit jaar wat meer wedstrij: den in de basis te staan. MARCEL VALK had een goed jaar bij FC Den Haag. Zijn doel voor dit seizoen: „Ik had nog te veel pieken en dalen. Ik moet constanter voetballen." De tijden van Wim Rijsber- gen, Wout Holverda, Bert Jansen, Ton Kamphues, John Verschoor, Theo van Seggelen en Cees Guyt - om er maar eens een paar te noemen - zijn reeds lang voorbij. Zij maakten ooit furore in het betaalde voet bal, leverden het bewijs dat in de regio Leiden/Alphen wel degelijk spelers van formaat liepen. Dat was zo, en het is nog steeds zo. De regio blijkt een rijk gevulde kweekvijver voor het be taalde voetbal te zijn. Op dit moment zijn liefst 22 spelers actief op topniveau: 14 bij een eredivisieclub, 6 in de eerste divisie en 2 in het buitenland. Naast Ajacied Alfons Groenen dijk, die elders apart aan bod komt, een overzicht van de uit 'Leiden' afkom stige spelers in het betaal de voetbal. Vandaag deel 1: de eredivisie. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RUN HER MAN JOUSTRA/MARTIN VAN WANROOY EREDIVISIE CARLO L'AMI (SW/DORDRECHT'90) Carlo l'Ami (25) heeft alweer vijf seizoenen in het betaalde voet bal achter de rug. De oud-kee per van Blauw Zwart speelde twee-en-een-half jaar bij Excel sior, werd een half jaar aan PSV verhuurd wegens een blessure van Hans van Breukelen, speel de een seizoen bij SW en ver trok na de komst van Joop Hiele naar Dordrecht '90 waar hij het afgelopen jaar keepte. Of daar nog een jaar betaald voetbal aan wordt vastgeplakt is onzeker. De nieuwe fusieclub SW/Dordrecht'90 heeft op dit moment de beschikking over drie keepers. Behalve Hiele en l'Ami is dat Ricardo de Jongh. „Als Hiele blijft is het duidelijk, hij is dan de eerste keeper. Wie de tweede doelman wordt, is nog niet bekend. Dick Advocaat heeft gezegd dat hij Ricardo en mij een eerlijke kans wil geven. Valt de keus op Ricardo, dan houdt het voor mij op. Tweede keeper zijn is al moeilijk, derde keeper zijn heeft voor mij geen zin. Dan wil ik weg", aldus l'A mi. Het probleem is echter dat op dit moment de clubs al voorzien zijn. „Ik weet het, het is al laat. Aan de andere kant, ik heb nog wel een contract voor een jaar, maar er is een tekort van een miljoen geloof ik. En ze hebben me gekocht voor drie ton. Maar ik zie wel, voor hetzelfde geld valt de keus toch op mij." Glenn Helder foto anp Glenn Helder (22) begint aan zijn derde seizoen bij Sparta, hij heeft nog een contract voor twee jaar. De afgelopen twee seizoenen speelde hij nogal wis selvallig. Daardoor en door blessures was hij niet altijd ze ker van een plaats in de hoofd macht. Na een goed verlopen oefenperiode is hij echter hoop vol gestemd. „Zoals het er nu voorstaat, heb ik een basis plaats. Mijn doel is nu zo veel mogelijk wedstrijden te spelen. Het moet niet meer zo zijn als de vorige seizoenen: invallen, spelen, invallen, spelen. Ik ge loof dat ik in totaal het vorige jaar achttien wedstrijden in de basis heb gestaan." De linksbuiten, die twee jaar geleden nog voetbalde voor Roodenburg, beseft terdege dat hij het de komende tijd moeilijk zal krijgen. De oorzaak: Helder zit op dit moment in militaire dienst, in Den Haag. „Dat is ex tra vermoeiend. Ik kan dus wel Betaald voetbal haalt regionale spelers zeggen dat ik het maak, maar ik moet zeker oppassen. Ik