Extra Computerwereld overrompeld met nieuwe vindingen Met vakantie in het poezenhotel A aan dag 12 augustus 1991 Redactie: 023-150239 PIET BERGHUIS Vormgeving: COR HOOGETERP 18 Microsoft lanceert eindelijk nieuwe PC-DOS Het lijkt wel of iedereen in de computer-industrie nog deze zomer het nieuws kwijt moet: in nog geen maand worden er tal van belangrijke vernieu wingen op hard- en softwaregebied geïntroduceerd. Vooraanstaande compu terfabrikanten als DEC en IBM brengen ultra snelle, nieuwe computers uit. Processor-fabrikant Intel kondigt weer een nieuwe (RISC)processor aan en 's werelds grootste softwarebureau Microsoft werpt een nieuw, ingrijpend ge wijzigd Disk Operating System (DOS 5.0) in de strijd. te slaan. Overal in DOS kan men hulp vra gen door een commando met een vraagte ken erachter in te typen. DOS ondersteunt nu ook 3,5 inch schijfjes met een capaciteit van 2,88 Megabyte, tweemaal zoveel als nu. Bovendien wordt een vernieuwde Basic, Voor de gewone gebruikers is ongetwijfeld het nieuwe DOS-systeem de meest ingrij pende wijziging. Het verhoogt de gebruiks mogelijkheden van de gemiddelde DOS- computer behoorlijk. De semi- en echte 32 bits-computers met moderne, uitgebreide processoren profiteren nog meer van Mi crosoft's DOS 5.0. Het werd ook tijd voor een nieuwe compu terbasis omdat het meest gebruikte systeem voor personal computers aan alle kanten ingehaald is. DOS 4.0 is nooit een succes geweest: omdat het te veel ruimte in het computergeheugen in beslag nam. Kanto ren en particulieren hielden het daarom op DOS 3.2 of DOS 3.3, al kon men daar geen grote schijven mee aansturen, zonder inge wikkelde trucs uit te halen. Trouwens Mi crosoft zelf toonde met Windows aan, dat maar 15 pet van DOS gebruikt, hoe zeer een afstofbeurt nodig was. Microsoft kreeg op een presenteerblaadje hoe het wel moest. Digital Research ontwik kelde eerder (vanuit DOS 3,3) een DR DOS- versie, die over alle voordelen beschikte die Microsoft niet kon bieden: het gebruik van grotere schijven of delen daarvan en een minimaal gebruik van geheugen. Dit laatste door de DOS-systeemprogrammatuur in een ongebruikt stukje 'hoger geheugen' te laden, boven de 640 K-grens. Heel veel computers hebben immers tegenwoordig een 1 Megabyte werkgeheugen aan boord. Dat restantje geheugen, boven de 640 K blijft meestal ongebruikt. Al die kunstjes kent Microsoft DOS 5.0 nu ook en zelfs meer. Schijven of partities tot maximaal twee Gigabyte kunnen worden gebruikt. Er is full-screen DOS-editor en een mogelijkheid om macro's (een veel ge bruikte reeks commando's) te maken en op QuickBasic meegeleverd. Microsoft heeft ook veel geleerd van Norton en Central Point Software (van het pro gramma PCTools). Met de laatste firma heeft men zelfs een overeenkomst gete kend. Vandaar dat er nu een grafisch shell- programma aanwezig is voor onderhoud van files en data. Het ongedaan maken van een formatterings- of wis-commando kan nu ook met 'unformat' en 'undelete'. De prijs van het pakket, getooid met prachtige hologrammen tegen ongeoorloofde ko piëren, ligt tussen de 300 en 400 gulden. Een Nederlandse versie komt in augustus, maar is wat duurder. Chipsbakker Het andere grote nieuws komt van chips bakker Intel, de zo suc cesvolle fabrikant van besturingschips, die in bijna 70 pet van alle personal computers zit. Men introduceert een nieuwe besturingschip voor computers, de i860. Deze is bedoeld