Leidsch Dagblad Chaos in haven Bari Sint: 'Familie zei niets over problemen wao' Oudheden gaat graven in noorden van Syrië Strengere eisen aan gasinstallaties op boten Rellen bij toespraak De Klerk Zaterdag 10 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39618 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN Londen vreest verlies rodedub beldekkers BINNENLAND Lubbers 'betreurt' rel rond bezoek premier Kaifu Israël wil alleen gevangenen rui len Van Loen pro- I Bedrijfsleven laat duktief voor Ajax Leiden links lig gen Nog geen abonnee nri 071 - 161400 DCLI 07! - 161353 NIEUWSLIJN Uitgeputte en woedende Albanezen vechten voor verlijf in Italië Hoxha van sokkel HET WOORD IS AAN Weten zonder geweten is niets dan verwoesting der ziel. Rabelais VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur 5 Feiten en meningen2| Familieberichten10 Financiën12.13] Info 19.21.23 Zaterdags Bijvoegsel 27 t/m 35 HET WEER Weersverwachting van het KNMI Wolkenvelden Wolkenvelden en mogelijk wat re gen. In de loop van de dag van he zuiden uit meer zon. Middagtem- peratuur van 22 graden aan zee tot 27 graden in het zuidoosten. Zwakke tot matige zuidwesten wind, rond kracht 3, in het Wad dengebied eerst nog vrij krachtig, Deel gevel Leidse flat stort neer LEIDEN WIM WEGMAN Een deel van de buitengevel van een studentenflat aan ae Leidse Rijn- en Schiekade is gister avond naar beneden gestort. De brokstukken kwamen terecht op een schuurtje. Bij de 'instor ting' deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De over last voor de bewoners van de flat blijft vooralsnog beperkt, aangezien de binnenspouw- muur intact is gebleven. Volgens een woordvoerder van de Leidse brandweer is een stuk van ongeveer vijf vierkante meter uit de gevel gevallen. Om te voorkomen dat ook het reste rende deel naar beneden komt, heeft een aannemer de buiten muur provisorisch aan de bin nenmuren verankerd. Mede werkers van bouw- en woning toezicht onderzoeken maandag wat de oorzaak is. Overigens heeft de flat ongeveer anderhalf jaar geleden nog een grondige e ondergaan. HOE LANG KUNTU NOG ZONDER? k. ft «Mm een ii*r*iicti«- bonntment M ontving de krant d. ••rito twto twoktn grutn. l^^bonnement betaal ik daarna I I Per maand (f26.45) via automa- I tischa betaling' j Per kwartaal (I 76,75) via accept Nummer bank/gii 712141400053 I Israëli's positief over conferentie De overgrote meerderheid van de Israëli's ondersteunt hel besluit van de regering Shamir om de vredesconferentie bij te wonen en is optimistisch over de uitkomst van het topberaad. Dat blijkt uit een opiniepeiling, waarvan de resultaten giste ren bekend werden gemaakt. Het dagblad Maariv meldde dat 86,8 procent van de Israëli's die deze week werden onder vraagd voor vredesbesprekingen is. Slechts 5,9 procent was tegen en de rest had geen mening. Schade aan Turkse bank Den Haag Vijf mannen, sympathisanten van de Kurdische bevrijdings beweging ERNK hebben gistermiddag vernielingen aange richt in de Turkse bank Turkiye is Bankasi in de Hartogstraat in Den Haag. De mannen, die ongewapend waren, kwamen binnen en dreven drie personeelsleden en twee klanten in een hoek. Er werd met een stok geslagen op apparatuur. Computers, telefoons en beeldschermen werden vernield. De schade beloopt enkele tienduizenden guldens. De mannen schreeuwden dat het om een wraakactie ging door de gebeur tenissen in Noord-lrak. Daar heeft Turkije een bufferzone in gesteld om de Kurden buiten de deur te houden. KLM-Boeing breekt start af Een Boeing 747-300 van de KLM heeft gisteren rond het mid daguur de start moeten afbreken nadat de gezagvoerder van het toestel een brandmelding constateerde in één van de mo toren. Er is geen brand aangetroffen in de motor. De passa giers kwamen met de schrik vrij. Het toestel heeft tot aan het begin van de avond op de kop van de Kaagbaan gestaan, die de hele middag buiten gebruik was. De passagiers werden op de startbaan uit het toestel gehaald, evenals de bagage. Asielzoeker ontsnapt via Ringvaart