Binnenland Politie waarschuwt zware criminelen CDA-kiezers tegen wao-plan 'Bio-industrie oorzaak van slijmvliesklachten' Schimmenspel bij PvdA-top Asielzoeker overlijdt bij aangestoken brand Kok valt aan om PvdA te redden Lubbers weigert weg te blijven bij herdenking Gemeenten: Twijfels over plan asielzoekers Maandag 12 augustus 1991 ALTAN ERDOGAN MARGOT KLOMPMAKER IS VISSER Vormgeving; JAKEUEN PAULUS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). DE WERELDOMROEP heeft PvdA- voorzitter Sint gisteravond een we reldontvanger aangeboden om tij dens vakanties het nieuws te volgen. Vice-premier Kok weigerde het ca deau namens Sint in ontvangst te ne men NIEUWSLUN Politie voorkomt treffen families De politie van Winterswijk heeft zaterdag een gewelddadige confrontatie voorkomen tussen een familie uit die plaats en een familie uit Maastricht. De politie kwam er achter dat de Maast richtenaren, bewapend met messen en knuppels, met een aan tal auto's op weg waren naar Winterswijk om een relatiepro bleem te beslechten. Toen ze in de gaten kregen dat ze door de politie werden gevolgd, sloegen ze op de vlucht. Uiteindelijk kon de politie een van de auto's klemrijden op de A-12 bij Arnhem. De inzittenden werden gearresteerd. Volgens een woordvoerder van de politie moeten gesprekken met de betrokken families de uit de hand gelopen ruzie uit de wereld helpen. WVC verhuist naar Den Haag Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) verhuist zo goed als zeker over enkele jaren naar Den Haag. De ambtenaren van het ministerie werken nu nog in Rijswijk. In de nabije toekomst zullen ze worden ondergebracht in een nog te bouwen kantoortoren aan de Zwarteweg in Den Haag en in het Transitorium, de kantorenflat van de overheid aan de Muzen- straat. De verhuizing van het ministerie naar de residentie maakt deel uit van de herinrichtingsplannen voor de Haagse binnenstad. Tweede verdachte gijzeling gepakt De tweede verdachte van de gijzelingszaak in Heerlen op 23 juli, is tijdens het weekeinde aangehouden. Bij een verkeerscontrole in Kerkrade liep dé 28-jarige man tegen de lamp. De derde gijze laar is nog steeds voortvluchtig. Het drietal viel op 23 juli een woning in de Heerlense wijk Hoensbroek binnen en eiste geld en drugs. De bewoners werden gegijzeld en ernstig mishandeld. Toen de hoofdbewoner thuiskwam werd hij gedwongen naar een telefooncel te rijden om een drugsleverancier te bellen. Tij dens de autorit veroorzaakte de man opzettelijk een ongeluk. De daders gingen er daarop in een gereedstaande auto vandoor. Loods Uithoorn in vlammen op Een opslagplaats in Uithoorn is gisteren volledig in vlammen opgegaan. Door de enorme, rookontwikkeling konden de brand weerlieden de brand niet goed bestrijden. Het duurde tot na middernacht voordat het vuur onder controle was. Volgens een woordvoerder van de plaatselijke brandweer is de aangerichte schade aanzienlijk. In de loods bevonden zich kartonnen dozen en goederen zoals rieten meubelen en porselein. Studenten in actie tegen Ritzen De Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) en een aantal onaf hankelijke studentenvakbonden gaan actie voeren tegen het plan van minister Ritzen van onderwijs om studenten die hun propaedeuse niet in een jaar halen geen studiefinanciering meer te geven. Ritzen vindt dat'die studenten maar geld moeten lenen totdat ze hun propaedeuse hebben gehaald. De studentenbon den bèsloten gisteren tijdens een vergadering in Utrecht tot „kleine verrassingsacties". Hebben die geen effect, dan worden hardere