Regio Katwijker houdt vis op plank Uitgebreide siësta in bollenvelden Lisse Dinsdag 13 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken ge durende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling door het hart van de Bollenstreek en over Kaageiland. Dagelijks leggen verslaggevers gedeel tes van dit traject af en schrijven over hun belevenis sen. In de krant van zaterdag volgt een complete route beschrijving van deze wandeltocht met een lengte van zo'n 20 kilometer. USSE ANITA LUVENPUK Op een zonnige zomermiddag rond het middaguur is het mijn beurt voor De Vrije Loop. De wandeling begint in de Lissense Spekkelaan, met links het dicht begroeide Keukenhofbos. De rechterkant geeft uitzicht over een sloot en een groen veld, die de rust van de natuur uitstralen. Het geeft mij een spijtig gevoel dat hier een asfaltweg langs loopt. Ik waan me ergens ver van de bewoonde wereld, maar merk snel dat ik me daar niet bevind. Terwijl ik vanaf deze mooie plek in de richting van het dorp loop, wordt de stilte af en toe verstoord door een auto of brommer. Ook passeert nu en dan een eenzame fietser. Ik wandel langs de uitgestor ven sportvelden, waar het enige schreeuwende bestaat uit grote reclameborden. .Tussen de top pen van een smalle strook bo men, die achter het slootje in de berm tussen de uitgebloeide paardebloemen staan, is de kerktoren van Lisse te zien. Het geluid van kwetterende vogels wordt afgewisseld door dat van een vliegtuig en door dat van zware ^vrachtwagens op de drukke doorgaande autoweg langs het dorp. Als ik aan het eind van de laan rechtsaf de Achterweg- -Zuid insla, passeer ik het eerste veld met de bekende bollen- manden. Het veld is verlaten. Bij het volgende hangt in een boom een geel bordje met het opschrift: no work. De verwach te Poolse werknemers ontbre ken. AI kuierend loop ik langs de stille weg, met aan de linkerkant kale bollenvelden, en aan de rechterkant door begroeiing verscholen huizen. Even verder op liggen op de velden in keuri ge rijen jutezakken met bollen, afgewisseld door een paar om gekeerde manden. Randstad Als ik doorloop kom ik langs Op de bollenvelden ontbreken de verwachte Polen. NAGERECHT 'Ik stop wel voor groen, dat is nog beter l, reden zo ver achter hem ik 100 gulden betalen terwijl ik „Dat bent u ook," conclude Wie geregeld de zittingen van de Leidse kanton rechter volgt, krijgt geen vrolijk beeld van de agenten in deze regio. Bij de verschillende poli tiekorpsen werken kennelijk nogal wat bijziende, kwaadaar dige of zelfs hallucinerende lie den, die klakkeloos bekeuringen uitdelen aan onschuldige voor bijgangers. Dat idee dringt zich tenminste op aan de toeschou wer, als hij de verhalen hoort waarmee verdachten zich voor de kantonrechter trachten te Een 36-jarige Leidenaar was gis teren een van de mensen die het op die manier probeerde. De man werd ervan beschul digd begin vorig jaar op de Schipholweg door het rode licht te zijn gereden. Hij hield echter vol dat het verkeerslicht nog op oranje stond. „Dat weet ik 100 procent zeker." Vanwaar dan die bekeuring, wilde kanton rechter mr. M.A. Kamp weten. Dat begreep de man zelf ook niet zo goed. De agenten die hem op de bon hadden geslin gerd, reden zo ver achter hem dat ze nooit hebben kunnen 'zien of de lichten op