Binnenland Volvo Car blijft auto's ontwikkelen Lubbers betreurt rel kranslegging Kaifu 'Zorg politie arrestanten schiet vaak fiks te kort' Industriebond FNV: Acties na Prinsjesdag De zomer van de spoorloze Sint NIEUWSLIJN Ongeluk vakantiewerker loopt goed af De 16-jarige vakantiewerker uit Broek op Langendijk die don derdagmiddag bij het aardappelrooien aan zijn geslachtsorgaan gewond raakte, zal daar geen blijvend letsel aan over houden. Chirurgen in het Medisch Centrum Alkmaar hebben het vel van zijn balzak gehecht, dat was afgescheurd toen hij zich te ver boog over een draaiende as. Hij moet nog wel twee weken in het ziekenhuis blijven. Directeur Beileroord stapt op De directeur patiëntenzorg van het psychiatrisch ziekenhuis Beileroord in Beilen, J. van der Geijn-Oliehoek, heeft met het be stuur overeenstemming bereikt over haar vertrek. Van der Geijn stapt met ingang van 15 oktober op en ziet af van eerder aange kondigde juridische maatregelen. Het bestuur van Beileroord heeft onlangs een reorganisatie in de directie doorgevoerd naar aanleiding van klachten over mishandeling van demente bejaar den op de psycho-geriatrische afdeling Altingerhof. Van der Geijn kreeg toen de functie van directeur kwaliteitszorg aange boden. Toen zij die weigerde kreeg z Anderhalfjaar voor schilderijenroof De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren een 49-jarige man uit Zaandam wegens diefstal van schilderijen tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank acht bewezen dat de verdachte betrokken is geweest bij een inbraak in een woning aan de Zuidlaan in Bergen. Uit de woning werden op 31 oktober vorig jaar vier schilderijen van Jongkind en Dupré gestolen. De oude meesters zijn nog steeds zoek. De waarde van de schilde rijen wordt geschat op ongeveer zeven ton. Volgens justitie zijn drie mannen bij de schilderijenroof betrokken geweest. Een van de verdachten werd in april veroordeeld, een tweede man zal la ter terecht moeten staan. Comité vecht voor Marokkaans gezin Er komt een actiecomité dat moet voorkomen dat de Marok kaanse familie El Yakoubi het land wordt uitgezet. Het FryskAn- tifaksisme Komitee (FAFK) en de Stichting Turkse en Marok kaanse Gemeenschap in Leeuwarden hebben gistermiddag be sloten samen te gaan werken om uitzetting van het gezin tegen te houden. Het gezin dreigt na een verblijf van dertig jaar in Ne derland te worden teruggestuurd naar Marokko. Volgens justitie heeft de vader enkele jaren geleden meer dan negen maanden in Marokko gewoond waardoor zijn verblijfsvergunning is ver vallen. 'Financiële compensatie niet aan de orde' blijft echter weige ren Japan te vragen om financiële com pensatie voor zijn oorlogsmisdaden, zoals door de Stich ting Japanse Ere schulden is geëist. Lubbers ant woordt dat op vra gen van het WD- Twe ede Kamerlid Wiebenga. Wat de zogenoemde ereschulden be treft verwijst de minister-presi dent naar een brief van minister van buitenlandse zaken Van den Broek. Die brief, waarin staat dat er geen mogelijkheid is om een extra financiëlè com pensatie van de Japanse rege ring te eisen voor het oorlogs- moeite is gedaan om reacties te peilen Hoge Raad vernietigt uitspraak hof Politie heeft wel degelijk de zorg voor de gezondheidstoestand van een arrestant tijdens zijn verblijf in een politiecel. Dat concludeert de Amsterdamse advocaat mr. H. Kersting uit een recent arrest van de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege, over de behandeling van een arres tant door de politie. De zaak waarom het draait dateert uit 1983. In april werd toen een aantal gekraakte pan den in de Amsterdamse Staats liedenbuurt ontruimd. Een van de krakers die door de politie werd gearresteerd was een 41- jarige Amsterdammer. Bij zijn insluiting op het bureau aan de Warmoesstraat wees hij de poli tie op het feit dat hij pillen te gen epileptische aanvallen moest gebruiken. Hoewel die medicijnen meteen naar het bureau werden gebracht, kreeg de man deze