Van onschuldig vermaak tot pure verslaving ZATERDAGS ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1991 BIJVOEGSEL Gokkasten lijken een onschuldig vermaak. Niet echter voor een paar duizend Nederlanders. De gulden wordt een tientje; het tientje wordt honderd gulden. Steeds meer geld wordt uitgegeven aan een hobby, die leidt tot een pure verslaving. Het probleem wordt onderkend, maar omdat er geen lichamelijke gevolgen zijn, wordt de gokverslaafde nog niet op een lijn gesteld met probleemgevallen door alcohol of drugs. e veren op uit hun stoel. Glim- nende ogen. Wat de cick is van het gokken? „De kick is dat je alles in één keer kunt verlie zen. Je staat met het zweet in je handen bij de fruitkast. Je hebt altijd de illusie dat je gaat winnen. Als ik een tientje of duizend gulden, waarvan ik dus wel van moet zien rond te ko men, kan inzetten, dan zet ik toch duizend in. Alles of niets", zegt Hans van de Haarlem se afdeling van Gamblers Anonymous. „Een tientje is niet spannend meer. Je denkt ner gens meer aan, bent alleen met je kast. Op dat moment heb je geen problemen". Piet voegt toe: „Al zou er op dat moment een striptease naast me aan de gang zijn, ik zou het niet zien." Hans: „Ais ik uiteindelijk een geeltje had gewonnen, maar er daarvoor wel zes meier in had ge gooid, dan dacht ik toch dat ik puur gewonnen had." Piet: „Ik bezuinig de op pindakaas maar gooide wel 400 gulden in de fruitkast." Uitein delijk verlies je altijd, beamen ze. Beiden zijn ruim een jaar 'schoon', - maar raken nog steeds enthousiast als ze over het gokken vertellen. Een paar jaar geleden trokken hulpverle ners al aan de bel trokken. Toen echter was het begrip gokverslaving voor velen nog een lachertje. Langzamerhand wordt de proble matiek van de gokverslaving echter maat schappelijk erkend. Gemeenten, zelfs de le veranciers van gokkasten en in mindere mate de overheid werken samen om de verslaaf den te helpen. Bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VJMG) komen steeds meer verzoe ken binnen om informatie. Zo'n zeven plaat sen, met Deventer en Breda voorop, hebben al een convenant afgesloten met de exploi tanten en horeca over beperkende maatrege len. De Vereniging Automatenhandel Neder land (VAN) overlegt op dit moment met on geveer honderd gemeenten hierover. Maar de overheid doet absoluut nog onvol doende, stelt J.A. Walburg, directeur van het Jellinek centrum, waar verslaafden aan alco hol en drugs worden behandeld. Er zijn vol gens hem dringend landelijke richtlijnen no dig voor het gokbeleid van gemeenten. Als de overheid geen terughoudender beleid gaat voeren, „zitten we over vijf tot tien jaar tot over onze oren in de gokproblemen. Dan krijgen bedrijven er last van en nemen dief stallen en fraudezaken toe." ENORME TOENAME In het jaarverslag van het Jellinek wordt een 'zorgwekkende' toename van het aantal gokverslaafden gemeld. In 1988 ging het om enkele tientallen, in 1989 meldden zich al 2.800 gokverslaafden bij de consulta tiebureaus voor alcohol en drugs (CAD's). „Het is verbazingwekkend dat de overheid aan de ene kant een ongehoord restrictief be leid tegen drugs voert maar aan de andere kant het gokken ongelimiteerd toestaat. De overheid kan ervoor te zorgen dat gokken wel een normaal deel uitmaakt van het maat schappelijk leven en dat tegelijk de prijs er voor laag blijft", zegt Walburg. Hij hekelt de tweeslachtige houding van de overheid. „Het blijft bizar dat het ministerie van economische zaken miljarden ontvangt uit de accijnzen