Leidsch Dagblad PvdA wil wao-plan wijzigen Italië voert Albanezen snel weg VNG laakt plan voor asielzoekers Kritiek op Spaanse politie na moord op Franse toerist Nalco definitief naar Leiden Speedboot overvaart Boskoper Maandag 12 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39619 Losse nummers f1,45 Geen krant ontvangen QEI 071 - 161400 DCL. 071 161499 De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) plaatst vraagtekens bij het plan van staatssecretaris Kosto van justi tie om de procedure voor asiel aanvraag versneld af te wikke len. De staatssecretaris zei on langs dat binnen vier weken duidelijk moet zijn wie kans maakt op een verblijfsvergun ning. Vluchtelingen die daarop geen kans maken moeten, inaf- wachting van hun uitwijzing, worden ondergebracht in spe ciale centra. Voor de Avro-radio zei VNG- woordvoerder Kerkhof gisteren te vrezen dat dergelijke centra zullen veranderen in „bastions met muren en schildwachten" om te voorkomen dat afgewe zen asielzoekers ontsnappen en in de illegaliteit terecht komen. De VNG kan zich desondanks vinden in het streven van het kabinet om zo snel mogelijk be slissingen te nemen over asiel aanvragen. Nu duurt dat vaak veel te lang, menen zowel kabi net als VNG. HET WOORD IS AAN De jaloezie is de zuster der liefde zoals de duivel de broeder der en gelen is. Chevalier de Bouffters VANDAAG Feiten en meningen Familieberichten Info RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 19 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnige perioden Vannacht enkele mistbanken. Mi nimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Overdag perioden met zon en droog Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Zwakke tot matige veranderlijke wind, rond kracht 3. Bendes terroriseren snelwegen BARCELONA RUUD DL CORRESPONDENT De moord eind vorige week op een Franse toerist, die met zijn gezin in een kampeerauto in Spanje op een parkeerplaats langs de nationale weg tussen l'Hospitalet de l'Infant en Tarra gona sliep, houdt de gemoede ren in zowel Frankrijk als Span je behoorlijk bezig. Vooral de politie van Catalonië is het mik punt van zware kritiek, omdat zij te weinig optreedt tegen de criminele bendes die al enige jaren de snelwegen en de be langrijkste nationale wegen on veilig maken. De bendes zouden bestaan uit Peruanen en Chilenen, maar er opereren ook groepjes crimi nelen die uit Italië en Catalonië zelf komen. Deze bendes heb ben het gemunt op buitenland se toeristen. De Franse krant Le Figaro haalde zaterdag stevig uit naar de Catalaanse autoriteiten. Vol gens deze krant zijn alleen al in de eerste week van augustus 23 Franse automobilisten langs de Catalaanse wegen beroofd. Af gelopen vrijdag waren dat er opnieuw drie en zaterdag twee. Maar ook Duitse, Belgische, Britse en Scandinavische toeris ten zijn geregeld het slachtoffer. Opvallend is, dat de aandacht die zowel de ANWB als de Ne derlandse media aan deze bero vingen hebben besteed, er blijk baar toe hebben geleid dat Ne derlandse toeristen amper meer door de criminele bendes wor den gepakt. De adviezen van de ANWB om niet te stoppen op de parkeerplaatsen langs de we gen en zeer waakzaam te zijn, lijken succes te hebben. Het Barcelonese dagblad El Periodico publiceerde gisteren een lijst van 20 Latijnsamerika nen, die de afgelopen maanden wegens dit soort berovingen het land zijn uitgezet. Uit deze lijst blijkt, dat ae meesten reeds tientallen keren zijn gearres teerd, maar steeds weer naar Spanje terugkeren. 'Topscorer' op de lijst is de Perueaan Walter Raul Toledo, die al 77 keer is aangehouden, zonder ook maar een keer te zijn veroordeeld. Desondanks verklaarde de civiel gouverneur van Girona, Pere Navarro, dat daaraan niets te doen is: „Het is makkelijker een illegale buitenlander het land uit te zetten, dan een buiten landse crimineel die legaal ii. Spanje is". HOE NOG ZONDER? Ja, ik «t* intro4i»ctia- abonnammt M ontvang da kram do aarata twaa wak an gratia. nt betaal ik daarna: Par maand (f 26.45) via automa tische betaling*. Per kwartaal (f 76,75) via accept- Naam en voorletters De top van de Partij van de Arbeid wil dat het kabinet de voorstellen voor beperking van de wao wijzigt. De felle reacties binnen en buiten zijn partij zijn voor partijleider en vice-premier