Leiden Minder eerstejaars naar universiteit 'Dit is de beste plek in Europa' 'Het zou tof zijn als we een jeugdhonk kregen' Eiergooien tussen ernst en ongein Amerikaans bedrijf naar nieuw gedeelte sciencepark Maandag 12 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER* Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: HENK BUIS GERT VISSER WIM WEGMAN iFÈFEERSTEJAwrï WELKOM IN LEIOEN NIEUWSLIJN Winkelbediende twee keer mishandeld Een man heeft vorige week twee keer een 26-jarige bediende van een supermarkt aan de Aaltje Noordewier mishandeld. Dinsdags ontdekte het slachtoffer dat een man een bierkratje stal uit een aanhangwagen die bij de supermarkt stond geparkeerd. Met een auto zette de werknemer de achtervolging in op de dader die wegvluchtte op een fiets. Toen hij de bierdief te pakken kreeg, slaagde hij erin om het kratje terug te krijgen, maar daarbij liep hij ook een aantal klappen op. Afgelopen vrijdag keerde de bierdief terug in de supermarkt en eiste van het slachtoffer een vergoeding van 500 gulden voor de schade die zijn fiets bij de achtervolging zou hebben opgelopen. De werknemer weigerde en toen hij dreigde de politie te waar schuwen kreeg hij Mappen in zijn gezicht. De politie slaagde er niet in om de dader te achterhalen. Nigeriaan opgepakt De politie heeft gisterochtend op het Stationsplein een 26-jarige Nigeriaan ingerekend, van wie nog onduidelijk is of hij met een verblijfsvergunning in Sassenheim woont. Bij een routine-con trole van de autopapieren zette de bestuurder het plotseling op een lopen en slaagde erin weg te komen via de Rijnsburgerweg. De politie vond in de auto een Nederlands paspoort zonder foto en drie Amerikaanse paspoorten die waarschijnlijk zijn gestolen. De 26-jarige bijrijder werd gearresteerd en de auto werd in be slaggenomen. Ook een andere auto die geparkeerd stond bij het station werd meegenomen, nadat de arrestant had gezegd dat die van hem was. Later op de dag kwam een 33-jarie man uit Den Haag die laatste auto vergeefs opeisen. Honden doden schaap Twee honden hebben zaterdag in de Stevenhofjespolder een schaap de dood in gejaagd. Het schaap sloeg op de vlucht voor de honden en kwam in de sloot terecht, waar het dier verdronk. De politie die één van de honden bezig zag het lijk af te knagen, ving de twee dieren. De eigenaar werd opgespoord toen deze de vermissing van zijn twee honden wilde aangeven. Mishandeling Een Leidenaar van 28 jaar is afgelopen zaterdag op de Korte Mare mishandeld door 21-jarige man. De twee hadden om on bekende redenen ruzie gekregen, waarop de jongste was gaan slaan. Het slachtoffer meldde zich bij de politie en zei dat hij wist waar de dader zat. De politie arresteerde de dader vervol gens in een café aan de Langegracht. Auto te water Aan de Maliebaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto in het water geduwd. De 30-jarige eigenares had de auto geparkeerd en zowel in de versnelling als op de handrem gezet. Zaterdagochtend vroeg dook de brandweer in het water om te controleren of er nog iemand in de auto zat. JONGEREN MEREN WIJK: ,,De politie doet niets anders dan treiteren, verjagen en dreigen" Introductieweek van El Cid begonnen V In de vroege ochtend zetten sommige studenten hun koffertje al vast neer bij het verzamelpunt naast molen De Valk. foto LEIDEN EMIEL FANGMANN De interesse voor de studie in formatica is dit jaar flink ge daald, van 130 eerstejaars in 1990 naar 77 eerstejaars nu. Ook voor Nederlands, Chinees, Japans en Spaans hebben zich in Leiden minder studenten aangemeld. Flink gestegen is de belangstelling voor de studie's Engels (191 tegen 143 vorig jaar) en psychologie (518 tegen 453). In totaal hebben zich zo'n drie honderd studenten minder aan gemeld. Half juli stonden 4763 eerstejaars ingeschreven. Vorig jaar rond deze tijd waren dat er 5065. Vanochtend begon de de 22- ste introductieweek voor eerste jaars, de El-Cidweek. Molen de Valk was het verzamelpunt voor meer dan tweeduizend aanko mende