rood of oranje stonden. Vooral omdat de zon heel laag stond. „Misschien was u zelf verblind door de zon," probeerde de kantonrechter nog, maar die mogelijkheid wees de verdachte resoluut van de hand. De man had trouwens nog een aardige vondst. Als hij inderdaad door rood was gereden, dan had de politiewagen - die vele secon den na hem kwam - door het kruisende verkeer aangereden moeten worden. Dat was niet gebeurd, waarmee dus was be wezen dat het verkeerslicht nog op oranje stond. Officier van justitie mr. F.P.M. Slits, toonde zich niet erg onder de indruk van het betoog. De politie is getraind om dit soort dingen goed vast te stellen, dus hij hield voor het gemak maar vast aan haar verhaal. Overigens toonde hij enige clementie met de verdachte door een zelfde boete te eisen als de politie hem had opgelegd: 100 gulden. Een eis die de kantonrechter over- De Leidenaar gaf het nog niet op. „Dit is toch zonde? Nu moet ik 100 gulden betalen terwijl ik niets verkeerd heb gedaan." „Misschien moet u voortaan* maar stoppen als het licht op oranje springt. Dan weet u ze ker dat u goed zit," adviseerde kantonrechter Kamp. „Ik stop wel voor groen, dat is nog beter," bromde de verdach- Een 44-jarige man uit Roelof- arendsveen plaatste vooral vraagtekens bij de krakkemikki ge opsporingsapparatuur van de politie. De man was in zijn woonplaats gesnapt, terwijl hij 67 kilometer per uur reed, 17 ki lometer meer dan toegestaan. „Dat sloeg nergens op, maar ik dacht: ik ga niet met die agent in discussie. Ik leg het de rech ter wel uit." „Maar waarom zou het niet kloppen?" vroeg die. „Uw snel heid is met een geijkte radar ge meten." „Ze konden ook niet aantonen dat het wel klopt. Dat is trou wens mijn grote probleem. Ie kunt het nooit controleren. Ze hebben geen foto, niks. Zo ben je overgeleverd aan een politie agent en zijn apparatuur." ,Dat bent u ook," concludeerde de kantonrechter deelde de Vener tot een boete van 80 gulden. Een man uit Katwijk zei hardop waar elke verdachte stilletjes op hoopt: hij was naar de rechtzaal gekomen om zijn boete omlaag te krijgen. Hij had een bekeu ring van 65 gulden gekregen omdat hij in Katwijk met een aanhangwagen zonder kente ken had gereden. „Nou, we zullen eens kijken wat we voor u kunnen doen," no digde kantonrechter Kamp hem uit. Maar het verweer van de man was wat pover. „Ik was het kenteken vergeten. Dat was stom, maar om daar nu meteen een boete van 65 gulden voor te geven. Dat bedrag is veel te hoog.". „Dat staat er nu eenmaal voor," legde officier van justitie Slits hem uit, die vervolgens op nieuw een boete van 65 gulden eiste. Maar de kantonrechter was streng. „Als u het op een zitting heeft laten aankomen enkel en alleen omdat u hoopte de boete omlaag te kunnen praten, dan BURGERLUKE STAND LEIDEN Geboren Laura Petronella Maria, dv. G.W.H. van Loon en A.P. Regeer Wil- co, zv. C.C. van der Gugten en M.C. de Mooij Stefan Jan-Dirk, zv. C. van Muij- en en A.W.J. Heemskerk Anton Ie Christian, zv. H.J. Kist en M.A.M. Peters Anna Henrica Jannetje, dv. H.J. Zuur mond en A.M.B.A. Hendriks Frank. zv. A. van den Bogaard en W.C. Lakenberg Arthur Armand, zv. R.R. Roetman en J.J.A. Kujjper Twan, zv. J.M.G. van Gils en M. Kooreman Wendy Elmarije, dv. N.L.M. Persoon en M. Rothert Esther Alida