Regio DE Vijftig km reizen, 1,5 uur wachten en 15 controleposten VAM Lisse: decor voor historische film TIJ» TOEN Maandag 12 augustus 1991 De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken ge durende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling door het hart van de Bollenstreek en over Kaageiland. Dagelijks leggen verslaggevers gedeel tes van dit traject af en schrijven over hun belevenis sen. In de krant van zaterdag volgt een complete route beschrijving van deze wandeltocht met een lengte van zo'n 20 kilometer. Bij het Lissese VW-kantoor aan de Grachtweg haal ik nog even diep adem. Routebeschrijving in mijn hand, kladblokje en mijn onafscheidelijke pen in de zak. Let's hit the road. Op de hoek van de Grachtweg en de Kapelstraat is het meteen raak: een meubelzaak verbergt zich achter slanke pilaren. Het roept een voorzichtig beeld op van de koloniale huizen in Nor th and South. Mijn geest heeft de hardnekkige neiging als een tijdmachine te werken. Elk spoor van historie op een ge bouw wordt op mijn netvlies aangevuld met bijpassend ge kostumeerde mensen. Terwijl ik door het smalle gedeelte van de Grachtweg loop, zie ik bij de prachtig gerestaureerde voor deuren een dame uit de vorige eeuw paraderen. Mijn fantasie houdt me even zoet. In de scherpe bocht staat het geboortehuis van monsigneur Simonis, vermeldt mijn route beschrijving. Dat moet dat strenge donkere huis met de hermetisch gesloten vitrages zijn, denk ik met protestants ge vormde vooroordelen, en ver volg de weg richting Het Vier kant. Daar tref ik op de hoek mrt de Heereweg een kroegje dat zo lijkt te zijn weggehaald uit de Franse Provence. Het ter rasje wordt overschaduwd door een enorme boom. Het droom beeld wordt ruw doorbroken door een bord met de prozaï sche tekst 'Wij zoeken een keu kenhulp'. Ik loop het Museum voor de bloembollenstreek in, waar de expositie 'Van slinger tot druk- toest' mijn historische filmpje opnieuw laat draaien. Bij het zien van de houten telefoons, klinken in mijn oor Polygoon- stemmen. De vaste expositie toont het ontstaan van de bloembollenstreek, haar vroeg- aaa IAquaduc D - fe ste bewoners en de werktuigen uit de bollenteelt. Mijn fantasie heeft te weinig houvast aan het houten gereedschap en al snel sta ik weer in het volle zonlicht. Ik sla rechtsaf de Heereweg in en loop langs souvenir- en an tiekwinkels. De oude meubelen houden mijn fimpje nog even draaiende, maar nadat ik de Ka naalstraat ben gepasseerd, sta ik ineens weer middenin 1991. Plotseling is de Heereweg ver anderd in een gewoon nieuw- bouwstraatje, compleet met ga rage en snackbar. Bij een markant pand met een torèntje de Westerdreef in. Iets in de stijl van het gebouw, herinnert me aan mijn lagere school, waar de ramen net te hoog waren om naar buiten te kunnen kijken. Het aarderode torentje steekt onverwacht vro lijk af op de strenge gevel. James Bond Ik ga rechtdoor, de Von Bon- ninghausenlaan in. Halverwege zie ik een wit pand met een ser re, waarin een deur in Jugends til toegang geeft naar de woon Het Vierkant in het hart van Lisse. FOTO WIM DIJKMAN kamer. Wellicht heb ik vroeger teveel naar Pipi Langkous geke ken, maar huizen met serres ra ken bij mij een zwakke plek. Een jongetje op een snelle ge le fiets vraagt me wat ik doe. Pas als hij alles weet over 'De vrije loop' en het dagelijks leven op de redactie, laat hij me weer gaan. Op de Keukenhofdreef is de stilte plotseling verdwenen; langs me razen de auto's en het panorama bestaat alleen nog uit stoplichten, verkeersborden en bushaltes. Nadat ik de Westelijke Rand weg ben overgestoken, loop