Regio Geen uitbreiding van bibliotheek Oermensjes op Koudenhoorn Extra beveiligingsmensen bij attractiepark Duinrell Koningshuis wordt wellicht studentenhuis Markt Leiderdorp kan blijven Fijnproevers plunderen slagerij IE? Bedreiging met gaspistool beboet Dinsdag 13 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS 14 LEIDEN OP KOUDENHOORN gooien kinderen dino saurussen van hun stan daard en trekken sprintjes met hun Flintstone-loop- auto's. BU DE BIBLIOTHEEK in Leiderdorp moet er wor den gemillimeterd met boeken en cd's nu.de uit breiding niet doorgaat. NIEUWSLIJN Leiderdorpse exposeert in raadhuis LEIDERDORP De in Leiderdorp geboren en getogen Lous Dooijes exposeert vanaf deze week in het gemeentehuis van Lei derdorp. Lous Dooijes maakt aquarellen. Ze is grotendeels auto didact en maakt bij voorkeur bloemen en bomen. Lous Dooijes is een dochter van Dries Vermeulen, kunstenaar en aardewerk fabrikant. Tegenwoordig woontze in Vlaardingen. De tentoon stelling is op werkdagen van negen tot vijf en op woensdag avond van half zeven tot acht uur te zien. Rubberboot gestolen WARMOND Uit een Warmondse jachthaven in de Zweilan- derpolderis in de nacht van zondag op maandag een rubberboot met buitenboordmotor gestolen. De waarde van het vaartuig wordt geschat op ongeveer 10.000 gulden. Dieven wisten het ap paraat te stelen door de ketting door te zagen tuig Leiderdorp weigert extra subsidie De verbouwing van de Leiderdorpse bibliotheek in de Muzenhof gaat niet door. Bij een uitbreiding met drie honderd vierkante meter heeft de bibliotheek jaarlijks 70.000 gulden extra nodig. Het college van burgemeester en wethouders weigert dat bedrag bovenop de subsidie van 650.000 gulden te leggen. De raadscommissies wel zijn en financiën moeten het voorstel van burgemeester en wethouders echter nog goedkeuren. compact discs neerzetten", sprak een medewerkster enkele maanden geleden nog hoopvol. „Nu moeten we alles LEIDERDORP UESBETH BUITINK Het Koningshuis aan de Leider dorpse Hoofdstraat wordt waar schijnlijk bestemd voor studen tenhuisvesting. „Het is voor ze ventig procent zeker dat we het Koningshuis verbouwen voor aparte kamerverhuur", aldus adjunct-directeur J. Jansen van aannemersbedrijf Arbouw, ver antwoordelijk voor de verbou wing van het monumentale pand. Arbouw wilde het pand ei genlijk bestemmen voor een meer lucratieve verhuur aan een bedrijf. „Maar de onder handelingen met bedrijven hebben niet die resultaten op geleverd die wij verwachtten. En het Koningshuis kan intact blijven als we het bestemmen voor studentenhuisvesting, of voor bij voorbeeld een stichting of gezinsvervangend tehuis". Wanneer Arbouw kiest voor studentenkamers, moeten op elke verdieping gemeenschap pelijke sanitaire voorzieningen komen en worden de kamers particulier verhuurd. Arbouw hoopt over enkele weken zeker heid te hebben over de bestem ming van het Koningshuis. LEIDERDORP UESBETH BUITINK Het bibliotheekbestuur hoopte door de uitbreiding meer boe- kenstellingen te kunnen plaat sen en de ruimte tussen de kas ten te kunnen verbreden. „We kunnen door de uitbreiding nieuwe kasten met boeken en venop de stellingen proppen en de overzichtelijkheid is daar door verdwenen." „Bovendien is er nu heel wei nig ruimte tussen de stellingen. Tussen de kasten met studie boeken voor volwassenen bij voorbeeld kan maar één per soon staan. Mensen met rol stoelen of kinderwagens kun nen er dus niet eens door. Ou deren moeten te hoog reiken of te laag