en dat WVC zelf het geld moet opbrengen voor de behandeling van gokverslaafden." Een deel van de accijnsop brengst zou ten goed moeten komen aan de hulp aan problematische gokkers, vindt hij. „Volgens het principe 'de vervuiler betaalt'." Volgens recent onderzoek zouden 75.000 mensen in ons land minstens een kwart van hun netto-inkomen spenderen aan gokken, vooral aan fruitautomaten. Van deze mensen komt 15 tot 20 procent in aanraking met jus titie. Een andere schatting spreekt van 140.000 probleemgokkers. Precieze cijfers zijn er niet omdat er nog weinig onderzoek naar is gedaan. De toename heeft volgens Walburg direct te maken met de groei van het aantal gokgelegenheden, zoals casino's. Hoeveel mensen zich vorig jaar meldden bij de CAD's is niet bekend omdat de bu reaus vorig jaar een verbod kregen van het ministerie van WVC om gokkers te helpen. Ze mochten alleen mensen behandelen die aan 'middelen' verslaafd waren. Dat had tot ge volg dat een aantal mensen niet werd behan deld en dat anderen onder de diagnose 'alco hol' zijn opgenomen. Alcohol en gokken gaan vaak samen. Het ministerie voerde tot voor kort inder daad geen apart beleid voor gokverslaving, bevestigt een woordvoerster. Het beleid Jt»e- vindt zich in de beginfase. Onder druk van de Tweede Kamer is op de begroting van WVC in februari toch 2,5 miljoen vrijgemaakt voor behandeling van gokverslaafden. „Wij heb ben daarvan nog geen subsidie ontvangen", zegt de Jellinek-directeur. 1,8 MILJOEN Volgens WVC is inmiddels 1,8 miljoen ver deeld over 23 gemeenten die dit zelf kunnen besteden in hun regio. Zeven ton zal gaan naar experimentele preventie- en hulpverle ningsprojecten. WVC neemt eind augustus een beslissing over de subsidie-aanvragen. „We weten nog helemaal niet of dat geld naar de CAD's gaat. Het kan ook bij de regu liere hulpverlening terechtkomen." De CAD's zijn sinds april weer begonnen met het behandelen van gokverslaafden. Of een CAD dit mag is, sinds het geld is ver deeld, afhankelijk van gemeentelijk beleid, aldus WVC. „Wij hadden in april onmiddel lijk een forse toeloop", aldus Walburg. Op dit moment zijn bij het CAD Amsterdam 35 mensen in ambulante behandeling. Er zijn wachtlijsten. Opname in de kliniek - hetgeen overigens alleen in extreme gevallen nodig is - wordt nog steeds niet vergoed door het zie kenfonds. Volgens Walburg volgde het ziekenfonds hiermee de beslissing van Simons dat de CAD's geen gokverslaafden mochten behandelen. Het Jellinekcentrum overlegt met het zieken fonds om hierin verande ring te brengen. „Ernstige gevallen worden nu in overleg wel al vergoed", zegt Walburg. Gokverslaving verschilt niet veel van andere versla vingen. Er is alleen geen li chamelijke schade. „Het is bijna hetzelfde patroon. De meesten beginnen recrea tief, maar een groep raakt gefascineerd door de kans op winst." Door eenzaam heid, verveling en andere problemen gaan mensen gokken. „Je raakt negatieve gedachten kwijt, zit in een sociale omgeving waar je niet hoeft te praten want je bent met die machine be zig. In een café staat het toch zieliger als je daar r„M Walburg. Mensen komen op eigen houtje bij het CAD terecht, via Gamblers Anonymous of via de speelhallen waar folders liggen van de VAN. Het Jellinekcentrum heeft met de VAN sinds een half jaar de afspraak dat alle mede werkers worden getraind op het vroegtijdig signaleren van probleemgokkers. Die cursus sen zijn heel zinvol, stelt Walburg. Medewer kers van speelhallen verwezen overigens al vaak door. DRIE FASEN Het CAD