acties zoals bezettingen en blokkades, niet uitgesloten. Procureur-generaal Gonsalves: De politie waarschuwt zware criminelen tientallen keren per jaar dat zij op de hoogte is van hun plannen om mis drijven uit te voeren. Dat heeft de Bossche procureur-ge neraal Gonsalves gisteravond gezegd voor de KRO-televi- sie. Oud-minister Korthals Altes van justitie bevestigt de ze schatting. Het gaat om plannen voor ontvoeringen, gijzelingen en bankovervallen. gaan. Korthals Alles diende als DEN HAAG CPBvan jn lg8() Zowel 'Gonsalves als Korthals wetsontwerp in dat dergelijke Altes vinden dat de wetgeving arrestaties wel mogelijk moet zo snel mogelijk moet worden aangepast, zodat het voorberei den van misdrijven ook straf baar kan worden gesteld. Vorige week werd bekend dat de politie al geruime tijd op de hoogte was van plannen om de oud-directeur Klaas Molenaar van Wastora te ontvoeren. Zij kon op grond van die weten schap niet tot arrestatie over maken. Het duurt echter nog zeker één tot anderhalf jaar voordat de wet van kracht wordt. Vanwege de risico's legt de politie geen hinderlagen om da ders op heterdaad te betrappen. Eén keer werd dat wel gedaan, in 1972. Dat ging dramatisch mis. In Schiedam wist de politie van een op handen zijnde over val en bedacht een plan om de misdadigers in de val te laten lopen. De rovers gingen echter zo snel te werk, dat het slachtof fer werd doodgeschoten voor dat de politie kon ingrijpen. De Eindhovense politie volg de vanaf 1989 gedurende ander half jaar een bende van onge veer tien man. Volgens woord voerder Schoorl pleegde de bende overvallen door het hele land. Vaak wist de politie pre cies waar, wanneer en hoe laat de overvallers wilden toeslaan. Een hinderlaag achtte de politie te gevaarlijk. Daarom waar schuwde zij de overvallers dat ze beter hun plannen niet ten uitvoer konden brengen. In een aantal gevallen kon de politie beroving van een bank voorko men door opvallend voor het gebouw te posten. DEN HAAG GPD Een ruime meerderheid van de CDA-kiezers is tegen het wao- plan van het kabinet. Een kwart overweegt bij nieuwe verkiezin gen op een andere partij te stemmen als de CDA-fractie de voorstellen steunt. Dit staat in een onderzoek van het Amster damse onderzoeksbureau Team Vier in opdracht van De Krant op Zondag. Van de CDA-stemmers .vindt 22 procent dat de plannen zon der meer de prullenbak in moe ten. Bijna twee maal zoveel 41 procent zou zich kunnen vinden in een afgezwakte versie, terwijl slechts 27 procent zich zonder meer schaart achter het wao-voorstel. Negen procent heeft geen mening. Een meerderheid heeft er wel begrip voor dat het kabinet wil ingrijpen in de wao. Zestig pro cent meent dat er iéts moet ge beuren, terwijl dertig procent vindt dat aan de huidige wet niet mag worden gesleuteld. Het minste begrip voor de kabi netsplannen toont de groep tus"- sen de 35 en 50 jaar: slechts de helft daarvan accepteert wijzi gingen. Bij de jongeren en de vijftig-plussers bedraagt dat percentage 62. Vrijwel de hele CDA-achter- ban is er zeker van dat met de wao wordt gesjoemeld. Niet minder dan negentig procent meent, dat er misbruik van de wet wordt gemaakt. Volgens de meeste CDA-kiezers fraudeert twintig tot veertig procent van de wao-gerechtigden. Met gestreken zeilen ligt de Ame rigo Vespucci, het opleidingsschip van de Italiaanse marine, voor an ker in de haven van Delfzijl. Dui zenden mensen kwamen gisteren de driemaster bewonderen, die naar Groningen is gekomen ter gelegenheid van de manifestatie Delfsail die morgen officieel be