Leiden 99 Woonproject minderjarige asielzoekers 'Mijn kamer kan ik niet vinden' 'Leiden geen fabriek voor doctorandussen' Ledenvergadering PvdA over plannen met wao Boete na inrijden op Hare-Krishnastoet Dinsdag 13 augustus 1991 NIEUWSLIJN Dief gepakt in toilet trein Een 24-jarige Fransman is gistermiddag rond half twee met een gestolen portemonnee aangehouden in het toilet van een trein. Eerder zag een getuige, een 22-jarige Leidse vrouw, dat de man de portemonnee op het Stationsplein roofde uit de tas van een 24-jarige Leidse vrouw. De dief rende daarop snel naar een trein op perron 4 en sloot zich op in de wc. Even later werd hij er dQor de politie uitgehaald. Man rijdt met 2,3 promille alcohol Een 34-jarige man uit Leiden is gistermiddag rond half vijf in de Driftstraat aangehouden. Hij reed in een auto met een alcohol promillage van 2,3 in zijn bloed. Dat is bijna vijf keer hoger dan de toegestane hoeveelheid. Omwonenden belden de politie toen ze de man door de straat zagen rijden. Vlak voor de aanhouding beschadigde de automobilist bij een poging tot inparkeren een andere wagen. Flinke buit Van Eedenlaan Bewoners van een huis in de Frederik van Eedenlaan constateer den gisteravond, na afwezigheid van anderhalve dag, dat dieven flink hadden toegeslagen. Een cd-speler, een videorecorder, een fototoestel, een koptelefoon, 35 cd's, sieraden en een portemon nee met contanten bleken verdwenen. De Leidse afdeling van de Partij van de Arbeid belegt op 23 au gustus een extra ledenvergade ring over de omstreden wao- plannen van het kabinet. Het plaatselijk bestuur is fel gekant tegen de voorgestelde bekorting van de duur van de arbeidson geschiktheidsuitkering. „Het Leidse bestuur had de grote behoefte zelf eens naar buiten te komen met een stand punt", zegt voorzitter K. Holt- zapffel. Volgens hem is er geen sprake van commotie onder de element Leidse PvdA-leden. „De tele foon heeft bij mij niet rood gloeiend gestaan van leden die een standpunt eisten." De Leidse PvdA maakt zich ernstig zorgen over de PvdA, die in de populariteitspeilingen een historisch dieptepunt heeft be reikt. „Er is sprake van een pro ces van neergang, die is begon nen met de nederlaag bij de ge meenteraadsverkiezingen. De wao-ingreep heeft de zaak al leen nog maar erger gemaakt en het zal bijzonder rrloeilijk wor den uit te leggen wat het PvdA- -voorstel is." LEIDEN .EMIELFANGMANN „De Leidse universiteit wil geen doctorandussenfabriek zijn. Al les ligt hier maximaal tien mi nuten fietsen van elkaar. Dat is belangrijker dan u denkt. Als u als rechtenstudent bijvoorbeeld informatica als bijvak wilt doen is dat zo geregeld." Rector magnificus van de universiteit prof dr. Lammert Leertouwer prees gisteren, tijdens de ope ning van de introductieweek voor nieuwe studenten, de kleinschaligheid van Leiden. De theoloog, sinds 1 maart rector magnificus van 's lands oudste 's lands eerste', sprak in de Hooglandse Kerk ruim twee duizend eerstejaars toe. „Steeds weer daagt een nieuwe genera tie ons uit met nieuwe vragen. En enkelen van u zullen in de toekomst onze plaats in ne men." Leertouwer was zich er van bewust dat velen juist voor Leiden als studiestad hebben gekozen om zuiver praktische redenen. „Omdat uw ouders hier in de buurt wonen of om dat een tante nog een kamer over had. En Utrecht is groter, Amsterdam van een afstand spannender en Rotterdam ook dichtbij. Als u dus niet weet waarom u nu in de2ie kerk zit, moeten we proberen u op Lei den verliefd te laten raken. Voor een soort 'koppeling' is deze El Cid-week bestemd. Als u een keer de zonsopgang op het Ra penburg hebt meegemaakt, bent u verloren." Burgemeester Cees Goekoop hield het gisteren voor zijn doen serieus. Na een korte geschiedenisles ging hij met name in op de relatie stad en universiteit. „U zult nog wel terughoudendheid bij de burge rij bemerken ten opzichte van studenten. Maar de verhoudin- gen hebben zich gewijzigd. Lei den is geen stad meer die soci aal is achtergebleven en waarin de tegenstelling 'rijke student- arme arbeider', zoals vijftig jaar geleden, groot was." De oude industriestad trekt dankzij de universiteit nieuwe industrieën aan, stelde Goekoop. „Universi teit en stad samen hebben vrij dag het Europese hoofdkantoor van het Amerikaanse chemi sche bedrijf Nalco binnenge haald. Dat was ons zonder die universiteit niet gelukt." Goe koop drukte de eerstejaars op het hart ook maatschappelijk 'dus buiten studie en vereniging om' actief te worden. Frank To- field, de voorzitter van de orga niserende El Cid-commissie, noemde studeren ten slotte 'een feest'. „En dan bedoel ik niet al le avonden dikke sigaren roken en doorzakken. Nee, vanwege de vrijheid die je een aantal ja ren binnen betrekkelijke gren zen hebt. Voor het eerst in je le ven hebben jullie nu al de nodi ge beslissingen genomen." 