Buitenland Perez bemiddelt in kwestie gijzelaars Ik voel me in staat de 100 meter sprint te lopen Ook Jeltsin wil per decreet gaan regeren Goudgeld verdiend met mensensmokkel Zagreb bereidt zich voor op tweede ronde Afrikaners klaar voor strijd tegen De Klerk Maandag *12 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN Edward Tracy in gesprek met Amerikaanse veiligheidsagenten die hem bij de Amerikaanse ambassade in Da mascus beschermen tegen de opdringende meute journalisten. foto afp ramzi haidar dat ook een vertegenwoordiger van Hezbollah naar Genève zou reizen voor overleg met Perez de Cuellar. Uri Lubrani heeft in het re cente verleden een belangrijke rol gespeeld in vrijwel alle ge heime diplomatieke missies van de joodse staat. Zo was hij de drijvende kracht achter de 'Operatie Mozes', die eerder dit jaar duizenden Ethiopische jo den naar Israël bracht. DAMASCUS GPD-AP-The Independent Edward Tracy, een boekverko per en schrijver die in oktober 1986 in Bayrut werd ontvoerd omdat hij werd aangezien voor een CIA-spion, is. vroeg in de morgen op een Amerikaanse militaire basis bij de Duitse stad Wiesbaden aangekomen. De Amerikaan werd gisteren in Li banon vrijgelaten en naar de Syrische hoofdstad Damascus gebracht. In Wiesbaden onder gaat hij een reeks medische on derzoeken, voordat hij naar de VS zal vliegen. Tracy maakte na zijn vrijla ting een vermoeide en wat ver dwaasde indruk, maar leek in goede lichamelijke conditie. „Ik voel me in staat de honderd meter sprint te lopen", verklaar de hij tegenover de Syrische te levisie. „Ik sta er verbaasd van dat de wereld nog bestaat. Ik .ben blij weer een boom te zien, een vliegtuig te horen of een au to." Hij vertelde redelijk te zijn be handeld en voldoende te eten te hebben gekregen. Een of twee maal per week kreeg hij een vi deofilm te zien. Tracy gaf geen informatie over Joseph Cicippio, de Ameri kaan die een maand eerder werd ontvoerd en met wie hij een groot deel van zijn gevan genschap een kamer heeft ge deeld. Ruim twee jaar geleden dreigden hun ontvoerders beide Amerikanen te doden, als wraak voor de ontvoering door Israël van de extremistische shi'ieten- leider sjeik Obeid. Ze stuurden zelfs een foto van een gehange ne, die Cicippio moest voorstel len. Later bleek de 'executie' in scèene gezet in Cicippio nog in leven. De 'Organisatie voor Revolu tionaire Rechtvaardigheid' stuurde vrijdag een foto van Ci cippio naar persbureaus in Bay rut, een dag later gevolgd door een opname van Tracy. Vanaf dat moment werd rekening ge houden met de spoedige vrijla ting van een van de twee. Gistermorgen werd duidelijk dat het de ontvoerders ernst was, toen de Fransman Jerome Leyraud werd vrijgelaten. De Fransman werd donderdag ont voerd als protest tegen de vrijla ting van John McCarthy. Leyrauds ontvoerders dreigden aanvankelijk hem te vermoor den als er meer westerlingen zouden worden vrijgelaten. Zijn vrijlating lijkt er op te wijzen dat binnen de groeperingen die ver antwoordelijk zijn voor de gijze lingen, de voorstanders van vrij lating van alle westerse gijze laars - nog tien - aan de win nende hand zijn. DE NIEUWE VIETNAMESE premier Vo Van Kiet vindt de normalisatie van de betrekkingen met China een van de prioriteiten van zijn beleid, de vrij dag aangetreden Kiet wil ook een markt-gerichte economie in Vietnam invoeren. s International (UPÓ. NIEUWSLIJ N Israël stuurt toponderhandelaar naar Genève Na Frankrijk lijkt nu ook China bereidt te zijn het nucleaire non- Proliferatieverdrag te