'Wat nu gebeurt is van alle tijden' Kiezen is verliezen T~7 ZATERDAGS De schrijver Ismail Kadare is door de Albanese autoriteiten naar buiten toe altijd gepresenteerd als een cultureel boegbeeld. Des te opmerkelijker is het dat hij, als geweten der natie, kort geleden de dramatische stap heeft genomen in vrijwillige ballingschap te gaan. staan die in de loop van enkele decennia is verworden tot een failliete dictatuur. Al in 1962, kort voor de publicatie van 'De gene raal van het dode leger', het boek dat hem in één klap beroemd zou maken, overwoog Ka dare serieus de abominabele levensomstan digheden in zijn land te ontvluchten, zo ver telt hij ten kantore van zijn Amsterdamse uit gever. VERBONDENHEID „Ik wist dat wat ik geschreven had goed was, en was bang dat het een te zware en te pijn lijke verantwoordelijkheid zou zijn om in Al banië een bekend schrijver te worden. De keus werd nog principiëler, omdat ik mezelf beloofde dat ik. als ik wegging, nooit meer zou schrijven, omdat er een tragische ver- bondheid was tussen mijn schrijverschap en mijn land. De literatuur bleek sterker dan ik zelf, en ik bleef." Binnen enkele jaren was Kadare in eigen land een onaantastbaar instituut geworden, de Voltaire van Albanië. Hij uitte openlijk, of in nauwelijks verkapte (roman)vorm, kritiek op het regime, wisselde zeer principiële brieven met Ramiz Alia, de vroegere minister van cul tuur en huidige regeringsleider, en had ont moetingen met Perez de Cuellar, Mitterand, Bush en andere groten der aarde. Toch was zijn bekendheid niet alleen een vorm van bescherming: „Soms is het gevaar lijker om niet in de gevangenis te kunnen worden geworpen dan om er wèl in te ko men. Voor mensen die op andere manieren niet aan te pakken waren, beschikte de staat over betaalde moordenaars. Die provoceer den iemand tot een schijnbaar a-politieke ru zie, brachten hem dan ter dood, en lieten zo de overheid volledig buiten schot. In het be gin van de jaren tachtig ben ik meermalen met de dood bedreigd, maar daarin verschil ik niet van veel andere intellectuelen in het Oostblok. Nee, huiszoekingen zijn bij mij nooit gedaan: dat kon niet in Albanië." CHARISMATISCH Ondanks zijn kennelijke afkeer van de partij lijn hecht Kadare er in vrijwel ieder vraagge sprek aan te benadrukken dat de grote leider van Albanië, de in 1985 overleden stalinist Enver Hoxha, een charismatische figuur was: „Hoxha heeft mij in 1975 een publicatiever bod opgelegd. Zo deed hij dat: altijd nadat een boek verschenen was. Dan was er geen sprake van echte censuur, want daar achtte hij zich te liberaal voor. Hoxha was geen ge wone dictator, zoals Ceaucescu. Nel als zijn vriend Tito was hij een verzetsheld uit de oorlog. Bovendien heeft hij in het begin van de jaren zestig Albanië uit het Sovjetkamp geleid. Dat was een hachelijke onderneming, iets dat de Tsjechen en de Hongaren niet ge lukt is. Hij creëerde zo een legende rond z'n eigen persoon, die hij aanwendde om meer macht te krijgen. Maar Hoxha was op alle manieren anders dan die banale despoten." „Hij was een dandy geweest, had beschaving. Naast hem leken de andere Oostblokleiders boeren. Dat is belangrijk voor wie Albanië wil begrijpen, want hij gaf ons hoop. Europa heeft de fout gemaakt om Hoxha af te stoten toen hij zich van de Russen had ontdaan. Het Westen vergaf hem niet wat men eerder de niet minder wrede Tito wel had vergeven, en dreef hem zo in de armen van de Chinezen. De aansluiting met China wer,d zelfs in Alba nië niet serieus genomen. Dat ging om puur Ismail Kadere, het literaire geweten van Albanië economische redenen, bij gebrek aan beter." Naar het buitenland toonde