1 MOOI en LELIJK' Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Een zomerserie. Vandaag: prof. dr Willemijn Fock, hoogleraar in de geschiedenis van de kunstnijverheid en medesamensteller van de boekenserie over de geschiedenis van het Rapenburg. Er is iets, dat toch erg mooi is, en tegelijk ook vrij onbekend hier in Leiden. Het is van buiten een schitterend gebouw, maar van binnen net zo speciaal. Ik doel op de Bibliotheca Thysiana op de hoek van het Rapenburg en de Groenhazengracht. Een gebouw uit 1655 van stadsarchitect Aert van 's Gravensande. Uniek als behuizing voor een zeventiende-eeuwse bibliotheek die er ook nog helemaal in zit en die aan de oorspronkelijke doelstellingen beantwoordt. Als zoiets in het buitenland nog zou bestaan, zou het een grote trekpleister zijn. Inderdaad, ik ben er veelvuldig in geweest, je kunt de boeken eventueel raadplegen. Waar heb je zoiets, de inrichting is ook nog helemaal authentiek. De universiteitsbibliotheek voert het beheer over de Bibliotheca Thysiana, en er is een curatorium onder leiding van een hoogleraar uit de letterenfaculteit, nu professor Sicking. Bij hem en bij zijn collega Posthumus Meyjes van theologie kunnen bezoekers zich aanmelden. Daarnaast is er een custos (beheerder, red.) in de bibliotheek, die er woont. Johan Thys, die in 1653 stierf en van wie het oorspronkelijke boekenbezit is, heeft bij zijn testament dit alles al zo bepaald. Uiteindelijk rees er een conflict tussen zijn familie en de universitetisbibliotheek, waardoor na een slepende rechtszaak de universiteit de beheerder mocht aanstellen. Zo is he.t tot de dag van vandaag gebleven, maar de Stichting Thysiana is onafhankelijk. Zelf woon ik in Leiden sinds mijn studententijd. Ja, aan de Hooglandse Kerkgracht bevalt het mij ook. Wat ik minder prettig vind? Nou, iets waar ik erg van geschrokken ben omdat ik er een tijdje niet geweest was: de muur in de Hortus. Onbegrijpelijk, ik heb geen enkel benul welk idee daar achter heeft gezeten. El-Cidgroepje DE FNV AFDELING LEIDEN en omstreken heeft een Informatie team opgericht, dat op 9 oktober aan de slag gaat. De groep bestaat uit 12 kaderleden van de aangesloten bonden die zowel door leden als door niet-leden van vakbonden kunnen worden geraadpleegd. Het Infoteam helpt en verwijst door bij vragen en problemen op het gebied van arbeidssituaties. Een vast spreekuur wordt elke tweede en vierde woensdag van de maand gehouden, van 19.00 tot 20.00 uur in wijkgebouw Irene (Driftstraat 49a). LEIDEN EMIEL FANGMANN Wat van de stad zien, in de ga ten houden of je ingeloot bent bij een studentenvereniging en inschrijven bij studentenhuis vesting. Het mentorgroepje dat gisterochtend nummer een mee kreeg, wordt op de eerste dag van de El Cid-week al met veel studentenzaken geconfron teerd. Het is geen wonder dat twee uur voor een stadswande ling het maandagmiddagpro gramma te kort is. Op het Rapenburg deelt zeil vereniging 'De Blauwe Schuit' engblauwe snoepjes uit, terwijl in de Hortus de leden van de Studentenvereniging voor inter nationale betrekkingen (SIB) in kledij van firma Hoppezak ieder een land uitbeelden. Daar schijnt de zon, iedereen is vro lijk en het gras is zacht. Bij de mensa, het LUF aan het Rapenburg, de studentenhuis vesting, het LAK-theater en de universiteitsbibliotheek haalt Nathalie, eerstejaars rechten uit Den Haag, namens de groep la de Elfstedentocht bij de stem pelpost een keurmerk, want straks moeten ze een volle kaart hebben. Leiden kent ze nog niet. „Nee, Lelden was tot nu toe voor mij een plaats waar de trein stopte, dus alles is nieuw", zegt ze stralend. Mentor