om betaalbare super computers te bouwen. De chip die met een f snelheid van 25,40 of 50 MegaHertz werkt, af hankelijk van het type, is er een van het zoge noemde RISC-type, een Reduced Instruction Set Computer. Hij gaat zeer effciënt om met een be perkt aantal do's, waardoor - v prestaties worden be- 7/ - reikt. De chip is ook ge- sTt*", j .7schikt voor Unix (een Een muis met een venster: Infralink verzorgt een draadloze verbinding computer operating tussen computers enm printers of computers onderling. Het 'netwerk' systeem dat veel op op kantoor bestaat alleen in infrarood licht. De superchip van Intel. Hij bevat 2,5 miljoen onderdelen. De inwendige verbindin gen zijn 200 keer zo dun als een mensenhaar en hij maakt rekenen met generatie supercomputerds mogelijk. universiteiten en in het bedrijfsleven wordt gebruikt) en voor relatief dure computers die aan parallelle verwerking doen. Bij pa rallelle computers worden de vraagstukken in onderdelen gesplftst en tegelijk verwerkt door meerdere besturingschips. De i860 is een 64 bits-processor, die Ï00 miljoen drijvende komma berekeningen per seconde aankan (MFLOPS). Het is ook de eerste besturingschip met 2,5 miljoen onderdelen in een behuizing. Daarvoor moest Intel elektrische verbindingen (spo ren) op de chip aanbrengen met een dikte van slechts 0,8 micron. Een micron is een duizendste millimeter. Ter vergelijking: een mensenhaar is ongeveer 150 micron dik! Intels nieuwe processor is bij de firma's die zich bezig houden met supercomputing met gejuich ontvangen. Alliant, Hewlett Packard, Logic Automation en Stratus in Amerika, Ola in Japan, PCS in München, Samsung in Korea, Stardent in Engeland hebben verklaard de processor te zullen toepassen. Handen vol Grote ondernemingen, met een enorme produktie op het gebied van gewone com puters zijn nog lang niet zover, ondanks de ze aankondiging. Zij hebben hun handen vol aan de ontwikkelingen met de top van de 'gewone' processoren, de i486 en 386. Digital Equipment heeft bijvoor beeld de DEC-PC 433 ontworpen samen met Intel. Dit nieuwe (grafi sche) werkstation kan onder Ope rating System/2 gebruikt worden en is goed voor de verwerking van 26 MIPS. Het grafische scherm omvat 1280 bij 1024 beeldpunten in kleur. In de ontwerpfase lag bij Digital het zwaartepunt op systeemontwerp, grafi sche mogelijkheden en toepassingen op netwerkgebied, terwijl Intel zich treerde op chips en ontwerp van derboard. Texas Instruments heeft een chip bedacht die veel andere chips in een draagbare computer o bodig maakt. Het inwendige van de bloknoot-computer krimpt daardoor geweldig ineen, waa door er meer ruimte ontstaat voor andere onderdelen. Het gewicht loopt ook drastisch terug. Ook IBM heeft een reeks van nieuwe PS/2 computers geannonceerd die enorme prés taties leveren door de 50 MHz i486 te ge-, bruiken. De nieuwe PS/2-topmodellen, mo del 90 en 95, zullen worden geleverd met Microsoft's nieuwe DOS. Dat betekent ook dat diskette-eenheden van 2,88 Megabyte zullen worden toegepast. De nieuwe com puters zijn circa 35 pet sneller dan alle be staande IBM PS/2-werkstations. Ook heeft IBM besloten met een nieuwe, draagbare notebook computers te komen. Als draagbare A4-computer PS/2-reeks was er al, de N40SX. Nu is er ook een een voudiger model beschikbaar, met vaste schijf van 40 Mb en werkgeheugen van maximaal 6 Mb. Deze schootcomputer weegt ongeveer 2,5 kilo. Ook IBM komt