Kok reden om de voorstellen van 13 juli opnieuw in het kabinet ter sprake te brengen. Hij wil dan de scherpe kantjes van het plan 'afvijlen'. Kok heeft het PvdA-partijbestuur verder een extra partijcongres over wao en ziektewet voorgesteld. de PvdA-top nog overeind staat van de wao-plannen. Kok heeft al eerder laten we ten te denken aan verzachtënde maatregelen voor gehandicap ten en mensen die zonder enig uitzicht op (aangepast) werk in de wao belanden. De vice-pre- mier houdt echter vast aan het beoogde bezuinigingsbedrag voor wao en ziektewet. Die 4,4 miljard gulden is voor Kok „een heel belangrijk en hard gege- Dat bleek gisteravond na spoed overleg van de PvdA-top op het ministerie van financiën. Kok, staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken, fractieleider Wölt- gens en partijvoorzitter Sint ver gaderden daar drie uur lang over de crisis in de partij en de kabinetsplannen. Ook de vice- voorzitters van fractie en partij, Leijnse en Castricum, namen deel aan het beraad. Na afloop van het overleg zei Kok dat het kabinet moet bekij ken „hoe er oplossingen kun nen worden gevonden voor de :schrijnende en moeilijk te aan vaarden gevolgen" van de wao- 'voorstellen. „Ik reken er op dat 'de collega's van het CDA bereid De bezwaren tegen de verkor ting van de wao-uitkering kun nen volgens Kok „voor een be langrijk deel" worden weggeno men door de werkgevers gedu rende langere tijd Kok noem de een periode van twaalf :zijn na té denken over de vraag maanden te laten betalen Ihoe de scherpe kanten er af 'kunnen worden gevijld". In een eerste reactie heeft 'CDA-kamerlid De Leeuw van- 'daag -gezegd dat wijzigingen in •de wao-plannen wat hem be- 'treft inderdaad bespreekbaar «zijn. De WD heeft intussen 'schriftelijke vragen gesteld aan 'Kok en premier Lubbers. De li- 'beralen willen weten wat er na werknemers die in de wao terecht komen. Tot nog toe ging het kabinet uit van een periode van twee tot vier maanden. De werkgeversorganisaties (VNO, NCW en KNOV hebben vanoch tend boos op dit voorstel gerea geerd. Zij vrezen op te moeten draaien voor alle kosten van de wao-plannen. Zie ook pagina 2 en 3 Nalco Chemical Company, de 'universiteit en de gemeenten Leiden en Oegstgeest zijn het eens over de vestiging van het Europese hoofdkantoor van het Amerikaanse bedrijf in Rhijn- front, een terrein naast de Leeu wenhoek. Nalco fabriceert che micaliën voor het zuiveren van water en het verwerken van af val. Bij de Leidse vestiging is plaats voor ofigeveer 70 werk nemers. Het Europese hoofkan- toor staat nu nog in Parijs. De Amerikaanse firma onder handelde al geruime tijd met de gemeenten en de universiteit. Het is het eerste bedrijf dat zich vestigt in het Oegstgeester deel van het sciencepark, het terrein achter de A44. SPORT Ajax in uitstekende vorm Ajax heeft zich afgelopen weekeinde overtuigend gepresenteerd tijdens het Amsterdam-716 toernooi. Nadat de Amsterdammers vrijdag het Braziliaanse Fluminense met 3-0 opzij hadden gezet, speelde de ploeg van Leo Beenhakker gisteravond tegen de Itali aanse kampioen Sampdoria andermaal hoopgevend. Ajax zege vierde met 4-1 en won daardoor het toernooi. Leidenaar Alfons Groenendijk scoorde de eerste treffer. PSV kwam tegen Flu minense niet verder dan 1-1 en werd tweede. Feyenoord versloeg in het eigen toernooi KV Mechelen met 2- 0. De toernooizege ging naar Dynamo Boekarest. De Rotterdam mers werden met 7 punten tweede. Leidenaar Han Kulker heeft nog een minieme kans op deelna me aan het WK-atletiek in Tokyo dat over twee weken begint. In België voldeed de atleet van De Bataven weliswaar niet aan de li miet, maar zijn vooruitgang op de 1500 meter mocht er zijn. De keuzeheren zullen begin deze week over de uitzending van Kul ker beslissen. BINNENLAND BUITENLAND Ook CDA-kiezer Israël praat met tegen wao-plan j Perez de Cuellar over gijzelaars Interesse studie Pleinpop geeft informatica flink Leidse bands de gedaald ruimte Dodelijk ongeluk op de Gouwe KEES VAN KUILENBURG De 45-jarige P.J. Eijs uit Bos koop is zaterdagavond op de Gouwe in zijn woonplaats do delijk verongelukt. De man werd overvaren door de speed boot, waaruit hij overboord was De bestuurder van het vaar tuig, eveneens een Boskoper, wilde volgens een woordvoer der van de politie kennissen