Eddy Creyghton, bij na afgestudeerd scheikundige, legt de nieuwelingen een en an der uit. Na een half uurtje krijgt de groep een beetje door hoe Leiden in elkaar zit. Twee 'El Cid-ters', zoals de nieuwelingen deze week worden genoemd, lopen de kaart bestuderend voorop. „Zo moet het eigenlijk, dat ze zelf de leiding nemen", lacht de mentor. Naast vier jon gens en meisjes die scheikunde gaan studeren, zitten er ook twee studenten die rechten en Bibiliotheca Thysiana: ...'unieke zeventiende-eeuwse behuizing'... FOTO S LOEK ZUYDERDUIN LEIDEN KAREL BERKHOUT r in de Hortus: ...'afschuwelijke steenmassa'. Die grote boom was uniek, maar ziek. Die moest weg. Als je nu vanaf de Rapenburg naar de Hortus kijkt, is het hele idee van een tuin verdwenen. Dat is het ergste. Je krijgt het idee van een kinderspeelplaats waar moeders even kunnen zitten. En met moeite meander je daar doorheen. Hoe kun je het doen in een wetenschappelijke tuin. Ironisch genoeg moet ik in de hortus wel eens vergaderen over historische tuinen. De Clusiustuin is in oude luister hersteld, zij het niet helemaal op dezelfde plaats. Zo willen we ook een wandelgalerij, een zogenaamd ambulacrum in ere herstellen. En dan krijg je deze steenmassa, afschuwelijk. De Opstap wil dit jaar ongeveer 150 jongeren van een jaar of zestien zelfstandig laten wonen in enkele middelgrote steden in Nederland. Vorige week is het woonproject officieel van start gegaan in Groningen, waar vier Somalische jongeren een zelf standige eengezinswoning heb ben betrokken. Leiden begint op 1 oktober of 1 november en is daarmee dan een van de eer ste steden in Nederland. „Lei den heeft niet alleen de reputa tie meer te doen voor vluchte lingen dan andere steden, de stad loopt ook vaak echt voorop met dit soort projecten", zegt directeur J. van Oostrom van De Toelage Het gaat om jongeren uit Soma lië, Oeganda of Etiopië die de armoede of het politieke geweld in hun land zijn ontvlucht. Tot 'nog toe worden zij opgevangen in pleeggezinnen of speciale huizen voor asielzoekers. „In een pleeggezin kan maar één kind terecht, dat dan vervolgens zijn landgenoten gaat missen", zegt van Oostrom. In de grote opvanghuizen dreigen zij daar entegen kopje onder te gaan in de menigte, terwijl zij wel wat aandacht kunnen gebruiken. In een eigen huis kunnen jon geren uit een land bij elkaar wo nen. De jonge asielzoekers, die geen huur hoeven te betalen, krijgen maandelijks een toelage van 445 gulden uit de budgetten van de ministeries van wvc vier die Frans gaan studeren in deze groep. El Cid-groep num mer een telde eigenlijk elf men sen, maar een is vandoor. „Naar Minerva", zegt Creyghton. „dat vind ik niet erg, hij was verder niet geïnteresseerd in een groepje en dan moet je maar gaan." Van de tien heeft Michiel, eer stejaars student rechten uit Den Haag, inmiddels ook zijn keuze voor een vereniging bepaald. .Augustinus. Rond het middag uur heb ik me aangemeld voor de loting en straks ga ik kijken of ik er op deze eerste dag al bij zit." Sommigen komen van ver. Terwijl het groepje bij Pardoeza staat zegt Michelle, studente Frans uit Goeree Oeverflakkee: „Ik heb hier pas een kamer ge kregen, maar die zou ik van hier niet weten te vinden." Nadja komt uit het Noordbrabantse Uden en heeft nog geen kamer, terwijl de reistijd toch enkele uren bedraagt. „Misschien lukt het nog. Ik kan wel voorlopig bij mijn oma in Amsterdam, maar dan bedraagt de reistijd nog een uur." Gelukkig is de OV-jaar- kaart er, maar toch. Tijd speelt mentorgroep no. 1 vandaag parten. Bij de Mors- poort zakken de tien plus ment or neer voor een verfrissing. De tijd dringt. Een volle kaart met stempels is straks om vier uur goed voor kaartjes van de maandagavondvoorstelling. Ze willen graag naar cabaretier Mark van de Veerdonk in de Stadsgehoorzaal, maar wie het eerst komt, het eerst maalt. En ze moeten nog twee stempels halen. ,Ach", zegt de mentor, „die haal ik wel even met de fiets op, lopen jullie maar vast verder." Waarop de groep ver moedelijk op tijd het eindpunt, de Burcht, bereikte. Acht minderjarige asielzoekers uit Afrika gaan dit najaar zelfstandig twee panden in Leiden bewonen. De jonge vluchtelingen worden begeleid door jeugdhulpverle ningsstichting De Mare, die speciaal daarvoor twee men sen aantrekt met geld van de landelijke voogdij-instelling De Opstap. De Mare heeft bij de gemeente een verzoek ingediend voor een aanvullende subsidie om nog een ex tra begeleider aan te trekken. CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Binnenkort start da cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf om. In: Den Haag, Delft, Zoetermeer, Leiden, Hlllegom, Alphen a/d Rijn, Gouda. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal 1295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 8 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit Restaurant, Disco, Kantine, etc beheren. SIIIMMb»J.Hy..MIBH mm SUBSIDE TOT 100* MOGEIUK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Brede. Tel. 076-710078 I OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA Of WE8TAUWAHTBEDWJP 1 (vluchtelingenbeleid) en justitie (voogdijen). De Mare In Leiden wordt het project dat nog in voorbereiding is gedaan door stichting De Mare. „Het is een mooi project, omdat het zo kleinschalig is", zegt di recteur J. Aarts. Het is nog niet bekend welke jonge asielzoe kers De Mare onderdak moet gaan bieden. De gemeentelijke subsidie is een belangrijke voorwaarde waaronder het project kan doorgaan. Een toezegging is echter nog niet gedaan. „De subsidie is voor 1,5 formatie plaats, maar wij denken dat wij meer begeleiders nodig hebben. Om die reden hebben wij geld gevraagd voor een extra forma tieplaats. Krijgen wij dat geld niet, dan gaat het niet door", zegt Aarts. De Mare die al uitge breid heeft gepraat met ge meente-ambtenaren verwacht dat de financiering wej 'rond' komt Afhankelijk „Wij zijn ook wat betreft de twee panden volledig afhanke lijk van wat de gemeente qps aanbiedt", zegt Arts, die nog nergens een oog op heeft laten vallen. De asielzoekers kunnen in theorie overigens nog wor den teruggestuurd, naar hun land. „Maar in de praktijk staan rechters kinderen vrijwel altijd toe in Nederland te blijven wo nen en een bestaan op te bou wen", zegt Van Oostrom. LEIDEN/DEN HAAG CERBERUS Ondanks zijn hardnekkige ont kenning is een 31-jarige Leide naar gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke celstraf en tweeduizend gulden boete. De Leidenaar zou op 26 juli in zijn woonplaats tot twee maal toe zijn ingereden op een deelnemer in een Hare-Krishna optocht. Het slachtoffer wist beide keren ternauwernood op zij te springen. De Leidenaar gaf tegenover politierechter, mr. E. Timmer mans, toe dat hij een driftkkop is. De trage gang van de gelovi gen met hun os en wagen wekte op die warme julidag zijn woe de: het verkeer werd gestremd. Daarom stapte hij zijn bedrijfs wagen uit en begon te duwen tegen een van de pelgrims. Een andere geloofsaanhanger sprong ertussen en hield hen uit elkaar. De Leidenaar stapte daarop briesend in zijn auto. Over wat daarna gebeurde verschilden de verdachte en twee agenten die alles gezien hadden van mening. Volgens de Leidenaar was hij wat wild 'ge keerd' om uit de file te komen. De agenten echter zagen hoe de man wild inreed op de man die tussenbeide was gekomen. Die had het er volgens de agenten nog maar net levend afge bracht. De verdachte zelf zei het slachtoffer niet eens te hebben gezien. De Leidenaar zei dat de agenten hem kenden en de pik op hem hadden omdat zij hem in het verleden vaak van iets verdachten maar hem moesten laten gaan wegens gebrek aan bewijs. Daarom zouden zij hem ook 'haast gesmoord' hebben bij zijn arrestatie. Officier van justitie, mr. Th. Renckens, vond de verklaringen van het slachtoffer en de agen ten echter doorslaggevend voor het bewijs. Zij eiste zes maan den cel, waarvan twee voor waardelijk wegens poging tot doodslag. Rechter Timmermans hield het op een poging tot zware mishandeling en zag er geen heil in de man naar de cel te sturen. De Leidenaar wordt bin nenkort vader van een tweede kind en zou zijn baan kwijt ra ken als hij naar de gevangenis zou moeten. Zij raadde de ont kennende verdachte af in hoger beroep te gaan: Er is ontzet tend veel belastend bewijs te gen u en deze straf is zo mild dat er best een kans bestaat dat het gerechtshof een zwaardere straf oplegt."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11