ondertekenen. China had als enige van de vijf permanente leden van de VN-Veiligheidsraad nog niet beslo ten het verdrag te tekenen. Het verdrag verbiedt de verspreiding van technologie voor het maken van atoomwapens. Poolse priesters vermoord in Peru In het Peruaanse Andesgebergte zijn twee Poolse priesters dood geschoten door de linkse terreurbeweging Lichtend Pad. De twee waren vrijdag met twee plaatselijke functionarissen en een non ontvoerd op 50 km ten westen van Huaraz, een stad in de Andes op 275 km ten noorden van Lima. De non werd vrijdag avond laat vrijgelaten, waarna zij naar Huaraz terugkeerde om de autoriteiten van de moorden op de hoogte te stellen, aldus de prefect van Huaraz. Politie Seoul hindert betogingen In Noord- en Zuid-Korea is vandaag een week van betogingen en manifestaties begonnen die de hereniging van beide landen dichterbij moet brengen. In de straten van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul werd vanmorgen echter een enorme politie macht van ruim 10.000 man geposteerd die de door de Zuidko reaanse regering verboden demonstraties moet verhinderen. De regering beschouwt de demonstraties als een poging van het noorden om in zuiden maatschappelijke chaos te veroorzaken. Kohl: Verdere verhoging btw mogelijk De Duitse kanselier Helmut Kohl sluit een btw-verhoging van 14 naar 16 procent op 1 januari volgend jaar niet uit. Dat verklaarde de regeringsleider gisteravond in een tv-interview vanuit zijn Oostenrijkse vakantie-oord. Het kabinet was overeengekomen dat de btw met een procent omhoog zou gaan, maar in liberale kring was al eerder een extra verhoging, in het kader van de Eu ropese eenwording, bepleit, waarvoor het bedrijfsleven dan wel compensatie zou moeten krijgen. Elf doden bij demonstratie tegen regering Madagaskar FRANS VAN DEN HOUDT Rtr-AFP De oppositie op Madagaskar heeft naar aanleiding van de dood van elf demonstranten de bevolking gisteren opgeroepen hun acties tegen het bewind van president Didier Ratsiraka op te voeren. De doden vielen zaterdag toen veiligheidstroe pen het vuur openden op anti- regeringsdemonstranten die zich op weg naar het presiden tiële paleis hadden begeven. De regering heeft ontkend dat het leger op burgers heeft ge schoten. In een eerdere verga ring had de overheid laten we ten dat haar troepen wel hard moesten optreden omdat de demonstranten hadden gewei gerd uiteen te gaan. Uit protest tegen het bloed bad gingen in de hoofdstad An tananarivo gisteren opnieuw tienduizenden mensen de straat op en riepenoppositieleiders op tot meer demonstraties en een algemene staking. De oppo sitie beweerde voorts dat ook bij anti-regeringsacties in de noordwestelijke havenstad Ma- hajanga zaterdag enkele doden zijn gevallen. De massale demonstraties te gen president Ratsiraka die de afgelopen twee maanden zowat dagelijks Hebben plaatsgevon den, zijn tot aan zaterdag steeds zonder noemenswaardig ge weld verlopen en Ratsiraka heeft steeds verzekerd dat zijn troepen nimmer op onschuldi ge en ongewapende burgers zullen schieten. The Independent De Russische president Jeltsin heeft afgelopen weekeinde aan gekondigd in zijn republiek het presidentieel decreet te gaan in voeren. Volgens Jeltsin is dat noodzakelijk om hervormingen door te voeren. Hij ontkende dat hij zichzelf ontwikkelt tot een Russische dictator. Jeltsin was zich in het voor jaar nog fel tegen vergaande be voegdheden voor Sovjet-presi dent Gorbatsjov. Als president van de grootste Sovjet-repu bliek krijgt hij echter te maken met dezelfde