Leiden Niet geliefd en niet eens gehaat Kledinggigant Mexx breidt fors uit Rex dicht, toekomst pand nog onzeker Leidse golden-ten casino's worden gedoogd DANSEN SWINGEN UVE-MUZIEK BOA niet opgeheven Zaterdag 10 augustus 1991 DE REX waar tot enkele weken geleden dagelijks nog maar één seksfilm was te zien, is nu hele maal gesloten. 19 VERSCHILLENDE gerechterlijke uit spraken over ColdenTen-casino's heb ben geleid tot misverstanden. Ze zijn verboden, maar de politie gedoogt ze. ONDANKS HALVERING van haar subsidie zet de Boycot Outspan Actie haar werk voort. NIEUWSLIJN Bedrijfsleven laat Leiden links liggen Minerva helpt Zonnebloem Nieuwe leden van studentenvereniging Minerva verkopen de komende weken loten ten bate van regio Vlietstreek van de Zon nebloem. De studenten zijn herkenbaar aan een sticker. De stu denten werken aan de actie van de Nationale Zonnebloemloterij mee in het kader van hun introductietijd. Met een lot van 2 gul den 50 wordt het Zonnebloemwerk voor langdurig zieken, licha melijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen gesteund. Met het lot maakt men kans op een aantal geldprijzen. Sociale vernieuwing vervolgd In buurthuis De Mirt aan de Driftstraat begint aanstaande woensdagavond weer een nieuwe ronde gesprekken in het kader van de sociale vernieuwing. Vertegenwoordigers van bewoners, instanties en de gemeente overleggen over het verbeteren van de leefbaarheid, bestrijden van (buurt)werkloosheid en het be trekken van de bevolking bij het plaatselijk bestuur. De vergade ring begint om 20.00 uur en staat onder leiding van Roel Roos. Karavaan tegen Europese eenwording De 'Stop Europa '92 Karavaan' zet volgende week donderdag en vrijdag vraagtekens bij de komende Europese eenwor ding. Daartoe is door het poli tiek informatiecentrum 'De In valshoek', dat de actie in Leiden coördineert, een tweedaags programma opgesteld. Donderdagavond vertrekt men vanaf de Lammermarkt voor een wandeltocht door Lei den. Aansluitend heeft op de Burcht een manifestatie plaats. Op vrijdagochtend wordt op het Vrouwenkerkplein een informa tiemarkt gehouden. 's Middags lopen demonstran ten tegen biotechnologie vanaf het Vrouwenkerkplein in een aktiewandeltocht naar het bio- sciencepark. De actie wordt vrij dagavond in het Antoniusclub- huis afgesloten met een infor matie- en discussie-avond over stadsontwikkeling. K. Barendse en D. Sloos van de Club van Bo ze Buurtverenigingen spreken over de gemeentelijke plannen met de stad. 'Terrassen langer open bij El-Cid' ke ontheffing voor kan worden verleend. De verruiming van één uur zou moeten gelden van maandag 12 tot en met donder dag 14 augustus. Op de aanvraag, die door HN- voorzitter J. Ponsioen is inge diend, kon gistermiddag door het college van burgemeester en wethouders nog geen reactie worden gegeven. Pas aanstaan de dinsdag, als reeds een dag van de introductieweek voorbij is, zal het college zich over de aanvraag buigen en een beslis sing nemen. De Leidse afdeling van onder nemersvereniging Horeca Ne derland (HN) heeft een verzoek bij het gemeentebestuur neer gelegd om de terrassen in Lei den tijdens de El-Cid-week een uur langer open te mogen hou den. De aankomende studenten zouden de komende week bij r al om elf i de terrassen af moeten. De Leidse horeca vindt de kennismakings- tijd van de studenten een dus danig massaal evenement dat daar wel een bijzondere, tijdelij- Toen begin jaren zeventig in Nederland de bomen de he mel leken in te groeien, was Leiden niet meer dan een verdord plantje. De stad was