van het Jellinekcentrum behandelt de gokverslaafde in drie fasen. Allereerst komt de schuldsanering aan de orde. Die schuld is vaak zo belastend dat mensen aan niets anders meer kunnen denken. Daar naast wordt via gedragstherapie (bijvoor beeld „je mag wel gokken, maar alleen met de linkerhand") geprobeerd de gokgewoonte te doorbreken. Tenslotte wordt vaak in sa menwerking met het RIAGG bekeken hoe de gokker een nieuw leven kan inrichten. De be handeling gebeurt groepsgewijs en kort. „Met de bestaande behandelingsmetho den kunnen we goed uit de voeten", stelt Walburg. Toch heeft het Jellinekcentrum als prioriteit het ontwikkelen van dergelijke me thoden. De methoden van de CAD's en de behande lingen in de klinieken blij ken aan te slaan. 30 pro cent van de hulpvragers stopt met gokken en nog eens 30 tot 40 procent gokt aanzienlijk minder, aldus de Jellinek-directeur. „Het gaat vaak om kwetsbare mensen, bij voorbeeld alleenstaanden met veel vrije tijd die tegen het weekeinde zitten aan te hikken." Alleen ge dragstherapie werkt vol gens hem niet. „Er komt meer bij kijken. Het gok ken levert mensen psychi sche winst op, gek genoeg. Dat ene korte moment van fascinatie, de machine draait...en...! Dat bezorgt afleiding. Het is een cyclus. Na de forse afleiding is de leegte des te groter. Veel gokkers worden dan de pressief en spelen daar- gedachten •Ifmoord." Gokkers kampen al snel met financiële problemen, en in het verlengde daar van met gezinsproblemen, fraude, diefstal, vereenza ming en veel psychische schade. Opvallend is dat gokkers dezelfde onthoudingsverschijnselen vertonen als an dere verslaafden, zegt Walburg. Trillen, angstaanvallen, misselijkheid etc. de problemen zitten. Er is echt hulp nodig. De overheid heeft verantwoordelijkheid op gebied van preventie en behandeling. Ga maar naar de Gamblers Anonymous, wordt vaak gesteld. De GA doet met veel inzet pri ma werk. Maar de echte zware gevallen ho ren daar niet thuis", meent Walburg. PRAATGROEPEN De gokkers Piet en Hans zien zelf geen heil in het officiële hulpcircuit. „Een dief vang je met een dief. Alleen een andere gokker kan een gokker helpen." De zelfhulpgroepen van Gamblers Anonymous zijn in ons land een jaar of tien oud. Er zijn ook praat groepen voor partners en familiele den van verslaafden. Ze werken met vrijwilligers zonder subsidie. Het aantal groepen neemt toe. zegt Piet van de GA Haarlem. „Het loopt als een trein." Hun werkwijze is vergelijkbaar met die van de AA, de organisatie van alcoholverslaafden. „Het is be langrijk dat we anoniem werken. Zowel bankdirecteuren als zwervers komen bij de GA. Gokken kost veel geld, vaak meer dan een salaris. Je kunt je huur, gas en licht niet meer betalen, gaat lenen of de illegaliteit niet anoniem bent. kun je daarover niet ten", stelt Hans. Piet: „Een gokverslaafde herkeD je r snel, die is doorgaans netjes gekleed. land (VAN) heeft naar aanleiding van de pro blematiek die in steeds meer gemeenten po litiek aan de orde komt, een zelfregulerings- beleid opgesteld. „Dat klinkt misschien vreemd, want we leven er wel van. De filoso fie is dat we dat over twintig jaar ook nog wil len. Twee procent van de gokkers heeft er toch problemen mee", aldus een woordvoer- Met het Jellinekcentrum is een contract afgesloten voor training van mede- Met diverse gemeenten is opgesteld. „Het voordeel daarvan is dat je met alle betrokkenen om de tafel zit, hulp verleners, politie, exploitanten en horeca." Dever s de c n tot je r staat", vult Hans herkenning, „daar