Sport Ajax kan diep gaan Rustige opening van Jan Timman Feyenoord is er nog lang niet Kulker mag nog hoop koesteren i.„I„ M WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eind red. NIEUWSLIJN FA ziet af van WK-plannen LONDEN De Engelse voetbalbond (FA) heeft de kandidatuur ingetrokken voor de organisatie van de wereldtitelstrijd in 1998. De FA heeft in het belang van het Engelse voetbal de aandacht verlegd naar de eindronde van het toernooi om de Europese titel in 1996. Glen Kirton, een woordvoerder van de FA, maakte de wisseling in de plannen gisteren in Londen bekend. De Nederlandse en Belgische bond hebben zich gezamenlijk bij de UEFA kandidaat gesteld voor het EK in 1996. Ook Spanje wil het eindtoernooi or- Naast Frankrijk, dat volgens ingewijden bij de FIFA een lichte voorkeur geniet, willen Brazilië, Zwitserland, Marokko en India het mondiale eindtoernooi organiseren. De wereldvoetbalbond neemt volgend jaar in juni de beslissing over de plaats van han deling. Petra Grimbergen slechts reserve GEULLE - Petra Grimbergen zal bij de wereldtitelstrijd wielren nen in Stuttgart voor de wegwedstrijd slechts reserve zijn. Bondscoach Piet Hoekstra verkoos Elsbeth Vink boven de natio nale kampioene uit Rijnsburg. De vrouwenselectie sloot gisteren met de klimkoers in Geulle een trainingsweek in de Limburgse heuvels af. Hoekstra had nog drie plaatsen vrij voor de wegploeg. Leontien van Moorsel, Astrid Schop en Danielle Overgaag waren al zeker van een startbewijs. De bondscoach voegde Lenie Dijk stra, Manon de Rooy en Elsbeth Vink aan het drietal toe. Monique Knol was al eerder te verstaan gegeven dat het circuit in Stuttgart voor haar te zwaar was. Startverbod voor Konisjev MOSKOU - Dimitri Konisjev dient tijdens de wereldtitelstrijd wielrennen op 25 augustus in Stuttgart aan de kant te blijven. De Sovjetrussische bond heeft de 25-jarige sprinter uit de TVM- ploeg van Ceés Priem een startverbod opgelegd. De uitsluiting van Konisjev, in 1989 tweede bij het WK en dit jaar tweevoudig ritwinnaar in de Tour de France, is een gevolg van zijn absentie bij de nationale titelstrijd voor profs op 30 juni in Honkbalpetje voor de paus CASTELGANDOLFO - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in dank een Nederlands honkbalpetje aanvaard. De kerkleider, lid van een andere club, weigerde het hoofddeksel echter op te zet ten. Op de slotdag van de Europese titelstrijd gingen de Nederlandse honkballers op officiële audiëntie in Castelgandolfo, de zomer-, residentie van de paus. Het was één van de weinige hoogtepun ten van Oranje in Italië BRUSSEL. ANP Schaken is kunst. Dat zei orga nisator Bessel Kok zaterdag in Brussel tijdens de opening en loting van de kwartfinales van het kandidatentoernooi. Hij verbond die uitspraak als thema aan de vier tweekampen. Kok maakte een vergissing. Er kwam geen kunst aan te pas, gisteren tijdens de eerste partij en. Wel wildwest, stress en tijd nood. En, bij wijze van uitzon dering, een solide potje zonder kraak of smaak bij Timman - Kortsjnoi. Timman speelde zich wat in. Hij had drie maanden in wed strijdverband geen stuk aange raakt en ging rustig, opvallend rustig zelfs, van start. Er kwam geen roekeloze, onbezonnen zet uit zijn vingers, was zelf nooit in gevaar, stond constant een tik keltje beter en kon nooit verlie zen. Winnen eigenlijk ook niet. Desondanks duurde het 48 zet ten en 5,5 uur voordat hij ak koord ging met remise. Op de andere drie borden was het wel