Vrije tijd Duidelijkheid in de wirwar van beitsen Kinderstoel Des Bouvrie Beker met geheim vak Wijnbekers Parkeerkijker Snel spel 'Kroes' en giebel lijken veel op elkaar Zaterdag 10 augustus 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vormgeving: MfTZIE MEUERHOF 11 NIEUWE CD'S W'm Korenhof'(wSs'iek) VISSPORT DOE-HET-ZELF Er bestaan vele soorten beits, die alle hun eigen specifieke toepassing hebben. Beitsen voor binnen en buiten, voor tuinhout en voor buitendeuren. En dan heb je ook nog transparante en dekkende beitssoorten. Rambo, (Sigma Coatings) heeft nu een beitswijzer samengesteld waarin het ge bruik van die produkten helder wordt om schreven. Het is een handig informatie boekje dat gratis verkrijgbaar is bij de verf handel die Rambobeitsen verkoopt. De beitswijzer schenkt nogal wat klaarheid. Want: wat is eigenlijk het verschil tussen een dekkende en doodgewone verf? En wel ke beits is nu eigenlijk de traditionele beits op basis van terpentine, en wat betekent een beits op acrylbasis waarbij water de verdunner is? Dit zijn enkele van de vragen die in het in formatieboekje worden behandeld. Daar naast wordt duidelijk gemaakt dat de hard heid van de houten ondergrond van groot belang is en bepalend voor de soort beits. Zo is de levenscyclus van de aangebrachte beits van allerlei factoren afhankelijk. Het niet ventileren van het huis kan uiterst nare gevolgen hebben voor de beits aan de bui tenkant van de woning. Al dergelijke prakti sche dingen komen uitgebreid aan de orde. Bij al deze informatie is bovendien een on- derhoudsschcma opgenomen voor de be schreven produkten. Daarin is aangegeven na hoeveel jaren een controlebeurt nodig is en wanneer groot onderhoud verricht moet worden. De tien verschillende Rambobeitsen (vijf transparante en vijf dekkende) worden overzichtelijk beschreven zodat duidelijk is voor welke toepassingen ze gebruikt moe ten worden en wat hun eigenschappen zijn. Daarbij valt vooral op dat beitsen op acryl basis. waarbij water de taak van terpentine heeft overgenomen, langer hun glans be houden en een betere bescherming bieden tegen de invloeden van UV-straling. Boven dien zijn ze minder belastend voor het milieu. Een reden te meer om de wat duur dere acrylbeits vaker bij het onderhoud van het huis te betrekken. Een spelletje om snel te spelen is '953'. Het is de bedoeling zo vlug mogelijk de rammelende kubusjes te vinden. Het spelletje kost nog geen tientje Cf 9,53) en is zo klein dat je het gewoon in je jaszak laat glijden. Leuk om het wachten op bus of trein te bekorten. Meer informatie 02510 - 20641. Deze rotan kinderstoel, ontworpen door jan des Bouvrie, is straks bij de Bijenkorf te koop. Het ontwerp werd gemaakt voor het Venduehuis der Notarissen in Den Haag. Het prototype werd ten bate van UNICEF verkocht en bracht 4500 gulden op. Samen met UNICEF-Nederland heeft de Bijenkorf een mogelijkheid gevonden de stoel in een grote oplage te produceren. De stoel, die is goedgekeurd door TNO, gaat 295 gulden kosten. De nettowinst zal te goede komen aan UNICEF-projecten. Deze meeneem-drinkbeker van Mepal heeft niet alleen een deksel die perfect afsluit maar in die deksel zit ook een 'geheim' vak. Hierin kunnen fietssleutels of andere kleinigheden, die snel zoekra ken, worden opgeborgen. De bekers en deksels zijn te koop in rood, blauw geel, groen wit en zwart. Ze kosten 4,95. Met een afbeelding van de Simpsons of de Turtles kost de beker 2 gulden meer. Zes matglazen wijnbekers, versierd met klimop, in een rieten mandje vormen een aardig cadeautje voor een redelijke