Speelgoed voor Poolse dorpen 'Bij de politie eindelijk volwassen' 'Wereld gaat voor je open' Uitrijverbod mest: grote problemen in Bollenstreek Zieke iepen geveld in Voorschoten Zaterdae 10 augustuc 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERICJAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 23 NIEUWSLIJN Groep op excursie naar Mechelen ZOETERWOUDE De stichting Oud Zoeterwoude organiseert op zaterdag 17 augustus een excursie naar Mechelen. Het is de bedoeling dat de deelnemers vooraf het NCRV-televisiepro- gramma Kerkepad over deze stad volgen, zodat ze weten wat de bezienswaardigheden zijn. De groep vertrekt 's morgens om 8 uur aan de Dirk van Santhorstweg en enkele minuten later bij de Meerburgkerk aan de Hoge Rijndijk. Wassenaarse Slag wordt veiliger WASSENAAR Binnenkort begint de reconstructie van de Was senaarse Slag. Tussen duintop De Klip en de Pieter Postlaan wordt het fietspad een meter verbreed en daarvoor moet de rij baan een paar meter worden verlegd. Het voetpad krijgt een nieuwe bestrating. De rijrichtingen op de autobaan worden van elkaar gescheiden, zodat de weggebruikers niet meer kunnen in halen via de andere weghelft. De operatie kost ruim 4 ton. Tot de reconstructie werd in februari besloten, omdat er veel onge lukken gebeuren op de wegen. Deze week nog botsten twee fiet sers tegen elkaar op het smalle fietspad. Zomerconcerten Wassenaarse kerk WASSENAAR Ook deze zomer worden weer korte certen gegeven in de Wassenaarse dorpskerk. Vanmiddag gaat de serie van start met een bijdrage van Rien Calis, organist van de Jozefkerk. Hij speelt onder meer werk van Girolamo Fresco- baldi en van John Stanley. Volgende concerten zijn te beluiste ren op 17 en 31 augustus, en op 7 september tussen half vier en vier uur 's middags. Vorige jaren bleken veel mensen op zater dagmiddag na het boodschappen doen de korte concerten door Wassenaarse organisten te waarderen. Voorschoten is volop in de slag tegen de zich snel uitbreidende iepziekte die de gemeente teis tert. Zo'n 60 zieke iepen staan er al in het dorp.* Afgelopen dinsdag verwijderde de afdeling Groen van de gemeente vier zieke bomen, donderdag volgde er nog een.Alle aangetaste bo men die nu nog staan moeten zo snel mogelijk weg, vanwege het besmettingsgevaar", zegt Yvonne Legerstee, medewerk ster van de afdeling Groen van de gemeente Voorschoten. Iepziekte wordt veroorzaakt door de iepenspintkever, die ei tjes legt onder de bast van de boom. Zodra de verpopte larve uitkomt, vliegen de kevertjes naar gezonde bomen. De ziekte heerst al enige jaren in Voor schoten. Aan de Horstlaan staan nog ongeveer 50 besmette bo men, enkele andere zijn te vin den aan de Voorschoterweg en de Raadhuislaan. „Deze zullen dit jaar nog verwijderd wor den", zegt Legerstee. VOORSCHOTEN - Mevrouw E. Hendriks-Anrochte uit Voorschoten is de winnares van de 'nationale consumehten voorjaarsactie' geworden. De Voor- schotense won duizend gulden vakantiegeld, be schikbaar gesteld door een bekende snackfabrikant. Zij wist op originele wijze een slagzin over snacks te verzinnen. Op de foto staat de prijswinnares te midden van haar gezin. Links twee functionarissen van de snelle-hap-producent, rechts een functiona ris van de plaatselijke supermarkt aan de Papelaan, waar de prijs werd uitgereikt. FOTO PR K. Cornet: „Nu een volwaardige kracht." FOTO JAN HOLVAST MONICA WESSELING „Bij de spoorwegpolitie ben je eigenlijk gewoon een snotneus. Als rijkspolitieman wordt je meer als volwassene bekeken. Je hoeft niet voor elk akkefietje de leiding te raadplegen. Je hebt meer verantwoordelijkheid en dus volwaardiger werk. Boven dien werkt de politie veel pro fessioneler. Er is behoorlijke ap paratuur en de opsporing met de computer verloopt gedecen traliseerd. Het is hier gewoon beter". Dat vindt K. Comet, sinds een week of drie in dienst bij de groep Voorschoten van de rijks politie. Comet is een van de 21 spoorwegpolitiemannen die op dit moment worden opgeleid voor een post bij de rijkspolitie. Van de 21 gaan er 7 in het dis trict Den Haag werken. De nieuwelingen hebben eerst een maand theorie gehad en lopen nu stage. In september gaan ze opnieuw voor een maandje naar school. In totaal duurt de bijscholing 6,5 maand. Comet heeft