studenten. De stoet ging later op de ochtend richting Hooglandse Kerk, alwaar burge meester mr. C.H. Goekoop en rector magnificus prof. dr. L. Leertouwer de schare namens stad en universiteit toespraken. Voor de theoloog Leertouwer, die vorig jaar prof dr. J. Beenak ker opvolgde, was het de eerste keer; Goekoop verwelkomde de studenten voor de tiende keer. De eerstejaars worden tot en met vrijdag in tweehonderd groepjes van tien onder leiding van een ouderejaars ingewijd in het studentenbestaan. Hoeveel studenten precies aan de Leidse universiteit hun studie in september aanvangen staat nog niet vast, omdat de lo- tings- en plaatsingsprocedures nog niet geheel zijn afgerond. De helft van hen doet aan de introductieweek mee. Sommi gen zijn nog niet zeker van een plaats in Leiden. Voor medicij- Vervolg van pagina 1 Volgens directeur W. Clark van Nalco was Rhijnfront voor zijn bedrijf de beste locatie in Europa. Het huidige Eu ropese hoofdkantoor van Nalco is nu nog in Parijs geves tigd. Overleg tussen de vier betrokken partijen, dat in ok tober vorig jaar begon, heeft uiteindelijk geleid tot de keuze van Nalco's directeur die dit voor zal leggen aan het overkoepelende bestuur van het internationale be drijf. den). Het bedrijf is gespeciali seerd in het maken van chemi caliën die onder meer worden gebruikt voor het zuiveren van water en de behandeling van af val. Nalco heeft reeds 130 vesti gingen wereldwijd waaronder een in Tilburg. Op de Rhijnfront-locatie komt een technische en een LEIDEN LOMAN LEEFMANS WIM KOEVOET Het hoofdkantoor van Nalco is gevestigd in een voorstad van Chicago. Het is een van de 500 grootste bedrijven van de Ver enigde Staten met een omzet over 1990 van 1,2 miljard dol lars (ongeveer 2 miljard gul- handelsafdeling waar ongeveer 70 mensen komen te werken met een mogelijkheid om uit te breiden naar 150 werknemers. De kosten van de bouw van het kantoor zijn geraamd op onge veer 50 miljoen gulden. „Een interessante vestiging", aldus de Oegstgeester gemeen tesecretaris P. Hordijk. „Hoewel Nalco op Oegstgeester grond zal gaan bouwen, is dit voor ons geen financiële kwestie. De grondtransacties moeten im mers met de rijksuniversteit worden afgesloten. Toch heeft Oegstgeest belang bij de vesti ging. Ik denk dan aan het werk gelegenheidsaspect Er is aan vankelijk werk voor 70 mensen; Jongeren Merenwijk ontberen eigen stekkie LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het verschijnsel is al een jaar of veertig oud. Kleine groepjes jongeren die, voornamelijk uit verveling, 's avond na het eten samenklitten op (school)plein- tjes, veldjes of portieken. In ie der geval op afgelegen plekjes en ver uit het zicht van de ou ders. Ruim te oud voor Sesam straat maar net te jong voor de kroeg. Ze rommelen aan brom mers, zitten wat aan elkaar en uiteraard gebeurt er ook wel eens iets, wat het daglicht niet kan verdragen. Ook de Zijlwijk, het noord-oostelijke deel van de Merenwijk, kent zo'n groep. Volgens eigen zeggen natuurlijk louter lieverdjes. Gezien het op treden van de politie lijken ze op de Langegracht niet blij met die jongeren. Afgezien van het her-en-der neerzetten van jeugdhonken, hebben politiek en justitie nooit enige grip op dit verschijnsel kunnen krijgen. Ook niet in de Merenwijk waar de politie vol gens de jongeren, niets anders doet dan 'treiteren, verjagen en dreigen'. De groep bestaat uit ongeveer veertig jongens en meisjes in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar met enkele ou dere jongeren. Tijdens de zo meravonden hangen ze soms tot na middernacht rond in een weiland, bij de brug die de woonwijk verbindt met het Warmondse eiland Strengen (door de groep omgedoopt tot Haaseiland), op zo'n driehon derd meter van het dichtstbij zijnde woonhuis vandaan. 