Leiden Botulisme eist veel slachtoffers Het Vlietpontje als centrum van een 8 LU Ql' Zaterdag 10 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFAAANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: NIEK FAAS 21 Uit jaarverslag van provincie Zuid-holland blijkt: In Sassenheim zijn verle den jaar uitzonderlijk veel vermoedelijke slachtoffers van botulisme gevonden. Van het totale aantal in Zuid-Holland ingeleverde dode watervogels (2016) kwamen er 196 uit Sassen heim. Het waterrijke karak ter van het dorp en de aan wezigheid van een park is volgens de gemeente de oorzaak hiervan. Er zijn al tijd veel mensen aan de waterkant zodat dode vo gels snel worden opge merkt. Noch de gemeente noch de provincie ziet eni ge reden voor onrust of maatregelen. DEN HAAG/REGIO MONICA WESSEUNG Een en ander blijkt uit het jaar verslag botulisme 1990 van de provincie Zuid-Holland. Zomer 1990 is kort maar warm ge weest. Botulisme, een voedsel vergiftiging veroorzaakt door een bacterie, steekt de kop op bij warm weer. De slachtoffers vielen in korte tijd, maar bij bosjes. In totaal werden in 1990 2475 vermoedelijke botulisme- slachtoffers (vogels, zoogdieren) ingeleverd. Dat is aanmerkelijk minder dan in 1989 (5950), maar verleden jaar zijn de dode vogels van de kokmeeuwenko lonies uit de Nieuwkoopse en Reeuwijkse plassen niet meege teld. De meeuwenkolonie wordt niet meer in de botulisme-tel- ling meegenomen omdat geble ken is dat van alle dode vogels (in 1989 meer dan 800) maar een fractie gestorven is aan botulisme. De botulisme-telling is geba seerd op het totaal aantal aan getroffen dode vogels: niet elke vogel wordt onderzocht op doodsoorzaak. Niet alleen het niet meetellen van de meeuwen zorgt voor het kleinere aantal. De zomer van 1990 was in ver gelijking 1989 kort. In 1989 was het lang lekker weer. Zoogdieren en gewone vogels zijn vrijwel nooit slachtoffer van botulisme. Steekproefsgewijs is sectie verricht op ingeleverde dode watervogels. Daaruit blijkt dat meer dan 80 procent van de aangetroffen dode watervogels gestorven is aan botulisme. Zwemmen Hoewel de in Zuid-Holland voorkomende vorm van botulis me niet gevaarlijk is voor men sen, wordt zwemwater extra ge controleerd. Er bestaan name lijk vormen die wel gevaarlijk zijn voor mensen. In Katwijk werden in totaal vijf kadavers aangetroffen in water waarin ook wordt gezwommen. Deze zijn allemaal onderzocht en vier van de vijf vogels bleek door botulisme (de ongevaarlijke soort!) om het leven te zijn ge komen. Volgens een woordvoerder van de milieupolitie in Katwijk was er geen enkele reden om het zwemwater af te sluiten. De eenden zijn gevonden in het Additioneel Kanaal. De milieu politie heeft ze direct wege- LEZERS SCHRIJVEN Rolstoelstrijd nog niet beslist LEIDEN WIM WEGMAN De Bloemenmarathon blijft on gekend spannend. Hoewel gele truidrager Paul van Winkel gis teren in Alphen aan den Rijn iets uitliep op zijn ploeggenoot en naaste belager Heinz Frei, blijft het verschil tussen beiden zo klein dat de strijd feitelijk nog volledig open ligt. Vooral ook omdat de Zwitser Frei doorgaans aanmerkelijk sneller is op lange, rechte parcoursen. En zo'n parcours staat de rol stoelatleten vandaag te wachten op de Noordwijkse Koningin Wilhelminaboulevard. De Bloemenmarathon deed gis terochtend de wielerbaan van Swift op de 'Bult' in Leiden aan. Van Winkel en Frei eindigden daar als tweede en derde, bei den op één seconde achter win naar M. Piltz. In Alphen, waar 's middags een zwaar stratenpar- CQurs de nodige gebroken spa ken en frames vergde, verloor Frei 19 seconden doordat hij de bocht uitschoot. Winnaar in Al phen was K. van Breukelen. Mag de strijd om de gele trui nog volledig open zijn, die om het ploegenJklassement is defi nitief beslist. Het team van Sopur Duitsland - waarin zowel van Winkel als Frei zitte - is door de anderen niet meer te kloppen. Zijden draad 'Voortbestaan Leidsch Dagblad hangt aan een zijden draad'. Hoogstwaarschijnlijk roept deze kop bij de medewerkers van het Leidsch