prijs: 19,95. Het mandje waarin je de glazen veilig in de kast kunt op bergen, kan ook worden gebruikt als 'dienblad'. Meer informatie TSC Inspiration, tel. 01718 - 23334. Een hulpje bij het achteruitste ken tussen twee geparkeerde auto's kunnen veel automobi listen wel gebruiken. Met deze parkeerkijker kan de bestuurder om een hoekje kijken, over het kofferdeksel heen. De kijker (14x11 cm) is geschikt voor ie dere achterruit. De kijker kost 16,95. Meer informatie Half ords, tel. 08385 -19170. Viktor Lazlo - 'My delicious poi sons' (Polydor) Sinds ze in 1987 het Eurovisie Songfestival inzong en daar on middellijk een hit uit sleepte ('Breathless'), is Viktor Lazlo het circuit van chique nachtclubs en champagne-emmers defini tief ontgroeid. Niet dat ze het vocaal kan opnemen tegen de echte groten in haar genre, maar in het genre 'easy liste ning' is haar vierde album 'My delicious poisons' bepaald geen miskoop. Op een dwaze cover van 'Pearl's a singer' na, getui gen de elf liedjes van goede smaak: een broeierige reggae van Chris Rea, een mooie lulla by, een aanstekelijk chanson, en dat alles omzoomd door het reeds van haar bekende balla de-werk. Lazlo, dochter van een Engelse moeder en een Westin- dische vader, schreef het meer talige tekstmateriaal vrijwel ge heel zelf en verdient daarvoor een dikke voldoende. Ook de instrumentatie is dik in orde. Het is een klein wonder dat de Psychedelic Furs levend uit de slachting onder de doemrockers zijn gekomen. Ondanks enkele (te) vergaande concessies aan het disco-publiek zijn ze nooit groot geworden en ook "World Outside' zal hierin geen veran dering brengen. Voorman Richard Butler zet de klok tien jaar terug met tien herfstige liederen over relatie- stoornissen. Zijn zang, doemgi- taren en een cello zetten de toon. Dat het cd-tijdperk al wat jaartjes gaande is en de 40 gul den betalende consument niet kan worden afgescheept met veertig minuten muziek is even min tot de Furs doorgedrongen. Zoals bijna altijd zitten er tus sen de tien 'nieuwe' drie parels: 'There's a world', 'Don't' be a girl' en 'All about you'. The Allman Brothers Band - 'Sha des of two worlds' (Sony) De meest succesvolle samen stelling van deze legendarische rhythm blues band was na tuurlijk die met Duane Allman. Nadat deze topgitarist in '71 bij een motorongeluk om het leven kwam en bassist Berry Oakley niet lang daarna op dezelfde wijze afscheid van het aardse bestaan nam, hield Gregg All man de groep kunstmatig in le- Het is daarom geen wonder dat de in 1990 verschenen box, een prachtige compilatieset van vier cd's met oude, vaak unieke op namen, tot het beste werk van de Allmans van de laatste acht tien jaar moet worden gere kend. Naar aanleiding van dit succesvolle verzamelalbum be sloot de enig overgebleven All man (Gregg) het nog één keertje te proberen. Op de eerste plaat na de box was al sprake van een opleving, ditmaal is het midden in de roos. Duane's gitaarpartner Dicky Betts levert sprankelend gitaarwerk. Samen met nieuw komer Warren Haynes evenaart hij de hoogstaande duels die hij vroeger zelf met Duane uit vocht. En Gregg zingt weer ech te blues. Legendarische All- mansongs zoals 'Whippin' Post' en 'In memory of Elizabeth Reed' krijgen een passend ver volg met 'Kind of Bird' en 'No- body Knows'. Soesja Citroen Band - 'Live' (Vara- jazz) Door de media wordt van Ne derlandse mainstream jazz-zan- geressen meestal Rita Reys naar voren geschoven als het ant woord op de Amerikaanse grand old ladies. Soesja Citroen is echter iemand met een verge lijkbaar (relatief