Waar iedereen iedereen kent 1/1/ at doet nou...?!', vraagt W w cen man in korte broek W W en ontbloot bovenlijf aan mij. Zijn stem mengt verbazing met verbijs tering. In de ene hand een pot verf, in de andere hand een kwast. Hij schildert puntjes van spierwit hekwerk knalrood, de kleur van mijn hoofd intussen. ZATERDAGS z BIJVOEGSEL Wat valt er dit seizoen voor de vakantieganger te beleven in de kuststreek? Verslaggever Peter Heerkens toert deze weken van badplaats naar camping en van attractiepark naar toeristenoord. Dit keer trok hij een stukje landinwaarts en zette zijn tentje op een camping in Tuitjenhorn. Daar blijkt veel te doen. Wie als campinggast alle activiteiten wil volgen moeter vakantie voor opnemen... ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1991 Omdat ik stam uit de tijd dat veel kampeer plaatsen zo onontgonnen waren dat je zelf de wc moest graven (de 'Hiido), ga ik op weg naar het toilet met een rol closetpapier onder de arm. Maar dat hoeft tegenwoordig hele maal niet meer!! Het sanitairgebouw van 'In de Bongerd' voorziet in alles. Dus ook in closetpapier. Hen juweeltje, dit sanitairgebouw. De camping verdiende er vorig jaar zijn vijfde ster mee; hoger gaat de classificatie van de ANWB niet. Van die topcategorie zijn er maar 38 in Ne derland; in Noord-Holland is Tuitjenhorn' de enige. Het sanitairgebouw werd ontworpen op 45 graden, zoals dat in vaktermen heet. Ik zou dat nooit geweten hebben, als camping manager Peter Vriend me er niet op had ge attendeerd. Nu zie ik het: alles staat onder schuine hoeken. Zelfs de letters van de op schriften 'Babyroom', 'Douche', 'Toilet', 'Groentewas', 'Gezinsdouche', 'Was-scheer- cabine', 'Urinoir'. 'Vaatwas', 'Kindertoilet'. 'Was-föhncabine', Text iel was'. Het tegel- en houtwerk is uitgevoerd met subtiele gebruikmaking van de nationale kleuren rood, wit en blauw. „Want", zegt Pe ter Vriend, „Nederland: vakantieland." Zelf het sanitairpaleis ontworpen. Behalve de camping heeft Vriend (34) een bouwadvies- bureau. Vandaar. De kleurenkeuze is van zijn vrouw Wilma. Samen leiden ze 'In de Bon gerd', een vennootschap onder firma. Ze namen elf jaar geleden het werk over van Wim Stuyt, Wilma's vader. Stuyt begon in 1970 op 57-jarige leeftijd - met de cam ping. Gedreven door nood. Het ging slecht met de fruitteelt. In het eerste jaar 25 caravans en tenten in zijn boomgaard, daarna snel steeds veel meer. Peter en Wilma Vriend bouwden in de jaren '80 de onderneming uit tot wat-ie nu is: cen riant vakantieverblijf. Vijf sterren, die geeft de ANWB niet gauw. Er zijn strenge keuringen vooraf mee gemoeid en daarna tussentijdse, onverwachte, controles. Inspec ties op onderdelen als sanitair, electra, riole ring. EHBO, en receptie. Ik heb na mijn eigen onderzoek niets af te dingen op het ANWB-oordeel. 'In de Bon gerd' is in alle opzichten schitterend, ver zorgd, en aangenaam. Het enige wat ik me afvraag, is of zoveel comfort, zoveel voorzieningen, nog wel tot het begrip camping behoren. De mogelijk heid van telefoonaansluiting in de caravan, is dat camping? Of - wat dreigt te komen - 'ka bel' voor de televisie, valt dat er nog wel on der? „Dat hebben we ons vier jaar geleden ook afgevraagdzegt Peter Vriend. „We wil den voor briefpapier, folders, vlaggen, recla meborden en zo, een nieuwe huisstijl. Toen zijn we serieus bezig geweest met de bena ming camping. Ten slotte vonden we: het is camping." Ik zou zeggen: Park. Peter Vriend: „Onderling zeggen we nooit 'ik ben even op de camping.' Altijd 'ik ga naar het park.' Dus toch! Op het gazon gemetselde mini-waterputjes waarop een dakje, waaraan een emmertje Plastic eenden met een open rug voor be gonia's. Stenen kabouters, paddestoelen, ooievaars, ezeltjes, eekhoorns, honden, uilen; bont ge klemd Molens uit de fimiurzaag. Hekwerk met karrewiel De caravan bezitter, hij maakt wat van z'n Zou ik dè&rom geen caravan bezitten? Peter Vriend, manager van camping 'In de Bongerd'. foto'i john oud Achter die omheining een caravan 'Ve- luwemaat' (=kleiner dan een stacaravan, gro ter dan een toercaravan) met bij de parasol twee mensen van wie ik verneem dat het zijn schoonouders zijn. Op de camping, mijn bu ren voor een weekend. Aardige lui. Jo (64) en Piet (61. Alles. Ze hebben een