weinig moeite aan te geven waarom hij de overstap heeft gemaakt. „Ik vond het nogal saai bij de spoorwegpolitie. Je hing maar wat rond op stations en het ei genlijke werk bleef liggen". Per ronopzichters kunnen een aan vraag indienen voor bijstand. Volgens Comet wordt, als er er gens een paar keer een zwerver is gezien, al de spoorwegpolitie op zo'n station gezet. „Dan zit je dus een tijdje op Leiden ter wijl daar niets te doen is. Tege lijkertijd blijft het echte werk, bestrijding van vandalisme en zakkenrollerij liggen. Dat frus treert". Comet heeft jaren gewacht op de kans weg te gaan. Het probleem was dat hij geen poli- tiediploma had. De NS hante ren voor de spoorwegpolitie an dere diploma-eisen dan de 'ge wone' politie. De rijkspolitie kent sinds kort dit omscholings programma en dus was voor Cornet de zaak snel bekeken toen hij de algemene perso neelsadvertentie van de RP zag staan. De agenten worden vooral bijgespijkerd voor wat betreft de verkeerswetten, bijzondere wet ten en het milieu. Net als bij de spoorwegpolitie heeft Cornet op zijn nieuwe post een belangrijk deel van zijn werk te maken met handhaving van de open bare orde. „Nu niet meer op stations en in de trein, maar op de weg. Bovendien nu als vol waardige kracht en met veel De werkgroep Zoeterwoude-Polen zal op 8 september een partij winterkleding, dekens, gordijnen en speelgoed naar de Poolse plaatsen Zbarzewo en Niechlod brengen. Dit voorjaar bleek dat de kinderen uit beide dorpen geen speelgoed hebben, omdat daarvoor geen geld is. De werkgroep zamelt speelgoed in dat niet op batterijen werkt. Spelletjes, puzzels, poppen, fietsen; alles is wel kom. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES kinderen en eindigend bij de ouderen. Ik ben zeer erkentelijk voor uw hulp", schrijft Kondra- dozen Marcel van der Geest brachten het weekeinde van 26 juli de rTorun. verrast was door de kwaliteit en de hoeveelheid van de giften. Veel spullen waren nog gloed- De pastoor van beide Poolse nieuw en alles was binnen vijf dorpen, Henryk Kondratowitcz, dagen verdeeld. „Ik heb gezien schreef in een brief over het dat het hier veel kleurrijker is voorjaarstransport dat iedereen geworden, beginnend bij de Hoewel de werkgroep op 27 april zesenhalve ton goederen heeft afgeleverd, bleef er in Zoe terwoude nog 2000 kilo zomer kleding over. Deze partij is door bemiddeling van de Zoeter- woudse tandarts W. Kowalski naar Torun gebracht. De burgemeester van deze stad, een kennis van Kowalski. heeft de verdeling van de kleding ver zorgd. De vrijwilligers Ellen en De werkgroep heeft besloten alle goederen voortaan naar Zbarzewo en Niechlod te stu ren. Voor het septembertrans- port is de samenstelling van de ploeg nog onbekend. Speelgoed kan worden afgeleverd op Fuut 2, Gans 10, Weipoortseweg 7b en Zonnegaarde 23. Deze keer wordt geen straatactie gehou den. Behalve speelgoed is ook geld hard nodig; giften kunnen worden gestord op bankreke ningnummer 37.53.10.304. Dienstverlening voor voormalige gokverslaafde DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS Een 21-jarige Leiderdorper is gisteren veroordeeld tot tachtig uur dienstverlening door de Haagse politierechter E. Ruys. De man was tot een jaar geie- den gokverslaafd en bestal vrienden, bekenden en werkge vers om een-armige bandieten te kunnen voeden. Rechter Ruys zei nog enige twijfels te hebben voor de toekomst. Daarom leg de hij de Leiderdorper naast de alternatieve straf ook een voor waardelijke celstraf van een week op. die hij moet uitzitten als er weer diefstallen worden gepleegd. „Vooral triest aan deze zaak is dat u bij diverse mensen mis bruik hebt gemaakt van ver trouwen". mopperde de rech ter. Een pomphouder, bij wie de verdachte werkte, maakte hij 7000 gulden lichter. Van zijn in middels ex-vriendin stal hij de giromaatpas. waarvan hij de pincode wist. Toen hij als ma gazijnmedewerker bij JVC-Ne- derland in Zoeterwoude werkte, verdwenen daar aan de lopende band videocamera's, die op de zwarte markt verkocht werden. Zo somde de rechter nog een aantal feiten op. Tijdens de zitting vertelde de man dat hij zijn ex-vriendin schadeloos heeft gesteld. JVC heeft de meeste videocamera's terug. Met de pomphouder zou een afbetalingsregeling getrof fen