volledig verpauperd en er was al een harde kern van 2000 'langdurig werklozen' toen die term in het economisch welvarende Nederland nog moest worden uitgevonden. De teloorgang van de laken- en conservenindustrie had van Leiden een bede laar gemaakt, een kikker waarvan het bedrijfsleven geen veer kon plukken. opmerkelijke was, dat heel veel bedrijven zeiden: hé Leiden, nooit aan gedacht als vesti gingsplaats," zegt Amptmeijer. Nog opmerkelijker was dat zelfs het bedrijfsleven in de ei gen regio verrast reageerde. „In buurgemeenten zoals Zoeter- woude werden bedrijven ook plotseling attent gemaakt op het bestaan van vestigingsmo gelijkheden in Leiden. Sommige ondernemingen dreigden zelfs al uit de regio weg te gaan om elders te kunnen uitbreiden en hebben zich toen toch gewend tot Leiden," zegt Amptmeijer die geen namen kan noemen. Denkt een industriële onder neming nog wel eens aan Lei den als het gaat om een vesti ging, dienstverlenende bedrij ven zien Leiden helemaal niet als bouwplaats van een nieuw kantoor. „Als kantorenstad heeft Leiden in het geheel geen imago, terwijl ondernemingen zoals Heerema (off-shore) en Infotheek (computers) toch hier hun kantoren hebben neerge zet. Leiden heeft mooie kan toorlocaties vlakbij het station, maar weinigen kennen die plek ken," weet Amptmeijer. Leiden is dan ook pas begin jaren tach tig begonnen met de ontwikke ling van kantoren, toen de hausse op de kantorenmarkt al weer bijna voorbij was. 'Rembrandt-stad' Leiden, moet zichzelf gaan ver kopen, de stad aan de vergetel- Twintig jaar later is er voor 250 miljoen gulden verspijkerd aan de stad. De monumentale pan den zijn grotendeels gerestau reerd, krakkemikkige huizen zijn gesloopt, nieuwe wijken verrezen, het aantal werklozen is drastisch teruggebracht, hi- techbedrijven hebben zich ge vestigd in het bio-sciencepark en de bedelstatus artikel 12 loopt ten einde. Gebleven is al leen het beeld van een armoedi ge, vervallen stad met een zwaar verouderde industrie. Leiden heeft een imago-pro bleem, klaagt de chef economi sche zaken van de gemeente, Herman Amptmeijer: „Het is niet zo dat Leiden een slechte naam heeft bij het bedrijfsleven in de rest van Nederland, maar Leiden is gewoon totaal onbe kend. Een bedrijf dat wil uit breiden of een volledig nieuw gebouw wil neerzetten, denkt zelden aan Leiden." Kantorenstad De afgelopen maanden heeft de gemeente een enquête gehou den onder ongeveer 1000 be drijven, waarvan Leiden het idee had dat zij zich wel eens binnen de gemeente-grenzen konden vestigen. De bedrijven werden attent gemaakt op het bestaan van Leiden als een mo derne, welvarende en zeer gun stig gelegen gemeente met mooie bedrijfsterreinen. „Het LEIDEN KAREI BERKHOUT De geschiedenis van het ooit zo vermaarde Rex-theater lijkt ten einde te zijn gekomen. Sinds enkele weken is de bioscoop, waar de laatste tijd alleen nog maar een dagelijkse seksfilm was te zien, helemaal gesloten. Zelfs de bedrijfsleidster weet niet of de bioscoop aan de Haarlemmerstraat ooit nog opengaat. De film Pruimenbloesem is uiteindelijk het requiem gewor den van de bioscoop-in-verval. De Eerste Echte Nederlandse Pornofilm was het laatste wat nog was te zien in Rex, eenmaal per dag om 9.15 uur. De bezoe ker vindt nu echter voor de deu ren een steeds hoger wordende hoop frietbakjes, scherven glas en vitrines waarachter de Prui- menbloesem-affiches zijn ver kleurd en opgekruld. Navraag bij de bioscoop Tria non, dat dezelfde eigenares heeft als Rex, leert dat bioscoop Rex een sterfhuis is geworden. De