Regio 'Zonder vrijwilligers kun je de tent wel sluiten' Duizenden getuige van finish Bloemenmarathon in Prolongatie 'Warmondse Open' dank zij 300 deelnemers zeker Maandag 12 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK W1M KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK LEIDEN HU ZIET ZICHZELF niet als een ou- derwetse 'weesvader1, maar als een manager. Maar wel een met aan dacht voor de mens in de bejaarden centra Zoeterwoudse directeur De Jong ook de baas in Koudekerks bejaardenhuis Het gevoel dat hij tijd over had bekroop directeur MJ. de Jong van het bejaardencentrum Huize Emmaus in Zoe- terwoude al een tijdje: hij deed dingen die hij niet moest doen. „Dat werkt niet plezierig. Dan kijk je eens op je heen en zet wat zaken op een rijtje. Daaronder ook de mogelijkheid om directeur van een tweede bejaarden centrum te worden." ZOETERWOUDE/KOUPEKERK KEES VAN KUILENBURG Zo schetst de 49-jarige De Jong uit Zoeterwoude de voorge schiedenis van zijn benoeming tot directeur van het bejaarden centrum Rhijndael. Op 1 sep tember treedt hij in Koudekerk aan, voor 50 procent Voor de overige twintig uur per week blijft hij diezelfde functie ver vullen in Zoeterwoude. „Een besluit dat is gevallen na veel beraad met de besturen van de beide centra. Tenslotte is het een hele ingreep.'' De Jong zit sinds 1963 in de ziekenzorg. „Eigenlijk niet pre cies wetende wat het allemaal zou inhouden, koos ik na de militaire dienst voor die rich ting. De mens boeit mij en ook de zorg voor anderen. Een an dere uitleg waarom ik indertijd voor de verpleging heb gekozen zou ik niet kunnen geven. Via een ziekenhuis in Purmerend, psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijkerhout, ver pleegtehuizen in Hillegom, Hoofddorp en Vlieland kwam hij uiteindelijk in 1985 in Zoe terwoude terecht. In die reeks heeft vooral Hillegom indruk op De Jong gemaakt. „Daar waren de omstandigheden zo slecht voor de mensen. Daar kon ik absoluut niet tegen en ben ik ook weer snel vertrokken." De nieuwe directeur van Rhijndael vindt het vooral een uitdaging om te proberen van zorg afhankelijke mensen een respectabel bestaan te laten lei den. Dat is niet altijd even ge makkelijk, want er wordt van al le kanten geprobeerd om deze zorg af te breken en te verande- „Daar ben ik het wel mee eens, maar dat moet dan wel stapvoets gebeuren en met geld op tafel om die veranderingen te betalen. Maar het beschik baar stellen van geld houdt daarmee geen gelijke tred. Er worden wel vele miljoenen in het onderwijs gepompt, maar de ouderenzorg staat in de kou. Voor een deel is dat te danken aan het feit dat de zorg geen macht heeft om iets af te dwin gen. Voor mij is dan ook duide lijk dat we ons meer moeten profileren om het af te dwingen. Al met al een spanningsveld dat mij enorm boeit." Weesvader De Jong ziet zichzelf dan ook beslist niet als de ouderwetse weesvader. „Het is puur een baan als manager. De centen spelen een geweldige rol. Zor gen dat je met een bepaald be drag komt rondkomen." De Jong ziet ook mogelijkheden om geld te verdienen voor de bejaardencentra. „Binnen het flankerend ouderenbeleid zijn< daar wel mogelijkheden, bij voorbeeld tafeltje-dek-je of dagopvang." Hoewel het een managersbaan is, moet er volgens De Jong ook ruimte blijven voor contacten met bewoners. Op de hoogte blijven van alles wat er zich bin nen beide centra afspeelt. „De menselijke contacten, zoals de verjaardagen, gesprekken met de familie, aanwezig zijn bij het gezamenlijk koffie- en theedrin ken. Daar wordt zeker ruimte voor gemaakt. Anders kan je een dergelijk huis niet runnen. Als ik een telefoontje krijg over een bewoner moet ik weten om wie het gaat. Anders doe ik mijn werk niet goed. Trouwens ik zou op een andere wijze ook niet willen werken. Niet voor niets heb ik indertijd voor dit werk gekozen." M J. de Jong: "Ik zie goede mogelijkheden v r samenwerking tussen Huize Emmaus en Rhijndael." Een groep waarvan De Jong den we de tent wel sluiten." terwoude is de bejaardenzorg zegt dat ze van enorm veel Hoe de werkzaamheden pre- pas in 1949 opgezet door de waarde is voor een tehuis, cies worden ingevuld is nog niet Zusters Franciscanessen terwijl „Maar als directeur moet je wel duidelijk. Dat moet nog verder ze in Koudekerk al weten wat die mensen doen, worden besproken. „De beide denis van 200 jaar heeft? anders gaan ze een eigen leven huizen zijn ongeveer even groot