Een 31-jarige asielzoeker uit Guiné-Bissau is gisterochtend vlak voor zijn uitzetting ontsnapt. De man verbleef in het asielzoekersverblijf Schiphol-Oost en ontsnapte tijdens het overbrengen naar het vliegtuig. Op het moment dat de ko ninklijke marechaussee hem in een transportbus wilde laten stappen, rende de man weg en sprong in de Ringvaart. De man zwom naar de overkant en verdween, aldus de mare chaussee. Onderzoek door politie, rijkspolitie te water, brand weer en marechaussee leidde tot niets. Duik- en dregwerk- zaamheden leverden evenmin resultaat op. Wel werd de man door getuigen aan de overkant gesignaleerd. i worden binnen de par tij „Er is niets geheimzinnigs aan Was ze daarvan op de hoogte de hand. ledereen gaat toch geweest, dan had ze zeker met met vakantie! Na een jaar hard de PvdA gebeld. „Ik zag spora- werken en enkele moeilijke mo- disch een krant. En waarschijn- menten was ik toe aan vakantie, lijk net op die dagen dat er niets In die weken was ik onbereik- schokkends over de wao op de baar. Wel heb ik contact gehad voorpagina's stond", verldaart met familie, maar die zeiden ze haar onwetenheid. niets over politieke proble- „En je weet hoe het gaat tij- men", zo zegt PvdA-partijvoor- dens telefoongesprekken met zitter Marianne Sint. familie vanuit het buitenland. De gebruinde PvdA-voorzitter De muntjes schieten door het keerde gisteravond rond zessen apparaat. Ik verwacht boven- terug van vier weken Italië. Ze dien niet van mijn familie dat ze fietste in Toscane en bezocht la- me over dat soort zaken vertel- ter de bergen en stond daar met len". de tent op een camping. „Zoals De partijvoorzitter begrijpt het een goed socialist betaamt", niets van alle commotie die bin- Het tentdoek hing gisteravond nen de PvdA is ontstaan, omdat al uit het raam te luchten. ze tijdens haar vakantie onbe- Sint vertrok op 10 juli. Net reikbaar was voor de sociaalde- daarna maakte het kabinet be- mocraten. „Iedereen binnen de kend fors te willen ingrijpen in partij is op vakantie. Wim Kok de wao en brak binnen de PvdA was ook weg. Dat moet toch 'de hel los. Sint: „Ik kende de kunnen. En het was bekend hoofdlijnen van de voorsteilen, wanneer ik terug zou komen", niet de details. Ik had niet ver- Zie ook pagina 3 wacht dat de soep zo heet gege- ^.S^STOEUNOA Een archeologisch team van het dam is al gebleken dat zich daar Rijkmuseum van Oudheden in een prehistorisch dorp uit 5000 Leiden is gistermiddag voor tien voor Christus met historische weken per auto afgereisd naar lagen uit de Assyrische periode Noord-Syrië voor opgravingen. (1300 v. Chr.) en een laat-Neoli- Oudheden tische nederzetting uit 2600 hoopt zo, onder leiding van dr. voor Christus bevinden. Peter Akkermans, weer een pro- Volgens Akkermans zijn beide minente plaats in te nemen on- periodes zeer interessant, zowel der de internationaal gerenom- qua architectuur als voorwer- meerde onderzoekinstellingen pen en teksten. „Dit onderzoek voor de archeologie van het Na- staat nog helemaal in de kinder- bije Oosten. schoenen. Ik denk dat we ge- Met zeven vrouwen en vijf Teel nieuwe ontdekkingen gaat Akkermans, con- doen", aldus Akkermans, die servator Nabije Oosten, opgra- het wetenschappelijk onder vingen verlichten in de oude zoek aan de collectie van de heuvels van de moderne plaats jonge afdeling Nabije Oosten Tell Sabi Abyadenaar. In twee van het museum op deze die heuvels I ells) mag hel nier fundamenteel hoopt t m naar hartelust graven. Uit te helpen. f Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Engineering machinebouw en -reparatie motorrevisie In de Zuiditaliaanse haven stad Bari wachtten gisteren zo'n 10.000 Albanezen op de gedwongen repatriëring naar hun straatarme vader land. De Italiaanse regering zei gisteren hen binnen vier dagen met gevorderde veerboten en militaire transportvliegtuigen naar Albanië terug te brengen. CORRESPONDENT Op het uiteinde van een van de pieren van de haven staan al bijna twee dagen 4000 Albanese vluchtelingen opeengepakt, oog in oog