met nieuwe, draagbare lnotebook computers Nog compacter Dat deze schootcomputer nog niet het einde is wat be treft compactheid en gewicht bewijst Texas Instruments. Deze Ameri kaanse firma heeft onthuld een nieuwe chip voor schootcomputers te zullen gaan leve ren, waarmee men ze nog 'kleiner zal kun nen krijgen'. De bewuste chip bevat bijna alle functies die in een computer nodig zijn zoals een klok, timer, controle-eenheid voor floppy- en harddrives en voor de poorten (printer, modem). Gecombineerd met een i286- of i386-processor en geheugen heeft men een complete computer. Maximaal zijn nog maar zeven chips nodig om een complete computer van minimale omvang te maken. De chip TACT82S411 herkent alle andere componenten en klok- snelheden tot 20 MHz automatisch. Texas Instruments verwacht door toedoen van deze combinatie-chip een enorme toe name van handzame schoot- en zakcom puters. Tot slot nog een vinding van Computer 2000 en Softkey in Deventer. Zij willen dat het 'kabelloze kantoor' wordt ingevoerd. Een nieuw tijdperk: met Infralink (een soort groot uitgevallen muis met rood venstertje) is het mogelijk om via infrarood licht signa len door-de (kantoorruimte te sturen tus sen bijvoorbeeld printer en computer. Ook tussen computers ondeding trouwens. Daardoor ontstaat een soort 'onzichtbaar' netwerk, waarbij Infralink ook met de con flicten afrekent, die ontstaan als twee com puters tegelijk willen printen of communi ceren. Een hond heeft een baas, een kat personeel ENSCHEDE JEANETTE STUUROP GPP Tante Pos levert op nummer 114 in de Lon- nekerbrugstraat te Enschede niet zelden post af die bestemd is voor de gasten van het poezenhotel Beparode. 'Geurige groe ten' van de baas. Want hotelhoudster Pau- lette Baake adviseert alle brengers van een kat de kleine huisgenoot tijdens de vakantie niet te vergeten. Dus komt er een kaartje, dat zó lang over de bezwete huid is gewre ven dat de geur van de baas er in is opgeno men. Onzin? Baake: „We hebben eens vijftien vakantie- kaarten op de grond gelegd en daar tien poezen op los gelaten. Er werd langdurig geroken. En je zag twee reacties. Sommige poezen reageerden met een 'verrek, ze zijn er nog' en gingen met hun kaart spelen, en andere herkenden duidelijk de geur, maar dachten 'dat kan niet, daar trap ik niet in' en liepen weg. Poezen zijn uitersten." Niets is te gek voor 'opperkat' Paulette. Haar hotel bestaat uit twee goed geventi leerde units: twee voor het publiek afgeslo ten ruimten, waarin in totaal vijftig kamers - hokjes, zouden niet begrijpende bezoe kers zeggen - zijn ondergebracht. Elke kat heeft zijn eigen kamer, maar loopt overdag vrij rond in de 'gezamenlijke recreatieruim te', voorzien van een glazen wand op het zuiden. Daar staat een bankstel met veel kussens en er is een 'kattenkrant' ofte wel een forse krabpaal, waarop alle bewoners hun 'verhalen' in de vorm van 'kopjes' kun nen achterlaten. Er zijn veel klim- en speel- mogelijkheden en één unit beschikt zelfs over een televisietoestel en een zonnebank. TV-kijken Televisie kijkende poezen? „Jazeker", zegt Baake. „Die televisie zijn ze thuis gewend. De baas komt thuis, poes een blikje, flap op de bank, kast aan... Dat is hi t ritme na het werk. Een televisie geeft geluid en beweegt. Ik vraag ook wel eens om een casse' .eband- je. Als een poes een bazin heeft die geregeld piano speelt, dan is het rustgevend als zo'n bandje ook in het