De Jong ziet in leiden binnen de organisatie, en vallen onder dezelfde rege- constructie mogelijkheden voor Maar bedenk wel dat als we lingen. Alleen de historie van de meer samenwérking tussen de geen vrijwilligers hadden, kon- zorg is duidelijk anders. In Zoe- beide tehuizen en dus voor kos FOTO BEN DE BRUYN tenbesparing. „Maar dan spreek ik puur voor mezelf. Daarbij kun je bijvoorbeeld denken aan scholingsprojecten, uitwisseling van personeel, gezamenlijk in kopen en het houden van ont spanningsavonden. Wat dat be treft is er nogal het een en ander mogelijk." NIEUWSLIJN Slapen met peuk: kamer brandt uit LEIDERDORP De 33-jarige Leiderdorper die zaterdagnacht op de bank in zijn woonkamer aan de Dubloen in slaap viel met een brandende sigaret in zijn hand, is met de schrik vrijgeko men. De peuk zorgde voor een kleine brand, maar de man werd tijdig wakker door de rookontwikkeling. Omdat de ruiten nog niet waren gesprongen, kon de brandweer een ernstige brand voorkomen. De woonkamer liep rook- en waterschade op. Inbreker op heterdaad betrapt OEGSTGEEST Een 47-jarige Hagenaar is vrijdagnacht op he terdaad betrapt toen hij probeerde in te breken in een Oegst- geester woning. De man was eerder in de nacht al gesignaleerd bij een woning aan de Nassaulaan, waar hij de deur open 'flip perde' met een creditcard en verschillende voorwerpen mee nam. De man en zijn vriendin hebben vermoedelijk in vijf wo ningen in Oegstgeest getracht in te breken. Hun auto, die waar schijnlijk eveneens was gestolen, is in beslag genomen. Warmonder Martijn Serlie (19) en de Leidse Liset- te Faas (14) zijn afgelopen weekeinde de win naars geworden van het eerste Warmondse Open Tennistoernooi, dat de afgelopen week in sport park Overbos werd gehouden. Het toernooi, dat openstond voor alle KNLTB-leden, trok zo'n 300 deelnemers in de categorieën Dl, D2, 30plus en E. Gespeeld werd in het mixed-dubbel, dames- /heren-dubbel en dames-/heren-enkel. Gisteren werden de veertien finales gespeeld 'half Warmond getuige was. Tennisvereniging Overbos was zo tevreden over het verloop van dit eerste Warmondse Open, dat ze nu al heeft besloten om volgend jaar een tweede editie te laten plaatsvinden. De organisa tie werd dan ook geroemd door de deelnemers. Volgens Overbos-voorzitter A. Sevenster: „Dat hebben we voor een deel ook aan het goede weer te danken. De regen heeft gisteren gewacht tot we praktisch klaar waren met de finales. Was dat an ders gelopen, dan kom je natuurlijk meteen weer met je schema's in de knoop." „Maar het is allemaal voor herhaling vatbaar. Iedereen vond het leuk. Het was natuurlijk geen hoogvliegers-toernooi, Dl was het hoogste, maar er werd wel fiks gestreden", aldus mevrouw Se venster. De totale uitslag van het eerste Warmondse Open: Heren enkel Dl: 1. M. Serlie, 2. C. v.d. Watering. Dames enkel Dl: 1. L. Faas, 2. V. Asselman. He ren enkel D2: 1. D. Stevens, 2. P. Altenburg. He ren enkel E: 1. R. Blankenstein, 2. W. Renkers. Dames enkel E: 1. L. Kortekaas, 2. J. Spoor. Da mes dubbel Dl: 1. H. van Dorst en R. Runnen- berg, 2. J. Riem en P. van Velzen. Heren dubbel Dl: 1. N. v. Laatum en P. Spelt, 2. R. v.d. Ploeg en M. Serlie. Dames dubbel D2:1. C. v.d. Geest en C. Hagemans, 2. M. v.d. Berg en M. v. Vliet. Heren dubbel D2: 1. B. v.d. Lans en W. v.d. Berg,2. N. v.d. Meer en D. Stevens. Dames dubbel E: 1. S. Voorham en G. Conradi, 2. M. Omtzigt en H. Nijssen. Mixed dubbel Dl: 1. G. Beugelsdijk en F. Kantebeen, 2. N. v.d. Hulst en A. Jelders. Mixed dubbel D2:1. N. en J. Meskers, 2. R. Doedes en R. Rössler. Heren dubbel E: 1. J. Achterhof en W. Renkers, 2. R.C.H. en R.N.B. van Diest. Mixed dubbel E: 1. R. Voss en J. Achterhof, 2. L Korte kaas en R. Meere. Ballon blijft aan de grond ZOETERWOUDE De zomerfeesten bij de Zoeterwoudse woon- en leefgemeen schap Swetterhage hebben het dit jaar zonder klapstuk moeten doen. Het oplaten van de heteluchtballon van de Nederlandse Hartstichting werd vrijdag tot drie keer toe afgelast omdat de wind te 'vlagerig' was. De bedoeling was dat de ballon om 14.00 uur het luchtruim zou kiezen. Om 14.00 uur volgde echter het besluit tot uitstel tot 18.00 uur. In derde instantie besloot de organisatie de ballon om 20.00 uur te 'lanceren'. Maar ook toen konden de ballonvaarders niet veel met de wind beginnen. Waarna het oplaten werd afge last. Er is ook geen andere datum geprikt. PETER VAN DER HULST Duizenden mensen