Dagblad net zo veel verbazing op als het bij mij deed toen ik dinsdag de krant opensloeg en het stuk over de Stichting Overkoepelende Om roep Leiden (SOL) las met de kop: "Voortbestaan SOL hangt aan een zijden draad'. Het be richt is niet objectief. Het voort bestaan van de SOL heeft geen moment aan een zijden draad gehangen. De SOL, die wordt bestuurd door vijftien leden uit Leidse maatschappelijke organisaties, is opgericht met het doel, na het verkrijgen van een representati- viteitsverklaring, de zendtijd zo eerlijk mogelijk over de ver schillende omroepen te verde len. Voor de Leidse gemeente raad was de SOL een passend alternatief voor deze stad, waar tot nu toe Omroep Rijnland uit zendt. De Leidse gemeenteraad heeft aangegeven dat hij de SOL, gezien haar standpunten en samenstelling, verreweg het meest representatieve orgaan vindt voor lokale omroep in Lei den. Het Commissariaat voor de Media, dat overigens erkent dat de SOL aan alle vereisten voldoet, besliste evenwel an ders. Het argument was dat de gemeenteraad van een verkeerd wetsartikel was uitgegaan. Dat kan zijn, maar daarmee is de problematiek van de lokale om roep in Leiden natuurlijk niet opgelost. Feit blijft dat het com missariaat de gemeente, on danks het verzoek hiertoe, het recht heeft ontnomen een eigen lokale omroep te kiezen. Want daar komt de beslissing uitein delijk op neer. Voor een gemeente met meer dan 100.000 inwoners is dat een zeer kwalijke zaak. Sterker nog, het is mijns inziens in strijd met de wet. De representativiteit is nu gegaan naar een niet-Leidse omroep, geleid door niet-Leidse bestuursleden, niet onder steund door Leidse maatschap pelijke organisaties en unaniem niet uitverkoren door de Leidse gemeenteraad. Omroep Rijnland heeft meer malen aangegeven dat zij zich na de komende representativi- teitsperiode zal terugtrekken uit Leiden. Vraag aan het commis sariaat: wat mag men de ko mende vijf jaar verwachten van een niet-Leidse omroep die voornemens iszich terug te trekken? De bestuursleden van de SOL, en indirect dus de Leid se maatschappelijke organisa ties, vinden het daarom mede van belang dat de SOL toch de representativiteit naar Leiden haalt. In dat kader treft de SOL dan ook voorbereidingen voor een gang naar de Raad van Sta- Hans van Hemessen Bestuurslid SOL Leiden (ingekort door de redactie) 'Schoppen' Naar aanleiding van Uw Steeds-stuk over de storing op de kabel, wijs ik U gaarne op het volgende. Sla in deze kom kommertijd de telefoongids open op bladzijde 6 en daar leest U onder andere: de tarife ring van een telefoongesprek start op het moment dat de op- geroepene de telefoon op neemt. Dus bij geen gehoor be taalt u niets! Bovendien kosten een lokaal gesprek in Uw regio (U schrijft dat de storing na 18.00 uur be gon, dus in het vrije-tijd-tarief) 15 cent per 10 minuten en niet een paar kwartjes per keer zoals U schrijft.. U beschuldigt de PTT van pu- blieksonvriendelijkheid. maar die 11 keer bellen met de Stads kabei verliepen zo te lezen niet bepaald klantvriendelijk, maar dit pikt U wel. Een beetje voorbereiding, voordat U gaat 'schoppen' zou wel op zijn plaats zijn. G. Buis informatrice PTT Noordwijk GROETEN UIT LEIDEN Een assortiment, even erotisch als een klapsigaar Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volbeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. Een zachte zoemtoon klinkt, zo een die bij de tandarts de volgende patiënt oproept. Haastig glipt een man van een jaar of vijftig achter een deur, die bij het opengaan even een zwart gat toont. Een zwaar besnorde man met een hemd dat veel borsthaar onbedekt laat goo>' onverschillig het zojuist ontvangen entreegeld in de la. Het theedoekje over het tv-tje naast de kassa - aangesloten op een camera achter de deur - kan niet helemaal verhinderen dat de kijker een glimp opvangt van kronkelende ledematen. De seksshop aan de Lammermarkt is de enige in zijn soort in Leiden, waar verder alleen een sigarenhandelaar een ruim assortiment pomo verkoopt naast meer