raak. Short kon de stress niet aan en verloor in 24 zetten met wit van Gelfand. Ivantsjoek overspeelde Joesoe- pov, maar zag in extreme tijd nood alle direct winnende zet ten over het hoofd (1/2-1/2). Karpov haalde met zwart alle snelheid uit het spel van formu le 1 -schaker Anand, stond na 26 zetten gewonnen, maar ver gooide zijn voordeel. Hij brak af in een toreneindspel, dat door de experts getaxeerd werd op En experts zijn er in Brussel in overvloed. Zeker in het super- deluxe SAS Royal Hotel, de ont moetingsplaats van de chique in Bruxelles, waar een nachtje slapen voor de gewone man 500 gulden kost. De chique moet veertien dagen elders het glas heffen. Het hotel is twee weken het zenuwcentrum voor het voetvolk en de jetset van de schaakwereld. De spelers komen niets te kort. De vierde etage is geheel gereserveerd voor de acht grootmeesters. En aanhang, want schaken op topniveau is allang geen sport meer van man tegen man. Al wil Timman dat nog wel geloven. Hij is de enige onder de acht die zonder secon- VERSPRINGER EMIEL MELLAARD kwalificeer de zich niet voor het WK in Tokyo. GPD-VERSLAGGEVER Feyenoord heeft zich op de tweede avond van het veertien de Rotterdam-toernooi gereha biliteerd voor de slechte beurt die het vrijdag tegen Galatasa- ray maakte. De manier waarop dat tegen KV Mechelen gebeur de was evenwel minder overtui gend dan de 2-0 score op het eerste gezicht doet vermoeden. In vergelijking met het vorige seizoen is er weinig of niets in de Kuip veranderd. Feyenoord barst nog steeds van de beza digde en verzadigde voetballers. Het voetbalt te vaak in een sjok- sjok-tempo, het tempo van oud-internationals en daar kan ook een nieuwe trainer niets aan veranderen. Daar heeft hij jonge, frisse spelers voor nodig. Type's zoals UIrich van Gobbel of Peter Bosz, die gisteravond tot de beste Feyenoorder werd uitgeroepen. Het optreden van Bosz was zeker niet impone rend, maar zijn werklust, zijn élan en zijn bereidheid om in dienst van de ploeg te spelen deden weldadig aan. Hans Dorjee maakte gister avond niet de fout om zich blind te staren op de 2-0 zege. „Mijn indrukken zijn niet veel anders dan die van vrijdag avond," merkte hij op. „Het enige verschil is dat we nu ge wonnen en toen verloren heb ben, maar ik kijk dwars door het resultaat heen. Het kan allemaal nog veel beter. Positief is dat we tegen KV Mechelen beter uit de organisatie hebben gespeeld en dat we in de tweede helft geen terugval hadden." Het tegendeel was zelfs waar. Terwijl Feyenoord zich in de eerste helft nauwelijks kansen wist te scheppen, kreeg het er in de slotfase volop. Met een beetje geluk en een beetje me dewerking van scheidsrechter John Blankenstein, die het ver tikte om een strafschop toe te kennen, had Feyenoord nog een derde doelpunt kunnen scoren en dan zou het nog toernooi- r zijn geworden ook. Slotfase De Roemeen Marian Dama- schin maakte de aantrekkelijke slotfase niet meer mee. Halver wege de tweede helft werd hij bij een stand van 1-0 vervangen door Gaston Taument en dat was zeker geen verzwakking. Feyenoord hoeft er niet rou wig om te zijn als de Stichting Arbeidszaken de komst van de 30-jarige spits zou blokkeren. Om aanvallers van dit kaliber zit Feyenoord niet verlegen. Daar gaan er dertien van in een do Feyenoord-spits Marian Damaschin kopt de bal tegen de hand van Lei Cleysters. Een strafschop kreeg de Roemeen niet van arbiter Blankenstein. foto a zijn. Dorjee hield gisteravond vol dat Damaschin beter