Sport Rostock rolt ook Bayern op WK volgende doel van Bugno Schotten schieten er bij ouverture van competitie flink op los Maandag 12 augustus 1991 1-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN Eindredactie: ROB ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER Z NIEUWSLIJN Sloveense club blijft in competitie De Sloveense club Olimpija Ljubljana komt ook dit in de hoogste Joegoslavische voetbalcompetitie. Het bestuur be sloot op het laatste moment af te zien van terugtrekking. Vol gens de clubleiding vormt deelneming de enige garantie op de profstatus. „We waren niet van plan dit seizoen in de Joegoslavische afde ling te spelen", bekende een woordvoerder, die anoniem wenste te blijven. „Buiten die competitie zagen we echter geen kans als profclub te overleven." De Sloveense voetbalautoriteiten hebben bepaald, dat de andere clubs in de nieuwe republiek voortaan een eigen competitie die nen af te werken. Slovenië en Kroatië scheidden zich op 25 juni van Joegoslavië af. De vijf Kroatische clubs uit de hoogste divisie doen niet meer mee aan de „nationale" competitie. Oostenrijkse goalie Zeman overleden Walter Zeman, de beste voetbalkeeper die Oostenrijk na de Tweede Wereldoorlog heeft gehad, is aan een ernstige ziekte overleden. De „Tijger" is 64 jaar geworden. Vrienden van Zeman maakten het overlijden zaterdag bekend. Zij gingen niet nader in op zijn ziekte. Zeman werd legendarisch in de interland Schotland-Oostenrijk op 13 december 1950. De Schotten werden in Glasgow sensatio neel met 0-1 verslagen, waarna de Daily Express schreef dat Ze man wel de beste doelman van het Europese continent moest zijn. De Oostenrijkse pers noemde Zeman trots „De Tijger van Glasgow". Bevrijdingsprijs van kalender De Grand Prix de la Liberation, een tijdrit voor ploegen, wordt volgend jaar niet meer in de cyclus van wedstrijden om de we reldbeker opgenomen. Dit heeft de FICP (internationale profsec tie) zaterdag bekend gemaakt tijdens een congres in Stuttgart, waar morgen de wereldkampioenschappen op de baan begin nen. Door het schrappen van de 'Bevrijdingsprijs' raakt de stad Eind hoven een belangrijk sportevenement kwijt, al werd de wed strijd, zoals vorig jaar, door veel toprenners gemeden. De kalender: 21 maart: Milaan-SanRemo; 5 april: Ronde van Vlaanderen; 12 april: Parijs-Roubaix; 19 april: Luik-Bastenaken- Luik; 25 april: Amstel Gold Race; 8 augustus: San Sebastian - San Sebastian; 16 augustus: Wincanton Classic; 23 augustus: Kam pioenschap van Zürich; 4 oktober: Grote Prijs van de Amerika's; 11 oktober: Parijs-Tours; 17 oktober: Ronde van Lombardije; 24 oktober: Finale, Grand Prix des Nations. Supportersrellen in Frankfurt Tijdens rellen tussen supporters van Eintracht Frankfurt en Schalke 04 zijn zaterdagavond in Frankfurt twee politiemannen licht gewond geraakt. Acht oproerkraaiers werden aangehouden en zijn in voorlopige hechtenis genomen. Zestig supporters van Eintracht en tachtig uit Gelsenkirchen gingen na afloop van het duel in het centrum van Frankfurt met elkaar op de vuist. 12 Bayern München heeft ook ken nis gemaakt met Hansa Ros tock. Het was geen prettige ont moeting. De meervoudige Duit se voetbalkampioen werd op de tweede speeldag van de Bun- desliga door het elftal uit de voormalige DDR voor eigen pu bliek met 2-1 verslagen. De laatste titelhouder van de opgeheven Oberliga Nordost raakte ondanks de overwinning de eerste plaats op de ranglijst kwijt aan Eintracht Frankfurt dat met 5-0 van Schalke '04 won. Eintracht heeft een beter doelsaldo dan Hansa Rostock. Nummer één en twee zijn de enige ploegen zonder