beperkt) stern- bereik die al jaren aanspreken de interpretaties verzorgt van jazz-standards. Op deze cd zingt ze met haar vaste kwartet bijna uitsluitend zeer bekend werk van onder meer Ellington, Strayhom, Gershwin en Kem. Haar even wichtige benadering komt haar bijvoorbeeld bijzonder goed van pas in Randy Westons 'Little Ni- les', terwijl ze in Ida Cox's 'Wild women don't have the blues' toch echt niet wild genoeg klinkt. Over het geheel geno men is het een produktie van hoog niveau geworden zonder uitschieters. Van de begeleiding valt pianist in positieve zin op. Tenorsaxofonist Fred Leeflang heeft de neiging heeft om af en toe wel erg snel het gas open te draaien. Gerry Hemingway Quintet - 'Spe cial Detail'(Hat Art) De Amerikaanse slagwerker He- Beethoven: Sonate nr. 8 op. 10/3. R. Strauss: Sonate op. 18. Chopin: Nocturne op. post. Ernst: Varia ties. Debussy: Beau soir. Ravel: Tzigane - Midori, viool; Robert McDonald, piano; (Sony) Haar popperige gezichtje maakt dat we geneigd zijn de Japanse violiste Midori nog steeds te zien als het wonderkind dat in 1982 zo'n sensationeel debuut maakte. Inmiddels is zij echter uitgegroeid tot een gerijpt ar tieste, die op 21 oktober 1990 in de Camegie Hall een 'volwas sen' recital gaf, dat nu door So ny als cd wordt uitgebracht. Haar spel is in de loop der jaren nog vloeiender en zelfverzeker der geworden. Haar toon bezit een ondefinieerbare vrouwelijke elegance, waarmee zij zelden tot het uiterste gaat. Dat werkt prachtig in de variaties op 'Last Rose of Summer' van Heinrich Wilhelm Ernst (1814-1865), en ook bij Debussy, Ravel en Cho pin. In Beethoven en Strauss zou iets meer inhoudelijke dy namiek het geheel echter nog meer allure hebben gegeven. den kennis met Emst Reijseger (cello) en Wolter Wierbos (trombone), die op deze opna me het Nederlandse contingent vormen. Met de twee andere Amerikanen, Don Byron op kla rinet en baritonsax, Ed Schuller op bas, maakt het kwintet mu ziek die intelligent en tegelijk emotioneel uitdagend is. Bij de eerste klanken lijkt men zeventig minuten 'moeilijke' muziek tegemoet te gaan, maar als de trein eenmaal op gang is, blijkt het materiaal van He mingway de musici de juiste in grediënten te bieden om loos te gaan zonder de controle te ver liezen. Uitstekend solowerk op deze live-opname is te horen van Wierbos en Byron. KLASSIEK Midori - Live at Camegie Hall - Mozart Pianowerken (Variaties KV 265, Rondo KV 485 511, Ada gio KV 356 540, Menuet KV 355, Gigue KV 574, Fantasie KV 396, 397 475) - Alexander Lon- qulch (EMI) Mozart blijft de platenmarkt be heersen, maar het dient gezegd dat bij de stroom nieuwe uitga ven ook de nodige aangename verrassingen zitten. Zo ook dit recital van de in Trier geboren Alexander Lonquich met als centraal hoofdwerk de twaalf variaties op 'Ah, vous dirai-je, Maman'. Met lichte toets en groot gevoel voor verfijning zet Lonquich een nu eens speelse, dan weer serieuzere maar altijd intieme Mozart neer, die keer op keer frappeert door de fra sering en door een aangeboren gevoel voor muzikale verhou dingen. De (ongenoemde) vleu gel klinkt prachtig en de opna me straalt eenzelfde combinatie van intimiteit en helderheid uit. De kroeskarper met zijn vrij hoge rug. Brasem, voorn en blei zijn alledaagse vis soorten in ons land en worden met de re- gèlmaat van de klok gevangen. Dan zijn er de snoeken, snoekbaarzen en karpers die een speciaal hengel vereisen. En verder kennen we nog soorten die onder de noe mer 'toevalstreffers' kunnen worden ge rangschikt. Daartoe behoren twee qua ui terlijk nauw verwante