is dan Griga en Farrington, maar dat zal nog moeten blijken. Van zijn geroemde killerskwaliteiten viel maar weinig te ontdekken. Da maschin heeft de torso van een Hercules, maar zijn lichaams- beheersing, zijn snelheid en zijn kopkracht laten veel te wensen over. Bij de drie kansen die hij kreeg, waarvan een in buiten spelpositie, faalde hij steeds. Het zal Feyenoord - zo men dat nog wil - moeite kosten om de Stichting Arbeidszaken ervan te overtuigen dat hij een verrijking is voor het Nederlandse voetbal. „Ruud Geels schopt er op z'n oude dag nog meer in dan deze Roemeen," schamperde Wim Suurbier op de tribune. Toevallig kwam de naam van Suurbier ook voor in het relaas van Hans Dorjee. Dat gebeurde in relatie tot het spel van UIrich van Gobbel, die ditmaal op de rechterflankpositie de voorkeur had gekregen boven Scholten. De laatste zou echter na 27 mi nuten al invallen voor loan Sa- bau, die een tik had gekregen tegen het kuitbeen dat hij aan het einde van het vorig seizoen brak. Sympathie Van Gobbel won al gauw de sympathie van het publiek met een paar onstuitbare rushes. Zijn voorzetten misten echter zuiverheid. Voor Dorjee was dat in de rust aanleiding om tegen Van Gobbel te geven: „Je blijft die voorzetten geven, al vliegen dant en computer in Bmssel verscheen. Net als Fischer en Larsen in die goede oude tijd zonder schaakcomputers. De bijna 40-jarige Amsterdammer denkt de oude Kortsjnoi wel in zijn eentje te kunnen pakken. De 60-jarige vechtjas nam als geheugensteuntje Toekmakov, een van zijn weinige Sovjet-ka meraden, mee. Verlies in de openingspartij van een tweekamp kan rampza lige gevolgen hebben. Timman weet er sinds Kuala Lumpur al les van. In Malaysia blunderde hij in de finale van de vorige cy clus tegen Karpov net zo hard als Short tegen Gelfand en kwam die klap niet meer te bo ven. Vandaar dat hij tegen Kortsjnoi geen enkel risico'nam. Hij zette de Nimzo-Indiër bij zonder bescheiden op. Kortsj noi vond het maar verdacht en besteedde veel tijd in zijn speurtocht naar valstrikken en ander leed. Die waren er niet. De stelling was zonneklaar. Wit had klein voordeel, maar nooit genoeg voor de winst. Kortsjnoi kwam traditioneel in tijdnood met negen zetten voor een mi nuut, maar de stand was te een voudig om blunders te begaan. Partij Wit: Timman. Zwart: Kortsjnoi. 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pbl-c3 LfB-b4, 4. Ddl-c2 0-0, 5. Pgl-f3 c7-c5,6. d4xc5 Pb8-a6, 7. g2-g3 Pa6xc5, 8. Lfl-g2 Pc5- e4, 9. Lcl-d2 Pe4xd2, 10. Pf3xd2 d7-d5, 11.0-0 Lc8-d7, 12. c4xd5 e6xd5, 13. a2-a3 Lb4xc3, 14. Dc2xc3 Dd8-b6, 15. Dc3-b3 Ld7-b5, 16. Tfl-el Db6-a6, 17. e2-e3 Ta8-c8,18. Tel-cl Tc8-c6, 19. Db3-b4 Tf8-c8, 20. Tclxc6 Da6xc6, 21. Tal-el Dc6-c5. 22. Db4xc5 Tc8xc5, 23. Pd2-f3 Kg8- f8, 24. Pf3-d4 Lb5-a4, 25. Lg2-fl g7-g6, 26. f2-f3 La4-d7, 27. Kgl- C Pfó-e8, 28. Tel-dl KfB-e7, 29. Tdl-d2 Ld7-a4, 30. Lfl-e2 Pe8- c7, 31. Le2-d3 Pc7-e6, 32. b2-b3 La4-d7, 33. Pd4-e2 Tc5-c7, 34. Ld3-bl Ld7-c6, 35. b3-b4 Tc7- d7, 36. Lbl-a2 a7-a6, 37. La2-b3 Td7-d8, 38. Td2-dl Td8-d7, 39. g3-g4 Td7-d8, 40. h2-h4 h7-h6, 41.Tdl-d2 f7-f5, 42. Kf2-g3 Ke7- f6. 