Kunst Leidse onderzoeksploeg gggyj de Syrische heuvels in Tentoonstelling werk amateur-fotografen Decormaquette voor Theater Instituut (Vervolg voorpagina) LEIPEN .SASKIASTOELINGA De conservator Nabije Oosten van het Rijksmuseum van Oud heden, dr. Peter Akkermans, reist samen met de archeoloog Mare Verhoeven de groep voor uit. De rest komt over een week per vliegtuig naar het onder zoeksgebied in Noord Syrië. Met een speciale bus, („dank aan sponsor Dille uit Sassen- heim"), waarin alle spullen voor het veldwerk zijn gestopt, denkt het tweetal over zes dagen via Roemenië en Bulgarije op de plaats van bestemming te zijn. Joegoslavië wordt gemeden. „Van de Syrische Oudheidkun dige Dienst hebben we alle me dewerking gekregen. Stempels en officiële documenten zitten bij de bagage. Nu de grenspos ten en alle andere autoriteiten nog", meldt Verhoeven hoop vol. Aan de onderzoeksploeg die bestaat uit archeologen en stu denten, zijn ook een kok en te kenaar toegevoegd. Mochten er veel teksten worden gevonden dan zal er ook nog een deskun dige op het gebied van hië rogliefen overkomen. Akker- mans verwacht elke dag van vier 's morgens tot 12 uur 's middags te kunnen werken. Op het heetst van de dag zal de ploeg zich terugtrekken in het lemen onderkomen dat is ge huurd in het naburige dorp, drie kilometer van de archeolo gische heuvel. Akkermans die de nodige ervaring heeft op dit gebied, heeft heel bewust voor deze periode gekozen. „In het voorjaar waait het te hard. Hoe wel het nu nog erg warm is, gaan we toch een frissere perio de tegemoet. En de lokale be volking heeft op dit moment geen werk. De katoenoogst is De laatste jaren bestaat er veel aandacht voor beeldende kunst op straat Waren het vroeger vooral klassieke volks helden die in brons werden ge goten, de afgelopen jaren heb ben gemeentes en particuliere instellingen ontdekt dat beel den ook een eigentijds gezicht kunnen hebben. In straten, parken en op pleinen zijn de meest uiteenlopende objecten verrezen. Objecten die worden bejubeld, bekritiseerd, beklad, beplakt en soms ook kapot ge maakt. Van de honderden beelden en objecten in de regio Leiden laten we er deze zomer enkele de revue passeren. Zaterdag 10 augustus 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: HENK BUIS Vlak voor het vertrek naar de archeologische heuvel in Noord-Syrië. Onderzoeksleider Peter Akkermans, con servator Nabije Oosten van Rijkmuseum van Oudheden, samen met archeoloog Mare Verhoeven (rechts). foto holvast net voorbij. Dat betekent dat wij alle werklui kunnen krijgen die we nodig hebben". Voor archeologen is Syrië een van de kernlanden in het Mid den Oosten. Het is belangrijk daar een vaste plaats te krijgen. Daarom gaat Akkermans nu ook al proberen voor 1992 een plaats te krijgen in Eufraatvallei. De Syrische Oudheidkundige Dienst heeft een oproep gedaan om noodopgravingen uit te voeren in dit gebied dat wordt bedreigd door de aanleg van een stuwdam. Het veldwerk daar zal zich voornamelijk rich ten op een vier hectare grote ru ïneheuvel, Teil Sabi Abyad - 'De heuvel van de Witte Jongen'. De resten zijn gedateerd tussen 5400 en 5000 v. Chr, waar schijnlijk toe te schrijven aan de Vroege Halaf-cultuur. Vondstdeling Akkermans: „Het dorp bestaat uit een aantal geïsoleerd liggen de boerderijen. Van de vermoe delijk twee verdiepingen hoge gebouwen zijn resten van de muren tot ongeveer anderhalve meter hoog bewaard gebleven. In en om de huizen zijn tien duizenden fraai beschilderde potscherven en een groot aantal complete stukken aardewerk aangetroffen. Tot nu toe is nog nooit een dergelijke 'Vroeg Ha- laf-nederzetting' blootgelegd. Ook dit nieuwe onderzoek geeft een kans inzicht te krijgen in de structuur van de nederzettingen van deze landbouwers in het Nabije Oosten". Het Rijksmuseum van Oud heden hoopt zich door deelna me een positie te kunnen ver werven in geval van vondstde ling. Normaal moeten alle voor werpen bij opgravingen in het land van herkomst blijven. Vondstdeling gebeurde ook tij dens de UNESCO-reddings- campagnes in het Egyptische Nijldal vanwege de bouw van de Assuandam in de jaren '60, waarvan de Taffeh-tempel in de voorzaal van resultaat is. Plaats: Oranjelaan/Heereweg. Bouwjaar: 1951. Kunstenaar: Cephas Stautha- Zonder titel. In 1951 hadden de Lissenaren 6000 gulden bijeen gebracht voor een monument