bedrijfsleidster zegt: „Ik weet niet wat er gaat gebeuren met Rex, maar schrap de film aankondiging maar." Volgens haar zijn er al verscheidene ge gadigden geweest voor het pand op de peperdure locatie, maar voelt de eigenares niets voor verkoop. Rex was ooit vermaard en had de grandeur die zelfs een pro vincieplaats in de vooroorlogse jaren een mondaine sfeer kon geven. In Terug naar Oegstgeest verhaalt Jan Wolkers over de bezoeken in zijn jeugd. „In de grote verlichte zaal vol prachti ge figuren op de wanden, werd ik door een man in uniform naar mijn plaats gebracht." En dan: „Ik kwam midden tussen de Leidse jongens te zitten die helemaal niet stil en onder de indruk waren." Die Leidse jongens die bleven wel komen met hun 'pindadop- pen en toffeepapiertjes', hun Nieuwe werkgelegenheid in Leiden LEIDEN/VOORSCHOTEN CAROLINE VAN OVERBEEKE KLedinggigant Mexx, met kan toren in Voorschoten en Leiden, gaat fors uitbreiden. Met name de vestiging aan de Leidse Rooseveltstraat heeft er een aantal taken bijgekregen waar door de werkgelegenheid bij het bedrijf met dertig banen is uit gebreid. Bovendien zijn hier 50 a 100 nieuwe parttimers aange trokken. In totaal werken in Lei den nu ongeveer 100 mensen en in Voorschoten 150 mensen. Dit heeft Mexx-manager, E. Vink, desgevraagd meegedeeld. In Voorschoten staat het hoofdkantoor van kledingbe drijf, Mexx International, maar de vestiging in Leiden, Mexx Europe, heeft een deel van de taken van Voorschoten op zich genomen. Dit betekent dat het hoofdkantoor nu is. verdeeld over de twee panden in Leiden en Voorschoten. Mexx Interna tional/Europe is actief in 30 lan den. In Leiden worden de activitei ten voor de Europese markt ge concentreerd: de begeleiding van de produktie in de verschil lende Europese fabrieken, de magazijnen en het manage ment. Een aantal magazijnen in Europa Engeland, Denemar ken en België wordt gesloten en naar Leiden overgebracht. Op den duur moeten alle Eu ropese magazijnen naar Leiden komen. Het is de bedoeling dat in de Leidse vestiging ook de finan ciële functie, de transportactivi teiten en de automatiserings functie voor Europa worden ge concentreerd. De vestiging in Voorschoten legt zich vooral toe op het ontwerpen van de kle ding en de ontwikkeling van de produktie. Buiten Europa begeeft Mexx zich ook op de Amerikaanse, Canadese, Japanse en Koreaan se markten. In Houten staat het hoofdkantoor van Mexx voor de Nederlandse markt. De omzet van Mexx bedraagt een half mil jard gulden jaarlijks, wereldwijd heeft Mexx 1300 mensen in dienst. De twee nog overgebleven casi no's in Leiden worden niet op last van justitie gesloten. De Hoge Raad, het hoogste rechts college, besliste onlangs, na ja ren van onduidelijkheid, dat het spel Golden Ten wel degelijk een kansspel is en dus verbo den. Over deze uitspraak heerste onduidelijkheid. Vrijwel tegelijk met de beslissing van de Hoge Raad, vielen ook bij een aantal lagere rechtscolleges beslissin gen die te maken hadden met Ondanks dat. naar aanleiding van berichten in onder andere deze krant, het Leidse casino aan de Prinsessekade abusieve lijk uitging van een positieve beslissing van de Hoge Raad, hoeft het voor sluiting niet te vrezen. „Hoewel er in Den Haag en Delft wel tegen de casino's opgetreden gaat worden, vormt Leiden daar een uitzondering op", aldus politievoorlichter D. Graveland. Volgens hem heeft het driehoeksoverleg tussen burgemeester, officier van justi tie en hoofdcommissaris beslo ten in Leiden aan de Prinsesse kade en bij Holiday Inn de casi no's te