7 Een leven met rampen en oorlogen 7 ZATERDAGS BIJVOEGSEL Anke de Haan, manager emergency desk van Artsen Zonder Grenzen: „Ik kan niet plompverloren op een feestje uitleggen wat voor werk ik doe." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK e kneep 'm. Angstige minuten in m een bejaard vliegtuig van Russi- sche makelij. Want wa; het één na laatste toestel nèèr Monrovia in Liberia niet beschoten? Pas toen het toestel ongeschon den landde in het door een burgeroorlog ver scheurde Afrikaanse land, slaak e Anke de Haan een zucht van verlichting. Het eerste deel van de missie was geslaagd. Op het vliegveld van Monrovia krioelde het van de paniekerige mensen die het land probeerden uit te komen. En zij? Zij trotseerde het gevaar en ging het oorlogsgebied binnen nadat een priester haar op het hart had gedrukt om toch vooral ieder contact met die zogenoem de militairen te vermijden. Gewetenloze knaapjes waren het, jongetjes rret geweren en verslaafd aan drugs. Een waardevolle tip in een \er, vreemd land van de (toen nog niet vermoorde) niets ontziende wrede dicator Doe, die een slopen de strijd voerde met de rebellen van Prince lohnson en Charles Taylor. „En daar sta je dan met je tas. Je weet niet waar je terecht bent gekomen. Je kan slechts hooen dat het rustig blijft", zegt ze. En Ankt de Haan, manager emergency desk van Arisen Zonder Grenzen ging, samen met een meegereisde Nederlandse chirurg met gevaar voor eigen leven op weg naar collega's, die h in werk de den in een afgelegen nederzetting ergens in de binnenlanden. ZONDER KLEERSCHEUREN Na het werkbezoek bereikte ze zonder kleerscheuren de nationale luchtha ven en haalde de laatste vlucht. Daarna werd het vliegveld voor e ïi- ge tijd hermetisch afgesloten. Het zwaarbeladen overjarige toestel, propvol hysterisch krijsende vluch telingen, kwam met de groot ite moeite los van de grond, cirkelde even boven Monrovia en vloog wïg, richting vrijheid. Het zoveel ue avontuur van een heldhaftige vrouw was ten einde. Haar hand met gespreide vingers glijdt door haar lange loshangende haar en duwt tegelijkertijd haar hoofd naar achteren. Dat ze niet bang uitgevallen is klopt wel, zegt ze. Haar omschrijven als een „he d- haftige meid met stalen zenuwen", vindt ze sterk overdreven. Het is ook bezijden de waarheid, meent te. „Het is een baan, maar een heerli ke baan. Als je niets wilt meemaken moet je het niet doen. Angst heb ik zelden. Omdat ik vaak niet weet wat ik verwachten kan. Ik was in Roe menië ten tijde van de revolutie. Sa men met een Roemeense vroiw. Die was bang omdat ze wist wat er zou kunnen gebeuren. En ik? Ik vond het interessant deelgenoot te Zelf slachtojfers helpen doet ze niet. Als hoofd van de emergency desk van Artsen Zonder Grenzen Nederland probeert Anke de Haan autoriteiten te mobiliseren en regeringen te overtuigen waardoor er adequaat en zonder aanziens des persoons hulp kan worden geboden. Deze week was haar verkenningsteam in Joegoslavië. Anke de Haan en haar dagelijkse leven met natuurrampen, vluchtelingen, epedimieën en burger-oorlogen. zijn van een historisch moment in de Roe meense geschiedenis." Anke de Haan zoekt natuurrampen, epide mieën, burger-oorlogen en vluchtelingen waar ook ter wereld op. Voor Artsen Zonder Grenzen. Een enerverend bestaan, ofschoon ze haar dramatische en opwindende beleve nissen nauwelijks kan delen met vrienden. Het is alsof ze emotionele gebeurtenissen en ervaringen voor vreemden afschermt. „Het is ook zo moeilijk uit te leggen aan mensen die nooit met rampen en zo te maken hebben gehad. Je leeft in dat opzicht een geïsoleerd leven. Je gevoelens zijn omkapseld. Ik kan ook niet plompverloren op een feestje even uitleggen wat voor soort werk ik doe." Als ze terug komt uit een rampgebied kan ze haar verhaal wel kwijt aan begrijpende collega's. ,-,Wat je meemaakt, maakt vaak diepe indruk op je. Voor onze mensen, die aan gevaren hebben blootgestaan in oorlogsgebieden of in streken waar natuurrampen plaatshadden is professionele opvang. Gelukkig." Aan de muur van haar broeierig warme kantoor met open raam hangt een