gint. In totaal komen 80 grotere en kleinere schepen naar Delfzijl. •FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Ammoniakuitstoot vermoedelijk boosdoener Keel-, neus- én oorartsen in de ^Gelderse Vallei vermoeden dat er een verband bestaat tussen het grote aantal patiënten met slijmvliesklachten en de groot schalige bio-industrie in hun werkgebied. Met name de grote ammoniakuitstoot zou de boos doener zijn. Volgens KNO-arts Rietema is het opvallend dat nog al wat mensen uit de Randstad die zich in de Gelders Vallei hebben gevestigd, binnen een paar maanden problemen met hun slijmvliezen kregen. „Voor hun verhuizing hadden deze men sen nergens last van. Het lijkt mij daarom goed als eens gron dig wordt onderzocht of het verband er is". De Landbouwuniversiteit in Wageningen heeft een dergelijk onderzoek op haar verlanglijstje staan. „Dat betekent dat we het vermoeden hebben dat we iets zullen vinden, ook al mag je daar niet direct de conclusie uit trekken dat er iets vreselijks aan de hand is", zegt hoofddocent Brunekreef van de vakgroep ge zondheidsleer. Vier jaar geleden werd door de Landbouwuniversiteit on derzoek gedaan naar de ge zondheidstoestand van veehou ders in de bio-industrie in De Peel. Gebleken is dat deze agra riërs vaker chronische aandoe ningen hebben aan de luchtwe gen. Brunekreef: „Of dat bete kent dat ook omwonenden hin der ondervinden, zal moeten worden onderzocht. We hopen dat we op termijn de middelen ervoor zullen krijgen". PvdA-partijvoorzitter Marjanne Sint arriveert voor de partijtop over de wao. foto nieuw anefo robbocaerts DEN HAAG BARTJOCHEMS Rond het ministerie van finan ciën is het een drukte van be lang. Passerende toeristen, ver dwaald in Den Haag, wuiven de camera's op koninklijke wijze toe. Urenlang is dat het enige vertier aan het Korte Voorhout, terwijl de lichtbakken in de ka mer van de minister van finan ciën, PvdA-leider en gastheer Kok overuren n\aken. Ruim voor vieren, het aan- vangstijdstip voor het PvdA- topoverleg, komt staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken in zicht. Omdat een van de straten rond het ministerie al enkele maanden is opgebroken, dient de chauffeur van de bewinds vrouwe de stoep te nemen. Het bord 'Doorgaand rijver- keer gestremd' blijkt ook voor anderen een obstakel. Kok moet zijn eigen chauffeur in ere hou den: de man blijkt tot op de millimeter nauwkeurig te weten hoe lang en breed de regerings limousine is. Maar de fotogra fen hebben hun zin: de kruip- snelheid maakt een paar mooie foto's mogelijk. Kok vindt dat maar niks: hij stuurt een beveili gingsbeambte de druilerige re gen in om het obstakel te ver wijderen: dat is het minste wat je voor je gasten kunt doen. Dan duikt Koks glanzend- blauwe automobiel weer op uit de catacomben van het depar tement, om luttele minuten la ter met fractievoorzitter Wölt- gens terug te keren. Wöltgens is uit Kerkrade gekomen met de trein. Met zijn komst is het ge zelschap compleet. Een PvdA-beleidsmedewerker verhuist de wagen van partij voorzitter Sint naar de parkeer garage onder Financiën. Dan kan ze de lastige vragen na af loop van het crisisberaad ver mijden. Sint wordt inderdaad niet meer gezien. Partijleider en vice-premier Kok presenteert zich wél aan de wachtende meute en maakt tij delijk een einde aan het schim menspel rond het topberaad. Met het oog op de langdurige vakantie van Sint, die wel op de hoogte bleek van de commotie maar geen reden zag zich te melden, is er weinig voor nodig om Kok een uitgebreid exposé te ontlokken over zijn