bukken", aldus biblio thecaresse Kukler. Toen de bibliotheek elf jaar geleden werd ingericht, werd toegezegd dat er binnen vijfjaar vierhonderd vierkante meter ex tra zou komen. Nu staat een dergelijke uitbreiding danig op de tocht. Het bibliotheekbe stuur weigert echter elk com mentaar tot de commissies het collegevoorstel begin september hebben behandeld. Voorzitter C. Verplancke van de vereniging voor ambulante handel protesteerde op de markt van afgelopen donderdag nog tegen een verplaatsing van kramen naar de Eikenlaan. Die verhuizing is niet nodig, zo bleek gisteren. foto hielco kuipers Veertien kilo ossehaas, twaalf kilo kogelbiefstuk, nekbieflap- pen, entrecote en lendelapjes. Niet het boodschappenlijstje voor een smakelijke barbecue, maar de buit van een inbraak bij Slagerij Bunnik aan de Lei derdorpse Van Diepeningen- laan. „We hebben duidelijk met kenners te maken: de in brekers hebben mijn beste vlees meegenomen", beoor deelt bedrijfsleider M. de Lan ge de gastronomische kennis van de daders. Ruim honderdtwintig kilo vlees namen de smulpapen mee via een klein tuimelraam van het toilet. „Het is al erg ge noeg wanneer er bij je wordt ingebroken, maar mijn hele voorraad rundvlees is meege nomen", zegt De Lange nog al tijd verbijsterd. „Die lui had den een verfijnde smaak." De gestolen vleeswaar heeft een waarde van ruim drieduizend gulden. Ook het klein wissel geld verdween in de zakken van de insluipers. „Zelfs een kratje aangesneden rosbief en fricandeau is weg". De bezwaarprocedure van de marktkooplui die naar de com mercieel ongunstige Eikenlaan dreigden te worden verplaatst, is met een sisser afgelopen. Hun kramen kunnen gewoon op de Berkenkade en het begin van de Hoofdstraat blijven staan zon der overlast te veroorzaken bij de verbouwing van het monu mentale Koningshuis. Dat is gis teren duidelijk geworden bij overleg tussen de gemeente, de marktkooplui en aannemer Ar bouw. „Bereik een compromis", zo luidde de opdracht die college- vertegenwoordiger W. van Win terswijk vorige week van de commissie beroep- en bezwaar schriften kreeg. Tijdens het overleg van gisteren bleek dat het college-besluit om de kra men te verplaatsen naar de Ei kenlaan te voorbarig was. .Ar bouw is bereid de aan- en af voer van goederen niet op don derdag te doen plaatsvinden. Er kan voor een paar kramen toch overlast ontstaan, maar die kunnen dan op de Berkenkade en de Hoofdstraat een stukje worden verplaatst", aldus Van Winterswijk. „Dat had het college eerder kunnen bedenken", erkent Van Winterswijk. Volgens hem is er ANITA LUYENDUK De Wassenaarse politie heeft af gelopen week vier extra mensen ingezet om het toegenomen aantal diefstallen in en rond at tractiepark Duinrell een halt toe te roepen. Vooralsnog lijkt die maatregel te helpen: de het aantal aangegeven diefstallen vertonen de laatste dagen weer een dalende lijn. De afgelopen weken steeg de kleine criminaliteit in het Was senaarse recreatiepark plotse ling. Er werden vooral veel mountainbikes gestolen. Behal ve de vier extra politiemensen, die nu 's avonds een oogje in het zeil houden, heeft Duinrell waarschuwingsborden geplaatst op het terrein. Die borden ma ken bezoekers erop attent dat ze goed op hun fiets moeten passen. „Nu houdt iedereen na tuurlijk zijn eigendom in de ga ten, en is het aantal diefstallen afgenomen", zegt Duinrell- woordvoerder Chris Schoenma ker. Een verklaring voor de plotse linge explosie van diefstallen heeft hij niet. Wel