enkele vierkante meters grote wereldkaart tegenover een gedetailleerde kaart van het Golfgebied. Op haar bureau ligt een wereldkaart vol ge kleurde landen. Haar wijsvinger glijdt over die kaart en blijft rusten op landen waar ze geweest is. Het krassende geluid van de tram buiten in de Reguliersbreestraat in de hoofd stad vermengt zich met het geratel van de te lex binnen. „Die telex ratelt er elke dag na tuurrampen uit. Het kost ontzettend veel tijd om dagelijks informatie uit het rampgebied te krijgen. Een overstrominkje in Nicaraqua of zo wordt heel vaak lokaal opgelost. In het merendeel van de calamiteiten behoeven we niets te doen." OPROEP Pas als er een dringende oproep om hulp binnenkomt via een ministerie, de Verenigde Naties, een bevolkingsgroep, een hulp-orga nisatie of collega's van Artsen Zonder Gren zen, die voor langere tijd werkzaam zijn in de buurt van de plaats des onheils, komen Anke de Haan (32) en haar team daadwerkelijk in actie. „Op basis van onze informatie bepalen we onze voorlopige strategie: wel of geen ver kennend medisch team op weg sturen." En zo'n team kan dan op stel en sprong af reizen. Deze week keerden enkele leden van zo'n verkenningsteam terug van een 'oriënta tiereis' naar Joegoslavië. Waarbij de groep zich, zoals gebruikelijk heeft gepresenteerd als een onafhankelijke hulporganisatie waar op in geval van nood door alle strijdende par tijen een beroep kan worden gedaan. Aan de hand van hun bevindingen is Anke de Haan samen met haar medewerkers druk bezig met het opstellen van actieplannen. „Welk materiaal is nodig, welke mensen?" Enkele vrijwilligers (zij is zelf in full-time dienst) zijn voorlopig in Kroatië (Zagreb) en Servië (Bel grado). Ze houden de ontwikkelingen scherp in de gaten en bereiden zich voor op aan zienlijke vluchtelingenstromen als gevechten in het verdeelde land escaleren. In Joegoslavië is Anke de Haan - ze stu deerde medicijnen en bedrijfskunde - nog niet geweest. Bij tal van andere calamiteiten ging ze zelf met zo'n verkenningsmissie mee om polshoogte te nemen in een ramp- of conflictgebied. „Want", zegt ze, „als in het land zelf bent krijg je een inzicht. En als je dan bij bij een aardbeving in Iran water kunt zorgen, dat geeft voldoening dan wanneer je vanachter je bureau regelt. De resultaten zijn echt zichtbaar." niet al- Vooral in vakantietijd als medici, verpleegkundi- en logistici (ruim vijftig procent de hulp) in het buitenland ver- ze mensen die aan het diner zit ten met de vraag of ze met spoed hun koffers willen pakken en willen naar een gebied met men sen in nood. In negen van de tien gevallen heeft ze enthousiaste men- aan de lijn, die zelfs wel eens te juichen als ze het veilige Nederland voor enige tijd kunnen verruilen voor een onveilig rampge bied. „We kunnen putten uit een grote groep van vrijwilligers. Je benadert ze op basis van hun expertise en er varing. We zijn bezig om een vast verkenningsteam samen te stellen. In zo'n team, waar ik verantwoordelijk voor ben, komen een arts, een sanitatie-specialist voor de hygiëne, een verpleegkundige en een logisticus. Geen vrijwilligers, maar mensen in vaste dienst van Artsen Zonder Grenzen. Bin nen enkele maanden moet dat vaste team er zijn. Dus iedere keer als er ergens op de we reld medische hulp nodig is, gaan zij daar als eersten heen. In veel gevallen prefereer ik het om in een latere fase te gaan." ONTREDDERING „We komen in landen waar soms onbe schrijfelijke rampen zijn gebeurd, waar mee dogenloze oorlogen woedden, waar de ont reddering groot is. Artsen en verpleegkundi gen werken veel persoonlijker dan ik. Als ik in een getroffen land ben onderhandel ik op een ander niveau. Ik heb te maken met de overheid, met structuren waarin mensen zit ten. Wij willen onafhankelijke hulp bieden, aan mensen die dat heel hard nodig hebben. Maar zo'n man aan de andere kant van de ta: fel kan een ander belang hebben. Ik moet mensen overtuigen van het belang van onze aanwezigheid. Ik heb veel confronterende si tuaties meegemaakt.Er zijn regeringen die' ons geen speelruimte laten. Maar ik wil een Anke de