niet toegediend. Een epileptische aanval was het gevolg, waardoor de man zijn Werkgelegenheid 700 werknemers veilig Volvo Car behoudt de eigen ontwerp- en ontwikkelings afdeling en daarmee de werkgelegenheid voor zevenhon derd werknemers. Dat heeft minister Andriessen van economische zaken gisteren bekendgemaakt tijdens overleg met de vakbondsbestuurders van FNV en Unie BHLP (administratief, technisch en commercieel perso neel). Bij de bonden en werknemers van Volvo Car be stond grote vrees dat de afdeling zou worden opgedoekt na de verkoop van het Nederlandse meerderheidsbelang in Volvo Car aan Volvo Zweden en het Japanse Mitsubis hi-concern. den vastgelegd." Nu bezit de Het behoud van de ontwikke- w wil zeggen dat er de opvolger van de Vol vo 400-serie nieuwe modellen worden bedacht en uitgewerkt. Volvo Car maakt nu nog onge veer honderdduizend perso nenauto's per jaar van het merk Volvo. Na 1996 moet de pro- duktiecapaciteit worden ver dubbeld en zullen naast Volvo's ook Mitsubishi's worden ge maakt. Andriessen was gisteren posi tief over het verloop van het overleg met Mitsubishi en Volvo Zweden. Zo zei de bewindsman te verwachten dat een akkoord over de toekomst en de mana- gements-structuur van Volvo Car rond 1 september op tafel kan liggen. FNV-bestuurder Van echter de garantie dat Rees heeft er een hard hoofd in. „Het gaat met een slakkegang, terwijl het absoluut geen vaag document mag worden. De zeg genschap moet duidelijk wor- Nederlandse staat 70 procent van de aandelen tegen het Zweedse Volvo-concem 30 pro cent. De verhouding wordt een derde Volvo, een derde Mitsubishi en een derde Neder landse overheid. De Staat be houdt echter de mogelijkheid in 1998 zijn resterende aandelen te verkopen. De bonden zijn nog steeds niet gerust op de si tuatie die dan zal ontstaan. Over de financiën moeten de partijen nog verder praten. Vol vo, Mitsubishi en de overheid hebben afgesproken dat ze elk zevenhonderd miljoen gulden zullen bijdragen aan een ach tergestelde lening van 2,1 mil- lden om de uitbreiding produktiecapaciteit te fi- De Japanners niet worden tuele verliezen die worden ge maakt op de 400-serie die de komende jaren nog bij Volvo in Bom van de band loopt. Met een kusje op de mond neemt chimpansee Chieko afscheid van zijn verzorgster Riga Reussien. Chieko vertrok gisteren samen met drie andere chimpansee's naar hun nieuwe huis Tijgerberg Zoopark Kraaifontein in Zuid-Afrika. De vier chimpansee's zijn in Nederland jarenlang als proefdie ren gebruikt maar werden sinds 1986 verzorgd door de Stichting AAP in Amstelveen. foto anp marcel antonisse gd", schrijft Lubbers. Daar is jlgens hem toen niet op gerea- Premier Lubbers „betreurt het geerd. ïr" dat de kranslegging door Kaifu heeft wat Lubbers be- de Japanse premier Kaifu bij het treft „officieel en publiekelijk" Indisch monument in Den zijn spijt betuigd voor de Japan- Haag vorige maand tot hevige se oorlogsdaden, emoties heeft geleid bij ex- Wat de kranslegging betreft kampgevangenen. De premier meent de premier dat alle mo- w ilijke moeite i daan om vooraf de 'Alle mogelijke te peilen. De Stich ting Herdenking 15 augustus 1945 had het kabinet laten weten dat een'krans- legging door Kaifu op prijs zou worden gesteld. Ook bij an dere betrokkenen waren positieve reacties te ver nemen, schrijft de premier. Omdat de Stichting Herdenking 15 augustus 1945, de Stichting Japanse Ereschulden en de Centrale van Samenwerkende Indische Organisaties zich later distantieerden van het in het water gooien van Kaifu's krans, leed, is „bewust ruimschoots heeft Lubbers de Japanse pre- voor het bezoek van de Japanse mier zijn excuses aangeboden, premier aan de Kamer voorge- Medewerkers van de Dienst Luchtvaart on derzoeken het wrak van een sproeivlieg- tuig dat gistermiddag tussen Zevenberg- schenhoek en Lage Zwaluwe (West-Bra bant) neerstortte. De piloot kwam met de schrik vrij. Het toestel is na het neerstorten volledig uitgebrand. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. foto anp ACHTERGROND DEN HAAG BART JOCHEMS handen kapot sloeg tegen de celmuren. Hij eiste schadevergoeding van ruim viereneenhalf duizend gulden. De Amsterdamse recht bank wees dit af, evenals het Gerechtshof in hoger beroep omdat, aldus Kersting, de man niet bij herhaling en duidelijk gemotiveerd op zijn gezond heidstoestand had gewezen. Die redenering noemt de Ho ge Raad „onvoldoende begrij pelijk". Volgens Kersting waren „rechtbank en hof van mening dat een arrestant zelf verant woordelijk is voor zijn gezond heidstoestand wanneer hij op gesloten is. Deze dwaze opvat ting die de politie een vrijbrief geeft om arrestanten naar har telust te laten kreperen, hetgeen herhaaldelijk voorkomt, is ge lukkig door de uitspraak van de Hoge Raad voorlopig van de baan", aldus Kersting. De Hoge Raad heeft bepaald dat het Gerechtshof in Den Haag de zaak opnieuw moet behandelen. Voor het eerst sinds weken zien alle kop stukken van de PvdA elkaar morgen weer eens in de ogen, wanneer ze onder leiding van minister van financiën en vice-premier Kok bijeen komen om te praten over de wao-problematiek. Gemakkelijk zal de dis cussie niet worden. Binnen de partij wordt immers al weken gemord dat 'het politieke management' van de PvdA (Kok, fractie voorzitter Wöltgens, vice-fractievoorzitter Leijnse, partijvoorzitster Sint en vice-voor- zitter Castricum) sinds 13 juli, de dag dat het kabinet met zijn ingrijpende wao-voor- stellen wao kwam, verschrikkelijk heeft ge faald. In PvdA-kring wordt de vergadering van de kopstukken als „een noodsprong" gezien. „Ze doen een poging de schade nog een beetje te beperken", vindt een ingewijde. „Ze hopen een alternatief te vinden voor het wao-plan van het kabinet. Dan kunnen ze dinsdag, tijdens het treffen met de ge westen, roepen dat ze hun best hebben ge daan. Maar ik denk niet dat de gewesten daar in zullen stinken. Ze hebben de zaak zo ver in het honderd laten lopen..." PvdA-leden en anderen zullen zich de zo mer van 1991 herinneren als die van 'de spoorloze Sint'. De partijvoorzitster laat vol gens veel leden de iKrciA met de gebakken Voor een partij die zich er op laat voor staan heel open te zijn en onderlinge discussies het liefst voor de publieke tri bune voert, is het aantal 'geheime' bij eenkomsten de laatste tijd wel erg groot. Het is slechts één van de aanwijzingen dat de PvdA in een forse crisis verzeild is geraakt peren zitten; terwijl de partij worstelt met de wao liet-ze vanuit Toscane waar ze een fietstocht maakte al weken niets van zich horen. Pas gisteravond dook ze weer op in Nederland. De verbazing over de absentie van Sint mag de afgelopen weken in PvdA-gelederen groot zijn geweest, ronduit verbijsterd is men erover dat de partijvoorzitster ook door haar partijbestuur niet kon worden ge traceerd. „ledereen heeft recht op vakantie", zegt een gewestelijk bestuurslid. „Maar je maakt mij niet wijs dat je tijdens je vakantie geen krantje leest." „Het is bijna onmogelijk dat ze geen weet heeft van de rotzooi in de par tij", zegt een ander.Als je een klein beetje verantwoordelijkheidsgevoel hebt, onder breek je de vakantie." In een aantal gewesten wordt Sint „onver antwoordelijk gedrag" verweten. Sommi gen geloofden in het onwaarschijnlijke: Sint wilde wel iets van zich laten horen, maar was daar om een of andere reden niet toe in staat. Het raadsel leidde de afgelopen dagen dan ook tot gekke veronderstellingen: „Mis schien is ze wel ziek. Of ze ligt in een zie kenhuis, ergens in Italië." Het partijbureau kan opgelucht adem ha len, Sint zal morgen niet ontbreken bij het top-overleg op het ministerie van financiën. Dat betekent echter niet dat ze nu uit de ge varenzone is. De partijtop zal precies willen weten waar ze uithing en waarom ze niet zelf contact opnam met het partijbureau. Dinsdag, als de gewesten aan het woord ko men, zal Sint écht onder vuur komen te lig gen. „Ze moet een heel goed verhaal heb ben. Ze heeft onzorgvuldig