merkt hij op dat „sommige mensen er om vragen. Die zetten hun fiets ge woon niet op slot." Ook buiten het attractiepark zijn mountainbikes bij dieven erg in trek. Langs de hele kust strook komt deze vorm van cri minaliteit dit jaar erg veel voor. Volgens de Wassenaarse politie- voorlichter is de hoge waarde van de populaire fiets oorzaak van deze specifieke criminali teit: een mountainbike kost al gauw zo'n 1200 gulden. Door het preventieve optre den in het recreatiepark is de rust nu weergekeerd. Sinds vori ge week is er slechts één moun tainbike gestolen, en in een va kantieoord met zo'n miljoen bezoekers per jaar, is dat wei nig. Politie Ook de Wassenaarse politie zegt desgevraagd het vermoeden te hebben, gezien het aantal aan giften, dat de criminaliteit in Duinrell dit jaar is toegenomen. Cijfers heeft men nog niet voor handen, maar de politie maakt waarschijnlijk aan het einde van het seizoen een inventarisatie. De criminaliteit in Duinrell be staat behalve uit fietsendiefstal len ook uit diefstallen uit tenten en lichte mishandelingen onder jongeren. Vijfde kindervakantieweek trekt recordaantal deelnemers WARMOND WIM KOEVOET De tijdmolen van de tijdmachi ne op het Warmondse recrea tie-eiland blijft blijkens het vig net met een bijl in het standje oertijd steken. Uit de cabine ko men twee met knuppels gewa nde kinderen tevoorschijn, r de kleine deelnemers aan de vijfde kindervakantieweek van de stichting kindervakantie werk Warmond (SKW) is dat het beginsignaal voor de activitei ten van de eerste dag: dino saurussen van hun standaard gooien, stenen springen, racen met Flintstone-loopauto's en sleutelhangers maken van klei. Gehuld in door de plaatselijke groenteman geleverde jutezak ken, zien de kinderen er uit als oermensjes. Tijdmachine Dat was gisteren. Vandaag brengt de tijdmachine de kinde ren naar de Romeinse tijd, woensdag zijn de middeleeu wen aan de beurt en donderdag en vrijdag passeren achtereen volgens de Gouden en de 20-ste eeuw de revue. Voorzitter Els van der Hulst is in haar sas met het tentenkamp van 25 tenten, van waaruit de in groepen verdeelde kinderen opereren. „Da's echt een vondst. Vroeger hadden we één grote tent. Die kostte ons veel geld en als het regende hadden r toch niets aan omdat 200 kinderen er alleen maar in pas sen als ze zich niet verroeren." De nieuwe tenten brengen de SKW echter op een andere ma nier alsnog in de problemen: er is onvoldoende bergingsruimte voor. De SKW komt voort uit een werkgroep, die ressorteerde on der de plaatselijke jeugdraad. De kindervakantieweek liep ze ker qua deelnemersaantallen al vrij snel zeer goed, vertelt Van der Hulst. Vandaar het besluit om van de werkgroep een zelf standige stichting te maken, die overigens nog altijd onder de vlag van de jeugdraad vaart. Met de 266 tijdmachine-reizi gers van dit jaar, is een nieuw record gevestigd. Van der Hulst vergelijkt dit aantal niet zonder trots met dat van het vier keer zo grote Oegstgeest, waar maxi maal 300 kinderen kunnen meedoen. „Wij zijn hier een week lang bezig voor 266 van de 425 schoolgaande kinderen in Warmond. Wat mij betreft is dit overigens het Warmondse maximum. We kunnen niet elk jaar een tent erbij kopen." Aan kinderen dus geen ge brek op Koudenhoorn, aan vrij willigers aanvankelijk des te meer. Uitgangspunt is dat elke groep twee begeleiders heeft. Per dag zijn er 55 in de weer. „Op elke groep één vast iemand en een tweede, wisselende hulp", zegt Van der Hulst. „Dat is