rijtjeshuis in Alkmaar waar ze ui terst tevreden over zijn. Maar de caravan is alles. Eigenlijk: Alles is de caravan Hier wo nen ze tussen 1 april en 1 oktober (het offi ciële campingseizoen) van vrijdag (snipper dag) tot en met maandag (snipperdag). Als Piet volgende maand in de vut gaat, worden dat volle weken. Veel mensen - zal ik ontdekken - die voor een half jaar op de camping leven. Of, nage noeg alle weekeinden van die zes maanden. Daarom zijn die caravans ook v«in gemak ken voorzien. Daarbij wordt dan nog eens zo veel 'mikmak' van huis meegenomen, dat ik almaar zoek naar wat ze bedoelen met 'Lek ker, om thuis achter je te laten.' Mij zou dat niet lukken met weer de parkietenkooi in de buurt en de fotolijstjes op een rij. De vraag was dus, wat ik doe. Ik doe grondzeil aan dé grond. Met een geleende hamer van rubber, waarmee ik mep op ge leende haringen, waarvan de zak naast een geleend slaaptentje ligt; zo'n tentie waar je op je rug in gaat. Of op je buik, maar een maal binnen moet je dan kantelen. Volgens de schoonzoon ben ik niet bezig grondzeil tegen het gras te rammen, maar buitentent. Het grondzeil schijnt \ast te zit ten aan wat hij-binnentent noemt. Daar gaat, naar ik verneem, de buitentent overheen. Dan zijn er ook nog stokken Binnen vijf minuten heeft hij mijn chaos omgezet in slaaptentje. Jo en Piet vertellen me dat hun schoonzoon chauffeur is. „Hier voor", zeggen ze, „deed hij wat anders. Hier voor bouwde hij kermistenten en circusten ten op, overal in Europa." Ik dacht al: 't is net of-ie een bilzettafeltje in elkaar knutselt. Ik sta op k m v camping 'In dt Bongerd' te Tuitjenhorn. Zoals men weet, een dorp vlakbij Eenigenburg en niet ver van Valkkoog. Strand en zee op 10 kilometer. Tuitjenhorn. Vraag me niet waai om, maar hier heb ik altijd naar toe gewild. Nu Lourdes nog. Onj heel precies te zijn: te Tuitjenhorn sta ik op Kalverdijk in Harenkarspel. Dat is een ingewikkeld verhaal over een gemeentelijke herindeling, die zo'n 15 kilometer hoven Alk maar per afgelopen 1 januari 13 dorpen aan elkaar heeft geklonken tot de gemeente Ha renkarspel (13.300 inwoners). Tuilienhorn is een van de oude kernen, net als Kalverdijk. Omdat Kalverdijk onder de post van Tuitjen horn valt, en ook het telefoonbeek in die richting verwijst, heeft het als zodanig opge houden te bestaan. Ik woon dit weekend dus in Tuitjenhorn. Mijn straat op d( camping heet Elzenlaan, die ik bereik door voorbij de Sportlaan de ABC-laan in te slaan. zwembad wordt luidkeels het lied aangehe ven waarmee de Rotterdamse volkszanger Appie de Booy altijd zo'n succes had bij zijn optreden in gevangenissen: 'We gaan nog niet naar huis.' Daar moet op gedronken worden. Rond buikige buiken spant zich het elastiek ledereen op het terras kent iedereen, zo lijkt het. Terwijl er 'In de Bongerd' toch zo veel mensen wonen: 1200, ondergebracht op 287 staanplaatsen, bijna allemaal bezet door caravans. Die zijn persoonlijk eigendom. De grond wordt per seizoen gepacht; 1988.-- voor ëen stacaravan, 1514.-- voor een toer caravan. Inclusief toeristenbelasting, water- zuiveringslasten, btw, electra, water, en ge bruik van alle faciliteiten behalve de tennis baan. Op de 'vrije plaatsen' komt een over nachting voor een echtpaar met twee kinde ren. neer op/ 30.-- In zijn nota 'Richting 2000' werkt camping- manager Peter Vriend via grondaankoop naar een totaal van 450 plaatsen. Met rond de 2000 bewoners zal 'In de Bongerd' straks een bijna even groot dorp zijn als Tuitjen horn, dat bij de laatste gemeentetelling (maart) uitkwam op 2752. Ze kennen elkaar van waar mensen op een camping elkaar leren kennen: in de rij voor het toilet, bij de wasplaats, de speeltuin voor de kinderen, het terras, het laantje naar de staanplaats, de over-en-weer visites in en rond de caravan. „Dat is het mooie van zo'n camping", zegt Hans Theisen (voor het zestiende jaar op 'De Bongerd'). „Je hebt hier cen geweldig sociaal contact." Tegenover mijn straat zie ik ze in de Conferencelaan over de volle lengte vlag getjes ophangen, tafels installeren. Dat wordt straks met z'n allen barbecuen. Of zoiets. Hans Theisen: „Voor Amsterdamse begrip pen woon ik goed. Osdorp, tweede verdie ping, ruim uitzicht. Maar als ik thuis kom, de gerd'. Daar komt zelfs