'Wijf Bij het 'zien van de persfotograaf stijgt een gejoel op. Uitgelaten zoeken ze een plekje achter het kampvuur. Als de foto eenmaal is genomen, melden zich spon taan een aantal woordvoerders. „Er mot ook een wijf bij", klinkt het vanuit de achterblijvers. Als ook aan deze eis is voldaan, spuwen vijf jongeren zonder enige schroom en in 'trendy' Nederlands hun gal over de po litie. Florus bijt het spits af: „Kijk, het is hier een lekker plek, niemand heeft last DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen het afge lopen weekeinde vanuit Ch an tilly. PV de Rljnklievers: 1 en 9 Zevenhoven, 2 Van de Wal, 3 Koster, 4 Van der Star, 5 Van Leyden, 6 en 7 Kok. 8 en 10 De Vries. PV het Oosten: 1, 2, 5 en 9 Van Duyl, 3 en 8 Van Wee- ren, 4 Hendrikse, 6 Verbaan, 7 Van Putten, 10 Van As. PV de Zwaluw: 1 en 9 Hoog- ervorst, 2, 3, 8 en 10 Van Leeuwen, 4, 5 en 6 Meeu wenoord, 7 Schrijvers. PV de Blauwkras: 1, 2, 3, 5 en 8 Van de Nieuwendijk, 4, 6 en 7 Houweling Rozier, 9 Bink. 10 Van de Wetering. PV de Reisduif: 1, 5, 6 en 8 De Groot, 2 JHT, 3, 4, 9 en 10 Kop, 7 Mooten. PV Leiderdorp: 1 Van Oos ten, 2,4,5, 7 en 9 Van Segge- len, 3 Van Velzen, 6 Reijerse, 8 Flippo, 10 Habraken. PV De Vriendenclub: 1,8 R.P.C. Heuzen, 2. W. v.d. Kooij; 3, 10. F. Ladan; 4 ge- br. Distelvelt; 5comb. S en C Vinkensteijn; 6. L koopman; 7 C.P. Gijsman; 8. R. v.d. Dop. nen meldden zich 417 studen ten aan, terwijl er een stop is bij 165 eerstejaars. Bij bio-medi- sche wetenschappen kunnen maximaal 80 studenten een plaats krijgen. Voor rechten is een plaat singscommissie (maximaal 1100) ingesteld. Kan een stu dent niet in Leiden de opleiding tot jurist volgens, dan is hij wel zeker van een plaats aan een andere universiteit. Slavisch Een relatieve stijging is er bij de vakgroep Duits, die 31 studen ten kon inschrijven tegen 11 vo rig jaar. Veel belangstelling is er ook voor slavisch (88 eerste jaars), Frans (96), geschiedenis (234) en pedagogiek (281, van wie de helft in deeltijd). Mochten vorig jaar nog 105 eerstejaars neerlandici worden verwelkomd, dit jaar moet de vakgroep het met 69 aanmel dingen doen. Voor sinologie zijn er 52 kandidaten, tegen 78 vorig jaar. Bij de vakgroep Ja pans meldden zich twintig stu denten minder aan, van 95 naar 75. De eerstejaars onder de hispanisten dalen van 171 naar 130. De kunsthistorici zien waar schijnlijk hun aantal eerstejaars van 226 naar 178 slinken. Ook bestuurskunde (van 221 naar 187) en politicologie (van 134 naar 118) geven dit jaar een da ling te zien. Chemie is met 99 eerstejaars de populairste studie onder de wis- en natuurwetenschappen, waarvoor de belangstelling in totaal licht is afgenomen. Biolo gie telt 73 liefhebbers, wiskunde 33, natuurkunde 30 en sterren kunde 29. in een later stadium zelfs voor 200. Er komt ook een laborato rium. Vooral voor dat deel van het bedrijf kan ik me voorstellen dat er Oegstgeestenaren komen te werken." „Ontzettend mooi", om schrijft A. Roggeveen hoofd be drijscontacten van de gemeente Leiden de komst van Nalco. Of er ook Leidenaars op het kan toor komen te werken, is vol gens haar onbekend: „Het is in derdaad gespecialiseerd werk. Maar de komst van Nalco is goed voor de economische be drijvigheid en heeft effect op het image van Leiden en ook op andere bedrijven", aldus Rogge veen. Organisator Bob Van Aken oefent alvast met dubbele dooiers op het Pieterskerkplein. foto henk bouwman LH PEN LOMAN LEEFMANS Een uit de hand gelopen geintje of een heus behendigheidsspel. Daartussen schippert het twee de Leids Elergooikampioen- schap dat zondag 18 augustus wordt gehouden op het Pieters kerkplein. Vorig jaar deden een kleine veertig deelnemers mee, maar organisator en kroegbaas Bob van Aken (33) verwacht dit jaar het dubbele aantal gemak kelijk te halen: „Wat mij vorig jaar opviel was dat vrijwel ieder een het gooien en vangen zo se rieus nam. Mede daardoor werd het zo'n succes en moest er wel een vervolg komen." Het eiergooien is een bedenk sel van spelletiesmaffe Engelsen die het strand als speelveld ge bruikten. De bedoeling is sim pel. Een team van twee perso nen bestaat uit een werper (achter de streep) en een vanger (in het 'veld'). Een rauw kippëei moet over een zo groot mogelij