reguliere weekbladen. Het funhouse dat naar eigen zeggen 1000 'super- erotische' videoprog^ama's aanbiedt, heeft behalve een winkel met seksartikelen ook een aantal privé-cabines en een bioscoopzaaltje. De seksshop lijkt in alles op een winkel in feestartikelen, met dezelfde treurigheid die opgelegde vrolijkheid en gein altijd geeft. De uitgestalde waar is even erotisch als klapsigaren en fopdrollen grappig zijn. De winkel is eigenlijk niet meer dan een voorportaal. Een man heeft na de '1000' videobanden langdurig te hebben bestudeerd, eindelijk een band gekozen en mompelt: „Een half uur". Dan verdwijnt hij naar één van de video-cabines, waar de band via een intern circuit wordt afgespeeld op een televisie. Op weg naar het hokje met een plastic kuipstoel en prullebakje grist hij een stuk papier van de rol. 'Vrij veilig', zegt de Aidsfolder in een bakje aan de muur. Ia prima, maar vind maar eens iemand. Achter de deur van het bioscoopzaaltje werpt het filmdoek een vaal schijnsel op rijen zwijgende mannen die op plastic kuipstoeltjes in de verder aardedonkere ruimte zitten. De stilte is nadrukkelijk als in een kerk en wordt slechts verstoord door een soort supermarktmuziekje en een zacht geschuifel. Er hangt een lucht van schoonmaakmiddel vermengd met een onbestemde geur. Het plafond bestaat uit losse platen zoals in een kantoor. Het doek biedt meisjes die eruit De seksshop aan de Lammermarkt. zien als een jaar of 25, die een hoofdband dragen waarop hun veronderstelde leeftijd staat: 17. In een schoollokaal met biologieplaten aan de wand koesteren zij verlangens die meer uitgaan naar de wiskundeleraar dan naar zijn les. Niemand van de toeschouwers lacht, iedereen zwijgt streng en bewaart angstvallig afstand tot zijn buurman. In een belendend zaaltje is een homo-hoekje, ,waar puisterige jongetjes naar een televisie vol cowboys staren. Het geluid is /NOOR CM HOr I AN u- haald. Volgens de woordvoerder is daarmee het gevaar geweken. De gevaarlijke soort botulisme ontstaat alleen als dode, aan botulisme gestorven, vogels in het water blijven liggen. Dan spelen zich in de lijken proces sen af waardoor voor de mens gevaarlijke stoffen ontstaan. "We hebben ze direct wegge haald en dus geen reden voor paniek of sluiting van het ka naal", aldus de woordvoerder. Dit jaar valt het aantal slacht offers van botulisme tot nu toe erg mee. Door het koele voor jaar en de koude start van de zomer zijn er pas 150 vermoe delijke botulisme-slachtoffers gemeld. Verleden jaar om deze tijd waren er al 800 dode vogels gevonden. Zoals gebruikelijk worden de meeste dode vogels gevonden in de wateren binnen de bebouwde kom. De water temperatuur in deze ondiepe waters is hoog, er komen veel eenden voor en er lopen veel mensen rond zodat de dode vo gels worden opgemerkt. De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken ge durende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week werd verslag gedaan van een wandeling door Voor schoten en het recreatiegebied Vlietland. Dagelijks leg den verslaggevers gedeeltes van dit traject af en schrij- ven over hun belevenissen. Vandaag een complete rou tebeschrijving van deze wandeltocht met een lengte van 23 kilometer. af het Jan van Goyenplantsoen in en rechtsaf de Nicolaas Wit- senkadc op tot aan de vertrek plaats van het pontje. Om Vlietland te bereiken vaart het pontje dit jaar voor de laatste maal. Een vaste brug over de Vliet is in aanbouw. Het pontje vaart van dinsdag tot en met vrijdag tussen 14 en 19 uur. In het weekeinde tussen 10 en 13 uur en van 13.30 uur tot 19 uur. Op maandag vaart het pontje niet. De tarieven: twee kwartjes voor voetgangers en drie kwart jes voor fietsers. Surfers met plank en fiets betalen f 1,25. Kinderen tot 6 jaar worden gra tis overgezet. Op 20 oktober vaart het pontje voor de laatste maal. Overgestoken gaat de route een klein stukje langs de Vliet en vervolgens linksaf langs het parkeerterrein tot aan het meer en vervolgens langs de jachtha ven links en de zeilbotenhaven rechts. Voorbij