Sport Snelle Jelle als vanouds Competitie 'heilig' verklaard Almere toch klaar voor EK-triathlon Kulker toch naar WK Drie buitenlandse voetballers weer toegestaan Dinsdag 13 augustus 1991 HERMAN JOUSTRA AD V A BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS 15 NIEUWSLIJN Winst voor Engels cricketteani Het Engelse cricketteam heeft op de laatste dag van de Testserie tegen wereldkampioen West-Indië de eindnederlaag afgewend. De ploeg van aanvoerder Gooch won maandag in Londen de vijfde en laatste Test met een verschil van vijf wickets. Met een eindstand van 2-2 sloten de beide grootmachten de enerverende tweestrijd af. Engeland moest op de laatste dag 143 runs maken voor de overwinning. Voor Vivian Richards, de 39-jarige aanvoerder van West-Indië, was het de laatste Testwedstrijd in Engeland. De gelouterde ster wil volgend jaar zijn succesvolle sportieve loopbaan beëindigen en zich in de politiek begeven. Richards en zijn ploeggenoten zijn donderdag en vrijdag te bewonderen op het veld van Rood en Wit in Haarlem, waar twee vriendschappelijke interlands te gen Nederland worden gespeeld. Wielerploeg ELRO gaat door ELRO, de kleinste Nederlandse wielerformatie die op het laatste moment werd toegevoegd aan het deelnemersveld van de Prof- ronde van Nederland, blijft ook in 1992 in de wielerwereld actief. Ploegleider en sponsor Jos Elen heeft voor het nieuwe seizoen opniew een geldschieter gevonden. Een koeriersbedrijf uit Rijen wordt de hoofdsponsor van de ploeg. ELRO kreeg dit seizoen pas publiciteit toen de ploeg geen start gelegenheid in de Profronde van Nederland kreeg. Te weinig kwaliteit, oordeelden de organisatoren. Toen bleek dat de Itali aanse formatie Carrera geen fatsoenlijke ploeg op de been kon brengen, kreeg Elen alsnog de kans zeven renners te sturen. Protest schaatser Kramer afgewezen Marathonschaatser Yep Kramer heeft geen succes geboekt bij de tuchtcommissie van de KNSB. De 33-jarige Fries verloor het pro test dat hij had aangetekend tegen zijn diskwalificatie tijdens de finalewedstrijd om de marathonbeker 23 februari in de Thialf- hal te Heerenveen. In eerste instantie veroverde Kramer voor de derde achtereen volgende maal de KNSB-beker maar kort nadat hij over de eindstreep kwam, moest hij de trofee inleveren. Hoofdscheids- rechter Kerst Woudman achtte Kramer schuldig aan onregle mentaire handelingen. Hij zou geduwd hebben, waardoor Lam mert Huitema en Evert van Benthem ten val kwamen. Van den Berg aan kop in Polen PUCK Het gaat plankzeiler Stephan van den Berg tijdens de Europese titelstrijd in de Olympische Lechner-klasse voor de wind. De Noordhollander voert na drie wedstrijden op de Oost zee, met het Poolse stadje Puck als thuishaven, het klassement onbedreigd aan. Van den Berg kwam gisteren tijdens de derde race als tweede over de denkbeeldige finishlijn, achter de Frans man Quintin. De Olympische kampioen van Los Angeles heeft de algemene rangschikking een voorsprong van zestien pun ten op de Fransman Muzellec, die maandag als derde eindigde. Van den Berg kan in Puck een optie r r de Zomerspelen in Barcelona. i startbewijs De aanloop was verre van vlek keloos, maar de organisatie in Almere schijnt toch klaar te zijn om 'Europa' te ontvangen. De laatste plooien voor het Euro pees kampioenschap hele triathlon dat zaterdag 17 augus tus wordt gehouden zijn gladge streken. Het pad is geëffend voor een, volgens bondscoach Frank Lambert, Nederlands Zelden zal een Europes titel strijd triathlon met zo veel ne gatieve publiciteit zijn aange kondigd. Even zag het er zelfs naar uit, dat de nationale top pers de wedstrijd zouden laten schieten. Genoeg als ze hadden van het kinderachtige gedrag binnen het bestuur van de Ne derlandse Triathlonbond. Met als inzet welke sponsornamen wel en ,niet op het nationale tenue mochten worden afge drukt. Tot opluchting van vooral