heb er in elk geval veel zin in. Dat komt ook omdat het elftal op toeren begint te raken. Ik geloof dat we ten opzichte van vorig jaar sterker zijn geworden." Het leek er even op dat Jeffrey van As (19) Ajax zou verruilen voor Go Ahead Eagles, maar die transfer ketste uiteindelijk af. „Ik hoorde alleen een tijdje te rug van Beenhakker en van Pronk dat Go Ahead belangstel ling voor me had. Ze wilden me huren, maar ik heb er verder niets meer van gehoord. Het zou aan de ene kant misschien goed zijn geweest voor mijn ontwikkeling, maar aan de an dere kant was het ook weer niet zo aantrekkelijk. Ik ben geope reerd aan mijn rechterpols, een scheurtje dat ik twee jaar gele den had opgelopen, was groter geworden. Ze hebben er nu een stukje bot uit mijn heup in ge zet. In elk geval zou ik daardoor al een groot deel van de voorbe reiding bij Go Ahead hebben gemist. Loopt zo'n elftal, dan wordt het heel moeilijk om me in het eerste te spelen." De Leidenaar, afkomstig van Roodenburg, begint nu aan zijn derde jaar bij Ajax. Zijn ver wachtingen: „Ik zit nu dicht bij het eerste elftal, het ligt aan me zelf. Ik zal me moeten laten zien om bij de A-selectie te komen. Er was even wat onrust in het tweede omdat Ajax vier, vijf nieuwe spelers kocht. Sommige spelers dachten toen: wat heb ik hier nog te zoeken? Maar Been hakker zei dat we nog in oplei ding waren, dat we nog niet toe waren aan het eerste. Misschien op nationaal niveau wel, maar op internationaal niveau zeker niet. Zo is het ook, ik kan hier nog een hele hoop leren. Daar om is het achteraf toch goed dat ik bij Ajax ben gebleven." Mario Captein (19) gaat zijn vierde jaar in bij PSV. „Na dit seizoen moet ik klaar zijn voor het betaalde voetbal," vertelt de aanvoerder en centrale verdedi ger van het tweede team van de landskampioen. „Ik had ge hoopt dit jaar al uitgeleend te worden aan een andere club, maar daar wilde de leiding nog niet aan. Blessures zijn zo opge lopen en dan is het wel handig om genoeg spelers in de selectie te hebben. Je ziet het nu aan Peter Hoekstra. Straks is ieder een weer fit en dan moet hij weer gewoon in het tweede spe len." Volgens de voormalige jeugdintemational van Alphen- se Boys moet er niet gering schattend over het niveau van PSV 2 worden gedacht. „Er zit ten dan wel veel jeugdspelers bij, maar afgelopen seizoen de den Schepers, Chovanec en Ka- lusha ook vaak mee. Toch niet de minste voetballers." PAULKWAKKENBOS (SPARTA) Paul Kwakkenbos zet zijn eerste stappen in het betaalde voetbal. Met een contract op amateur basis in de hand. Kwakkenbos, vorig jaar met vijftien doelpun ten topscorer van derdeklasser Nieuwkoop, krijgt een kans bij de reserves van Sparta. „Tijdens een wedstrijd tegen Altior scoorde ik na rust drie doelpun ten. Toen bleek er een scout van Sparta rond te lopen, 's Avonds werd ik direct gebeld. Twee we ken later was het rond. Net als iedere jongen droom ik er van met voetbal wat verder te ko men. Zo'n kans pak je dus met beide handen aan", aldus de 19-jarige Nieuwkoopse spits. JORDAN VAN LOON (AJAX) Jordan van Loon, het afgelopen seizoen produktief (16 goals) in de A-regionalen van Alphense Boys, komt dit seizoen uit voor de reserves van Ajax. Ook hij kreeg een contract op amateur basis. Hij heeft naast het voet bal bij de Amsterdamse reserve