llona, dv. T.A.E.J. van der Poel en A.E.M. Caspers Marjenne Geertruide, dv. C. van de Wetering en I.G.M. van Veen Catharina Jacomme, dv. C. van de Wetering en I.G.M. van Veen Henk, zv. F.J. Ruigrok van der Werven en W.C. Hoek Stefan Peter. zv. A. Jansen en J. Paauw Thomas Mat- thijs Maarten, zv. N. Postma en J.M.C.H. Warmenhoven Youyge, zv. door Wim Wegman moet ik u teleurstellen", zei hij, en legde er een tientje bovenop. Een bewoonster van de Leidse Pieterskerkhof kwam met een probleem, dat in deze stad in middels overbekend is. Ze had een parkeervergunning voor de Pieterskerkhof, maar omdat zo veel 'vreemden' hun wagen par keerden op dit plein, moest ze haar eigen auto geregeld neer zetten op een plek waar dit ei genlijk niet mag. Om de haver- Idap werd ze bekeurd, wat nog niet zo'n probleem was, want na een goed geprek met de par keerpolitie werd de bon meestal weer verscheurd. Maar niet al tijd. „Ik heb de zaak laten voorko men, want ik wil mijn ellende een keer kwijt. Het is een ver keerd beleid, en ik hoop dat u er iets aan kan veranderen," zei ze hoopvol tegen de kantonrech ter. Die moest haar teleurstellen. „U moet bij de gemeente zijn, en niet bij ons." Maar begrip had mr. Kamp wel voor haar ellen de. Hij verklaarde de Leidse schuldig, maar legde haar geen straf op. S.S. Chou en Y. Hu Emma Jacoba, dv. W.G. Reddingius en M.A. van Kempen Dagmar, dv. J.M.A. Wels en A. Radl Rinze Johannes, zv. N. Noort en E.M. Sosef Nick Jacobus Gerardus, zv. L.B.J, van Schagen en J.J.H. Kluivers Marije. dv. B.S. Pietersma en N.J. Dus- seljee Jeroen Jacobus, zv. G.J. van Eg- mond en N.J. Monster Sander Lambert Theodoor, zv. T.C. Bogaards en G.L.J. Sanders Samantha Soraya Silvana, dv. N.J. Vervoort en I.S.M. de Jong Pieter Paul Frederico Sebastiaan, zv. N.O.D. Bijlsma Steven Leonard Ennes, zv. W.J. Fagel en M.M.C. Hofkamp. AGENDA DINSDAG 13 AUGUSTUS Katwijk 2e dag Visserijdagen met diverse ak- tiviteiten. Toeristenmarkt m het centrum, van 14.00 tot 21.00 uur. Vliegende Brigade bij 'Willy Zuid', aanvang 14.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute in sportzaal Boorsma. Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Badgasten-snelschaaktoernooi bij Strandpaviljoen 't Centrum t.o. de Voorstraat, aanvang 19.45 uur. Orgelconcert doof Dirk Out op het Batz-orgel in de Vredeskerk, aanvang 20.15 uur. Leiden Molenwandeltocht over 10 of 15 km, start vanaf VW. Stationsplein 210, tussen 9.00 en 17.00 uur. Noordwijk Doefeest voor kinderen in het Join-ge- bouw, Weteringkade, van 11.00 tot 15.00 uur. Viswedstrijd door HSV 'De Arnoud', bij de Leidsevaart, recreatiestrook Lisse, van 13.30 tot 16.00 uur, in schrijven ter plaatse vanaf 12.45 uur. Opnamen voor het NCRV-programma G'OUD EN NIEUW in Hotel Oranje. Kon. Wilh. Boulevard 20, aanvang 19.00 uur. Voetbalwedstrijd Noordwijk-FC Haar lem, Sportpark Duinwetering, aan vang 19.00 uur. Historische rondwandeling, vertrek vanaf het Raadhuis, Voorstraat om 19.30 uur. Eerste Noordwijkse Jazzweek, optre dens van ca. tien Dixieland-orkesten op de Kon. Wilh. Boulevard. WOENSDAG 14 AUGUSTUS Katwijk 3e dag Visserijdagen met diverse ak- tiviteiten. Schotsbalspel bij 'Goeri', aanvang 14.00 uur. Wijksport bij de Sp.Rijnsoever, aan vang 19.00 uur. Woensdagavondzang mmv Pnifilkoor olv Joke Jager in