Klaas Wilting, voorzitter van de organiserende stichting Holland Triathlon, werd net op tijd een compromis bereikt. Dat overi gens nog lang niet iedereen tot tevredenheid heeft .gestemd. Doordat het logo van Rider, het kledingmerk dat onlangs als bondssponsor werd gepresen teerd, duidelijk herkenbaar is afgedrukt op het rood-wit-blau- we tricot, konden de persoonlij ke sponsors van de tien namens Nederland startende tri-atleten maar nauwelijks een plaatsje voor hun merknaam vinden. Het ene binnenbrandje was nog niet geblust, of de andere vuurhaard moest worden be streden. Pim van den Bos, on langs nog gehuldigd als nieuwe Nederlandse kampioen kwart- triathlon, liet weten niet in Al mere te willen starten. De top per uit Oostknollendam was wel geselecteerd door bondscoach Frank Lambert, maar voelde zich door te weinig gerichte trainingsarbeid niet sterk ge noeg voor een topprestatie in Almere. Van den Bos zag meer heil in een uitstapje naar het Franse Embrun waar eveneens op 17 augustus een andere hele triathlon wordt gehouden, veel zwaarder overigens dan Almere. DE PERSOONLUKE SPONSORS van de tien namens Nederland star tende tri-atleten konden maar nau welijks een plaatsje voor hun merk naam vinden. Specialist wint proloog profronde De Profronde van Neder land, dat is onderhand de Ronde van Nijdam gewor den. Jaar-in-jaar-uit, sinds hij er in 1984 in debuteer de, speelt de Brabantse wielrenner haantje de voorste in de enige profes sionele etappekoers die ons land rijk is. GPD-VERSLAGGEVER Dat heeft alles te maken met het nagenoeg vlakke profiel van de Ronde, die geknipt is voor rouleurs als Nijdam. Gisteren nam Snelle Jelle in Dordrecht de oranje-draad weer op die hij in Gulpen, eindpunt van de edi tie van 1990, liet liggen. Als eni ge van de 97 deelnemers kwam hij in de 5,6 kilometer lange proloog door de druk bevolkte binnenstad van 'Dordt' tot een moyenne van 49,411, goed voor zijn zoveelste leiderstrui in de door een gefortuneerde doe- het-zelver gesponsorde hobby tent van Breukink sr. Het was Nijdams vijfde pro loogsucces in zes pogingen. Een fraaie score, die slechts door de Brit Sean Yates kon worden on derbroken. Dat gebeurde twee jaar geleden in Nieuwegein. Ya tes kwam dit keer niet verder dan plaats 35, op krap een halve minuut (28 seconden) van Snel le Jelle, die als vanouds tekeer ging in zijn specialiteit. Zelfs het Franse kniit van Thierry Marie, de man die een dikke maand geleden in de Tour het voorspel had beheerst, bleek niet tegen Nijdams machtige pedaaltred opgewassen. Nijda noot Frans Maassen, voor de eerste keer 'tourend' door ons land, was de verrassende num mer twee. Marie bleef dit keer steken op de zevende stek, on middellijk achter Breukink jr., Erik dus. Voor hem, de man wiens Tour letterlijk en figuurlijk ver ziekt is door een of andere duis tere bacterie, lijkt deze 31-ste aflevering van de door vaderlief geleide Profronde op maat ge sneden. Immers, voor het eerst staat er een fikse tijdrit (42 kilo meter) op de rol en die discipli ne is normaliter een kolfje naar Breukinks hand. Dat beseft ook Nijdam, die desondanks niet bij de pakken neer gaat zitten. Ook hij weet van wanten als er tegen het horloge moet worden gere den, zij het dat de man uit Zun- dert het best uit de verf komt bij kortere afstanden. Nijdam: „Maar als mijn vorm honderd procent is, moet ik die veertig kilometer ook aan kunnen. Als het maar vlak is. Dat heb ik vo rig jaar in de Grote Prijs Eddy Merckx bewezen, waarin ik tweede werd op een seconde van Frans Maassen. En dat ging over een kleine zestig kilome ter". Vooralsnog heeft Snelle lelie, die traditiegetrouw in de Ronde van Nederland zijn verjaardag viert (hij wordt vrijdag 28), er al le vertrouwen in. De overtui gende proloogtriomf sterkt hem in het idee dat hij in deze koers opnieuw 'kort' moet kunnen eindigen. Nijdam: „Het