vissoorten: de kroes- karper en de giebel. Het oorspronkelijke verspreidingsgebied van de 'kroes', ook wel 'steenkroes' of 'steenkarper' genoemd, vinden we in Cen- traal-Azië en Oost-Europa. Voor de wieg van de giebel moeten we nog een eindje verder: China en zuidoost-Azië. De giebel verspreidde zich na de laatste ijs tijd - ruwweg 10.000 jaar geleden - over grote delen van Azië en Europa. En in die tijd verschenen ook de eerste exemplaren in onze contreien. Ongeveer terzelfder tijd dook ook de kroeskarper op. De ontwikke ling is duidelijk: beide verspreidingsgebie den gingen elkaar langzaam maar zeker overlappen. Met die giebels is er nog iets bijzonders aan de hand. Om sommige plaatsen worden namelijk alleen vrouwtjes aangetroffen. Toch is de giebel ook daar in staat zich voort te planten. Dat gaat als volgt in zijn werk: de vrouwtjes-giebels mengen zich tussen de kroeskarper of karpers wanneer die aan het paaien zijn. De zaadcellen in het homvocht van de kar per prikkelen de eicellen bij het vrouwtje om zich te ontwikkelen. De zaadcellend dringen weliswaar de eicel binnen, maar er vindt geen volledige samensmelting plaats zoals bij een normale bevruchting. Daarom blijven de eicellen uitsluitend \Touwelijke elementen bevatten en bestaat het nageslacht alleen uit vrouwtjes. In an dere opzichten vertonen de kroeskarper en de giebel grote overeenkomsten. Beide soorten tref je vooral aan in stilstaand of langzaam stromend water met een zachte bodem en een weelderige plantengroei. Ook zijn beide soorten bestand tegen water met vrij lage zuurstofwaarden. Bovenaan de menulijst staan insectenlar ven, slakjes en plantendelen. De kroeskar per is een echter herkauwer. Alvorens het voedsel op te eten betast en besnuffelt hij het vaak langdurig om de harde delen ver volgens achter in de bek te vermalen. Toch moet u niet venast opkijken wanneer u denkt aan een spinnertje een flinke baars te hebben verschalkt als plotseling boven water een kroeskarper opduikt. Dat laatste is me te vaak gebeurd om nog van een 'toe valstreffer' te kunnen spreken. Soms ook zijn beide soorten verrassingen bij het vis sen op brasem of karper. Zowel de giebel als de kroeskarper bereiken geen extreme lengten. De giebel houdt het bij een decimeter of drie wel voor gezien en van de kroeskarper zijn de grootste gevan gen exemplaren zo rond de 40 centimeter. De meest voorkomende exemplaren liggen zo tussen de 20 en 30 centimeter. Het zijn pittig vechtende vissen als ze worden ge haakt en capituleren doen ze niet zo heel erg snel. Omdat ze veel op elkaar lijken en er ook kruisingen voorkomen is het beantwoorden van de vraag of het nu een kroeskaprer of een giebel is moeilijk. Dat wordt dan bij voorbeeld schubben tellen. De giebel heeft er 28 tot 31 op de zijlijn en de kroeskarper 33 tot 36. Verder is de rugvin van de giebel aan de bovenkant hol ingesneden, terwijl die bij de kroes een bolronde vorm heeft. Bovendien is er kleurverschil: de giebel heeft een zilverachtige tint met grijsachtige vinnen, de kroeskarper is meer bronskleu rig, 'terwijl de vinnen een roodachtige gloed hebben. Kroeskarpers hebben doorgaans een vrij hoge rug. terwijl de giebel iets slan ker is en meer in de richting van de torpe- dovorm van de gewone karper gaat. Tenslotte: de kroeskarpcr valt onder de Vls- serijwet en de giebel niet. Voor beide vis soorten is er geen minimum-vangstmaat vastgesteld. En om hun verwantschap nog eens te accentueren: hun wetenschappelij ke geslachtsnaam is dezelfde namelijk ca-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11