politieke proble men als Gorbatsjov. Het Russi sche parlement wordt, net als dat van de Sovjetunie, nog altijd gedomineerd door de nistischë partij, die vooral eco nomische hervormingen tegen houdt. Om dat te voorkomen wil Jeltsin vier adviesraden in het leven roepen. Bovendien wil hij gevolmachtigden naar de Russi sche provincies sturen die al leen aan hem verantwoordig schuldig zijn. Jeltsin kwam tot zijn besluit na een bezoek aan de Siberi sche olie-industie, vorige week. Om de in elkaar gedonderde olie-produktie weer op gang te helpen, is het volgens Jeltsin noodzakelijk ze snel mogelijk de levensomstandigheden van de arbeiders te verbeteren. Daartoe" wil hij het traag werkende parle ment omzeilen. De Franse politie heeft een or ganisatie van de Italiaanse maf fia opgerold die enkele duizen den Turken en Kurden naar Frankrijk, Zwitserland en Duits land heeft gesmokkeld. In de eerste zes maanden van 1989 zouden meer dan duizend mensen tegen betaling van 10.000 tot 20.000 gulden per persoon uit Turkije zijn ge smokkeld. Dit leverde de maffia tussen de '700.000 en 1,5 mil joen gulden op. Daarna zouden duizenden andere mensen naar Europa zijn gesmokkeld. De route liep vanaf het Top- kapi-busstation in Istanbul via Bulgarije en Ljubljana (in Slove nië) naar Triëst en Milaan in Italië. Vandaaruit ging de reis naar Frankrijk, Zwitserland en Duitsland. Tot aan Italië moesten de mensen bijna 6000 gulden beta len aan het busbedrijf 'Turak Turism' dat was opgezet door een voormalige Turkse com missaris van politie. De man is inmiddels voortvluchtig. Ook moesten de vluchtelingen dui zenden guldens neertellen elke tussenpersoon nisatie. De tweede man in de organi satie is gearresteerd. Hij had in Frankrijk onder een valse naam om politiek asiel gevraagd. ACHTERGROND CORRESPONDENT OOST-EUROPA RUNA HELUNGAG Het staakt-het-vuren in Kroatië, v niemand geloofde dat het langer dan enkele uren zou standhouden, blijkt redelijk be stendig, ondanks diverse schendingen waarbij tot dusverre in totaal acht doden zijn gevallen. Afgelopen nacht werden drie Servische militairen gedood toen vliegtui gen van de federale luchtmacht een weg versperring onder vuur namen, 60 kilome ter ten zuiden van Zagreb. Verder kwam af gelopen weekeinde een cameraman van de Kroatische tv om het leven, maar van slachtpartijen zoals een week geleden is geen sprake meer. Het is tijd om de schade op te nemen en die is groot. Complete dorpen in Slavonië en in de streek rond de stad Glina liggen er volko men verlaten bij, de luiken gesloten, de ge vels vaak geblakerd en kapotgeschoten. De bewoners, tienduizenden Serviërs en Kroaten, zijn gevlucht naar veiliger oorden. Aan Kroatische kant heeft de oorlog tot nu toe 116 soldaten en 37 burgers het leven ge kost, terwijl 282 soldaten en 122 burgers ge wond raakten. De slachtoffers uit het Oost- kroatische dorp Dalj, waar de beschieting van het plaatselijke politiestation mogelijk meer dan 80 militiemensen het leven kost te. zijn daarbij nog niet geteld. Aan Servische kant is het aantal slachtoffers onbekend. „Wij hebben de traditie onze do den niet te tellen", aldus een Servische Als je de Kroatische tv mag geloven, wordt er op dit moment volop gevoch ten in de Servische gebieden van de re publiek. Avond aan avond opent het nieuws met beelden van zware schoten wisselingen. En je moet goed opletten, wil je dat regeltje onder aan het scherm zien dat vermeldt dat de plaatjes reeds enkele dagen oud zijn. commandant. Mag zijn, maar het voorkomt in ieder geval