ke afstand worden overgegooid en heel worden opgevangen. Het spreekt voor zich dat de vanger de gevaarlijkste taak heeft, want het vroeg geremde kuiken wil nogal eens in geel en struif op het hoofd en/of li chaam van een van de deelne mers uiteenspatten. Omdat ie der koppel een beurt of tien heeft, ontsnappen weinig van-1 gers aan deze besmeuring en valt oude of beschermende kle ding voor de deelnemers aan te raden. Het 'Leidse record' is vorig jaar op 42 meter blijven steken. De organisatie hoopt uiteraard dat het record dit jaar zal sneu-, velen. Het plein is overigens, maar enkele meters groter dan de kampioensafstand en daar om heeft Van Aken de spelre gels moeten aanpassen. Boven hands gooien is verboden. .An ders zit de gevel van het Gra vensteen al snel vol met eieren en dat is niet de bedoeling." Na afloop van het kampioen schap. dat om 16.30 uur begint, wordt door de twee organise rende cafés in de Pieterkerk- choorsteeg ('de Blauv.e Reiger' en 'de Beest') het zogeheten Struiffestival gehouden. Jongeren hangen wat rond de brug, noordelijk van de Merenwijk. ons. Normaal zitten we bij het Spar-gebouw langs de rondweg, maar daar zorgden we inder daad wel eens voor overlast", geeft hij ruiterlijk toe. „Maar hier hebben wfj last. Van de po litie." „Eerst kwam de rijkspolitie kijken, maar die vonden het best dat we hier zaten. Daarna, op een zondagnacht, kwam de gemeentepolitie en toen moes ten we het kampvuur doven en maken dat we weg kwamen. Wandelaars zouden zich be dreigd voelen. Nou, we hebben later wandelaars aangesproken en gevraagd of ze last van ons hadden, maar nee hoor, nie mand." In dezelfde brug waar de groep zich bij' mooi weer dage lijks ophoudt, bleek onlangs een stuk van het wegdek te zijn ver brand: „Maar dat is echt niet door ons gedaan", verzekert Florus. „De tweede keer dat de Leidse politie langskwam, gin gen ze weer zeuren over die brug. En later kwamen ze weer, je-weet-wel, in zo'n grijze Opel. Het ging van 'opgesodemieterd' en 'opdonderen daar'." Kyra vult aan: „Dat was echt zo'n machootje met haar op z'n borst." De jongeren zouden zich niet zo aan het politie-optreden sto ren. als niet een van hen, een zekere Johan, met 22 jaar de oudste, door de politie persoon lijk verantwoordelijk wordt ge steld voor het gedrag van de groep. „Ze hebben hem ge dreigd dat, wat er ook gebeurd, ze hem zouden oppakken en Johan kan daar zijn bpan door verliezen. Dat weten ze", is het misschien wat vergezochte ver haal van Florus. Als ze precies moeten uitleg gen wat ze 's avonds doen wordt het wat stiller. Totdat Dennis het woord neemt: „Een beetje zitten, kletsen en roken rond het vuur. Soms gaan we zwemmen. Iemand die nieuw bij de groep komt, verdwijnt met kleren en al in het water. Geintje. Soms gaan we zingen, want ik speel gitaar, sixties-mu- ziek. Nee nu niet, want er is een snaar gebroken. Verder nemen we zelf drank mee, cola en fris natuurlijk", knipoogt hij. De vijf woordvoerders begrij pen niet wat de problemen zijn. Er zijn nog maar weinig mooie zomeravonden te verwachten, dus lang zullen ze zich niet meer bij het Haaseiland ophou den. De rest van het jaar is er weer het lege Spar-gebouw ach ter de Mussenplaats. Dat dit niet ideaal is en overlast geeft foto henk bouwman voor de omwonenden, daar zijn ze zich wel van bewust. Een al ternatief is echter niet voorhan den. In buurthuis Op Eigen Wieken, dat tussen de flats aan de andere kant van de Meren wijk ligt, voelen ze zich niet thuis. De jongeren komen over wegend uit de Dalen, Duinen, Plaatsen, Werven en Karpers. De natuurlijke scheiding die de Zwartemeerlaan in de Meren wijk vormt, blijkt ook een soci aal obstakel. Tjardo: „Voor in de winter zou het best tof zijn als we het Spar-gebouw als jeugdhonk konden krijgen. Dat gebouw staat al jaren leeg en het is nu al de favoriete verzamelplaats. Maar dat zullen de bewoners daar wel niet leuk vinden. Zelfs een snookercentrum mocht daar niet komen."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5