langs de kant nat spetteren door vlak voor de wal een aantal scherpe bochten te maken. De eerste keer verliepo dat zonder problemen, maar de tweede keer ging het mis. De man ver loor de macht over het stuur en botste met hoge snelheid tegen de oostelijke walkant van de Gouwe. Door de hevige klap werd het slachtoffer overboord geslingerd, waarna hij door de op hol geslagen en stuurloze speedboot werd overvaren. De Boskoper overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De beide andere opvarenden, onder wie de zoon van het slachtoffer, kwamen door de klap van de botsing onderin de speedboot terecht. De bestuurder liep lichte ver wondingen op, doordat hij met zijn gezicht door een ruit werd geslagen. Hij kon na behande ling in het Bleuland-ziekenhuis naar huis terugkeren. De zoon bleek uiteindelijk ongedeerd. De bestuurder van de boot kon tot nu toe nog niet door de politie worden gehoord. De speedboot werd door de rijks politie te water in beslag geno men met het oog op een tech nisch onderzoek. De boot is in middels weer vrijgegeven. Uit het onderzoek heeft de politie geconcludeerd dat het vaartuig technisch in orde was. FEITEN EN MENINGEN Niet Sint, maar Wim Kok is het probleem Ruim tweeduizend aanko mende studenten verza melden zich vanochtend vroeg rond Molen de Valk. De eerstejaars nemen deel aan de 22e EL CID-week, waarin ze vertrouwd ge maakt worden met Leiden en de universiteit In op tocht trokken ze later op de ochtend naar de Hoogland se Kerk, waar burgemeester mr. C.H. Goekoop en rec- tor-magnificus prof.dr. L. Leertouwer de nieuwelin gen namens stad en univer siteit welkom heetten. On der leiding van ouderejaars komen de eerstejaars deze week met alle facetten van het studentenbestaan in aanraking. foto wim dijk man De belangstelling voor het tweede straatfestival in Katwijk was zaterdag enorm. Duizenden bezoekers genoten van de ongeveer vijftien acts uit binnen- en buitenland. Het centrum was te klein om alle belangstellenden een goed plaatsje te kunnen garanderen. De organisatie denkt daarom aan verhuizen. Boulevard en strand worden genoemd als mogelijke alternatieven. foto dick hogewoning Tragische taferelen rond vluchtelingen in havenstad Bari De Italiaanse overheid stuurt in een ijltempo duizenden Albane se vluchtelingen vanuit de Itali aanse havenstad Bari terug naar hun land. Gisteren steeg ieder kwartier een vliegtuig op voor een vlucht naar de Albanese hoofdstad Tirana. Italië, dat het afgelopen jaar drie golven van bootvluchtelin gen te verwerken kreeg, weigert nog meer Albanezen op te ne men. De regering in Rome hoopt dat de repatriëring ande re Albanezen zal afschrikken om naar hun 'droomland' te vluchten. Veel Albenezen heb ben inmiddels zelf ook de buik vol van de manier waarop ze door de Italiaanse overheid worden opgevangen. De vluchtelingen in de Zuidi- taliaanse havenstad Bari zijn hongerig, uitgeput en uitge droogd na vier dagen te hebben doorgebracht onder een verzen gende zon. Ze vochten gisteren om een plaats in de bussen die hen naar schepen en vlieguigen zouden brengen, waarmee ze zouden worden afgevoerd naar hun vaderland dat ze eerder ontvluchtten. Anderen zworen echter zich te verzetten en gooiden met al les wat ze maar te pakken kon den krijgen, om de politie op een afstand te houden. Er bra ken vechtpartijen uit, waarbij zowel vluchtelingen als politie mensen verwondingen hebben ihopige Albanese vluchtelingen in de havenstad Bari verzetten zich tegen de gedwongen terugkeer vaderland. De Italiaanse politie werd bekogeld met alles wat de vluchtelingen maar konden vinden. taferelen uitgeputte vluchtelingen af 'om de orde te bewaren'. Grote groepen mensen blijven versto ken van voedsel en water. Apa thisch liggen ze op de grond, wachtend op hun terugkeer naar Albanië. „Ik ga maar liever terug naar Albanië, want daar word ik tenminste niet behan deld als een beest", zo liet een van hen gisteren weten. Veel Albanezen vertelden dat hun droom van een nieuw le ven in Italië was uitgelopen op foto ap een nachtmerrie. „We hebben allemaal honger. Iedereen heeft een zonnesteek. Er zijn geen wasruimtes, geen bedden, niets, niets, niets", zo vatte een van de vluchtelingen de situatie sa men. Zie ook pagina 2

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1