de Oude Kerk, Voor- Ouders geven tasjesdief aan NOORDWUK» De politie van Noordwijk heeft gistermorgen een 19-jarige jongen uit deze plaats en zijn 24-jarige vriend aangehouden. De twee zou den vorige week dinsdag een 18-jarig meisje, die bij haar vriend achter op de fiets zat, vanaf een bromfiets van haar tas hebben be roofd. Dezelfde avond namen de twee mannen bij een bank in Noordwijk 650 gulden op met het bankpasje van het meisje. De ou ders van de 19-jarige jongen zetten de politie uiteindelijk op het spoor van de daders. Zij troffen zaterdag, toen ze van vakantie thuiskwamen, een stinkende afwas van een maand en een enorme ravage aan in huis. De puinhoop zo bleek na een onderzoek van de politie was veroorzaakt door de zoon, die het grootste deel van het jaar rondzwerft maar van de vakantie van zijn ouders ge bruik had gemaakt door met een stel vrienden het huis te betrek ken. De rechtmatige bewoners vonden na twee dagen opruimen en schoonmaken spullen uit het tasje van het 18-jarige meisje tussen de puinhoop. Zij waarschuwden opnieuw de politie die daama de tasjesdieven makkelijk kon achterhalen. straat, aanvanfe 20.00 uur. Leiden Curiosamarkt op het Stadhuisplein van 9.00 tot 16.30 uur. Molenwandeltocht over 10 of 15 km. start vanaf VW. Stationsplein 210. tussen 9.00 en 17.00 uur Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Circus van Moskou op het Parkeerter rein van de Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan 2. voorstellingen om 16.30 en 20.00 uur. Wandeling olv een gids door Polder park Cronesteijn, start bij de water speelplaats vlak over de spoorbrug om 19.30 uur. Noordwijk Doefeest voor kinderen in het Jom-ge- bouw. Weteringkade. van 11.00 tot 15.00 uur. Poppentheater Robhetty bij stran- dumt 'De Strandgans'. ter hoogte van de Kon. Wilh. Boulevard, aanvang 14.00 uur. Opnamen voor het NCRV-programma G'OUD EN NIEUW in Hotel Oranje, Kon. Wilh. Boulevard 20, aanvang 19.00 uur. Fietsexcursie door Noordwijk. vertrek vanaf Kees' Fietsshop. Van Speyk- straat 8 om 19.15 uur Optreden van 'Split Kick' in 'De Red- schuur'. Kon. Wilh. Boulevard, van 20.00 tot 24.00 uur Woensdagavondzang mmv Katwijks Chr. Mannenkoor "Jubilate" m de Oude Zeekerk, Hoofdstraat 96, aan vang 20.30 uur. Tour de Jazz. optredens van jazz-for- matiesaan de Kon. Wilh. Boulevard, van 21.00 tot 01.00 uur. Oegstgeest Zomerbridge voor met-rokers in 'Ho tel het Witte Huis', aanvang 19.45 Voorschoten Zomerbridge door BCV m Het Vliet land College'. Beethoveniaan 10. aanvang 19.30 uur. uiterlijk aanwe zig 19.15 uur Wassenaar Kermis aan de Dr. Mansveltkade, van 18.00 tot 01.00 uur. LEZERS SCHRUVEN Text-Lite Het artikel 'mooi en lelijk' in het LD van afgelopen vrijdag is mij voor 100.000 procent uit het hart gegrepen. Als geboren en getogen Leidenaar zijn die af schuwelijke blauwe gedrochten op een van de mooiste plekjes van Leiden (Hoogstraat) mij al vanaf de ingebruikname een vreselijke doom in het oog. Als ik zie wat vele andere Neder landse gemeenten, zoals bij voorbeeld Breda, Haarlem. Delft, Alkmaar, Groningen en niet te vergeten Almelo met hun centrum doen. is het wat dat betreft in Leiden 'huilen met de lamp aan'. Bij deze dus mijn compli menten en steun aan de heer Veringa voor zijn visie op dit deel van de binnenstad, waar