'Ik ben geen denker, ik ben een doener' ZATERDAGS BIJVOEGSEL eindredactie: willem schrama ian van der nat ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1991 vormgeving: ered van gelderen marco kroes ruud vogelesang Een karaktertrek waarvan Harry Mens zijn gehoor een aantal straffe voorbeelden zou kunnen geven. Neem alleen al de wijze waar op hij Pavarotti te pakken kreeg. Ia toch? Een gewoon mens zal er niet opkomen. Hij wel. Zit—ie voorjaar '90 op een concert in Frank furt. hoort-ie Pavarotti, krijgt—ie kippevel, denkt-ie onmiddellijk: en nou zal ik hem krij gen ook. Want zo namelijk, zit de mens Mens in elkaar. „Ik heb vervolgens wel een paar foutjes gemaakt hoor. Ik dacht, ik laat me aandienen bij Pavarotti, ik vraag 'm hoeveel- -ie wil hebben en de zaak is rond. Maar zo werkt dat dus niet. Waarmee ik niet wil zeg gen, dat juist die onwetendheid van 'hoe het er in die wereld aan toe gaat, geen voordeel zou zijn. Ben je er wel van op de hoogte van wat je allemaal precies moet doen om Pa varotti te contracteren, dan zou je er waar schijnlijk niet eens aan beginnen." Hoewel... Harry Mens laat zich niet zo vlug afschrikken. Als hij het in zijn hoofd haalt 's werelds meest extravagante golfer (en tegelijk ook een van de besten). Payne Stewart, naar de 'Nederlandse Open' te halen, dan moet zo'n Stewart wel verrekte sterk in zijn onaf scheidelijke knickerbocker staan, wil hij die invitatie weigeren. De makelaar te Lisse met triomfantelijke blik: „Bè-je gek. Doet-ie niet. Komt volgend jaar weer, Payne. Heeft-ie me al beloofd. Klassejongen." Harry Mens is er - onthult hij - dol op. op 'klassejongens'. „Ik hou van mensen die iets bijzonders kunnen. Dat had ik als kind al met broeder Claudius. Die ken je niet hè? Broeder Claudius ging over het onweer. Je moet we ten, mijn vader schreef toneelstukken voor de vereniging Sint Genisius in Lisse. 'Als de tulpen bloeien in De Keukenhof was een hit in de Bollenstreek. Net als 'Deborrah' trou wens. een passiespel. Nou, in die stukken kwam altijd onweer voor, want dat hakte er bij de toeschouwers flink in natuurlijk. Rusti ge scène en dan ineens: Boeninimmboem- kladderatsjboemmknal, fantastisch vond ik dat. Als ik als klein jochie iets graag wilde dan was het wel broeder Claudius terzijde te staan in het produceren van het verschrikke lijkste onweer dat ooit boven de Bollenstreek was losgebarsten. Toen al was ik blijkbaar dol op herrie maken. Maar broeder Claudius duldde geen-concurrentie. Daar heb ik nach- Tegenslagen stimuleren Pavarotti-maffe makelaar Harry Mens ten om gehuild, weet je dat?" Net als om het feit dat hij zijn eerste ver diende centen - fl. 36,40 via de verkoop van narcissenslingers op een regenachtige zon dagmiddag - naar pater Van den Hoorn diende te brengen. Somber: „Moest van mijn vader. Die was zo verschrikkelijk, ontzettend, ongelooflijk, allejezus katholiek dat-ie vond dat die centen naar de missie moesten. I lad ik zes uur voor in de regen gestaan zeg. om zesendertig gulden en veertig cent naar mis sionaris Van den I loorn te brengen. De grijns van die man. ik /ie 'm nog voor me. (Klein stemmetje) I lij vond hel zo lief dat zo'n klein knulletje uit eigen beweging... Kreeg ik nog een loto ook van 'm. Met handtekening. Hahahaha. Over ernstige tegenslagen gespro ken, wat denk je wat ik daar van geleerd heb? Hij lacht uitbundig en neemt de telefoon op. Het gesprek gaat uiteraard over Pavarotti. Tijd om zijn kamer te bekijken. Of liever nog de wanden die behangen zijn met onder meer een schitterend schilderij van Kees van Bohemen. „Heb je d'r verstand van?", vraagt de gastheer als hij de telefoon heeft neerge legd, „ik geen barst. Maar ik weet wèl wal ik mooi vind." Vervolgens jaagt hij in nog geen kwartier het hele kantoor door. Wijzend, ge barend en geen moment zijn mond hou dend. Nog meer Van Bohemens, wat oude Corneille's („Nu vind ik er niks meer an, het is een stropdassenschilder geworden"), een paar Jan Cremers, ettelijke Herman Broods, een Heyboer („Die verkoop ik weer, waarde loos") en een paar magnifieke werken van Theo den Boon. Harry Mens triomfantelijk: „Kende je die niet? Let op mijn woorden: dat wordt een wereldschilder. Theo. Die moet je nou eens gaan interviewen." Terug in zijn kamer neemt hij vliegensvlug een net gearriveerde fax