hotel wordt gedraaid. Dat kent die kat." Voor 'opperkat' Paulette Baake-van der Ven van het poezenhotel Beparode in Enschede staat het vast: ze is in een vorig leven kat geweest. Ze voelt zich een echte kattenpsycholoog. Haar gasten die voor een tientje per dag kunnen komen logeren, krijgen dan ook een accommodatie aangeboden, die aan alle wensen en ver langens van een kattebeest voldoet. Wie zijn viervoeter in Enschede vakantie wil laten houden, zal eerst moeten komen praten. Want Baake wil alles weten over de achtergrond van poes. En er zijn voorwaarden: katers moeten zijn 'geholpen', de viervoeters moeten hun injecties hebben ge had, alle gegevens over eventuele kwalen moeten worden geno teerd en indien nodig moet een dierenarts kunnen worden inge schakeld. Baake kwalificeert haar poezenhotel als een voorziening die in elke provincie voorhanden zou moeten zijn. Het hotel stond de afgelopen maanden tot haar grote verbazing zeer in de belang stelling. „Mijn moeder is dertig jaar geleden al met zo'n hotel be gonnen." Die recente belangstelling levert haar overigens nauwe lijks kassa op. „Ik zit toch al vol. En de katten die eenmaal ge weest zijn, blijven wel komen." En een kat op de zonnebank? „Nou ja, een warmtelamp. Katten houden van warmte. We hebben eens een grote zwarte kater gehad, die daar heerlijk heeft liggen 'zonnen'. De volgende dag ging hij direct weer richting zonnebank. Maar die stond niet aan. Hij heeft dat ding van buiten en van binnen aan een inspectie onderworpen - zo van werkt-ie dan op een muntautomaat? - en gaf toen de moed op. Hij stapte rich ting kamer, draaide halverwege om en je zag hem denken: 'stel je voor, dat-ie toch aangaat'. En hij liep terug. Toen hebben we hem maar aangezet." En nooit is er ruzie. Baake: „Daj komt, doordat de poes niets van thuis mag mee nemen. Geen eigen mandje, geen speeltje, niks. Alle poezen komen hier dus helemaal 'clean', hebben geen territorium te verdedi gen. Dus is er niets om ruzie te maken." De inventaris is van het hotel. Aan alle eetwen- sen, ook van dieetpatiënten, kan worden voldaan. Baake kent 'de kat' van binnen en van bui ten. „Ik heb leren observeren en weet dan ook dat alle katten verschillend zijn. Ik geef dan ook gedragstherapie. De baas uitleggen wat een kat hem probeert te zeggen." Acht jaar geleden is ze in Hengelo met haar activiteiten begonnen. Ze runde daar een pension annex Verpleeghuis' voor zieke katten. Maar Hengelo werd te klein en dus ging het echtpaar Baake op zoek naar iets anders. Een verwaarloosde bungalow met (Jaarachter een fabriekshal in Enschede bood mogelijkheden. Binnenkort wordt het hotel uitgebreid, zodat er ook meer ruimte voor afstandskatten, noodgevallen en klein vee als konijnen, hamsters en dergelijke ontstaat. En als Paulettes droom wordt ver wezenlijkt, komt er ook nog een educatief centrum in het complex. Pseudoniem De gegevens van alle gasten wor den opgeslagen in de computer, •indien gewenst onder pseudo niem. Bekende bazen en bazinnen vinden het namelijk prettig wan neer hun huisdieren incognito in Enschede verblijven. Baake is kien op bijzonderheden. „Sommige poezen zijn panisch voor vliegtuig lawaai, of voor zwarte soortgenoten. De een drinkt graag regenwater, de ander likt graag onder een druppende kraan, een derde is gesteld op bloemvaaswater. Ze kunnen het «elf niet vertellen, dus moet de baas dat doen. Ik heb eens twee katten gehad, die