bepaald niet overdreven, er is een hoop water hier." Voor het aanvankelijke tekort aan vrijwilligers had het bestuur een harde maatregel in petto: door loting moesten er kinderen afvallen. „Toch is het nog veel harder om dan de hele week af te gelasten. Het werd dan ook heel goed begrepen door de ou ders. Wij dachten dat de hel zou losbreken maar in plaats daar van volgde de enige goede reac tie: men meldde zich aan als vrijwilliger." De kindervakantieweek maakt een professionele indruk. De vrijwilligers zijn allen her kenbaar aan fraaie T-shirts waarop de tijdmachine is afge beeld. Ook zijn er vaste dragers van portofoons. Klaarblijkelijk zijn ook de deskundigen te spreken over 'Warmond'. Jan Zeven, een provinciale instel ling voor jeugd- en jongeren werk, heeft al twee van de drie keer de gelijknamige prijs van de wedstrijden om de. beste kin dervakantieweek in Zuid-Hol land aan de SKW uitgereikt. En ook de plaatselijke vrijwilligers- prijs ging na de eerste kinderva kantieweek naar de toenmalige werkgroep. Van der Hulst vertelt dat de brainstorm over het thema al in november begint. Na de kinder vakantieweek evalueert het be stuur alles wat er valt te eva lueren. „Dan komen vragen aan de orde als 'stonden de spelen op tijd klaar', 'hoe kon het dat de materiaalmeesters geen lijs ten waarop stond waar ze alles moesten neerzetten' en 'hoe wisselen we de programma's zo snel mogelijk als het regent'. Die laatste vraag is trouwens wel heel hypothetisch. Het is namelijk gewoon' een enorme ramp als het de hele week zou regenen." Gebakken Alle thema's plus de bijbeho rende informatie worden op een floppy vastgelegd. „Dat is voor toekomstige bestuurders. Als je tien thema's hebt, dan zit je gebakken want kinderen doen nooit langer dan tien jaar Met de kindervakantieweek is zo'n tien mille gemoeid. De ge meente subsidieert voor enkele duizenden guldens. Ouders be talen 17,50 gulden voor het eer ste en vijftien gulden voor het tweede kind. De meeste inkom sten komen van sponsors. „Ei genlijk is donatie een beter woord want onze tegenprestatie blijft beperkt tot het sponsor- bord bij de ingang van het ten tenkamp", aldus de voorzitter. De organisatoren struinen voor afgaand aan de week War- mondswe bedrijven af op (gra- tisjmaterialen. Altijd met suc ces, zegt de voorzitter. „We hebben in het dorp een hoop goodwill." bij eerdere onderhandelingen een misverstand ontstaan tus sen ambtenaren en de aanne mer. „Op basis daarvan heeft het college de meest radicale beslissing genomen." De kooplui dienden een be zwaarschrift in omdat zij niet wilden verhuizen van de plaat sen die commercieel het gun stigst zijn. Volgens hen draait de hele markt op die kramen, om dat dat de enige zijn die zicht baar zijn vanaf de Stierebrug. Namens alle kooplui van de weekmarkt noemde de vereni ging voor ambulante handel de verplaatsing daarom 'onaan vaardbaar'. Leidenaar ramt boom en hek Een 19-jarige Leidenaar is van morgen gewond geraakt bij een ongeval in Oegstgeest. Om tien voor half tien reed de man met zijn auto vanaf de Rhijngeester- straatweg de Schoutenburger straat in. Door het gladde weg dek slipte de wagen, ramde een tuinhek en kwam tot stilstand tegen een boom. De auto werd totaal vernield, de Leidenaar is met onbekend beenletsel over gebracht naar het AZL. Zomerfeest in Wassenaar De Wassenaarse Oranjevereni ging organiseert deze week vier dagen lang, van woensdag tot en met zaterdag, een zomer feest in het dorp. Het zomer