met enkele tientallen po litiemannen. Oververmoeid, hongerig en schaars gekleed wachten zij in de felle zon op wat komen gaat. Gisteravond was de spanning te snijden. Jongeren die zich hadden weten te bewapenen met ijzeren sta ven van een afrastering, konden ternauwernood door ouderen in bedwang worden gehouden. In het oude voetbalstadion 'La Vittoria' bevinden zich sinds donderdagavond 7000 Albanese vluchtelingen, net als degenen in de haven afkomstig van het schip "Vlora'. Gisteren vonden felle gevechten plaats tussen politie en Albanezen, die begre pen dat zij bijeengedreven wa ren om op transport te kunnen worden gesteld. Rond het mid daguur werd de gebarricadeer de toegangspoort geforceerd en vluchtten honderden naar bui ten. Bij vechtpartijen met de politie, die direct de jacht open de op de vluchtenden, vielen tientallen gewonden. In het stadion maken jonge vluchtelingen amok. Het interi eur van verschillende zalen is vernield. Politie-agenten en sol daten van het Italiaanse leger bevinden zich allen buiten het stadion en worden bekogeld met flessen en delen van tribu nes en dranghekken. Omdat niemand meer het stadion durft in te gaan, worden met helikop ters voedselpakketten afgewor pen. Over de situatie in het sta dion bestaat grote onduidelijk heid. Er wordt gesproken van brandstichting en onderlinge vechtpartijen, waarbij doden zouden zijn gevallen. Terwijl de situatie in Bari es caleert, blijkt het repatriërings programma van de regering maar moeizaam op gang te ko men. Sinds gistermorgen zijn, Italiaanse politie- en legertroepen trachten de Albanese vluchtelingen in bedwang te houden met gebruik van geweren, schilden, de wapenstok en zelfs bezemstelen. Duizenden Albanezen hebben het stadion in Bari ver laten en renden weg voordat de politie een nieuw kordon om de arena kon optrekken, foto apmassimo sam met drie schepen en militaire vliegtuigen, in totaal 2000 Alba nezen teruggestuurd. De sche pen Palladio, Tiepolo en Tizia- no konden niet aanleggen in Durres vanwege de chaos op de kades, waar duizenden zich voorbereiden op naar Italië. Ze zijn nu op weg naar de plaats Palermo in Al banië wel te verstaan waar met vlotten van de marine de ontscheping moet plaatsvinden. Ook de net ingestelde luchtbrug Controle op pleziervaart volgens rijkspolitie nu niet mogelijk AMSTERDAM ANNALAURA MOLDUCCI De overheid moet strengere ei sen stellen aan gasinstallaties op plezierboten. Dat is de enige mogelijkheid om ongelukken te voorkomen, aldus de rijkspolitie te water. Zeker dertig procent van de plezierjachten heeft slecht werkende gasinstallaties. Dit jaar zijn er daardoor al twin tig schepen geëxplodeerd. Er viel een dode. Controle om dit soort ongelukken te voorkomen biedt weinig soelaas, omdat de politie door het ontbreken van regels nu niet kan optreden. Vorige week zaterdag explo deerde er een schip in de jacht haven van Assema in de ge meente Haarlemmerliede. De rijkspolitie te water in IJmuiden constateerde dat de explosie, gevolgd door een fikse brand, werd veroorzaakt door een lek kende gasslang. Het gas stroomde de kajuit binnen waar een op gas werkende koelkast stond. Een reeks ontploffingen was het gevolg. „Een klassieke explosie", al dus J. Kramer van de rijkspolitie te water. „Gelukkig waren er geen mensen in de buurt, an ders waren er zeker slachtoffers gevallen." Dat er geen eisen worden gesteld aan gasinstalla ties en bezinetanks in de ple ziervaart, zodat explosies kun nen worden voorkomen, vindt de politie belachelijk. „Mensen koken soms zelfs op au togas. Ze halen gewoon een gasinstallatie uit een sloopauto. We proberen de mensen erop te wijzen dat dat echt niet kan", zegt Kramer. „Maar we kunnen niet bekeu ren omdat er geen eisen zijn ge steld." Ook de inspecteurs van het expertisebureau komen regel matig zeer gevaarlijke situaties tegen, zegt verzekeringsexpert E. den Drijver van verzekerings- Ondanks verweer van de Alba nese veiligheidspolitie is giste ren in Gjirokaster het stand beeld van ex-leider Hoxha neer