Albanië Kadare graag als cultureel boegbeeld, waarbij nooit onvermeld bleef dat hij meer dan tien jaar lang volksvertegenwoordiger was, en boven dien ondervoorzitter van het kritische Demo cratisch Front. De schrijver zelf is echter al lerminst onder de indruk van die verworven heden. MACHTELOOS „Het Westen mag zich beslist niet vergissen in de functie van het Albanese parlement. Dat is namelijk niet meer dan een machte loos orgaan dat formele discussie voert over niets. De afgevaardigden vergeten zelf vaak dat ze dat zijn. Ten tijde van mijn publicatie verbod was ik zelf gedeputeerde. We hebben daar hard om gelachen, want die absurde si tuatie gaf mooi aan wat onze po sitie als volksvertegenwoordiging was. Mijn vice-voorzitterschap was nog belachelijker, want in mijn hele leven heb ik twee ver gaderingen bijgewoond. Mijn be noeming was slechts representa tief; niemand wist wie er nu ei genlijk voorzitter was, want soms waren dat er wel vier of acht te gelijk. Laat er geen verwarring over ontstaan dat de Partij de macht met niemand deelde." Eind 1990, na zich steeds actiever te hebben opgesteld in het de mocratiseringsproces dat ook Al banië niet ongemoeid liet, nam Kadare de beslissing politiek asiel aan te vragen in Parijs. Naar zijn mening was dat de enige overge bleven mogelijkheid voor hem om de regering onder druk te zetten. „De modernisering van Albanië werd steeds meer geblokkeerd, en daarom heb ik de stap genomen waarom ze mij voor landverrader en volksvijand hebben uitgemaakt. Maar de recente verkiezingen in mijn land hebben uitgewezen dat de veranderingen niet meer te stoppen zijn. De overwinning van de com munisten is niet meer dan beklagenswaardig, want de oppositie heeft geen tijd gekregen om een campagne te organiseren. De Partij rekent zichzelf nu rijk met stemmen van na ïeve dorpelingen die geïntimideerd en bang zijn, maar de grote steden hebben massaal anti-communistisch gestemd. Al die landge noten die naar Italië zijn gevlucht, omdat ze vrezen dat de dictatuur weer terugkomt, heb ben ongelijk, want de ontwikkelingen zijn niet terug te draaien. Binnen een jaar zal Al banië een democratisch gekozen regering kennen, en is voor mij ook het moment daar om terug te keren." TWEESTRTJDIG In zijn boeken laat Kadare het in Albanië vrij wel altijd regenen. Het beeld dat hij van zijn land geeft is steevast tweestrijdig: door de eeuwenlange Ottomaanse overheersing is Al banië zowel katholiek als islamitisch, zowel oosters als westers, zowel opstandig als ge zagsgetrouw. De talloze trouwe rebellen uit zijn verhalen zijn wellicht niet alleen beelden van zijn land, van een potentaat als Hoxha. van een verscheurd politicus als diens opvol ger Ramiz Alia, maar ook van Kadare zelf. Hoe dan ook, de Albanese historie is ver smolten met zijn werk. erkent ook Kadare zeif. „Aan de hand van wat in vroeger eeuwen is voorgevallen kun je aangeven dat wat er nu gebeurt van alle tijden is. Geschiedenis is een middel om aan te geven dat alles terugkomt, dat de heersers uit de 15de eeuw niet wezen lijk verschillen van de dictators uit onze tijd. Die gegevens zijn even natuurlijk als het feit 'Al die landgenoten die naar Italië zijn gevlucht hebben ongelijk, want de ontwikkelingen zijn niet meer terug te draaien' De dominee spreekt tot zijn gemeente over de zwakheden van het mannelijk geslacht: „Waar is de volmaakte man?", roept hij van de kansel „Wie er een kent, hij verheffe zijn stem. Een klein mannetje staat op en zegt dat hij een volmaakte man kent. „Wie is dat?" vraagt de dominee. „De eerste man van mijn vrouw!" antwoordt het mannetje. Er zijn talloze mannen en \TOuwen die hun