43. Td2-dl f5xg4, 44. f3xg4 g6-g5, 45. Tdl-fl+ Kf6-e7, 46. Pe2-d4 Pe6xd4, 47. e3xd4 Td8- f8.48. TflxfB Ke7xf8 remise. John van Loen wordt hier op de huid gezeten door twee verdedigers van Sampdoria. De rossige spits scoorde in twee duels v Het was alsof Ajax weer even wilde laten zien hoe echt voetbal eruit ziet. Na de povere partij van PSV, ging het bij Ajax weer snel, geraffineerd, hard en regelmatig wonderschoon. In een door twee maal (Italiaans) rood ont sierde partij tegen Sampdoria werd Ajax volkomen met een 4-1 zege ver diend winnaar van het Amsterdam- 716 toernooi. AMSTERDAM HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Het belooft een prachtige race te worden tussen de ploegen van Robson en Beenhak ker. Waar Ajax vorig seizoen regelmatig moest terugvallen op spelers van de tweede garnituur (Willems, Kreek), terwijl Larsson gaande de competitie werd afgedankt, kan nu geput worden uit een rijk arsenaal eer- ste-klas profs. Drie nieuwelingen (Van Loen, Groenen dijk en Hansen) stonden gisteren in de ba sis, alle drie kwamen tot scoren. De goals gaven cachet aan hun prestatie. Hansen nam koel en vol zelfvertrouwen de plaats in van de licht geblesseerde Marciano Vink, Groenendijk liet opnieuw zien dat hij Wit- schge niet alleen bij Ajax wil opvolgen en Van Loen schoffelde, kaatste en combineer de alsof hij nooit anders heeft gedaan. De voormalige lantaarnpaal scoorde op nieuw twee, maal en het zijn de goals die tellen voor een spits. Tegen Sampdoria liep Van Loen er, vanwege zijn succes op vrij dag, al vanaf de start bij met de air van de gearriveerde topscorer. Nadat Sampdoria via Mannini al snel de score had geopend, kwam Ajax na een half uur even fraai als curieus langzij. Van bijna 30 meter knalde Groenendijk een vrije trap hard en laag op de paal, tegen de wat late Pagliuca, die de bal via zijn lichaam tegen het net voelde botsen: 1-1. Voor de derde keer dit weekeinde leidde een hoekschop van de in grote vorm ste kende linksbuiten Roy tot een kopgoal. Zoals Vink vrijdag in het doelgebied met het hoofd tegen de bal liep, scoorde nu diens vervanger Hansen: 2-1. Het spel van Ajax haperde ook na rust niet. Een kwartier in de tweede helft en Ajax had de volgende gemaakt. Wouters' schot werd door Pagiuca gestopt, Van Loen scoorde met links alsnog: 3-1. Daar leek Sampdoria, zonder de vrijdag van het veld gestuurde Viercowod en Cerezo, niet meer aan te kunnen tomen. Dat was zek^r zo, toen binnen vijf minu ten opnieuw twee Italianen werden wegge stuurd. Eerst kreeg Mannini van scheids rechter Van Vliet rood wegens opzettelijk hands na een mooie pass van invaller Kreek op Roy, even later kon Lombardo (die al geel had) vertrekken na een overtreding op Roy. Daarmee kwam de score van Sampdo ria over twee wedstrijden op vier rode kaar ten en vijf gele. Tegen negen man speelde Ajax de tijd nog ambitieus en met nog een goal vol. Kreek begon op links ongehinderd aan een snelle rush, die hij besloot met een zwie pende voorzet. De bal was perfect voor Van Loen. Hard sloeg de bal vanaf het hoofd van de spits tegen het net: 4-1 In het stadion werd euforisch op de score gereageerd. Aan Ajax lijkt niks mis, op een week voor de start van de competitie. De rechterkant draait als een trein, de linker- ze het stadion uit. Wim Suur bier heeft er vroeger het Neder lands elftal mee gehaald." Of die woorden voor Van Gobbel een aansporing zijn ge weest, valt moeilijk te zeggen, maar een feit is dat hij acht mi nuten na rust op schitterende wijze het eerste doelpunt van Feyenoord scoorde. Bij een in- derecte vrije schop legde eerst Witschge en vervolgens Metgod de bal breed en dat gaf Van Gobbel de gelegenheid om de knikker als een 'streep' langs Preud'homme te jagen. Nadat Damaschin door Tau ment vervangen was, scoorde Kiprich in de 75e minuut 2-0. Terwijl Gysbrechts op de rand van het strafschopgebied ge blesseerd op de grond lag, brachten Witschge en Bosz de PSV - Fluminense (Bra) 1-1 (0-0) 70 E>o 0 1. 