demoralisatie van de achter ban, die zo in de waan blijft dat Serviërs vrijwel onkwetsbaar zijn. De Macedonische vertegenwoordiger in de presidentiële raad, Vasil Tupurkovski, komt op dit moment de rol van rondborstige vre desengel toe. Al dagenlang doorkruist hij in zijn staats-Mercedes en bewaakt door pant serwagens Slavonië om in de crisishaarden de handhaving van het staakt-het-vuren te controleren. Onder zijn toezicht zijn inmid dels de eerste van de naar schatting 200 we derzijdse gevangenen uitgewisseld. De vraag is ofTupurkovski er uiteindelijk in slaagt echte controle in de regio op te zet ten en bovendien de strijdende partijen aan de onderhandelingstafel te krijgen. Zonder nieuwe gesprekken kan het bestand niet meer dan een tijdelijke zaak zijn. De politici in Zagreb bereiden zich in ieder geval voor op de tweede ronde van het ge vecht. Afgesneden van de officiële wapen handel is Kroatië dezer dagen bezig links en rechts op de zwarte markt alle wapens op te kopen die er te vinden zijn. „We hebben geen internationale troepen nodig. Als de wereld ons maar wapens stuurt, dan vechten we de strijd zelf wel uit", meent vice-premier Zdravko Tomac. Als lid van de vroegere communistische partij behoort hij tot de oppositieleden die anderhalve week geleden in de nieuwe re gering van nationale eenheid van Kroatië een post kregen. Volgens Tomac is het staakt-het-vuren niet meer dan een adempauze die de Serviërs en het Joegoslavische leger gebruiken om zich voor te bereiden op een grote aanval. In krijgszuchtige taal doet de nieuwe Kroatische regering niet onder voor haar voorgangster, maar er is toch een wezenlijk verschil. „Wij zijn bereid tot maximale compromissen", zegt Tomac. „We willen met iedereen over alles praten. We zijn be reid de Servische minderheid culturele, po litieke en territoriale autonomie te geven. We willen de regio Krajina als zelfstandig gebied erkennen. We zijn slechts tot een ding niet bereid: dat is een wijziging van de grenzen, zoals Servië wil." Leden van de Afrikaner Weerstands beschermers met een scherpe punt i betoging tegen president De Klerk. PRETORIA AP De leider van de Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB), Eugene Terreblanche, heeft gis teren gezegd dat de regering de nationale veiligheid niet langer kan waarborgen en dat zijn aanhangers zich zullén voorbe reiden op een strijd met zowel de blanke autoriteiten als het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Terreblanche zei dat de drie doden en de tientallen gewon den onder zijn aanhangers die vrijdagavond vielen bij een tref fen met de politie nieuwe con frontaties onvermijdelijk maak ten. „We bereiden ons voor op de komende revolutie", aldus Terreblanche op een persconfe rentie in Pretoria. „We bereiden ons voor op de strijd". De doden en gewonden vie len vrijdagavond in Venters- dorp, op 130 kilometer ten wes ten van Johannesburg, waar president De Klerk een toe spraak hield. Het was de eerste keer dat pro-apartheidsactivis- ten werden gedood bij een bot sing met regeringseenheden. Het incident kan voor diepe verdeeldheid zorgen onder de blanke Afrikaners over de af- eweging gebruikten metalen arm- m de politie te lijf te gaan bij de foto ap john parkin schaffing van de apartheid. Ter reblanche eiste dat De Klerk verkiezingen uitschrijft waaraan alleen blanken mogen mee doen, opdat de blanke minder heid haar oordeel kan uitpreken over zijn raciale hervormingen. De Klerk is niet verplicht voor 1994 verkiezingen uit te schrij ven. Hij