klachten over of wen- hun partner op een indirecte manier uiten. Bijvoor beeld door de loftrompet te ste ken over een andere man of Man na een bezoek bij een an der stel: „Goh, zij ziet er nog hartstikke goed uit, vind je niet?" Zij: „Nou ik vind het anders geen gezicht om op haar leeftijd nog in zulke korte rokjes te lo pen. Ik zou er in ieder geval niet aan denken!" Zij pikt haarfijn op dat hij wel zou willen dat zij ook zoiets korts aan zou trekken. En hij weet maar al te goed dat hij daarmee niet bij haar moet aankomen want dan heeft hij gelijk de pop pen aan het dansen. Beiden draaien ze veiligheidshalve om de hete brei heen door het over iemand anders te hebben, terwijl het in feite om hen zelf gaat. Op een feestje zegt een vrouw tegen haar man over een ander echtpaar dat in een hoek van de kamer heel close danst: „moet je kijken, wat leuk. Hoe lang zijn ze nou al niet getrouwd en ze gaan nog steeds als een pas verliefd stel met elkaar om." Waarop de man reageert met: „Weet jij veel hoe ze met elkaar omgaan als er niemand bij is. Misschien heeft hij vanavond wel wat bij haar goed te maken." Wat zij tussen de regels door bedoelt te zeggen is zoiets als: „Zo zou ik ook wel willen dat wij met elkaar omgaan, dat wij nu met elkaar zouden dansen." Maar ze zegt dat niet direct om dat ze vermoedt of de ervaring heeft dat hij daar afwijzend op reageert en die kwetsing be spaart ze zichzelf liever. Het ge volg is wel dat daardoor belang rijke zaken tussen hen onuitge sproken, onduidelijk blijven. Zoals het antwoord op de vraag waarom hij niet zo innig met haar voor de ogen van de wereld wil omgaan. Die onduidelijkheid is vaak een bron of een startpunt van re latieproblemen. Van de stellen die zich voor problemen tot een psycholoog wenden, heeft 90 procent van de vrouwen en 80 procent van de mannen de wens dat er als resultaat van de behan deling openlijker en directer over gevoelens en wensen tussen hen gepraat kan worden. Enige tijd geleden vertelde een jonge vrouw in het bijzijn van haar vriend het volgende voorval. Tijdens een tuinfeest had ze een tijdlang alleen met hem door de tuin gewandeld. Op een bepaald moment besloten ze terug te gaan naar de rest van het gezel schap en terwijl ze daar naar toe liepen, sloeg zij een arm om hem heen. Bruusk haalde hij die weg en gaf haar te verstaan dat ze haar armen thuis moest houden. Ze had zich diep gekwetst ge voeld en zich vertwijfeld afge vraagd, waarom hij in dit soort situaties iedere keer zo reageer de. Op mijn suggestie: 'Hij wil blijkbaar niet dal anderen den ken dat jij bij hem hoon', werd het even stil, waarna je een munt kon horen doorvallen. Hij wilde inderdaad letterlijk en figuurlijk in gezelschap de handen vrij houden voor eventuele andere vrouwelijke opties. De beste ma nier in zijn ogen daarvoor was om zich zoveel te presenteren als een vrije jongen, iemand die eventueel nog zu haben' was. Hij is natuurlijk bepaald niet de enige man die zo'n strategie ge bruikt. Onze ziekenhuizen puilen uit van de artsen die maar wat blij zijn dat ze een beroepsmatig excuus hebben om geen trouwring te dragen. En er zijn heel wat cafe-tafeltjes waarvan de onderkant heeft gezien hoe stiekum een ring van een vinger werd afgeschoven. Heel veel partnerrelaties wor den aangegaan onder het motto: „Ik kies voor jou, maar ik wil mijn handen vrij houden voor de rest van de wereld". Zoiets ba zuin je natuurlijk niet openlijk rond, in ieder geval niet op je goed geschreven romans als 'De brug met drie bogen', 'Kroniek van de stenen stad', en het recent vertaalde 'De Nis der Schande', boeken waarin flarden uit de geschiedenis van zijn vaderland