vakantie. Hoewel hij op Zwitserse berg toppen verkeerde, waar het aantal telefoonaansluitingen toch redelijk beperkt moet zijn, heeft Kok meermalen kans ge zien met het thuisfront contact te leggen. Want hij voelde aan zijn water dat de wao-voorstel- len tot gedonder zouden leiden: „Het zijn geen momenten waarop je plezierig met vakan tie gaat". Dat is geen kritiek op Sint. meldt hij er voor de zekerheid maar bij. Want bij afwezigheid van de partijvoorzitter neemt' haar vervanger alle verantwoor delijkheden over. Dat is ook geen kritiek op die vervanger, Castricum, zegt Kok na een ver haal over falende communicatie „Die verdient geen schoon heidsprijs" Geen kat ACHTERGROND OEN HAAG HENRI KRUITHOF Politie houdt 21-jarige Srilankaan aan SCHAGEN ANP De rijkspolitie in Noord-Hol land heeft gisteren een 21-jarige man aangehouden op verden king van brandstichting in een door asielzoekers gebruikte wo ning aan de Eikenweg in Scha- gen. Als gevolg van deze brand overleed een 22-jarige asielzoe ker van Sri Lanka zaterdag in het Brandwondencentrum in Beverwijk. De politie trof tijdens het re cherche-onderzoek meerdere brandhaarden in de woning aan. Dit bevestigde het vermoe den dat er sprake is van brand stichting. De brand in de asiel zoekerswoning brak zaterdag morgen omstreeks kwart over drie uit. Op dat moment bevon den zich twee bewoners in het pand: een 32-jarige man uit Bangladesh een de 22-jarige Srilankaan. De man uit Bangla desh kon de woning tijdig via een raam aan de achterkant verlaten en bleef ongedeerd. Omwonenden troffen de 22- jarige Srilankaan aan in de voortuin van de woning. De man werd met spoed naar het brandwondencentrum in Be verwijk overgebracht. Daar overleed hij echter korte tijd la ter aan zijn verwondingen. De 21-jarige verdachte, even als het slachtoffer afkomstig van Sri Lanka, handelde volgens de politie vrijwel zeker niet uit po litieke motieven. Het onderzoek naar de toedracht van de brandstichting spitst zich vol gens woordvoerder Van Steijn van de rijkspolitie toe op de persoonlijk relatie die het slachtoffer onderhield met de aangehouden verdachte. „We hebben het sterke vermoeden dat het motief een ruzie is. Maar de brandstichting komt volgens ons niet voort uit een politiek meningsverschil." Strijdvaardig en soms zelfs hard tegen par tijgenoten stond Kok gisteravond de pers te woord. Het was de politiek leider 'opgeval len' dat de commentaren bijna zonder uit zondering 'dit niet' luiden, zonder met al ternatieven te komen. Het was Kok ook 'op gevallen' dat er niet veel meer over is van de overeenstemming dat er iets aan het probleem van ziekte en arbeidsongeschikt heid moet gebeuren. Toegegeven: het was hem ook wel duide lijk dat het kabinetsbesluit voor wao'ers die geen uitzicht op werk hebben, te hard was uitgevallen. Hij wil er dan ook alles aan doen om voor die groep de maatregelen te verzachten. In het kabinetsberaad over de begroting van volgend jaar, dat donderdag wordt hervat, wil Kok deze maatregelen op nieuw aan de orde stellen. Maar als minister van financiën liet hij er geen misverstand over bestaan: ook de nieuwe besluiten moeten voldoende geld opleveren. Dat betekent dat de collectieve lasten (de premies en belastingen) door de besluiten met 4.4 miljard gulden omlaag moeten en dat het beroep op wao en ziek tewet drastisch moet verminderen. De PvdA-top kiest daarbij voor een voor de hand liggende weg. Niet de werknemers en de uitkeringsgerechtigden, maar de Wim Kok heeft gekozen voor de aanval. De verdedigende, afwachtende houding van