zegt dat hij tegen die tijd een nieuwe grondwet opge steld wil hebben waarin ook de zwarte meerderheid het kies recht krijgt. Terreblanche zei dat „de situatie slechter zal wor den" en dat er oorlog zal ko men, tenzij er verkiezingen voor alleen blanken worden gehou den. De gewapende tak van het ANC heeft gisteren een wapen stilstand met de regering voor gesteld waarop toezicht wordt gehouden door de Verenigde Naties, zo meldde het onafhan kelijke Zuidafrikaanse persbu reau Press Association. Het ANC kondigde de aanbeveling echter niet aan en maakte er geen mel ding van op een persconferentie na afloop van een driedaagse bijeenkomst van de gewapende tak van het ANC in het zwarte thuisland Venda. Press Associa tion gaf geen bijzonderheden over het voorstel vrij. Het Amerikaanse vliegdekschlp USS Midway is zaterdag aan zijn laatste reis begonnen. Het 46-jaar oude schip heeft Japan verlaten, waar het de laatste 18 jaar de marinebasis Yokosuka als thuishaven had. De Mid way, die mede wegens bezuinigingen uit de vaart wordt genomen, zette koers naar Hawaii. De taken van het schip in het Verre Oosten werden overgenomen door de USS Independence, die vanuit San Diego op weg is naar Japan. De Midway lag tijdens de Golfcrisis meer dan drie maanden in het Mid den-Oosten. Vanaf het schip voerden vliegtuigen ruim 3.300 vluchten boven Irak en Kuwayt uit. De Midway was tijdens de Golfcrisis het eni ge Amerikaanse vliegdekschip zonder menselijke of materiële verliezen. foto ap kou sasahara China tekent non-proliferatieverdrag De Israëlische toponderhandelaar Uri Lubrani is onver wacht naar Genève vertrokken voor overleg met VN-se cretaris-generaal Perez de Cuellar over de gijzelaarskwes tie. De ontvoerders van de westerse gijzelaars in Libanon hebben Perez de Cuellar gevraagd te bemiddelen bij hun vrijlating. Als blijk van goede wil lieten de ontvoerders gisteren achtereenvolgens de Fransman Jerome Leyraud en de Amerikaan Edward Austin Tracy vrij. McCarthy, de Brit die donder dag na ruim vijf jaar gijzeling werd vrijgelaten. Israël liet vrijdag al weten al leen mee te werken aan een uit wisseling van gijzelaars en ge vangenen, als die ook betrek king heeft op de zeven in Liba non vermiste Israëlische militai ren en drie leden van het Zuid- libanese Leger (SLA), de onder Israëls hoede opererende militie CORRESPONDENT sen brief aan Perez de Cuel lar eisen de ontvoerders de vrij lating van door Israël gevangen gehouden Libanezen als losprijs voor de tien overgebleven wes terse gijzelaars. De brief, zes dichtbeschreven vellen, werd gisteren ii) Londen aan de VN- topman overhandigd door John in Zuid-Libanon. Minister van defensie Arens zei vanmorgen dat Israël eerst een teken van le ven wil ontvangen, voordat sprake kan zijn van een eventu ele gevangenenruil. Israël en het SLA houden on geveer 350 Libanezen gevangen of in gijzeling. Onder hen is sjeik Abdel Karim Obeid, gees telijk leider van Hezbollah (Par tij van God), de overkoepelende organisatie van shi'ietische ex tremisten in Libanon. Perez de Cuellar zei dat hij bereid is naar het Midden-Oos ten te vertrekken als hij daar door de vrijlating van meer gij zelaars kan bespoedigen. Van daag overlegt hij in Genève met de Israëlische diplomaat Lubra ni. Het Kuwaytse dagblad Sawt al-Kuwayt meldde vorige week Fidel Castro vermaakt zich tijdens de Panamerikaanse spelen bij een basketbalwedstrijd van Cuba tegen de Verenigde Staten met de bekende 'wave'. FOTO AFP» O TORRES

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4