feest is een 'overblijfsel' uit de tijd dat de toenmalige koningin Wilhelmina haar verjaardag vierde in augustus. De nu 81-ja rige vereniging houdt er elk jaar nog aan vast. Woensdagavond klokslag zes uur beginnen de festiviteiten met de opening van de kermis aan de Dr. Mansveltkade. Daar wordt 's avonds ook vuurwerk afgestoken. Donderdagochtend half tien kunnen kinderen van zes tot en met dertien jaar meedoen aan allerlei spelen (Hofcampweg). Peuters en kleuters kunnen die tijd op een luchtkussen terecht. Oudere Wassenaarders kun nen 's middags meedoen met klaverjassen en pandoer spelen in Huize Willibrord. Aanvang twee uur. Een tekenwedstrijd is er voor kinderen van vijf tot en met twaalf: aanvang half drie op het marktterrein aan de Berkhe- istraat. Die avond vanaf zeven uur zijn er spelen (kuipjesste- ken, paalwerpen) op het terrein aan de Hofcampweg. Vrijdagochtend beginnen de zomerfeesten met een waterfes tijn in het Sterrenbad (half tien). Een kennismaking met jeu de boules vindt plaats om twee uur bij de sporthal, 's Avonds doen diverse plaatselijke teams mee aan het spelencircuit aan de Hofcampweg. Aanvang half acht. Zaterdag ten slotte is er een viswedstrijd in de Zijlwatering tegenover de jachthaven (mel den om half acht 's ochtends), jeu de boules bij de sporthal (half elf), ringsteken te paard op de Van Groeneveltlaan (half twaalf) en 's avonds na zeven uur een spectaculaire wedstrijd voor sterke mannen en vrou wen in de Van Hogendorps- traat. Elf kleine biggetjes Is het gemeentelijk dierenpark In Voorschoten sinds zondag rijker. In het Burgemeester Van der Hoevensportpark baarde het gemeentelijk varken het elftal, die ze allemaal zelf kan voeden. De kraamafdeling kan elke dag rond 16.00 uur worden bezocht foto hielco kuipers Een 20-jarige Leidenaar en diens 21-jarige vriend uit Was senaar zijn gisteren door de Haagse politierechter veroor deeld tot drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf en 750 gulden boete. De twee had den juli dit jaar in Leiden een vrouw bedreigd met een pistool. Zij deden dat omdat zij zich ergerden aan het verkeersge drag van een medeweggebrui ker. De laatste zou naar hen hebben gescholden. Daarom waren zij hem achterna gereden en waren naast hem gaan staan voor een stoplicht. De 20-jarige Leidenaar kreeg van zijn Wasse naarse vriend een gaspistool aangereikt. Die richtte hij op de vrouw die naast de bestuurder van de andere auto zat „Ik zal je hart er eens uitschieten", zo kreeg de Leidse te horen. Later zou zij bij de politie verklaren veel huilbuien te hebben gehad na het voorval. Volgens het tweetal was hun 'geintje' helemaal niet bedoeld als een 'bedreiging tegen het le ven gericht' .zoals officier van justitie, mr. Th. Renckens hen in de dagvaarding verweet. De aanklaagster vond het 'om te schaterlachen' dat de twee bij hun arrestatie een koekje van eigen deeg kregen. Omdat de politie van de centrale door kreeg dat er een vuurgevaarlijk tweetal was gesignaleerd voer den zij hun arrestatie met man en macht en met getrokken wa pens uit. Politierechter, mr. Timmer mans, zag in die arrestatie en de drie dagen die zij in voorarrest uitzaten al iets van een straf. In haar vonnis ging zij voorbij aan de eis van de aanklaagster die om drie maanden onvoorwaar delijke celstraf had gevraagd. 'Kindervakantieweekkinderen' op Koudenhoorn racen met hun Flintstone-loopauto's. Links de tijdmachine. •FOTO hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14