iet een spiegel. Je i glas bent." „Wat weerhoudt weer te 'Ik bezuinigde op pindakaas maar gooide wel Soo/ö, it rond zei 400 gulden in de fruitkast' blijft iedereen bedriegen met de rug tegen de m aan. In de groep vinden kan ik niet liegen. Het hebt het gevoel dat je mij op het laatst ervar gaan gokken, is het idee dat ik het dan aan de groep moet vertellen. Vreselijk!" stelt Piet. De eerste stap is pas mogelijk als de ver slaafde zelf echt wil stoppen en erkent dat hij ziek is, vertellen de twee. Na een tijdje stop pen doemen echter andere problemen op. „Als je zes uur per dag hebt gegokt, heb je opeens niets meer te doen. wat moet je met die tijd", zegt Piet. Ook zij kennen de afkick verschijnselen. „In bed zag ik alle barren op een rijtje, werd zwetend wakker, droomde van het gokken", vertelt Hans. De GA werkt met een twaalf-stappenpro gramma. „Dat bestaat uit het inzien dat je verslaafd bent en dat je kunt stoppen. Door te zeggen 'alleen vandaag gok ik niet'. Een dag is te overzien." Een andere fase is de aanpak van de financiële en morele schul den. De laatste fase is het vinden van rust en het helpen van medegokkers. Daarna begint het programma weer opnieuw. NIET TERUGBRENGEN Over de vraag of het aantal gokgelegenheden moet worden teruggebracht, laat Hans zich niet uit. „Ik wil toch ook in een café een bier tje blijven drinken. Ik ben niet tegen gokkas ten en casino's. Er zijn mensen die recreatief kunnen spelen. Er een gulden in kunnen gooien en dan kunnen stoppen. Alleen: ik kan dat niet." De Vereniging Automatenhandel Neder- n landelij- t gemeenten model te ge it is te inge- aan. Richtlij- tar een convenant werd opge- 'ld. Dat houdt in dat het aanbod wordt beperkt in gelegenheden /aar veel jeugd komt. aldus de rAN-woordvoerster. In cafetaria's taat maar één machine, in de 'nat- horeca' twee. Ook geldt een mini mumleeftijd van 18 jaar. De VAN is ook voorstandc ke richtlijnen. De VNG advif het convenant van Deventer bruiken. Een landelijk convt' wikkeld en spreekt de VNG r nen van bovenaf werken a VNG-woordvoerder Van Natijnen. De VNG geeft er de voorkeur aan dat per gemeente af spraken worden gemaakt. Volgens Jellinek-directeur Walburg zou het Deventer-convenant best landelijk kun nen worden. Dan gebeurt er tenminste ook iets in gemeenten die niet zo ambitieus zijn, is zijn mening. Een totaal verbod, zoals de gemeente Wierden heeft ingesteld, is volgens alle partij en geen oplossing en werkt alleen de illegali teit in de hand. „Wij zien dan het aantal randfiguren in de branche weer toenemen", aldus de VAN-woordvoerster. De VNG gaat binnenkort opnieuw de ge meenten per brief adviseren. Een aantal ge meenten blijkt namelijk een algeheel verbod te overwegen. En in augustus zal de Rijksuni versiteit Utrecht een onderzoek naar de ach tergronden van gokverslaving publiceren, dat in samenwerking met de VAN en Jellinekcen trum is gehouden. Een gokker blijft een gokker, stelt GA'er Hans. Totaal herstel is volgens beide GA'ers onmogelijk. „Een verslaving blijft een versla ving. Het gokken heeft een totale invloed op mijn leven. Ik moet mezelf constant bescher men. Als ik me klote voel ga ik niet naar de snackbar voor een broodje. Ik weet niet wat ik zou doen als ik met jou naar het casino zou gaan. Misschien zat ik dan weer binnen de kortste keren te gokken." Ook Piet omzeilt de diverse lokaties. Regelmatig verzucht hij nog „Ik heb het gered vandaag. Ik heb van daag gelukkig niet gegokt."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29