Haan ziet haar werk voor Artsen Zonder Grenzen niet als een roeping doorbraak forceren en daarnaast probeer ik te allen tijde een cultuur, een systeem te res pecteren. Ik doet mijn uiterste best om mijn agressie, die ik ook heb, tegenover zo'n rege ringsvertegenwoordiger te kanaliseren. Dat kost me soms grote moeite." Artsen Zonder Grenzen is neutraal, onaf hankelijk. Aan slachtoffers van oorlogen en natuurrampen wordt medische hulp ver leend, ongeacht geloof, ras of politieke opvat ting. „We zijn goed geïnformeerd over wat zich in een land afspeelt. Maar je houdt je door de omstandigheden wel steeds met po litiek bezig. Want het vluchtelingenvraagstuk is nou eenmaal een pblitiek probleem. Neem Turkije, daar ben ik twee maanden geweest vanwege de vluchtende Koerden. Ik was in Ankara dagen aan het onderhandelen met ministeries, de EG en ambassades. Ik pro beerde de autoriteiten te mobiliseren. Op een gegeven moment voelde ik me behoorlijk verslagen door de politiek. Als ik dan uitein delijk op een zondagmiddag een telefoontje krijg dat een vliegtuig met hulpgoederen toch mag landen', voel ik dat als een overwinning." Toevallig was Anke de Haan vorige maand tijdens haar vakantie ook in Turkije. „Op een rustig adresje. Ver van de probleemgebieden. Maar toch, je werk houdt je altijd bezig. Lig ik op het strand in Nederland, dan moet ik ie der uur het nieuws horen. Ik moet weten wat er aan de hand is." En als zich plotseling er gens op aarde een natuurramp voor doet en zij halsoverkop weg moet, gaan de represen tatieve kleding en wereldontvanger steevast mee. „Die ontvanger is nodig omdat ik op de hoogte wil blijven van wat er in de wereld aan de hand is. Ik onderhandel met overhe den en dan is gepaste kleding op zijn plaats. Het zijn vaak mannen met wie ik praat. Soms merk je de gereserveerdheid waarmee ze je als vrouw tegemoet treden." Als ze ver van huis is, probeert ze tussen de bedrijven door toch nog wat cultuur van een land of stad op te snuiven. „Ik was in Le ningrad toen in de Sovjet-Unie het voedselte kort speelde. Leningrad is zo mooi, heeft zo'n rijke geschiedenis. Ja, dan ben ik blij dat ik een paar uurtjes door die stad kan dwalen." Vaak is daar geen tijd voor. Dan is het werken en nog eens werken. Om het leed van de slachtoffers te verzachten. Maar tussen alle ellende door lacht ze ook nog wel. „Toen ik in Turkije zat, reisde ik met helikopters van de ene naar de andere plek. Contact met col lega's uit binnen- en buitenland geschiedde door briefjes achter te laten. En soms ont moet je elkaar op een landingsplaats ergens in de middle of nowhere. Praat je onder de wentelwieken even bij. Dat heeft dan wel iets lachwekkends." Haar club staat altijd in het brandpunt van de belangstelling, zegt ze. Niet altijd terecht, vindt ze. Want er zijn in de wereld tientallen gebeurtenissen die om aandacht schreeuwen en niet krijgen. De media spelen een belang rijke rol bij de vorming van de publieke opi nie. „Sommige gebieden zijn nu eenmaal pu- bliciteitsgevoeliger." Zelf heeft ze geruime tijd in Soedan gewerkt, zo'n vergeten land dat onophoudelijk wordt geteisterd door overstromingen, droogte en burgeroorlogen. „Die lang lopende hulpprogramma's van ons zijn niet zo bekend bij het grote publiek. Mensen denken, jammer genoeg, dat wij ons alleen met die snelle interventie projecten bezighouden." Soedan, Liberia, Irak, Jordanië, Sierra Leo ne, ze is overal geweest. Een paar maanden per jaar is ze in het buitenland. Ze heeft een baan uit duizenden, zo lijkt het. „Ofschoon ik ook wel eens zit te schelden op mijn werk net als iedereen. Ik zit wel eens te denken van: als ik deze baan niet had, wat had ik dan ge daan? Ik zou het niet weten. Na mijn studies wist ik wil dat ik dit soort werk wilde doen. Eerst werkte ik voor het Rode Kruis, maar Artsen Zonder Grenzen is kleiner, dynami scher en dat sloot beter aan bij mijn wensen. Maar een roeping? Dat is het nooit geweest. Een roeping is ook zo'n groot woord hè?" ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1991

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 30