de camping be ginnen twee wandelroutes die gemarkeerd zijn met blauwe en rode paaltjes. Wilt u het hele meer rond volg dan de bordjes richting 'Begrazingsgebied Schotse Hooglanders' tot u aan een klaphek komt. Langs het water lopen tot het volgende klaphek. Dan rechtsaf de Weegsloot over via een wit bruggetje. De route valt hier even samen met het fietspad en leidt langs bomen en weiden met schapen. Bij bordje 'Aanlijngebod voor hon den' rechtsaf en via een be groeid karrespoor met een slin ger naar links weer langs het water doorlopen. Het pad is omgeven met dicht riet rechts en ondoorzichtig struikgewas links. Hooikoortspatiënten zijn gewaarschuwd. De wandeling van vijf kordate stappers begint en eindigt dit maal in Voorschoten. Een ge meente met een rijke historie die zo'n 4000 jaar teruggaat en die rond 23.000 inwoners telt. Voorschoten zelf en de omzo mende natuur zijn uitermate interessant voor 'ridders te voet'. Zoals de buitenplaats Duivenvoorde en het kroondo mein De Horsten aan de west kant en Vlietland in het oosten. Onze route heeft globaal de vorm van het cijfer 8 waarbij het raaktpunt van de beide nullen wordt gevormd door het pontje over de Vliet. Zowel het eerste als het laatste gedeelte van de uitgezette wandeltocht voert dwars door Voorschoten. De tocht begint en eindigt bij het NS-station Voorschoten aan de ,B~0 0 P Wijngaardenlaan. Het middengedeelte voert door het recreatiegebied Vliet land, ingeklemd tussen de rijks weg 4 (Den Haag-Leiden-Am- sterdam) en de Vliet. Het beeld van dit gebied wordt sterk be paald door de 150 hectare water grote plas, ontstaan door zandwinning die nog steeds voortgaat. De totale lengte is rond 23 ki lometer. Voor de echte liefheb ber dus. Het is ook mogelijk de tocht in tweeën te knippen: een wandeling door Voorschoten, en een ontdekkingstocht door Vlietland. Vlakbij het beginpunt ligt het doorgaans rustige Burgemees ter Van der Hoevenpark. Lo pend langs de Oranjewatering voor de brug bij 't Wedde rechtsaf slaan en direct weer linksaf. Bij de Voorwatering rechtsaf en dan het pad langs de sloot volgen. Aan het einde buigt het pad aan de linkerkant. Over bruggetje het grintpad links Aan deTchièrkT. de_ bTen ™'§tn U "adc1 ,hrt steken boomresten uit het ter omhoog: een favoriet gebied voor veel waterhoentjes/meer koeten. De route komt uit op de dijk met daarop een houten western-achtige uitkijktoren. Het uitzicht: weilanden, links de A4 en in de verte Leidschen- dam. Rechtsaf langs de Kniplaan op de dijk blijven lo pen en uiteindelijk voor elektri citeitshuisje rechtsaf. Bij dichte rietbegroefing aangekomen, rechtsaf slaan en weer langs het water lopen. Bij eerste gelegen heid linksaf slaan want wie ver der rechtdoor loopt, komt in het riet terecht. Nu rechts aanhou den en doorlopen over de dijk. Links stroomt de Vliet, rechts staat het vol met wilde bloemen zoals kamille, fluitekruid, dui zendblad. zuring, paarse distel Bij een rood 'wandel-route- paaltje' rechtsaf en over zandi- ger pad lopen tot het bruggetje recreatiegebied. Grasveldjes met hier en daar een boom en keurige aanlegsteigertjes. Aan het eind iets linksaf en direct weer rechts over een roestige brug. Over het fietspad langs woonboten lopen en dan rechtsaf voetpad op. Aan de rechterkant ligt het naaktstrand afgeschermd door bomen en struiken. Doorlopen tot het massa recreatiegedeelte en terug naar het pontje. Weer op de vaste wal loopt u het Frans Halsplantsoen uit en rechtsaf de Carel Fabritiuslaan in, die overgaat in de Molen laan. Doorlopen tot u niet ver der kunt, linksaf de Voorstraat in (nog ongeveer 100 meter Ker- kepad in. tweemaal rechtsaf en u staat weer in de Voorstraat. Deze straat volgen tot aan het eind en reefhtsaf een klein stuk je over de Schoolstraat, bij de verkeerslichten oversteken naar de weg die richting eindpunt gaawt: de Wijngaardenlaan. Twee kwartjes U komt nu langs de sportvelden van Adegeest en steekt de Van Beethovenlaan over om verder te gaan via het Nicolaespad. Bij de Leidseweg weer rechtsaf