een professionele re creatieleidster aan te pas: Hanneke van Bleek. Bij de peuters en kleuters op de cam ping is ze bekend als 'Mevrouw Snoep' om dat ze tijdens het spelkwartiertje voor het sla- pen-gaan, verkleed is als Engelse Drop. Be halve Hanneke van Bleek leidt - en in niet onbelangrijke mate - ook campingmanager Peter Vriend 'de activiteiten'. Met die twee. hoeft de kampeerder zich hier niet te vervelen. Dit seizoen bij voor beeld: 24-uurs grastennistoernooi met barbe cue, bouwvakkersbal, nachtwandeling, voet baltoernooi, dorp timmeren voor kinderen, playbackshow, zeskamp, volleybaltoernooi, damesvoetbalwedstrijd, joggingtocht, vissen, vlotbruggen, tafeltennistoernooi, bingo, au- topedrace, behendigheidsproeve met ballen, klaverjassen, ober hindernisrace, jeu de bou-« lestoernooi, biljartwedstrijden, spellenavon- den, dansen op levende muziek. Wie als campinggast dit allemaal wil vol gen, moet er vakantie voor opnemen. Het terras langs het zwembad ligt er als een gezellig trefpunt, in de rug gedekt door een uiterst verzorgde horcca-gelegenheid. Zeg nooit zo maar kantine legen een Rongeric. Op witte kuipstoeltjes rusren deelnemers aan de watersportwedstrijden. Kracht verza melen voor de volgende beurt handtrekken, ballenscheppen, kuipenrace, sponzengooien dan wel waterloop. De supporters putten hun moed uit 'De Bongerie'. Er hangt een vrolijke stemming hoewel ve len weten dat ze bezig zijn met hun laatste vakantieweekend. Aan de rand van het deur dicht trek, zie ik m'n buren niet meer. Op de camping kom je mekaar regelmatig te gen, je loopt eens effe ergens binnenJe weet een hoop van elkaar. Bij ons - in Am sterdam - maak je mee, dat je op 'n gegeven moment ontdekt dat je iemand al heel lang niet gezien hebt, dat je niet weet van hoe en wat, en dat je dan ineens hoort: die is dood. Dood....?! Op de camping, weet je meteen wanneer het niet goed gaat met iemand. Ik zal niet zeggen dat dat nou zo leuk is, maar ik bedoel maar Ter terras, met uitzicht op het sponzen gooien voor volwassenen, dring ik het gezel schap binnen met die van die Belg die er na drie weken achter kwam dat je in een stacara van ook kunt zitten. Ik hoor er meteen bij. Waarover wij praten als campinggasten? Over dat verse jus lekkerder is dan uit een pak, over waarom ze in supermarkten het prijsstickertje van wijnflessen bi; voorkeur op het etiket roetsjen zodat je moet pulken om het eraf te krijgen waaraan de visite kan zien dat het van de supermarkt is, over het voor- en nadeel van papieren slips, de overlast van muggen, het'lekkere van sudderiappen, en hoe zweetvoeten te bestrijden. Wij laten geen wereldvraagstuk onge moeid. Er hinkt een dame op krukken. Bij het sani tairgebouw gaat een rolstoel met gips voorbij. Aan de bar bestelt iemand met zijn rechter wijsvinger in een netjesverband. Op het ter ras een man wiens linker voet verborgen is onder dikke zwachtels. Bij het sportveld een arm in mitella. En daar, een pols in het gips; bij de recreatievijver. Er zal een wonder moeten gebeuren wil l/uirdes het bij mij gaan winnen van Tuitjen- Mij overvalt een trots gevoel: voor even ben ik plaatsgenoot van Steven Rooks. Die woont in Warmenhuizen, het sportieve dorp van Harenkarspel. Het dorp van Co Gilling en Tinus Roozendaal (beiden oud-Nederlands kampioen marathonschaatsen), van Matthé Pronk (oud-wereldkampioen wielrennen bij de amateurstayers) en van Dorus Pronk (oud-wereldkampioen prikslee). Kees Kist (oud-voetbalinternatibnal) heeft er ooit ge woond. Wat Tuitjenhorn daar tegenover stelt zijn sportverenigingen zonder brede glorie, zoals: de biljartclubs 'Krijt op Tijd', 'De Poedelaars', 'Spel Geeft Vreugde' en 'De Treffers', alsmede voetbal- en handbalclub 'Hollandia T.', draf sportvereniging 'Klein Begin', de zaalvoetbal clubs 't Roer' en 'De Ruif. Het wachten is op de doorbraak van vol leybalvereniging 'De Boemel'. Hoe jammer. Ik arriveer op de camping een kwartiertje te laat voor deelname aan de wedstrijden om de titel 'Watersportvrouw- man 1991' in het 15 meter-zwembad. Nog er ger: de volgende dag mis ik door een nood lottige samenloop van omstandigheden ook de inschrijving voor het ringsteken. Ze organiseren nogal wat af, op 'In de Bon-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31