voor de gevallenen. De Amsterdamse beeldhouwer Cephas Stautha- mer kreeg de opdracht een ont werp te maken. Hij had veel kerkelijke kunst gemaakt dus men had alle vertrouwen. Dat de beeldhouwer een naakte man ontwierp viel evenwel niet in goede aarde. Het protest was Het monument voor de gevallenen op de hoek Oranjelaan/Heereweg In Lisse. foto wim dijkman hevig, maar de ontwerper bleek de Lissenaren eindelijk zelf door Vandaag de dag stoort niemand niet bereid de bloterik een geruime tijd een jutezak rond zich meer aan het fraaie bron broek aan te trekken. Dat deden het geslachtsdeel te wikkelen, zen beeld. Meer dan 100 amateur-fotogra fen uit Nederland, België en Luxemburg hebben hun werk tentoongesteld in 't Huys Dever in Lisse. Deze 26e Benelux Fo tosalon is dit keer georganiseerd door de Belgische fotoclub geënsceneerde prenten. Imago uit Hamme. Er waren Beheerder Van de Veen zou 600 inzendingen, waarvan 192 de volgende keer graag zien dat foto's voor de tentoonstelling alle foto's een zelfde maat heb- zijn geselecteerd. Het thema ben. "Dan kun je het mooier was vrij. Er is dus van alles te ophangen en wordt het over zien. Kleur, zwart-wit, gewone zichtelijker. Maar dit is mijn vakantiekiekjes, modefoto's en persoonlijke mening." De foto-expositie duurt tot 19 augustus en reist daama naar de Salon van het gemeentehuis in Hamme. De openingstijden van 't Huys Dever aan de Hee reweg zijn: dinsdag t/m zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Terug van vakantie? Tijd voor nieuwe avonturen... Heeft u het seizoenprogramma '91 -'92 van de LEIDSE SCHOUWBURG ai? Weliswaar zijn van 58 voorstellingen de abonnementsplaatsen al uitverkocht, maar voor de overige 91 kunt u nu nog reserveren via een abonnement. Bel voor gratis toezending (op werkdagen tussen 10.00-16.00 uur): 071-131941 NIEUWSLIJN Pleinpop '91 op Vrouwenkerkplein LEIDEN - Vier Leidse groepen zullen vanmiddag spelen tijdens Pleinpop '91 dat wordt gehouden op het Vrouwenkerkplein. Vanaf 12.30'uur treden achtereenvolgens op: Badge Blues Band, Flintstone Limousine. Barefoot Rabbit en Get Close. De presentatie is in handen van Freewave disc-jockey Frank van der Klught. De toegang tot het popfestival is gratis. Expositie Paverotti en Ed Dirkse LISSE - Restaurant De Barbaar in Lisse exposeert van zaterdag 17 augustus tot eind september schilderijen en zeefdrukken van de wereldberoemde tenor Luciano Paverotti en van de Hil- legomse kunstschilder Ed Dirkse. Paverotti heeft naast zijn zangcarrière nog tijd en inspiratie gevonden voor het schilde ren van landschappen, stads- en dorpsgezichten. Ed Dirkse is een groot fan van de zanger Paverotti en heeft voor zijn schil derijen en aquarellen 'Paverotti dertig jaar in concert als the ma gekozen. Het werk van de Hillegomse kunstschilder zal sa men met dat van Paverotti geëxposeerd worden. Paverotti door Ed Dirkse. foto pr Expositie Singer Museum Laren laeAp Museum in Laren exposeren binnenkort vier kunètfena&s. Van 25 augustus t/m 22 september worden schUdoBHMpiges en gouaches van Jan Miechels tentoonge steld. Dewérken zijn gemaakt tussen 1980 en 1991. Directe aanleiding tot deze expositie is de 75ste verjaardag van de kun stenaar. Van 1 t/m 29 september zijn beeldhouwwerken van Ula van Ophuijsen te bezichtigen. Vormen in klei en was zijn uitgangspunt voor haar bronsplastieken. Van 1 september t/m 6 oktober is de beurt aan Jan de Rooden en Johnny Rolf. Naast recent werk is er een overzicht van het keramisch oeuvre van de 60-iarige De Rooden. Rolf exposeert figuratieve miniatuur gouaches. Het werk van beide kunstenaars is van 13 oktober t/m 24 november ook te zien in De Beyerd, Gemeentelijk Cen trum voor Beeldende Kunst, in Breda. Noordwijkse Amateurkunstenaars NOORDW1JK - In de Visserskapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee is tot en met 18 augustus het werk te zien van 35 Noordwijkse amateurkunstenaars. De expositie is dage lijks te bezichtigen vanaf 10.00 uur. Bovenstaande decormaquette, gemaakt door Jan Klatter voor het stuk 'Andromache' van de Toneelgroep Amsterdam, is één van de nieuwe aanwinsten van het Nederlands Theater Insti tuut Het Theater Instituut onder steunt de ontwikkeling van het Nederlands theater, onder meer door het verzamelen van boe ken over theater, teksten, ge- luids- en videobanden, prenten, maquettes en