wach ten is nu in feite op van woensdag, kijk daar verlies. Als het een halve minuut is, zi zwaar tegenvallen". Opperste concentratie bij Jelle Nijdam bij de start van de proloog van de Profronde van Nederland. Minder zeker van zijn zaak is Erik Breukink. Hij is druk bezig uit het diepe dal te kruipen, waarin hij vorige maand is te rechtgekomen. Gemakkelijk blijkt dat niet te gaan, zoals af gelopen week in Spanje bleek. Zowel in de Ronde van Burgos, een vrij behoorlijke etappewed- strijd, als in de klassieker San Sebastian San Sebastian, zat de snee er bij de PDM-kopman nog niet in. Breukink: „In San Sebastian voelde ik me redelijk, maar toen ze echt begonnen te rijden op die klim in de finale, kon ik niet gewoon niet mee. Zelfs niet met die groep van twintig die achter Bugno, Chi- appucci en Delgado reden. Maar ik hoop me deze week te verbeteren, want ik ben van plan er nog een mooi naseizoen van te maken. En daar past ook deze Ronde van Nederland in. In de tijdrit in Raalte zal duide lijk worden of ik hier mee kan doen voor de eindzege. Ik wil wel, r het i ko- heeft even zijn tijd nodig. Het missen van die laatste twee Tourweken werkt toch door". De dreun van de Tour heeft Breukink naar zijn zeggen in middels zo goed als verwerkt. „Daar moet je ook weer niet te lang bij stil blijven staan. Ie moet gewoon verder en daarom wil ik er in de komende weken nog wat moois van proberen te maken. Dat lijkt me het beste. Nee. ik denk niet veel meer aan de Tour. Dat is geweest. En wie weet, misschien is deze ervaring nog wel ergens goed voor ge weest. Ben ik mentaal weer wat sterker en fysiek minder kwets baar geworden. De motivatie is in elk geval nog volop aanwezig. Ik denk zelfs meer dan ik zou hebben gehad na een goede Tour". Een richtpunt voor Breukink is ook het wereldkampioen schap, over een kleine twee we ken in Stuttgart. Nijdam zal daar niet van de partij zijn. „Het parcours is er te zwaar voor mij", weet Snelle Jelle. En om als hulpje-van-Oranje mee te fietsen, nee... daarvoor voelt hij niets. Een goed gevulde premie- pot zou hem eventueel nog tot andere gedachten kunnen brengen. Nijdam: „Een voetbal ler ontvangt al gauw een ton bij een wereldkampioenschap. Een wielrenner die kampioen wordt, zit ook goed, maar de rest krijgt een fooitje. Ja, alleen in Italië worden de helpers geloof ik goed beloond." Het bestuur van de NTB dreigde Van den Bos prompt voor een jaar uit de nationale selectie te stoten als hij zijn voornemen zou doorzetten. Alsnog in Almere starten is voor de Oostknollendammer in middels uitgesloten omdat Lambert reeds een vervanger heeft aangewezen. Alleen door niet in Embrun te vertrekken kan Van den Bos de strafmaat regelen, waardoor hij diverse Europese en wereldkampioen schappen zou missen, onge daan maken. Het lijdend voor werp heeft de handschoen ech ter opgepakt en blijft vast van plan in Embrun te vertrekken. Tijdens de gisteren in Almere gehouden persconferentie stip te Wilting de problemen slechts summier aan. Om het positief te houden legde hij uiteraard de nadruk op de enorme opdracht die de organisatie heeft aange nomen door liefst 1230 deelne mers te verwachten. Beduidend meer dan het steeds gestelde maximum van 1000. In de serie voor het Europees kampioenschap gaan zaterdag morgen om kwart voor zeven 229 triatleten van start. De an dere 1001 vertrekken een half uur later voor het open Neder lands kampioenschap. Bij de vrouwen kan het niet anders of wereldrecordhoudster Thea Sy- besma moet Europees kam pioene worden. Zeker nu haar voornaamste tegenstreefster Sa rah Coope ontbreekt. De Britse wil liever vlammen tijdens het officieuze wereldkampioen schap dat medio oktober op Hawaii wordt afgewerkt. Om dezelfde reden heeft Pau- li Kiuru bedankt voor Almere. De Fin, die onlangs in het Zuid- duitse Roth een triathlon won in 8 uur 4 minuten en 54 secon