puntver lies. Kampioen FC Kaiserslau- tem raakte zijn eerste punt kwijt aan VfL Bochum, 1 -1 De zege van 4-0 vorige week op het vorig jaar ternauwer nood aan degradatie ontsnapte FC Nümberg werd nog als een incident beschouwd. Sinds za terdag worden de voetballers uit het vroegere Oost-Duitsland se rieus genomen. Het team van trainer Uwe Reinders kwam in het Olympisch Stadion van München al na drie minuten met 1 -0 achter te staan. Roland Wohlfarth maakte het doelpunt. Het was zijn honderdste in de Bundesliga. De 43.000 toeschouwers ver wachtten van hun favorieten een doelpuntenfestijn, maar de ploeg uit Rostock wenste zich niet te laten slachtofferen door zijn doorgewinterde tegenstan der. Kansen scheppend en hard werkend zocht Rostock naar de gelijkmaker. En vond die ook. Achttien minuten na het ope ningsdoelpunt schoot Roman Sedlacek raak, 1-1. Ook na de hervatting bleef Rostock door zijn uitbraken ge vaarlijk. Bayem München kreeg ook kansen, maar sprong slordi ger met de mogelijkheden om dan Rostock. Ruim twintig mi nuten voor het einde besliste Jens Wahl na een solo de wed strijd. Met een lobje passeerde hij doelman Raimon Aumann, die Bayem München in de slot fase behoedde voor een afgang voor eigen publiek. De doelver- dediger was de enige speler in de Beierse ploeg die op niveau presteerde. Trainer Reinders van Rostock complimenteerde zijn elftal met de lef en brutaliteit waarmee te gen de gerenommeerde oppo nent was gespeeld. „Ik heb ge noten van mijn ploeg. Van angst voor het grote Bayem was geen sprake. Indien we de doel kansen vergelijken, hebben wij verdiend gewonnen. Ik hoop nu dat we woensdag voor 25.000 mensen tegen Borussia Dort mund kunnen spelen." Eintracht Frankfurt bevestig de zijn kandidatuur voor de ti tel. Tegen het gepromoveerde Schalke 04 haalde Eintracht fors uit, 5-0. Kruse en Möller, na twee duels topscorer met drie treffers, scoorden beiden twee keer. Sippel maakte het kwintet vol. FC Kaiserslautem liet tegen VfL Bochum een steekje vallen en leverde één punt in bij VfL Bochum. De kampioen slaagde er niet in de vroeg verworven voorsprong, in de achtste mi nuut door Hotic, uit te breiden. Integendeel. Na ruim een urn- spelen was de gelijkmaker een feit doorTürr, 1-1. Hoewel de vakanties in Duits land nog volop bezig zijn, be zochten op de tweede speeldag bijna 300.000 toeschouwers de tien wedstrijden. Precies 294.000 toeschouwers bekeken vrijdag en zaterdag de duels. Een evenaring van het aantal dat in. 1977 werd bereikt, al dient aangetekend te worden dat toen negen wedstrijden bij na 300.000 mensen trokken, nu tien. HANSA ROSTOCK ont popt zich als de grootste verrassing in de Duitse voetbalcompetitie. Monaco loopt verder uit Monaco heeft in de vijfde ronde van de Franse voetbalcompeti tie de voorsprong op de concur renten Marseille en Metz uitge breid tot twee punten. De ploeg uit het Zuidfranse vorstendom won zaterdagavond door een doelpunt van de Liberiaanse topscorer George Weah - zijn zesde seizoentreffer al - met 1-0 van Lyon. Metz werd mede achtervolger door een zege in de uitwedstrijd tegen Nancy: 3- 1. Romano, Gaillot en Calderaro verzorgden de productie, nadat Nancy na een kwartier de lei ding had genomen door Mor- gante. Landskampioen Marseil le was vrijdagavond voor eigen publiek niet verder genomen dan een bloedeloze 0-0 tegen Paris Saint-Germain. Caen, dat het seizoen erg sterk begon, leed de eerste ne derlaag. Nantes was er verant woordelijk voor. Caen kwam al na zes minuten op 1-0 door toedoen van Avenet en hield die voorsprong bijna een uur lang vast. Ferri maakte gelijk en in