Buitenland Israël wil alleen gevangenen ruilen Franse bewaking Bakhtiar faalde WELCOME HOME JOHN. Cossiga op bres voor leider Rode Brigades Tedje van Es als redder van Servië Zaterdag 10 augustus 1991 Vertalingen: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: WIM ENTIUS DE VU F MENSEN wier lijken dinsdag in een bos bij het Belgische Deloeil zijn gevonden, zijn met voorbe dachte rade vermoord. De verdachte van de moord, een 27-jarige Fransman, lokte zijn slachtoffers in een hinderlaag om ze vervolgens dood te schieten. Dat heeft het parket in het Noordfranse Valenciennes gis teren verklaard. NIEUWSLIJN Generaal Norman Schwarzkopf, leider van het geallieerde leger tij dens de Golfoorlog, is gisteren afgezwaaid. De 56-jarige vierster- ren-generaal heeft een adviseur in de arm genomen om uit te zoe ken op welke aanbiedingen uit het bedrijfsleven en de politiek hij na zijn terugtreden zal ingaan. Schwarzkopf heeft een militaire carrière van 35 jaar achter de rug. foto ap skip o-rourke Bloeiende handel in vrouwen Criminele bendes en corrupte functionarissen in China hou den zich op grote schaal bezig met het ontvoeren en verhan delen van vrouwen en kinderen. Vorig jaar zijn 54.000 ont voerders opgepakt. Ondanks twee langdurige anti-misdaad campagnes is het aantal ontvoeringen de laatste jaren dras tisch toegenomen. Alleen al in de oostelijke provincie Shandong zijn vorig jaar 14.000 vrouwen en bijna 8.200 kin deren ontvoerd. Dewrouwen worden over het algemeen ver van hun oorspronkelijke woonplaats te werk gesteld in huis houdingen van alleenstaande boeren. Voormalig astronaut Irwin overleden De voormalige astronaut James B. Irwin, die in 1971 op de maan wandelde en later dominee werd, is donderdagnacht op 61-jarige leeftijd in Glenwood Springs in Colorado aan een hartaanval overleden. Irwin, die al eerder problemen met zijri hart had gehad, was in Colorado voor een congres van een aantal christelijke groepen. Irwin zag zijn missie met de Apol lo 15 als een religieuze ervaring en zei dat hij erdoor was ge ïnspireerd om de High Flight Foundation op te richten, een interkerkelijke evangelische organisatie. Telefonische kliklijn in Berlijn Het gemeentebestuur van Berlijn heeft gisteren een telefoon nummer geopend waar burgers van de stad ambtenaren kun nen aangeven die een kwalijke rol hebben gespeeld onder het communistische bewind in de DDR. Van deze mogelijkheid kunnen de Berlijners tot volgende week vrijdag dagelijks ge- -bruik maken, aldus CDU-raadslid Hapel. Hij lichtte toe dat het doel ervan is informatie te krijgen over personen die „een belangrijke rol in het communistische onderdrukkingsappa raat hebben gespeeld en nu hoge openbare ambten beide- den". Verkilling tussen Frankrijk en Iran PARUS CPD-AP De voormalige Iraanse premier Bakhtiar blijkt niet donderdag, maar al dinsdag in zijn woning bij Parijs te zijn vermoord. De Franse politie heeft bij de bewa king van Bakhtiar blijkbaar ge faald. Bij de klopjacht op drie Iraanse verdachten is de bewa king van de Franse grenzen ver- scherpt, maar de kans is groot dat die beslissing veel te laat is genomen. Mogelijk waren de moordenaars toen al ontkomen. Bakhtiar werd al jarenlang be waakt. Officieel was er dagelijks contact tussen de 76-jarige oud premier en de politie. Maar gis teren werd bekend dat de poli tie al sinds dinsdagavond niets meer van Bakhtiar had verno men. Hij werd pas .donderdag vermoord gevonden, nadat zijn zoon alarm had geslagen. Bakhtiar kreeg dinsdag be zoek van drie Iraniërs. Een van hen was een goede bekende van hem; de twee anderen blijken pas enkele weken geleden te zijn overgekomen uit Teheran. De drie 's middags omstreeks vijf uur bij Bakhtiar aangeko men. Nadat ze hun identiteits bewijzen bij de wachtpost voor het huis hadden achtergelaten en waren gefouilleerd, werden ze toegelaten tot het huis politi cus. Ongeveer een uur later ver- Libanezen tegen vermiste Israëlische militairen 1 tlfll TEL AVIV AD BLOEMENDAAL Israël denkt er niet over Libanese gevangenen vrij te la ten als de zeven in Libanon vermiste Israëlische