gedogen. „Alleen in het geval van overlast of als duide lijk blijkt dat er criminele activi teiten worden aangetrokken, zullen er maatregelen worden genomenaldus Graveland. Zeereep 1 a Noordwijk aan Zee Zaterdagavond 19.00 uur zondagmiddag 15.00 uur m.m.v. BOTA NOVA DO BRASIL nele activiteiten meer ontplooide. Ook zou de BOA niet genoeg inspe len op de verander de situatie in Zuid- Afrika. „De Leidse activi teiten van BOA gaan gewoon door. Die subsidie van het NCO was voor lan delijke activiteiten bedoeld. Maar nu die is stopgezet, be tekent dit nog niet dat we in Leiden ons opheffen. Van de gemeente Leiden krijgen we nog een subsidie van 7500 en vergeet niet dat we een begroting hebben van onge veer het dubbele van het geld dat we van de NCO kregen. In de komende tijd moeten we dus an dere subsidiebron nen zien aan te bo ren. maar het maandblad Amand- la, wat een landelij ke uitgave is, blijft doorgaan" aldus Du Plessis wiens BOA wel met een reorga nisatie bezig is die ongeveer vier maanden in beslag gaat nemen. „Hoe de BOA er dan uit gaat zien. dat kan ik nog niet vertellen. Dat moeten we eerst met de mede werkers gaan be spreken." De ooit zo roemruchte Rex is dicht rumoer en hun sigaretten. De schmierfilms met actrices als Myrna Loy en Claudette Col bert, die Wolkers deden dro men, werden na de oorlog ver vangen door westerns. later i gaat waarschijnlijk nooit meer open kwamen daarvoor Chinese vechtfilms in de plaats en uit eindelijk seksfilms. Toen verlo ren de Leidse jongens die toch al nooit onder de indruk vtaren, voorgoed hun belangstelling in FOTO LOEK ZUYDERDUIN de jaren zeventig. Sindsdien was het een raadsel waarvan Rex nog kon bestaan, nu is het een raadsel wat er zal gebeuren met het gesloten the ater. LEIDEN L LEEFMANS De Boycot Outspan Actie (BOA) wordt, in tegenstelling lot eerdere berichten, niet opgeheven. Dat deelde coördinator Esau du Plessis gis teren mee. „We gaan gewoon door," stelt hij kort. De Raad van State oordeelde onlangs dat de Commissie voorlichting en be wustwording Ont wikkelingssamen werking (NCO) te recht de subsidie van bijna een ton per jaar aan de BOA heeft stopgezet. Het NCO vond dat de in 1970 opgerichte heid ontrukken, de bedrijven in Nederland vertellen hoe mooi Leiden is geworden. „Het beste zou zijn de mensen hier uit te nodigen om hen te laten zien wat er in de afgelopen 20 jaar is verbeterd," droomt Amptmeijer hardop. In werkelijkheid kan Leiden veel minder doen met het beperkte budget voor pro motie, dat de niet al te rijke stad ter beschikking staat. Dus verstuurt de gemeente veelkleurige folders die Leiden moeten 'positioneren' als 'mo numentale stad met toekomst' en sinds kort ook als 'Rem- brandtstad'. Het is alleen jam mer dat die folders terecht ko men in de eindeloos stroom promotieblaadjes in vierkleu rendruk van andere gemeenten die toevallig net het mooiste in dustrie-terrein van Nederland hebben. „Zelfs kleine gemeen ten als Wolvenga hebben de prachtigste folders, dus probeer er dan maar eens uit te sprin- gen," verzucht Amptmeijer. Opvallender wervingsacties zoals bijvoorbeeld het op kosten van de stad ontvangen van fabrieksdelegaties zijn niet te betalen voor Leiden. Dus blijft het nog wel even tobben met het imago van Leiden. Er is een lichtpunt voor Amptmeijer: „Nu is gebleken dat het plaaste- lijke bedrijfsleven eigenlijk ook niet goed weet wat leiden heeft te bieden, moeten we dal in elk geval regelmatig op de hoogte houden met een blad of iels dergelijks."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19