gewend waren na de werkdag van de baas een autoritje te ma ken. Nou, zoiets kan hier ook." „Sommige katten wei geren de eerste dag te eten. Die gaan 'zitten doodgaan', net zoals de indianen dat kun nen. „Nou, dan mo gen ze bij moeders op schoot en dan worden ze gevoerd. Zo'n kat denkt dan 'goh, dat is mijn hapje' en hij eet, want het hongerge voel is wel aanwezig. En nadien moet hij wel twee uur 'poet sen', want hij is na tuurlijk vies van me. Gegarandeerd, dat die kuren daarna over zijn. Hij kan het allemaal zelf wel", weet Baake uit ervaring. Pootje Een kat die bang of boos is, wil nog wel eens een genageld pootje uit slaan. „Maar als ik een lel krijg, trek ik niet terug", zegt de ho telhoudster. „Je ziet zo'n kat t dan denken van 'hé, ze rea- Knuffeloma S geert niet, dat moet ik nog eens knmpn PPii proberen'. En als ik dan op- Komen een nieuw njet terugtrek dan is dat middagje langs voor mij een overwinning." nm dp nnP7Pti Je hebt ook sPu8ende katten- om ae poezen Als je schrikt dan heeft ZQ.n te verwennen kat gewonnen. Niet reageren dus. Heel belangrijk is ook, dat je de kat tijdens het praten blijft aankijken. Zo van 'och wat ben je toch een mooie fijne knul'. Zo'n opmerking is iets om over na te denken in je kattekop. Je protesteert nog wel even, maar als er dan van de andere kant een knipoogje komt, dan is dat het verschrikkelijkste wat er kan Paulette Baake in haar poezenhotel naast de zonnebank. gebeuren. Knipogen is liefde zonder woor den, de boodschap 'we weten immers alles van elkaar'. Dat voelen ze aan", zegt Baake. „Dan draait zo'n kat zijn kont naar je toe, of hij gaat zich uitgebreid zitten wassen. De confrontatie moet worden weggewassen. En als niets helpt, och, dan is er vast wel een lievelingshapje. Dan zie je zo'n kat den ken: 'hé, dat weet ze ook'." Katten krijgen zeer bewust een bepaalde kamer toegewezen. Sommige dames en he ren zitten bijvoorbeeld grèag hoog, andere zijn slecht ter been,en willen graag laag bij de grond worden gehuisvest. Een hotelgast die voor de tweede keer kwam logeren, vond het maar gek dat hij in kamer 22 werd ondergebracht en niet in die van de vorige keer, nummer 15. Hij ging zitten blazen te gen de bewoner van kamer 15. Baake: „In zo'n geval ben je genoodzaakt het dier te la ten verhuizen." Knuffeloma's Een hond heeft een baas, een kat personeel. Een waarheid als een koe, weet Baake. Van FOTO REINIER VAN WILLIGEN daar dat ze de vrijwilligsters die haar helpen op het hart drukt, dat alle poezebeesten gasten zijn, ook als ze zich onaardig gedra gen. Het poezenhotel heeft ook de beschik king over 'knuffeloma's, bejaarde dames, die eens een middagje langs komen om de poezen te verwennen. Zo'n 'geduldige schoot' wordt bijzonder op prijs gesteld. „Oma heeft de beschikking over een mand je met kurkjes, papiertjes en touwtjes en dan is het dolle pret. Onder begeleiding spelen in de speeltuin en poes en oma zijn blij." En als de vakantie voorbij is, gaat poes weer naar huis. Nou ja, komt baasje hem halen. Baake: „En zo'n poes is dan geweldig in staat de baas op te zadelen met een schuld- complex. Of hij is blij - 'zie je wel, hij heeft me gemist' - of hij blijft in zijn hotelkamer zitten. Zo van 'je hebt me hier gebracht, laat me nou ook maar zitten'. In beide gevallen zal de baas zich tot het oneindige uitsloven. En dat is nou net de bedoeling."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18