militai ren buiten een uitwisseling blijven. Volgens Uri Lubrani, de Israëlische regeringscoördinator voor Libanon, is Is raël evenmin van plan een gebaar te maken door een be perkt aantal Arabische gedetineerden in vrijheid te stel len. contacten gaande tussen Israël en Hezbollah ('Partij van God'), de organisatie van extremisti sche shi'ieten die de meeste westerse gijzelaars en een aan tal Israëlische soldaten in han den heeft. Sinds mei van dit jaar heeft de organisatie een nieuwe leiding, die ernaar streeft Hez bollah een minder radicale naam te bezorgen zodat ze in de nabije toekomst zal kunnen deelnemen aan verkiezingen in Libanon. Volgens de Libanese bron is Hezbollah bereid Israël inlich tingen te verstrekken over de gezondheid van zijn vermiste militairen en eventueel verte genwoordigers van het Rode Kruis toe te laten, als Israël de Libanese gevangenen en met De Israëlische radio meldde gis termiddag dat de regering het door Jeruzalem gesteunde Zuid- libanese Leger heeft gevraagd veertig gevangenen te ontslaan als een teken van goede wil. Het Zuidlibanese Leger, de door Israël getrainde en bewa pende militie in Zuid-Libanon, houdt samen met Israël onge veer 350 Libanezen gevangen. Lubrani zei dat Israël slechte er varingen heeft met het eenzijdig in vrijheid stellen van gedeti neerden, omdat zo'n gebaar in het verleden nooit is gevolgd door actie van de andere kant. Volgens Libanese bronnen zijn er al geruime tijd indirecte name de door Israël ontvoerde sjeik Obeid, laat vertrekken. Ze zouden dan willen beloven dat de Israëliërs binnen enkele maanden vrij komen. Op die manier zou de indruk van een uitwisseling worden voorko men. Het lijkt echter onwaar schijnlijk dat de Israëliërs bereid zullen zijn de Hezbollah-leiders op hun woord te geloven. Tot zover onze correspon dent. Intussen hebben Libanese functionarissen het publiek op geroepen alle activiteiten te rapporteren die tot de aanhou ding van de ontvoerders van de Fransman Jerome leyraud zou den kunnen leiden. De ontvoe ring is gisteren opgeëist door de 'Organisatie voor de Bescher ming van Rechten van Gevan genen', die zei ermee te willen protesteren tegen de vrijlating van de Brit John McCarthy door de Islamitische Jihad. Zij be zwoer Leyraud te zullen doden als meer westerse gijzelaars worden vrijlaten. Het scorebord waarop De Vrienden van John McCarthy de dagen van zijn gijzeling telden, is gisteren door een enthousiaste Britse voorzien van een welkomstwoord aan de donderdag vrijgelaten McCarthy, fotoap nigel marple Helmut Kohl zoekt het vertier in vakanties dicht bij huis. De Duitse kanselier die de weekeinden meestal doorbrengt in het landelijke Oggersheim in Rijnland-Pfalz, struint deze zomer enkele weken door de weilanden van zijn buitenhuis bij de Wolfgangsee in Oostenrijk. Gisteren werd hij ge kiekt tijdens een onderonsje met een rund. foto ap trokken ze. Uit de sectie op de lichamen van Bakhtiar en diens secretaris Fouroush Katibeh blijkt dat ze dinsdagavond omstreeks zes uur werden vermoord. De wa pens die bij de moordpartij werden gebruikt, een vlees- en een broodmes, zijn in het huis teruggevonden. De bewaking van de Franse grenzen is echter pas donderdag versterkt. De moord op Bakhtiar en de ontvoering van de Franse hulp verlener Leyraud in de Libanese hoofdstad Bayrut, hebben voor een verkilling gezorgd in de be trekkingen tussen Frankrijk en Iran. De betrekkingen waren sinds de Golfoorlog, waarin Iran zich nadrukkelijk neutraal op stelde, sterk verbeterd. De Fran se president Mitterrand zou in oktober als eerste westerse staatsman in jaren een bezoek brengen aan Teheran. Iran is in de ogen van het Westen samen met Syrië de drijvende kracht achter de gijze lingen in Libanon. Nu de eufo rie over de vrijlating van de Brit McCarthy vrijwel direct de kop is ingedrukt door de ontvoering van Leyraud, staat ook de toenadering tot Iran ter discus sie. Voor de Fransen is de moord op Bakhtiar een extra aanleiding om de contacten met Teheran te bevriezen. BELGRADO RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Hij