ik de Stationsweg in richting de Keukenhof. Dan is er ineens weer de stilte. Ver op de achter grond klinkt autoverkeer, maar prominenter zijn die specifieke geluiden die uit grasland komen en onbenoembaar zijn. Het jon getje op de snelle gele fiets pas seert en begroet me enthou siast. Ik sla de Lyndenweg in én waan me ineens middenop de Veluwe. Het Keukenhofbos is maar een vaag aftreksel van de bossen waarin ik ben opge groeid, maar de lichte geur van zomers loofbos herbergt meer herinneringen dan polder of strand. Het jongetje duikt ineens weer naast me op. „Ik heb je ge volgd," meldt hij met duidelijke trots over zijn James Bond-me- thoden. „Ik wilde weten welke route je liep." Jan-Willem heet hij en hij is zeven jaar. Hij bab belt aan één stuk door over zijn familie, maar vooral de gele ci- ty-bike is voortdurend onder werp van aandacht. Het laatste stukje van mijn route, die ein digt op de Spekkelaan, krijg ik niet meer de kans om me heen te kijken. Het Keukenhofbos, de tennisbanen, het gaat aan me voorbij; er is alleen nog de on ophoudelijke woordenstroom en vooral die snelle gele fiets. Voor telefoontje met Joegoslavische dochter in Leiden LEIDEN» JAN WESTERLAKEN Even speelde ze met de gedach te om minister Van den Broek een briefje te schrijven. Maar zag er van af. Wat, dacht ze, moet ik hem vertellen dat hij nog niet weet? Zelfs de EG staat machteloos om de orde in het ontredderde Joegoslavië te her stellen. Ze vertelt haar verhaal ano niem. De jonge Joegoslavische vrouw, geboren uit een Servi sche moeder en éen Kroaatse vader, trouwde twee jaar terug met een Leidenaar. Spreekt vloeiend Nederlands. Anoniem wil ze wel wat kwijt over alle el lende in haar geboorteland om dat een merkwaardig telefoon tje als heel bedreigend over kwam. De 'boodschap'; .Pas op wat je zegt'. De contacten met landgenoten heeft ze sindsdien op een laag pitje gezet. Slapen doet ze vooral de laatste weken slecht. Heeft daarvoor pilletjes van de huis arts. Roken doet ze ook weer. De ene na de andere sigaret. Ze maakt zich zorgen over haar ouders en familie, die in Kroatië wonen. Haar moeder zorgt voor haar bejaarde vader, 's Nachts verlaat ze het dorp omdat er zo wordt geschoten. Haar vader is gewoon in de ouderlijke woning gebleven. Iedereen leeft nog. Dat verlossende telefoontje kreeg ze onlangs van haar moe der, die daarvoor eerst vijftig ki lometer moest reizen, vijftien controleposten moest passeren en vervolgens nog eens ander half uur moest wachten alvo rens ze met haar dochter in Lei den kon bellen. Boos „Ik ben boos," zegt ze. „De Ser- ven en Kroaten weten niet wat ze doen. De mensen haten el kaar. Met gezonde ogen zijn ze blind en dat doet mij zo'n pijn. Ik begrijp niet dat jonge men sen zo blind kunnen zijn. Euro pa wil één worden. Maar bij ons in Joegoslavië gaan ze terug in de tijd." De beschuldigende vinger gaat niet naar de bevolking, maar naar de regeringen van Servië en Kroatië, omdat zij jon ge mensen de oorlog in hebben gestuurd. „Zij hebben de men sen bang gemaakt. De kranten en televisie hebben daarin een bedenkelijk rol gespeeld. Heb ben de bevolking in de war ge bracht. De bemiddelende rol van de Europese ministers is niet voor niks mislukt. Ik sta daar niet van te kijken. De pre sident van Servië wil gewoon niet praten. Macht wil hij heb ben. Niet meer en niet minder." Maar alles wat hij belooft is lucht, zegt ze. Ze kan zich enorm opwinden over het feit. dat iedereen in Joegoslavië zich Joegoslaaf moet noemen. Te gek. vindt ze. Waarom mag een Serviër niet zeggen dat hij Ser viër is of dat een Kroaat. Kroaat