gehaald. Hoxha is in deze plaats geboren. ZATERDAGS vlucht ondervindt problemen. De zwa re transportvliegtuigen kunnen niet landen op het vliegveld van Tirana, dat 's nachts bovendien gesloten is. In het conservatieve Zuidafri- kaanse Ventersdorp is gisteren een schietpartij uitgebroken tussen de Zuidafrikaanse politie en leden van de extreem-recht se Afrikaner Weerstandsbewe ging. Bij de gewelddadige con frontatie. waarbij honderden mensen betrokken waren, zijn zeker drie doden en 53 gewon den gevallen. De rechts-extre- misten, die zich fel verzetten te gen de afschaffing van de apart heid, probeerden (e voorkomen dat president De Klerk een toe spraak zou houden. De rechts-extremisten had den zich ondanks een zwaar politiekordon een weg gebaand naar het plaatselijke vergader centrum, waar De Klerk leden van zijn Nasionale Partij zou toespreken. Toen de rechts-ex tremisten de politie, die mas saal op de been was. te lijf gin gen, werd traangas ingezet om de strijdende partijen te schei den. Vervolgens vielen er scho ten en brak een ware schietpar tij uit. Het is nog onduidelijk wie met schieten begonnen is. In de chaos raakte een bus met zwarten van de weg en kwam in de vechtende menigte terecht. Woedende blanken stortten zich op het voertuig en gooiden het op zijn kant. Ver volgens openden zij het vuur op de inzittenden, van wie er zeker vier gewond raaktpn. Een van de gewonden overleed later. Ook een blanke demonstrant werd gedood. Een andere de monstrant werd gedood door de politie. Vijf politiemannen, twaalf zwarten, negen blanke demonstranten en 27 omstan ders raakten gewond. Volgens onbevestigde berichten zouden nog twee zwarten en een blanke extremist zijn gedood. bureau Esma den Drijver Exper tise in Amstelveen: „Soms rijzen de haren je te berge. We moes ten laatst aan de hand van de leeftijd van een gasslang vast stellen in welk jaar de boot was gebouwd. De gasslang was vijf tien jaar oud, terwijl hij na twee jaar moet worden vervangen. Er is bij ons geen inspecteur die het in zijn hoofd haalt om tij dens een inspectie aan boord een sigaretje op te steken." Dit jaar is de totale schade als gevolg van ontploffingen op bo ten al opgelopen tot vijf miljoen gulden. „Niemand is genegen er iets aan te doen. Ik heb zelfs ka merleden van CDA. WD en PvdA opgebeld. Er zijn nog steeds geen vragen gesteld. In huizen worden gasinstallaties wel gekeurd. Het is onbegrijpe lijk dat er voor de pleziervaart niks wordt geregeld." BIJVOEGSEL Harry mens is makelaar te Lisse. Maar hij is ook degene die beroemde mannen als Luciano Pavarotti en golfer Payne Stewart naar Nederland haalt. Bijna iedereen gooit weieens een gulden in een Fruitautomaat. Voor een paar duizend Nederlanders is gokken echter een verslaving. Op zijn tocht langs vakantievierende landgenoten kwam Peter Heerkens terecht op een Vijf-sterren camping in Tuitjenhorn. Het leven van Anke de haan is een aaneenschakeling van natuurrampen, vluchtelingen, epedimieën en burger-oorlogen. Binnen de groep is David bowie gewoon één van de vier. Is Tin Machine zijn creatieve ondergang? De kroeg puilt uit wanneer Hessel van der kooij optreedt. En dat doet-ie 250 keer per jaar. In zijn eigen kroeg op Terschelling. Ismail kadare, het literaire geweten van Albanië, leeft sinds kort vrijwillig in ballingschap. Honkbalcoach neemt ontslag NETTUNO PAULINE BLOM Het Nederlands honkbalteam is er gisteravond niet in geslaagd een ticket te verdienen voor de Olympische Spelen van Bar celona. De formatie van |im Stoeckel ging voor de derde achtereenvolgende maal onder uit tegen Italië (9-2), dat door dit resyltaat Europees kam pioen werd. Voor bondscoach Stoeckel was het verlies aanleiding om de eer aan zichzelf te houden. „Ik heb gefaald. I'm finished, het is tijd voor iemand anders", zo sprak de Amerikaan geëmotio neerd na de wedstrijd. Stoeckel had nog een mondelinge over eenkomst met de KNBSB tot juli volgend jaar. joggingbroek div. kleun S. M. L. XL

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1