ziet er uit als Tedje van Es, maar denkt veel grootschaliger. Zijn handel bestaat niet uit krakkemikkige, tweedehands auto's, maar uit duizenden haast failliete bedrij ven. Jezdimer Vasiljevic, lange bakkebaar den, glimmend zijden pak met omgeslagen brede overhemdsmanchetten en een gou den pen in zijn borstzakje, is kind aan huis bij de Servische regering. De kranten be schrijven hem als redder van de natie. Als Vasiljevic zijn zin krijgt, kent Servië binnenkort geen staatsmonopolie meer, maar een alleenrecht van Jugoskandic, een im- en exportbedrijf dat vorig jaar met zijn activiteiten begon en inmiddels druk bezig is het Servische bedrijfsleven op te kopen. Vasiljevic neemt de schulden van de faillie te bedrijven over, op voorwaarde dat ze gratis een 51 procent aandeel aan Jugos kandic overdoen en absolute controle op hun doen en laten aanvaarden. Vasiljevic, een 'gewone arbeider' zoals hij zichzelf omschrijft, heeft jarenlang in Australië, Canada en de VS gewerkt. Hij be gon als fabrieksarbeider, maar is inmiddels opgeklommen tot financieel magnaat. Hoe, dat legt hij niet nader uit. Zijn methoden lijken op zijn minst niet erg orthodox. Bij de Jugoskandic Bank, op gericht omdat „van het Joegoslavische banksysteem niets deugt", kun je geld wis selen tegen een koers die je anders alleen op de zwarte markt krijgt. Twee dagen ge leden nog heeft Vasiljevic volgens eigen heengereden met een koffer vol bankbiljet ten, zoals ik dat gewend ben. Die heb ik daar op tafel gelegd om die jongens uit te betalen. Morgen zit de directie hier om over overname te praten." Met trots vertelt hij hoe hij het monopo lie van de Servische suikerfabrikanten aan flarden scheurt: „Ik importeer goedkope suiker en ik heb toestemming om die op de markt te brengen. Dan zullen we eens zien hoe lang die heren in staat zijn het vol te houden met die veel te hoge prijzen die ze berekenen." Dat een man als Valisjevic zo'n positie weet op te bouwen, is. geeft hij zelf vol mondig toe, alleen maar te danken aan de rampzalige staat van de economie. Joego slavië staat voor de totale ineenstorting. Voor eind augustus wordt hyperinflatie verwacht en voor de winter energietekor ten en mogelijk voedselschaarste. Wie in Belgrado in de winkels kijkt, kan de eerste tekenen van de naderende ramp al zien. Eten is er nog en de winkels hangen vol modieuze zomerkleding. Maar westerse importprodukten beginnen meer en meer uit de schappen te verdwijnen. In de im portwinkels van Philips, Siemens en Sony gapen grote gaten in de rekken. Het is ge woon een kwestie van aftellen tot de vesti gingen worden gesloten: nog vier radio's, zes tv's en drie mixers en dan zijn de voor raden op. Echt voelen doen de Joegoslaven het bij de benzinepompen. Gewone benzine en super zijn maar mondjesmaat te krijgen. Uren in de rij staan is het devies. Zodra de slang over de pomp wordt gehangen, weet je als klant dat je het elders moet proberen. Deze week verscheen een rapport van de Joegoslavische Kamer van Koophandel, waarin de rampzalige staat van de econo mie op een rijtje werd gezet. Daaruit blijkt overduidelijk dat het ook niet goed met Joegoslavië zou gaan als er geen burgeroor log was. maar dat de politieke situatie zeer veel heeft bijgedragen om de ondergang te versnellen. De produktie is in de eerste helft van dit jaar met 17 procent gedaald, de voorraad buitenlandse deviezen is geslonken van 11 naar 4,6 miljard, voor eind dit jaar wordt eèn werkloosheid van 20 procent voorzien, de inflatie over de eerste zes maanden be draagt 64 procent. En het wordt allemaal nog erger, want de directe gevolgen van de oorlog met Slovenië en Kroatië zijn nog niet eens in de statistieken verwerkt. Diplomatieke kringen voorspellen een 'Roemeense winter' voor Joegoslavië. EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Italiaanse president, Fran cesco Cossiga, heeft donderdag gezegd dat de geestelijke leider van de linkse terreurgroep de Rode Brigades, Renato Curcio, binnen een week kan vrijko men. Cossiga wil Curcio, die al 16 jaar in een gevangenis in Ro me verblijft en daar