is. „Weet je, beide bevolkingen willen gewoon kunnen zeggen waar ze vandaan komen. Klaar uit." Haar verwachting over het einde van de oorlog? „Ik ben somber. Voorlopig zie ik dat nog niet. Kijk nou eens naar de Europese Gemeenschap die niets kan beginnen. Een vredes macht sturen? In mijn ogen is ook dat geen oplossing. Zo'n macht is niet gemotiveerd. De soldaten lopen kans hun leven te verliezen voor iets dat ze toch niet goed kunnen maken. De regeringen in beide landen moeten veranderen, dan pas kan er over vrede worden ge praat. Ja. ik heb respect voor wat minister Van den Broek heeft gedaan. Alleen, praten met iemand (president van Ser vië) die dat eigenlijk helemaal niet wil, heeft weinig zin. De problemen blijven gewoon be staan." Zorgen heeft ze, omdat veel burgers met wapens op zak lo pen. Het leidde pas tot de zinlo ze dood van een jongen die, on aangekondigd, bij zijn buurman naar binnenstapte. l^Iaar de buurman dacht dat het de vij and was. Hij greep naar z'n au tomatische geweer en haalde de trekker over. Geweld is aan de orde van de dag. Pal naast het huis van haar ouders werd een winkel opge blazen. Haar vader kwam er zonder kleerscheuren af. Met afschuw praat ze over de be richten dat meisjes van negen jaar worden verkracht. De kin- deren vluchten. Hoelang gaat dit nog door. vraagt ze zich ver twijfeld af. Waarom kan mijn volk niet in vrede leven? Ze be seft dat dit pas kan worden be reikt als de politieke wil er is. En die lijkt nog heel ver weg. Een flink aantal bakstenen is vrij dagavond los geraakt uit de gevel van de studentenflat aan de Rijn en Schiekade. De stenen kwamen op het schuurtje van de buren te recht. De bewoners van de flat ondervonden vrijwel geen hinder van de stenenregen. In het afgelo pen weekeinde zijn voorzorgs maatregelen in de vorm van ver ankering getroffen om verder ver val van de gevel tegen te gaan. Volgens C. van Leeuwen van de afleling bouw- en woningtoezicht is de spanning in het metselwerk, ontstaan door uitzettingen bij warm weer en inkrimping bij tem- peratuursdaling, de waarschijnlij ke oorzaak. „De gebruikte con structie zouden we ook nu niet meer zo snel gebruiken," aldus Van Leeuwen over de metsel- vorm. FOTO: HENK BOUWMAN Met een aantal be scheiden zinsne den legde mr. J.T. Bodel Nijenhuis in 1866 vast wat er na zijn overlijden met de kaarten en atlassen uit zijn om vangrijke prentencollectie zou moeten gebeuren: „Mijne ver zameling van losse kaarten en kaartboeken wenschte ik ten nutte van de wetenschap zeer gaarne bij elkander behouden te zien. Daartoe zal zij aan een openbaren lands inrichting gra tis moeten worden aangeboden, met de kassen waarin zij zich bevinden. Liefst zag ik haar in de bibliotheek der Leidsche Ho geschool." Ruim zes jaar later - Bodel stierf in 1872 - werd die wens ingewil ligd: uit zijn nalatenschap kwa men 300 atlassen en zo'n 50.000 kaarten naar wat wij heden "de UB" plegen te noemen. Teza men vormen zij de kern van de wijd en zijd befaamde Collectie Bodel Nijenhuis. Mr. Johannes Tiberius Bodel Nijenhuis mag een opmerkelijk man genoemd worden. Op zijn 22ste (in 1819) promo veerde hij in Leiden in de rech ten op een proefschrift in het Latijn over uitgevers- en boek- handelsproblematiek. Direct daarna ging hij de uitgeverij in, het bedrijf van wijlen zijn groot vader Johannes Luchtmans, dat gevestigd was in het pand Ra penburg 69. De gerenommeerde zaak van Luchtmans. boekhandel en uit- 'geverij in één, was voor haar voortbestaan in hoge mate aan gewezen op de administrateur, Johannes Brill, en toen deze het in 1848, op 80-jarige leeftijd, voor