zijn. „Ik wil dolgraag alles teruggeven', verzekerde de ver dachte. Sinds een bezoek aan een kinderpsycholoog in Oegst - geest, bij wie hij ook een tijdje in huis heeft gezeten, zou de gokverslaving tot het verleden behoren. De rechter wilde dat wel aan nemen. Maar naast de afreke ning met de verslaving, moet er ook afgerekend worden met justitie, vond de rechter. Alter natieve straf is volgens de rech ter in dit geval „een passende reactie" op de gepleegde feiten. Surfmarathon Voor de kust van Noord wijk wordt morgen een open surf marathon gehouden. Om 12.00 start een vier-uursrace voor wedstrijdsurfers. Een half uur later gaan de recreanten van start in een wedstrijd over drie uur. Deelnemers kunnen zich zondag van 10.00 tot 11.30 uur inschrijven. DOMEINEN 1 Oud-verzetsman Keijser bij 'ochtendgloren' in Heemtuin Bij het krieken van de dag, zo rond een uur of half 6, is hij re gelmatig te vinden in de Leider- dorpse Heemtuin in park De Houtkamp. „Dan is er geen sterveling en kan ik genieten van een prachtig stuk ongerepte natuur", verklaart Leiderdorper Chris Keijser (80), oud-verzets- man en oprichter van onder meer de Stichting Verzetsher- denking Leiderdorp. In het da gelijks leven is hij altijd actief geweest in de strijd tegen soci aal onrecht, alhoewel hij nu vanwege zijn leeftijd wat gas te rugneemt. Verder is hij ook een onvervalste natuurliefhebber. Van jongs af aan tekende en schilderde hij, en ook nu doet hij dat nog. De muren van zijn woning hangen vol met eigen creaties, bloemen, zeegezichten en landschappen. Hij wijst op een schilderij van een afgestor ven blad: „Het is heel simpel, maar geeft de schoonheid van de natuur weer. Mijn penselen staan nu droog doordat ik een tijdje ziek ben geweest, maar ik wil zo snel mogelijk weer begin nen", zegt hij. In de Heemtuin vindt hij zijn geliefde natuur. „Ik ga er het liefst naar toe als ik alleen ben. Bij het vroege ochtendgloren, zo tussen 5 en 6 uur, zie je de nevel over het water. Ik ga dan op een bank zitten en luister naar de vogels. Overdag hoor je die niet. Verder kijk ik naar de kleuren en de bloemen. Ik ga zowel in de zomer als in de winter; je ziet Ze trekken zich er terug om op adem te komen, inspiratie op te doen of verdriet te verwerken. Soms laten ze de plek aan anderen zien, maar meestal zijn ze er alleen. In deze rubriek, die tijdelijk Op 't Randje vervangt, vertellen bekende inwoners van Wassenaar, Warmond, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude over hun domeinen. dan steeds andere kleurenscha- keringen. Er gaat een hele ande re wereld voor je open. Nu sta ik door ziekte op non-actief, maar anders ga ik er zeker een paar keer per week naar toe". Chris Keijser stapte in 1940 in het verzet. Hij laat een door hem ontworpen affiche zien waarvan de tekst luidt: 'Fascis me betekent ondergang. Staakt, saboteert'. Gedurende de hele oorlogsperiode heeft hij tegen de bezetters gestreden en hij heeft veel joden geholpen. Zijn acties leverden hem een ere- -oorkonde van de staat Israël op, maar zijn verzetswerk vroeg ook zware offers: zijn beste vriend en compagnon liet het leven. Vandaag de dag houdt de oorlog de oud-verzetsstrijder nog erg bezig. „Het is een soort traumatische toestand, die door de jaren heen erger wordt", merkt hij op. De herinneringen aan vroege re tijden komen terug als hij 's morgens vroeg rust zoekt op zijn domein, de Heemtuin. Niet alleen herinneringen aan de oorlog komen boven, ook aller lei andere gedachten dringen zich op. Maar zijn bezoeken aan het park zijn zeker niet alleen treur nis, het meeste geniet hij toch van de natuur. Het park huis vest vele soorten vogels: merels, lijsters, roodborstjes, vlaamse gaaien, vinken, eenden, boom klevers en houtduiven. En ook reigers, „daar kun je je tranen om lachen, als ze een vis uit het water halen", zegt Keijser. Ook de bloemen en planten hebben zijn aandacht, al kent hij er „maar een paar honderd". Hij ergert zich aan mensen die de natuur geweld aandoen. „Soms zie je ldnderen een bloe metje afrukken, dat ze 10 meter verderop weer neerleggen. Ik zeg dan: 'doe het niet'. Er wordt weinig gebruik gemaakt van de natuur. Iedereen zou er meer van moeten genieten", is zijn opvatting. Genieten Hij komt al twintig jaar in het