de slotseconden bezorgde de Ar gentijn Burruchagga Nantes de overwinning: 2-1. Montpellier haalde voor de eerste keer de volle buit binnen en deed dat ten koste van Tou lon, de enige Franse club in de hoogste afdeling die nog geen enkel punt wist te sprokkelden uit vijf wedstrijden. De enige treffer kwam van de voet van Djaffo, in de 88ste minuut. De honderdste MÜNCHEN «ANP .Roland Wohlfarth heeft zater dag zijn honderdste doelpunt in de Bundesliga gemaakt. De 28- jarige aanvaller van Bayem München schoot in de derde minuut van het duel met Hansa Rostock raak. De vroegere spe ler van MSV Duisburg was za terdag aan zijn 233e wedstrijd in de hoogste Duitse voetbalaf deling toe. BUITENLAND Nurnberg - Fortuna Dusseldorf 3-1 mburger SV - Dynamo Dresden 2-0 FRANKRIJK: Lyon 1 5-6 Nimes 5-3 5-6 Montpellier 5-3 5-6 Toulon 5-0 St Gallen - Wett.ngen l-O. FC '-0. Lugano - Grasshoppers 2- nax - Young Boys 3-0. 5-9 Young Boys 5-4 - Stahl Linz 0-0. Kremser SC nawitz 3-1. Vienna - Austria V) Salzburg - FC Tirol 2-1. i 1-2. Dundee United- Celtic Dunfermline-Hearts 1-2. Falkirk-Mother- Mirren 4-1. Rangers- OEFENDUELS Maassluis. Excelsior M. (zat. Ie klas) - Willem II 0-2 (0-0). Larros 0-1. Wolfs 0-2 Scheids rechter: Henneveld. Toeschouwers: 750 1-0, Dennis de Nooyer 1-1, Van Hooydonk 2-1 Van der Gaag 2-2, Van Hooydonk 3 Den Haag. FC Den Haag - Transvaal 0-1 (i Gotlieb 0-1. Scheidsrechter: Van Riel schouwers: 2000. i Graafschap - SK Severer Doelpuntenmakers Cambuur: I Doelpuntenmakers: GLASGOW «Reuter De Schotse voetballers hebben zich in de eer ste wedstrijd van het nieuwe seizoen opval lend schotvaardig getoond. In de zes duels in de hoogste afdeling vielen op de openingsdag liefst 26 doelpunten. Zes daarvan werden ge maakt door landskampioen Glasgow Rangers in het ongelijke treffen met St. Johnstone. Ri vaal Celtic was eveneens op schot, maar had het bij Dundee United lang benauwd: 3-4. Rangers vierde voor eigen publiek de lands titel van afgelopen seizoen met het ontrollen van de kampioensvlag. Dat ceremonieel kreeg op het veld een enthousiast vervolg. St Johnstone begon sprankelend met een aardi ge doelpoging van Paul Wright. Daarna kreeg het team uit Perth uitgelegd wie er weer luid ruchtig aanspraak maakt op Europa Cup 1 voetbal. Een overtreding van John Inglis in de 21ste minuut bracht de ommekeer. De verdediger van St Johnstone vloerde de Engelse spits Mark Hateley en werd uit het veld gestuurd. Mo Johnston benutte de strafschop. Voor rust besliste Hateley, die in totaal drie keer zou scoren, het duel al. Johnston mikte nogmaals raak van de stip na hands van Turner. De mooiste, tevens laatste treffer kwam op naam van Ian Ferguson. Celtic speelde tegen Dundee United voor het eerst onder leiding van manager Liam Brady. De Schotse international John Collins plezierde de Ier het meest, door vier minuten voor tijd de winnende treffer voor zijn reke ning te nemen met een schitterende volley in de kruising. Celtic had al met 2-0 en 3-1 voor gestaan, maar doelpunten van O'Neill en Da ve Bowman leken United te redden. Aberdeen had het niet gemakkelijk in de uitbeurt tegen debutant Airdrieonians en kon de zege (2-1) pas in de tweede helft, mede dankzij Hans Gillhaus, veilig stellen. Charity Shield Arsenal is er zaterdag opnieuw niet in ge slaagd de Noordlondense rivaal Tottenham Hotspur onder de duim te houden. De wed strijd om het Charity Shield, al sinds 1908 het Engelse voorbeeld van de Super Cup, tussen de landskampioen en de bekerwinnaar ein digde onbeslist: 0-0. Het was pas de tweede keer in de geschiedenis dat het duel doelpunt loos