81 Romano 1-1 Fluminense wint na Straf schoppen Scheidsrechter. Hou ben 1 Jong 2-0. Alexandre Tones 2-1. st. CarTin- Ajax - Sampdoria 4-1 (2-1). 6 Manmm 0 1. 32. Groenend^ 1-1,- Hongaar in schietpositie. Met Blinker voor Bosz (lies) en Troost voor Fraser (gekneusd middenvoetsbeentje) ging Feye noord op jacht naar de derde treffer, maar die rolde er toch niet meer uit. Feyenoord ver ving in totaal vier veldspelers en dat was in strijd met net toer- nooi-reglement, maar omdat Mechelens trainer George Leek- ens er geen bezwaar tegen maakte, deed ook scheidsrech ter Blankenstein een oogje dicht. kant lijkt met Groenendijk zelfs sterk voor uit gegaan en de as Menzo-Wouters-Berg kamp (gisteren alweer invaller)-Van Loen is van internationale allure. Dat vond Leo Beenhakker ook. „Ajax heeft gebracht wat we wilden en wat we vo rig jaar te kort kwamen: goals door de lucht Ik denk dat Van Loen voorlopig een boel mensen de mond heeft gesnoerd, vooral dus alle Belgen." PSV Tegen de kampioen van Nederland heeft Fluminense in het Amsterdam-toernooi iets meer willen laten zien dan vrijdagavond te gen Ajax. PSV overigens bood de Brazilia nen daartoe alle kans in het ongekend on benullige potje dat de landskampioenen speelde. Zelfs in een langzaam wandeltem po raakte PSV voortdurend uit de pas. De overwinning van Fluminense, na strafchoppen, werd aangeboden door Ro- mario, maker van alle gewone Eindhovense doelpunten. Romario miste de vijfde straf schop, op het moment dat PSV bij het doel- schieten met 4-3 leidde. Met de eindstand van 1-1 (Romario en Ezio) was PSV overigens al (te) rijk beloond. Tweede doelman De Ron namelijk corri geerde bij herhaling zwakke momenten van De Jong en Heintze. „Het was niet hetzelfde elftal als vrijdagavond", constateerde ook Robson. „Met uitzondering van De Ron en Valckx heeft iedereen veel te slap gespeeld. „In dit geval had ik graag gezien dat de scheidsrechter mijn spelers een paar gele kaarten had gegeven, dan hadden zij ten minste getoond te hebben geknokt. Popes- cu, Van Aerle, Kieft en EUerman, die nog niet fit zijn, kan ik niets verwijten." De opwinding die ontstond toen de laastste sprong van Emiel Mellaard opnieuw werd afgekeurd, was typerend voor de nerveuze manier waarop de Nederlandse kandidaten voch ten voor hun laatste kans op deelneming aan de strijd om de wereldtitels atletiek. Zaterdag avond in de twaalfde editie van de 'Nacht van Hechtel' hadden de Nederlandse kandidaten voor Tokyo, waar over minder dan twee weken het derde toer nooi om de wereldtitels begint, de laatste kwalificatiemogelijk heid. Van het viertal Heidi van der Plas. Emiel Mellaard. Robin van Helden en Han Kulker slaagde niemand erin te voldoen aan de kwalificatie-eisen. Kulker krijgt waarschijnlijk toch het voordeel van de twijfel omdat de Leide- naar in het verleden bewezen heeft een uitstekende toemooi- loper te zijn. Wanneer de KNAU genade heeft met Kulker is Ne derland van 24 augustus tot en met 1 september in de Japanse hoofdstad vertegenwoordigd met negen deelnemers. Het zijn dan naast Kuiken Ellen van Langen (800 m), Yvonne van der Kolk (1500 m), Gretha Tromp (400 m horden), de Leidse Joke Kleijweg (mara thon), Frans Maas (ver), Marti ten Kate (10 km), Tonnie Dirks (marathon) en Erik de Bruin (discus en kogel). Voor Ten Kate liet de atletiek unie afgelopen