op superieur literaire wij ze tot kritische en moderne verhalen zijn ge maakt. Maar Ismail Kadare (spreek uit: Kadaré, geb. 1936) behoort ook tot de generatie die na de Tweede Wereldoorlog uit het enthousiasme van overtuigde en veelal jonge socialisten een communistische staat heeft zien ont trouwdag. Maar tal van (indirec te) opmerkingen die mannen over andere vrouwen dan de hunne maken, hebben wel dit motto als achtergrond. Bij vrouwen luidt het motto meestal iets anders: „Ik kies voor jou zoals je bent als je maar an ders wordt". Tal van (indirecte) opmerkingen die vrouwen ma ken hebben als voedingsbodem dat hun man nog altijd niet is zoals hij zou moeten zijn. En meestal wordt hij dat ook niet, zodat er een heel relatieleven lang altijd iets te kritiseren of te klagen blijft. Het punt waar het hier natuur lijk allemaal omdraait is het in zicht dat wij vrij zijn tot onze keuze, maar gebonden zijn door onze keuze. Daar zit 'm de kneep. We genieten meestal van onze vrijheid te kunnen kiezen, maar balen van het feit dat we gebonden zijn door onze keuze. Probleem is alleen dat het leven die twee dingen uitsluitend sa men. in een combi-pakket, le vert. Los zijn ze niet verkrijgbaar en als we ze toch afzonderlijk proberen te krijgen ('ik kies voor jou maar blijf vrij'), krijgen we rotzooi, in ieder geval in relaties. Iemand vertelde me ooit het volgende oude verhaal dat dit op een frappante manier illustreert. Een man bezocht een oude kluizenaar die bekend stond om zijn wijsheid en vroeg hem: „Wat is uw mening? Is een mens vrij om te kiezen? Of is hij gewoon een marionet in handen van een onbekende poppenspeler, die hem iedere dans kan laten dan sen die hij maar wil?" schreeuwde tegen de man: „TU een been omhoog!" De man in kwestie was een vooraanstaand en zeer vermo gend persoon en beslist niet ge wend om op die manier toege sproken te worden. Bovendien was hij niet voor gymnastiekoe feningen gekomen en hij snapte absoluut niet wat dat met zijn vraag te maken had. Niettemin deed hij, min of meer verbouwe reerd. wat hem opgedragen werd. Hij tilde een been op. Maar de kluizenaar zei: „Dat is niet genoeg. Til ook het andere been op." De man wist niet meer hoe hij het had en werd boos. „Wat is dat voor flauwekul!zei hij. „Ik kom hier met een serieuze vraag. U reageert er niet eens op en vraagt me om een been op te til len. Ik ben zo stom om dat nog te doen ook en dan vraagt u me om ook mijn andere been op te til len. Wat wilt u eigenlijk. Hoe kan ik nou mijn beide benen optil len?'' De kluizenaar zei: „Oké. gaat u maar zitten. Hebt u een ant woord op uw vraag gekregen of niet?" Waarop de man zei: „Een ant - woord op mijn vraag? Waar hebt u het over. Het enige dat u ge daan hebt is onzin verkopen." „Luister", zei de kluizenaar, „toen ik zei 'til een been om hoog' had u de vrijheid ofwel uw linker ofwel uw rechter te kiezen. Het was uw eigen vrije keuze om uw rechter te kiezen. Maar toen u eenmaal uw rechter gekozen had. kon u niet ook nog eens uw linker kiezen. Kortom, het was uw vrijheid om eerst het een te kiezen maar daardoor werd u vervolgens aan het ander gebon den." RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie en interview met Ismail Kadare is I m momenteel noodzakelijkerwijs po- litiek van aard. Natuurlijk, Kadare is een auteur van internationale klasse, van het formaat György Konrad of Vaclav Havel, met wie hij vaak wordt vergeleken. Hij is de schrijver van eminente, huiveringwekkend In Tirana maken aanhangers van de Democratische Partij het V-teken tijdens de verkiezingenen van eind maart j.l. FOTO'S

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 35