park, zo lang als hij in Leider dorp woont. Het schrijvershuis je, waar de schrijver en dichter Freek van Leeuwen tussen 1955 en 1968 woonde, was ook een van zijn favoriete plekjes maar het is nu verbouwd» tot een plaats waar gemeentewerkers natuur bijbrengt. Maar wijzend kunnen koffiedrinken. op een volgekladderde bank Als hij even later door zijn zegt hij: „Waarom doen ze dit in park wandelt, geniet hij volop. Godsnaam, ze hebben geen Hij wijst wilde rabarber aan, ziet idee van schoonheid." Zelf een meerkoet, en stimuleert een heeft hij dat wel. Nu hij zijn le- mevrouw die haar kleinzoon al venstaak heeft volbracht, kan op jonge leeftijd liefde voor de hij nog volop genieten. Het verbod op uitrijden anderzijds om het stuiven van zand tegen te gaan of om ontsmetting zo effectief mogelijk te laten zijn. In dit laatste geval fungeert de mest als af- i 1 september dekking, waardoor in de grond geïnjecteerde zal in de Bollenstreek verstrekkende gevolgen middelen niet kunnen ontsnappen. Sommige vel- krijgen. Vooral bollenkwekers en mestleveran- den zijn, als gevolg van het slechte voorjaar, nog ciers vrezen dat het ministeriële besluit, dat eind vorige week in de Staatscourant werd gepubli ceerd, hen zal duperen. Het uitrijverbod heeft in de Bollenstreek tot grote commotie geleid. Het uitrijverbod, dat met ingang van dit jaar van 1 september tot 1 januari geldt, is onderdeel niet eens gerooid. Bovendien worden veel velder juist om het gebruik van schadelijke bestrijdings middelen te vermijden, in deze tijd onder water gezet om de grond van ongedierte te ontdoen (inunderen). Het water moet zes weken, dus tot half september, blijven staan. Daarna is bemes de wijziging van het Besluit Gebruik Dierlijke ting nodig. Met de nieuwe maatregel kan dat r Meststoffen. Dit besluit heeft ten doel de uitstoot Zandwijk vreest dan ook dat het uitrijverbod van ammoniak en de milieuverontreiniging met op den duur invloed zal hebben op de kwaliteit fosfaat te verminderen. Zowel het Land- van de bollen. „Als je niet mest. verdwijnt de buf bouwschap in fer van organische Den Haag, dat voedingsstoffen in de grond. Dat heeft zeker vermindering van de kwaliteit van de gewassen tot ge volg. Wellicht zijn andere teeltmetho den mogelijk, maar drijven de be sprekingen met het ministerie voert, als de Land- en Tuin- bouwbond (LTB) in Haarlem hebben deze week al tientallen ver ontruste telefoontjes gehad. L. van der Vaart van de LTB: „Mensen vragen: is het waar, komt er echt geen uitstel meer voor ons en wat moeten we nu?" Uitstel van het uitrijverbod, waar de bollenkwe kers op aandringen, is volgens J. van Beek van het Landbouwschap niet meer mogelijk. „Toen het voornemen vorig jaar bekend werd, hebben wij gereageerd en uitgelegd waarom we ertegen zijn. Daar is helaas niet naar geluisterd. Desondanks willen wij de minister binnenkort nog eens wijzen op de problemen die erdoor ontstaan." Volgens M. Zandwijk, voorzitter van het Milieu platform Bloembollen en bollenkweker in Noord- wijk, komen de bollenkwekers door de maatregel 'in complete tijdnood'. Juist in deze periode, nu de oogst grotendeels binnen is, wordt de meeste mest gebruikt. De mest dient enerzijds om nieuwe planten een zo vruchtbaar mogelijke ondergrond te geven. Bollenkwekers verontrust over nieuwe maatregel daar heb je tijd voor nodig.' Voor de mestleveranciers in de regio heeft de maatregel zelfs zulke gevolgen dat ontslagen niet uitgesloten zijn. Er zijn ongeveer zeven bedrijven die zich met het mesttransport van veehouderijen naar afnemer bezighouden. H. Heemskerk van de gelijknamige firma in Hillegom, een bedrijf met twaalf man personeel, zegt: „Als deze maatregel werkelijk doorgaat, dan houdt mijn bedrijf op. Ik heb tien, elf wagens staan. Die zouden gedurende minstens vier maanden niks te doen hebben. Dat kan niet." Welk' gevolgen de maatregel voor de zogehe ten loonwerkers heeft, is volgens B. Schreurs, loonwerker in Hillegom met zes man personeel, nog niet te bepalen. Hij verwacht niet dat hij mensen zal moeten ontslaan, maar weet zeker dat hij in ieder geval met grote organisatie-pro blemen zal worden geconfronteerd en ook een aanzienlijk deel van zijn omzet zal verliezen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23