waren za terdag samengestroomd om de finish van de tiende editie van de Internationale Bloemenma rathon in Noordwijk met eigen ogen te aanschouwen. Tegen half drie meldde het aaneenge sloten peloton zich op de boule vard voor het afsluitende criteri um nadat in de ochtenduren een tocht was gemaakt door de plaatsen Noordwijk, Katwijk, Leiden, Oegstgeest en Voor hout. Eenmaal aangekomen bij de vuurtoren werd de rolstoelrij ders slechts een korte onderbre king gegund. Terwijl de B-rij- ders door de wedstrijdleiding naar hun startplaatsen werden gewezen, lieten de favorieten in het peloton zich professioneel verzorgen. Zij zouden later pas aan bod komen. Startnummer Als het startschot voor de min dere rijders eenmaal is gevallen, laat gele-truidrager Paul van Winkel zijn startnummer op zijn mouw spelden. Het num mer 1 herinnert eraan dat de in Amerika wonende Belg vorig jaar als eindoverwinnaar uit de bus kwam. Van de één minuut voorsprong die hij toen op Mar kus Pilz had, bleven slechts zes seconden over. Het parcours in Noordwijk ligt hem niet zo. Het is dan ook niet zonder re den dat de Belg vooraf voor zichtig is in zijn voorspelling. Niet alleen is zijn voorsprong dit jaar veel minder (21 secon den), nog meer vreest hij de kracht van nieuwkomer Heinz Frei. „Hij heeft deze week zeer hard gereden. Op dit parcours is hij ook beter dan ik. Die vlakke, lange stukken liggen hem wel. Ik moet ervoor zorgen dat het gat niet groter dan vijftien se conden wordt", aldus Van Win kel. De Belg ging er daarbij vanuit dat de Zwitser de zes se conden bonificatie voor de dag winst zou opstrijken. „Mijn tac tiek is bij hem blijven en me niet in laten sluiten." Een strijdwijze die lange tijd voldeed, maar onder aanvoe ring van Markus Pilz brak hal verwege het criterium de kop groep toch in stukken. De Duit ser kreeg uiteindelijk gezelschap van Heinz Frei die uit was op revanche. Niet alleen verloor de Zwitser vrijdag in Alphen aan den Rijn twintig seconden door een onoplettende toeschouwer, ook een eerdere onsympathieke actie van Paul van Winkel moest even worden rechtgezet. De Belg die bij de start op zater dagochtend al in het bezit was van de gele en groene trui nam daar geen genoegen mee. Hij wilde ook het bergklassement op zijn naam schrijven. Op een klein heuveltje reed hij daarom ploeggenoot Iwan van Breemen uit de bolletjestrui. Het enige tricot dat hij uiteindelijk zou overhouden. De wraak van mede-teamge noten Pilz en Frei de Duitse ploeg waar verder ook nog Friedhelm Muller in zat was su perieur was zoet. Bij elke passage groeide het gai met achtervolger Van Winkel zien derogen. Uiteindelijk finishten de twee met ongeveer een mi nuut voorsprong. De coupe was geslaagd. De wijze waarop ploeggenoten Markus Pilz en Heinz Frei elkaar na afloop van de laatste etappe in de Interna tionale Bloemenmarathon om helsden, sprak boekdelen. De Zwitzer Frei bedankte maatje Pilz uitbundig voor het vuile werk dat hij op de Noordwijkse Koningin Wilhelminaboulevard had opgeknapt. Onttroond Als dank mocht de Duitser de dagzege opstrijken, zelf liet de debuterende Frei zich in het geel hijsen. Hij onttroonde daarmee de Belg Paul van Win kel die tot de laatste dag leider in het klassement was. Winnaar in het B-categorie werd John van Buren. Van Winkel kwam als derde over de streep en reed direct door, weg uit het gedrang. Zwaar hijgend over zijn kleine stuur liet hij zich verzorgen. „Als Frei hier vandaag zegeviert is hij de terechte winnaar", had de Belg vooraf gezegd. Desal niettemin was de teleurstelling van zijn gezicht af te lezen. „De Bloemenmarathon is voor ons nu eenmaal zoiets als de Tour de France." WARMOND Recreatie-eiland Koudenhoom in Warmond en 't Joppe waren het afgelopen winderige en be wolkte weekeinde het domein van de plankzeilers. Zij eisten met hun zeilplanken en trans portmiddelen het strandje voor zich op, waar verder nauwelijks of geen badhanddoek was te vinden. Als vertrek- en aan- -komstplaats van surfers krijgt Koudenboorn concurrentie van een ander Warmonds eilandje, Strengen, aan de overkant van de Leidse Merenwijk. Dit wordt samen met het naaldvormige eilandje Tengnagel geschikt ge- tie als wandelen. De plankzei lers kunnen dan lekker van strandje naar strandje surfen. Paul van Winkel (links) in het wiel bij de uiteindelijke winnaar Heinz Frei. FOTO DICK HOCEWONINC

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6