mee hij ongetwijfeld de mening vertolkt van een groot aantal Leidenaars met wellicht ouder wetse liefde voor de stad. Overi gens had hij in zijn artikel net zo goed ook het walgelijke Text- Lite reclame bord aan de gevel van het onlangs tot monument uitgeroepen V D gebouw kun nen betrekken. Ik hoop dan ook van harte dal een van de betrokken politieke partijen (wie was ook al weer verantwoordelijk wethouder?) de politieke moed heeft om hier iets aan te doen. Ik hoop dat hij van tandende PvdA huize is. Het zou de recentelijk zwaar be schadigde imago van zijn partij beslist veel goed doen. R.B.Chaudron Soeverein 17 Leiderdorp 77y VOOR DE KANTON RECHTER doen de ver dachten vaak voorkomen ,y. of politiemannen bijzien- N,euvv de of zelfs kwaadaardig iisserbroek zijn. een bedrijf, waar aan de ingang een wegwijzer staat met behal ve het bekende 'parkeren' ook de ongangbare verwijzingen 'hyacinten', 'tulpen' en 'narcis sen'. Langs een verdroogde gele berm en een door eenden be woonde vijver, wandel ik in de richting van een groot kaal veld, waar alleen ver weg nog een strook oranje bloemen prijkt. Verderop staan nog meer stro ken bloemen, wit en roze, en daar zijn mensen bezig bossen te maken. Tegen het eind van de weg loop ik de bewoonde wereld in: langs huizen met attributen in de tuin die op kinderen duiden, maar ook dit buurtschap is uit gestorven. Als ik linksaf sla, loop ik pas officieel buurtschap De Engel in, langs vrijstaande wo ningen omringd door grote tui nen. Dit welgestelde deel van het kleine dorp wordt gevolgd door gewone rijtjeshuizen, veel al met zonneschermen en ver zorgde tuinen. Ook hier lijkt het siësta. Inmiddels op het Engel plein gekomen, zie ik een be woonster haar huis uitkomen, om het zonnescherm omlaag te I Aquaduct R ID- ]gg doen. Verder kom ik behalve twee kinderen op kleine fietsjes, blijkbaar niet geteisterd door de hitte, niemand tegen. Ik sla linksaf, loop langs nieuwbouwwoningen waaruit harde muziek klinkt, naar de doorgaande weg, de Heereweg. De rust is ten einde, dit is weer de Randstad met zware vracht wagens, bedrijven langs de weg en overal om me heen bebou wing. Het is inmiddels heet ge worden, en de natuurlijke scha duw ontbreekt hier. Geen plek voor wandelaars. Toch wacht me nog een bezienswaardig heid: de Engelkerk een paar honderd meter ten zuiden van het buurtschap. Deze is van verre zichtbaar aan de bijzondere, zeer brede toren, die gebouwd is in het midden van de kerk. De rooms- -katholieke kerk is ruim 60 jaar oud, en heeft op het moment geen pastoor meer. De diensten worden soms verzorgd door een Poolse priester uit. Lisse, vertelt een man me die in de kerktuin bezig is. Niet in de bollenvelden waren de mij beloofde Polen, maar in de kerk, dat is toch iets. Haring schoonmaken op z'n Katwijks is bepaald niet het zelfde als haring schoonmaken op z'n Spakenburgs. Wat de snelste manier is, valt niet te zeggen. Zeker is wel dat alle ongeveer zestig deelnemers sneller een harinkie eet- klaar maken dan de Katwijkse wethouder A.C. Berkheij die gisteren met het schoonmaken van een visje het startsein gaf voor de zevende Nationale Haringschoon- maakwedstrijd. Daarmee werden tevens de Katwijkse visserijdagen ingeluid. „Ze letten tegenwoordig veel meer op netheid dan op snel heid. Je