tot aan het landgoed Berbice. Let op: dit buiten is alleen toegan kelijk voor de leden van het Zuidholland Landschap met een speciale Berbice-wandel- kaart. Na Berbice de route vervol gen via de Leidseweg terug naar het centrum. Tegenover het ge meentehuis gaat u de School straat in en maakt een rondje om de oude Nederlandse Her vormde Kerk. Vervolgens loopt u terug totdat u rechtsaf slaat en de Raadhuislaan in loopt. Links- Cftfaar met |un jut aug *0 ft«*t takfetttti m m m m temperalujr s s telefoon 070 "«eu Mli*te'- '*-•';v MEDISCHE DIENSTEN FOTO JAN HOLVAST hard, Tarzan-geschreeuw en oerwoudgeluiden weerklinken. In de grote zaal dreint het muzakje door, nieuwe bezoekers glippen naar binnen en zoeken schuchter een plaatsje tussen de anderen. Sommigen installeren zich met een krant. Eén man die bijna in slaap gevallen leek, hoest een keer krachtig, knoopt zijn jas dicht, zet zijn hoed op en verdwijnt door de deur naar buiten. Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Van der Meer, Tan, Zwijnenburg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld. de Ruiter, Jans- i. Maris n Van Schie: KAREL BERKHOUT Rosmolen 2. tel. 155010. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, Rosmolen 2. tel. 218661. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent. Taytelbaum. Van Luyk. Klaassen, Rus. Kruis. Bergmeijer. de Lange za 8 uur tot zo 8 uur: F. Middendor- p/L. Pufkus, Bonairestraat 2, tel. 222822. zo 8 uur tot 24 uur: G. Nering Bögel, tel. 124403. Groep 3 - Boels, Smit. Leiy. W. de Bruijne. J. de Bruijne. Huibers. Jur gens, Fogelberg en Van den Muijsen- bergh: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boels, tel. 142383. zo 8 uur tot 24 uur: J. Lely. Lekstraat Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer. Paulides. de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: D. van Winger den. Boshuizerkade 31. tel. 310047 zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr. Zoeter woudsesmgei 11. tel. 120347. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul. Kooijman. De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstem en A. Hammerstein za 8 uur tot zo 8 uur: J, Remders, Ge rard Brandstraat 29. tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: H. Prince, Von dellaan 58. tel. 761754. Waarnemingsregeling Homeopati terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp U. Arndt en J. v.d. Leden, Hoofd straat 8. tel. 894539; spreekuur (uit sluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: G. v.d. Steenhoven, Boerhaaveplein 19. tel. 177461. Voorschoten za A Meiman. J W. Fnsolaan 13. tel. 612118, zo: W. van Dam. Paiestma- laan 29. tel. 613960. Warmond Huisartsenpraktijk 'Oostnout'. Anijs- weg 38, Voorhout, tel. 02522- 30697. Wassenaar Z3: B. Dinger van Krummgen, Hol campweg65, tel. 76418. zo M. va Tolmgen |r Hofcampweg 7. tel e weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond nacht de apotheken in waargenomen vai Apotheek Leid slaan 18-20.1 Apotheek Boehi Zuid-West. Brahm- den. tel. 763134. in 21. Lei derdorp. tel. 894400. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling. Hei der. Roest (Leiden en omstreken): F Muurling. Plantsoen 23. Leiden, tel. zerlaan 26. Leiden, tel. 764058 Voor de praktijk van Duijn. Brandt R.J.W. Duijn, Pres. Kennedyiaan 260. Oegstgeest. tel. 156161; of D.J. Brandt, Homanstraat 1. Rijns burg. tel. 173266. Voor eigen praktijk-. B G. Heemskerk. De Kempenaer Straat 21. Oegstgeest. tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr S Sdt en mevr C. van Roon. Bronkhors straat 13. Leiden, tel 218393, leen op telefonische afspraak Wassenaar TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden. Leidei dorp, Oegstgeest en Warmond wordt WdGgdeWLnier,S>f Vestd.jklaan 28. Oegstgeest. teL 07L155375. Voorsc boten/Wassenaar WIJKVERPLEGING 59. tel 120144. na 17 00 uur en in het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 12222? Bereikbaarheid Kru>sverervgmg 'Had van Ho' and', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21