krachten volop aandacht voor zijn studie (Havo-4). „Tonnie Pronk en Louis van Gaal heb ben me gezegd dat die combi natie heel erg zwaar zal worden. Edwin van der Sar (midden) is e i de voorbeelden dat er in de regio Leiden/Alphen voldoende voetbaltalent aanwezig is. De Voorhoutse doel- i Aajax speelde zich vorig seizoen nadrukkelijk in de kijker. het hard gegaan.'Ruim een jaar gezet, dint geleden speelde hij nog betrek- sen in Am] kelijk anoniem in de jeugd bij Maar ik heb ze gezegd dat ik dacht het te kunnen redden. Wel ben ik vrij nuchter. Ik weet dat de kans om in het voetbal te slagen klein is. Daarom wil ik beslist mijn school afmaken." zegt de Alphenaar. In de Meer vertoont hij zijn kunsten als linkermiddenvelder. „Ik moet nu elke dag trainen, maar daar heb ik gelukkig geen moeite mee. Mijn conditie is goed. We trainen vaak tegelij kertijd, maar wel op een ander veld, met de A-selectie. Daarna ontmoeten we elkaar in het spe lershome. Het bevalt me prima. Aan sommige dingen, zoals de discipline en snelheid van spe len, moet je helemaal i Maar de opvang is perfect c jongens zijn gaaJf." LEON MEIJS (WILLEM II) Leon Meijs (26) begint aan zijn tweede profavontuur. De in Rijnsburg woonachtige voetbal ler probeerde het jaren geleden, zonder al te veel succes, een sei zoen bij AZ '67. De voetballer, die eerder speelde bij UVS, werd na een sterk seizoen bij Katwijk ingelijfd door Willem II, terwij] ook WV belangstelling toonde. Hij tekende een con tract voor een jaar. „Dat wilde ik en Willem II ook. Ik ben van plan het eerst een tijdje aan te kijken. Mijn baan (Meijs is ana list, red.) in Leiden wilde ik niet opgeven. Met mijn werkgever ben ik overeengekomen dat ik nu part-time werk, twintig uur per week. Dat was veertig uur per week. Anders was ik er niet aan begonnen. Mijn maat schappelijke carrière vind ik be lang nu 1 Dennis Krijgsman ARC. De keuzeheren foto archief duchte concurrentie. Nu La- tuheru op het laatste moment toch een handtekening onder zijn aangeboden contract heeft liefst zeven spit- ise dienst naar de Jacobs. En dat maakt de kansen voor Krijgsman op een basisplaats niet erg groot. „Het is sowieso al een zwaar le ven als pro voetballer," zegt hij na een maand van intensieve training. Maar Krijgsman is nuchter genoeg om te weten wat hij kan en wat hij kan ver wachten. „Voor mijn gevoel gaat het lekker. Ik heb al een paar keer gescoord. Maar het is afwachten. Je weet toch niet hoe het in het profvoetbal loopt." EDWIN VAN DER SAR (AJAX) Edwin van der Sar (20) kan te rugkijken op een prachtig sei zoen bij Ajax. De Voorhoutse doelman, die daarvoor bij Noordwijk speelde, kwam aan het eind van het seizoen in de basis na een blessure van Stan ley Menzo en keepte negen (FC DEN HAAG) Jeffrey Talan (19), ex-Katwijk, begint aan zijn derde jaar bij FC Den Haag. Na een seizoen in de jeugd en een jaar in het tweede, heeft de aanvaller nu zijn zin nen gezet op een plaats in het eerste elftal. "Ik ben daarvoor keihard aan het trainen", meldt hij. „Voor de rest hangt het af van mijn invalbeurten. Daar mee moet ik een basisplaats zien af te dwingen. Ik moet ge woon een beetje geluk hebben wat dat betreft, met name in de afronding. Door te scoren val je meer op". Hij beseft echter terdege dat de concurrentie voor een plek in de hoofdmacht