gezien hield, ging Bodel Nijenhuis er toe over de zaak op te heffen, want zijn wérkelijke belangstelling lag elders. Passie Vanaf bedoeld moment, in feite vanaf 1850, had Bodel alle tijd 'om zich op zijn verzamelingen te concentreren. Toen hij nog boekhandelaar-uitgever was daarvan een lijst uit, de eerste in 1836, de laatste in 1868. Voor de Maatschappij de Ne- derlandsche Letterkunde, waar- i hij (uiteraard) lid was, maakte hij zich onder meer ver dienstelijk door het opstellen i een "Naamlijst der afge storvene leden van hare op- rigting in 1766 tot aan 1832 met opgave van de Handelingen, tr zij vermeld zijn". Maar laten we Bodel Nijenhuis niet alleen op dit soort lijsten en overzichten beoordelen. Jaar op jaar kwam hij met één of andere kleine studie die aantoonde wat een brede belangstelling hij had, en hoe hij met zijn door velen toentertijd nogal merk- ardig gevonden liefhebberij omging: "Iets over de St. Lie- is Monsterkerk te Zierikzee" (1832); "Merkwaardig stuk be treffende de Nederduitsch her vormde gemeente te Keulen in* 1619..." (1840)' "Iets over post kaarten enz. van vroegere en la tere tijden" (1851); "Nederland- sche zeehelden. Tijd en plaats i geboorte en sterven" (1860) m er uit vier decennia telkens Hoe nuttig, nog altijd vooral Bo dels lijsten zijn, het blijvende belang van 's mans activiteiten wordt men pas gewaar op het i van de meer dan unieke verzameling die hij naliet, en irvan de naar hem vernoem de kaarten- en atlassencollectie i de UB slechts eenderde deel uitmaakte. De portretten gingen naar het "Prentenkabi- ?t" van de Leidse Universiteit, zijn momenteel dus maar vee deuren van hun oorspron kelijke plaats verwijderd; ae his torieprenten verdwenen, via i omweg - de collectie van Frederik Muller - naar het Rijksprentenkabinet, onderdeel i het Rijksmuseum in Am sterdam. Maar het mooiste en opmerkelijkste onderdeel van Bodels magnifieke collectie is dus in de Leidse Universiteitsbi bliotheek terug te vinden. AGENDA MAANDAG 12 AUGUSTUS Katwijk le dag Visserijdagen: Haringloop voor de jeugd over 2 zeemijlen, start 19.00 uur. Haringloop voor volwassenen over 8 zeemijlen, start 19.30 uur. Lisse Zomer-bridge-drive door BCL in het 'Poelhuys', aanvang 20.00 uur. Noordwijk Eerste Noordwijkse Jazzweek. optre dens van ca. tien Dixieland-orkesten op de Kon. Wilh. Boulevard. Boorsma. Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Badgasten-snelschaaktoernooi bij Strandpaviljoen 't Centrum t o de Voorstraat, aanvang 19.45 uur. Orgelconcert door Dirk Out op het Batz-orgei in de Vredeskerk. aanvang 20.15 uur. 15.00 u Viswedstrijd door HSV 'De Arnoud'. bij de Leidsevaart. recreatiestrook L.sse, van 13.30 tot 16.00 uur. m- schrijven ter plaatse vanaf 12.45 uur. Opnamen voor het NCRV-programma G'OUD EN NIEUW in Hotel Oranje. Kon. Wilh. Boulevard 20. aanvang 19.00 uur. Voetbalwedstrijd Noordwijk-FC Haar lem. Sportpark Duinwetering, aan vang 19.00 uur. Historische rondwandeling, vertrek vanaf het Raadhuis. Voorstraat om 19.30 uur. Eerste Noordwijkse Jazzweek. optre dens van ca tien Dixieland orkesten op de Kon. Wilh. Boulevard. Katwijk 3e dag Visserijdagen met diverse ak- tiviteiten. Schotsbalspel bi) 'Goeri'. aanvang 14.00 uur. Wijksport bij de Sp.Rijnsoever. aan vang 19.00 uur. Woensdagavondzang mmv Pmeikoor olv Joke Jager in de Oude Kerk. Voor straat. aanvang 20.00 uur. Leiden Curiosamarkt op het Stadhuisplein van 9.00 tot 16.30 uur. Molenwandeltocht over 10 of 15 km. start vanaf VW. Stationsplein 210. tussen 9.00 en 17.00 uur. Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. van 10.30 tot 12.00 uur. Circus van Moskou op het Parkeerter rein van de Groenoordhaiien. W. de Zwijgeriaan 2. voorstellingen óm 16.30 en 20.00 u Wandeling olv een park Cronesteijn. s speelplaats vlak over de spoorbrug Noordwijk Doefeest voor kinderen in het Jom-ge bouw. Weteringkade. van 11.00 tot 15.00 uur. Poppentheater Robhetty bij stran- dumt 'De Strandgans". ter hoogte van de Kon Wilh Boulevard, aanvang 14 00 uur. Opnamen voor het NCRV programma G OUD EN NIEUW in Hotel Oranje. Kon. Wilh. Boulevard 20. aanvang 19.00 uur. Fietsexcursie door Noordwijk. vertrek vanaf Kees' Fietsshop. Van Speyk straat 8 om 19.15 uur optreden van 'Split Kick' m 'De Red schuur'. Kon. Wilh. Boulevard, van 20.00 tot 24.00 uur Woensdagavondzang mmv Katwijks Chr. Mannenkoor 'Jubilate' m de Oude Zeekerk. Hoofdstraat 96. aan vang 20.30 uur. Tour de Jazz. optredens van jazz-for matiesaan de Kon. Wilh. Boulevard, van 21.00 tot 01.00 uur. e Huis', aanvang 19 45 Voorschoten Zomerbridge door BCV .n 'Het V land College'. Beethoveniaan li aanvang 19 30 uur. uiterlijk aai zig 19.15 uur. Er is heel wat veran derd aan hét Rapen burg van de num mers 67 tot en met 71 (van rechts naar links). Nummer 69, waarBodel jaren lang aan zijn verza meling werkte, be staat als zodanig niet meer; het pand is samengevoegd met nummer 67. Bodel Nijenhuis: gepassioneerd verzamelaar kaarten en prenten had hij zijn passie voor prenten al niet kunnen onderdrukken, maar na 1850 was er niemand die hem daar nog van kon af houden. In Bodel Nijenhuis' biografie, in 1873 door W.N.du Rieu opge steld, wordt de situatie op de eerste verdieping van Rapen burg 69, waar onze collection- neur was blijven wonen na de opheffing van de zaak, als volgt beschreven: "...bij Bodels dood is gebleken datbijna alle por tefeuilles zoowat een derde en sommige.de helft meer inhiel den dan de rug toeliet, zoo zeer was alles aangegroeid; men had dan ook mannenkracht nodig om ze 'van tusschen de planken uit te trekken, zoo vast was elk geklemd door de overmatig rij ken inhoud." In een andere passage gunt Du Rieu ons een blik-van-nabij op Bodel zélf: "Hij was buitenge woon vlug in het trappenklim- men en het behandelen van de bibliotheeksladder; opgegroeid met dat 'geleerde' werk ver stond hij de kunst om zwaarte - vulde portefeuilles van 't groot ste formaat van de bovenste plank uit de ka^t te trekken en dan op zijn hoofd te laten ba- lanceeren, terwijl hij de traplad der afdaalde, hetgeen niet vrij van gevaar was en ons wel eens beangstigde; maar dit ging den grijsaard nog zoo goed af, om dat hij het van zijn 14e jaar af gewend was, zooals hij tot onze geruststelling placht te zeggen." Niet iedereen die zo in zijn col lectie opgaat als dat bij Bodel Nijenhuis het geval was, voelt zich geroepen om vast te leggen wat hem interesseert of opvalt, of tot welke ontdekkingen hij is gekomen bij het dagelijks han teren van de stukken. Maar Bodel deed dat gelukkig wél: overal legde hij briefjes met notities tussen, of hij schreef wat op een hoekje van kaart of Daarnaast was één van zijn standaardactiviteiten het op stellen van lijsten of registers. Hij was daar in 1830 mee be gonnen, met een uiteindelijk (in 1834) ruim 150 pagina's tellen de "Opgave van beschrijvingen der gewesten, steden en plaat sen in het Koninkrijk der Neder landen". Merkwaardige liefhebberij Bijna dertig jaar lang hield hij, tussen alle bedrijven door, aan tekening van gegraveerde por tretten van "collega's" uit het verleden: uitgevers, boekhande laren, lettergieters en zetproef- correctoren; zeven keer gaf hij

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7