den, de op één na (Amerikaan Dave Scott) beste wereldpresta tie, wil koste wat het kost als eerste niet-Amerikaan Hawaii Toch blijven er bij de enoeg toppers over om het EK spannend te hou den. Bondscoach Lambert ba seert zijn optimistische voor spelling vooral op de afloop van Roth. Zijdewinder Mark Koks werd daar in 8.09.58, een nieuw Nederlands record. KNVB: hard optreden bij speelverbod Han Kulker: toch r DEN HAAG ANP De Koninklijke Nederlandse At letiek Unie heeft Han Kulker gisteren aangewezen voor de strijd om de wereldtitels (24 au gustus tot en met 1 september) in Tokyo. Het aantal Nederland se atleten in de Japanse hoofd stad komt daarmee op negen. Kulker, die gedurende het sei zoen lange tijd geblesseerd was, verdiende zijn uitverkiezing af gelopen zaterdag in Hechtel, waar hij op de 1500 meter een tijd van 3.39,82 liep. Hoewel Kulker niet aan de li miet heeft voldaan, besloot de KNAU hem a^n te wijzen op grond van zijn atletiek-verleden en zijn betrouwbaarheid als toemooiloper. Met uitzondering van Erik de Bruin, die 23 augustus naar Tokyo vertrekt, bereidt de rest van de selectie zich voor in het op 250 kilometer ten westen van Tokyo gelegen Nagano. In deze wintersportplaats verbleef de atletiekselectie bijna drie jaar geleden ook ter voorbereiding op de Olympische Spelen in Se oul. Vandaag vertrekken naar Na gano: Ellen van Langen (800 m), Gretha Tromp (400 m horden), Joke Kleijweg (marathon), Ton- nie Dirks (marathon), Marti ten Kate (10.000 m) en Frans Maas (ver). Zaterdag krijgen zij gezel schap van Yvonne van der Kolk (1500 m) en Han Kulker (1500 m). HILVERSUM ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER Boordevol goede voornemens, dit keer vooral op het sportieve vlak, begint het sectiebestuur betaald voetbal aan de (voorlo pig) laatste termijn van dertien maanden. In de komende tijd wil het kabinet-Van Rooijen se rieus werk gaan maken van de inkrimping van de eredivisie tot 16 clubs (nu nog 18), krijgen de clubbestuurders 'onderricht' in aantrekkelijk voetbal en rekent het sectiebestuur binnenkort op het groene licht van de onder nemingsraad van de ICNVB voor het stroomlijnen van de organi satie. Tegelijk kondigde sectievoor zitter Martin van Rooijen gister middag in het hoofdgebouw van de NOS harde maatregelen aan als het speelrooster door wedstrijdverboden van burge meesters verder in de knel komt. Het sectiebestuur stelt voortaan als eis dat uiterlijk vijf dagen voor de oorspronkelijke wedstrijddag overeenstemming moet zijn bereikt over een nieu we wedstrijddag binnen 30 da gen. Wordt daaraan niet voldaan, zo schrijft de aanpassing van het reglement nu voor, dan zal de wedstrijd binnen 30 dagen zonder publiek gespeeld moe ten worden. De KNVB heeft bo vendien de bevoegdheid de wedstrijd op een ander veld te laten spelen, met inbegrip van het terrein van de tegenstander. Van Rooijen sluit niet uit dat deze maatregel al het komende seizoen in praktijk gebracht moet worden. „Anders wordt het in de komende jaren vrijwel onmogelijk nog een programma vast te stellen". Van Rooijen was gistermid dag de eerste die toegaf dat er nu sprake is van 'een tamelijk chaotisch programma'. De schuld legde hij neer bij de clubs, de burgemeesters en de spoorwegen. „Drie jaar geleden moesten we rekening houden met 125 wensen, dat zijn er voor dit seizoen al 300. En ik heb niet de illusies dat het de komende jaren minder wordt". Het derde programma dat onlangs uit de computer van de Universiteit Twente rolde, was het maximale dat de program mamakers konden bedenken. Het voldeed voor driekwart aan alle verzoeken. Inmiddels is van 30 wedstrijden de datum veran derd en volgen er deze week nog 10 wijzigingen. „Maar dan nog is er sprake van tien onop geloste moeilijkheden", klaagt Jan Huijbregts steen en been. Competitievervalsing „Vanwege het begrip competi tievervalsing". zegt