tot het jaar 2002 zou moeten blijven, gratie verlenen. Cossiga zei dat de (so cialistische) minister van justi tie. Claudio Martelli, zijn initia tief steunt. Al enkele weken wordt in Ita lië heftig gediscussieerd over een eventuele vrijlating van Curcio, naar aanleiding van een brief die hij aan Martelli schreef. In die brief vroeg Curcio niet om gratie, maar om een 'poli tieke oplossing' van het terroris- me-vraagstuk. Hij wil dat de pe riode van het terrorisme (vooral de jaren '70, die ook wel de 'ja ren van het lood' worden ge noemd) als beëindigd worden verklaard, „omdat de elemen ten die destijds de ontwikkeling van het terrorisme bevorder den, nu niet meer bestaan". Deze these heeft bij veel Itali aanse politici weerklank gevon den, en niet in het minst bij Walesa wenst ontslag van bank-president WARSCHAU Rtr De Poolse president Walesa heeft gisteren gelast dat Gr- zegorz Wojotowicz, president van de centrale bank, uit zijn functie wordt ontheven. Dat heeft het persbureau PAP ge meld. Walesa wil dat het parle ment de bankpresident de laan uitstuurt vanwege „gebrek aan voldoende toezicht". Eerder maakte de openbare aanklager in Warschau al be kend dat de eerste vice-presi dent van de centrale bank, Woj- ciech Prokop, en zes anderen top-functionarissen deze week zijn gearresteerd in het kader van een onderzoek naar om vangrijke malversaties met overheidsfondsen De Poolse justitie begon op 18 juni een onderzoek bij de centrale bank naar aanleiding van aanwijzingen voor ernstige financiële onregelmatigheden. Het zou gaan om corruptie en het uitgeven van ongedekte kre dietgaranties en cheques. Het gaat om het grootste fi nanciële schandaal in Polen sinds het land twee jaar geleden begon met het overschakelen van een centraal geleide econo mie naar een markteconomie. president Cossiga. De president ziet een aanleiding om een streep te zetten onder een tur bulent verleden. De staat is als overwinnaar uit de strijd met het terrorisme te voorschijn gekomen, aldus Cos siga, en kan nu haar kracht to nen door Curcio vrij te laten. Cossiga zelf stond in die hete ja ren '70 volop in de politieke schijnwerpers. Hij was minister van binnenlandse zaken toen de Rode Brigades premier Aldo Moro vermoordden. Nu pleit hij bijna dagelijks voor de vorming van een 'Tweede Republiek', die het land kracht en waardigheid geeft. Maar familieleden van slacht offers van de Rode Brigades zijn fel tegen vervroegde vrijlating van Curcio. Premier Andreotti zei onlangs dat Curcio, „ook al heeft hijzelf nooit iemand ver moord, verantwoordelijk is voor de begane misdaden". Voor het verlenen van gratie is instem ming van de gehele regering nodig en dat lijkt voorlopig uit gesloten. CVSE bepleit besprekingen Joegoslavië PRAAG/BELGRADO AP-Rtr-DPA Het crisiscomité van de Confe rentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) heeft gisteren de strijdende par tijen in Joegoslavië opgeroepen binnen zes dagen vredesbespre kingen te beginnen. Of er sanc ties volgen als deze tijdslimiet wordt overschreden, werd niet gezegd. De kans daarop is klein, aangezien elk CVSE-land, dus ook Joegoslavië, zijn veto mag uitspreken. Het comité sprak zich eerder al uit voor het sturen van enkele honderden waarnemers om een „werkzame wapenstilstand" in Kroatië te bewerkstelligen. Ook riep de CVSE de Europese Ge meenschap op haar vredespo gingen in Joegoslavië voort te zetten. Duitsland kondigde gisteren aan de exportgaranties voor Slovenië en Kroatië te herstel len. Met deze stap kiest Duits land eigenlijk voor erkenning van de onafhankelijkheid van deze twee republieken. Servië krijgt de gunstige behandeling niet, omdat Duitsland de Ser viërs verantwoordelijk houdt voor het conflict in Joegoslavië. Servië besloot gisteren van de weersomstuit herstelbetalingen te eisen van Duitsland, wegens de bezetting in de Tweede We reldoorlog. Ook Bulgarije en Hongarije moeten betalen, meent het parlement in Belgra do. dat de na oorlogse overeen komsten die door Tito zijn ge sloten ongeldig verklaarde.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5