van Co Adri- aanse groot is. „Maar er zit een mijn spel. In i had ik hal- terugval. i jeugd naar se- nioren viel me erg zwaar. Dat was vooral een kwestie van kracht. Ik ben nu uit dat dal ge komen en voel me een stuk sterker. Maar nogmaals, ik moet geluk hebben." REMCO TORKEN (FC DEN HAAG) Het geluk liet Remco Torken (19) op het beslissende moment in de steek. Vorig jaar dwong de lange en snelle Leidse aanvaller, die een contract heeft tot 1994, een vaste plaats af in het eerste van FC Den Haag. Na zes goed verlopen wedstrijden sloeg het noodlot toe in de zevende par tij, tegen FC Groningen. Torken, voormalig speler van Leiden en UVS, verstapte zich en scheurde een middenvoetsbeentje waar door hij de slotfase van de com petitie moest missen. In de voorbereiding op het nieuwe ging het opnieuw i vertrouwen naar het komende seizoen. „Een basisplaats is voor mij wel weggelegd. Het gaat goed in de voorbereiding, centraal op het middenveld Al leen is Cor Lems nu nog gebles seerd. Ik weet niet wat Adriaan- se gaat doen als hij weer fit is. Speelt Lems dan in de punt van driehoek of ik? Moet ik mis schien doorschuiven naar een andere plek op het middenveld? Maar andersom geldt dat na tuurlijk ook voor Lems." Valk heeft één duidelijk doel voor ogen: „Ik heb niet echt een terugval gekend nadat ik van UVS was overgekomen. Veel mensen hadden dat wel ver wacht. De meeste amateurvoet ballers hebben daar last van als ze de overstap maken naar het betaald voetbal. Ik dus niet, maar ik wil dit jaar wel constan ter presteren, niet alleen maar pieken. Hoe ik dat kan berei ken? Door scherp te trainen en geconcentreerd bezig te zijn." Edwin Vurens (24) begint aan zijn zesde seizoen bij Sparta. Zijn contract loopt nog tot en met 1993. De eerste twee jaar wedstrijden in het eerste. De laatste wedstrijd van de compe titie tegen Vitesse, waarin het kampioenschap ternauwernood werd gemist, stond Menzoech- 5 verst te ter weer onder de lat. Van der T(Jrken zich en h£ midd£n. voetsbeentje scheurde op de zelfde plaats. „Het gaat nu weer voorspoedig", zegt Torken op gewekt. „Ik ben alweer met de looptraining begonnen en ik heb er geen last meer van. Al leen begin ik het seizoen wel met een conditie-achterstand. Een plaats in het eerste kan ik voorlopig wel vergeten. Zelfs voor het tweede wordt het moeilijk. Daarin loopt nu bij voorbeeld Edwin Post." Sar:„Dat vond ik raar. Ik had het toch goed gedaan. Ik hoorde het ook niet in een persoonlijk ge sprek. De opstellling werd opge somd en ik kwam er niet in voor. Nee, verder maak ik er geen probleem van. Ik heb het er ook niet meer met Beenhak ker over gehad." Dit seizoen zit Van der Sar naar alle waarschijnlijkheid weer gewoon op de reserve bank. „Als Stanley fit is, is dat gewoon zo. Het is een stap te rug, maar dat wist ik van tevo ren. Jammer, maar niet meer dan logisch. Ik heb hier een tweejarig contract als tweede keeper getekend. Na dit seizoen kijk ik wel. Ik heb in elk geval geen zin om jaren achterelkaar op de bank te zitten. Wat dat betreft was het een goed jaar. Ik heb me in de kijker kunnen spelen." JEFFREY TALAN Edwin Vurens foto anp speelde de aanvaller die van Stompwijkse Boys kwam overi gens nog op amateurbasis. Al met al behoort hij zo langza merhand tot de 'ras-Spartanen'. „Ik ben hier een van de