bleef. Er komt geen replay. Beide clubs mogen de trofee een half jaar in de prijzenkast zetten. Tottenham zat het oppermachtige Arsenal afgelopen seizoen ook al steeds dwars. De ti telkandidaat won in de league-competitie van iedere tegenstander tenminste één keer be halve van de Spurs. Beide confrontaties ein digden zoals ze waren begonnen. In de halve eindstrijd van het FA-bekertoemooi op Wem bley was Arsenal zelfs duidelijk de mindere van de stadgenoot (1-3), die in de finale ver volgens Nottingham Forest zou aftroeven. De ruim 65.000 toeschouwers zagen bij de traditionele seizoensopening wel een beter, maar een weinig slagvaardig Arsenal. Een week voor de competitiestart ontbeerde de lanskampioen scherpte in de aanval. Alan Smith scoorde wel met het hoofd op een voorzet van de gevaarlijke Paul Merson, maar werd teruggefloten wegens buitenspel. Even daarvoor had Kevin Campbell een fraaie mo gelijkheid onbenut gelaten. Tottenham had vijf man op het middenveld geposteerd. Zij konden de inventieve inbreng van de geblesseerde superster Gascoigne niet doen vergeten. Slechts bij een incidentele uit val kon van de hardwerkende Gary Lineker enige dreiging uitgaan. Onvoldoende voor hernieuwd succes tegen Arsenal, dat de Noor se Spurs-doelman Thorstedt ook na rust het meest, maar eveneens zonder resultaat op de proef stelde. ts. Barendse (strafschop). Papendrecht Duther. Nieuw-Buinen. Toernooi, tweede dag: Emmen - FC Groningen 2-1 (1-0). Doelpunten DE BELGISCHE BEKERWIN NAAR Club Brugge heeft zater dagavond in een wedstrijd te gen Barcelona ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan met 1-1 gelijkgespeeld. Voor de thuisclub scoorde Borkelmans. De Spaanse treffer kwam op naam van de Bulgaar Stoitsjkov. Maradona als hulpverlener BUENOS AIRES» De Argentijnse voetballer Diego Maradona, die wegens cocaïne gebruik tot juli volgend jaar is geschorst, wil in de ontwikke lingshulp. De voormalige vedet te van Napoli vertelde een brief te hebben geschreven aan de Cubaanse regerinsgleider Fidel Castro waarin hij zijn diensten aanbiedt als trainer en adviseur. „Mijn idee is daar voetbalon- derrricht te geven. Voor niets natuurlijk. Ik wil er voor een maand of twee naar toe. Om duidelijk te maken dat mijn be doelingen goed zijn, heb ik Fi del Castro geschreven", aldus de 30-jarige middenvelder. Overwinning voor Oerebrö STOCKHOLM «SIP In de Zweedse competitie heeft Oerebrö koploper 1FK Göteborg achterhaald. De tegenstander van Ajax in de eerste ronde van UEFA Cup versloeg op de acht tiende speeldag Oesters Vaxjö met 2-1. De topper tussen IFK Göteborg en Malmö eindigde zonder doelpunten. IFK en Ore- brö hebben 33 punten. Op grond van een beter doelsaldo voert IFK de ranglijst aan. Na overtuigende zege in San Sebastian SAN SEBASTIAN «ANP Veertien dagen voor de wereld titelrace op de weg heeft Gian ni Bugno zijn kandidatuur voor de regenboogtrui bevestigd. Zaterdag zegevierde de 27-jari- ge Italiaan in de Spaanse wie lerklassieker San Sebastian - San Sebastian. De nummer twee uit de 78ste Ronde van Frankrijk arri veerde bijna een minuut eerder dan Pedro Delgado op de zon overgoten Boulevard van San Sebastian, waar volgend jaar de start van de Tour is. Als derde, op iets meer dan een minuut, eindigde Maurizio Fondriest. De renner uit de ploeg van Pe ter Post nam in de tussenstand om de wereldbeker de eerste plaats over van Rolf Sörensen. Gianni Bugno lijkt zijn vorm van de Tour vast te hebben ge houden. In tegenstelling tot het merendeel van zijn collega's meed de Italiaan zo veel moge lijk het lucratieve criteriumcir cus en bereidde