het organiseren van diverse activiteiten, waar onder tentoonstellingen. Fffet in stituut is onder meer in het be zit van één van de mooiste en best toegankelijke geluidscol lecties in Nederland. Deze col lectie bevat geluidsbanden, grammofoonplaten en cd's met vele soorten opnamen: toneel voorstellingen, kleinkunstreper- toire, hoorspelen, lezingen, do cumentaires en interviews. Tot de jaren zestig bestond er nauwelijks een systematische registratie van toneelvoorstel lingen en dergelijke. Toen een maal bekend werd dat er een archief bestond, sinds 1966, groeit de collectie gestaag. Vooral dankzij de grote stroom schenkingen en erfenissen. Het Theater Instituut voegde onlangs, onder meer. een vijftal maquettes aan haar collectie toe, een affiche van Heintje Da vids door Tom Manders, en een portret van Marie van Eysden door J.C.W. Cossaar. Lily Bouw meester schonk het instituut fo to's. documentatiemateriaal en enkele tekeningen van Willy Sluiter. Theatermuseum Tot en met 13 oktober is in het Theatermuseum, dat onderdeel is van het Nederlands Theater Instituut, de expositie 'Zolder op stapel' te zien, met een deel van de collectie uit de 'schatka mers' van het instituut: hoeden, sieraden, handschoenen, tutu's, maquettes, schilderijen, teke ningen, videobanden. De ma kers van deze expositie behoren tot de jongere generatie vorm gevers. Van donderdag 15 augustus tot en met 15 september expo seren vier onlangs aan de Mi nerva Academie Groningen af gestudeerde theatervormgevers hun werk in het Theatermuse um. Zij werkten het afgelopen jaar aan een Tsjechow-project en een vrije opdracht. Op de tentoonstelling is een deel van hun werk, waaronder schetsen, tekeningen, maquettes en foto's te zien. Het Theater Instituut geeft ieder jaar aan jonge thea tervormgevers de kans hun werk gedurende een maand te exposeren in het museum. LEZERS SCHRUVEN In de rubriek 'Musea in de re gio' van 1 augustus 1991 wordt het Spinozahuis in Rijnsburg beschreven. Daarbij veroorlooft de auteur Leendert Couprie zich een paar dichterlijke vrijhe den, het zij hem gegund. Daar naast bevat het artikel echter twee feitelijke onjuistheden, die ik graag zou willen corrigeren, juist omdat over de filosoof Spi noza weinig feiten bekend zijn met het gevolg dat vele ficties in omloop zijn. Allereerst wil ik opmerken, dat Spinoza niet op 45-jarige maar op 44-jarige leef tijd overleed. Vervolgens gaat het mij om de volgende passa ge: „Onze filosoof was er beslist niet onthand. Met een door de Hollandse raadpensionaris, |o- han de Witt, toegekend jaargeld van omgerekend zo n 50.000 gulden had hij het niet arm." De werkelijkheid is, naar wij mogen aannemen, anders. Er zijn geen bewijzen dat Johan de Witt aan Spinoza een jaargeld heeft toegekend, zelfs is er tot op heden geen bewijs dat De Witt en Spinoza direct contact met elkaar hadden. Relevant is in dit verband ook het volgende. Toen Spinoza van Voorburg naar Den Haag verhuisde, huurde hij eerst een kamer bij de weduwe Van Velen aan de Stille Veerkade. De huurprijs was echter te hoog voor hem. zodat hij na een half jaar ver huisde naar een zolderkamer in het huis aan de Paviljoens- gracht waar hij 80 gulden huur per jaar betaalde. Theo van der Werf. secretaris Vereniging Het Spi nozahuis, Paganinidreef 66, Voorschoten. Limburgs Straattheaterfestival totaal 150 voorstellingen. De deelnemende 125 arties ten verblijven in een speciaal ingericht dorp. in Geleen. dat uit vijftig caravans zal bestaan. De voorstellingen zijn voor het publiek gratis toegankelijk. De kosten van hel festival belopen ruim vier ton. Daarvan neemt de provincie Limburg één ton voor haar rekening. Het minis terie van wvc draagt 50.000 gul den bij en de rest is afkomstig van sponsors. Vijfenzeventig procent van het budget is be stemd voor de artiesten. Decormaquette voor 'Andromache' gemaakt door Jan Klatter. foto pr Het negende Limburgse Straat- theaterfestival wordt dit jaar van vrijdag 23 augustus tot en met zondag 1 september ge houden. Er werken vijftien groe pen uit binnen- en buitenland aan mee, onder meer uit de Verenigde Staten, Australië en Canada. Voor het eerst ook en kele uit Rusland. De verschillen de groepen geven op dertig plaatsen in Nederlands Lim burg, op drie in Belgisch Lim burg en in het Duitse Aken in

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9