oudjes", zegt hij. „Er zijn maar drie derti gers. De meeste spelers zijn een stuk jonger dan ik". Marcel Valk (24) kan terugzien op een uitstekend jaar bij FC Den Haag. Weliswaar speelde de ploeg geen rol in de competitie, denvelder (ex-Koudekerk en - UVS) speelde bij vlagen sterk. Ook zijn contract werd verlengd tot 1994. Hij kijkt dan ook vol Vurens zegt een uitstekende voorbereiding achter de rug te hebben. „Perfect eigenlijk. Ik heb zo goed als alle wedstrijden in de basis gestaan. Ik speelde best lekker en het hele team is erop vooruitgegaan. Er wordt nu goed gevoetbald, waar mo gelijk op de aanval." Ondanks de goede voorberei ding wil hij toch het volgende kwijt: „Ik heb de laatste twee seizoenen wel veel gespeeld, maar op een enkele wedstrijd betekenis na niet goed gevoetbald. Daarin r de mid- moet nu verandering komen. Ik wil niet meer tot de midden moot in de eredivisie horen. Ik wil meer dan alleen maar mee- voetballen." hadden hem i noeg bevonden om in een ver tegenwoordigend elftal uit te komen. Wel begonnen de prof clubs (Feyenoord, Roda JC) toen al naar de talentvolle spits te lonken. Na zijn overgang naar het standaardteam van de Alphense Racing raakte alles in een stroomversnelling. Ron Groene- woud inviteerde de meao-scho- lier voor het Nederlands ama- :i ij;teurelftal. Uit dankbaarheid ijken hoe die combinatie schoot de rossjge Alphenaar tij- bevalt: gaat het goed op dens een trfp vijf keer raak. Bij terugkeer te kende hij in januari van dit jaar een contract bij Vitesse, een van de vele kapers op de kust. Trainer Bert Jacobs had hem tijdens vingeroefeningen met loopt het bij De aanloop naar het nieuwe seizoen verliep tot nu toe vlot voor Meijs, die geregeld een plaats in de basis kreeg toebe deeld van Piet de Visser. „Maar de Oranje-amateurs in Zeist op rekenen doe ik nog niet. Ik persoonlijk aan het werk gezien heb er wel het volste vertrou wen in, maar ik zal rustig moe ten afwachten. Wat lekker was, was dat ik op mijn vertrouwde plek speelde, als rechtsback. We spelen met twee vaste mandek kers, Werdekker en Dijkstra. Omdat de meeste ploegen met twee spitsen spelen, krijg ik een wat vrijere rol. De Visser wil dat ik de flank bestrijk en af en toe over Feskens (de rechter mid denvelder, red.) heenga. Tot nu toe is hij daar wel tevreden over. Maar dan nog. Ik weet het, ik klink wel als Zoetemelk, maar het seizoen is nog lang. Ik speel nu op een veel hoger niveau. Dat moet ik maar zien vol te houden." en had snel en doeltreffend ge handeld. „Ik droom wel eens van een bestaan als profvoet baller", had Krijgsman een jaar geleden nog geroepen. Zijn school kreeg voorlopig de voor rang. „Maar als er een goede aanbieding komt...". Zeven maanden later mocht hij zijn handtekening onder een A-contract zetten. Vitesse ging er mee accoord dat Krijgsman desondanks zijn studie wilde af maken, waardoor nu bijna da gelijks op en neer gereden wordt naar Arnhem. De voormalige ARC'er vindt dat hij goed is opgevangen in zijn nieuwe omgeving, maar ondervindt op de training ge- Jeffrey Talan is een van de Leidse talenten die nog niet echt is doorgebroken. De voetballer acteerde tot nu nauwelijks in de hoofdmacht van FC Den Haag. Dit jaar hoopt hij de sprong naar de top te maken. foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18