zich in alle rust voor op de koersen om de we reldbeker met het oog op het wereldkampioenschap op de weg in Stuttgart over twee we ken. Bugno staat bij de book makers hoog genoteerd, maar zelf houdt hij een slag om de arm waar het gaat om het kop manschap van de ijzersterke Italiaanse ploeg die in Argen- tin, Chiappucci en Fondriest nog drie troeven in de hand heeft. „De wereldtitel is mijn volgende doel", gaf de intro verte winnaar zaterdag in het Baskenland toe. Verdeeldheid Vorig jaar in Japan liet de Itali aanse selectie zich de wereldti tel door Dhaenens ontfutselen omdat binnen de ploeg van de Azzurri verdeeldheid heerste, die onder meer tot uiting kwam door een jacht van Chi appucci en Argentin op Balleri- ni. Dit jaar willen de Italianen zulke incidenten voorkomen door vooraf waterdichte afspra ken te maken. De beslissende aanval in de wedstrijd werd uitgevoerd door Claudio Chiappucci. De kleine Italiaan demarreerde tijdens de beklimming van de Col de Jaiz- kibel. Bugno was de eerste die reageerde, gevolgd door Del gado en Argentin. De samen werking tussen het viertal ver liep niet naar de wens van Bug no. De Italiaanse kampioen liet zijn metgezellen in de steek en bereikte als eerste de top van de col uit de eerste categorie met 23 tellen voorsprong. Zijn drie achtervolgers wer den ingelopen en er onstond een groep van 23 die vergeefs jacht maakte op de koploper, die zijn voorsprong uitbreidde en in Sein Sebastian bijna een minuut voorsprong had op Delgado die in zijn eentje Bug no had willen terugpakken. In San Sebastian waren de rollen omgekeerd. In tegenstelling tot twee dagen eerder in Burgos stond nu Bugno op de hoogste trede en Delgado een trapje la ger. Voor Nederland was geen rol van betekenis weggelegd. Beste landgenoot was Steven Rooks op de vijftiende plaats op bijna twee minuten van de winnaar. De in Spaanse dienst rijdende Dick Dekker trok weliswaar de aandacht door 146 kilometer solo te rijden - maximale voor sprong 8.23 -, maar hij betaalde ae tol voor zijn doldrieste actie door ver in de achterhoede op veertien minuten te finishen. Behalve publiciteit voor zijn sponsor Paternina leverde het de Nederlander de premies op voor de strijdlustigste renner, het bergklassement en vc or de vliegende sprints. Ronde van Groot-Brittannie Phil Anderson heeft zaterdag de Ronde van Groot-Brittannië op zijn naam gebracht. De Australische beroepsrenner, die de leiderstrui al op de eer ste dag mocht aantrekken, be hield in de eindrangschikking één seconde voorsprong op de Belg Rudy Verdonck en de Zwitser Heinz Imboden. De laatste etappe, van Liver pool naar Leeds over 202,5 km, leverde eindelijk een dagsucces op voor Adri van der Poel. De Nederlandse „zilversmid" liet zich nu eens niet op de streep verrassen, maar demarreerde op het juiste moment. Het ja gende peloton, waaruit Baguet (Bel) en Holzmann (Dui) ook nog ontsnapten, kreeg hem niet meer te pakken. Het hoge tempo in de slotfa se was te danken aan de aan vallen van de overgebleven kanshebbers en het succesvolle weerwerk van de ploeg Anders on om de coups te verijdelen. Op 29 kilometer van de finish werd de Australische leider ge red door Sean Yates. De En gelsman stond bereidwillig een wiel af toen zijn 33-jarige kop man lek reed en de servicewa gen op zich liet wachten. In de straten van Leeds moesten de ploeggenoten van Anderson nogmaals diep in de beugel, toen Imboden een ultieme maar vergeefse greep naar de macht deed. Na een solo komt de Italiaan Gianni Bugno als eerste over de meet in San Sebastian.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12