de competi tieleider, „kunnen we het niet maken een club twee of drie keer achtereen uit of thuis te la ten spelen". Hoe anders is de praktijk. Zo speelt FC Twente binnen tien dagen drie thuis wedstrijden op rij, tegen achter eenvolgens MW, Volendam en RKC, omdat PSV tussentijds aan een buitenlands toernooi deel neemt. Van Rooijen sluit niet uit dat de (top)clubs enige beper- kingen zal worden opgelegd om tijdens de competitie naar het buitenland te gaan. „Maar aan de andere kant zullen we ook rekening moeten houden met de financiële belangen van die clubs", schrok hij kennelijk van z'n eigen woorden. Meer heil ziet het sectiebe stuur in inkrimping van de ere divisie met twee clubs, waar door het aantal wedstrijddagen wordt teruggebracht van 34 naar 30. Het overgrote deel van de clubs was daar eerder falie kant tegen. Desondanks wil het sectiebestuur een werkgroep in het leven roepen, die zich op nieuw over deze materie moet gaan buigen. Van Rooijen ver wees daarbij naar Duitsland, waar de eerste Bundesliga op termijn wordt teruggebracht tot 16 clubs, en naar plannen die leven in Engeland om tot een forse inkrimping te komen. Een verkleining van de eredi visie komt de KNVB ook finan cieel goed van pas. 'Zeist' wordt overstroomd met invitaties voor het Nederlands elftal, maar was slechts bij mondjesmaat in de gelegenheid het EK-succes van 1988 te verzilveren. „We kun nen overal terecht, we kunnen de bedragen invullen die we willen, maar ons speelrooster laat het gewoon niet toe om met de Europees kampioen de wereld rond te gaan. Wat in Duitsland en Engeland kan", betreurt Van Rooijen, „zou hier Oefeninterland Een uitnodiging om in februari in Japan tegen Brazilië te spelen moest worden afgewezen; het zelfde gold voor een vierlanden- toemooi met Argentinië, Brazi lië en Italië. „En dan praat je toch al gauw over zo'n vier of vijf ton per wedstrijd die je laat lopen", rekent Huijbregts voor. Voorlopig moet Oranje het doen met een oefeninterland in Parijs tegen Frankrijk (5 juni) ter voorbereiding op het EK in Zweden en met de ontmoeting tussen de kampioenen van Eu ropa en Zuid-Amerika (Argenti nië), die in februari of maart in ons land wordt gespeeld. Dat mag van de ICNVB eventueel ook in Buenos Aires. Of des noods in het Arabische olie staatje Abu Dhaby, dat de wed strijd voor veel Amerikaanse dollars wil adopteren. Het sectiebestuur verwacht voortaan bij wedstrijden van Oranje minder last te hebben van (buitenlandse) clubs, die de internationals niet willen af staan. De FIFA heeft daarvoor harde sancties afgekondigd. Be halve een fikse geldboete wil de FIFA ingrijpen in het resultaat van wedstrijden waarin spelers uitkomen, die op hetzelfde mo ment voor hun eigen land had den moeten spelen. De betref fende club zal in dat geval tot verliezer worden verklaard, zo heeft de wereldvoetbalbond aangekondigd. Met ingang van het seizoen 1992-1993 mogen de Neder landse voetbalclubs drie bui tenlanders per wedstrijd op stellen. Dat is er één meer dan nu is toegestaan. Het sectiebetuur wil nog niet zover gaan als de norm van de UEFA, die vier buitenlanders te voetballen, die geen Neder- per duel goedkeurt. Secretaris lander zijn." jan Huijbregts zei echter v kant van de UEFA op te willen. „Maar bij ons geldt een speler die meer dan twee jaar in ons land speelt al niet meer als bui tenlander. Daardoor is het vaak nu reeds mogelijk in een wed- De KNVB heeft bepaald dat de winnaar van de wedstrijd om de Super Cup, woensdag avond tussen PSV en Feye- noord, 150.000 gulden krijgt. De verliezer wacht een bedrag van 75.000 gulden. De wedstrijd tussen de kam pioen en de bekerwinnaar, dit seizoen voor de eerste keer ge houden in Nederland, wordt de komende drie jaar gesponsord door PTT Telecom. Het bedrijf betaalt hiervoor jaarlijks 250.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15