van drie velletjes door. Murmel, murmel, murmel; vreug dekreet. „Mooi. mooi, mooi. (Zich wendend tot de visite). Ik had contacten om dat con cert van Pavarotti op de televisie te brengen. Maar dat ging niet door. Van den Ende zag het niet zitten. Die man is toch veel minder slim dan ik dacht. Is me niet meegevallen. Nu ga ik Pavarotti in eigen beheer op video op nemen. (Wapperend met de fax-velletjes) Dit is de bevestiging van het produktiebureau. I leb ik binnen twee dagen geregeld. Mooie wereld overigens, die televisiewe reld. Zou hij zelf ook wel wat in willen doen. Hij lièeft nou vanaf 1973 rondgehuppeld in de makelaardij en als-ie eerlijk moet wezen: Hij begint meer en meer naar iets anders te verlangen. Hij heeft een nieuwe uitdaging nodig. Niet dat hij van de ene op de andere dag zal stoppen, maar als hij een aanbieding krijgtGeit-Jan Droge. Glamourland, dat soort werk. Of liever nog CNN's Larry King in bretels, dat vind ik een fantastisch program ma. Ik weet zeker: dat zou ik heel goed kun nen. Lullen met mensen. Harry live op zon dagochtend, zie je het al voor je? Als ze me eens kans geven - en als ze verstandig zijn, doen ze dat - spring ik er zo in." DOOR ROEIEN EN RUITEN Nee. nee, bang voor zo'n brutale wending in zijn loopbaan is hij geenszins. Hij heeft toch al gezegd dat hij niet bang is voor even tuele zeperds? En daarbij: het is niet de eerste keer. Toen hij zich in 1973 in de huizenmarkt stortte, had hij zich al hoog en breed een goed belegde boterham verworven als bloembollenmakelaar. „Mag je best weten, ik verdiende honderdtwintigduizend gulden per jaar. Of ik gek was geworden, vroegen ze op de veiling. Maar dan ga ik door roeien en ruiten. Juist als ze zulke opmerkingen plaat sen. Tegenstand stimuleert me. Ik nam ont slag, haalde binnen zes weken m'n make laarsdiploma en begon." Op een moment dat de oliecrisis uitbrak, naar het lijkt niet de meest ideale voedings bodem voor een nieuw bedrijf. Harry Mens: „Gelul. .Kijk, met wind mee rijden we op de fiets allemaal even hard. Geen kunst aan. Maar bij wind tegen, komen de sterke jon gens te voorschijn. Toen ik als makelaar be gon. stonden er hele straten te koop. Mooi toch? Niemand kon zijn huis kwijt. Dus ik roepen dat ik het wel kon. En ik kon het ook. Dat kwam: ten eerste was ik er zelf van ou r tuigd dat ik het kon - wat toch het belangrijk ste blijft, vertrouwen in jezelf - en ten tweede begon de markt weer wat aan Ie trekken. Ik begon al vlug een hele hoop geld te verdie- Tot juli 1978. Harry Mens: „Daar doe ik niet geheimzinnig over. Als je nieuwe dingen doet waar je geen barst verstand van hebt, loop je een goeie kans op een gegeven mo ment plat op je bek te gaan. Wat wist ik nou Angst voor zeperds heeft hij niet. Waarom zou hij? 'De enige tegen slag waarvan ik niet sterker word, is de dood' heeft iemand eens geschreven en zo voelt hij het ook. Harry Mens: „De eerste artiest die ik contracteerde was Mariska Ver- es van Shocking Blue. Ik was achttien of zo. Iemand had me verteld dat ik goud geld kon verdienen als ik die meid contracteerde voor een zondagmiddagje in de Eurohal in Val kenburg. Dat geloofde ik b^st want dat num mer van haar. Venus, stond\n Amerika op de eerste plaats van de hitparade. Er zijn acht mensen wezen kijken, die middag. Mariska Veres, Shocking Blue, Venus...? Dat vonden die Limburgers helemaal niks joh. Een week later begon het carnaval. Was veel belangrij ker. 'Mien waar is mijn feestneus, Mien waar is...' Daar viel Venus bij in het niet. Heeft me vijfduizend gulden gekost, die grap. Vijfdui zend gulden voor een jochie van achttien. Maar wat dacht je dat ik er van geleerd heb? Voor wel tienduizend gulden." Harry Mens (44) is makelaar. De meest succesvolle van Nederland wordt wel eens beweerd. Maar daaraan ontleent hij zijn be roemdheid niet. Beroemd is Harry omdat hij erin is geslaagd de Italiaanse zanger Luciano Pavarotti te contracteren voor een concert in het Rotterdamse Ahoy'. De gebeurtenis vindt plaats op 1 september en kost Harry bij el kaar 5.5 miljoen gulden. De gage van de te nor zelf, zijn entourage, het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, Andrea Griminelli de fluitist, het hardgekafte super-de-luxe pro grammaboek op kunstdrukpapier, de twee duizend speciaal uit Amerika overgevlogen