gehandeld: op vakantie gaan en het thuisfront laten voor wat het is, dat kan niet. Het heeft velen mateloos geïrriteerd". Sint verklaarde nog in april van dit jaar dat haar partij gereorganiseerd moest worden. De gewesten hebben volgens haar te veel invloed op de koers die de partij volgt. Maar de gewesten hebben het komende dinsdag weer voor een belangrijk deel voor het zeg gen. Probeerde Sint die invloed terug te dringen, nu moet ze er zelf aan geloven. De Industriebond FNV bereidt stakingen voor tegen de wao- plannen van het kabinet. De ac ties moeten in de weken na Prinsjesdag (derde dinsdag van september) plaatsvinden. Dat heeft een woordvoerster van de grootste vakbond gisteren be vestigd. Nog voordat de SER begin juli zijn verdeeld advies over de wao aan het kabinet presenteerde, dreigde FNV-voorzitter Steke lenburg met acties als het kabi net zou besluiten in te grijpen in de hoogte en duur van de wao-uitkeringen. Nu het kabi net inderdaad daartoe heeft be sloten zijn acties onvermijdelijk, aldus de Industriebond. Dat er pas na Prinsjesdag wordt gestaakt, wil volgens de woordvoerster nog niet zeggen dat het in de tijd daarvoor rustig zal blijven. „Men kan van ons een hoop lawaai verwachten", zei zij. Te denken valt onder meer aan werkonderbrekingen. De Industriebond neemt met zijn uitlatingen een voorschot op het gezamenlijke actiepro gramma dat de vakcentrales FNV, CNV en MHP komende Treintaxi in Amsterdam-Zuid UTRECHT» ANP Het NS-station Amsterdam- Zuid/WTC krijgt per 1 oktober een standplaats voor treintaxi's. Dat heeft een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen gisteren bevestigd. De taxi's mogen alleen in de richting Amstelveen rijden. Amsterdam zelf zal het voor lopig nog zonder treintaxi moe ten stellen. Volgens de NS- woordvoerder zijn er wel ge sprekken gaande, maar een be slissing is voorlopig niet te ver wachten. „Er is nog een lange weg te gaan", zei nij, doelend op het verzet van de taxichauf feurs in de hoofdstad. Het treintaxi-project in Den Haag verdween deze week in de ijskast na felle protesten van Haagse taxichauffeurs. Pogin gen om de treintaxi in te voeren in Rotterdam en Utrecht zijn al eerder gestrand op het verzet van taxichauffeurs. maandag presenteren. Met de invulling daarvan zijn de aange sloten bonden momenteel volop bezig. Een woordvoerster van de AbvaKabo, de grootste FNV- bond, verklaarde gisteren dat gedacht wordt aan „estafet testakingen na Prinsjesdag". Voor die tijd zijn wat de Abva Kabo betreft werkonderbekin- gen en soortgelijke acties te ver wachten. Waar en hoe die pre cies zullen worden gevoerd, is nog onderwerp van overleg bin nen de bond. Ook de Dienstenbond FNV is bezig met de voorbereiding van acties. Gisteren is al er een pamflet aan de leden de deur uitgegaan. Wat de bond precies in net hoofd heeft, wilde een woordvoerder niet zeggen. Bezoeker van restaurant wil rustig natafelen Restaurant bezoekers vinden wachten tussen de diverse gan gen nauwelijks een probleem, maar het gevoel krijgen te worden opgejaagd door het be dienend personeel vinden de meesten een gruwel. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bu reau CPNR uitvoerde onder driehonderd Nederlanders. Van de ondervraagden zei 97 procent het belangrijk te vin den dat je na de maaitijd rustig kunt blijven zJtten, terwijl 95 procent het vervelend vindt als het bedienend personeel de in druk wekt dat de gasten moe ten opschieten. Meer dan de helft, 56 pro cent, vindt het vervelend als het personeel de gasten niet aankijkt. Eén op de drie onder vraagden vindt dat het bedie nend personeel teveel cliché vragen stelt, terwijl een op de zeven mensen vindt dat obers en serveersters zich te joviaal gedragen. De helft van de ondervraag den (53 procent) gaat in de eerste plaats uit eten om iets nieuws uit te proberen; 31 pro cent vindt het buiten de deur nu eenmaal lekkerder smaken dan thuis. Zaterdag 10 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3