week genade voor reent gelden. De Twentse lange afstandloper, die langdu rig geplaagd werd door een blessure, toonde vorige week zaterdag in Kerkrade dat zijn vorm stijgende is. Ten Kate won een 5000 meter in 13.43,5. Kulker liep in Hechtel zijn derde wedstrijd na een langdu rige blessureperiode. „Ik weet dat ik in Tokyo de Finale kan ha len", vertelde de atleet van De Bataven na afloop van de wed strijd, waarin hij in 3.39,82 vijf de was geworden. Technisch di recteur Arie Kauffman van de KNAU wilde de Leidenaar in Hechtel nog geen toezeggingen doen. „Ik wil nog overleg met enkele mensen", aldus Kauffman, wie het niet was ont gaan dat Kulker op de streep Van Helden had moeten laten voorgaan. Hoewel de uitslag van de race later gecorrigeerd werd, handhaafden de Belgi sche organisatoren Kulker en Van Helden in de volgorde vijf en zes, al werd de tijd van de laatste wel van 3.40,40 gecorri geerd tot 3.39,91. Het zal de Dordtse Amerikaan waarschijn lijk weinig helpen. In rokyo /al men Emiel Mel laard niet in actie zien. De Ne derlandse recordhouder voor wie, in góede doen, de acht me ter bij het verspringen geen pro blemen oplevert, kwam daar dit seizoen niet aan toe. Mellaard, die vorig jaar de Europese titel strijd in Split miste door de ziekte van Pfeiffer, haalde in 1991 nimmer zijn oude niveau. „Ik weet dat ik de acht meter kan springen", verklaarde de Rozenburger herhaaldelijk. Na de nationale titelstrijd in Eindhoven, eind juli, meldde Mellaard zich bij bondsarts Pe ter Vergouwen. „Hij stelde vast dat ik enkele kilo's te zwaar was Dat was waarschijnlijk ook de reden waarom ik het laatste stuk van de aanloop niet echt kon doorlopen. Ik at slecht en dronk te veel. soms tot zes liter per dag. Vorige week is er door duurloopjes zeker drie kilo afge gaan. Bij mijn laatste drie sprongen hier, had ik het oude gevoel weer. Ik voelde mij lek ker licht en dan weet ik dat ik acht meter of meer kan sprin gen." Aan de verlangde acht meter kwam Mellaard in Hechtel niei toe doordat zijn laatste twee sprongen werden afgekeurc omdat hij bij de landing mei een arm buiten de veel te smal le landingsbak was gekomen Vader Rien Mellaard vocht dc beslissing van de jury nog we heftig aan maar de laatst» sprong werd niet meer opgeme ten. Volgens Mellaard was die zeker acht meter geweest. Col lega verspringer Frans Maas, die in Hechtel maar één sprong maakte om te zien of de hiel blessure, die hem van de natio nale titelstrijd weghield, gene zen was, nam de sprong var Mellaard officieus op. Hij kwair rond de 7,80 meter uit. Heidi van der Plas zag haa- pogingen om de eis van 4.06,(X op de 1500 meter te halen op nieuw mislukken. De atlete var De Gemzen moet voortduren» zelf op zoek naar wedstrijder met goede tegenstand. Vorig» week dacht zij er een in Ostrav; (Tsj) te hebben gevonden. Of de dag van vertrek kreeg zi evenwel te horen dat de wed strijd diezelfde dag zou worder gelopen. In de kermisachtige sfeer var Hechtel werden intemationaa gezien enkele uitstekende pres taties geleverd. De beste kwan op naam van Ingrid Kristiansen L)e Noorse wereldrecordhoud ster op de 5.000 en 10.000 metei en de marathon, sloot kort voo middernacht een solo op d» tien kilometer af in 31 minutet en 20,28 seconden, de vierd» tijd van het seizoen. Kristiansei wilde een aanval doen op d< beste wereldseizoen prestati» van de Schotse Liz McColgan die op 25 juni in Hengel» 30.57.07 liep.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11