fauteuils, de huur van Ahoy', het natje en het droogje na afloop voor de speciale gasten... „Ach jongen, er komt zoveel voor kijken. Maar heb geen angst hoor, er komt zes mil joen binnen." KIPPEVEL Harry Mens werd geboren in Lisse. Vader exporteerde bloembollen en was katholiek. Vooral dat laatste, meent Harry, is voor de huidige gang van zaken niet van belang ont bloot. „Want ja, als Pavarotti gaat zingen dan hoor ik toch mijn jeugd terug. Ave Maria, dat is van het begin tot het eind kippevel. Kom ik nooit meer van los." Als de makelaar dat trouwens al zou willen. Romantische geest, op het sentimentele af. „Maar daar schaam ik me niks voor, als je dat soms mocht denken. Als ik op zoiets stuit als de Stichting Zwerf jongeren. dan schiet ik vol en besluit ik meteen: Okay, de winst van dat Pavarotti- -concert gaat naar de zwerfjongeren. Daar hoef ik geen seconde over na te denken. Ik ben geen denker, ik ben een doener." van projectontwikkeling? Niks toch? Maar die banken maar lenen. En ik maar denken dat het niet stuk kon. Maar dat kon ik dus wel. Ineens draaiden ze de kraan dicht. Leuk ge probeerd meneer Mens, maar u kunt gaan. Dat verwijt ik ze toch wel een beetje hoor, die- banken. Ze laten je gewoon aanmodderen, alles moet je zelf ontdekken. Met het engage ren van Pavarotti ging het trouwens niet an ders. Moest ik plotseling meer dan zestigdui zend gulden aan de Buma/Stemra betalen. Ik zeg, wat? Daar hou je toch zeker nooit reke ning mee. zestigduizend gulden? Naar wie gaan die toe? Naar de erven Mozart? Maar ja. ook daar leer je weer van. 't Is een beetje vies praatje, maar mijn opa zei altijd: Op drollen moet je niet gaan zitten kauwen; je moet ze direct doorslikken." Je verlies nemen. Als je een hek tegenkomt niet aarzelen en er meteen over heen klim men. Wat het eerst in je opkomt, moet je uit voeren. Het zijn adviezen van Harry Mens die door hem zelf zijn uitgeprobeerd en die door hem zelf van een keurmerk zijn voorzien. Laatst nog verpakte hij ze in een zeven kwar tier durend gastcollege op de Erasmus-uni- versiteit van Rotterdam. „Driehonderd Lub- bersjes in spe en ze gingen allemaal plat. Van die mooi gekapte jongetjes, weet je wel, aard appel in de keel, dure .vaders, dure moeders en allemaal op z'n minst gymnasium. Klimt Harry Mens. een gesjeesde IIBS-er op het spreekgestoelte, en die roept: 'Mijn opa zei altijd: Op drollen...' Ze hebben ademloos zit ten luisteren." Wat trouwens minder verwonderlijk is dan het lijkt, want laten we nou toch vooral niet aan valse bescheidenheid gaan doen: Harry Mens heeft bewezen dat je 't ook zonder een gedegen opleiding ver kunt schoppen in deze maatschappij. „Als je maar nadenkt, oplet, leert van je fouten. Wat ik bijvoorbeeld al ja ren roep maar ik moet bekennen, ik kwam Harry Mens is makelaar te Lisse. Maarzo kent Nederland hem nauwelijks. Harry Mens geniet bekendheid, omdat hij Luciano Pavarotti naar Nederland haalt voor een concert op 1 september. Omdat hij Payne Stewart liet overkomen om een golfballetje te slaan tijdens de 'Nederlandse Open'. Leuk werk vindt hij dat. Maar het allerliefst zou hij een talkshow willen verzorgen op de televisie.Harry live op zondagochtend. Zie je 't al voor je?" U er ook pas na verloop van tijd achter - is dat je het op je inkoop moet verdienen. Niet op je verkoop. Ja, soms is dat onmogelijk. Over zo'n Pavarotti valt niet te onderhandelen. Ze noemen een prijs en het is slikken of stikken. Ie moet echt niet gaan vragen of het mis schien voor een dubbeltje minder kan..." Het idee alleen al doet hem in lachen uit barsten. „Maar dat kan me dan weer niet schelen, dat ik op die manier moet onder handelen. Ik haal een unieke man naar Ne derland voor een unieke voorstelling. Want het wordt een feest hoor, een fantastisch feest. En begin nou niet te zemelen over de happy few en de champagne en de kreeft en de gewone man die er niet naar toe kan... Al lemaal bullshit. Er zijn entreekaartjes te koop voor honderdvijhu ld« n. de champagne stroomt pas na all i» .m het concert en ge- een even hard. Lijkt me trouwens een mooie kop, hè, moet je boven je verhaal zet ten: Pavarotti zingt voor iedereen even hard. Prikkelend toch? Nou ja, Ujk zeU ook maar. lij bent journalist, ik doe maar wat."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27