de nog aanwezige partijbonzen in de afgelopen weken is niet de stijl van de partijleider. Hij wil een buitengewoon partijcongres om de leden die de PvdA de rug nog niet hebben toegekeerd, uit te leggen waarom de PvdA-ministers voor de wao- en ziektewetplannen heb ben gestemd. werkgevers moeten veel harder worden aangepakt. De werkgevers waren de dans bij de kabinetsbesluiten wel heel erg ruim ontsprongen, getuige ook de uiterst positie ve reactie van de werkgeversvoorman nen. In PvdA-gelederen was de roep om een hardere aanpak van de werkgevers, vooral gezien het gemak waarmee die niet meer optimaal functionerende werknemers in de wao dumpen, de afgelopen weken luid en duidelijk te horen. Het is echter nog maar de vraag of het een begaanbare weg is. In Koks visie zouden de werkgevers een jaar lang de kosten voor mensen die in de wao belanden, moeten blijven dragen. Dat zou volgens de vice-premier een belangrijk remmend effect hebben op de instroom. Dat zal zeker waar zijn. Maar gaat coalitie partner CDA daarmee ook akkoord, is dan de vraag. Kok heeft daarover reeds contact gehad met premier Lubbers. Meer dan een toe zegging dat deze bereid is de besluiten op nieuw in de ministerraad aan de orde te stellen, heeft Kok niet gekregen. Het ligt ook niet erg voor de hand dat bij voorbeeld mi nister Andriessen van economische zaken Kok zal steunen. Kok beoogt met zijn aanpak de partijgele deren weer wat tot rust te brengen. Met zijn voorstel een partijcongres bijeen te roepen (het hoogste besluitvormende orgaan in de PvdA) neemt hij de baronnen van de partij raad de wind uit de zeilen. Zij kunnen moeilijk ook nog eens een extra partijraad eisen als het congres voor Prinsjesdag wordt gehouden. Kok weigerde openlijk kritiek te leveren op het partijbestuur en voorzitter Sint. Maar zijn voorstel voor een buitengewoon congres had natuurlijk van het partijbe stuur moeten komen, en niet van de vice- premier. Kok lijkt de komende tijd de touw tjes in handen te willen nemen om de cha os in de partij in te dammen. Het zal tijd worden. voor heeft. Volgens de weduwe Spoor heeft Lubbers „erg veel mensen bijzonder gekwetst" met zijn uitspraken tijdens het bezoek van de japanse premier Kaifu aan Nederland. Lubbers zei toen dat het „blad van de ge schiedenis waarop de oorlog in Indië wordt beschreven, omge slagen dient te worden. Dit is het dan", aldus Lubbers. De weduwe van de oud-leger commandant van Nederlands- Indië. M. Spoor-Dijkema, heeft premier Lubbers in een brief verzocht af te zien van deelna me aan de jaarlijkse dodenher denking bij het Indisch Monu ment in Den Haag op 15 augus tus. De premier heeft al laten weten niet op het verzoek in te gaan, hoewel hij er „begrip" SI HAAG GPD De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) plaatst vraagtekens bij het plan van staatssecretaris Kosto van justi tie om de procedure voor asiel aanvraag versneld af te wikke len. De bewindsman zei on langs dat binnen vier weken duidelijk moet zijn wie kans maakt op een verblijfsvergun ning. Vluchtelingen die daarop geen kans maken, moeten wor den ondergebracht in speciale entra in afwachting van hun uitwijzing. Voor de Avro-radio zei VNG- woordvoerder Kerkhof gisteren te vrezen dat dergelijke centra zullen veranderen in „bastions met muren en schildwachten" om te voorkomen dat afgewe zen asielzoekers ontsnappen en in de illegaliteit terecht komen. Vorig jaar vroegen 22.000 mensen politiek asiel. Voor dit jaar verwacht Kosto 25.000 aan vragen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3