kunt er dan wel heel vee' choonmaken maar als dan het .jootste deel wordt afge keurd heb je er niks aan.". Ii de tijd die verstrijkt voor dat nummer 26 wordt afgeroe pen, vertelt hij dat de haring niet te warm, hooguit 7 graden, mag worden verkocht en dat nieuwe haring lekkerder schoonmaakt dan oude. „Die jonge zijn van binnen veel scho- Aan de strijd deden zo'n zestig 'industrieel schoonmakers' en 'vishandelaren' mee uit alle de len van Nederland, maar vooral uit Spakenburg en Katwijk. Om dat er dit jaar zoveel deelne mers waren, kregen zij niet tien maar zeveneneenhalve minuut de tijd om een record te vesti gen. Dick Koelewijn uit Spaken burg staat als 26-ste op de lijst. Met zijn eigen mes en doek in de aanslag wacht hij zijn beurt af en geeft in de tussentijd wat uitleg. Een Katwijker laat het visje tijdens het karwei vrijwel steeds op de plank liggen. Dan pakt 'ie de haring bij de kop en snijdt hem 'op z'n Engels' van de graad af, fileert 'm als het ware. Pas op het laatst gaat de kop eraf. Een Spakenburger daarente gen begint met het afsnijden van de kop en snijdt daama buik en rug van het visje open. Dan gaat het vel er aan beide kanten af, de haring wordt met de duim opengemaakt en de in gewanden en de graad worden verwijderd. Het grootste deel van de handelingen gebeurt 'heel in de hand'; de haring komt tijdens het schoonmaken nauwelijks in aanraking met de plank. Koelewijn deed een jaar of drie geleden ook mee. Met 33 haringen in 10 minuten werd hij toen vijfde. Het record werd dat jaar gevestigd door Katwij ker Dirk Berkheij met 45 harin gen per minuut. „Nu zou mis schien de helft worden afge keurd", zegt de Spakenburger. ner. Bij ouwe haring zitten wel eens bruine plekken en die moet je er dan goed uitkrauwen anders toont het niet", zegt Koelewijn die zelf heeft. Ook het me vis wordt schoongemaakt is ver schillend. Met een superscherp mes snijd je voortdurend in je vingers en de beste lengte of vorm hangt weer van de voor keur van de schoonmaker af. In ieder geval zweert Koelewijn bij zijn eigen niet te scherpe mesje en een rubberen kapje op zijn duim tegen verwondingen. De Spakenburger maakt uiteinde lijk 13 haringen goed schoon en wordt daarmee vierde in de ca tegorie detailhandel. De uiteindelijke uitslag van de wedstrijd zoals na afloop werd vastgesteld door het Na tionaal Visbureau luidde als volgt; evenals vorig jaar werd L Regtop uit Coevorden de win naar in de categorie detailhan delaren. Hij maakte 28 haringen schoon waarvan er 26 werden vishandel goedgekeurd. Daarmee werd hij de totaalwinnaar van de hele wedstrijd. In dezelfde categorie werd M. Aarts uit Vught tweede met 22 goedgekeurde haringen en G. Evers uit Almelo werd derde met 20 goedgekeurde exemplaren. In de categorie industriële schoonmakers werd dit jaar J. Freke uit Katwijk winnares met 24 schone haringen waarvan er 22 werden goedgekeurd. H. Huijgen uit Spakenburg werd tweede; hij maakte 20 haringen goed schoon. Dat deed ook zijn plaatsgenoot R. de Harder. De Harder maakte echter in totaal minder vissen schoon dan Huij gen en eindigde daarom achter hem. Een haring schoonmaken op z'n Katwijks is niet hetzelfde als een haring schoonmaken op z'n Spakenburgs. FOTO DICK HOCEWONINC

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13